Poshtërimi i Berishës në raport me Ilir Metën/aj 

25 Shkurt 2023, 19:31Editorial Mero Baze

Ka disa gjëra për të cilat Berisha tani ka zili dhe Ilir Metën/aj. Ja për shembull, sikleti që ka në përvjetorin e agresionit rus ndaj Ukrainës. 

Sali Berisha ka bërë një dedikim të gjatë në faqe duke folur aq sa dhe vet nuk e beson, kundër agresionit dhe pro Ukrainës, duke lavdëruar SHBA që mbështet Ukrainën dhe duke e këshilluar të bëjë dhe më shumë.

Ilir Meta i ka rënë më shkurt. Ka botuar një foto me ambasadorin e Ukrainës në Tiranë, dhe shpreh mbështetjen e tij ndaj qëndresës së Ukrainës në këtë luftë.

Tani do thoni ju ku është diferenca?

Të dy u përpoqën të ngrejnë një front anti-perëndimor në Tiranë. 

Të dy zunë të flirtojnë hapur me interesat ruse në rajon dhe Shqipëri. 

Të dy tentuan të krijojnë një kuadër të ri të aleancës për Shqipërinë drejt autokracive lindore. 

Por i pari, Berisha, u sanksionua familjarisht nga SHBA dhe Britania e Madhe si i korruptuar, si shantazhues i drejtësisë dhe minues i demokracisë. 

I dyti ju bë mburojë duke kundërshtuar këto sanksione dhe duke pritur që SHBA ta ekzekutonte në Malin me Gropa.

Pas kësaj, Ilir Meta ka shpëtuar nga sanksionet dhe ka të drejtë të dalë në foto me ambasadorin e Ukrainës në Tiranë. 

Sali Berisha as me atë nuk del dot. Dhe kjo është drama reale e tij.

Për të kutpuar izolimin e thellë të tij dhe direktivën perëndimore për t’u izoluar politikisht, do të mjaftonte dhe ky fakt. D.m.th atij i shkojnë kot dhe “mallkimet” për Putinin. Nuk e rehabuilitojnë dot. 

Është klasifikuar si një udhëheqës anti-perëndimor dhe praktikisht është “non grata” dhe nga çdo vend perëndimor në Tiranë. Madje dhe nga një vend në hall, i cili shpresën e vetme për të mundur Rusinë ka Perëndimin. As atyre nuk u duhet.

34 Komente

 1. A
  Andi artisti

  Sa i keq je mo Mero...looool

  1. V
   Vjosiçka Osmani -presidente leshit t’Kosovës

   Sali Berisha, si qenef muti, ka zili këto kohë, Ilir Metajn si shurrtore publike…

  2. T
   Ty

   Një gjë nuk e kuptojnë shumë njerez,si ka mundesi që akoma e ndjekin një shpurë duke parë bëmat dhe gjëmat e këtij.....

   1. P
    Po

    Per bemat e Edit e ke llafin ?

    1. T
     Tironci

     "Po", jo per te qene te qarte e kemi per bemat e Saliut, qe nga 1996, 1997, 1998, 2008, 2009, 2011. Do me per Belulin?

   2. E
    Ehhh

    Ha mut Mero sa duash me META / AJ. Lindita e shokuar mblodhi parlamentin naten per paçavuren anonime dhe ti i dole ne balle i pari , por kaluan muaj dhe si duket edhe kjo ishte montim amatoresk!!!

    1. E
     Ehhh ne bythe!

     Ehhh, mutin e hengsh, meqe je mesuar me mutin e Salehut, ha edhe ate te Meros ...

    2. A
     Aleanca për mbrojtjen e tallashit

     Mero djali,për hir të së vërtetës jam i detyruar të kundërshtoj. Personi me inicialet S.B. nuk është fare pa vlera! Ai ju ka dhënë kuptim shumë fjalëve të urta! Po mar disa shembuj: Mos e përmend mutin se të vjen goja erë! Burri o flet e mba',o dhjet e ha! Një budalla hedh një gur në lum,100 të mençur,se nxjerin dot! Për inat të sime vjehre,do vete të fle e mullixhinë! Burri lidhet për fjale,gomari për huri! Fjalët e shumta janë fukarallëk! PS:Raki të keqe dhe politikan të mirë nuk ka,kjo krijes e pa identifikuar (sepse njeri nuk mund të quhet,kafshët nuk kam të drejt ti ofendoj) po mban peng një popull të tërë. Posht fashizmi berishist.

     1. L
      Ladi

      Shume cinik je treguar Mero me xhahilin Sali, por ja qe ke te drejte... hahaha

      1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

       Berisha ka filluar të jetë" properindimor,"po lëpihet dhe serviloset,bile po ju jep mend si duhet të veprojnë. Të gjitha i bën për të krijuar idenë se ky nuk është non grata.

       1. L
        L.Xh

        O KËNDO….., mos deshe të thuash se Saliu do të bëhet MË KATOLIK SE PAPA, dhe….. MË MYSLIMAN SE MUHAMETI……? Bukur je shprehur vëlla i vogël. Mos harro këndin e shikimit….sepse janë hequr edhe kamerat nga policia këto ditë….

       2. T
        Taulant

        O Mero je bere boze i bezdishem shkrimtar oborri per dy leke . Vajte 30 vjet ca here mbas e tani pas Sales. Ke edhe plot te tjere per te share.

        1. T
         T

         Taulanta te vjen keq ty kurve shko pij shuren sales .

         1. S
          Sotiri

          Mero, nje korrigjim te vogel: Ata nuk eshte se kane tentuar te jene perendimor, ata jane dhe kete e kane treguar me prova te padiskutueshme!

          1. S
           Skenderbegasi

           E ke bere fjale me Zotin, ai ti shtoj jeten, ti t'ja nxish jeten.

           1. T
            Trapi

            Me duket se kete rradhe je gabim z.Mero. Saliu dhe Iliri kane dallim ne menyren se si "dashurojne" Ameriken. Saliu eshte lajkatar dhe servil. Ai me shume qaravitet dhe le mbeshtetesit e tij te behen trima me Ameriken. Iliri tregohet trim i vertete. Iliri krahas Malit me Gropa, i kujton Amerikes se "edhe Rusia ka raketa". Pra dryshimi i math midis tyre eshte se Saliu kurre nuk ben i thirrje Rusise te perdore raketat kunder Amerikes. Nga ana tjeter Iliri eshte kercenues direkt dhe i thote Amerikes qe mos ta kruaj me Ilirin, sepse ai ne rast rreziku do e mbushe Shqiperine me raketa ruse per tu mbrojtur nga Amerika. Pra dashuria e Saliut per Ameriken eshte me njerezore, kurse ajo e Ilirit eshte e eger dhe kafshore, sepse malet e Skraparit jane ku e ku me te eger se malet e Vicidolit. Si Saliu ashtu dhe Iliri jane "maloke", po Iliri eshte me authentik si shqiptar. Saliu ka pak ngjashmeri nga serbet qe nuk kane ate trimeri qe kane shqiptaret kur vjen puna te bejne lufte kunder Amerikes. Ky nuk eshte nje dallim i vogel midis tyre dhe ja vlen te theksohet z. Mero kur vjen puna ne kunkurencen e tyre per te dashuruar Ameriken.

            1. B
             Bardhyli nga Kosova

             Mirë se vini në Propagandistan. Pak kush e di që në hartën e madhe të botës, brenda një shteti të varfër merr frymë edhe një vend  i quajtur Republika e Propagandistanit. Shtet brenda shtetit do ta quanin studiuesit, por për vendasit është shumë më shumë se kaq për shkak se çdo ditë përplasen disa realitete. Ju mbase e keni dëgjuar, mbase jo, por ky është rasti që jo vetëm të shuani disi kuriozitetin, por edhe të reflektoni për shumëllojshmërinë e sistemeve politike të jetëzuara në planetin tonë. Në Propagandistanin e bukur, prioriteti absolut i qeverisë është performanca në rrjetet sociale dhe ndryshe nga realiteti, aty njerëzit ndjehen të lumtur për mrekullitë që shijojnë çdo ditë duke i parë në Instagram, Facebook apo Tik Tok. Madje nuk ekziston velja, pasi duke parë urinë e madhe për t’u ushqyer me vizualitet, kuzhinierët e propagandës gatuajnë disa herë në ditë. Një ditë të bukur fundjave, lideri madhor i Propagandistanit, megjithëse ditë pushimi, mori mundimin, dhe i hodhi të uriturve një foto të një mjellme në liqen. E ndjente në çdo fibër të qenies së tij se ky postim do të bëhej viral, do të rrëmbente mijëra zemra Facebook-u dhe do të bëhej lajmi i ditës. Potencialisht ky postim mund të tërhiqte vëmendjen edhe të medias ndërkombëtare. Intuita nuk e gënjeu, populli i tij nuk e zhgënjeu, strategjia shkëlqeu! Pa kaluar 10 sekonda, aq sa i duhet njeriut të lëshojë një psherëtimë, vërshuan like-t, share-t dhe komentet nga qytetarët entuziastë të Propagandistanit. Punonjësit e administratës, anëtarët e kabinetit, kryetarët e pushtetit vendor dhe të gjithë kuzhinierët e mëdhenj e të vegjël të kuzhinës së madhe të propagandës, nxituan të lavdërojnë liderin për këtë arritje personale, por mbi të gjitha të jashtëzakonshme për republikën. “Mrekulli”, “Të lumtë”, “Bravo”, “Vetëm ju e bëni këtë vend”, “Çdo ditë e më i lulëzuar Propagandistani”, “Me ju përpara do të lulëzojmë botën”, “Fat i madh që ju kemi”, “Ec përpara gjigand”, “Pavarësisht pengesave shumë është bërë por shumë mbetet për t’u bërë”. Ndryshe nga sa mund të mendohej, lideri nuk ra në kurthin e vetëkënaqësisë. Kurth ka kanë rënë të gjithë vdektarët e Propagandistanit, me përjashtim të liderit. Ai kurrë nuk kënaqet me pak, madje edhe kur është shumë thotë “është shumë por ka edhe shumë-shumë”.  Kështu që pas postimit të mjellmës, meqëllim dyfishimin e entuziazmit e për rrjedhojë edhe të lumturisë së propagandistanësve bëri një postim të dytë,  këtë radhë me dy mjellma. Rrjeti shpërtheu, më shumë se tritolet që herë pas herë shkundin ndërtimet që nuk lejohen në atë republikë. Mijëra like, mijëra share dhe dhjetëra mijëra komente vërshuan ashtu siç vërshojnë turmat e turistëve kur gjenden para një bukurie të pazakontë natyrore dhe duan ta fotografojnë. “Ja edhe një mrekulli tjetër”, “Vendi ynë, Propagandistani, kurrë nuk ka qenë më i bukur”, “Një goditje për të gjithë ata që ju kanë inat“, “Do t’i verbosh armiqtë e Propagandistanit dhe veçanërisht opozitën që nuk ka sy të shoh se çfarë mrekullie keni bërë  brenda pak minutash”. (Ky koment i fundit kishte edhe pëlqimet më të shumta të ditës). Të entuziasmuar nga fotot e mjellmave njerëzit lanë çdo punë tjetër. U anulluan dasmat, në bare dhe restorante nuk diskutohej asgjë tjetër veç fotove të mjellmave. Vendi u paralizua. Në qiell, në çdo qytet u ngritën drone me foto nga mjellmat. Një dalldi hareja ngërtheu Propagandistanin. Fotot e mjelljmave u bënë lajmi i parë i ditës në televizionet e shumta. Komentatorët analizuan gjerë e gjatë jo thjesht postimin dhe komentet, por edhe domethënien dhe mesazhin që përcillte Lideri në një ditë pushimi. Hashtagu #nukkakoheperpushim”, mbiu në të gjithë ekranet. Televizioni publik ndërpreu programin dhe nisi transmetimin e baletit “liqeni i mjellmave”. Një grup akademikësh propozoi që nga flamuri kombëtar të hiqej shqiponja dy krenare dhe të zëvëndësohej me dy mjellmat. “Tani po ecën pak” - tha Lideri, gjithnjë i vëmendshëm që vetëkënaqësia është armiku më i madh i vetes. Tani ka ardhur koha, tha që të bëj një postim me këmbë në toke. Në postimin e tretë lideri paraqiti një projekt 3D  ku mali nga sfondi që ishte në dy postimet e para vendosej në mes të liqenit. Mali kthehej në ishull. “Megjithëse kjo nuk ka qenë premtim elektoral, po e bëj”, - tha Lideri me vete. Dixhitura e projektit 3D: “Zemra mal, krenarë për të ardhmen e përbashkët!”, -nënvizoi lideri duke e shoqëruar me një nënqeshje nga ato që i shfaqeshin rrallë në publik. Ai e ndjente se kjo do të shkaktonte tërmet digjital, nga ato që në Propagandistan bien çdo orë të ditës. Gishti tregues që do të shtypte butonin në celular iu drodh lehtë, pastaj pa dorën të lëvizte si fshirëse e xhamit të makinës. Ç’ne unë me emocione? Brofi në këmbë. U përpoq të postonte në Facebook, por sërish ndjeu dridhje, këtë radhë nën këmbë! U zverdh se mendoi tensionin e lartë! U gëzua dhe u drodh sërish kur kuptoi që nuk ishte tensioni... “Ky qenka tërmet i vërtetë!”, -bërtiti me të madhe dhe i bëri me shenjë sekretareve për t’ju gjendur pranë. Lëkundjet  nuk po ndalnin. Megjithatë, lideri ja arriti të postonte projektin: “Zemra mal, krenar për të ardhmen e përbashkët’. Qytetarët e Propagandistanit, nën tmerrin e lëkundjeve të tërmetit nxituan të bënin liket dhe komentet e para.Edi Rama përfundimisht po çmendet. Kësaj here e ka marrë përsipër ta kërcënojë Kosovën nga zemra e Serbisë, Beogradi. Ai ka folur përçart, duke refuzuar ta sheh veten të dështuar në Beograd, që nuk arriti dot ta bindë Kosovën, që t’i shkojë pas dhe ta pranojë nënshtrimin ndaj Serbisë, ashtu siç bënte disa vite së bashku me Hashim Thaçin, duke krijuar një treshe, me ngjyrim dhe besim sllavë. Ai ka marrë guximin ta kërcënojë Kosovën, shqiptarët, duke i barazuar raportet tona me ato të boshnjakëve dhe malazezëve, se ato vende që refuzojnë ‘ballkaninë’ e tij e të Vuçiqit, do të detyrohen që para dyerve të qeverive të tyre, në Tiranë e Beograd, të shkojnë të përgjërohen, përulen, por, nuk do ta kenë më lëvizjen e lirë! “Po ju them mos u habisni që kompanitë nga Mali i Zi, Bosnja dhe Kosova do të kërkojnë të vijnë para qeverive, për të mos pasur probleme kur hyjnë në kufijtë e vendeve tona. Mos u çudisni! Kjo nuk është një tekë, as konspiracion, as iluzion halucinant, kjo është një kërkesë ulëritëse, ekonomitë tona, të njerëzve, qytetarëve, sipërmarrësve, studentëve, akademikëve, njerëzve që duan të lëvizin për turizëm”, ka kërcënuar Rama të enjten nga Beogradi, pas përfundimit të samitit të quajtur, “Ballkan open”. Pra, Rama ka marrë përsipër të përmbushë, interesat e Serbisë në rajon, dhe ka shkuar aq larg sa merrë përsipër tensionimin e raporteve Shqipëri-Kosovë, dhe të vetë raporteve ndërshqiptare. Kosova ka prioritete krejtësisht të tjera, në raport me kërkesat që Rama i parashtron nga Beogradi apo të cilat atij ia jep detyrë Vuçiqi. Ndërsa, Kosova është e kërcënuar nga Serbia për konflikt në veri, nëse Qeveria e Kosovës vepron haptazi për vendosjen e rendit dhe ligjit atje, për zbatimin e kushtetutshmërisë. Derisa Serbia së bashku me Rusinë projekton shkaktimin e konfliktit në Bosnje dhe Kosovë, Edi Rama nuk resht së ushtruari trysni ndaj Qeverisë së Kosovës, për ta bërë shtet sa më të brishtë. Në vend që t’i adresonte haptazi kritika Serbisë, duke i kërkuar që të heqë dorë nga mbrojtja e strukturave kriminale në veri, dhe të çdo lloj krimi që e kryejnë serbët në Kosovë, ai përpiqet ta fusë në senduiq Kosovën, dhe ta bëjë t’i dorëzohet interesave serbe. Rama duhej t’ia bënte të qartë Serbisë, se rruga e saj për në Bashkimin Europian kalon nëpërmjet Prishtinës e Tiranës, sikurse edhe hyrja e saj në NATO. Kryeministri i Shqipërisë po ashtu do të duhej t’i godiste përpjekjet serbo-ruse për ta destabilizuar Kosovën. Do të duhej t’ia bënte të qartë Serbisë se nuk ka ‘open Ballkan’, derisa ajo nuk heqë dorë nga Serbia e madhe, nga ndërtimi i strategjive për shkatërrimin e Kosovës, ashtu siç edhe ia ka dalë, duke gjetur njerëz të devotshëm për shkatërrimin e ekonomisë së Kosovës, shëndetësisë…, e deri tek arsimi. Rama nuk ka pasur guximin t’ia thotë asnjë kritikë të vetme Serbisë, e cila mori guximin të shkelë çdo rregullë dhe etikë, të Komitetit Olimpik Botëror (IOC-së) dhe të Organizatës Botërore të Boksit (AIBA-s), duke ia ndaluar Kosovës të merrte pjesë në kampionatin Botëror, që u organizua në Serbi. Çfarë lëvizje të lirë ofron “Open Ballkan-i”, derisa Serbia nuk e lejoi as lëvizjen e sportistëve të Kosovës në këtë Kampionat Botëror! Po ashtu, po të ishte në rolin e mirëfilltë të mbrojtjes dhe zhvillimit të interesave të Shqipërisë, Rama sot do të duhej t’i kërkonte hapur Serbisë, që ta braktiste ‘kolonën e pestë’ të saj, në Shqipëri, sepse koha dhe roli me ndikim i udb-së (BIA-s) serbe po përfundon, me apo pa dëshirën e Ramës! Shqiptarët kanë zgjedhur qiellin perëndimor, qiellin amerikan, dhe po i thonë përfundimisht lamtumirë tutelës sllave! Vuçiqi në retorikën e tij është treguar më i matur, pasi e ka ‘ndërsyer’ Ramën ndaj Kosovës. Por, ai nuk ka mundur ta fshehë krejtësisht motivin e tij, dhe të megalomanisë serbe, për të dalur në detin Adriatik nëpërmjet Shqipërisë. “…Mund të kalosh në skanerin e sigurisë, por ecën e shkon përmes saj në Tiranë apo Durrës”, tha Vuçiqi. Pasardhësi i “kasapit” të Ballkanit Millosheviqit, kështu e ka zbuluar ëndrrën serbe, daljen në Durrës! Por, në këtë rrugëtim, i ka mbetur një pengesë e pakapërcyeshme, Kosova. Agjenturat serboruse dhe argatët e tyre shqipfolës e kanë bërë lesh arapi Shqipërinë dhe shqiptarinë. Kjo është traditë në llymin e botës shqiptare. Asnjë cub politik nuk ulet në fronin e pushtetit në Shqipëri pa përkrahjen serboruse - pra as Toptan Rama me partinë PS. Deri kur do ta durojmë thikën e tradhtisë në shpinën e kombit ore "narod" i shkuar për lesh? Kosovë, ajka e kombit, na shpëto nga Toptanët e ditëve të sotme, siç shpëtove çdoherë Shqipërinë nga tradhtitë e tradhtarët e kombit. Rreth 15 vjet më parë pata bërë një analizë për Edi Ramën, më shumë si një përpjekje portretizuese të profilit të tij politik në raport me shqiptarët. Ishte koha kur ai po garonte në një proces zgjedhor, duke dashur ta lë Tiranën, dhe ta merrte Qeverinë. Atëherë ua thashë se zgjedhja e tij do të ishte një fatkeqësi për shqiptarët. Në kohën që shqiptarët ende s’kishin arritur të qetësoheshin nga traumat dhe dhuna serbe, e përcjellë me gjenocid, etnocid, masakra, krime masive e makabre, dëbimin masiv duke na sjellë pranë zhdukjes... ai që në rastin e parë dekoroi një adhurues dhe promovues të Millosheviçit me “Çelësin e Tiranës”, këngëtarin Goran Bregoviç. Të cilin e pamë sërish në Tiranë vitin që shkoi, duke u mirëpritur sërish nga Rama dhe mbështetës të tij, tash në cilësinë e kryeministrit. Atëherë thuaja askush nuk reagoi në media, ndoshta në mungesë të rrjeteve sociale, meqë ende ishin në fillim, e në media të shtypura hapësira ishte e kufizuar dhe media tjera në Kosovë zakonisht mbështesnin të majtën, si duket nga ta edhe ishin formuar. Rasti tjetër kur fytyra e tij antishqiptare u rizbulua është kur me gjithë forcën u përpoq ta ndalonte ndërtimin e rrugës së kombit, e të cilën rrugë kurrë se përfundoi as në dy mandate të tij, madje as tani që është në mandatin e tretë, dhe po ashtu nuk hezitoi ta pengojë lëvizjen e lirë të shqiptarëve me vendosjen e taksës në rrugën e kombit, e cila kurrë nuk do të bëhej, pa dashurinë dhe vullnetin e hekurt të neve shqiptarëve këndej kufirit, që nuk hezitonim të rrugëtonim gati një milion veta në vit, edhe 12 orë në ditë në një drejtim, vetëm t’i kalonim pushimet në tokën mëmë, t’i linim atje paratë dhe ta ndihmonim në rindërtimin e ekonomisë së shkatërruar bashkë me shpirtin shqiptarë nga etërit e filozofisë komuniste të Edvin Kristaq Ramës. Pastaj aktivizoi mekanizmat mashtrues propagandistik, me takime, deklarime, drone... dhe atëherë kur ndodhi ai në Beograd, e interpretova se ishte një kurth, sepse simboli “Shqipëria...”, ishte e shtrirë në një fushë të zezë, pra jo në simbolin e kuq shqiptar, por me një simbol vrastar, kombëtar... dhe kobi i tij nuk u ndal. Ka sa vjet që në emër të patriotizmit të rrejshëm na nxjerr kurthin e vrasjes së atdheut, copëtimit të tij, në emër të bashkimit... Kulmin e arriti me përpjekjet e tij për zhbërjen e Republikës së Kosovës, ose duke ia dhuruar një copë Serbisë me mbështetje të Hashim Thaçit, o gjysmën e saj me minishengen... dhe tani me “Ballkanin e Hapur”. Kjo politikë e Ramës është e njëjtë me atë që bënte Fatos Nano, kur në kulmin e përpjekjeve të shqiptarëve të Kosovës për ta bind dhe tërhequr perëndimin, që me një luftë të përbashkët ta shporrnim Serbinë, ai në Kretë me Millosheviçin i jepte legjitimitet vazhdimit të okupimit nga Serbia. Dhe tani kur Kosova po bën betejën përfundimtare për të hequr qafe diplomacinë serbe nga pengimi i përmbylljes së shtetndërtimit të Kosovës me anëtarësimin në organizmat kryesore botërore, NATO (ku mungon vetëm anëtarësimi formal, pasi de fakto NATO-n e kemi këtu nga 12 qershori 1999), BE, OKB... e merr përsipër Rama ta mbarojë me Vuçiqin, atë që ka lënë përgjysmë Nano me Millosheviçin, dhe kërkon madje mbështetje në Kosovë nga PDK-ja, e harlisur nga Thaçi dhe kriza e fatit të komandantëve të dështuar, që u bën gati ta falin një pjesë Kosove për të shpëtuar nga gjykata speciale që e krijuan vet, me shpresë se do të gjejnë pafajësinë nëpërmjet krijesës së tyre. Kur ndodhi tragjedia e shkaktuar nga tërmeti në Thumanë, Durrës, u zbulua pandjeshmëria e tij psiko-sociale. U dëshmua se ai mund ta parandalonte një numër vdekjesh po të ishte sjellur seriozisht pas paralajmërimeve nga banorët. Një njeri që ka treguar kaq pamëshirësi me shtetasit e vet, do ta vazhdojë rrugën e mashtrimit, të nisur me propagandën e bashkimit kombëtar. Eksperti gjerman Hense, pas projektit të miratuar nga Rama për minishengenin, me të drejtë shtronte dilemën për shqiptarët, se a duan t’i bashkohen “Jugosllavisë” (krijimit të një jugosllavie të tretë, ndoshta me emër si Ballkani) apo t’i bashkohen Europës? Aq i pështirë ishte gjesti i mbulimit të skulpturës së Adem Jasharit, në Elbasan sa nuk ka nevojë për asnjë analizë për ta dëshmuar, varësinë e tij, deri në idiotizëm ndaj Vuçiqit dhe Serbisë! Kjo të kujton frazën e famshme, ‘skllevë bijë skllevërish, ju lirinë se meritoni’! E si e meriton ky atëherë ta qeverisë Shqipërinë!? Prandaj, ishte dhe është thelbësore që institucionet në Shqipëri, Kuvend, Qeveri, Presidencë, SHISH... Akademi, Universitete... diplomaci, të shpërlahen nga agjenturat serbe para së gjithash, pastaj greke etj. S’ka dy rrugë, rruga e Ramës na çon në Serbi. Lavdi marrëzisë, dhe as tradhtisë kurrë nuk mund t’i thuhet. Edi Toptan Rama, s’ka purgator për ty. A e dëgjuat Zelenskin? Shqiptarët vend i vogël me shpirt të madh, edhe pse ka vende të mëdha, por kanë shpirt të vogël, ka edhe njerëz me trup të vogël por me shpirt të madh si Shën Nënë Tereza, dhe ka njerëz me trup të madh, por me shpirt të vogël si Edi Rama. Ky është mesazhi që e dha për Qeverinë e Shqipërisë, Zelenski në fjalimin e tij para Kuvendit të saj, duke iu treguar shqiptarëve, se keni tepër shpirt fisnik për të shkuar pas një budallai apo një njeriu me prirje të hapura që dëmtojnë interesat e shtetit dhe interesat e shqiptarëve kudo. A nuk iu përgjigj Edi Ramës, se politikat e tij antishqiptare nuk duhet të kenë vend, sidomos ato me serbët dhe Serbinë, duke i ofruar asaj një pushtim të butë të tokave dhe ekonomisë shqiptare nga Serbia. A nuk ishte një mesazh narrativ i Zelenskit, se ti që je në paqe, duhet ta ruash si unë që jam në luftë, atdheun nga kafshimet dhe hienat, serbo-ruse! Për Zelenskin Serbia që nuk i ka vënë sanksione Rusisë është një me të, armike e përbashkët! Në fakt, kështu do të duhej të ishte edhe për shqiptarët, Rusia si Serbia, janë një. A nuk i tha Zelenski në një mënyrë, o t’i shtatgjati (shalëgjati) ‘budalla’, ne po luftojmë me Rusinë të mbrojmë Europën, e ju pasardhësit e Skënderbeut që luftonit po me perandorinë më të pamëshirshme të kohës, atë Osmane, për ta mbrojtur Europën, ju i hapni dyert dhe u ofroni vendpushime për barbarët rus!? Pra, thirrja e tij është për t’i mbajtur të izoluar rusët, për të ndikuar që të vetëdijesohen, se derisa pranojnë të udhëhiqen nga një diktator, duhet të përjetojnë mohimin e botës demokratike dhe të civilizuar. Natyrisht që ky është një nëntekst i kuptuar nga kultura jonë atdhetare, jo e thënë nga Zelenski, por që gjithsesi kërkoi sanksione efektive ndaj Rusisë dhe ndalim të ardhjes së turistëve rus. Por, ai i tha: “Dikush është i madh në madhësi, por është shumë i vogël për të qenë trim”. Sigurisht se kjo ndërlidhet edhe me kujtesën, se Zelenski, nuk i ka harruar takimet e Ramës me Llavrovin, njeriun kyç të Putinit, madje të shpeshta. Pra, Rama me gjithë shtirjen e tij, nuk është një trim, sepse nuk do t’i nënshtrohej Serbisë, dhe ta nëpërkëmbte vullnetin e shqiptarëve, për t’i vënë sanksione Rusisë, dhe bllokim Serbisë, dhe jo më të bëhet apologjet i saj, siç po bën Rama. Ku është këtu shpirti i madh e fisnik shqiptarë?! Shpirtvogëlsia e Ramës për të fituar ca lekë në ekonominë që e ka drobitur, me buxhetin e vjedhur vit për vit, me tokën e kthyer në vend droge në vend të drithërave, që e bëri bazë të trafikut ndërkombëtar të drogës në Europë, dhe duke mos përfituar thuajse asgjë shteti krahasuar me shkallën e lartë të trafikimit, pa pasur mundësi as të blejë asnjëlloj arme serioze moderne, asnjëlloj përgatitje serioze për të bërë luftë, bile as mbrojtëse, lë më kundër Rusisë ndaj ndonjë rakete që mund ta nisë Putini i marrë, paradoksalisht në drejtim të saj, por, as për mbrojtje nga Serbia nga sistemet raketore kineze, që Rama ia ‘lavdëronte’ se i ka blerë për vetëmbrojtje, por se nga kush nuk na e thotë Rama dot. Sipas Ramës Serbia po mbrohet nga Kosova dhe nga Bosnja, dy shtete thuajse pa armatë, dhe që mbijetojnë në saje të ndihmës ushtarake ndërkombëtare, se nga Shqipëria nuk mund të hamendësohet të jetë e rrezikuar Serbia, jo për aq kohë, sa ai do të jetë ‘regjent’ i Vuçiqit! Zelenski nuk është ai që po shpërndan armatime në botë, dhe po ju thotë vendeve luftoni, ja armët ku i keni! Ai po u thotë regjimeve hibride, hiqni dorë nga marrëzitë e pushtetit, autoritarizmi dhe filozofitë që nëpërkëmbin liritë dhe të drejtat e popullit tuaj. Edhe televizioni gjerman në një hulumtim të tij, arrin në përfundimin se “Rama e ka krijuar Kolumbinë e Europës,1/3 e ekonomisë është droga”. Pra, nga një vend referent për vlera të larta të traditës njerëzore, që shqiptarët lidhnin të shkuarën e tyre të lashtë e të brishtë, kulturën e tyre fisnike, doke, zakone, etnopsikologji, folklor, veshje, me Besë, me kulturën e sotme të Europës, sot janë kthyer në shembull të karakterit të shthurur, shembull të së ligës, aq sa shumë shpesh transmetohet në Europë, ndërsa shteti dhe qeveria e tij vetëlavdërohen për arritje dhe rol të rëndësishëm edhe përtej rajonit, e që në fakt është kthyer vetëm në levë të Serbisë. Natyrisht që Zelenski nuk ishte i përqendruar në dhënien e mesazheve për shqiptarët, se si duhet të sillen me Serbinë apo qartësisht me Ramën, por për ne që na intereson fati jonë, karakteri i sjelljes së tij dhe Ukrainës ndaj Rusisë, të jep mesazhet e plota, se si duhet sjellur me një shtet armiqësor, që nuk të njeh dhe tenton të të grabitë në çdo moment, dhe në një moment të përshtatshëm edhe t’ju pushtojë pjesërisht apo plotësisht, t’ju dëbojë dhe asimilojë. Zelenski tashmë ka krijuar një shkollë politike, apo të paktën po e rindërton një kulturë të tërë perëndimore. Asgjë nuk ka mbaruar dhe asnjëherë asgjë nuk përfundon, derisa ka shtete dhe mundësi që brenda tyre të udhëheqin njerëz me ligësi të papara, autokratë e diktatorë, dhe shpirt mizorë. Para ca ditësh Edi Rama, deklaroi se "Hashim Thaçi do të ishte një president perfekt dhe i pranueshëm për Shqipërinë"! Madje ai shkoi edhe më tej kur tha se Thaçi mund të ishte presidenti i përbashkët i Kosovë-Shqipërisë! Në deklaratën e tij, Rama hamendësoi qëndrimin e tij përtej se kritik për Gjykatën Speciale të Kosovës në Hagë, pse kjo gjykatë e mban të arrestuar Hashimin! Po të mos ishte i arrestuar, edhe pse i akuzuar, Rama tha se do ta zgjidhte Thaçin për president të Shqipërisë. Që në fillim duhet pranuar se me diskurse të tilla kryeministri PiS zhvillon lojën e vet politike provokative. Tërheq vëmendjen nga skandalet e shumta e të rënda që e kanë zënë. Dhe këtë lojë manipulative ai do ta zhvillojë me sukses derisa shërbimet sekrete europiane të shohin se në Shqipëri do të ketë një opozitë të fuqishme e të papajtueshme me skandalet e Edi Ramës. Në këtë moment skandalet e tij do të publikohen dhe Rama me poture do të gjendet krejt i pambrojtur përballë akuzave të rënda korruptive e të bashkëpunimit të tij me mafien shqiptare e ndërkombëtare. Prokurorit të dënuar me urdhër, Adriatik Llallës, nuk i është dhënë kot statusi i azilantit politik në Itali. Por te deklarata e Edit për Hashimin ka diçka reale. Ish-presidenti i Kosovës, sot në Hagë, i mungon shumë kryeministrit të Shqipërisë. Duke humbur Thaçin, Rama humbi ndikimin e vet në Kosovë. Lidhjet me Hashimin ia mundësonin Edit strategjinë e përçarjes së faktorit politik në Prishtinë. Pra Rama duke patur në krah ish-presidentin e Kosovës u përpoq të realizojë një sërë projektesh të Beogradit, për të cilat ai kishte biseduar paraprakisht me Aleksandër Vuçiq. Krijimi i Jugoasllavisë së re dhe ndarja e Kosovës ishin kryesoret! Por këtu hyn edhe asosacioni i Komunave Serbe. Nëse Hashim Thaçi do të ishte president i Kosovës ose prezent në politikën e saj, atëherë me shumë mundësi se presioni ndaj qeverisë do të kishte ndikim maksimal, me qëllim përkrahjen nga ana e Kosovës të iniciativës serbe të Open Balkan. Edhe pse kjo nismë është krejtësisht jo europiane, siç e tha përfaqësuesja e BE-së për Shqipërinë. Ndërkaq ky Hashim Thaçi, i cili i mungon shumë Edi Ramës ishte në listën e zezë, sipas raportit të fundit të Freedom Hause, për shkak të korrupsionit! Mungesa ndihet më së shumti për shkak të ndërprerjës së bashkëpunimit midis dy liderëve politikë në korrupsion dhe pastrimin e parave të pista. Pikërisht kjo është pika e dobët edhe e Edi Ramës. Hashimi ia ka mundësuar kryeministrit të Shqipërisë shtimin e aseteve korruptive dhe anasjelltas. Hashimi dhe Edi kanë këmbyer midis tyre miliona për manipulim zgjedhjesh në të dy anët e kufirit dhe i kanë ndihmuar njëri-tjetrit për të marrë pushtet e për ta përdorur atë në interes të të dyve. Edi ia ka plotësuar ish-presidentit të Kosovës të gjitha dëshirat dhe kërkesat që ai ka pasur për akses financiar në Shqipëri. Madje ata në projektin e ndarjes së Kosovës kishin rënë dakord që njëri të bëhej president e tjetri kryeministër i Shqipërisë së Bashkuar me gjysmën e saj. Dhe në fund të fundit, të dy ishin si duart e të njëjtit person. Njëra dorë lante tjetrën, sa herë ajo bëhej pis. Por një ditë prej ditësh Hashimin e mundi zollumi i vet dhe përfundoi si Zhukovi. Në avion iu lexua akt-akuza e prokurorit special të Prokurorisë Speciale të Kosovës në Hagë. U detyrua të zbresë nga avioni pa shkuar në destinacion. Por nuk dha dorëheqje nga detyra e presidentit me preteksin se “ishte i pafajshëm”! Në fakt i duhej të mbyllte punët e pista që kishte bërë, deri te blerja e armëve pa zhurmë për stafin tij kriminal! Eshtë e sigurt se zullumi i tij do ta mundë dhe fundosë edhe Edi Ramën! Edi Rama në dëshprim e sipër i shkoi për vizitë në seli dhe në shtëpi pas shpalljes së akt-akuzës. Nuk ishte thjesht vizitë solidariteti. Ishtë gjithashtu vizitë këshillimi, bashkëpunimi kundër Gjykatës Speciale të Hagës, por edhe dakordimi sesi do të koordinoheshin punët e mëpasme pa Hashimin. Thaçi i mungon shumë kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, por ky i fundit duket edhe se bën gjithashtu pak shou me emrin e ish-presidentit në Hagë, sepse rolin e tij ka zënë eminenca gri, Baton Haxhiu. Prej se iku Hashimi në Hagë Batoni u transferua në Tiranë, ku merr shpërblimet e majme për punët e pista që Hashimi i la në mes të rrugës. Në një farë mënyre Rama e ka kompensuar mungesën e mikut të tij. Megjithatë Thaçi i mungon shumë, jo vetëm Edi Ramës, por edhe Aleksandër Vuçiqit. Sikur ta dinte ky i fundit se do i mbetej pa realizuar projekti i ndarjes së Kosovës, kurrë nuk do të insistonte për ngritjen e Gjykatës Speciale dhe as që do ta dërgonte dosjen me shpifje ndaj Hashim Thaçit në këtë gjykatë. Të jemi të qartë: Thaçi nuk do të dënohet për krime kundër serbëve, sepse nuk ka bërë asnjë krim të tillë. Ai ishte dhe mbetet mik i Beogradit, deri në marrëzinë e tjetërsimit të territorit të vendit të tij në favor të Serbisë! Nëse dënohet, kjo do të ndodhë për shkak të vrasjeve të kundërshtarëve politikë brenda Kosovës, pra të shqiptarëve. Le ta dijë mirë çdo shqiptar i Kosovës kudo që jeton e ndodhet se Edi Rama, Hashim Thaçi dhe Baton Haxhiu (bashkë me PS, PDK, LDK, AAK) janë tradhtarët e gjithë shqiptarëve, janë pazarxhinjtë e trojeve shqiptare. Janë ata të cilët me pazaret e tyre me Vuçiçin dhe Beogradin i kanë bërë dëmin më të madhë të ardhmes së shtetit të Kosovës. Këta pseudo-atdhetarë mendonin se me asociacione serbe, shkëmbim territoresh dhe "Open Bakllava" do të dekoroheshin së bashku me Vuçiçin me çmimin Nobel për turpin e tradhtisë. Ndërsa vendosnin taksë e tra në mes dy shteteve të të njëjtit Komb. Këta esadistë e haxhiqamilistë nuk do të mund ta lajnë surratin e tyre të shurrosur nga tradhtia kundër kombit. Shqipëria amë, është e miliona e miliona shqiptarëve në Shqipëri, në Kosovë, në Maqedoninë e Veriut, në Malin e Zi , në Luginën e Preshëves dhe e tërë mërgatës shqiptare, anekënd botës, atje ku jetojnë e punojnë. Shqipëria amë, nuk është pronë e Edi Ramës, e këtij kryeministri prej maskarai e tradhtari kombëtar shqiptar. Nëse PiS Rama e vazhdon rrugën e "Ballkanit të Hapur" ("Open Bakllava"), pavarësisht rreziqeve permanente që vijnë nga terroristët e Beogradit ndaj shqiptarëve dhe botës demokratike, i takon Kuvendit të Shqipërisë të merret me Edin dhe të kërkojë shkarkimin nga detyra e Kryeministrit. Është çudi pse nuk paditet Edi Rama në Gjykatën Kushtetuese për politikën e jashtme që po bënë. Epiqendra e shkeljes së Kushtetutës së Republikës është pikërisht "Ballkani i Hapur". Çështja tash nuk është se nuk dihen të këqijat e këtij mekanizmi. Këtë e theksuan mirë në Berlin. Vetë Kancelari bëri thirrje para Ramë poturës që të punohet në bazë të "Procesit të Berlinit". Këtu del qëndrimi i qartë kundër "Ballkanit të Hapur". Por, edhe sikur mos të ishte kjo, armatosja e Serbisë, qëndrimet pro Rusisë dhe qëndrimet amerikane, lidhur me pozitën ndaj Rusisë, kërkohet qartësi nga Beogradi. Këtë nuk po e bëjnë terroristët e Beogradit. Ata po vazhdojnë me përkrahjen e Rusisë. Prandaj Kosova duhet të intervenojë sa më parë ushtarakisht në Shqipëri. Nuk duhet lejuar këtë milet hibrid të rreshkasë kah blloku i pansllavizmit satanik serbo- ruso-grek. Ndërsa Edi Ramën duhet dënuar për tradhti kombëtare. Kryeministri i Shqipërisë PiSiste dhe vëllami i fashistit Vuçiq, Ramë poturja mori goditje të drejtpërdrejt, kur para opinionit të brendshëm po mundohet ta paraqes veten, si një proamerikan të ‘thekur’, por, po e tradhton qëndrimi i tij pro Serbisë, duke e paraqitur atë si properëndimore dhe larg Rusisë. Në të paktën katër raste, Rama ka deklaruar publikisht, se Serbia, sipas tij nuk është antiperëndimore, por është rreshtuar përkrah tij, veçmas pas dy rasteve të votimeve në OKB, të cilat më shumë ishin çështje formale se sa e përmbajtjes, pra në këto raste pa pasoja për Rusinë. Dy raste të tjera, ishin: Njëri kur Rama mezi arriti t’i bind autoritetet serbe, që t’i zbatojnë kontratat e ligjshme për miell dhe drithëra, për importim nga disa kompani të Shqipërisë, duke e paraqitur tejet pozitivisht Serbinë, dhe kinse si rezultat i “Ballkanit të hapur”, në vend që ta kritikonte për qëndrimet e saj proruse, dhe mosvendosje të sanksioneve, në ditët e para të pushtimit rus ën Ukrainë. I dyti, shumë më vonë, kur para pak ditësh do të deklaronte, i pyetur nga gazetarët për armatimin serb, se ajo po blen ‘armë për vetëmbrojtje’, dhe sërish nuk tha asgjë për mos vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë. Rama vazhdon të sillet sikur ende nuk e ka kuptuar mesazhin e BE dhe SHBA, dhe përgjegjësinë që duhet t’i ngarkohet Serbisë dhe mikut të tij Vuçiqit. Ai edhe e mbrojti Serbinë për armatimin e blerë, kryesisht me qëllim të ndarjes së Bosnjës dhe për një inkursion në veri të Kosovës, ndërkohë, që edhe BE-ja edhe SHBA-të, po e akuzojnë se një armatim i tillë nuk ka se çfarë duhet. Rama është i shkolluar dhe i përpunuar nga Serbo-Rusia në Francë me ndihmën e Fatos Nanos, ky idiot tradhtari në pushtetin që ka është instaluar nga Serborusët me një qëllim, zhbërjen e shtetit tonë Kosovës. Ngujimi i tij në raportet Serbi-Rusi, është një gurë prove se ai i takon atij grupimi, dhe se pozicioni tij është shkatërrues për projektet shqiptare. Humbja e besimit të tij tek shqiptarët është proces i pashmangshëm. Vite më herët Serbia mobilizonte Ivicën për lobim dhe për fushata anti Kosovë por kjo i kushtonte shumë.Tash Serbia ka gjetë një lobues gratis me emrin Edi Rama i cili e mbron ne çdo rast, ia pastron imazhin, e përmend edhe në takime me aleatët, ia zbut krimet, ia relativizon fashizmin… Suksesi më i madh i Serbisë nga Lufta e Kosovës deri sot është rekrutimi i kryeministrit të Shqipërisë si lobues për interesat strategjike serbe. Dhe kjo ndodhë në momentin kur shqiptarët do duhej t’ishin të bashkuar në synimet e tyre integruese drejt Evropës dhe ta ndihmonin e kuptonin njëri-tjetrin. Sidoqoftë, qasja e re dhe aktive pro serbe e Edi Ramës na lejon të kuptojmë shumë gjëra dhe sjellje të këtyre viteve të fundit në kurriz sidomos të Kosovës. Kjo na lejon ndoshta edhe ta kuptojmë pse Batoni paguhet 16 mijë euro në muaj nga një spital që për pacient ka vet Shqipërinë. Tashmë është më se e qartë se Edi Rama, po e ndjek rrugën e gabuar. Vetëm pak orë pasi kaluan nga deklarata e tij, se armatosja e Serbisë nga Kina nuk paraqet asnjë rrezik, si për ta zbuluar tradhtinë e tij, ndodhën sulmet e armatosura dhe të tjera për disa ditë rresht ndaj policisë së Kosovës në veri. U desh reagimi ndërkombëtar që ta shtyjë një departament qeveritar të Shqipërisë, që të kërkojë kapjen e të dyshuarve, dhe madje vetëpërmbajtje në aksion. Kosova po vazhdon të pengohet tmerrshëm nga Edi Rama, në mënyrën më të pabesueshme, njeriu që vite më parë premtonte edhe bashkim të shqiptarëve në një shtet nga Ulqini, duket se jo vetëm ka tradhtuar ato qëndrime, por se ato i ka thënë për të ndihmuar për të nisur zbatimin e projektit serb, për krijimin e ‘botës serbe’. Për të ndërtuar apo motivuar palën serbe që të vinte në pah projektin ‘botën serbe’, i duhej asaj një ‘armik’ imagjinar, deklarativ, ‘bashkimi i shqiptarëve’ në një shtet! Pra, Edi Rama në asnjë mënyrë nuk ishte në favor të idesë së bashkimit kombëtar, por të dy lojërave, të projektit që çonte apo mund të çonte në shuarjen e gjykatës speciale dhe në projektin për të ndihmuar Serbinë, në realizimin e aspiratave të saj, ndërsa një projekt i tillë, si bashkimi kombëtar duke humbur një pjesë të territorit, do të mund të mbulonte sipas tyre turpin e tradhtisë. Për këtë grupim që synonte realizimin e qëllimeve të veta, i duhej një partner në lojë, dhe për këtë ia mësynë dyerve të Serbisë dhe Rusisë, që të marrin bekimin e tyre për ndarjen e Kosovës, me të cilën do të kënaqej Serbia, pasi e ka humbur të tërën, shkulja e një pjese, ishte e mirëseardhur për të. Për të marrë bekimin rus, edhe përkrahjen e tyre, Hashim Thaçi në detyrën e presidentit të vendit, e takoi personalisht diktatorin Putin, duke marrë premtimin nga goja e tij, se nëse ai dhe Vuçiqi pajtoheshin ata do ta pranonin çfarëdo marrëveshje. Po të njëjtën gjë, por në një nivel më të ulët e bëri Edi Rama, duke e takuar së paku dy herë ministrin e Jashtëm të Rusisë, Sergej Lavrovin, dorën e djathtë të Putinit. Por, zhvillimet në Ukrainë, realisht zbuluan jo veç mungesën e koherencës politike dhe demokratike të vetë sistemit, në shumë shtete të Perëndimit, por edhe ndërlishmërinë e saj me shtetet më të vogla. Mbështetja e madhe për Serbinë, rezulton që nuk ishte thjesht perëndimore, por edhe e relacioneve që kishin deputet, politikanë e zyrtarë të shteteve perëndimore me Rusinë, për të luajtur rol përjashtues ndaj Kosovës. Një karikaturë prej letre e patriotizmit të tij, është shëmbëllimi i asaj që ndërtoi vetë me mbështetësit e tij, për të mashtruar opinionin në Kosovë nëpërmjet retorikës patriotike, dhe në prapavijë duke mbështetur hapur projektet kyçe serbe në raport me shqiptarët, jo vetëm me Kosovën. Dëshmi e kësaj ishte mbështetja e të gjitha projekteve të Serbisë, si e minishengenit ballkanik të transformuar më pas në “Ballkanin e hapur”, pas një reagimi të ashpër atë kohë nga institucionet e Kosovës, dhe opozita. Dyshimet se ky ishte një projekt i Serbisë, e konfirmoi me refuzimin kategorik që ia bëri këtij projekti kancelari gjerman Olaf Shulc, duke ia bërë të qartë Ramës në Berlin, se ai do ta ringjallë procesin e Berlinit, i cili e bën të detyrueshme arritjen e një marrëveshje të Serbisë me Kosovën, e cila përfshin njohjen e saj. Pra, “Ballkani i hapur” ishte thjesht një proces për ta zvarritur dhe penguar procesin detyrues, që Serbia të shkonte drejt njohjes së Kosovës. Por, tashmë me dështimin e projektit rus, të Putinit, jemi afër të shohim dështimin e projekteve serbe, dhe që Serbia pa shmangshëm të shkojë drejt një faze, të ndjekjes së modelit rus, dezintegrimit! Edi Rama duke e marrë në mbrojtje Serbinë, po i bën edhe një favor jo të vogël Rusisë, duke bërë të pamundurën që t’ia ruajë një aleat të vogël Putinit në Ballkan. Këtë e bëri në disa raste, përfshirë atë më skandalozin të blerjes së raketave nga Kina, ndërsa për sulmet në veri, heshti, duke mos e dënuar aktet dhe duke mos kërkuar përmbajtje nga Serbia! Por, si mund ta bënte këtë, një rob i Vuçiqit! Edi Rama përfundimisht duhet të izolohet dhe të ndiqet nga drejtësia për krimet e shumëfishta të tij. Por, para se të ndodhë kjo, duhet që inteligjenca shqiptare, mediat, atdhetarët t’ia heqin çdo atribut patriotizmi që mund t’i jetë mveshur apo mund t’ia ketë vënë vetvetes, përfshirë edhe zhvlerësimin e qeverisjes së tij. I mbuloftë jashtëqitja ata shqipfolës që fyejnë kosovarët, ajkën e shqiptarizmit. Sigurisht të tillët janë produkt i spermes serbe nga vellamëria me Milladinat dhe Mugoshat. Zoti e bekoftë Shqipërinë, Zoti e bekoftë Kosovën dhe të gjithë shqiptarët kudo janë... (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edvuçin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Rroftë Albin Kurti. Vdekje tradhtarëve. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

             1. R
              Realisti

              Të sugjeroj të hapësh gazetën tënde o Bardhyl. Ke goxha material. Biles në të dyja anët e kufirit. Pak rëndësi ka që nuk ti lexon njeri po ti hapi dhe ec përpara.

              1. A
               Arber

               ....me qetësi e dashuri për motren tende, sille njëherë ta vizitoj. Gjatë vizitës së saj, ti ik bëj një shkrim-çarçaf tjetër, që nuk e rruan njeri per të as nuk ia hedh kush sytë, sapo te lexojnë kush eshte komentuesi: Burdello nga Kosova....

               1. x
                xheJ. eN. Bi.

                Realisti ...mos ja prit hovin Baardhyyliit se do ti bësh dëm Meros. Merua paguhet nga Google nga llikimet dhe shkrimet.Ky koment i Bardhylit është i barabartëb me 30 komente të tjera.

                1. D
                 Drini

                 Dhyloooo paske ik per lesh.

                2. L
                 Lindita Cazimi

                 Sa paguesh ti Baze nga qeveria per keto pacavure , deri dje i sherbeje dhe i beje freske Berishes e me vone Meres ky je ti .

                 1. L
                  Lasgushi

                  E dimë o Mero,që të qan xhani për Saliun.Por sado usta të jesh nuk e mbron dot në këtë mënyrë. Sali Berisha do të ketë fundin,identik me Sadam Hysenin ose Muhamer Gadafin.Vetëm këto dy mundësi i kanë mbetur.

                  1. Y
                   Ymer Abazi

                   Me kot rreket Merushja te mbuloje me zhele nje te vertete si drita e diellit - Ne ka sot njeri ne siklet ne politike, ai eshte Edi Rama. Ka nga nisja e hetimit te McGonigal ne Amerike qe eshte pare vetem ne studion e "te fala Sandrit" i sikletosur edhe nga pyetjet e lajmeruara me pare te Fevzos. Dhe ka hak, ai ish shef i FBI eshte nen hetim edhe per afera me kete pushtet Rama qe e ka pritur personalisht dhe i ka dhene Damian Gjiknurin pas per ta dekoruar ne Bajram Curri me medaljen 'Mirenjohja Tropojes" (se c'fare meritash ka ne Tropoje ky miku Rames FBI-sti Charles McGonigal kete nuk del te thote dot Damiano Gjiknurja dhe nuk po mundet ti sajoje nje Rrene as EndriFuga)

                   1. R
                    Realisti

                    O Ymer që mundohesh ti japësh ymër Sales tënd. A di gjë ti kush është shpallur non-grata botërisht?

                    1. A
                     Artani

                     Ymer, koha do ta vertetoje por per momentin Vicidoli eshte i papranueshem per perendimin, asnji se do. Kjo eshte e faktuar usta. Sali mortja eshte i vdekur por i pa kallur. Cfare rendesie kane te tjeret? Ndoshta dhe ata do denohen por kjo nuk e ngren nga varri kriminelin Sali.

                    2. S
                     Svetllana

                     "Madje dhe nga një vend në hall, i cili shpresën e vetme për të mundur Rusinë ka Perëndimin. As atyre nuk u duhet," shkruan Baze dhe nuk i permend me emer e mbiemer dy shkaterruesit e republikes se Kosoves: Al Binin dhe Osman Eshen.

                     1. S
                      Shoqja Fiqirije

                      Drugarice Svetllana ja hongsh karin Albin Kurtit dhe bothen Vjosa Osmanit. Djubro serbsko marrsh u pizdu mater.

                      1. S
                       Shota

                       Shoqja Fisqire, si nuk ke turp qe thua se k@ri i Kutoviçit i futet ne b.th, Vroma Osmanit! Mati mire fjalet kur i nxjerr nga goja!

                     2. o
                      optimisti

                      Megithese ka 10 vjet qe Demonet e korruptuar e hajdute jane ne opozite dhe prej 2013 qeverisin Engjelloret e Ndershem...kjo ekonomi eshte rrenuar krejt, ky vend po zhytet perdite ne fuikarallek e shqiptaret po mbajne rekordet si Azilkerkues ne Europe! Kesaj si ja ve emrin ti o i perNdershmi Mero Baze?

                      1. S
                       Skenderbegasi

                       Bardhyl te shkruash shkurt, duhet me shume kohe, se te shkruash gjate. Je i madh, me kujton gjithmone tunelin e KALIMASHIT.

                       1. T
                        Tosi

                        O meroo, si keshilltar I sales je mire deri tani, meru me liken e floririt ,gjiknurin ,ahmetajn ,beqjan, llallen ,fullhajnin ,mediun ,gjyqtaret e prokuroret qe vodhen ,mashtruan ,u bene milionere ,u larguan ,dhe nuk u hyri asgje ne kepuce , mjaft me keto se mban ere.........

                        1. E
                         Edvin

                         Mero o Mero Po ti e di qe Dok nuk I ha fare Po fare dhe per me teper per Amb e Ukraine,tallu mor Mero tallu!

                         1. A
                          Amb...

                          Nese nje superfuqi apo nje shtet i vetem ne bote do kishte deklaruar nje gjysem fjale kunder Enver Hoxhes, Jo ti kishte thene Hajdut dhe familjen kurvash si Berishes, Enver Hoxha dhe gjithe Shqiperia dhe kombi, do kishte lare duart duke i shpallur armiq, pavaresisht bomba e nukleare dhe fuqise ekonomike. S.B-ja qe nuk ka bythe ti shpalle armiq amerikanet dhe anglezet as per morracaket qe i vijne nga prapa, Jo me per shqiptaret edhe kur anglo amerikanet e kane poshteruar boterisht familjarisht si askend tjeter, ai ju lepin bythen edhe kembet edhe pse i urren egersisht. Lavazhjer, zvarranik, moterqir, tinzar, pandoflalepires, mesjetar, tradhetar, hajdut dhe halabak sot si ka ngelur vecse te bej sehir femijet e Enver Hoxhes te respektuar dhe te lire te shkojne kudo ne bote dhe Enver Hoxhen edhe pse armik per anglo amerikanet, perseri nje personalitet me nje familje te respektueshme per ta. Eshte fundi i nje cope muti qe i tille ngelet edhe kur te ka sherbyer edhe kur te lepin bolet

                          Lini një Përgjigje