Sa i qetë është Berisha, kur shikon Metën me ambasadoren amerikane në tavolinë? 

8 Mars 2023, 18:35Editorial Mero Baze

Ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim, u kërkoi sot tre forcave kryesore politike në vend të shmangin kandidatët me probleme në listat e tyre, si një shenjë e distancës që duhet të mbajnë ndaj lidhjeve të politikës me krimin.

Ajo vizitoi Partinë Socialiste, Partinë Demokratike dhe Partinë e Lirisë. Dhe si për ta ilustruar seriozitetin që SHBA ka në distancimin e politikanëve problematikë, ajo natyrisht refuzoi të takojë dikë nga grupimi i atij që quhet “Grupimi i Berishës” në opozitë, për shkak se ata kanë kryetarin me probleme, jo kandidatët.

Izolimi i Berishës nga faktori ndërkombëtar është tani fakt i kryer. Por më i dhimbshëm se izolimi i tij, është fakti që partneri i tij Ilir Meta është ende i pa izoluar dhe e takojnë në vend të Berishës.

Praktikisht Ilir Meta është mbështetës zyrtar i kandidatëve të Berishës, por kjo nuk e ka penguar ambasadoren ta takojë atë. Kjo do të thotë se SHBA nuk ka problem me të tjerët, përveç Berishës, nuk ka problem me ata që kandidojnë apo partnerët e tij. SHBA ka problem konkretisht me Sali Berishën.

Tani, nëse Ilir Meta do të ishte  vërtet ashtu siç mbahet, besnik parimor ndaj Berishës, nuk kishte pse e priste zonjën Kim në seli, se në fund të fundit ai është mbulesa ligjore e Berishës në këto zgjedhje.

Ai e ka kundërshtuar shpalljen e Berishës “non grata” dhe duhet të refuzojë dhe selektimin e ambasadores brenda familjes. 

Por me sa duket ai nuk e ka fshehur dot joshjen për të pasur një privilegj më shumë në raport me Berishën brenda koalicionit me të. Dhe ky privilegj është fakti që ai ende është njeri që mund ta shpëtojë PD e Berishës, nëse i bashkohet atij, pasi ai është i pranueshëm nga ndërkombëtarët.

Nuk di sa e gëzon apo e mërzit Berishën kjo gjë, por është e qartë që Ilir Meta në një nga dy tavolinat është hipokrit, ose në tavolinë me zonjën Kim, ose në tavolinë me zotin Berisha.

Në fakt, të gjithë e dimë që është hipokrit me zonjën Kim, por ajo nuk mërzitet, se nuk ka shkuar t’i marrë besën, por t’i tregojë qëndrimin e SHBA. Problemi është se Berisha ka paranojë nga “besëprerët’.

19 Komente

 1. a
  amerika hoqi lulin,vuri saliun

  ilir mutaj e te gjithe politikanet e korruptuar,jane gati te takojne edhe pastruset e ambasadave qe ti tregojne trushplareve se kane perkrahjen e nderkombetareve. Turpi nuk eshte per kete degjenerat hipikrit e hajdut,por ambasadoren qe takon kete cop muti,dhe nuk i kujton malin me gropa e alenden e gjithe carlliqet e tij. Ky plehra i perdorur nga saliu si leter higjenike,na del e krenohet se cfare i ka thene ambasadores. Keto familje hajdutesh duhet te bojkotohen nga populli dhe nderkombetaret.Po megjithate ky halja dhe krimineli sali do fitojne zgjedhjet

  1. D
   Dakord

   Nuk dihet se cili plehre perdor kë. Une ndryshe nga ty mendoj se metaj po perdor saliun me bekimin e USA me qellimin e mire te asgjesimit politik te sali kermes. Metaj eshte politikani me i urryer i ketij vendi. Edhe militantet me te terbuar te foltores zor se e votojne.

  2. F
   Flutura

   ???????????????? super!

   1. F
    Flutura

    ???????????????? super!

    1. L
     L.Xh

     Sali Berisha me Ilir Rexhmetajn, luajnë me njeri tjezrin, si Tomi me Xherrin, ose për ta kuptuar më mirë turbofolku foltorist, ata kruhen me njëri tjetrin, se kush është kurvi dhe se kush është prostituti në të njejtën shtëpi, ku qiranë e paguajnë bashkë. Halè i pari, qenef i dyti.

     1. x
      xheJ. eN. Bi.

      L.Xh. Ata janë të dy pederast ,kur venë në dush të dy ruhen se mos ju bjerë sapuni në tokë ,se mjer atij që i bie se tjetri ja futi kur të ulet.

      1. L
       L.Xh

       Ejjj…..xheJ.eN. Bi…..atë kafènë nga maji a do ta pijmë ? Më bëj një zile, kur të keshë terezitur sadopak çarkun e mëndjes, nga rrumpallhanet që në këtë vënd, i gjen jo vetëm me lopatë, por edhe me kova fadrome miku im.

       1. x
        xheJ. eN. Bi.

        L.Xh. në 15 Maj te Taivani kur Saliu dhe Agushi (Meta-j) do dalin si rruar - qethur në zgjedhje.

     2. S
      Sara

      Natyrisht që ambasadorja amerikane bën detyrën. Pavarësisht se e ka zënë halli në Shqipëri. Iliri jo vetëm që e pret por edhe bën sa më shumë publicitet se ka frikë mos e shpallin non grata edhe atë.

      1. S
       Sul flamuri

       O shqipo po pse ala se kuptoni se Berisha eshte nongrata si person dhe edhe ne qoken kur te vdese Amerika nuk i shkon.

       1. M
        Mona

        Do ti vije rradha dhe likes

        1. J
         Jack

         Ky lajm eshte nje dizinformim. Vertete Yuri Kim ka takuar perfaqesues te 3 partive politike por nuk ka qene ne seline e Partise se Liris te Ilir Metaj por e ka thirrur ne ambasade per ti njoftuar se eshte person "non grata ". Foto qe Mero ka vene per ilustrim eshte e vjeter , eshte foto ne korrik 2022.

         1. m
          mona

          Mero. Kim shkoi në zyren e banditit Ilir Meta/j për ta paralajmëruar se nëse bashkëpunon më Berishen në zgjedhjet e 14 majit, do të shpallet non grata nga SHBA. Nuk ja futi kot Rama në kuvend kur e paralajmëroi këtë, sepe ai ka infornacion.

          1. N
           Nard Ndoka

           Fundi i muabetit foltorja eshte kethyer ne nje dhjertore ku kryetari i saj eshte mbytur brenda d m th Sala eshte mbytur brenda atje ka rene edhe Likja brenda ne dhjertore po jo i mbytur fare se ja ka dhene doren e mban koken jashte nga I madhi Cim Peka deri sa te bien te dy brenda

           1. k
            k

            O mete per vete.

            1. I
             Indinjata

             Kjo qe beri "kinezja" e radhes eshte brenda boshtit te politikberjes se Amerikes!Pra ne shqip pak a shume permblidhet:Ma vari s'ma vari ,une beje punen prej kurvari!Ajo me kete takim i ka çuar mesazh Sali Berishes ish poliagjentit te tyre qe po te ndryshosh qendrim neve edhe ty te takojme sepse ne kemi parimet tona e ju T'uajat!Kur dihet tashme shqiptarisht se Ilir Meta eshte i nje kalibri kriminel njesoj si Berisha qe fale "perandorise"ka drejtuaar kete vend edhe pse ka shitur e shperbere Shqiperine,edhe pse ka mbi kurriz rreth 5000 djem ,nenash te vrare,edhe pse ka djegur e vjedhur duke futur ne lufte civile popullin shqipetar ,duke e etiketuar edhe "burre shteti" ,fale kesaj politike qe ka ndjekur e ndjek Amerike nepermjet te derguarve ne keto shtete te vetshpallura koloni! Ndaj siç ka takuar kryehajdutin Meta neser mund te takoje edhe vrastarin e Shqiperise e shqipetareve Sali Berisha qe ti behet e mundur qe te shkoje drejt botes tjeter me koken larte per sherbimet qe u ka bere atyre ne dem te shqiperise e shqipetareve.Ndaj mos na hap barkun Mero me te tilla takime tashme bajate nen teorine ekonfuciane 2 te keqia e tre te mira.Te mos harrojme demostrimet qe na kane pere paraardhesit e kesaj kur Fullhajnin e mbajten ne biruce me shume se nje jave te premtuar dhe kur ai filloi te flase per beseprerje ate jo vetem qe Arvizu e nxorri nga burgu por i dhane pas edhe thesin me miliona sa ai u detyrua te deklaronte:"si nuk me mbajten edhe nja nje jave tjeter" se do kisha fale me me shume thesa me parat e shqipetareve !Ky eshte boshti politik i SHBA-se ndaj kolonive te saj ku nuk bejne pjese ate te vetshpallura.Shikoni 1992 ,97-ten , 98,2011 dhe do te bindeni se si eshte trajtuar kryekrimineli Berishe pikerisht nga keta qe sot bejne sikur nuk duan te pijne kafe me me te.Sali Berisha ka nje te drejte ne kete ngulmim sepse eshte prere ne bese,duke qene prodhim i ketyre e sot e ndjen distiktrin qe ka ne xhepin e brendeshem te xhaketes si te pavlere,ndonese i eshte premtuar qe deri ne ekzistencen e tij mbi klete toke do te kete imunitet per mosndeshkim te tij.

             1. S
              Sefer Daja

              Mendimi im është se takimi i znj Kim me Ilir Metën është më shumë një mesazh për Edi Ramën ! I thotë Ramës që dhe pse Meta është si është , ai gjen mbështetje tek njē pjesë e votuesve, jo për meritë të tij, por për "meritë" të keq qeverisjes tënde! Mos kujtoni se qeveria amerikane nuk i mban " vath në vesh" gjithë këto skandale politike dhe ekonomike që prodhon Edi Rama me "grigjën" e tij!

              1. M
               Mona

               Sefer Daja e ke gjet!

               1. T
                Tallavaja

                Salih Birisha eshte kreshnik, eshte lexhende, eshte burre malcie qe nuk can bythen kurre, e merr taven e con ne furre. A merrni vesh, or tej. Ka 30 vjet qe vjedh e nuk i hyn gjemb ne kembe. Ne fillim bente revolucion me xhupsat e zinj te Mamurrasit e Tropojes, tani ka kale me bajga, ka Andi Bushatin, ka Lubonjen dhe company. Ka lene gjurme lexhenda. Sa per Ilir Mutajn (qe ka dobesi per lexhenden), Sali lexhenda fshin bythen me te. A merrni vesh o popull, a merr vesh Kimi. Ai vdes e nuk dorezohet, keshtu jane kreshniket.

               Lini një Përgjigje