Me Berishën janë të kënaqur të gjithë armiqtë e tij 

23 Shkurt 2023, 18:41Editorial Mero Baze

Sot Sali Berisha e konfirmoi para sallës së Kuvendit, se nëse vendimi i Gjykatës së Tiranës më 3 mars nuk është në anën e tij, ai do hyjë me njerëz brenda në Parlament dhe pastaj do marshojë drejt shtëpisë së Edi Ramës në Surrel.

Kjo është një nga ato marrëzitë e tij publike që i kënaq të gjitha palët e armiqve të tij. 

Së pari, i jep të drejtë SHBA-së dhe Britanisë së Madhe që e kanë dizajnuar si person “non grata” për shkak të shantazheve mbi drejtësinë dhe e kanë turpëruar familjarisht, dhe si hajdut, dhe minues të demokracisë për këtë shkak. Ky që bën sikur i kërkon prova SHBA-së, në fakt i jep çdo ditë prova SHBA-së për ndëshkimin dhe turpërimin familjar që e ka merituar.

Ky qëndrim nga ana tjetër, kënaq mbi të gjitha Edi Ramën. Nëse do të bënim një arsyetim makiavelist se çfarë i intereson Edi Ramës, që PD të jetë e përçarë, ato janë dy gjëra: E para, që Berisha të mos shkojë në shtëpi, por të vazhdojë të mbajë PD të përçarë, pasi ai është shkaku i përçarjes së PD, dhe e dyta, që Berisha të bëjë si i fortë dhe të përdorë gjuhën e dhunshme që përdori sot. 

Këtë merakun e parë e ka të zgjidhur, pasi Berisha ngjan i vendosur të rezistojë dhe ta mbajë të përçarë PD. Por që t’i shijojë deri në fund kjo gjë, i duhet që Berisha të mbajë dhe fjalën të “marshojë” drejt sallës së Kuvendit me dhunë, dhe drejt Surrelit. 

Duke parë që i mblidhen nga 100 vetë para Kuvendit dhe akoma më keq, duke parë protestën e fundit që ishte si funeral i “Foltores”, natyrisht që kjo ëndrra e dytë e Edi Ramës, që ata të futen në Kuvend, apo të shkojnë në Surrel, është pak larg realizmit, por fakti që Berisha e thotë publikisht si kërcënim, prapë i bën punë. 

Por kërcënimi i Berishës lehtëson shumë dhe pozitën e gjykatësve, të cilët po akuzohen padrejtësisht se po mbajnë të ndarë PD. 

Vendimi i Gjykatës më 3 mars, as nuk e bashkon PD dhe as e ndan dot më shumë se sa e ka ndarë Berisha. Shkaku i ndarjes së PD është Berisha dhe jo Gjykata. Gjykata është pasojë e ndarjes. 

Çfarëdo vendimi të marrë Gjykata, Partia Demokratike do të vazhdojë të jetë e ndarë dhe Berisha do të vazhdojë të degradojë më shumë.

Nëse hyjmë një moment në trurin e sëmurë të Berishës dhe e mendojmë se gjyqtarët për çdo natë pinë kafe me Lulzim Bashën dhe do të japin vendimin në favor të tij, atëherë pse ata duhet të shqetësohen nga dhuna e paralajmëruar e Berishës, kur kjo dhunë nuk drejtohet as kundër tyre, as kundër Bashës, por kundër Ramës? 

Ata ku ta gjejnë këtë. 

Dhe Rama po ashtu. 

Pra Berisha thjesht po ua bën të lehtë të gjitha palëve që të marrin vendim kundër tij. 

Pastaj ta shikojmë sa bythë ka të hyjë në Parlament dhe të shkojë në Surrel.

22 Komente

 1. D
  Draper dhe Çekan

  Mero dua 50% te shperblimit qe more nga mafia dje mbrema per te fshire mesazhin ose nuk komentoj me. :)

  1. S
   Sok. Shpëtim Karaudhi

   O drapër e çekiç..pse nuk ndaheni nga enverizmi ? Gjithmon do gjeni armiq të brëndshëm dhe të jashtëm. Merua nuk ka fshirë ose bllokuar ato komente që e shajnë dhe do fshijë mesazhin tënd se i shave Partinë ose lidetin ? E pse nuk jeni në vete o tru shplarë.

   1. D
    Draper dhe Çekan

    Sok shpetim haleja . Je I papare. Edhe merua po tall hajdarin me ty. E Di ti , apo e Di une qe e dergova, u aprovua dhe u fshi. Te shpelafte muti ty degjove.. ti je per big brother me ate imagjinate sakate.

  2. P
   Preshi I lushnjes

   Mire e ke shkruar, por a e lexon birish bq kete

   1. B
    Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

    C'thua mo i semur psiqik ti nuk more dot seline e PD te mbyti Gazmenta me tyme . A ka familje a ka femije ky i semure ta dergojne ne spitalin psqiatrike per ta kurruar se gjynah nuk lihet rrugeve nje i semure mendore ky munde te dali lakuriqe rrugeve te Tiranes po na trembe femijet kur e shikojne ne televisione shteti duhet te mari masa per ta hospitalisée se gjynahe nuk do te thote qe kur te abandonon familja ta abandoi edhe shteti

    1. A
     ALB

     Në Amerikë,kur të sëmurët mendorë nuk i kontrollon got më familja,atëherë i merr policia lhe i dërgon në spitalin përkatës....A ka polici në Shqipëri??

    2. A
     Aron

     Plakut Merre do ti dali vesi kur ti dal shpirti.

     1. N
      Nul Moka

      Për 3 minuta hyj në parlament, tha Berisha........................ Po mirë, hyrë. Po pastaj, çfarë do bësh?................ Do dalësh me bisht nëpër këmbë,.

      1. r
       raul

       E ke qare o Mero smartbrain. bravo je njesh. Por sot ne pordhesten e foltores me rreth 37 pjesmarres 27 ishin kameramane, gazetare, badigarde e kureshtare, perbindeshi i vucidolit kishte marre pamje prej te cmenduri, taman i lajthitur me nje fytyre krejtesisht te cmendur taman si fytyra e cmendur e spiunit Agush askush kokeducja kur la zyren e shtetit dhe shkoi e i vuri duart ne fyt rojes se zyres se te papunit Sali Shehu qe i vodhi celsin e zyres Bamir Topit dhe u vetshpall kryetar i nje particke qe ka vetem nje antar qe nuk mori asnje vote ne zgjedhjet e 2019, 2021.

       1. E
        Elmaze Kuliçaj Memia

        Tring, tring, tringëllojnë, pranga hekuri byzylyk, Sal Berishën familiarisht burgu Reçit, po e pret, tre biruca rresht e rresht, një për vehte, një për dhëndërr e një për djalë, kush e kush trima të rrallë, plaçka leshi duhen shumë, sidomos brekë e penebrekë, për Salinë pleqëri, bytha shumë mos ti mërdhijë.

        1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

         Është në metodën e Berishës, për të grumbulluar sa më shumë pjesëmarrës në protestë, përdor lajmin kureshtar, shikoni se çfarë do bëjë unë, por edhe për këtë mbështetësit po i largohen! Berisha është frikacak i pabesë !

         1. B
          Bishtaje Elezi

          E drejtë KËND VËSHTRIM TJETËR - por njëçikë skiç, mbasi po të analizosh psiqikën e çunit të Shiqeres, konstaton jo vetëm rrëshqitje, por një ç’ekuilibrim të theksuar në llogjikën më primare, të vazhdimësisë së mendimit kur shprehet, mbasi kryen mbivendosje njesoj si vjedhjet dhe tjetersimet e pronave, që për të njejtën sipërfaqe, janë 2 apo 3 pronarë e më shumë, kështu edhe “frikacaku me potere….ra në gropën me gëlqere”…. harron çflet, dhe për çdo tre kater fjalë, thotë fajin e ka Rama, rrotullohet e rrotullohet, del në Surrel, del në Parlament pa lënë pa thënë Kryeministrinë që e ka bërë si bajgë lope me të cilën ka bërë seks për herë të parë në jetë….. KËNDO….. të përshendes miku im.

         2. D
          Drenica

          Shkoni more ne rrot te somes se bash karin na kini lodh ne emen te uçkes 20 vjet e kini mjel Kosoven po mos te ishte NATOJA ishim hala perte kufinit refugjat. Rrum karin na kini tesh ju komutantat uçkurca, kini luftu edhe u bat miljonera tu vidh popullin hup thene qafen se sa per juve kurr shkau sish largu pej Kosove. Rrnoft Albin Kurti.

          1. Z
           Zani Burimi

           Ore Drenica, po pse ia fut kot, bre burre?! Pse i ngaterron temat, more i cartur? Shkrimi eshte per Berishen dhe ti flet per Albinin!

          2. H
           Hasan Kungji

           Shyqyr bre bac se po doni mej hanger njani tjetrit kryt, po qfar mut fare e flliqt ishum kon he nanen e baben atyne qe na kan qkerdhy me shekuj e nau ka perzi gjaku me tulifar lloj kriminela e qetnika e na kan lon me te meta psiqike si popell !

           1. R
            Rifadije Marmullaku

            Na kini lodh bothen ,e qa po doni a me ju shtre se ju taleban jeni ,lum nato qe intervenoi ,keni vjedhe ,keni shantazhu keni..... e qka jo ju te malit shkoni ne pidh te sames se gerrdine po na qoni kur po ju shohim prej fukareve te malit e tap ne prishtine milionera ,hupni fara jy hupte ,marrsh u pizdu mater.

            1. i
             i drejti

             un kam nji pershtypje se te gjith bashk me mero gelbazen me vdek sala ju rrini pa ngren se nuk keni cfar te komentoni me hhaaaaaa kaloni ne orgazem vec te permendeni emrin e sales haaaaaaa prandaj uroni jete te gjate atij.

             1. F
              Fisniku i Freskut

              Mero Baze eshte gazetar i lindur, Mjeshter i Madh i epokes qe po jetojme. Une kam 40 vjet qe shkruaj dhe i perulem ne nderim talentit, guximit, zgjuarsise dhe mencurise se tij!

             2. s
              skela

              qenke komlet draper e cekan qe si hyn asnjerit ne pune oDP

              1. D
               Draper dhe Çekan

               Draper dhe cekani si hy ne pune asnjerit? Qenke gojorist me zanat shoqja stela!

              2. s
               skela

               foltoria te regjistrohet si parti e malokeve te saliut ajo keshtu ka qene per 30 vjet nuk ka lidhje me demokracine emri saj duhet te jete Partia Lek Dukagjinit(PLD)

               1. G
                Groshe Byberaj Hajdari

                Skela, ja ke fut kot, mbasi ke përlyer emrin e Lekës së Madh të Shqipëtareve, por mendoj që partia e Berishes, të quhet PARTIA INATIT TROPOJAN HAKMARRËS (shkurt PITH)….. Besoj se do te jeshë dakort.

               Lini një Përgjigje