Frika e Berishës nga bashkimi i demokratëve kundër tij

4 Mars 2023, 18:15Editorial Mero Baze

Ashtu siç pritej, Berisha po e përdor vendimin e Gjykatës për të radikalizuar përçarjen brenda Partisë Demokratike dhe për ta nënshtruar opozitën të jetë ose me atë, ose të mos ekzistojë. Edhe pse i çoroditur dhe pa asnjë substancë për vendimet që paralajmëron se do të marrë, ai është i qartë vetëm në një gjë, që pas kësaj, Lulzim Basha do të jetë dhe më shumë armik i tij dhe mbështetësve të tij.

E gjithë retorika e tij në këto 24 orë pas vendimit, është vetëm urrejtje ndaj Lulzim Bashës, ambasadores amerikane dhe sa për alibi, edhe ndaj Edi Ramës.

E gjithë kjo bëhet që ai të frenojë retorikën e kundërshtarëve të tij në Partinë Demokratike, të cilët pas vendimit të Gjykatës kanë folur vetëm për bashkim dhe afrim të palëve, madje dhe për listë kandidatësh të përbashkët.

Duke qenë një moment delikat për të dhe mbështetësit e tij, Berisha po shkumëzon flakë nga goja pikërisht nga frika se mos dikush nga kandidatët e primareve shkon e regjistrohet me Lulzim Bashën, duke dhënë mesazhe pajtimi.

Është pikërisht ky moment që dëshmon më së miri se Sali Berisha është përçarësi i PD dhe shumë i interesuar që PD të mos bashkohet kurrë. Atij i mjafton dhe një çetë e vogël budallenjsh pas vetes, mjafton që të duket se është kryetar i tyre.

Tani në fakt nuk ka rëndësi më se çfarë do të bëjë Berisha. Atë opsionin që i hedh në gjyq në Paris e ka gjithmonë gati.

Edhe në këto zgjedhje ai ka objektiv të mundë prapë Lulzim Bashën. Nuk di se si do rregjistrohet me Ilir Metën apo vetëm, por prapë objektivi është të mundë armiqtë e brendshëm.

Dhe kjo do të zgjasë gjithë jetën e tij politike dhe fizike, pasi ai nuk ka më as fuqi dhe as mundësi të jetë konkurrent për pushtet në Shqipëri. Ai është vetëm konkurrent për pushtet në PD.

Për këtë arsye gjuha e tij përçarëse duhet injoruar dhe Partia Demokratike duhet t’u bëjë oferta personale kandidatëve të primareve që mendojnë se vlejnë dhe nuk janë nën influencën e Berishës, që të kandidojnë me ta.

Po ashtu nuk do të ishte keq që PD të shikonte mundësinë e një koalicioni të gjerë me çdo parti të vogël opozitare, e cila do të ishte një shenjë e bashkimit të opozitës, përkundër luftës përçarëse të Berishës.

Berisha nuk është opsion për të ardhur në pushtet. Ai është opsion lufte kundër SHBA, kundër Lulim Bashës, kundër PD, dhe po i doli kohë dhe kundër Edi Ramës. Partia Demokratike por dhe vet mbështetësit e tij në Foltore, kanë dalë në rrugë për të ardhur në pushtet, jo për të shkuar pas Sali Berishës.

Sali Berisha e ka të gjatë listën e halleve që duhet të zgjidhë personalisht. Duke qenë person “non grata” i dy prej vendeve më të mëdha të Perëndimit, SHBA dhe Britanisë së Madhe, duke pasur nëpër këmbë faktet e reja që po i dalin nga audio përgjimet për urdhra vrasjesh më 21 janar, duke pasur nëpër këmb gjyqin e djalit për Gërdecin, dhe natyrisht duke pritur një izolim të ri nga Bashkimi Evropian, ai është i frikësuar se mos opozita bashkohet dhe vendos të ecë përpara pa atë.

Frika e tij e vetme dhe makthi i tij më i madh është bashkimi i opozitës pas këtyre zhvillimeve, ndaj tani e tutje të gjitha energjitë e tij janë se si të mbajë opozitën të përçarë. Ndaj opozita shqiptare nuk duhet të lidhë fatin e vet me hallet e një njeriu, që i ka marrë çfarë ka dashur këtij vendi, dhe tani kërkon t’i marrë dhe shpirtin PD, që të mos ta gëzojë askush tjetër pas tij.

53 Komente

 1. L
  Lubonja i PPSH i burgosur ordiner

  Qellimi komunistit non grata Berrisha nuk eshte PD por perdorimi PD per qellimet e familjes kriminale Berrisha . Shpresoje qe vendimin e gjykates larte ta apeloje ne tribunalin Paris ku fitoje dhe gjyqin ndaj DASH . Fitone apo humbet PD ne zgjedhje nuk eshte ne agenda e Berrishes qellimi eshte si ti shpetoje non grates si minues i demokracise korrupsione galopant dhe shantazhe ndaj drejtesise por tatuazhi ( Made in non grata) do ti ngele me gjeneracione as Lela as Bushati as Fevziu as Shkullaku as Cani as Babaramo as Peka as Krasta as Eni Vasili as Botoxe Meco as Erla secretare as Sandri klanit as Lubonja e as Rakipkarri apo Like spiuni nuk e shpetojne dot se nuk kane force as aparat per ti disparue marken e tatuazhit non grata Do vdesesh me tatuazhe qe as Milloshevici nuk e kishte Made in non grata

  1. S
   ShkelXeni bythqir nongrata

   Kush e qiu Lul Bashen ? Argita …. Kush e solli Lulin ne PeDe pas qirjes ? Salihu ………. Kush e beri kryetar te PeDe Luli Bashen? Salihu……..kush e mbajti kryetar Lulin pas humbjeve seriale??? Salihu…. Kush e ngriu e shkriu Lulin si kryetar ? Salihu….Po tani Luli e ka hallall bythen e Salihut ….derdh Luli

   1. b
    ben.

    O mero Kot me te pyet Nese berisha nuk eshte opsion per te ardhur ne pushtet, dhe nese nuk ka fuqi elektorale, pse lideri global pati frike dhe deryroi gjykaten per vulen??? Pse lideri global harxhon qimet e kokes ne amerike kunder saliut??? Berisha sot eshte e vetmja alternative kunder pushtit monist te rames. Dhe pergjigjen sa alternative eshte berisha do ta merni ne 14 maj.

    1. M
     Mondi

     O shpellar ,gjykatat I pshurroste kopili vicidolit prandaj I vune damken e zeze te non grates .Tani qe e ka ne dore amerika gjakatari I sheqeres do marri ate qe meriton .Te ishte per Ramen ,kurva si ty do I kishim shefa komisariatesh.

     1. D
      DinPaku

      Ky "ben' eshte dora vete, Xeni, sepse eshte me i bindur edhe se vete Saliu qe me 14 Maj do te fitoje.

      1. M
       Muzaka i Ri

       ????????????????????????????????????????????

      2. x
       xheJ. eN. Bi.

       O ben- o... Të rrosh vetë se mëndje ta ka vdekur...Po edhe bufi e di që Rama do që PD - ën ta ketë Dr.Adhamudhi se do ri në pudhtez edhe 20 vjet të tjera.Kjo do jetë në dëm të shqiptarëve ,po Ramës aq i bën. Pa përkrahjen e Amerikës askush nuk vjen në pushtet dhe kujton se do tolerojnë Dr.Adhamudhin ? Në 14 Maj Dr.Adhamudhi me kë do hyjë në zgjedhje ,me Pidhin e Lirisë të Agush Meta- j ?dhe do mundin PS- ën ,me që nuk ke mëndje ,shikon ëndërra me sy hapur.

    2. A
     Amba

     Mbaje mend Mero,brenda prillit i ikën fiqiri fare,do ti jap dorën e fundit shkatrimit total të Pd.Mëkat i madh për demokratet

     1. O
      Olsi Rama - Boss dhe Pronar Boteror I testikujve

      Fluturon Babloku bashkë me Ymerin me presh në bythë....mgjs e dinë se cfare I pret.

     2. B
      Besnik

      Humor o Baze, humor! Jo perhere me rruge dalje, apo hyrje! Si te gjendet vula, ku i ka humbur, a duhet apo s’duhet vula, kur do te fulloje gjyqi ne gjykaten nderkombetare, kur do te shprehet gjykata e Parisit? Kush mban pergjegjesi per humbjen e vules! A kund te behet nje vule e re si ajo e para! Themelimi dhe Foltorja nuk ngjiyin edhe aq sa Thurja apo libra?!! Po sikur t’i vihet emri Partia e Re Demokraleshi a do te shkonte me mire? Me domokrate te rinje, s’ka gje pse kryekari eshte 80 vjeç! Apo partia e rindertuar e çorganizuar! Ti zoti Mero i ben keto me mire Gjoleka! Naten!

      1. T
       Trapi

       Besnik me pelqen shkrimi yt. Me lejo te bej nje sugjerim : Nuk ka nevoje per ndryshime. Edhe PD nuk duhet te lexohet Partia Demokratike por Partia e Demoneve. Pra le ti qendrojme strikt te vertetes. FLMD.

      2. T
       Taulant

       O Mero debili funderrin oborri qe per dy leke qe te jep regjimi nuk merr vesh se cfare shkruan. Njeher thua qe Berisha nuk ka mbeshtetes ne PD do zhdukej qysh vjet e PD-ja reale do ishte nje opozite e forte e shume gjera te tjera. Nuk e kupton qe ne Shqiperi si thote Lubonja ka tre banda . Ajo e Metes e Berishes dhe e Rames. Ti me ata bastardet e tjere gazetar pse nuk punoni per krijimin e nje alternative politike si ndodh ne boten e qyteteruar. Ti mbeturin oborri ne te kaluaren mbeshtetje pushtetin e Berishes ndersa keto 10vjet te Rames kryeministrit qe dergoi ne emigracion ne kohe rekord 700mije Shqiptar. Jeni ju plehra te medias qe shkaterruat demokracin ne Shqiperi. Ju jeni vrases me pagese te opinionit publik sepse ju u sherbeni te korruptuarve.

       1. T
        Taulant ka nje moter per Xenin

        Shhhhhuu shhhhhh se po flet Taulant patriot me bateri

        1. M
         Mendimi im

         O Taulant ; duhet te jeshe o psikopat ose idiot se te kam lexuar dhe here te tjera dhe mua partia ime vyrtuale me ka çuar qe te zbuloje gjithe idiotet dhe psikopate qe nga lindja e deri ne dekje. Pjetja e pare; kur ka pase ne Shqiperi parti demokratike? Pijetja e dyte; Sa krime , vjedhje, shkaterrime dhe tradhetira ka bere dobiçi Shelqeres gjate 32 vjeteve ; pijetja e trete: A ka pase ndonjehere drejtesi ne Shqiperi qe kur filluan te mbijne plepat ne Durres? Dhe pijetja e fundit qe te te mos mundoj: A eshte bande kriminale Dobiçi Shelqeres me gjithe ata qe i rrine ne breket e qelbura? Mos mu pergjigj se pergjigjet i ka dhene Merua me larte, ndersa ti nuk e ke kapacitetin se te ka lonsumuar fare dobiçi Shelqeres.

        2. L
         Luani

         Shumë e sskte .. pas meje qameti.., ka qënë , është dhe do të jete motoja e tijë dhe fsmiljes se tijë .., njerës pa din e iman ..,

         1. B
          Bythlepiresi mero

          Po mer mjero qyqari, tani qe gjykata i dha vulen alibeut do behet nami. Krejt demokratet do shkojne te alibeu e basha. Hajde koqe hajde. Po nese del ndonje gjyqtar dhe i denon me vendim te formes se prere qe ti bashkohen alibashes edhe behet kjo qe thua zotrrote! Çfare sben vaki , qiviri e forte kjo!!

          1. H
           Hajdarovski

           E ke qare Mero. 100% e sakte

           1. H
            Hajdarovski

            Mero hajdaret po ma shqyejne bythen ! Hajt'pra ne byth tende!

           2. B
            Bardhyli nga Kosova

            Përfaqësues të ambasadës amerikane ishin dje në seancën gjyqësore të Gjykatës së Apelit Tiranë, për të ndjekur seancën për marrjen e vendimit se cilës palë Iitakon vula dhe simbolet e Partisë Demokratike, palës së përfaqësuar nga Sali Berisha, apo palës së përfaqësuar nga Alibeaj. Nisur nga deklarimet dhe pozicionimet e ambasadores Kim, diplomatit Escobar e të tjerë autoriteteve diplomatike, ishte e qartë se prezenca e trupit diplomatik amerikan në një senacë gjyqësore që lidhet me një vendimmarrje për grupe Brenda-partiake ishte presion ndaj gjyqtarëve. Për pasojë vendimi u mor kundër shumicës dhe pro-pakicës brenda PD-së. Vendimi gjithashtu u mor në shkelje të ligjit dhe të provave që dëshmojnë se simbolet dhe vula e Partisë Demokratike janë vetë Sali Berisha dhe ndjekësit e tij në Partinë Demokratike. Presioni i ambasadës amerikane dhe angazhimi i kryeministrit anti-amerikan të Shqipërisë ishin dy arsyet kryesore që trupi gjykues e ktheu çeshtjen për rishqyrtim në gjykatën e shkallës së parë. Që do të thotë se Partia Demokratike e vërtetë nuk mund të hyjë në zgjedhjet e 14 majit për pushtetin lokal me simbolet e saj. Për rpasojë nuk do të mund të ketë përfaqësuesit e vet në komisionet zonale dhe komisionin qendror. Të gjitha këto të drejta gjykata dhe ambasada amerikane, në bashkëpunim me qeverinë shqiptare ia dhanë pakicës së pakicës në Partinë Demokratike. Madje me lëvizjen shah-mat, sepse e çuan seancën vetëm 36 orë para se të përfundonte afati i regjistrimit për zgjedhjet e 14 majit. Ky vendim nuk është fundi i Partisë Demokratike, aq më pak fundi i botës. Por është një vendim i padrejtë, imponuar, i marrë në një ambasadë të huaj, qoftë kjo ambasadë edhe e një vendi mik të Shqipërisë, si SHBA-të! Ky është thelbi i diskutimit dhe kjo e dëmton marrëdhënien Shqipëri-SHBA. Imagjinoni mijëra e dhjetëra mijë njerëz, anëtarë e simpatizantë të Partisë Demokratike, që ndjekin zotin Berisha, të cilët ndjejnë një zhgënjim të madh nga ky lloj intervenimi amerikan në vendimmarrjen e padrejtë e të jashtëligjshme të gjykatave shqiptare! Çdo të thotë kjo? Një lloj ftohje në marrëdhëniet e momentit me shtetin aleat të Shqipërisë dhe shqiptarëve. Ndodh kjo objektivisht, sepse preket sedra e këtyre njerëzve, preken edhe interesa të mëdha. Madje shkatërrohet shpresa e shqiptarëve se ky vend mund të bëhet ndonjëherë. Megjithatë i lemë të gjitha këto tjerrime teorike me impakt praktik. Ajo që bënë përfaqësuesit e ambasadës amerikane dje, pra pjesmarrja e tyre në një seancë gjyqësore ku do merrej një vendim për çeshtje krejt të brendshme jo vetëm të një vendi sovran, por edhe të një subjekti politik sovran, është shkelje e kartës së OKB-së dhe të Konventës diplomatike të Vjenës. Neni 2 i Kartës së OKB-së së vitit 1945 ndalon kategorikisht çdo formë të ndërhyrjes së një shteti në punët e brendshme të një shteti tjetër. Dje ambasada amerikane ndërhyri jo vetëm në punët e brendshme të gjyqësorit dhe të shtetit shqiptar, por edhe në punët e brendshme të një subjekti poltik në Shqipëri. Më 18 prill 1961 është nënshkruar marrëveshja për të drejtat dhe detyrimet e trupit diplomatik të vendeve dërgues dhe vendeve pritëse. Sipas nenit 3 dhe nenit 41 të kësaj kovente, është e ndaluar që trupi diplomatik i një vendi dërgues të ndërhyjë në punët e brendshme të një vendi tjetër pritës. Në nenin 41 thuhet se “Të gjithë personat, të cilët kanë imunitet diplomatik janë të detyruar të respektojnë ligjet dhe dokumentet ligjore të shtetit pritës. Ata janë edhe më tej të detyruar të mos ndërhyjnë në punët e brendshme” të shtetit mikpritës. Kjo konventë është nënshkruar nga SHBA më 13 nëntor 1972 dhe është ratifikuar në Kongres më 13 dhjetor 1972. Ndërkaq është nënshkruar nga Shqipëria më 8 shkurt 1988 dhe është nënshkruar më 9 mars 1988. Ekspertët e së drejtës ndërkombëtare këto veprime i konsiderojnë gjithashtu si intervension ndaj një vendi tjetër. Sipas tyre, vetëm në rastin e shkeljes së të drejtave të njeriut ndërhyrja ose intervenimi i shteteve të tjera konsiderohet si akt pozitiv. Në rastin konkret ndërhyrja e trupit diplomatik amerikan dhe ambasadores Kim bëhet në shkelje të të drejtave të njeriut, në intervenim për të mohuar vullnetin e demokratëve, madje me metoda kërcënimi për t’i detyruar ata që “të hanë bar’, nëse nuk respektojnë vullnetin amerikan. Shkurt, ndërhyrja diplomatike për çeshtje thjesht politike në një process gjyqësor nga ana e zonjës Kim dhe përfaqësuesve diplomatikë amerikanë është jo vetëm në shkelje të së drejtës ndërkombëtare dhe të Konventës diplomatike të Vjenës, por edhe në shkelje të së drejtës së shqiptarëve për të zgjedhur udhëheqësit e vet. Ndërkohë sekretari i Shtetit, James Baker, na thoshte ne shqiptarëve në qershorin e vitrit 1991 se “ju jeni të lirë t’i zgjidhni vetë udhëheqësit tuaj”! A ka ndryshuar sot pas 32 vitesh në invers politika amerikane në vlerat e saj? Çka bën Sorosi çuditet dynjaja. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edvuçin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Rroftë Albin Kurti. Vdekje tradhtarëve. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

            1. E
             Evisa

             Bardhyl! Prezenca e punonjësve të ambasadës amerikane në gjyq nuk ishte siç thua ti, "...për të bërë presion ndaj gjyqtarëve", por ishte për t'i mbrojtur gjyqtarët, për t'u dhënë atyre siguri nga presioni konstant 32 vjeçar i Berishës për të bërë gjithmonë atë që ka dashur ai kundër të drejtës ligjore. Berisha në politikë nuk ka hedhur asnjë hap pa e mbështetur me dhunë dhe presion, ky ka qënë çelsi i arritjeve të tij politike në çdo kohë. Kjo u vërtetua edhe një herë gjatë këtij një vit e gjysëm të përpjekjeve të tij për të rimarrë kontrollin total të PD, ku çdo veprim i tij ishte vetëm dhunë e mashtrim, çdo hap që hidhte ishte përçmim i skajshëm i drejtësisë. Dhe kjo, po sipas traditës së tij politike. Si njeri i thjeshtë i këtij vëndi mua më bëhet zëmra mal dhe nuk di si t'i falenderoj amerikanët që nuk kanë harruar për asnjë çast të mbrojnë vlerat demokratike të shoqërisë ku kemi vendosur të jetojmë. Kujdesi dhe ndihma e tyre na ka mbetur si i vetmi shpëtim.Vetëm ata që se kanë dashur dhe se duan jetën e këtij populli në liri, paqe, e përparim, vetëm ata sulmojnë Amerikën, të vetme dhuratë që na ka bërë zoti për t'na mbrojtur nga demagogët dhe sharlatanët si Berisha, Meta, Rama dhe gjithë ata që ju shkojnë pas për të lëpirë kockat që ata hedhin. Mjerisht, me këto që shkruan, një nga këta të fundit duhet të jesh edhe ti.

             1. H
              Hg

              Bere cbere ti Bardhyl e ketheve Kurtin properendimor dhe per kete te falenderoj. Me sa duket te duket e tepert qeShqiperia te jete me Ameriken. Ti Bardhyl je me Kurtin kur i jep mut Amerikes dhe kur Kurti ha mutin e Vuciqit. Sot qe Amerika po i jep mut Saliut je kunder Amerikes. Konstantja jote eshte kunder Amerikes sepse te pelqen muti i Vuciqit, dukesh pak i ngateruar, njelloj si gjithe spiunet.

              1. M
               Muzaka i Ri

               ???????????????????????????????? boll i ke per sot bardhyl mos harro beji me peshtyme kur ti maresh

               1. B
                Bubi Kacurel

                Bardhyl ti nuk je nga Kosova, dhe e perdor "Kosoven" si mask, per te treguar dashurine kosovare per Berishen! Nejse por nje gje duhet te dish kur te humbet vula, dihet se ke probleme, ke mekate nga e kaluara dhe vjen nje dite qe duhet ti lash! Dhe Berisha te jesh i sigurt ti qe nuk bir kurve qe e mbron! Dhe nuk eshte pune as e Sorosit as pune amerikanesh,ambasadoresh, ef-bi-aj- istash te korruptuar nga Rama! Berisha eshte nje kriminel dhe hajdut ordiner! Qe gjithe jeten e tij nuk ka qene vet vetja por djalli vet, duke shfrytezuar me mjeshtri djallezore, situata politike, njerez me pushtet (Familjen Hoxha, Ramiz Alia, ect) rrembeu levizjen demokratike te studenteve dhe intelektualeve te Tiranes dhe u be nje njeri armik i Demokracise nje diktator, qe ka mar ne qaf shume njerez,qe nuk kishin pikpamje te tija, dhem bi te gjitha pergjegjes per shume skandale, ngjarje kriminale qe kane ndodhur ne 1997, 1998, 21 Janari, Gerdeci, Klubi Partizani, CEZ, ku emri i tij dhe i familjareve te tij (klanit te tij) eshte i perfshire plotesisht! Berisha do mbetet ne histori si nje mashtrues vrases i madh qe rrenoi demokracine dhe i u kundervu atyre qe e sollen ne pushtet, amerikaneve! Nje tradhetar i demokrateve qe e ktheu PD ne nje prone private dhe familjare! Sa u be aq i ngjitur sa, kur thua Partia Demokratike nenkupton Berishen, dhe anasjelltas kur thua Sali Berisha nenkupton PD-n !

                1. L
                 Laçjani

                 Eh more Bardhyl , po kujt i flet ? Konventa per diplomatet , ligjet nderkombetare, presion ndaj gjykates.. . Duhet pak inteligjence per ti lexuar kto qe shkruan ti e lere pastaj per ti kuptuar. Mos e prit kte nga Komentues TIFOZE !

                2. D
                 Draper dhe Çekan

                 I qifsha rrobte saliut metes dhe atij karit qe sfiton dot pa qene saliu ne pd. Bota po vete ne hene, Mars po shpik intelligence artificiale, etc ne shqiperi ne 2023 diskutohet sali robqiri nga shpellat e tropojes. Me keshilltare mul noken e aldo bumcin, kjo eshte 200 vjet prapambetje si komb. Me keq ska ku vete!

                 1. L
                  L.Xh

                  Sali Berisha, e ka marrë rrugën e …….Reçit bashkë me të tijtë bio….. Pyetja shtrohet; - kush e ka rradhën ? - si tek rradha e berberit në vakt të hazreti Verukut dikur…. Sa për PD-në, ajo po korr atë që ka mbjellë. Pisllëk, dhunë dhe hordhëk mbolli, kusuri po i bie mbi kokë. Ndaç Saliu, apo ndaç Luli. I pari, Saliu është qenef, i dyti Luli, është halè. Të dy janë zgjatim injeri tjetrit. Janë i njejti gjarpër, por me dy koka. Janë të dy këlyshë kuçedre. Kokat hëngshin të dy.

                  1. E
                   Emiljano

                   Turpi botes ju sjell verdalle nje plak 80 vjecar,paska qene e mbushur me halabake dhe bythlepiresa ajo parti.Ju hengert mortja te gjitheve ju qe i veni mbrapa kufomes

                   1. E
                    Erdogan

                    Te katandiset nje Pashallek i krijuar nga Fuqite e Medha per interesat e tyre te denojne nje Kryeminister dhe Funksionare shteti ne kete rast komunisti Berisha nga nje Ambasade dhe pa u shpjeguar popullit aresyen eshte me e pakta Turp per you si Shqiptare dhe Hipokrizi nga SH.B.A-te. Ne linjen ne Berishen do duhej te ishte edhe "Qeveria" e Rames. Kur Dinjiteti dhe Nderi kane rene pertoke atehere per cfare "Kombi apo shtet" flasim? Perse Ambasada e nje shteti tjeter do duhet te ndryshoje Funksionaret kryesore te je Shteti te zgjedhur nga populli i Tij? A nuk ka te drejte ta di ky popull shkakun perse do duhet te Neperkembet dhe Ofendohet?

                    1. M
                     Mondi

                     Populli si ty I ka syte dhe trurin ke bytha barbarit te vicidolit.Amerika flet per te zgjuarit dhe te ndershmit.

                     1. E
                      Emiljano

                      Mondi hahaha thuaja Mondi po kujt tja thuash,tufa kupton vetem te parin e kopese lexhenden

                    2. M
                     Mara emigrante ne Itali

                     Te lumte pena Mero Baze esakte si gjithmon

                     1. P
                      Populli

                      Zoti Mero, ju flisni për opozitë të bashkuar, duke e jargavitur diskutimin në rrethin vicioz Basha-Berisha-Meta, si politikanët më favoritë të “opozitës demokratike”. Në fakt, me këtë, ju, si media, kalcifikoni një opozitë absolutisht dhe historikisht të inkriminuar. Secili nga treshja (dhe të gjithë ata që janë pas secilit nga treshja), janë njëri më i inkriminuar se tjetri. Nese opozita e djathtë shqiptare diskutohet të rezultojë në një zgjidhje brenda kësaj treshje, Shqipëria është e dënuar të mos ketë kurrë opozitë të djathtë. Me çka shkruani sot, keni marrë një rol që mbase ju bën të lexueshëm, si puna e Big Brother-it, pra, për të ushqyer popullin shqiptar të Shqipërisë me kulturë rrugësh. Por Shqipëria pret nga ju që të mos ushqeni njerzit me kulturë, informacion dhe zgjidhje rrugësh. Prandaj, bëni një shërbim për Shqipërinë: hapni një rubrikë opinioniste për të sqaruar njerzit se cilat janë rrënjët e të djathtës në Shqipëri, kush i ka përfaqësuar, kush i përfaqëson dhe kush duhet t’i përfaqësojë. Shqipëria meriton dhe i ka kapacitetet për të nxjerrë nga dhimbjet e saj të djathtën natyrale shqiptare, përkundër “të djathtës’ së dalë nga zyrat e KQPPSH dhe të inkriminuar gjatë gjithë rrugës së saj që me ’97-ën e deri në 21 Janar 2011! Dhe, në fund, mos harro se, është kjo “e djathtë”, kjo treshja juaj dhe të gjithë ata që kanë pas vetes, të cilët, mu në mes të mandatit parlamentar, në grup dogjën kartën e deputetit – aktin më antidemokratik që nuk e ka bërë asnjë parti e djathët në të gjithë historinë e parlamentarizmit demokratik perëndimor!

                      1. P
                       Populli

                       Zoti Mero, ju flisni për opozitë të bashkuar, duke e jargavitur diskutimin në rrethin vicioz Basha-Berisha-Meta, si politikanët më favoritë të “opozitës demokratike”. Në fakt, me këtë, ju, si media, kalcifikoni një opozitë absolutisht dhe historikisht të inkriminuar. Secili nga treshja (dhe të gjithë ata që janë pas secilit nga treshja), janë njëri më i inkriminuar se tjetri. Nese opozita e djathtë shqiptare diskutohet të rezultojë në një zgjidhje brenda kësaj treshje, Shqipëria është e dënuar të mos ketë kurrë opozitë të djathtë. Me çka shkruani sot, keni marrë një rol që mbase ju bën të lexueshëm, si puna e Big Brother-it, pra, për të ushqyer popullin shqiptar të Shqipërisë me kulturë rrugësh. Por Shqipëria pret nga ju që të mos ushqeni njerzit me kulturë, informacion dhe zgjidhje rrugësh. Prandaj, bëni një shërbim për Shqipërinë: hapni një rubrikë opinioniste për të sqaruar njerzit se cilat janë rrënjët e të djathtës në Shqipëri, kush i ka përfaqësuar, kush i përfaqëson dhe kush duhet t’i përfaqësojë. Shqipëria meriton dhe i ka kapacitetet për të nxjerrë nga dhimbjet e saj të djathtën natyrale shqiptare, përkundër “të djathtës’ së dalë nga zyrat e KQPPSH dhe të inkriminuar gjatë gjithë rrugës së saj që me ’97-ën e deri në 21 Janar 2011! Dhe, në fund, mos harro se, është kjo “e djathtë”, kjo treshja juaj dhe të gjithë ata që kanë pas vetes, të cilët, mu në mes të mandatit parlamentar, në grup dogjën kartën e deputetit – aktin më antidemokratik që nuk e ka bërë asnjë parti e djathët në të gjithë historinë e parlamentarizmit demokratik perëndimor!

                       1. D
                        Donika Goxhaj

                        Sali Karaxhic krimineli, ka më shumë frikë se i ka bare 1001 të zeza këtij vendi. Drejtësia duhet ta hetojë Sali monstren

                        1. D
                         Donika Goxhaj

                         Sali Karaxhic krimineli, ka më shumë frikë se i ka bare 1001 të zeza këtij vendi. Drejtësia duhet ta hetojë Sali monstren

                         1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                          Berisha ka mbledhur rreth vetes servilët të cilët kanë mbyllur sytë, veshët dhe gojën , duke përkrahur çdo fëlliqësirë që nxjerr ai nga goja. Largimi i Berishës është detyra e çdo demokrati me kulturë perëndimore .

                          1. S
                           Skenderbegasi

                           Plak ne hall kush le trashegim urejtjen ne nje komb, i trembet varrit. Bardhyl k pse me aq pak vagona treni i shkrimit te sotem.

                           1. B
                            Bozhigradi

                            O Mero, sa frike ke ti po erdhi Berisha ne pushtet, aq frike ka Berisha se mos bashkohen demokratet kunder tij. Behu pak i zgjuar dhe nxirr konkluzionin. Berisha i heq zvarre te gjithe. Edhe ty qe po te ushqen me buke ka kaq kohe. E kam thene edhe here tjeter. Me se do merreshe valle po te mos ishte Berisha? C'fare do shkruaje o Mero ti dhe gazeta jote "me e lexuar" sipas teje ne Shqiperi? E kupton se me se i ushqen shqiptaret menderisht cdo dite? Po i helmon o Mero. Dhe me e forta, hiqesh krenar per kete. Se po helmon shqiptaret perdite, me brockulla, dhe gjera jo te verteta. Me ka bere shume pershtypje kur mbroje Thanasin e matematikes kunder studentave. Kam qene vete student dhe cdo gje qe thonin studentat ishte 100% e vertete. Dhe ti, dhe si puna jote, dhe gazeta jote bete cmos qe t'ja mbyllnit gojen studentave. Dhe ata te shkretet e mbyllen. Se llapaqene si puna juaj qe punoni nonstop duke helmuar mendjen e shqiptareve me genjeshtra, jane me te forte.

                            1. U
                             UNE

                             Une nuk dua te bashkohen demokratet kunder Berishes. Une dua ti shikoj te hane njeri tjetrin derisa mos ju mbetet nam e nishan. Mos kini frike monizmin sepse pastaj do ta shikoni cfare opozite vjen

                             1. B
                              Bilushi

                              Çdo akuzë e Amerikës ndaj Sali Viçidolit qendron,ai po i vërteton ato përditë! Ndoqa mbrëmë fjalën e tij në mbledhjen e Këshillit: i merr të keqen fjalëve të Hekuran Isait,në Vlorë, ditën që u inaugurua hekurudha Fier - Vlorë. Saliu fliste përçart, akuzonte të gjithë,krijonte skenare fantastike me atë zakonin e tij prej psikopati që të shpikë mbiemra e pseudonime. Fytyrat e dhjamura katrore të malokëve Mul Nokës,Bardh Spahisë,Bislim Ahmetajt etj....dëgjonin në heshtje... Edi Rama i qiu nënën Sali Berishës dhe Partisë Demokratike,i shkatërroi!

                              1. S
                               Sara

                               Ekzakte, Berishës nuk i intereson bashkimi. Atij i mjafton çeta e shpartalluar që e ndjek nga pas,për tu justifikuar që ka ndjekës,ka parti,ka seli, ka ndikim që të mos e ngacmojnë e ta hetojnë.

                               1. m
                                mos qeshni po mundet

                                Mero parimorin nuk e ze gjumi nga padurimi qe demokratet te bashkohen duke trembur kesisoj Berishen dhe...(patjeter kjo vlen me shume)...te largojne nga pushteti Ramen! (te cilin Ky Baze nuk e sheh dot me sy si mjaft parimor qe eshte)

                                1. K
                                 Kume Peza

                                 Mero shkruaj edhe për diçka tjetër, jo vetëm PD, Berisha. Këto që shkruan i di i madh dhe i vogël. Ka plot halle ky vend, ndërsa Berisha e di që nuk mund të marrë pushtet, nuk mund të marrë edhe PD. Bën gjithçka dhe, do të shterojë çdo mundësi për të shpëtuar familjen.

                                 1. V
                                  Velo

                                  Sali Serbisha mori fund.....

                                  1. B
                                   Bero Maze

                                   Kume Peza, po i kerkon Meros te pamunduren! Te beje ate qe nuk e ka bere 30 vite - opoziten ndaj pushtetit? Kurren e kurres: Mero ben mire fare vetem nje gje - ne shkrimet e tij shpalos qarte deshirat e orekset e atij qe eshte brenda kryeministrise, pra vetem anti-opozitarizmin.

                                   1. D
                                    Dy fituan , një humbi .

                                    Të fituar nga vendimi i apelit janë Saliu me Ilirin , i pari për t’u justifikuar për humbjen , me një fjale fajin e ka Rama që s’i dha vulën duke shkatëruar opozitën , i dyti , me shpresë që Doktori do dorzojë çelsat e natyrisht ky mezi pret t’i marë vetë .(si dhelpra pas atyre të dashit). I humbur në këtë mes është Rama , se me Saliun bënte si bënte , ndërsa tashti dhe mund t’ë ndryshojë situata .

                                    1. F
                                     FCB

                                     Ky eshte debil fare per zotin, kush PD bashkohet kunder Sales ? dilni ne baze dhe shikojeni sa PD ka, vetem nje , Ajo e Sali Berishes ! Dil merrooo fshatari e boje nji sindazh , as 1 ne 100 nuk gjen te votoje Alipederbravat.

                                     1. p
                                      pyetje nga publiku

                                      Mero, nje pyetje si ekspert i Opozitarizmit qe ke qene dhe je nder vite : Ke di ti te na thuash ndonje emer opozitari qe mbledh nja 500 vete te pakten ne shesh kunder kesaj qeverise "suksesit" Rama ?

                                      1. X
                                       Xhoana e PD

                                       O Mero Xhoana e PD sipas Veliajt a nuk u lodhe se lehuri per Salen? Dhe ke filluar mos publikosh me komentet qe nuk te pelqejne Te djeg shume kjo e xhoanes eee

                                       1. L
                                        Landi

                                        duhet te jesh ndonje rrot kurve ti Xhoana e PeDes si kurva Salih Berisha

                                       2. E
                                        ELIS

                                        e shkerdheu PeDen fare Edi Rama hahahahah

                                        1. t
                                         taksidari i qeverise

                                         Po gabon o Elo, ky Rama ne ka shkordhyer ndonje gje, ka ekonomine e Shqiperise.

                                        2. T
                                         Taulant

                                         Cfaredo te thuash Mero, jane te zhvleresuara. A te kujtohet kur ishe gazetari i llogores se Berishes? Edhe mutin e tij e quaje flori. Hahaha je zhgaravine krijuese pa shtylle kurizore Ti qofsh!

                                         Lini një Përgjigje