Pse Berisha e vrau gjyqin e 3 Marsit për vulën e PD? 

26 Shkurt 2023, 19:45Editorial Mero Baze

3 Marsi, dita, që Gjykata e Tiranës do të marrë një vendim për legjitimitetin e drejtimit të PD, u asgjësua politikisht nga Sali Berisha. Duke caktuar në ditën e gjyqit, një protestë kombëtare të mbështetësve të tij, pikërisht si presion mbi drejtësinë, Sali Berisha, në fakt ka kryer një akt publik të vrasjes së drejtësisë, duke justifikuar jo vetëm dizajnimin që i është bërë nga SHBA si “shantazhues i drejtësisë”, por duke futur në rrugë pa kthim zgjidhjen e problemit ligjor të PD. 
Pas kësaj që Berisha bëri, çdo vendim i gjyqit më 3 Mars është i paragjykuar.  
Nëse Gjykata vendos që drejtimi i PD i takon Bashës, Berisha do e justifikojë protestën para gjykatës si të ligjshme, pasi e dinte komplotin. 
Nëse Gjykata ja jep vulën Berishës, atëherë do të kemi një vendim të marrë nën presionin e turmave, një lloj fashizmi, që është shfaqur në Evropë një shekull më parë. 
Pra sido që të shprehet gjykata, Berisha e ka paragjykuar vendimin e saj përmes protestës. 
Madje do të jetë krim që gjykata të marrë vendim nën presionin e turmave edhe nga pikëpamja politike. 
Po përse Berisha e asgjësoi politikisht 3 Marsin në Gjykatë? 
Arsyeja duket se ka të bëjë me gjetjen e një arsyeje për të mos hyrë në zgjedhje. Në të gjitha rrethanat, Berisha nuk kishte pse e shkatërronte gjyqin ndaj PD. Madje dhe sikur gjykata të ishte e sigurt që do t'ia jepte Lulzim Bashës, Berisha mund të forcohej në opinion publik duke e baltosur atë. Aq më tepër nëse e fitonte vetë. 
Problemi që ka Berisha, është se nuk ka vota jo se nuk ka vulë. Dhe këtë e ka kuptuar shumë qartë. Ndaj është angazhuar të asgjësojë 3 Marsin, që të jetë i sigurt që nuk do të ketë vendim. Se çdo vendim e detyron të hyjë në zgjedhje. 
Ndaj do që Gjykata të mos marrë asnjë vendim. Kështu do të thotë që e përjashtuan nga zgjedhjet dhe nuk regjistrohet dot.  
Për kaq vlen dhe gjithë mitingu i 3 Marsit. Nuk vlen si betejë, vlen si një miting për të ikur nga beteja. Si një tufë bashibozukësh të shpartalluar. 

18 Komente

 1. U
  UNE

  Tufe bashibozukesh te shpartalluar!! Une do te thoja: si tufe kusaresh prapa hekurave, ose tufe maskarenjsh te rene nga vahti , ose si tufe te mallkuarish prej nenave te tyre, ose si tufe plehrash qe kundermojne ere vdekjeje.

  1. O
   Ollga Pishkashi

   I hodhe Derrit te haje ti ….se me Vone do I marrresh Ere Pordheve te tij…..e Leri Hunet qe Qijne Delet.

  2. 1
   1

   Pavaresisht se cthote Saliu ,protesta e dt.3 eshte shantazh i paster i drejtesise.Saliu kete di te bej me mire dhe e ka bere per 32 vjet me radhe.Ka shantazhuar gjykates e prokurore,ka bulizuar kedo qe i dilte kunder,ka shantazhuar,fyer,denigruar kedo qe nuk i vinte pas avazit dhe nuk i ka hyre gjemb ne kembe.Ka ardhur koha qe ketij gangsteri shteti ti tregoj forcen e ligjit dhe mos ta toleroje ,ndryshe do mendohet qe eshte dhe miratimi Rames per te mbajtur njeri tjetrin

   1. P
    Pyetje

    Po mire e ke zotrrote, por me çfare do i shantazhoje berisha gjykatesit? As nje lloj pushteti ska.

   2. F
    Fevziu artopoland i familjes kriminale Berrisha

    Nongrata komunisti fundit Berrisha eshte top per te mbushur kazanet e mbremjes me sekuenca filmike eshte source lajmesh pa nongraten Sandri klanit Fevziu Shkullaku Bushati Lubonja Eni Vasili do vdesin duhet Sociopati Berrisha qe te funksionojne kazanet ndaj me nongraten fitojne te gjithe te vetmit humbes jane PD dhe familja e tije kriminale .

    1. E
     Evisa

     Lëreni drejtësinë të bëjë punën e saj Mero! Si t'i dhe Berisha të njëjtën gjë bëni, ndërhyni në një sistem që është dhe duhet të jetë i pavarur. Mos i paragjykoni gjërat, lejojeni që në qetësi drejtësia të marrë një vendim, më pas bëni komentet politike sipas interesit tuaj. Të sillej drejtësia siç silleni ju me të, pa e shihnit ju, do llapit dhe bënit mitingje kundër saj, siç bënë ti dhe Berisha. Ata e kanë punë marrjen e vendimit Mero, kjo që bënë ti dhe Berisha vetëm punë nuk mund të quhet, është thjesht telendi.

     1. H
      Hiqjani vulen salise e shpetoni imazhin tuaj o jug

      GJYKATA TA JAPE VENDIMIN PRO LULIT DISA ORE PAS PROTESTES DHE AI DHE SIGURIMSAT E PS PD LE TE HANE MUT SA TE DUAN. Per ndryshe ti Mero dhe jugoenveristet keni frike tja hiqni vulen me 3 mars dhe e zvarrisni procesin se berisha i ka bere sherbime te shquara jugut duke masakruar si Zogu e Enveri familjt dhe intelektualet me te mire te veriut e sidomos dibrane!!!! Plehra me date 3 hiqjani vulen salise e mbylleni kaputullin enverist te percarjes e keqperdorjes se Veriut. Kaq. Shpetoni jo nderin por veten tuaj me 3 mars.

      1. L
       Loje e rrezikshme me Pd e Veriun po behet

       Po salia cdo date qe do te kete gjyq do beje proteste,atehere??!!! Loje e rrezikshme e jugut me PD dhe Veriun. Shume e rrezzikshme,se e ulet eshte qe eshte!!

       1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

        Një PD është, pretendimet e Berishës duan të tregojnë se ai është Zeusi, nuk pyet për asnjë,as për "amerikanët e korruptuar" ! Ai nuk do t'i shuaj betejat,por ti ndezë,si zjarret e ullinjëve në mes të dimrit!

        1. L
         L.Xh

         E hënë = gjithë mediat me Sali. E martë = përseri gjithe mediat me Sali. E mërkurë = përseri e perseri, gjithe mediat me Sali. E enjte = i njejti avaz me Sali. E Premte = vazhdon avazi me Sali E shtunë ( njerëzia pushim) = mediat na çajnë bythën me Sali Berishë. E diel (njerëzia Top pushim) = gjithë mediat vazhdojnë e vazhdojnë pa pushim, duke na e çarë akoma edhe më shumë bythën, me hallin e shokut Berisha Sali.

         1. S
          Shoku Zylfi

          Ejjjj tash mu kujtue se ne itali ke mujt edhe veshkat me ia hjek leje ma me i jebat drolat shipece qe moralizojn sot. Egziston nje mesele... Babi si je?! Mir jam. Ku gjindesh tashi? Jam ne Peskara... A je ne peskara a tetkara nuk me intereson. Me sjell lek. Qaq . Kush e kupton e merr vesh jav fuckitsha kotillen nekromano incestoide. Jau qift nonen Albin Kurti.

          1. S
           Sok. Shpëtim Karaudhi

           O shoku Zylfie... Besoj se ty ta ka shkërdhyer mamin Albini .Ngele duke ruajtur mamin fhe nuk shkoje në shkollë dhe ngale analfabet sa nuk di të shkruash dy fjalë shqip. Ke vajtur në ndonjë fshat të humbur në Itali dhe tu duk vetja se u bëre Evropian,po prap injorant ngele.

         2. g
          gjeli

          O Mero eshte 80 vjec dhe nuk dorezohet lufton si luan e vodhi Shqiperin e vrau Shqiperin dhe prape e duan.Sa te jete Amerika ne Shqiperi Sali Berisha nuk shkon ne burg se me Berishen e vodhen Shqiperin te tjerat jane pallavra o Mero. Amerika e keqa jone o Mero Respekte per ty Mero

          1. P
           Prokurori

           Si do mund të quhen…por më e përshtatshmja do ish Antishqipëtarë anakronikë aktualë. Është më akustike më e pranueshme,për veshin e turmës pa veshë e pa tru.

           1. N
            Niko Shpiragu

            Ne se ka Shqiperia shtet, atehere policia duhet te mos lejoje proteste pare gjykates, Ne se tentohet nje e tille, atehere duhet te behen arrestime dhe kryesisht te arrestohen Berisha dhe kreret e tjere pl;ehra qe kerkojne te bejne shantazh mbi drejtesine. Edhe Hitleri nuk e ka patur kete kurajo kur u be gjyqi per Gjergj Dimitrovin qe gjoja kishte organizuar djegjen e Rajhshtagut gjerman. Ne se Policia shqiptare lejon te tilla demostrime force, atehere kjo do te tregoje se Shqiperia nuk ka shtet.

            1. S
             Sara

             Më në fund Berisha ka kuptuar vlerat reale që ka foltorja. Dhe për të mos u përballur me shifrat bën çdo përpjekje për tu paraqitur so viktimë e drejtësisë...

             1. r
              redaktori

              Presioni i protestes opozites ne 3 mars eshte mbi pushtetin qe mba nen urdhera dhe e bere Legen kete palo-Drejtesi duke e detyruar te zvarrit ate vendim prej me se 1 viti. Asnje arsye tjeter nuk ka kjo zvarritje e vendimit gjykates pervec se mbajtjen opozites te pa regjistruar ne KQZ duke i shtruar rrugen Edi Rames qe t'ja kaloje edhe Enver Hoxhes ne mbajtjen e tere pushteteve ne duar.

              1. m
               mos thoni se c'bej une, thoni si them une

               Drejtesia e Re e krasitur nga Rama me miratim te Yuri Kim pra e mba kaq kohe peng Vulen e PD sepse ashtu dashka Sali Berisha (!) Per ta besuar kete duhet koka-rras e Taulant Balles e per ta marre persiper kete hartim vetem koka-tas e Mero Bazes.

               Lini një Përgjigje