Pse Berisha po trash zërin përditë e më shumë kundër SHBA 

10 Mars 2023, 20:16Editorial Mero Baze

Ka një përpjekje të shtuar të Berishës të identifikojë betejën e tij si betejë me SHBA dhe aty ku nuk është nevoja. Nëse në fillimet e tij deri para pak kohësh përpiqej të fshihte betejën me SHBA pas betejave të tjera, fjala vjen pas betejës me Lulzim Bashën, tani ka filluar të bëjë të kundërtën. Tani dhe kur e pyesin për gjëra që nuk kanë lidhje me SHBA, ai e lidh betejën e tij me SHBA.

Fjala vjen sot, pyetjes së një gazetari “përse nuk jep dorëheqje”, ju përgjigj me agresivitet se kjo ishte dëshirë e ambasadores Yuri Kim dhe ish- zyrtarit të FBI McGonigal, por ai “nuk dorëzohet”.

Në fakt SHBA e ka të qart qëndrimin jo me Berishën, por me çdo person “non grata”. Ata nuk duhet të jenë pjesë e pushtetit politik në një vend mik me SHBA. Në një vend armik me SHBA ata mund të jenë dhe heronj, siç është rasti i Dodik në Bosnjë.

Por SHBA ka kërkuar izolimin e Berishës duke e konsideruar Shqipërinë vend mik dhe një politikan të tillë si minues të demokracisë dhe të përfshirë në korrupsion madhor.

Pra SHBA nuk ka kërkuar dorëheqje të Berishës, ka kërkuar më shumë se kaq, pastrimin e tij nga skena politike.

Deklaratat e tij se ai do të rezistojë dhe triumfojë kundër SHBA, nuk është se shqetëson njeri, por tregon se atij tani i ka dalë turpi që kishte në fillim, dhe po bën deklarata lufte kundër SHBA.

Madje dhe televizioni i djalit të tij, në “parashikimet e veta opimiste” për 14 majin, një nga objektivat e lidhte me ambasadoren Yuri Kim, pra që Berisha do fitonte më 14 maj dhe më 20 maj ambasadorja do të largohej (deri tani e kanë larguar disa herë).

Ky është një zhvillim i ri sa i takon Berishës në raport me SHBA. Ai po hyn në zgjedhje lokale me një retorikë të rritur anti-amerikane, dhe me një qëndrim lufte ndaj tyre. Dhe kjo e ka një shpjegim.

Shpartallimi që ka pësuar Berisha para këtyre zgjedhjeve dhe katandisja e kandidatëve të tij duke mbledhur firma nëpër lagje të kandidojnë, e bën të sigurtë një rezultat qesharak për ta në zgjedhjet e 14 majit. 

Është e qartë se pas vendimit për vulën, Berisha nuk do të krijojë më parti të re, por dhe në zgjedhjet e 2025 do të shkojë me këtë stil, duke u qëndruar këtyre nëpër këmbë, që të mos numërohet kurrë sa vota ka.

Berisha do të viktimizohet si humbës përballë SHBA dhe jo përballë Edi Ramës apo Lulzim Bashës.

Duke rritur retorikën anti-amerikane, duke sulmuar përditë ambasadoren Yuri Kim, duke akuzuar zyrtarë të DASH si të korruptuar, duke konsideruar SHBA një të keqe për demokracinë në rajon, Sali Berisha po përpiqet që më 15 maj të thotë: “Humbëm thellë se kishim përballë SHBA!”. 

Në fakt SHBA ka përballë vetëm Sali Berisha, jo PD. Kandidatët e primareve ngjajnë në këtë rast si ata ushtarët e Faraonit që duan të varrosen bashkë me të. Pasi siç e kanë diktatorët zakon, kur nuk vrasin dot kundërshtarin, flijojnë të vetët.

28 Komente

 1. A
  Alfred

  Mos I merrni shqiptarer per budallenj! Aplikimi I "nongrata" ne Shqiperi nuk ka sens! Perse nuk perballet me drejtesine Berisha?! Cfare pengon? Sistemi I drejtesise ne duar te amerikaneve eshte!...

  1. D
   Dardan

   Pyetje Alfred. Pse Kuvendi i Shqiperise nuk harton dhe miraton nje ligj, ku te thueht e zeza mbi te bardhe se kush shpallet Persona Nongrata nga nje prej aleateve tane te medhenj: SHBA, Britani e Madhe, Bashkim Europian, automatikisht i hiqet mandati i Deputetit?!

   1. S
    Sqarim

    Sepse kjo nuk ka sens juridik i dashur. Ne demokraci te denon jo politika por GJYKATA . Ne europe nuk perdoret ky dezinjim politik, kurse ne amerike po. Dhe megjithese shumica e komentuesve e kujtojne non ( graden ) , as te shkruajne nuk dine , si VEPER TE RENDE PENALE, ai eshte thjesht PERSON I PADESHIRUAR ne Amerike. Por me non grata-n , qeveria edhe mund (zoti na ruajte) te abuzoje. Çka do te thote te ndikoje ne shtetet me demokraci te brishte (sepse ne france , gjermani apo itali as qe i shkon ndermend ta beje , se nuk i plas njeriu , aty njihen vetem gjykatat) qe te seleksionoje politikanet apo bisnesmenet e preferuar! Amerika duhej qe dosjen qe ka ta dergonte drejtesise Shqiptare dhe te niste hetimi per VEPRAT PENALE qe paska kryer Berisha. Kaq e thjeshte do ishte ! E thene shkurt , nuk ka nevoje per ligj parlamenti.

   2. !
    !!!

    Alfred, Dardan; une mendoj se te dy keni te drejte. Pra per keto raste duhet te kete edhe pergjegjesi juridike/ligjore, edhe pergjegjesi politike.

   3. a
    anonymous

    Qënit kur i vjen ngordhja, fillon e kuis dhe leh pandalur kunder të gjithëve bile edhe kundër èrës dhe nuk di as vetë se kë kafshon. Njerëzia rreth tijë, këto kohë, duhet të ruhen shumë, yidomos rrethi i ngushtë. Kush do, le të kuptojë më të mirën, për të ruajtur bythën nga ndonjë “rikoshetë” e Sali Berishes, me dorë ”KULISHAJsh” në prapaskenë për ti patur KAUZA për seber sherri. RUANI BYTHËN TUAJ O OBORRTARË TË SALI BERISHËS.

    1. Y
     Ylli Rakipi i Gazidedes

     Non grata eshte i semure psiqik nuk mbane pergjegjesi per cfare thote eshte ne nje faze kritike sa edhe familja e ka abandonuar del ne mengjez nga shtepia dhe fillone studiot kazan ne njeren studio rrezon Ramen ne studion tjeter rrezon ambasadoren ne studion tjeter sovranist ne studion tjetren rrevolucion e me rradhe e perfundon te keshilltari tij Fevziu ne delire ku thote do destabilizoje boten .Semundjet psiqike jane dhe te pakurueshme deri sa te vdesi ky do lehi si zagare . Faji kryesore i gjithe kesaj telenovele misérable eshte i medias kazan qe nuk e injorone por lejone nje te semure psiqik te godasi ambasadoret njerit i thote kam video tjetrit kam nje dokument tjetrit je i korruptuar per mua ambasadat duhet ti vendosin sanksione kazaneve tv dhe analistave te blere nga familja kriminale Berrisha per te baltosur dipllomacin e atashuar ne Shqiperi Ky i semure nuk e kuptone qe gringot rikanet nuk duan t'ja dijne per nje bajge komuniste.

     1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

      Ka formimin komunist,do përfundojë si diktator,e ndjen "tërmetin" para kohë.

      1. K
       Komunist me Rolex

       Z. Baze sot prisja nje koment per tigrin ish minister financash jo nje kufomë politike si Berisha

       1. H
        Hajdari

        O Komunisti me Rolex, Perbindeshi Komunist Sali Sheqere Vuk Berisha nuk eshte "kufome politike", por me i rrezikshme se kurre!

        1. K
         Komunist me Rolex

         Berisha ka marrë fund vetëm e mban media që i postojnë cdo marrezi që thot. Nuk merret pushteti me mula e paloqe Shqipëria nuk është bathorja se as në kamëz se voton më njeri

       2. K
        Komunist me Rolex

        Z. Baze sot prisja nje koment per tigrin ish minister financash jo nje kufomë politike si Berisha

        1. L
         Ladi

         Je i sakte Mero djali! Ti ja çjerr masken ketij bolsheviku te pandreqshem.

         1. S
          Shba eshte bere si gazeta meros

          Sepse shba eshte bere si nje shtet palaco e perfaqesuar nga nje zedhenese e rilindjes. Madje shba ka dale zbuluar me zglepjen e pasurive shqiptare si nafta, kromi, uji

          1. b
           bekimi n/c

           Qe qe kur Zonja Kim ndau 2 vellezerit kriminele siameze SAL

           1. I
            Ilir

            Sipas strategët të PD Cim Peka dhe televizionit të Zenit Berisha eshte shpallur si politikani më shumë i dashur për publikun shqiptar. Prandaj ai do të jetë fituesi i zgjedhjeve të 14 Majit, pasi e ka deklaruar vetë Qim Peka dhe e ka miratuar edhe Flamur Noka. Në këtë kuptim tek ky tv eshte shpallur fitues dhe pavarësisht rezultatit ai do të ishte fituesi sikur të mos e njihnin kush është...

            1. K
             Kristi

             O Mero na shkrive gazit...., Kjo mesele eshte bere komedi me vehte...

             1. S
              SKAP

              Sa me shume te trashe zerin, aq me i trashe do jete preshi per te. ( Si puna e Tritanit)

              1. L
               LEONE

               Je i SAKT, MERO. RESPEKT.

               1. B
                Bimi

                O LEONE,KUR KISHE ME SHUME RESPEKT PER MERON KUR I LEPINTE BYTHEN DHE I THURTE LAVDE SALIUT PER 15 VJET SIKUR TE ISHTE SKENDERBEU APO TANI QE I LEPIN BYTHEN RAMIUT.

                1. C
                 Cen Kurvari

                 Ashtu esht ne ja ka lepire para e prapa o Bim eshte ky qe ka respekt Leone

                2. F
                 FCB

                 Sepse nuk eshte bythlepires si puna jote dhe palloshi jot.

                 1. T
                  Trotski

                  Ky Soj Edepsezi duhet penalizuar sa ma pare .Po behemi Gazi i Botes ,duke lejuar te Livadhise Damlla-Madhi i Vuçidolit

                  1. T
                   TemaTiku

                   Sali Berisha eshte zeri trashe opozitar i vetmi (te tjeret jane cicerima nga poshte tryezes se Qeverise qe i pajis me Vule opozitaresh). Sa me shume sherbetoret mediatike te sojit Mero te sulmojne Sali Berishen, aq me teper tere opozitarizmi ne Shqiperi shkon prane atij qe i ben realisht Opoziten e ketij Regjimi, pra Sali Berishes.

                   1. E
                    Edi

                    Sali Berisha eshte nje cope rrot kari qe i ka mbaruar vajguri dhe lef si qente e fshatit henes

                    1. Q
                     Qytetari jo dixhidal

                     Pse Sali Berisha ka te drejt te trashi zerin. Qendrimi i Kryekomisionerit te KQZ-se,Ilirjan Celibasht ,kur diskutohej regjistrimi i partive politike per zgjedhjet vendore, i dha zemer Saliut dhe filloi te trashi zerin. Thenia publikisht e zotit Celibashi nga karrikja e Kryekomisionerit se : " Perceptimi im edhte ,e Kryetar i PD eshte Sali Berisha" ,por PD e Alibeajt nuk e rregjistroi se duhet ta firmose Lulzim Basha ,ishte sinjali qe i jepte Saliut,se 99% kandidatet tuaj do te jene pa dopio konkurent brenda PD. me kete raste zoti celibashi ka kenaqur jo vetem porosine e ustajt te tij ,kunatit Fatmir Mediut,por edhe te patriotit Ilir Meta. Mendoj se eshte nje skenar qe Saliu me te vertet nuk rregjistrohet,dhe Celibashi nuk e rregjistron dot, por pas 14 Majit do dali krenar. Vet skenari Berisha - Meta eshte iu tille qe Kandidatet per Kryetar Bashkie i ka Saliu,ndersa antaret e keshillave i ka Meta,pavarsishte se ata jane zgjedhur,aq sa do zgjidhen nen siglen e PL. Por ne fakt ata kryetar bashkishe qe do zgjidhen do te quhen te Saliut e do veprojne nen hyqmin e Saliut. Dihet qe me kete skenar,mos regjistrimi dhe mos pjesemarrje e PD-reale te Alibeajt, do dali zero si ne krye te bashkive dhe antareve te keshillit bashkiak. Pra si perfundim edhe pse nuk u rregjistrua Saliu del fitimtar mbi Alibeajn dhe nje ndihme te mire ,pse jo dhe vendimtare ia jep zoti Celibashi duke pretenduar se ka 'zbatur" ligjin. Per vet deklarimin e bere nga karrikja e kryekomisionerit ,duke shpallur preferencat partiake, Kuvendi urgjentisht duhet te shkarkoi zotin Ilirjan Celibashin.

                     1. B
                      Boomerang

                      Kujtoni ca se ai Ilirian Celibashi ne krye te KQZ eshte nje ish-minister i Edi Rames. Ka kerkuar sipas ligjit qe kerkesen per regjistrim te PD ne zgjedhje ta beje firma e atij qe e riktheu Kryetar te PD serish ajo Gjykata Apelit, pra Lul Bashes. Se e thote LIGJI : Firma nuk delegohet te askush (ashtu si delegoi postin e Kryetarit tek Alibeaj PREJ ME SHUME SE 1 VIT !) Por ketu nisi Komedia : Lulzim Basha per te cilin Edi Rama e der tek Mero Baze u lodhen se theni se "Luli fle gjume", ja ka keputur gjumit rende fare duke ja dhjere planet Rames, e duke menderosur dhe Alibeajn me Gaz Bythen pas.

                      1. I
                       Iliri

                       Mero eshte njeshi per lepirje bythe me radhe te gjithe kryeministrave.

                       Lini një Përgjigje