Dy beteja shqiptare që ngjalli lufta e Ukrainës 

24 Shkurt 2023, 19:40Editorial Mero Baze

Një vit pas agresionit rus  mbi Ukrainën, ka dy zhvillime të rëndësishme në Shqipëri dhe Kosovë, që lidhen me të. Agresioni rus ka ridimensionuar qëndrimin ndaj raporteve Serbi- Kosovë , ndërsa në Shqipëri shpartalloi fraksionin opozitar anti-perëndimor që po merrte jetë nën drejtimin e Sali Berishës dhe Ilir Meta/j.

Së pari agresioni ndaj Ukrainës, riktheu vëmendjen tek problemi i papërfunduar i Kosovës, në raport me Serbinë, i cili kishte hyrë në një rrugë plot mëdyshje dhe kishte nisur të krijonte një lodhje në Perëndim. 

Ai zgjoi Perëndimin për rrezikun e ndikimit rus në Ballkan, duke e parë konkretisht këtë rrezik me provokimet drejt Veriut të Kosovës dhe me mëdyshjet e Serbisë për të mbajtur një këmbë në Moskë dhe tjetrën në Bruksel.

Serbia, e cila në vitin 1999 u vu në pozitë të vështirë para botës dhe shkoi drejt bombardimit për shkak të shqiptarëve, po forconte pozitat e saj në Perëndim, ngadalë, por në rrugë të sigurtë. 

Agresioni rus në Ukrainë, rivuri në pozitë të vështire Serbinë, e cila nga një anë nuk ju bashkohet sanksioneve kundër Rusisë, dhe nga ana tjetër voton rezoluta politike kundër saj, në përpjekje për të mos dobësuar pozitat e saj në Perëndim.

Ky në të vërtetë është i vetmi avantazh që Kosova ka sot në botën perëndimore kundrejt Serbisë, nëse nuk do të shpërdorojë mbështetjen e Perëndimit.

Por që rikthimi i vëmendjes tek Kosova për shkak të konfliktit në Ukrainë, të përdoret si një shans i ri për Kosovën, duhet që kjo e fundit të jetë në një gjatësi vale me Perëndimin për hapat e mëtejshëm të një procesi të lodhshëm, por pa alternativë, të bisedimeve me Serbinë, për njohje përfundimtare.

Konflikti e ka vënë Kosovën në pozita të favorshme përsa i përket vëmendjes perëndimore, por në të njëjtën kohë i ka dënuar gjithë liderët politikë në Kosovë që në këtë histori të jenë ose me Perëndimin, ose në mëshirë të Rusisë, të cilën në fakt e kanë të dera e shtëpisë.

Në të njëjtën kohë, konflikti në Ukrainë për herë të parë ka pasur një rezatim dhe vëmendje dhe në Shqipëri, duke provokuar tema të nxehta të debatit politik, që përfunduan në telenovela rreth lidhjeve ruse në politikën shqiptare.

Konflikti i cili e gjeti Shqipërinë në mesin e një beteje për të krijuar një front opozitar anti-perëndimor, si fraksion të opozitës shqiptare nga Sali Berisha dhe Ilir Meta/j, e vuri në vështirësi fraksionin anti-perëndimor të opozitës, pasi i afishoi ata në shoqërinë shqiptare, si një fraksion me kundërshtarë të njëjtë si Putini, pra si armiq të Perëndimit.

Kjo i kompleksoi, i konfuzoi dhe në fund po i bën qesharakë. Mjafton të shikoni se si ata e nisën “revolucionin” nën moton që “të shpëtonin Shqipërinë nga SHBA” dhe po e vazhdojnë me moton “të shpëtojmë SHBA nga Edi Rama”. 

Është kjo arsyeja që në mitingun e sotëm pro Ukrainës, kishte më shumë njerëz, madje disa herë më shumë se sa në protestën e djeshme të revolucionit të Berishës dhe Metës.

Është diferenca që shqiptarët bëjnë mes armiqve të Perëndimit dhe viktimave të Rusisë. Dhe këtë e kemi dhuratë nga beteja e Ukrainës.

13 Komente

 1. L
  L.Xh

  Mendoj se këtu, kemi të bëjmë me GENIN HUMAN, që trashegojmë si shqiptarë duke urryer luftën dhe dashuruar paqen, njesoj siç vepruan paraardhesit tanë për mbrojtien e hebrenjve gjate luftes dytë boterore. Mendoj se jemi në të njejtën situate. Për sa i takon Sali Berishes dhe Ilir Metajt, “revolucioni” tyre është një “tsunami në gotë uji”, për të ruajtur bythën e tyre nga burgu i sigurt (i vetë prenotuar tashmë), si dhe pronat, pasuritë e llogaritë bankare nga SEKUESTRIMI I SIGURT. Dikur ishte të bëhemi si Europa dhe SHBA, pastaj e këthyen, të shpëtojmë Europën nga Amerika, pastaj Amerikën nga Juri Kim, tani të shpëtojmë Amerikën mga Edi Rama, dhe tani po dalin me parullat e moderuara të SHOKUT ENVER HOXHA, kunder Anglo-Amerikanëve. Të tjerat pastaj, në shqipen e pastër, quhen PORDHË ME RIGON bio, nga malet e Tropojës dhe të Çepanit nga bijtë “malësorë” të këtyre shkrepave.

  1. F
   Flutura

   Komolimente!

   1. B
    Bardhyli nga Kosova

    Edi Rama përfundimisht po çmendet. Kësaj here e ka marrë përsipër ta kërcënojë Kosovën nga zemra e Serbisë, Beogradi. Ai ka folur përçart, duke refuzuar ta sheh veten të dështuar në Beograd, që nuk arriti dot ta bindë Kosovën, që t’i shkojë pas dhe ta pranojë nënshtrimin ndaj Serbisë, ashtu siç bënte disa vite së bashku me Hashim Thaçin, duke krijuar një treshe, me ngjyrim dhe besim sllavë. Ai ka marrë guximin ta kërcënojë Kosovën, shqiptarët, duke i barazuar raportet tona me ato të boshnjakëve dhe malazezëve, se ato vende që refuzojnë ‘ballkaninë’ e tij e të Vuçiqit, do të detyrohen që para dyerve të qeverive të tyre, në Tiranë e Beograd, të shkojnë të përgjërohen, përulen, por, nuk do ta kenë më lëvizjen e lirë! “Po ju them mos u habisni që kompanitë nga Mali i Zi, Bosnja dhe Kosova do të kërkojnë të vijnë para qeverive, për të mos pasur probleme kur hyjnë në kufijtë e vendeve tona. Mos u çudisni! Kjo nuk është një tekë, as konspiracion, as iluzion halucinant, kjo është një kërkesë ulëritëse, ekonomitë tona, të njerëzve, qytetarëve, sipërmarrësve, studentëve, akademikëve, njerëzve që duan të lëvizin për turizëm”, ka kërcënuar Rama të enjten nga Beogradi, pas përfundimit të samitit të quajtur, “Ballkan open”. Pra, Rama ka marrë përsipër të përmbushë, interesat e Serbisë në rajon, dhe ka shkuar aq larg sa merrë përsipër tensionimin e raporteve Shqipëri-Kosovë, dhe të vetë raporteve ndërshqiptare. Kosova ka prioritete krejtësisht të tjera, në raport me kërkesat që Rama i parashtron nga Beogradi apo të cilat atij ia jep detyrë Vuçiqi. Ndërsa, Kosova është e kërcënuar nga Serbia për konflikt në veri, nëse Qeveria e Kosovës vepron haptazi për vendosjen e rendit dhe ligjit atje, për zbatimin e kushtetutshmërisë. Derisa Serbia së bashku me Rusinë projekton shkaktimin e konfliktit në Bosnje dhe Kosovë, Edi Rama nuk resht së ushtruari trysni ndaj Qeverisë së Kosovës, për ta bërë shtet sa më të brishtë. Në vend që t’i adresonte haptazi kritika Serbisë, duke i kërkuar që të heqë dorë nga mbrojtja e strukturave kriminale në veri, dhe të çdo lloj krimi që e kryejnë serbët në Kosovë, ai përpiqet ta fusë në senduiq Kosovën, dhe ta bëjë t’i dorëzohet interesave serbe. Rama duhej t’ia bënte të qartë Serbisë, se rruga e saj për në Bashkimin Europian kalon nëpërmjet Prishtinës e Tiranës, sikurse edhe hyrja e saj në NATO. Kryeministri i Shqipërisë po ashtu do të duhej t’i godiste përpjekjet serbo-ruse për ta destabilizuar Kosovën. Do të duhej t’ia bënte të qartë Serbisë se nuk ka ‘open Ballkan’, derisa ajo nuk heqë dorë nga Serbia e madhe, nga ndërtimi i strategjive për shkatërrimin e Kosovës, ashtu siç edhe ia ka dalë, duke gjetur njerëz të devotshëm për shkatërrimin e ekonomisë së Kosovës, shëndetësisë…, e deri tek arsimi. Rama nuk ka pasur guximin t’ia thotë asnjë kritikë të vetme Serbisë, e cila mori guximin të shkelë çdo rregullë dhe etikë, të Komitetit Olimpik Botëror (IOC-së) dhe të Organizatës Botërore të Boksit (AIBA-s), duke ia ndaluar Kosovës të merrte pjesë në kampionatin Botëror, që u organizua në Serbi. Çfarë lëvizje të lirë ofron “Open Ballkan-i”, derisa Serbia nuk e lejoi as lëvizjen e sportistëve të Kosovës në këtë Kampionat Botëror! Po ashtu, po të ishte në rolin e mirëfilltë të mbrojtjes dhe zhvillimit të interesave të Shqipërisë, Rama sot do të duhej t’i kërkonte hapur Serbisë, që ta braktiste ‘kolonën e pestë’ të saj, në Shqipëri, sepse koha dhe roli me ndikim i udb-së (BIA-s) serbe po përfundon, me apo pa dëshirën e Ramës! Shqiptarët kanë zgjedhur qiellin perëndimor, qiellin amerikan, dhe po i thonë përfundimisht lamtumirë tutelës sllave! Vuçiqi në retorikën e tij është treguar më i matur, pasi e ka ‘ndërsyer’ Ramën ndaj Kosovës. Por, ai nuk ka mundur ta fshehë krejtësisht motivin e tij, dhe të megalomanisë serbe, për të dalur në detin Adriatik nëpërmjet Shqipërisë. “…Mund të kalosh në skanerin e sigurisë, por ecën e shkon përmes saj në Tiranë apo Durrës”, tha Vuçiqi. Pasardhësi i “kasapit” të Ballkanit Millosheviqit, kështu e ka zbuluar ëndrrën serbe, daljen në Durrës! Por, në këtë rrugëtim, i ka mbetur një pengesë e pakapërcyeshme, Kosova. Agjenturat serboruse dhe argatët e tyre shqipfolës e kanë bërë lesh arapi Shqipërinë dhe shqiptarinë. Kjo është traditë në llymin e botës shqiptare. Asnjë cub politik nuk ulet në fronin e pushtetit në Shqipëri pa përkrahjen serboruse - pra as Toptan Rama me partinë PS. Deri kur do ta durojmë thikën e tradhtisë në shpinën e kombit ore "narod" i shkuar për lesh? Kosovë, ajka e kombit, na shpëto nga Toptanët e ditëve të sotme, siç shpëtove çdoherë Shqipërinë nga tradhtitë e tradhtarët e kombit. Rreth 15 vjet më parë pata bërë një analizë për Edi Ramën, më shumë si një përpjekje portretizuese të profilit të tij politik në raport me shqiptarët. Ishte koha kur ai po garonte në një proces zgjedhor, duke dashur ta lë Tiranën, dhe ta merrte Qeverinë. Atëherë ua thashë se zgjedhja e tij do të ishte një fatkeqësi për shqiptarët. Në kohën që shqiptarët ende s’kishin arritur të qetësoheshin nga traumat dhe dhuna serbe, e përcjellë me gjenocid, etnocid, masakra, krime masive e makabre, dëbimin masiv duke na sjellë pranë zhdukjes... ai që në rastin e parë dekoroi një adhurues dhe promovues të Millosheviçit me “Çelësin e Tiranës”, këngëtarin Goran Bregoviç. Të cilin e pamë sërish në Tiranë vitin që shkoi, duke u mirëpritur sërish nga Rama dhe mbështetës të tij, tash në cilësinë e kryeministrit. Atëherë thuaja askush nuk reagoi në media, ndoshta në mungesë të rrjeteve sociale, meqë ende ishin në fillim, e në media të shtypura hapësira ishte e kufizuar dhe media tjera në Kosovë zakonisht mbështesnin të majtën, si duket nga ta edhe ishin formuar. Rasti tjetër kur fytyra e tij antishqiptare u rizbulua është kur me gjithë forcën u përpoq ta ndalonte ndërtimin e rrugës së kombit, e të cilën rrugë kurrë se përfundoi as në dy mandate të tij, madje as tani që është në mandatin e tretë, dhe po ashtu nuk hezitoi ta pengojë lëvizjen e lirë të shqiptarëve me vendosjen e taksës në rrugën e kombit, e cila kurrë nuk do të bëhej, pa dashurinë dhe vullnetin e hekurt të neve shqiptarëve këndej kufirit, që nuk hezitonim të rrugëtonim gati një milion veta në vit, edhe 12 orë në ditë në një drejtim, vetëm t’i kalonim pushimet në tokën mëmë, t’i linim atje paratë dhe ta ndihmonim në rindërtimin e ekonomisë së shkatërruar bashkë me shpirtin shqiptarë nga etërit e filozofisë komuniste të Edvin Kristaq Ramës. Pastaj aktivizoi mekanizmat mashtrues propagandistik, me takime, deklarime, drone... dhe atëherë kur ndodhi ai në Beograd, e interpretova se ishte një kurth, sepse simboli “Shqipëria...”, ishte e shtrirë në një fushë të zezë, pra jo në simbolin e kuq shqiptar, por me një simbol vrastar, kombëtar... dhe kobi i tij nuk u ndal. Ka sa vjet që në emër të patriotizmit të rrejshëm na nxjerr kurthin e vrasjes së atdheut, copëtimit të tij, në emër të bashkimit... Kulmin e arriti me përpjekjet e tij për zhbërjen e Republikës së Kosovës, ose duke ia dhuruar një copë Serbisë me mbështetje të Hashim Thaçit, o gjysmën e saj me minishengen... dhe tani me “Ballkanin e Hapur”. Kjo politikë e Ramës është e njëjtë me atë që bënte Fatos Nano, kur në kulmin e përpjekjeve të shqiptarëve të Kosovës për ta bind dhe tërhequr perëndimin, që me një luftë të përbashkët ta shporrnim Serbinë, ai në Kretë me Millosheviçin i jepte legjitimitet vazhdimit të okupimit nga Serbia. Dhe tani kur Kosova po bën betejën përfundimtare për të hequr qafe diplomacinë serbe nga pengimi i përmbylljes së shtetndërtimit të Kosovës me anëtarësimin në organizmat kryesore botërore, NATO (ku mungon vetëm anëtarësimi formal, pasi de fakto NATO-n e kemi këtu nga 12 qershori 1999), BE, OKB... e merr përsipër Rama ta mbarojë me Vuçiqin, atë që ka lënë përgjysmë Nano me Millosheviçin, dhe kërkon madje mbështetje në Kosovë nga PDK-ja, e harlisur nga Thaçi dhe kriza e fatit të komandantëve të dështuar, që u bën gati ta falin një pjesë Kosove për të shpëtuar nga gjykata speciale që e krijuan vet, me shpresë se do të gjejnë pafajësinë nëpërmjet krijesës së tyre. Kur ndodhi tragjedia e shkaktuar nga tërmeti në Thumanë, Durrës, u zbulua pandjeshmëria e tij psiko-sociale. U dëshmua se ai mund ta parandalonte një numër vdekjesh po të ishte sjellur seriozisht pas paralajmërimeve nga banorët. Një njeri që ka treguar kaq pamëshirësi me shtetasit e vet, do ta vazhdojë rrugën e mashtrimit, të nisur me propagandën e bashkimit kombëtar. Eksperti gjerman Hense, pas projektit të miratuar nga Rama për minishengenin, me të drejtë shtronte dilemën për shqiptarët, se a duan t’i bashkohen “Jugosllavisë” (krijimit të një jugosllavie të tretë, ndoshta me emër si Ballkani) apo t’i bashkohen Europës? Aq i pështirë ishte gjesti i mbulimit të skulpturës së Adem Jasharit, në Elbasan sa nuk ka nevojë për asnjë analizë për ta dëshmuar, varësinë e tij, deri në idiotizëm ndaj Vuçiqit dhe Serbisë! Kjo të kujton frazën e famshme, ‘skllevë bijë skllevërish, ju lirinë se meritoni’! E si e meriton ky atëherë ta qeverisë Shqipërinë!? Prandaj, ishte dhe është thelbësore që institucionet në Shqipëri, Kuvend, Qeveri, Presidencë, SHISH... Akademi, Universitete... diplomaci, të shpërlahen nga agjenturat serbe para së gjithash, pastaj greke etj. S’ka dy rrugë, rruga e Ramës na çon në Serbi. Lavdi marrëzisë, dhe as tradhtisë kurrë nuk mund t’i thuhet. Edi Toptan Rama, s’ka purgator për ty. A e dëgjuat Zelenskin? Shqiptarët vend i vogël me shpirt të madh, edhe pse ka vende të mëdha, por kanë shpirt të vogël, ka edhe njerëz me trup të vogël por me shpirt të madh si Shën Nënë Tereza, dhe ka njerëz me trup të madh, por me shpirt të vogël si Edi Rama. Ky është mesazhi që e dha për Qeverinë e Shqipërisë, Zelenski në fjalimin e tij para Kuvendit të saj, duke iu treguar shqiptarëve, se keni tepër shpirt fisnik për të shkuar pas një budallai apo një njeriu me prirje të hapura që dëmtojnë interesat e shtetit dhe interesat e shqiptarëve kudo. A nuk iu përgjigj Edi Ramës, se politikat e tij antishqiptare nuk duhet të kenë vend, sidomos ato me serbët dhe Serbinë, duke i ofruar asaj një pushtim të butë të tokave dhe ekonomisë shqiptare nga Serbia. A nuk ishte një mesazh narrativ i Zelenskit, se ti që je në paqe, duhet ta ruash si unë që jam në luftë, atdheun nga kafshimet dhe hienat, serbo-ruse! Për Zelenskin Serbia që nuk i ka vënë sanksione Rusisë është një me të, armike e përbashkët! Në fakt, kështu do të duhej të ishte edhe për shqiptarët, Rusia si Serbia, janë një. A nuk i tha Zelenski në një mënyrë, o t’i shtatgjati (shalëgjati) ‘budalla’, ne po luftojmë me Rusinë të mbrojmë Europën, e ju pasardhësit e Skënderbeut që luftonit po me perandorinë më të pamëshirshme të kohës, atë Osmane, për ta mbrojtur Europën, ju i hapni dyert dhe u ofroni vendpushime për barbarët rus!? Pra, thirrja e tij është për t’i mbajtur të izoluar rusët, për të ndikuar që të vetëdijesohen, se derisa pranojnë të udhëhiqen nga një diktator, duhet të përjetojnë mohimin e botës demokratike dhe të civilizuar. Natyrisht që ky është një nëntekst i kuptuar nga kultura jonë atdhetare, jo e thënë nga Zelenski, por që gjithsesi kërkoi sanksione efektive ndaj Rusisë dhe ndalim të ardhjes së turistëve rus. Por, ai i tha: “Dikush është i madh në madhësi, por është shumë i vogël për të qenë trim”. Sigurisht se kjo ndërlidhet edhe me kujtesën, se Zelenski, nuk i ka harruar takimet e Ramës me Llavrovin, njeriun kyç të Putinit, madje të shpeshta. Pra, Rama me gjithë shtirjen e tij, nuk është një trim, sepse nuk do t’i nënshtrohej Serbisë, dhe ta nëpërkëmbte vullnetin e shqiptarëve, për t’i vënë sanksione Rusisë, dhe bllokim Serbisë, dhe jo më të bëhet apologjet i saj, siç po bën Rama. Ku është këtu shpirti i madh e fisnik shqiptarë?! Shpirtvogëlsia e Ramës për të fituar ca lekë në ekonominë që e ka drobitur, me buxhetin e vjedhur vit për vit, me tokën e kthyer në vend droge në vend të drithërave, që e bëri bazë të trafikut ndërkombëtar të drogës në Europë, dhe duke mos përfituar thuajse asgjë shteti krahasuar me shkallën e lartë të trafikimit, pa pasur mundësi as të blejë asnjëlloj arme serioze moderne, asnjëlloj përgatitje serioze për të bërë luftë, bile as mbrojtëse, lë më kundër Rusisë ndaj ndonjë rakete që mund ta nisë Putini i marrë, paradoksalisht në drejtim të saj, por, as për mbrojtje nga Serbia nga sistemet raketore kineze, që Rama ia ‘lavdëronte’ se i ka blerë për vetëmbrojtje, por se nga kush nuk na e thotë Rama dot. Sipas Ramës Serbia po mbrohet nga Kosova dhe nga Bosnja, dy shtete thuajse pa armatë, dhe që mbijetojnë në saje të ndihmës ushtarake ndërkombëtare, se nga Shqipëria nuk mund të hamendësohet të jetë e rrezikuar Serbia, jo për aq kohë, sa ai do të jetë ‘regjent’ i Vuçiqit! Zelenski nuk është ai që po shpërndan armatime në botë, dhe po ju thotë vendeve luftoni, ja armët ku i keni! Ai po u thotë regjimeve hibride, hiqni dorë nga marrëzitë e pushtetit, autoritarizmi dhe filozofitë që nëpërkëmbin liritë dhe të drejtat e popullit tuaj. Edhe televizioni gjerman në një hulumtim të tij, arrin në përfundimin se “Rama e ka krijuar Kolumbinë e Europës,1/3 e ekonomisë është droga”. Pra, nga një vend referent për vlera të larta të traditës njerëzore, që shqiptarët lidhnin të shkuarën e tyre të lashtë e të brishtë, kulturën e tyre fisnike, doke, zakone, etnopsikologji, folklor, veshje, me Besë, me kulturën e sotme të Europës, sot janë kthyer në shembull të karakterit të shthurur, shembull të së ligës, aq sa shumë shpesh transmetohet në Europë, ndërsa shteti dhe qeveria e tij vetëlavdërohen për arritje dhe rol të rëndësishëm edhe përtej rajonit, e që në fakt është kthyer vetëm në levë të Serbisë. Natyrisht që Zelenski nuk ishte i përqendruar në dhënien e mesazheve për shqiptarët, se si duhet të sillen me Serbinë apo qartësisht me Ramën, por për ne që na intereson fati jonë, karakteri i sjelljes së tij dhe Ukrainës ndaj Rusisë, të jep mesazhet e plota, se si duhet sjellur me një shtet armiqësor, që nuk të njeh dhe tenton të të grabitë në çdo moment, dhe në një moment të përshtatshëm edhe t’ju pushtojë pjesërisht apo plotësisht, t’ju dëbojë dhe asimilojë. Zelenski tashmë ka krijuar një shkollë politike, apo të paktën po e rindërton një kulturë të tërë perëndimore. Asgjë nuk ka mbaruar dhe asnjëherë asgjë nuk përfundon, derisa ka shtete dhe mundësi që brenda tyre të udhëheqin njerëz me ligësi të papara, autokratë e diktatorë, dhe shpirt mizorë. Para ca ditësh Edi Rama, deklaroi se "Hashim Thaçi do të ishte një president perfekt dhe i pranueshëm për Shqipërinë"! Madje ai shkoi edhe më tej kur tha se Thaçi mund të ishte presidenti i përbashkët i Kosovë-Shqipërisë! Në deklaratën e tij, Rama hamendësoi qëndrimin e tij përtej se kritik për Gjykatën Speciale të Kosovës në Hagë, pse kjo gjykatë e mban të arrestuar Hashimin! Po të mos ishte i arrestuar, edhe pse i akuzuar, Rama tha se do ta zgjidhte Thaçin për president të Shqipërisë. Që në fillim duhet pranuar se me diskurse të tilla kryeministri PiS zhvillon lojën e vet politike provokative. Tërheq vëmendjen nga skandalet e shumta e të rënda që e kanë zënë. Dhe këtë lojë manipulative ai do ta zhvillojë me sukses derisa shërbimet sekrete europiane të shohin se në Shqipëri do të ketë një opozitë të fuqishme e të papajtueshme me skandalet e Edi Ramës. Në këtë moment skandalet e tij do të publikohen dhe Rama me poture do të gjendet krejt i pambrojtur përballë akuzave të rënda korruptive e të bashkëpunimit të tij me mafien shqiptare e ndërkombëtare. Prokurorit të dënuar me urdhër, Adriatik Llallës, nuk i është dhënë kot statusi i azilantit politik në Itali. Por te deklarata e Edit për Hashimin ka diçka reale. Ish-presidenti i Kosovës, sot në Hagë, i mungon shumë kryeministrit të Shqipërisë. Duke humbur Thaçin, Rama humbi ndikimin e vet në Kosovë. Lidhjet me Hashimin ia mundësonin Edit strategjinë e përçarjes së faktorit politik në Prishtinë. Pra Rama duke patur në krah ish-presidentin e Kosovës u përpoq të realizojë një sërë projektesh të Beogradit, për të cilat ai kishte biseduar paraprakisht me Aleksandër Vuçiq. Krijimi i Jugoasllavisë së re dhe ndarja e Kosovës ishin kryesoret! Por këtu hyn edhe asosacioni i Komunave Serbe. Nëse Hashim Thaçi do të ishte president i Kosovës ose prezent në politikën e saj, atëherë me shumë mundësi se presioni ndaj qeverisë do të kishte ndikim maksimal, me qëllim përkrahjen nga ana e Kosovës të iniciativës serbe të Open Balkan. Edhe pse kjo nismë është krejtësisht jo europiane, siç e tha përfaqësuesja e BE-së për Shqipërinë. Ndërkaq ky Hashim Thaçi, i cili i mungon shumë Edi Ramës ishte në listën e zezë, sipas raportit të fundit të Freedom Hause, për shkak të korrupsionit! Mungesa ndihet më së shumti për shkak të ndërprerjës së bashkëpunimit midis dy liderëve politikë në korrupsion dhe pastrimin e parave të pista. Pikërisht kjo është pika e dobët edhe e Edi Ramës. Hashimi ia ka mundësuar kryeministrit të Shqipërisë shtimin e aseteve korruptive dhe anasjelltas. Hashimi dhe Edi kanë këmbyer midis tyre miliona për manipulim zgjedhjesh në të dy anët e kufirit dhe i kanë ndihmuar njëri-tjetrit për të marrë pushtet e për ta përdorur atë në interes të të dyve. Edi ia ka plotësuar ish-presidentit të Kosovës të gjitha dëshirat dhe kërkesat që ai ka pasur për akses financiar në Shqipëri. Madje ata në projektin e ndarjes së Kosovës kishin rënë dakord që njëri të bëhej president e tjetri kryeministër i Shqipërisë së Bashkuar me gjysmën e saj. Dhe në fund të fundit, të dy ishin si duart e të njëjtit person. Njëra dorë lante tjetrën, sa herë ajo bëhej pis. Por një ditë prej ditësh Hashimin e mundi zollumi i vet dhe përfundoi si Zhukovi. Në avion iu lexua akt-akuza e prokurorit special të Prokurorisë Speciale të Kosovës në Hagë. U detyrua të zbresë nga avioni pa shkuar në destinacion. Por nuk dha dorëheqje nga detyra e presidentit me preteksin se “ishte i pafajshëm”! Në fakt i duhej të mbyllte punët e pista që kishte bërë, deri te blerja e armëve pa zhurmë për stafin tij kriminal! Eshtë e sigurt se zullumi i tij do ta mundë dhe fundosë edhe Edi Ramën! Edi Rama në dëshprim e sipër i shkoi për vizitë në seli dhe në shtëpi pas shpalljes së akt-akuzës. Nuk ishte thjesht vizitë solidariteti. Ishtë gjithashtu vizitë këshillimi, bashkëpunimi kundër Gjykatës Speciale të Hagës, por edhe dakordimi sesi do të koordinoheshin punët e mëpasme pa Hashimin. Thaçi i mungon shumë kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, por ky i fundit duket edhe se bën gjithashtu pak shou me emrin e ish-presidentit në Hagë, sepse rolin e tij ka zënë eminenca gri, Baton Haxhiu. Prej se iku Hashimi në Hagë Batoni u transferua në Tiranë, ku merr shpërblimet e majme për punët e pista që Hashimi i la në mes të rrugës. Në një farë mënyre Rama e ka kompensuar mungesën e mikut të tij. Megjithatë Thaçi i mungon shumë, jo vetëm Edi Ramës, por edhe Aleksandër Vuçiqit. Sikur ta dinte ky i fundit se do i mbetej pa realizuar projekti i ndarjes së Kosovës, kurrë nuk do të insistonte për ngritjen e Gjykatës Speciale dhe as që do ta dërgonte dosjen me shpifje ndaj Hashim Thaçit në këtë gjykatë. Të jemi të qartë: Thaçi nuk do të dënohet për krime kundër serbëve, sepse nuk ka bërë asnjë krim të tillë. Ai ishte dhe mbetet mik i Beogradit, deri në marrëzinë e tjetërsimit të territorit të vendit të tij në favor të Serbisë! Nëse dënohet, kjo do të ndodhë për shkak të vrasjeve të kundërshtarëve politikë brenda Kosovës, pra të shqiptarëve. Le ta dijë mirë çdo shqiptar i Kosovës kudo që jeton e ndodhet se Edi Rama, Hashim Thaçi dhe Baton Haxhiu (bashkë me PS, PDK, LDK, AAK) janë tradhtarët e gjithë shqiptarëve, janë pazarxhinjtë e trojeve shqiptare. Janë ata të cilët me pazaret e tyre me Vuçiçin dhe Beogradin i kanë bërë dëmin më të madhë të ardhmes së shtetit të Kosovës. Këta pseudo-atdhetarë mendonin se me asociacione serbe, shkëmbim territoresh dhe "Open Bakllava" do të dekoroheshin së bashku me Vuçiçin me çmimin Nobel për turpin e tradhtisë. Ndërsa vendosnin taksë e tra në mes dy shteteve të të njëjtit Komb. Këta esadistë e haxhiqamilistë nuk do të mund ta lajnë surratin e tyre të shurrosur nga tradhtia kundër kombit. Shqipëria amë, është e miliona e miliona shqiptarëve në Shqipëri, në Kosovë, në Maqedoninë e Veriut, në Malin e Zi , në Luginën e Preshëves dhe e tërë mërgatës shqiptare, anekënd botës, atje ku jetojnë e punojnë. Shqipëria amë, nuk është pronë e Edi Ramës, e këtij kryeministri prej maskarai e tradhtari kombëtar shqiptar. Nëse PiS Rama e vazhdon rrugën e "Ballkanit të Hapur" ("Open Bakllava"), pavarësisht rreziqeve permanente që vijnë nga terroristët e Beogradit ndaj shqiptarëve dhe botës demokratike, i takon Kuvendit të Shqipërisë të merret me Edin dhe të kërkojë shkarkimin nga detyra e Kryeministrit. Është çudi pse nuk paditet Edi Rama në Gjykatën Kushtetuese për politikën e jashtme që po bënë. Epiqendra e shkeljes së Kushtetutës së Republikës është pikërisht "Ballkani i Hapur". Çështja tash nuk është se nuk dihen të këqijat e këtij mekanizmi. Këtë e theksuan mirë në Berlin. Vetë Kancelari bëri thirrje para Ramë poturës që të punohet në bazë të "Procesit të Berlinit". Këtu del qëndrimi i qartë kundër "Ballkanit të Hapur". Por, edhe sikur mos të ishte kjo, armatosja e Serbisë, qëndrimet pro Rusisë dhe qëndrimet amerikane, lidhur me pozitën ndaj Rusisë, kërkohet qartësi nga Beogradi. Këtë nuk po e bëjnë terroristët e Beogradit. Ata po vazhdojnë me përkrahjen e Rusisë. Prandaj Kosova duhet të intervenojë sa më parë ushtarakisht në Shqipëri. Nuk duhet lejuar këtë milet hibrid të rreshkasë kah blloku i pansllavizmit satanik serbo- ruso-grek. Ndërsa Edi Ramën duhet dënuar për tradhti kombëtare. Kryeministri i Shqipërisë PiSiste dhe vëllami i fashistit Vuçiq, Ramë poturja mori goditje të drejtpërdrejt, kur para opinionit të brendshëm po mundohet ta paraqes veten, si një proamerikan të ‘thekur’, por, po e tradhton qëndrimi i tij pro Serbisë, duke e paraqitur atë si properëndimore dhe larg Rusisë. Në të paktën katër raste, Rama ka deklaruar publikisht, se Serbia, sipas tij nuk është antiperëndimore, por është rreshtuar përkrah tij, veçmas pas dy rasteve të votimeve në OKB, të cilat më shumë ishin çështje formale se sa e përmbajtjes, pra në këto raste pa pasoja për Rusinë. Dy raste të tjera, ishin: Njëri kur Rama mezi arriti t’i bind autoritetet serbe, që t’i zbatojnë kontratat e ligjshme për miell dhe drithëra, për importim nga disa kompani të Shqipërisë, duke e paraqitur tejet pozitivisht Serbinë, dhe kinse si rezultat i “Ballkanit të hapur”, në vend që ta kritikonte për qëndrimet e saj proruse, dhe mosvendosje të sanksioneve, në ditët e para të pushtimit rus ën Ukrainë. I dyti, shumë më vonë, kur para pak ditësh do të deklaronte, i pyetur nga gazetarët për armatimin serb, se ajo po blen ‘armë për vetëmbrojtje’, dhe sërish nuk tha asgjë për mos vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë. Rama vazhdon të sillet sikur ende nuk e ka kuptuar mesazhin e BE dhe SHBA, dhe përgjegjësinë që duhet t’i ngarkohet Serbisë dhe mikut të tij Vuçiqit. Ai edhe e mbrojti Serbinë për armatimin e blerë, kryesisht me qëllim të ndarjes së Bosnjës dhe për një inkursion në veri të Kosovës, ndërkohë, që edhe BE-ja edhe SHBA-të, po e akuzojnë se një armatim i tillë nuk ka se çfarë duhet. Rama është i shkolluar dhe i përpunuar nga Serbo-Rusia në Francë me ndihmën e Fatos Nanos, ky idiot tradhtari në pushtetin që ka është instaluar nga Serborusët me një qëllim, zhbërjen e shtetit tonë Kosovës. Ngujimi i tij në raportet Serbi-Rusi, është një gurë prove se ai i takon atij grupimi, dhe se pozicioni tij është shkatërrues për projektet shqiptare. Humbja e besimit të tij tek shqiptarët është proces i pashmangshëm. Vite më herët Serbia mobilizonte Ivicën për lobim dhe për fushata anti Kosovë por kjo i kushtonte shumë.Tash Serbia ka gjetë një lobues gratis me emrin Edi Rama i cili e mbron ne çdo rast, ia pastron imazhin, e përmend edhe në takime me aleatët, ia zbut krimet, ia relativizon fashizmin… Suksesi më i madh i Serbisë nga Lufta e Kosovës deri sot është rekrutimi i kryeministrit të Shqipërisë si lobues për interesat strategjike serbe. Dhe kjo ndodhë në momentin kur shqiptarët do duhej t’ishin të bashkuar në synimet e tyre integruese drejt Evropës dhe ta ndihmonin e kuptonin njëri-tjetrin. Sidoqoftë, qasja e re dhe aktive pro serbe e Edi Ramës na lejon të kuptojmë shumë gjëra dhe sjellje të këtyre viteve të fundit në kurriz sidomos të Kosovës. Kjo na lejon ndoshta edhe ta kuptojmë pse Batoni paguhet 16 mijë euro në muaj nga një spital që për pacient ka vet Shqipërinë. Tashmë është më se e qartë se Edi Rama, po e ndjek rrugën e gabuar. Vetëm pak orë pasi kaluan nga deklarata e tij, se armatosja e Serbisë nga Kina nuk paraqet asnjë rrezik, si për ta zbuluar tradhtinë e tij, ndodhën sulmet e armatosura dhe të tjera për disa ditë rresht ndaj policisë së Kosovës në veri. U desh reagimi ndërkombëtar që ta shtyjë një departament qeveritar të Shqipërisë, që të kërkojë kapjen e të dyshuarve, dhe madje vetëpërmbajtje në aksion. Kosova po vazhdon të pengohet tmerrshëm nga Edi Rama, në mënyrën më të pabesueshme, njeriu që vite më parë premtonte edhe bashkim të shqiptarëve në një shtet nga Ulqini, duket se jo vetëm ka tradhtuar ato qëndrime, por se ato i ka thënë për të ndihmuar për të nisur zbatimin e projektit serb, për krijimin e ‘botës serbe’. Për të ndërtuar apo motivuar palën serbe që të vinte në pah projektin ‘botën serbe’, i duhej asaj një ‘armik’ imagjinar, deklarativ, ‘bashkimi i shqiptarëve’ në një shtet! Pra, Edi Rama në asnjë mënyrë nuk ishte në favor të idesë së bashkimit kombëtar, por të dy lojërave, të projektit që çonte apo mund të çonte në shuarjen e gjykatës speciale dhe në projektin për të ndihmuar Serbinë, në realizimin e aspiratave të saj, ndërsa një projekt i tillë, si bashkimi kombëtar duke humbur një pjesë të territorit, do të mund të mbulonte sipas tyre turpin e tradhtisë. Për këtë grupim që synonte realizimin e qëllimeve të veta, i duhej një partner në lojë, dhe për këtë ia mësynë dyerve të Serbisë dhe Rusisë, që të marrin bekimin e tyre për ndarjen e Kosovës, me të cilën do të kënaqej Serbia, pasi e ka humbur të tërën, shkulja e një pjese, ishte e mirëseardhur për të. Për të marrë bekimin rus, edhe përkrahjen e tyre, Hashim Thaçi në detyrën e presidentit të vendit, e takoi personalisht diktatorin Putin, duke marrë premtimin nga goja e tij, se nëse ai dhe Vuçiqi pajtoheshin ata do ta pranonin çfarëdo marrëveshje. Po të njëjtën gjë, por në një nivel më të ulët e bëri Edi Rama, duke e takuar së paku dy herë ministrin e Jashtëm të Rusisë, Sergej Lavrovin, dorën e djathtë të Putinit. Por, zhvillimet në Ukrainë, realisht zbuluan jo veç mungesën e koherencës politike dhe demokratike të vetë sistemit, në shumë shtete të Perëndimit, por edhe ndërlishmërinë e saj me shtetet më të vogla. Mbështetja e madhe për Serbinë, rezulton që nuk ishte thjesht perëndimore, por edhe e relacioneve që kishin deputet, politikanë e zyrtarë të shteteve perëndimore me Rusinë, për të luajtur rol përjashtues ndaj Kosovës. Një karikaturë prej letre e patriotizmit të tij, është shëmbëllimi i asaj që ndërtoi vetë me mbështetësit e tij, për të mashtruar opinionin në Kosovë nëpërmjet retorikës patriotike, dhe në prapavijë duke mbështetur hapur projektet kyçe serbe në raport me shqiptarët, jo vetëm me Kosovën. Dëshmi e kësaj ishte mbështetja e të gjitha projekteve të Serbisë, si e minishengenit ballkanik të transformuar më pas në “Ballkanin e hapur”, pas një reagimi të ashpër atë kohë nga institucionet e Kosovës, dhe opozita. Dyshimet se ky ishte një projekt i Serbisë, e konfirmoi me refuzimin kategorik që ia bëri këtij projekti kancelari gjerman Olaf Shulc, duke ia bërë të qartë Ramës në Berlin, se ai do ta ringjallë procesin e Berlinit, i cili e bën të detyrueshme arritjen e një marrëveshje të Serbisë me Kosovën, e cila përfshin njohjen e saj. Pra, “Ballkani i hapur” ishte thjesht një proces për ta zvarritur dhe penguar procesin detyrues, që Serbia të shkonte drejt njohjes së Kosovës. Por, tashmë me dështimin e projektit rus, të Putinit, jemi afër të shohim dështimin e projekteve serbe, dhe që Serbia pa shmangshëm të shkojë drejt një faze, të ndjekjes së modelit rus, dezintegrimit! Edi Rama duke e marrë në mbrojtje Serbinë, po i bën edhe një favor jo të vogël Rusisë, duke bërë të pamundurën që t’ia ruajë një aleat të vogël Putinit në Ballkan. Këtë e bëri në disa raste, përfshirë atë më skandalozin të blerjes së raketave nga Kina, ndërsa për sulmet në veri, heshti, duke mos e dënuar aktet dhe duke mos kërkuar përmbajtje nga Serbia! Por, si mund ta bënte këtë, një rob i Vuçiqit! Edi Rama përfundimisht duhet të izolohet dhe të ndiqet nga drejtësia për krimet e shumëfishta të tij. Por, para se të ndodhë kjo, duhet që inteligjenca shqiptare, mediat, atdhetarët t’ia heqin çdo atribut patriotizmi që mund t’i jetë mveshur apo mund t’ia ketë vënë vetvetes, përfshirë edhe zhvlerësimin e qeverisjes së tij. I mbuloftë jashtëqitja ata shqipfolës që fyejnë kosovarët, ajkën e shqiptarizmit. Sigurisht të tillët janë produkt i spermes serbe nga vellamëria me Milladinat dhe Mugoshat. Zoti e bekoftë Shqipërinë, Zoti e bekoftë Kosovën dhe të gjithë shqiptarët kudo janë.…Poshtë tradhtarët. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edvuçin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Rroftë Albin Kurti. Vdekje tradhtarëve. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

    1. V
     Vjosa Osmani

     O Merooooo……. Mirë kjo Bardhylkoviqja serbe, por ju si e botoni, që nuk e lexon kush ? Na mërzitët me këtë. I juaji Enver…. Na çau atë ….

    2. F
     Fiqirije Karameta

     Dje grushti i një hajni i porositur nga Rama e goditi Berishën, sot grushti i Shqipërisë po e godet Edi Ramën. Të vetmen zgjidhje Shqipëria e ka që të bashkuar si asnjëherë më parë ta ndjekin këtë Ramovič hajdutin dhe rrethin e tij, si shitës të interesave shqiptare nga pushteti dhe rrethi i tij. Urime fitorja e madhe.

     1. L
      Liri

      E meritojne Lirine. SLAVA UKRAINA????

      1. m
       meshirojeni ushtarucin Mero

       Ne keto dy "dhuratat" qe sheh Mero se paskemi patur ne Shqiperi nga lufta ne Ukraine, "harron" te permende faktorin e sejcilit prej tyre (qe i ka te dy aty te tryeza e Open Ballkan) Se pari per Kosoven : Mero rreket e rrotullohet qe mos permende askund Strumbullarin e problemit, Aleksander Vucic (mikun i perbashket i V. Putinit dhe Edi Rames) Se dyti ne Shqiperi : Mero behet qesharak ndersa shkruan per shpartallim te fraksionit opozitar anti-perendimor kur ne Ameriken simbol te Oksidentit ka nisur nje hetim per nje ish-Shef te larte te FBI i pleksur ne ryshfete e ne dallavere me Simbolin e Mbrojtjes se Perendimit (sipas M. B) Edi Kristaq Rames qe nga nisja e atij hetimi ka prere goje e fshehur surrat perpara shqiptareve.

       1. p
        pjeter

        Per mendimin tim,fenomenet e permendura e te ashtu quajtur opozite ne Shqiperi, kane pak lidhje me betejat e Ukrahines,por thjesht jane ne rastesi kohore, e qe serisht nzjerr zbuluar nje nga personazhet kryesore te politikes shqiptare te pas 1990 -es. Per mendimin tim,kur analiste te ndryshem analizojne fenomenet e Saliut,nuk i bashkangjitin atij edhe zhvillimet politiko-shoqerore te shqiptareve ne pergjithesi,sepse kam bindjen qe me ne fund shqiptaret po njofin Saliun ,madje qe ne zanafille,ku ai historikisht shfaqet gjithmone me egersi ne mbajtjen e pozitave te tij,dhe saktesisht edhe sot, shfaqet me te njejten egersi gjenetike per"ekskluzivitetin"absolut te opozites. Bandat tribale qe sillet verdalle rrugeve te Tiranes,e ka berthamen dhe merr energji nga nga ajo,prej nje personazhi qe ne popull njihet si oportunisti me i demshem qe shqiptaret kane njohur ndonjehere,Sali Berisha. Saliu i katapultuar ne krye te levisjes anti moniste,e deri me sot,gjithmone ka lundruar pa busull,pa nje plan,e duke qene nje oportunist i eger,gjenetikisht, nje kriminel me aftesi te holla,nje mashtrus i lindur,bazoi politiken e tij,si nje pasqyrim i nevojave te egsistenses se tij personale e familjare,duke mos pasur kurre medyshje ne nderhyrjet e tij me "istikte"shtazore,sa here qe ne horizont i shfaqej nje kercenim kunder statusit te tij "konsoliduar" ne Shqiperi. Ne shqiptaret arritem te kuptojme vetem duke i dhuruar 30 vjet te jetes se tone ketij personazhi, duke vene ne rrezik serioz edhe te ardhmen e te pakten dy gjenerateve te ardheshme,dhe sot,nuk eshte aspak cudi qe ata qe e ndiekin,nje pjese kane arsye te forta personale si puthadores e perfitues direkte nga jeta politike e familjare e Saliut,e nje pjese tjeter,jane persona me nje dificit te theksuar ne intelekt. Per mendimin tim ,edhe po te mos ishin betejat e Ukrahines,mbeshtetja e shqiptareve per kusaret,batakçinjte,kriminelet,si banda e Saliut,do te ishte e njejte.

        1. s
         shori

         Nje pyetje e thjeshte per Meron dhe gjithe shqipot, qe cdo gje e shikojne "me syzet" e interesit te tyre dhe jo objektivisht: Pse nje milion Shqiptaret e Kosoves kane te drejte te shkeputen nga Serbia dhe te bejne shtetin e tyre, (gje qe e konsideroj si e drejte e tyre), ndersa 18 milione Ruset e Ukraines nuk e kane kete te drejte...???!!! Pse lufta e Rusise per te mbrojtur te drejtat e Ruseve ne Ukraine dhe te zbatoje vullnetin e tyre per PAVARESI, quhet AGRESION, ndersa AGRESIONI i NATO-s dhe Perendimit ne Serbi, u quajt lufte clirimtare per Kosoven...???!!! Do te ishte interesante nje pergjigje e Meros (gjithediturit), per kete... Do na ndihmonte shume per te qartesuar mendimet tona...

         1. p
          pjeter

          Ty te paska ngel ora te propaganda e para 24 shkurtit te 2022-it. Informoju se cfare tregojne korrispondentet e luftes ne Ukraine,se sa eshte perberja e ushtareve etnike ruse ne forcat ukrainse qe luftojne direk kunder atyre ruse. Informoju pse Putin vendosi ti rrafshoje te gjitha ato zona ku gjeresisht para 24 shkurtit ishin te banuara shumica me ruse etnike,dhe nje pjese shume shume e vogel u largua drejt Rusise,keshtu kuoton deshiren reale te atyre 18 milione ruseve te tu!!! Tani le te vijme tek Kosova. Kosova zotni i dashur ka qene republike autonome ne Serbine, por qe e ka marre are status nen juridiksionin e Republikes federative Jugosllave,Donbasi i Ukrahines jo.Regjimi i Milloshevicit i hoqi te drejten e autonomise Kosoves ne menyre arbitrare kur entiteti Federativ jugosllav nuk egsistonte de fakto,gje qe solli ne menyre legjitime kundershtite e popullit shqiptar te Kosoves,dhe atyre te tjere si ai Slloven,ai Kroat e me radhe, Millosheviçi kerkoi ti shtypte me gjak,me gjenocid,sic i dime te gjithe,gje qe Sebrenica eshte simboli i mos veorimit te perendimit,e njejta gje filloi me Kosoven , gje qe faktoi nderhyrjen e NATO-s per te mos e çuar deri ne fund misionin e Millosheviçit per zhdukjen e shqiptareve nga Kosova.Gjithesesi informoju mbi nje interviste te Zef Mazit ne dhjetor te vitit te kaluar,mbi argumentacionet dhe faktet e dhena nga Pala Kosovare ne gjyqin nderkombetar te fituar,mbi te drejten legjitime te Kosoves per pavarsi,gje qe bie ndesh per shume arsye me ate c'ka zotrote krahason me Donbasin e Ukrahines e agresionin e Rusise mbi nje shtet sovran te njojtur ashtu si eshte,qysh nga 1992 -shi nga vet federata Ruse.

          1. P
           Pukjani

           Kosova ka qene gjithnje territor me mazhorance shqiptare lidhur me historine e Tiranes Krujes Vlores Shkodres Ulqinit etj Ruset do marrin hajdarin kur ShBA te humbase durimin me ta dhe do te perfundoje ne kazanin e historise kjo kucke e pllenuar nga mongolet tataret turqit japonezet dhe ne fund daje semi, per hajer

          2. r
           rilindjotizim-sensibilizim

           Ne ate mitingun pro-Ukraines qe ka ngasheryer kaq fort Mero Bazen kishte punonjes te trembur te administrates te marre emrat e firmat shenim se nuk do mungonin, si dhe punonjesit e Bashkise Tirane te paraqitur atje ne bulevard per te mos u lene shendene rrogave te tyre.

           1. P
            Po me Meron ç'kanë?! Shpifje!!!!!

            https://www.syri.net/politike/573201/video-berisha-ymer-corapja-kerkon-t-u-marre-ujin-stop-terrorit-policesk-ndaj-banoreve-te-mezhgoranit/

            Lini një Përgjigje