Opozitën e bashkon gjyqi ndaj Berishës, jo gjyqi ndaj vulës 

15 Shkurt 2023, 19:46Editorial Mero Baze


Mitingu i fundit i Sali Berishës për ti bërë Gjykatës së Tiranës presion përmes protestave të dhunshme për vulën, tani nuk është më një kontribut për mos përçarjen e opozitës, por një përpjekje për të rrëmbyer ç'të mundesh prej saj. 
Pas më shumë se një viti e gjysmë betejë brenda opozitës përçarja e Partisë Demokratike ka hyrë në normalitet. Tani brenda PD ka më shumë se dy palë, por ka vetëm një shkaktar të përçarjes dhe ai është Sali Berisha. 
Pra Partia Demokratike është e ndarë në pro dhe kundër Sali Berishës. 
Natyrisht në këto dy kampe ka disa palë. 
Njëra palë më të vendosurit janë deputetë dhe politikanët që nuk pranojnë Sali Berishën si person “a non grata” që turpëron historinë e PD dhe që identifikohen si grupi i Lulzim Bashës. Ka një grup tjetër që nuk pranon Sali Berishën dhe ka rezerva për Lulzim Bashën. Ka një grup që mbështet Sali Berishën, se nuk pranon dot SHBA dhe BE. Ka një grup tjetër trushpëlarë që po ashtu mendon se jeta mbi tokë ka nisur me lindjen e Sali Berishës dhe mbaron me ikjen e tij. Por në gjithë këto fraksione dhe nëngrupe, boshti i përçarjes së PD mbetet Sali Berisha. Pra palët janë pro ose kundër tij. 
Pas më shumë se një viti e gjysmë ky proces është normalizuar dhe secili kamp bën llogari si të mbijetojë si të përçarë. Akoma më shumë, tani secili po shikon mundësinë të riformatoj karrierën e tij jashtë Berishës ose duke llogaritur sikur bëjnë që janë me të, me shpresë se nuk e ka të gjatë. Pr anë thelb të gjithë po mendojnë si të mbeten në politikë pa Berishën, disa duke ju kundërvënë e disa duke bërë sikur janë me të, për të vënë shishen në radhën e qumështit me shpresë se nuk e ka të gjatë. 
Në këtë pikë, nuk ka më asnjë rëndësi formale beteja për vulën. Kujtdo që t'ia japi vulën Gjykata përçarja do të vazhdoj. Natyrisht një grup do bëhet më i madhe tjetri më i vogël, por kjo do të jetë thjesht statistikë numrash . Në bazën e Partisë Demokratike dhe opozitës në tërësi palët janë ndarë pro dhe kundër tij. Madje dhe partitë e tjera opozitare kanë marrë pozicione pro ose kundër tij. Ka disa parti të vogla kundër Berishës dhe të tjera pro tij. 
Kështu që i vetmi gjyq që mund të sjell bashkimin e PD është gjyqi ndaj Berishës jo gjyqi ndaj vulës. Që opozita të bashkohet dhe ti jap mesazh shprese duhet ti bëj gjyqin shkaktarit të përçarjes dhe jo të bëj revolucione imagjinare për rrëmbimin e vulës. Vula aty nuk i bën punë më askujt, derisa thellon ndarjen. E vetmja gjë që bën punë është gjyqi ndaj përçarësit. Dhe atë duhet ta bëjnë vet, jo gjykatat. 
 

15 Komente

 1. G
  Gjeli

  PDistat paskan qene rrace e ndyre e perzier me qen rrugace

  1. T
   Tartufi

   8 vjet ne grupin e trushplareve ,qendroje dhe ti o Mero bajga ,keshtu qe nuk duhet te habitemi me trushplaret ,qe do te vdesin pas bashipozukut te pyllit te gezhtenjave te veriut.

   1. L
    L.Xh

    Vula e turpit, Turpi i vulës, Sala Shiqeres, Pa pikë turpit, Në vakt të shurrës, Ndër pantallona, Del në rrug t’madhe Me tjerr mballoma, Kush ma shum Kush ma pak Rrotull tijë, Vijnë erë batak, Si erë shurre, Si erë muti, Asht ba PD-ja Si nana Nutit, Kshtu thojnë nShkodër Dhe e kanë tamam Sal Ram Berisha Asht i bam harram

   2. I
    I Qimi Peka po mesone shqip

    Ajo qe duhet te kuptojme eshte se nuk ka rendesi kush e mere vulen ,vule ka edhe Dash Shehi por nuk ka elektorate. E supozojme e mori vulen Gazmenda Bardhi cfare ndryshon ? e kunderta e mori vulen non grata Berrisha çfare ndryshon . Ajo parti ka nevoje per nje Edi Rama qe ta mari prej bythe Sali Berrishen sic mori Fatos Nanon dhe ta flaki jashte . Me ata qurravece qe nuk kane minimumin e edukates ku nje plakush i semure psiqike i flak si lecke as vula e as objekti nuk ka me rendesi .

    1. S
     SBS

     Ç'të mbjellësh do korrësh. PD nuk ka qënë ndryshe ,atë e ka mbajtur lidhur për huri Sali Mavria,dhe kurrë nuk ka qënë parti politike ,ajo ka qënë një vathë bagëtish ku bashkë me dhën e dhi u strehuan ujq,çakej.dhelpra,urithë,zhapij e zhaba e plot krimba e insekte ,nuk lanë asgjë pa bërë kuturu,me Sali Mavrinë kryeçoban të tyre dhe sot ajo nuk ka as rrethim e as çati ajo ka mbetur.vetëm një gërmadhë që nuk i hyn askujt në punë. Edhe në se rinis siç thotë merhumi Sali ajo duhet të ndërrojë gjithçka sepse është e ndotur dhe infektuar nga Covisali deri në palcë dhe nuk mund të gjëndet asnjë ilaç e as tubim që ta regjenerojë,sepse aty i sëmuri është në vdekje e sipër ,dhe bërtitja e SaliMavrisë This is a miracle nuk hyn në punë fare

      1. I
       Indinjata

       Mero dy ose tre forca duhet te jene ne spetrin politik dhe partiçkat e tjera duhet te shkrihen duke u marre edhe perfitimet si pengemarrese te politikes dhe me gjere te jetes se ketij vendi ku taksapaguesit paguajn per gomere si Nard Ndoket e kompani! Persa i perket fraksioneve ne nje parti te madhe kjo i bene mire zhvillimeve alternative brenda nje partie dhe rrit konkurencen e nivelin e te drejtuarit nepermjet vizionit ku elektorati eshte ai qe formon bindjen se kush eshte alternativa me e mire per kete vend! Ndaj nuk e shikoj regresive kete levizje brenda te djathtes ,kuptohet kur kjo behet si alternative zhvilluese brenda nje spektri te caktuar. Padyshim qe keto levizje behen pengese per autoritarizmin brenda nje force dhe njekohesisht i tregojne elektoratit se kush me e mira per ta per ta zgjedhur! Kjo padyshim do te beje te mundur emancipimin e politikes dhe ngritjen e nivelit te saj ku parlamenti fatkeqesisht eshte katandisur ne nje stalle ku nuk mungojne gomere te racave te ndryshme duke ndotur keqazi jeten e ketij vendi!Edhe pese vite i duhen kesaj katrahure demografike qe te barazohen me sistemin monist ku po te krahasosh te sotmen me te djeshmen ,ku vendi kishte sistem te shkelqyer arsimor,duke filluar nga cikli me i ulet e deri ne fakultetet ku dilnin kuadro te mirefillta e jo si sot qe treçereku i perfaqesuesve te popullit kane mbaruar 8 vjeçaren dhe jane paisur me diploma false e mastera per te rritur interesin e tyre financiar e qe fatkeqesisht kur i ndogjon poshterohesh nga niveli i tyre. Ndaj nuk shohe ndonje gje te keqe me ç'ka po ndodh ne partine demokratike pasi ç'do ndryshim te jemi te bindur qe do jete per te mire pasi nuk ka ku shkon me keq se kaq e per rrjedhoje edhe niveli i perfaqesimit do te rritet e nuk do te shikojme me keto skena te ndyra ne politike e ne kjeten e perditeshme.Nese sot quhet intelektual Nard Ndoka dhe Mul Noka ne djalle vafshim te gjithe .

       1. T
        Torja

        Nqs ti quan PD, Barth sumen dhe po, ke te drejte

        1. U
         UNE

         Po leri o Mero, per koken tende, te hiqen zvare e pastaj, te ngordhin. C'u jep mend, o derebardhe. Lena te kenaqemi dhe ne , duke i pare si japin shpirt keta kanibale te Shqiperise. Nuk na takon te gezohemi? Pak nena me shami te zeza la kjo fare qe mban ere kadaver?

         1. S
          SKAPI

          Sapo mbarova nje sondazh: 100% besojne se familjet Berisha dhe Meta, perdorin ilace qetesuese per t'i zene gjumi naten.

          1. s
           saliu duhet te shpallet terrorist

           si vulhumburit e vulgjeturit(qe do ja jap gjykata)jane njerez pa dinjitet si saliut qe i kane mare dinjitetin me non graten.ideali i ketyre eshte te mbrojne placken e vjedhur e te vijne ne pushtet qe te vjedhin se po plasin kur shikojne qe administrata e qeverija po vjedh pa e care koken.cecenet budallenj qe i mbajne uturakun saliut kujtojne se po luftohet per fukarane

           1. F
            FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

            Për ç'far 'Opozite përrallis/ O 'gazetar'-ZAGARI !?/ Shqiptaret 30 vjetpa shtet/ Shqiptaret 30 vjet pa SHQIPERI....!

            1. L
             Laurentius

             Sa kot! Bej gazetari o njeri se je ulur shume poshte pa vk Berishes edhe Rames.

             1. O
              Optimisti

              Helmi del me helmin thone doktoret, ke 30 vjet o sali kremineli qe shin ti me ordhit e tu, vrave, vodhe, shite kombin shkaterove cdo gje dhe kujton se shpetove. ti sali kujtove se ja fute demokracise, por demokracia do ta fusi ty mor skupidhe.Qesh kush qesh I fundit thote populli.

              1. O
               Optimisti

               Helmi del me helmin thone doktoret, ke 30 vjet o sali kremineli qe shin ti me ordhit e tu, vrave, vodhe, shite kombin shkaterove cdo gje dhe kujton se shpetove. ti sali kujtove se ja fute demokracise, por demokracia do ta fusi ty mor skupidhe.Qesh kush qesh I fundit thote populli.

               Lini një Përgjigje