Si ishte debati sot, do të jetë protesta nesër 

2 Mars 2023, 18:12Editorial Mero Baze

Debati i shumëkërkuar dhe i paralajmëruar si fundi i botës nga opozita, kishte vetëm një shifër premtuese. Që do të zgjaste 24 orë. Kjo tregonte se e kishin një plan dhe mund të bënin diçka.

Në fakt, debati u konsumua tek fjalimi i Edi Ramës dhe pas tij, Berisha iku fare nga salla bashkë me të tijtë, dhe grupi tjetër vazhdoi diskutime rutinë. Kjo ishte ndoshta seanca më e kulturuar e Parlamentit të Shqipërisë nga 2013, prej kur Berisha është në opozitë.

Dhe kjo ngre disa pikëpyetje për pafuqinë e tij.

Pikëpyetja e pare, është se kur nuk ka fuqi të mbajë një debat 24 orë, pse e paralajmëron atë si furtunë dhe përfundon furtunë në gotë.

Një debat i paralajmëruar prej 24 orësh, nënkupton që ke argumente të bësh debat. Në fakt, aty nuk kishte argument as për të vazhduar diskutimet pas fjalës së Ramës.

Dhe praktikisht, Foltorja që bëri zhurmën e madhe, iku e para dhe e la debatin rrugëve.

Një tjetër arsye që e shkatërroi debatin ishte padyshim deklarata e Departamentit të Shtetit një natë më parë në Report TV, e cila e cilësonte Sali Berishën gënjeshtar dhe konfirmonte dizajnimin e tij “non grata”, për minim të demokracisë dhe korrupsion madhor. Kjo e shfrynte gjithë përpjekjen e Berishës për t’i “dalë zot” SHBA-së.

Por paralajmërimi aq i fortë për debatin dhe shfryrja e tij si një flluske sapuni, është një ogur i keq dhe për mitingun e nesërm, i cili është paralajmëruar po me aq dhunë dhe përmbysje.

Njësoj si debati i sotëm në sale, dhe protesta nesër në rrugë mund të ketë të njëjtin fat, pasi plani që debati të karikonte mitingun, dështoi.

Duket se Berishës nuk i mungojnë më vetëm protestuesit entuziastë, por dhe deputetët entuziastë.

Ai është kthyer në një institucion dëshpërues, që vetëm ç’mobilizon gjithkënd, protestues, mbështetës opozitarë, madje dhe deputetë opozitarë.

Kurrë në historinë e Shqipërisë nuk ka pas ndonjë politikan që ndjell kaq shumë dëshpërim sa ai tek të vetët. Sidomos në opozitë.

12 Komente

 1. E
  Erla Mehilli anal -iste e ( pa )varura

  Rama eshte artiste ne komunikacion eshte kenaqesi per veshin ta degjoshe nuk ka rendesi je i majte i djathte apo pa pa parti menyra e renditjes se frazes fjalet e gjetura sarkazma e bejne terheqes . Kjo ishte nje interpelance ne française i thone ( Bidonne ) pa asnje lidhje me Shqiperine dhe qeverine Rama ishte humbje kohe kur vendi ka nevoje per gjithçka . Per te tille njerez ka nevoje vendi .

  1. r
   robi

   Ne balle te revolucionit lefterohunderromaliqjan,Aleksandrobiberotropojan, Nafijedyvekobaxhelljan do jene neser cupelinat 16 vjecare te haremit te Jales qe u bene antare te birose politike te cizmepartickes se leshelise para 3 ditesh. Pas tyre vijne naziskinet e mamurrasit me molotov ne dore nen komanden e Muli horrit. Dhe pas fjalimit te spiunit Agush kokeducja protestuesit do shperndahen ne drejtim te Bathores dhe Mamurrasit me gisht ne goje duke pritur 14 majin qe do ti hedhe ne koshin e plehrave te historise foltoren e vicidolit dhe cizmeparticken e leshitlikes.

   1. S
    Sazani

    Iku Salehu nga salla edhe pse opozita kishte deklaruar nje seance 24 oreshe . E çfare ka ketu per tu çuditur , o Mero ? Po eshte burre plak dhe s’ka takat te rri aq gjate ne seance plus qe nuk i mbahet edhe çiçi . I ka pleqeria keto kusure

    1. S
     Shpend Sollaku Noe

     Rrofte Farua dhe çuni Faros

     1. L
      L.Xh

      Hej Mero, ja ke fut kot plako. Nuk ishte debat në GOTË uji, poooor, ishte debat në FILXHAN KAFEJE që bën FALL, fallxhorja (sallaxhorja) Moniçka gruaja me letra e Liçkës së Qepanit, çunit të Xhepit dhe të Fiqos, që këto ditë, zyrtarizohet publikisht “NON GRATA” FAMILIARISHT (me grua e kalamaj) nga SHBA, dhe pastaj edhe nga Anglia ku ka pasuritë e tundëshme dhe të patundeshme (lingotat e floririt)…. Gjothsesi, NJË VËRRË NË UJË, bënë sot. Është për tu shenuar, KARAGJOZI I OBORRIT TË PD-së, Dashi (me këmborë) që kërcente vallen e gjelave të Peqinit, në derë të Parlamentit. Kjo ishte edhe risia e DEPUTEleshëve të PD-së ditën e sotme. Revolucioni i Saliut, u bë EVOLUCIONI i Ramës, që “shkriu” si kripa në ujë, zhurmën e Alibejkave, Mulinkave, Salianjkës, Bardhoshes dhe mbi të gjitha të Tabakhanes që e ngre përpjetë érá.

      1. I
       Ilir

       Berishës i mjafton që jetë në qendër të vëmendjes. Për të treguar se akoma e ndjekin në kauzën e tij të revolucionit që natyrisht do të çojë në shkatërrimin përfundimtar të PD. Çudi si paska akoma njerëz të tillë në që e ndjekin?!

       1. A
        Albert

        Shkuan per lesh e dolen te qethur.

        1. l
         lexuesi

         Me fal o Mero por ky nuk eshte editoriali Juaj!Me duket sikur e ka bere ai çapaçuli qe del tek Tv DRITARE.Apo e ka bere Kaloshi?

         1. P
          Populli

          Mos na lente zoti pa Edi Ramen, qe ketij mileti ti shkordheje nonen / Ja me varferine qe e ka bo Mullar, po shpopullon kete Shqiperine mbar / Me xhunglen Rilindje qe e quan Shtet, me Ekonomine e dhjere komplet / Me Shendetesi falas te premtuar, me vjedhje e korrupsion i degjeneruar / Ky pra Ed Rama me kete qeveri, u dashka rrezuar ne ket Shqiperi? Ky popull priti 47 vjet ate Socializmin-flama...e mos duroje dhe po aq vite sa te Rilinde ky Rama?

          1. x
           xha Kasëmi nga Çepani

           Debati me i zjarrte kundra Rames ishte ai i deputetes Flutra Acka. Ate nuk e shqetsonte ceshtja ne se Rama ishte paguesi i lobmit kundra PD,por atletet, brekushet, kemishat ,kollaret dhe breket e Rames ,qe vishte kur shonte per vizita edhe jashte shtetit.. Rrofsh , o deputete Flutura! Flutur ke emrin ,flutur je dhe nga mendja.

           1. E
            Edi Rama dikur - Grigorin e kam vella!

            Sa here ka proteste Ed Ramen e zene dhimbjet e Lindjes (jo te asaj Linda me llagap dopio Basha/Rama) Sikletet e tij si gjithmone i percjell Antena brenda kulles Surrelit, Merua i Bazese.

            1. e
             eDRAMA, Il Re degli Ignoranti

             Edvin Rama vetem nje dite pasi u hap bythesh ne parlament se "Prisni NON GRATA TJETER "... sot si qeni rrahur deklaron - "nuk kam paralajmeruar asnje 'non grata' tjeter, jam keqkuptuar..." per ta freskuar, keni faqen-bythe te Rames ne rrjetet sociale, fjalia e pare.

             Lini një Përgjigje