Çfarë fshihet pas mungesës së vendimit, për të refuzuar Berishën si kryetar i PD? 

13 Mars 2023, 20:14Editorial Mero Baze

Vendimi i sotëm i KAS që riktheu në KQZ ankimin e Berishës dhe Alibeaj, zbuloi një skandal i cili ju fsheh opinionit publik. Vendimi i KAS zbuloi se komisioneri Ilirjan Celibashi nuk kishte marrë vendim që Berishës nuk i takon të regjistrohet në zgjedhje, dhe po ashtu nuk kishte marrë vendim që grupit të Alibeajt i takon përfaqësimi zyrtar i PD.

Ligjërisht KAS nuk ka gjetur asnjë vendim të komisionerit që të refuzojë kërkesën e Berishës për t’u regjistruar në emër të PD në zgjedhje. Po ashtu dhe për grupin tjetër.

Përkundër kësaj, në opinion publik, Celibashi ka cituar një vendim të ndërmjetëm, që lë të kuptohet se ai ka marrë vendim që Berisha të mos regjistrohet në emër të PD. Në fakt, nuk paska marrë.

Duke mos marr vendim as për Berishën dhe as për Alibeaj, në të vërtetë komisoneri i zgjedhjeve ka shpërdoruar detyrën dhe rrezikon ta fusë procesin e regjistrimit të PD në zgjedhje, në një spirale të rrezikshme të djegies së afateve, duke nxitur debate politike mes tyre.

Përveçse nuk ka marrë vendim, komisioneri ka mbajtur një qëndrim politik dispropocional në raport me dy palët. Për Berishën, për të cilën Gjykata shprehet qartazi që i rrëzohet vendimi i Zhukrit dhe nuk i takon PD, nuk merr vendim, por bën komente politike publike, duke thënë se personalisht mendon se i takon atij të jetë kryetar i partisë.

Për palën tjetër, për të cilën Gjykata shprehet qartazi që i takon drejtimi zyrtar i partisë, kërkon gjilpërën në kashtë, kërkon autorizime, ç’regjistrime, regjistrime, kërkon të nxjerrë ne skenë Lulzim Bashën që të kënaqet Berisha, që ai nuk ka ikur, pastaj të nxisë debate brenda tyre, a thua se paguhet për këtë çështje.

Për të vetmen punë që paguhet, që duhet të marrë vendime, ato nuk i merr, por i lë në rrjedhje të lirë duke ua kaluar të tjerëve përgjegjësinë e vendimeve.

Pra, sot zyrtarisht Sali Berisha nuk është refuzuar si kryetar i PD nga komisioneri i zgjedhjeve, ndërsa palës tjetër që ka fituar në gjykatë zyrtarisht, nuk i është njohur nga KQZ e drejta për të përfaqësuar PD.

Mjafton kaq për të kuptuar çdo të thotë të sillesh si komisioner i “Foltores” në KQZ. 

48 Komente

 1. P
  Populli

  "Klan" ! Me sa duket vetem ky term perfaqeson Shqiperine!

  1. R
   ROÇKA PE KORÇE

   pallojeni kete ndyresire qlbashi qijani gruan

   1. T
    Tersi

    Se ka problem!.

   2. S
    Shkullaku ka menduar te lahet

    Mungese e deshires per te punuar askush nuk ka deshire te zbatoje ligjin mentalitet tribal ( nese nuk fitoje eshte padrejtesi nese fitoje ligji eshte ok.) kjo lloje kulture dallohet te politika kryesishte te non grata Berrisha ..

    1. p
     pinoku

     Si spjegohet që ngjasin gjithë këto të pabëra në Shqipëri o Mero?! Kjo është pyetja. Pati një piktor Gjermania që e futi gjithë botën në luftë! Ka një edhe Shqipëria që duket se është kaq i pazoti saqë e bëri Shqipërinë çorap!

     1. B
      Byber Elez Mustafaj

      Shumë i drejtë problemi që ngre Mero Baze. Ka vetëm një spiegim. Ilirian Celibashi, është burri i motrës së Fatmir Mediut. Fatmir Mediu, është këlysh (qeni) i Sali Berishes. Po Celibashi, kush është ? Celibashi, është burri i asajë gruaje, që ishte në makinë me Olldashin, atë natë kur i ndodhi aksidenti me vdekje, dhe njekohesisht kjo femër është motra e Fatmir Mediut. Jemi në Shqipëri, ku këto ndodhi, tregojnë një burrë pa moral, pa karakter. Crlibashi është thjesht burri (ombrella) që i QIHET GRUAJA nga të tjerët. Kjo ishte aresyeja që dha doreheqjen si minister në qeverinë Rama 1. A doni më për këtë GRUA QIRË ?

      1. B
       Bureto

       Në kuptim të ligjit, Kodit Penal, a është ky veprim apo mos veprim, shpërdorim detyre?! Në se po, tani në prag të zgjedhjeve, gjatë dhe mbas përfundimit të tyre, si duhet vepruar? Si jurist, ish ministër i drejtësisë dhe si avokat, jam kurioz të di se ç'mendim do kishte për këto avokat Ngjela.

       1. M
        MOKRARI

        HIDHENI NE GJYQ KETE CIRAKUN E SALI BERISHES DHE EDI RAMES SE MJAFT E MBAJTEN KETE VEND NE STANJACION.

        1. F
         FCB

         Po kur te them une qe ti je fshatar injorant dhe nuk kupton ti nuk beson.

         1. A
          Analisti ligjor

          Mero analizë shumë e saktë. Ky Celibashi tani që ka lënë mjekër duhet si një bandit e rrugaç. Duke patur kolonën e pestë në foltore, vrasësin e 26 qytetarëve të pafajshëm Fatmir Mediu, ky derdimen komunikon në mënyrë të fshehtë me kriminelin Sali Kërma për të krijuar probleme në zgjedhje. Duket që mashtrimi i doli më pah dhe ky pusht muti duhet të shkarkohet urgjentisht nga parlamenti. Turp të ketë ky palaço që shpërdoron në këtë mënyrë detyrën.

          1. S
           Skenderbegasi

           Avokati Celibashi me kujton nje foto te fanshme ne nje zyre juridike qe tregon thelbin e esences se nje avokati. Dy njerez zihen kush te marre lopen duke e terhequr njeri prej briresh, tjetri prej bishti, dersa avokati e mjel qetesishte.

           1. G
            Gerdeci

            Maskaralleku nuk ka fund.me foltoristet dhe b...lepiresit e kryeshpellarit, qe u çane se foluri per mashtrime, kur vete, dhe me kohe, e kane provuar qe jane mashtrues te thekur zgjedhjesh.

            1. V
             Votuesi????????????????

             Te lumte o Mero. Ky me sy perdhe ka nje pozicion me pergjegjesi te madhe, po ai ka marr persiper te bej politike, si skuth duke i shtyre te dy vendim marrjes ne duart e KAS qe neser ti thote Foltores nuk e keni nga unë mos rregjistrimin. Aman po fare burri mund te jete ai kur iku nje herë nga posti per aresye qe i di ai po i di dhe gjithe populli dhe pranoj te vinte me ndihmen e PD se foltores. Nuk po flasim se si i soll brenda familjes kur i ndodhi halli?????

             1. a
              agim

              Ne mungese te mos pasjes shtet,mos funksionimit te Kuvendit,mos ffunksionimit te organeve te drejtsise ne Shqiperi,Celibrashi livadhise,ne te kundert duhet te ishte ne burg te pakten qe para 5 ditve

              1. k
               komentues falas

               Sakte, shkurt dhe paster, Mero Baze. Po Ristani çfare beri me zgjedhjet vendore per bashkine e Tiranes? Te njejten gje dhe e çonte Saliu me elikopter ne shtepi qe me makine behesh per 5 minuta! Kjo tregon se krimi nderkombtar i perfaqesuar nga dobiçi Sheqeres ka mbuluar si metastaza kanceri gjith administraten politike, drejtesie dhe zgjedhore ne Shqiperi dhe dobiçi Sheqeres ka 32 vjet qe sundon. Ilirjan Celibashi duhet te merret i pandehur dhe kjo i shtohet qe ka apo jo drejtesi ne Shqiperi, ka prokurore, gjykates dhe avokate qafederra ne Shqiperi, ndryshe keto instanca duhet te shkrihen dhe te krijohet nje komision i posaçmem ndershteteror ku te drejtoje vendin me polici dhe ushtri , duke eliminuar te gjitha institucionet dhe ta çoje ate ne zgjedhje te pergjitheshme me nje referendum qe deri sa te krijohet drejtesia e re, duhet te funksionoje ky komision. Te gjithe prokuroret, gjyqtaret dhe avokatet ne banken e te akuzuarve ose te ikijn te kerkojne azil si Llalla, pa andej jane emigrantet dhe do ti gjejne.

               1. m
                maks

                Pala tjeter e Alibeut qe ti aludon mor debil,nuk ka fituar ne Apel,por shqyrtimi eshte rikthyer per gjykim.

                1. D
                 Dani USA

                 Ku jane organet ligje zbatuse pse flene apo dhe ato kane te njejtin qendrime si qelibushi ne se jo ato organe do ishin mbledhur orgjentisht dhe qelibushi do kishte mare ate qe meritone aty nuk vepron ligji por Maliqi dhe Maliqi eshte udbashi Sali.

                 1. B
                  Burg per Celibashin

                  Celibashi nje i pafytyre, nje shkeles ligji nje njeri i frikesuar qe i ka mbushur breket plot nga Berisha.Pse na duhet ne opinioni i Celibashit per Berishen. Opinioni i tij nuk vlen, ai nuk eshte aty per deklarat politike pr per te zbatuar ligjin. Celibashi duhet te mbaj pergjegjesi dhe te shkoj ne burg per kete shkelje ligji.

                  1. S
                   Sotiri

                   Drejt Z. Baze! Po si zgjidhet problemi? Me vetegjyqesi, sikurse i zgjidh problemet Sali Vicidolasi?

                   1. n
                    no censure o te bekuar

                    Ne fakt vula I takon Monstres Berishe =burri I shtetit kriminel te Arvizise..e kam seriozisht..dhe cfare flitet per Non Graten Dirty job te kupoles shtepise..koha do ta tregoje.. . Ne fakt kjo NON GRATA GALLATA BIDENIT

                    1. R
                     Raimond vlonjati

                     Po natyrisht qe i takon Berishes se regjistrohet ne Zgjedhje sepse ai perfaqson Popullin Opozitar, ndersa Ali Basha perfaqson vetem shpine e tij dhe kunatin e shokut Xhemal,. Celibashi do bente shume mire te mos e zbatonte ate vendim kriminal te Gjykates sepse ai vendin con Shqiperine ne Lufte civile , Sepse qysh mund ti jepet Partia 5 vetave , vetem pse ata mbajne vulen te perkrahur nga ky pushtet kriinal , kur ata perfaqsojne vetem Familjet e tyre dhe asnje tjeter. Do krijojme tani nje Opozite Fiktive duke prishur Pluralizmin ne Shqiperi, mjafton qe ti pelqeje Hajdtuti Rama dhe lakejve qe i puthin atij prapanicen

                     1. T
                      Trotski

                      Tamam keshtu eshte.Celibashi eshte i lidhur me Sali Kermen.Ai nuk e ka per Gje se ka lidhje familjare nepermjet Fatke Trafikantit.Turp per te dhe Turp per ata qe e kane emeruar ne kete Pozicion.

                      1. i
                       i indinjuari

                       Ky koke qepa me fytyre struci duhet ti tregohet vendi dhe pa pike meshire ne se vertetohet kjo qe shkruan Mero ne gazete.Kjo eshte me gjithemend per te uleritur se si nuk doli nje zyrtar qe te jete vertete i lire dhe te punoje vetem ne baze te ligjeve te shtetit.Po si ka mundesi mor njerez.Por çeshte more ky Celibashi ,po KM ç far ben ne kete mesele qe te vjen per te vjelle kur e lexon. Turp per keta vemje qe akoma nuk u bene njerez per vete ne radhe te pare dhe pastaj edhe per tu sherbyere te tjereve.TURPI TU MBULOJE BEN MIRE.

                       1. o
                        opozitat e sajuara jane te Deshtuara

                        Mungesa e vendimit mundohet te fshehe ate qe eshte krejt e qarte - Sikletin ku e ka futur vehten ky Regjim i Rames qe nga nje ane eshte ne hall te lejoje nje PD te regjistruar nga ai qe duan demokratet per Kryetar e nga ana tjeter eshte ne merak se regjistrimi i asaj PD te ashtequajtur "zyrtare" do ta bente qesharak ate vete e mbi te gjitha, do ishte pastaj dhe preludi i trazirave qe do ja shkallmonin themelet. Asnje Regjim nuk mundet dot ta zgjedhe opoziten perballe vehtes, nese e tenton, atehere sjell radikalizim te opozitarizmit e konflikt social.

                        1. S
                         Sula

                         Ne se dikush ne Shqiperi, Kosove apo diaspore e ka degjuar por nuk e ka kuptuar mire fjalen SKUTH, na vjen ne ndihme Ilirjan Celibashi pasi veprimet e tij me Palët Demokratike jane tipike te nje skuthi ku perpiqet me fije te padukshme te ndihmoje Sali Berishen. Eshte bere tamam objekt hetimi nga spak

                         1. h
                          hani mut por mos hani shume se te ben zullum

                          Per ca qe i bejne biografine atij Ilirian Celibashit : Ai ishte Kunati i F. Mediut edhe kur ky Edi Rama e kishte Minister dhe si te tille e emeroi atje ne krye te KQZ, ndaj mos hani shume ...

                          1. 6
                           60 vjecari

                           e thjeshte fare....tashme ne shqiperi beteja zhvillohet midis atyre qe kane, dmth hajduteve, dhe atyre qe skane, dmth te ndershmit...larat politike jane fasada

                           1. C
                            Celibashi paraziti me shume fat

                            Vari karin. Skraparlli tipik. Mos te rafte siraja te merresh me skraparllinj me pushtet se e shndrrojne cdo situate ne xhambazllik, kurse ty te shohin si mish për t’u therur.

                            1. C
                             Celibashi paraziti me shume fat

                             Vari karin. Skraparlli tipik. Mos te rafte siraja te merresh me skraparllinj me pushtet se e shndrrojne cdo situate ne xhambazllik, kurse ty te shohin si mish për t’u therur.

                             1. q
                              qyfyre rilindjote

                              Kur emeron ne krye te KQZ nje ish-minister te tij Edi Rama eshte normale per matufet e Rilindjes, por kur ai i emeruar prej Rames si kreu i KQZ thote se do i permbahet ligjit, atehere kopeja matufeve te Rilindjes i kujtohet se eshte Kunati i Mediut.

                              1. B
                               Bardhyli nga Kosova

                               A po përseritet historia me nipa e stërnipa të Radosllavit. Tradhtia ka emër: Ibrahim Rugova, Hashim Thaçi, Ramush Haradinaj, Edi Rama, Ali Ahmeti, Dritan Abazovič. Para disa ditësh ndërroi jetë Latinka Peroviq, e cila për mendimin tim ishte gruaja më e mrekullueshme, më e avancuar, më dinjitoze, më e drejtë, më e besueshme, më e mençur, më e ndershme, më kreative dhe më intelektuale në historinë e re të Ballkanit. Në vitin 1972, ajo i telefonoi Titos dhe i sugjeroi që t'u jepte shqiptarëve të Kosovës një status të ngjashëm me atë që u dha maqedonasve të rremë menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore.Tito ftoi menjëherë për vizitë Fadil Hoxhën dhe Veli Devën për t'i njohur me përmbajtjen e planit të Latinkes, por ai mbeti pa tekst nga tronditja prej përgjigjes së tyre shokuese. Pyetjes së Titos për të dy, Veli Deva, i cili e dinte gjuhën serbokroate më mirë se Fadil Hoxha, iu përgjigj kështu: "I dashur dashur shoku Tito! Jemi jashtëzakonisht të lumtur dhe të nderuar që na dhatë mundësinë t'ju shohim, t'ju admirojmë dhe t'ju urojmë të paktën njëqind vjet të tjera lumturi dhe shëndet. Por ne nuk mund ta rrugëtojmë rrugën e vetqeverisjes socialiste pa ndihmën e vëllezërve tanë serbë, sepse nuk jemi të aftë, të pjekur dhe të arsimuar aq sa të mbajmë një përgjegjësi kaq të rëndë mbi kurrizin tonë të plogësht". Tito iu përgjigj atyre kështu: "Është e imja t'ju jap një shans, dhe e juaja t'i matni mundësitë tuaja". Dhe sikur ky akt të mos ishte mjaftueshëm frikacak, i turpshëm, i frikshëm dhe i pabesë, disa muaj më vonë, Fadil Hoxha dhe Veli Deva mbështetën iniciativën e rrymës ultranacionaliste në KQ të LK të Serbisë të udhëhequr nga katërshja rankoviqiste Dushan Çkrebiq, Nikolla Ljubiçiq, Petar Graçanin dhe Dragoslav Drazha Markoviq për të votuar mosbesimin ndaj Marko Nikeziqit dhe Latinka Peroviqit, të cilët në atë kohë ishin Kryetar dhe Sekretar i Komitetit Qendror të Lidhjes së Komunistëve të Serbisë. Fadili dhe Veliu urdhëruan disa muaj më vonë të gjithë delegatët e Kosovës që ishin anëtarë të KQ të Lidhjes së Komunistëve të Serbisë që ta përkrahnin votën e mosbesimit ndaj Latinka Peroviqit vetëm pse ajo u ofroi shqiptarëve Republikën e Kosovës. Është e frikshme sa pak flitet për atë periudhë, të cilën ish-Kryetari i Kryesisë së Jugosllavisë Raif Dizdareviq e quan në kujtimet (memoaret) e tij "të vetmen periudhë të artë në historinë e marrëdhënieve ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve, kur ishte e lehtë të arrihet një marrëveshje përfundimtare dhe pajtim mes tyre" . “Duke votuar mosbesimin ndaj Latinka Peroviqit dhe Marko Nikeziqit, delegatët e Kosovës në Komitetin Qendror të Lidhjes së Komunistëve të Serbisë e hapën gjerësisht derën e kthimit të bijve dhe vajzave politike të Rankoviqit në politikën serbe, të cilët disa vite më vonë e mundësuan ardhjen e Millosheviqit në pushtet. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edvuçin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Rroftë Albin Kurti. Vdekje tradhtarëve. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

                               1. G
                                Gjakovari

                                Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                1. G
                                 Gjakovari

                                 Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                 1. G
                                  Gjakovari

                                  Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                  1. G
                                   Gjakovari

                                   Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                   1. G
                                    Gjakovari

                                    Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                    1. G
                                     Gjakovari

                                     Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                     1. G
                                      Gjakovari

                                      Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                      1. G
                                       Gjakovari

                                       Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                       1. G
                                        Gjakovari

                                        Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                        1. G
                                         Gjakovari

                                         Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                         1. G
                                          Gjakovari

                                          Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                          1. G
                                           Gjakovari

                                           Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                           1. G
                                            Gjakovari

                                            Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                            1. G
                                             Gjakovari

                                             Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                             1. G
                                              Gjakovari

                                              Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. Përshëndetje

                                             2. K
                                              Kosovari Romantik

                                              Thanje popullore kosovare: E kom karin sa gunin e komes i qifsha tana qikat e Tirones.

                                              1. G
                                               Gjakovari

                                               Për Bardhylin: Gjakovarët kanë vepruar me super mençuri dhe guxim në Jugosllavinë e atëhershme. Jugosllavia ishte fitimtare dhe në anën e aleatëve fitues të luftës së dytë botërore, që nënkupton se i kishte duart e lira të bënte atë që dëshiron në Jugosllavi. Gjakovarët të rrethuar me çetnik e bënë Kosovën nga OBLAST në krahinë. Pastaj ia heqën pjesën e emrit METOHI. Pastaj e bënë gjuhë zyrtare SHQIPEN. Menjëherë pas luftës morën libra SHQIP nga Shqipëria dhe dërguan mësues dhe mësuese Gjakovar në të gjitha zonat e Kosovës që ta zhdukin analfabetizmin i cili ishte afër 90% në popullatë. Shkolluan gjenerata të tëra shqiptarësh anembanë Jugosllavisë të cilët u kthyen në Prishtinë dhe hapën universitetin e Prishtinës. Ata hapën edhe Akademinë e Arteve dhe të Shkencave. Universiteti i Prishtinës u shndërrua në një mega institucion i cili kishte numër më të mash studentësh se sa Universiteti i Tiranës, sepse në të edukoheshin brezat e rinjë nga Presheva, Medvegja e Bujanovci, nga Maqedonia, Mali i Zi, Çamëria e Italia (arbëresh). Ajo ishte punë kolosale dhe serbët e urrenin klikën Gjakovare. Ata përkrahën reformën që ato toka që ishin pronë e qytetarëvë nëpër fshatra tu jipen fshatarëve në pronësi që të mos shfrytëzohen ato families fshatare që kishin punuar për tokat a beglerëve nga qyteti. Ata hapën fabrika, spitale dhe institucione nga më të ndryshmet. Ata manevruan tërë kohën me kujdes duke e ditur se tërë kohën serbët mundoheshin tu përgatitin gracka që ti zhdukin nga skena politike, gjë që edhe ndodhi në fillim të viteve të 80ta pas vdekjes së Titos. Ju që komentoni me kritika pa kurrfarë baze unë nuk ju fajësoj sepse nuk e keni idenë në çfarë kushtesh kanë vepruar dhe çka kanë arritur. Edhe po të bisedojmë me ditë të tëra nuk mund ti numërojmë të mirat që i kanë sjellur Kosovës. Varfëri ka pasur kudo në Jugosllavi, me qindëra mijëra Serb, Kroat, Boshnjak dhe Maqedon kanë ikur për punë në Përendim gjatë Jugosllavisë, nuk ishin vetëm shqiptarët që e kanë pasur një shtresë më të vuajtur. Respektoni të gjitha figurat e kombit tonë që nga kohërat e lashta e deri në çlirimin e Kosovës me 1999. Të gjithë kemi kontribuar në periudha dhe forma të ndryshme pa dallim qyteti, fshati apo rajoni. Ta duam dhe ta repektojmë njëri tjetrin të nderuar bashkëkombës. P.S. Nuk ka serb që ka përkrahur ndonjëherë republikën e Kosovës. Edhe nëse ka pasur ndonjëherë ndonjë sugjerim ato kanë qenë kurtha që të na paraqesin si nacionalistë para Titos, të na marrin edhe ato të drejta që i kishim fituar me mund dhe ta heqin lidershipin Gjakovar, gjë që edhe ndodhi pas vdekjes së Titos. Gjakovarët në ato kushte të rrethuar në çdo anë me çetnik e bënë Kosovën shtet përmbi shtet në Jugosllavi dhe manevruan në mënyre briliante duke bërë politikë vizionare. Vetëm shiqoni krahasimin me këta politikanët pas çlirimit, Kosova e lirë, pa okupator, me oferta për ndihmë nga e tërë bota edhe prapë se prapë nuk arritën të bëjnë asgjë në aspektin politik, ekonomik, juridik, etj, etj, e zbrazën Kosovën nga të rinjët, këto janë fakte. Tash shyqyr qe udhëheq Albini dhe shpresoj të bëhet më mirë. Bëhuni gjithmonë real dhe larg xhelozisë, urrejtjes dhe paditurisë. Ju përshëndet Gjakovari

                                               Lini një Përgjigje