Po Ilir Meta/j çfarë ka me vulën e PD? 

16 Shkurt 2023, 19:44Editorial Mero Baze

Protestuesi më i sinqertë sot mes 100 e ca vetëve që ishin para Kuvendit, ishte Ilir Meta/j. Ai shprehu revoltën e tij duke e bërë të qartë se më 3 mars do protestojnë pasi një “kastravec” kërkon t’i marrë vulën PD.

Nuk është se kishte njeri dilema për qëllimin e protestës më 3 mars, por zelli i Meta/j për ta deklaruar atë, tregon shumë për humnerën që e pret opozitën nëse mbetet në dorë të dyshes Berisha-Meta/j.

Nëse vëren ligjërimin e Meta/j, rreth vulës dhe legjitimitetit të udhëheqjes së PD, ai ka më shumë angazhim dhe se vetë Berisha. Ky i fundit herë pas here sillet sikur e ka bërë fakt të kryer vulën dhe nuk flet aq shumë sa Meta/j.

Makthi i Meta/j për vulën e PD në fakt lidhet me të ardhmen e tij në politikë.

Legjitimimi i Lulzim Bashës si kryetar i Partisë Demokratike nga një proces gjyqësor, e rikthen aksionin politik të Meta/j në pikën zero, pasi përveç shkatërrimit në zgjedhje më 14 maj, duke rrezikuar të dalin të tretët, Berisha dhe Meta/j humbasin arsyet përse janë bashkuar. 

Aleanca mes tyre ka qenë një mënyrë për të plotësuar humbjet nga ndarja me Lulzim Bashën dhe Ilir Meta/j praktikisht është sjellur dhe paraqitur nga Berisha si numri 2 i aleancës. Një humbje e legjitimitetit në gjykatë i bën ata pakicë të pakicës dhe praktikisht të parëndësishëm politikisht.

Duke qenë numri 2 i Berishës, Ilir Meta/j po sillet praktikisht si nënkryetar i PD dhe lideri i projektuar për pas Berishës në krye të asaj aleance.

Dhe vetë politikat e organizmit të PD së Berishës janë të tilla që bëhen me pëlqimin e Ilir Meta/j. Duke nisur qysh nga kandidati për bashkinë e Tiranës, Durrësit e Elbasanit e në çdo qytet të Shqipërisë, kandidatët janë dhe me pëlqimin e Meta/j. 

Po ashtu dhe njerëzit që bëjnë karrierë brenda strukturave duhet të kenë pëlqimin e tij për të harmonizuar aleancën.

Një tjetër arsye e madhe që ata i mban bashkë, është fryma anti-perëndimore e aleancës së tyre dhe vendosmëria për të qenë një front kundër ndikimit të Perëndimit në politikën shqiptare.

Dukee qenë bashkëluftëtarë të mëdhenj në rezistencën kundër reformës në drejtësi, të dy u përfshinë në betejë publike kundër SHBA dhe denoncues të dizajnimit “non grata” familjarisht të Sali Berishës, si minues të demokracisë, hajdutë dhe shantazhues të sistemit të drejtësisë. 

Pra në një farë mënyre ata janë tashmë dhe aleatë ideologjikë.

Rënia e legjitimitetit të Berishës, është fundi i shpresës së Ilir Meta/j si trashëgimtar ideologjik i Foltores.

Fuqizimi i një opozite të re jashtë Berishës, është vdekje politike dhe e Ilir Metës, pasi e nxjerr atë nga skena politike si një skorie e djegur bashkë me Sali Berishën.

Është kjo arsyeja që sot në tubimin para Kuvendit para 100 e ca vetëve, më shumë çirrej për vulën e PD, Ilir Meta/j, se sa vetë Sali Berisha. Ai me sa duket e ndjen më shumë dhe më shpejt, fundin pa Berishën.

16 Komente

 1. L
  L.Xh

  Ilir Metaj I.M, sot, është gjeneral pa ushtri, mbasi ushtaret si qelepirxhinjë që i kishte, nuk kanë më interes nga ai, se e dinë që Ai - Likja, është i marrë fund. Sali Berisha, është gjeneral në pension, me ushtri horrash nga prapa, por nuk ka DEKRET që të ushtrojë pushtet mbi këtë ushtri. Likja i Moniçkës,si gjithmonë hajdut, edhe kësajë rradhe, kërkon që me shkërdhatllekun e tijë dhe kurvnillëqet e të shoqes, të “vjedhë” ushtrinë e Sali Berishes, duke u bërë kështu, GJENERAL I USHTRISË SË VDEKUR…..

  1. P
   Pergjigje Mero Bazes.

   Edi rama duhet terhequr per mjekre rrugve te Tiranes. Ky psikopat dallaveraxhi e delirant kujton se do luaj me nje popull per 10 vjet dhe do ja hedhe paq. JO JO JO Ky sojsez qe i ktheu shpinen Kosoves per dylberin e Beogradit do marre pergjigjen e merituar. Shqiperia do ndryshoje. Ky qafir do behet shembull si Sanader ne Kroaci. Sigurisht edhe autoret e vertete te Gerdecit dhe 21 janarit. Shqiperia nuk do kthehet neodiktature rrumpalle kurre me. RROFTE POPULLI SHQIPTAR

   1. P
    Pergjigje Mero Bazes.

    Edi rama duhet terhequr per mjekre rrugve te Tiranes. Ky psikopat dallaveraxhi e delirant kujton se do luaj me nje popull per 10 vjet dhe do ja hedhe paq. JO JO JO Ky sojsez qe i ktheu shpinen Kosoves per dylberin e Beogradit do marre pergjigjen e merituar. Shqiperia do ndryshoje. Ky qafir do behet shembull si Sanader ne Kroaci. Sigurisht edhe autoret e vertete te Gerdecit dhe 21 janarit. Shqiperia nuk do kthehet neodiktature rrumpalle kurre me. RROFTE POPULLI SHQIPTAR

   2. S
    Spiuni I.M dhe gagashi Nesho

    Spiuni I.M kerkone te mari PD.... por gjyqin e fitone Alibeu mbas gjyqit spiuni I.M i fute nje raki koçimare te ziere dy here pastaje bene thirje per kazma, sopata, cfurqe ,lopata te presim kembe e duar mic sokoli ,mujo ulqinaku,vojo kushi ...

    1. L
     Ladi

     Mero! Ti ja u di mire se çfare kane keta dy kopuke, mbi e nen rrogoz.. Fene t'ju luash e kusur mos t'ju lesh, se e kane bere Shqiperine dhe shqiptaret gazin e botes

     1. S
      SKAP

      Pas nje sondazhi, 100% te te anketuarve besojne se : Pjestaret e familjeve Berisha dhe Meta/j marrin ilace qetsuese para gjumit.

        1. G
         Gjeli

         Z.Baze meta nuk eshte dhe iste spiun ne presim te dali nga politika ti thua do marri PD

         1. k
          kulufi

          Te tre te lartpermendurit z.Baze ne gjuhen popullore quhen ,muti ,kaka dhe shurra!

           1. I
            Idioti

            O MERO degjo ketu. Meta me Saliun mund te ngjasojne me nje idiot, mund edhe te flasin si idiot, por mos e lejo veten te ta hedhin - jane me te vertet IDIOT si te gjithe ata qe ju vene nga pas.

            1. c
             ce

             Sheh endrra me sy hapur i forti i pazarit te ri se eshte shfryre si tollumbace aq sa nuk tremb me as pulat e kotecit e jo me rojen e shkrete te zyres se te papunit Sali Shehu. Ka shprese spiuni Agush se ndoshta me 3 mars ( qe do jete epike sipas perbindeshit te vicidolit) ndoshta vjen populli i 2 marsit qe mesa duket ka ikur ne drejtim te paditur duke e lene spiunin me gisht ne goje.

             1. A
              Asdreni

              Populli Ka nje shprehje popullore te humbte vula te humbte kur do ta mallkoje?

              1. r
               rilindja e Dumbabist Ramuth budall shejtanit

               Mbreme tek KLANI i "te fala Sandrit" perballe Fevzos u pa nje Rame cehrevrare e i menderosur qe ne keto dite Shkurti i eshte shkurtuar ymri 10 vjet nga ai dreq hetimi i atij mikut FBI-se atje ne Amerike.

               1. V
                Viçidoli.

                Ore ça keni me liken ju,ça faj ka Like floriri që ai vdes për vula,ai dhe në shelgut edhe në Sharr kur takonte shokët e vet qentë e Sharrit apo shelegurit ai mbante vulën me vete e vuloste e firmoste dekorata për baxhoxhinj,çobenë, bile dhe për ndonjë që kultivonte canabis në male e hone ku vetëm këmba e likes dhe e ndonjë qen Stani shkelte , lëreni o liken ai e ka thënë me gojën e vet që salehun dhe qentë e Sharrit i ka debules .

                Lini një Përgjigje