Vendimi i Gjykates, një shans për të bashkuar PD

3 Mars 2023, 19:44Editorial Mero Baze

Vendimi i Gjykatës ë Apelit duke rikthyer çështjen për rigjykim në Shkallë të Parë, rikthen gjykimin normal për krizën e legjitimiteti të PD. Në fakt, gjykatat duhet të shprehen për kriza të tilla kur  ato ndodhin, dhe jo dy vjet pasi ndodhin, pasi për dy vjet kemi politikë të faktit të kryer nga dhunuesit dhe krijohet imazhi i rremë i shumicës dhe pakicës.

Kjo krizë duhej të zgjidhej urgjent në dhjetor të vitit 2021 dhe atëherë kishte kuptim vendimi. Gjykata nuk veproi atëherë, por lejoi palët të rriheshin një herë me qysqi dhe vare, e më pas të përlesheshin në zgjedhje për t’i dhënë Berishës në Shkallë të Parë të drejtë një gjyqtar ushtar i familjes së tij.

Në distancën kohore të krijuar, vendimi më i drejtë është pikërisht ky rikthimi për rigjykim i çështjes dhe injorimi i politikave të fakti të kryer.

Vendimi është një shans për Partinë Demokratike për t’u bashkuar dhe transformuar në një parti demokratike.

Është hera e parë që një gjykatë në Shqipëri ndërhyn për të vendosur legjitimitetin e një partie. Sa herë që ka pasur kriza autoritarizmi në parti, gjykatat kanë qenë gjithnjë me kryetarin.

Kjo është shenja e parë që legjitimiteti i partive mund të mbrohet dhe në gjykatë.

Thelbi i kësaj lufte përçarëse në PD është Sali Berisha dhe vendimi i tij për të uzurpuar PD për interesa personale. Ai u soll si një monark i vërtetë, ku sapo kryetari i PD mori një vendim të justifikuar ndaj tij, i shpalli luftë dhe i  uzurpoi partinë me forcë.

Tani që gjykata e riktheu çështjen për gjykim, vetë PD nuk duhet ta lërë më veten në dorë të gjykatës. Për të tejkaluar këtë krizë, mjafton të shmangësh problemin. Dhe problemi është Sali Berisha.

Edhe në zgjedhjet e 14 majit, shumë nga kandidatët e Berishës mund të regjistrohen në emër të Lulzim Bashës, nëse ata nuk kanë më të mirë në zonat e tyre, përveç atyre që janë ushtarë të Berishës.

Basha duhet t’ua lërë derën hapur demokratëve të marrosur pas Berishës, që të rikthehen në PD dhe të vazhdojnë betejën aty sipas rregullave.

Një listë e përzier për 14 majin, është shenja e parë nëse Berisha ka vullnet të bashkohet PD, apo të shkërmoqet dhe më tej, duke mbajtur një çetë revolucionarësh pas vetes.

Mitingu i sotëm provoi se atij nuk i shkon më në miting as “Foltorja”.

Vendimi i gjykatës është në leksion demokracie brenda partisë. Nëse sot Berisha pranon vendimin dhe ikën, përçarja në PD mbaron.

Nëse Basha do të ikte dhe nuk do te rezistonte, atëherë demokracia do mbaronte.

Tani jemi në kushtet që vendimi është një shans për të bashkuar PD. Natyrisht jo rreth Berishës.

40 Komente

 1. F
  Flutura

  Berisha eshte i konsumuar. Delet do shkojne ne vathen e sigles. No other way

  1. L
   Lindi

   Ky vendim shenon fundit e PD por jo te Berishes dhe opozites! Opozita jane njerezit dhe jo vula dhe sot nuk ka njeri qe nuk e kupton se Berisha ka shumicen e opozites. Rama pa dashje i ka bere nder Berishes me kete vendim pasi do i jape mundesine te tregoje serisht se mund te marre edhe me shume bashki se ne 6 mars dhe pa vule. Nderkohe ky vendim eshte certifikate turpi per alibashet dhe de fakto perdorimi i fundit qe rama u ben si prezervativ.

   1. k
    k

    Aty ku është non grata,nuk ka as paqe as zhvillim dhe as përparim. Të ndjekësh non gratan ose je me të meta mendore,ose je gjytrym dhe i paaftë.

    1. F
     Franku

     Po cfare shkruani e komentoni ...se jeni bukshkale edhe popull legen per ju aty kur vjen puna per Kosove e Cameri asgje sbeni jeni vllezer me armikun vetem nje gje ne koke Enverizmin shpirtin ju a mori po prape ate doni per enverizim edhe nene e vrisni. Baze pa Malsorin si dihet ku do kishte perfunduar.Ketu nuk behet fjale per Berishen por per Ballancimin e shtetit juridik - sot e ka radhe Doktori po neser do ju vij radha juve ...behuni bashke me Vucicen ---Po si gjithmone demokratet si Balli(me dore ne zemer ) Enveristet vrit e edhe mbajne pushtetin- keta ikin marrin dhene po veni gjoksin dhunes me dhune ...Doni edhe EU ju e keni vendin me arbet e sllavet...

    2. L
     L.Xh.

     A mundet kurva, të quhet e ndershme ? A mundet Sali Berisha, 79 vjeç, të hajë më pykë, të zdrugohet, e të bëhet luajal ? Sado që macja, (Saliu) mundohet të mbulojë mutin e sajë (krimet, vjedhjet, vrasjet, grabitjet), aq më shumë bier erë, duke tërbuar, të mëdhenj e të vegjël, burra e gra, brenda e jashtë Shqipërie. Sali Berisha, duhet të përgjigjet për krimet e veta. Ta kuptojë mirë, që koha për ndeshkim, fillon mbas sodit, qysh neser fillon numërimi prapsh për të, në drejtim të qelisë VIP numër një, në burgun e Reçit.

     1. A
      Ana

      Po lulushin ku e le? A te kujtohet kur ishte minister i transporteve qe shantazhoi presidentit Alfred Moisiu? Po 21 janari? Po rruga e kombit? Po financimet ruse? Po mitingjet e dhuneshme para 4 viteve me bomba qe e detyruan administraten e Trump ta kercenonte se PD do e fuste tek lista e organizatave teroriste? Sa shpejt haroni. Lulushi eshte per burg, saliu eshte per ne Sharre tek varezat.

     2. P
      Patronazhisti

      Sot u vertetua 100% akuza se Saliu kishte plan te vriste Alibeajn gjate pushtimit te godines. Plani per ta vrare e per ta bere hero demokracie ishte per te parandaluar kete vendim sot. Sado qe te bashkohen, te ngjallin edhe te vdekurit nuk perbejne asnje shqetsim per pushtetin e PS. Le te haen si qente tek Fevziu e tek Gruma.

      1. E
       Evisa

       Iluzione të kota këto që shkruani ju Mero. Berisha nuk di se çfarë është tërheqja. Edhe kur e bënë në ndonjë rast, e bënë në funksion të qëllimit që ka, për t'i çuar interesat e tij akoma më përpara. Zgjidhja e vetme është grupi parlamentar. Nëse deputetët e PD do veprojnë siç vepruan ata të mëparshmet në 3 Mars 1997, atëhere fundi i PD do të jetë rënia e saj në dorë të Shkëlzen Berishës. Po mbajtën qëndrim të kundërt me atë të 1997, atëhere vetëm një çetë e vogël militantësh fanatikë do t'i bashkoheshin Partisë së Ilir Metajt, por do t'i rriteshin shumëfish votat nga njerzit neutral. PD humbet vetëm pse është drejtuar dhe drejtohet nga Berisha dhe nga aleanca e tij me Ilir Metajn. Vetëm shkëputja e saj nga kthetrat e Berishës është shpëtimi, diçka kjo që sot e dinë dhe fëmijtë e ciklit të ulët shkollor.

       1. F
        Flutura

        C'thua o i zi, Shkelzeni eshte Non Grata dhe ne prag te burgut.

       2. A
        Alfred

        Ta bashkojme rreth Gjinushit me mire! Ose ne vend te Gjinushit mund te jete ndonje tjeter figure me te ardhme ne politike! Taulant Balla p.sh, ose Brace,ose Majko.... Si mendon ti Mero?!...

        1. A
         Aron

         Berisha nuk eshte i vetmi problem ne PD. Alibeaj eshte me kaqol se Basha. Ne vend te merret me problemet qe kane sot populli, merret me filmat e kohes se komunizmit. Nje mut eshte ajo parti, as nuk behet dhe as nuk vijne dot ne pushtet kushdo ta marr, sepse nuk kane vizion per te ardhmen, edhe te rinjte ne ate parti jane te mberthyer ne te shkuaren. Edi Rama dhe PS ta gezojne dhe per disa dekada pushtetin.

         1. D
          Drejtësia

          PD nuk rikthehet me, pikerisht sepse minoi demokracine. Njesoj si regjimi komunist nuk rikthehet me ne Shqiperi sepse vrau demokracine. Kete nuk e beri vetem Berisha, por te gjithe ata qe bene 21 Janarin dhe sidomos TE GJITHE ATA QE PUSHKATUAN PARLAMENTARIZMIN PERENDIMOR duke djegur mandatet ne gjysme te legjislatures. Mjere Shqiperia qe nuk e kupton se duhet te krijoje nje ALTERNATIVE DEMOKRATIKE TE VERTETE ne vend te kesaj PD-je, e cila ishte thjesht nje sajese artificiale e ideuar ne zyrat e KQPPSH!

          1. B
           Besnik

           Per nje situate ku njerezit bejne cdo gje per interesat e tyre ka nje shprehje te thjeshte ne English: Dog eat dog! Qeni han qenin! Asnjehere nuk kane qenë qënërit te bashkuar! Kurre te mos bashkohen! Ashtu te perqare te rrine gjithmone!

           1. R
            Resmije Hajdarmata

            Shpëtimi i PD-së, pra i opozitës, është burgosja e Sali dhe Shkelzen Berishes, për krimet që kanë kryer në këtë vënd.

            1. r
             robi

             per stabilizimin e gjendjes se rende te foltores do ngrihet nje grup pune me kryetar Geringun e foltores Muli gangsterin me molotov ne dore, klevis krricin e faro pace pilafit, Strazon me patllake, Enno Bozzdo SS , neonazisti Aleksander Biberaj, si dhe Floriana garo me kreher ne dore per cdo eventualitet. kurse sekretar grupi do jete qurramani i foltores me bilbil ne xhep , PPS plaku i pjerdhur Spaho.

             1. I
              Idioti

              O Mero po tall bithen ti? Blendi Kerrici denon vendimin e gjykates, analistet therrasin per gjak ne televizione dhe turma e idoteve po mallkojne Ramen.

              1. F
               Fisniku i Freskut

               E para qe i iku nga krevati perbindeshit te Vicidolit ishte Floriana Garo, qe po i qan syri per Lull BASHEN. Te tjeret, shumica e foltoristeve do t'i bashkohen doemos Enkeljd Alibeajt. Ky eshte nje hap i madh perpara per demokracine Shqiptare. Faleminderit Demokracia Amerikane!

               1. A
                Aleanca për brojtjen e tallashit

                Mero djali,për hir të së vërtetës,ky teatri me PD- në,duhet të mari fund! PD-ja as nuk i ka dhënë dhe as nuk ka për ti dhënë atij vendi asnjë gjë të mirë! PD-ja kjo krijes artificiale,zhgënjeu masat në fillimet e saj,duke shfrytëzuar etjen e shqiptarëve për liri. Ajo nuk arriti të bëhet kurr part,dhe aq më tepër demokratike! PD- ja ishte një kopje e keqe e partis naziste"NS Nazionalzocialiste" e Hitlerit. Ajo ka lënë gjurmë gjaku 30 e kusur vjet,dhe nuk ka çfar t'i ofroj demokracis më. Boll është boll. Posht fashizmi berishist! PS: Nuk jane ëngjëj socialistët por kur ke ujkun përpara drejtohesh nga dhelpra, frika është mekanizëm mbrojtës që aktivizohet automatikisht. Ciklli i PD-së u mbyll në 2013,që atëhere po mbahet artificialisht në jetë me parat e grabitura! Ndërtesat e kalbura nuk riparohen ato shëmben dhe dërtohen të reja! Hapini krahun të rinjve,boll me këto fytyra që ndjellin veç urrejtje!

                1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                 " Revolucioni vazhdon" !

                 1. P
                  Pesimisti

                  A e keni pare filmin "Ferma e Kafsheve"? Ne Shqiperi ka ndodhur e njejta gje. U ngriten kafshet dhe formuan "shtetin e kafsheve". Emrin ja vune shteti i PD. Te paret qe "nuhaten" situaten e re ishin ujqerit te urritur per kerme. U ndoqen nga cakejte qe nuk rrojne dot pa ndihmen e ujqerve. Dhelprat si me te zgjuara u vune ne krye te politikes. Pastaj si per inerci u futen e dhe gomeret, lopet, pulat e gjelat. Bile bene kerkese te futeshin edhe minjte e halese, por dhelprat rrefuzuan, se kjo do bente pershtypje te keqe. Pasi formuan "fermen e kafsheve" ju sulen Shqiperise ane e mbane dhe e coptuan. Ujqerit qe origjinen e kishin kryesisht nga malet e Veriut ju sulen Shqiperise dhe e kapen per gryke. Ne fillim i pine gjakun. Gjaku ka te njejten shije por ujqerit vecanerisht pelqenin gjakun e jugut. Kur mbaruan pune me gjakun filluan ta coptojne Shqiperine dhe ta ndajne sipas rendesise se grabitqarit. Ujqerit ju sulen tokave, pasurive dhe bregdetit. E shkretuan dhe e "rindertuan", te lyer me gjak si simbol te fitores. Ne kete faze, ujqerit i lane pjesen edhe cakejve. U sulen cakejte dhe ashtu te urritur filluan te shqyejne edhe njeri tjetrin... Dhe ja ku jemi! PD i dashur Mero nuk ka nevoje per vule, por per program. Ajo nuk ka nevoje per ujqer dhe cakenj, por per njerez. Ajo nuk ka nevoje per bashkim por per rilindje. Ajo duhet ta filloje te na kerkoje falje ne demokrateve me shpirt qe Sali Qeni na "qiu nenen" vetem e vetem se ishim nga jugu dhe na la rrugeve pa pune. Shqiperia ka nevoje per lidere qe ti kerkojne falje popullit shqiptar. Te kerkojne falje per te vraret, per plackitjen dhe diskriminimin politik sepse nuk ishim nga Vicidoli. Vetem kjo ka shprese te sheroje Shqiperine. Nga ana tjeter "ujqerit dhe cakejte" duhet te izolohen ne kafaze per kafshe. Mbi te tera Shqiperia ka nevoje per shtetin e ligjit dhe drejtesise se munguar. Bashkim per fitore eshte koncept i gabuar Z. Mero. Duhet bashkim per drejtesi!

                  1. b
                   besoj u kuptuam

                   Mero, duhet te hapesh vend qe te ngreme dhe gjishtin kur jemi dakort me mendimin e nje komentuesi si ne kete rast te "pesimistit"; boll me ngelem duke ngritur kembet dhe gishtat perpjete sikur na hane morrat nga pi... qe eshte mbuluar me theria e kane dale e marre rruget e Tiranes demo-kratike qe zbriten si pleshta duke kercyer e zene vatanin e te tjereve. Ka ardhe koha qe soji e sorollopi tropojan qe ka krijuar nje urrejtje dhe krime bastarde ne Shqiperi, te liroje vendin (keqardhje per tropojanet e vertete, por dhe ata nuk duhet te heshtin po u ka ngele ndonje çike dinjitet shqiptari dhe nuk kane veshur breket te perbere nga flamuri kombtar. Ndryshe ne esfelt te shkojne!

                  2. S
                   Skenderbegasi

                   Historia e kesaj partie eshte vazhdim zoologjie.

                   1. U
                    UNE

                    Poshte Berisha, rrofte Berisha, sepse pa Berishen nuk mundet Berisha.

                    1. I
                     I lumturi

                     Sot ishte dita qe kam prishur me shume para per qejf. Sepse sa hyra ne kafene i qerasa te gjithe me nga nje dopjo dhe meze.

                     1. N
                      Ne

                      Nuk te rezon nga kali vetem plumbi, por edhe E DREJTA.

                      1. n
                       no censure o te bekuar !

                       Zoti artikullshkrues keni shkuar aq larg ne drejtim te gabuar sa do habitej dhe me turbo-berishisti ne 21 janar 2011 kur Usaliu I Biberajve filloi te flista fantazira me STILOLAPSA PISTOLETE qe vrau Rama te vetet nga mbrapa. . Nese flasim per drejtesine apo pajtimin sipas Meros te Salihit me Lulit sipas radiolojes Kimit eshte humbje kohe…sepse jo vetem drejtesia por dhe shteti shqiptar eshte vrare qe ne 1991 nga Monstra Usali Serbiberisha me Horrin Azem qe akoma ka nje dyzine me lapidare dhe prehet ne krye “t’venit” te Varrezat e Deshmoreve… . OK qe hordhite e demon-krateve ne 1991-1992 hodhen (gjasme) ideologjine e sistemit qe kishte vdekur me kohe por qe atehere qellmisht U PRISH DHE SHTETI SHQIPTAR DHE PASURIA E TIJ ..KRIM I CILI ESHTE SHKAKU KRYESOR QE KEMI KETO ANALFABETE SERIALE KILLER.. . e keqja me e madhe e atij vendi jane serial killerat me kollare me ne krye Super Monstren Berishe qe denohet me mase te lehte (lexo gallata = non grata) nga gjyqtaret Kim-Blinken-Biden .. viktimat e tij ndersa Veli pasha Tiranes merret me protesta per Ukrainen kurse Padishahu Rama ka zhveshur shpaten me Iranin kur dhjet ne breke nga Tirani I Shiqeres…dhe te shohim neser kur te dale ne ndonje Fuckbook me resme Kim me lesh . Jo vetem kaq por Monstra Viqidolit po permjerr (urinon) viktimat e tij me bolet e Rames dhe rrocken e Kimes dhe se bashku me Mostren e Malziut (Shen Merise Kuksit) po bllokojne ekranet e televizoreve dhe internetit ku shohim 24 ORE Non Stop dy monstra SAL

                       1. 7
                        77 vite komunistët në pushtet

                        Atentatorë të pluralizmit dhe demokracisë janë të tre, Rama, Saliu dhe Meta. Pas 32 vitesh demokraci kemi po të njëjtët personazhe që duan të mbajnë e marrin pushtetin me çdo kusht. Asgjë e re! S'ka qarkullim elitash. Po i njëjti sistem i cili korruptohet dhe korrupton në mënyrë absolute. Shpresa e shqiptarëve katandiset te këta 3 personazhe të konsumuar e të korruptuar. Prandaj nuk çohen shqiptarët. Se që të çohesh me mijëra të derdhen rrugëve në protesta, duhet t'ju ketë vajtur thika në palcë dhe duhet dikush i pastër moralisht dhe politikisht që t'i udhëheqë, se përndryshe turmat pa udhëheqje sjellin vetëm kaos, dhunë, anarki. Kush do i udhëheqë ? Saliu që është supermilioner dhe ka qënë disa herë në krye të pushtetit dhe ka punuar vetëm për familjen e tij? Të njëjtën gjë ka bërë edhe Meta. Ju e patë edhe sot, 2 orë protestë edhe pastaj ikën në shtëpi. Një popull i shtypur, i mashtruar, varfëruar e vjedhur nuk ikën, por ngujohet në bulevard, qoftë edhe me çadra apo grevë urie. Nëse shpresa për të hequr bandën e rilindjes është banda e Sali-Metës, atëherë nuk është shpresë për ndryshim sistemi dhe mirëqeverisje. Është thjesht ik prift të vijë hoxha, se boll vodhi. Ose më keq, ik prift të vijë hoxha se është edhe Nongrata. Dakord që ky popull delesh dhe idiotësh mbase kështu do, por pa moral, e pa program, e pa vërtetësi është e kotë. Psh, Luizi i Big Brotherit ka shumë fansa, madje disa janë të egër dhe i kundërvihen kritikëve të tij. Por po të dalë një fakt që psh Luizi ka qënë bixhozxhi apo i varur nga droga, mbaron filmi. Luizi sidoqoftë nuk ka ndonjë vlerë kushedi aty në BbVip, se thjesht bullizon, frikëson, ofendon dhe tall, dhunon e kërcënon banorët e tjerë. Pra është një shembull totalisht negativ për tu ndjekur. Po pse ka fansa në këto kushte? Sepse ai bën gjithshka për të fituar me çdo kusht, dhe sjellja e tij presupozon sjelljen që njerëzit janë mësuar të shikojnë përditë në këtë vend të quajtur Shqipëri, ku shteti nuk funksionon, as ligji, por ekziston vetëm sistemi i frikës me regji qëndrore, dhe për sa kohë Vëllai madh e ka mendjen te shikueshmëria dhe klikimet dhe të ardhurat e spektaklit, atëherë bullizmi, tallja dhe kërcënimi ngelen forma e lejuar e mbijetesës dhe fitores, fiks si në xhungël. Atëherë, duke kuptuar se je në xhungël, si mund të bësh protesta 2orëshe në bulevard, si shëtitje për 1maj? Pra, ose janë dele teatroxhinj që kanë frikë nga " luani" Rama, ose janë të shitur te Rama dhe pjesë e pazarit për shkatërrimin e pluralizmit. Dhe nuk është çudi se tashmë të gjithë e dinë se komunizmi në Shqipëri ra me lejen e Ramizit, prandaj s'pati tragjedira, dhe Saliu para studentëve në Qytet Studenti falenderoi shokun Ramiz. Iku kryekomunisti Ramiz, që të vinin në pushtet bijtë e komunizmit, Saliu, Meta , Rama, etj. Janë po këta personazhe që pas 32 vitesh, e kthejnë historinë mbrapa në monizëm, paqësisht kuptohet. Se këta i kanë bërë miliardat e tyre, iu duhet thjesht vula për mbrojtjen dhe rehatinë e tyre, dhe një tufë delesh që i binden për të blegëruar dy orë në bulevard.

                        1. Q
                         Qytetari 4 mars 2023

                         Te keni turp ju xhonturqo shqiptare, qe hidhni balte dhe villnini vrer ndaj Sali Berishes. Çfare ju ka bere, ju ka lene pa buke? Pa leke per te pire kafe? Pa leke pet cigare? Si nuk jepni nje opinion pet te ligun e Sqiperise Km. e madherishem qe nga mengjezi e deri ne mbremje mashton shqiptaret.....

                         1. A
                          Asd

                          Sa per pretendimin qe vendimi i gjykatave te ishte me i shpjejte, mendoj qe ato bejne mire qe nuk nxitohen ne menyre te vecante. Problemin nuk e shkaktoi gjykata. Nese partite "nuk kane mend" le te vuajne dhe le ti prishin zyrat e tyre me qysqi. Asnje parti nuk duhet te jete subjekt i perjetshem. Perkundrazi, kur humbin qellimin dhe statutin perse jane krijuar, dhe aq me keq kur perdoren nga kryetaret, me mire te mbyllen "me nder". Pa merak, vakum nuk do te kete.

                          1. a
                           albana vokshi

                           Foltoristët me siguri do të vrapojnë pas vulës, përndryshe do t’u humbasë përfundimisht vula.

                           1. N
                            Noci

                            Gjykata i dha shans te drejtes,eshte ne vendim juridik nder me te miret nga nje gjykates shqiptare. Grupi legjitim duhet te hidhet ne sulm per te terhequr elektoratin sidomos ate gri sepse Berisha s'ka elektoratin e percaktuar vetem ne zonen verilindore pak ne Kamez ,Laç ,por po te perdoret lidhja e tyre me pretendimin ata kane shanse per te fituar diçka se koha eshte e Shkurte per te mposhtur nje PS por nga diku duhet filluar te pakten t'i afrohen 2021

                            1. M
                             Mara emigrante ne Itali

                             Mero ,me vjen keq qe mendon per bashkim , te gjithe ata qe jane deputet si degjuam nje here te lavderojne shqiperine por gjithmon duke e share .asnje gje te mire nuk beri PS -ja ? Ju media as nje here nuk nxoret nje fjale te mire per qeverine si gjat termetit ,pandemise dhe kesaj krize globale qe eshte per te gjithe globin .po vuajne popujt qe gjasme kane ekonomi te zhvilluar jo kombi shqiptarqe saliu i shkayeroi te gjitha ,ketu ku jetojme ne edhe ajri paguhet ,cmimet po ngrihen nga muai ne muaj ,kombi shqiptar i do te gjitha nga qeveia ,Enveri ti siguronte por ti duhrsje te punoje atje ku te conte ai .jemi ne kapitalizem .pd eshte fashiste .edukohuni o popull se do mereni ne qafe nga krimet qe ka bere sala .

                             1. s
                              skeptiku

                              Gjykata Apelit (e vetmja qe ka mbajtur Rama se tjerat neper rrethe jane shkrire) na paska derguar serish te Gjykata e shkalles Pare Vulen e PD qe keshtu te mundesoje bashkimin e PD...(APO MBAJTJEN E SAJ PA REGJISTRUAR NE ZGJEDHJE). KJO SIPAS OREKSIT KUPTOHET NE FORMA TE NDRYSHME. POR AMA QE KJO GJYKATE APELI PRITI NJE VIT E VETEM 3 DITE PARA AFATIT FUNDIT TE REGJISTRIMIT NE ZGJEDHJE, E POSTON CESHTJEN NE NJE GJYKATE TE NJE RANGU ME TE ULET...kjo eshte sa qesharake aq dhe e turpshme.

                              1. P
                               Proshi

                               Erdhi koha që PD të shkërmoqet fare. Pra të kthehet në pleh e më pas të shërbejë për shumë filiza të ngjashëm , por filiza. Më pas nëse kanë mend filizat e rinj të bashkohen tek filizi më i shëndoshë.

                               1. Y
                                Ylli

                                Do regjistrohet Alobeu ne zgjedhje te henen? Bujrum, le ta regjistroje Rama me siglen e PD. Do perseritet 6 marsi e ca me keq akoma. Per Sali Berishen do jete rasti ideal per ti bindur kedo se farsa-Alobeu eshte nje kopje e keqe e Lylit te 6 marsit qe nuk doli as force e trete ne ato 6 bashki ku e provoi vehten.

                                1. V
                                 Velo

                                 Sali Serbisha....... Iku per lesh.....

                                 1. X
                                  XhaJaho

                                  PD duhet te ribashkohet me antaret e thjeshte dhe me simpatizantet, por kurre mos te bashkohet me Kryesine e Foltores , duke filluar nga Palloqet, Kerricat, Mul-Nockat , Voksat-Surrat Bretkoca e te tjere sepse keta jane mire tek pampersat e Plakut te Vicidollit

                                  1. m
                                   meshirojeni ushtarucin Mero

                                   Mero paska hallin e bashkimit te PD qe te qerohet Rama? Ahahaha...dhe e thote Mero qe nuk ka lene pushtet pa ja vene mollaqet ne preher ne keto 30 vite.

                                   1. M
                                    Mafjozi

                                    Saliu nuk eshte budalla por i rafinuar. Eshte ne kerkim te pretendentit qe do pranoje bisnes me te. Me sa diket nga trasta ka kaluar tek thesi. A thua se nuk do e gjeje pretendentin ne Shqiperi? Zor se thesi me euro nuk do beje pune ne Shqiperine e dashur te Saliut. Po te ishja une nuk do pranoja as per vagonin me flori sepse Sala eshte mashtrues. Ai te perkedhel diten e te vret naten.

                                    1. r
                                     redaktori

                                     Gjykata si Estrada - Dje Gjykata i jep shansin Lyl Bashes se dorehequr qe te rikthehet Kryetar i PD e te shkoje e te beje regjistrimin e PD ne zgjedhje (vetem kryetari i partise e ka firmen per ta regjistruar ne zgjedhje nje parti) Dhe me komedia : Enkel Alibeaji deklaron se pasi te behet ky regjistrim i PD ne zgjedhje nga Basha (se i takon Kryetarit pra) ...do ti kerkoje Gjykates te beje Crregjistrimin e Bashes nga Kryetar i PD (!) C'dokush qe ka tru ne koke e jo bajga militantesh, e kupton komod nga kjo GALLATE nuk ndihet Edi Rama, por ndjehet Sali Berisha.

                                     Lini një Përgjigje