PD-ja zyrtare dhe elektorati anti Berishë, nuk janë ende bashkë 

12 Mars 2023, 21:03Editorial Mero Baze

Nga gjithë sondazhet serioze që bëhen për Tiranën dhe që është një ilustrim dhe për gjithë Shqipërinë, është e qartë që elektorati opozitar është i ndarë tanimë përgjysmë, pro dhe kundër Berishës. Sondazhet treguan se fjala vjen një kandidim i mundshëm i Dashamir Shehit, mund ta lërë pas Këlliçin në Tiranë, dhe akoma më suprizë fakti që Lulzim Basha, i cili ka një vit që nuk shfaqet në publik, kishte 21 për qind mbështetje.

Këto të dhëna janë të mjaftueshme për të gjykuar se opozita tani është e ndarë gjysmë për gjysmë mes Berishës dhe të tjerëve. 

Por a janë këta të tjerët Partia Demokratike zyrtare? 

Duket se Partia Demokratike zyrtare dhe elektorati anti Berishë nuk janë ende bashkë dhe aq më tepër nuk janë ende e njëjta gjë.  

Fjala vjen Dashamir Shehi me të vetmen gjë që u shqua së fundmi, është se bëri koalicion me një parti tjetër të vogël opozitare, me një qëndrim të qartë, për të mos qenë mbështetës i frymës së Berishës në opozitë. Kjo i ka dhënë atij menjëherë mbështetje në opinion publik dhe kjo është arsyeja që ai del lart në sondazhe. Opinioni publik e beson atë si një politikan që e demilitarizon opozitën nga berishizmi. 

Partia Demokratike zyrtare, nga ana tjetër për ironi të zotit, ka mbetur e tillë prej distancimit prej Berishës, por jo në mënyrë të qartë. Duke qenë një grup i madh, pa një lidership të qartë, me një ish-kryetar në hije dhe një tjetër të deleguar, me shumë rryma brenda tyre, që nga ata që janë gati për bashkëpunim me Berishën, ata që nuk janë për asnjërën palë dhe të tjerë që janë të qartë kundër Berishës, ata ngjajnë me një konglomerat, të cilët para se të qartësojnë shqiptarët kanë nevojë të qartësohen vetë. 

Kjo i bën ata më pak efecientë në krijimin e besimit publik për të marrë votat e asaj pjese të shoqërisë shqiptare në opozitë që kërkon të ndahet nga Berisha. 

Është kjo arsyeja përse ata nuk identifikohen me antiberishizmin dhe nuk krijojnë ende idenë e një force politike të qartë. 

Këto zgjedhje nuk kanë ndonjë rrëndësi për shumicën në pushtet. Pavarësisht krizës në opozitë ata dhe ashtu mund t'i fitonin lehtë këto zgjedhje.  

Por këto zgjedhje kanë rëndësi për dinjitetin e opozitës në raport me Berishën.  

PD nuk vlen vetëm si një parti që mbrohet nga SHBA dhe Perëndimi në Shqipëri. PD vlen si një parti që duhet të mbrojë SHBA dhe Perëndimin në Shqipëri.  

Dhe perëndimi mbrohet mbi të gjitha duke asgjësuar politikisht Sali Berishën, pa asnjë kompleks. Dikush duhet ta bëjë këtë gjë në emër të PD. Në mos ne emër të asaj që ka mbetur, në emër të opozitarizimit në Shqipëri. 

PD zyrtare meriton të jetë më e madhe se antiberishizmi. Por kurrsesi më e vogël se sa vetë elektorati anti Berishë në opozitë. 

27 Komente

 1. E
  Erla Mehili moderatore dikur sekretare Berrishes

  Te dyja palet jane njesoje diferenca eshte gjuha e perdorur non grata vazhdone me linjen e 1991 Liri- Demokraci , Poshte komunizmi dycgishta larte , shpife shpife se diçka do ngeli e ndersa pala tjeter ne veprime eshte e njejta me nje gjuhe pak me te bute por ne te njejten rruge si non grata . Njerez frikacak pa kurrajo, pa ide askushe nuk mer guximin te godasi Berrishen dhe familjen e tij kriminale ne media visive Tv . Nese ti nuk je capable te rrezoshe nje plak nje komunist nje kriminel nje te koruptuar nje non grata nje te semure mendore nje njeri qe lidhe aleance me nje spiune te sigurimit te shtetit diktatorial si IM nje njeri qe i rendojne qindra krime monstruoze mbi shpine qe krijone aleance me nje kriminel Grek si Fredi Beleri si do ti besh opozite dhe te rrezoshe nje dinosaure si Rama dhe nje partie te disiplinuar si PS ?

  1. E
   Erla Mehili moderatore dikur sekretare Berrishes

   Te dyja palet jane njesoje diferenca eshte gjuha e perdorur non grata vazhdone me linjen e 1991 Liri- Demokraci , Poshte komunizmi dycgishta larte , shpife shpife se diçka do ngeli e ndersa pala tjeter ne veprime eshte e njejta me nje gjuhe pak me te bute por ne te njejten rruge si non grata . Njerez frikacak pa kurrajo, pa ide askushe nuk mer guximin te godasi Berrishen dhe familjen e tij kriminale ne media visive Tv . Nese ti nuk je capable te rrezoshe nje plak nje komunist nje kriminel nje te koruptuar nje non grata nje te semure mendore nje njeri qe lidhe aleance me nje spiune te sigurimit te shtetit diktatorial si IM nje njeri qe i rendojne qindra krime monstruoze mbi shpine qe krijone aleance me nje kriminel Grek si Fredi Beleri si do ti besh opozite dhe te rrezoshe nje dinosaure si Rama dhe nje partie te disiplinuar si PS ?

   1. k
    koment

    Zotnia gazetar Mero Baze. I thuaj diktatorit te vogel me trup te madh te ndalet se ka hendek. Sakem se nuk rregjistroni opoziten e 1 milion votave ne zgjedhje se pastaj do te loze qeni kallajxhiut.

   2. P
    Populli

    PD, me dhe pa vulë, e mbylli misionin për të cilin e sajuan brenda ditës: u vetshkatërrua sepse me këtë farë u ngjiz, dhe me këtë farë shkatërroi edhe Shqipërinë. Moskuptimi i këtij fakti historik, do t’i kushtojë Shqipërisë edhe 33 vjet të tjera destabilizim politik! Keqardhje që edhe Mero Baze mbeti duke lakuar në editoriale këtë kufomë politike.

    1. T
     Taulant

     Mero boll me keto shkrime kot sepse ne Shqiperi nuk behen zgjedhje . Nuk ka opinion publik sepse krimi ne politik bashke me median e inkriminuar shkaterruan gjithcka. Zgjedhjet i fiton kush eshte ne pushtet sepse ata 5 zgjedhes qe kane mbetur ne Shqiperi jane pleq e punonjes te administrates te kontrolluar prej patronazhisteve.

     1. T
      Tao tao rrefugjat

      Tao Tao Taulant si ka mundesi qe je kaq i zgjuar qe je Palloshe kuptohet deri sa i shkone pase nje komunisti nongrata si Berrisha qe jetone ne nje bote tjeter prape kuptohet kur thua mediat i ka kapur Qeveria sic duket je rrefugjat dhe nuk i shikone mediat ose i shikone me syzet e Berrishes. Qe je Bole kuptohet se ke harruar fjalet kerrici i Vuqiqit kane ikur 800 mije . Po Debila sibty duhen qe ps ta kete te lehte fitoren urraaaa para Tao Tao rrefugjat

     2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

      PD zyrtare nuk ka lider, Basha ishte i emëruar,tjetri në detyrë nuk ka mbështetjen. Çdo i emëruar nga Berisha, nuk ka energjinë për të fituar dhe drejtuar në mënyrë të pavarur. Ky është kurthi i fshehtë i Berishës.

      1. 6
       60 vjecari

       mero je kirurg

       1. K
        Kristo Themelko

        Jo zotri deri sa eshte Edi Rama ne pushtet dhe partia e tij PS serbe kurre nuk do behet mira as per Shqiperine e as per Kosoven sepse dihet hapur qe Edi Rama po punon kunder shtetit te Kosoves dhe shqiptareve ne pergjethsi. I biri i Kristaq komunistit po del hapur ne te gjitha qarqet nderkombetare ne favor te Vuçiqit dhe Serbise ndersa tradhton Kosoven dhe akuzon Kurtin. T'i rruani koqet Albin Kurtit.

        1. x
         xheJ. eN. Bi.

         O Kristooo... E mban mënd atë batutën e K.Roshit në film që tha : kur pa lepuri që po tridhnin kalin iku me vrap.Po ti nuk je kal ,po lepur pse ikën me vrap.Sa ta marin vesh që nuk jam kal,van allatet e mia. Kurse ti bën të kundërtën ,je lepur dhe të duket vetja si kal dhe pret rradhën për të të tredhur.Sa ta marësh vedh ti se kush punon për Shqipërin dhe Kosovën dhe kush saboton Shqipëria dhe Kosova kanë haritur në Europë.

         1. S
          SHULE

          Kristo Themelkos - të vërtetit- ti or mut -muti, i mutit të mutit, të mutit e të mutit të mutit të mutit, ti hashë mutin, se ishte BURRË, e jo si ti, që fshihesh pas koqeve të emrit të burrit të mirë Kristo Themelko.

          1. B
           Branko Kadiu

           Ti rruaç bolet Albin Kurtit. Liri popullit.

         2. A
          Arta Bytyqi

          Hallall i qofte Albin Kurtit. Burre me bole jo si kta plerat dobica te partise socialiste serbe te shqiperise qe paguajne per nje foto me dylberat e amerikakes dhe hapen bythesh kot dhe perfundojne si shkerdhata neper burgje. Shikoni ku eshte hashim zajednica me kompani. Ja hongshi karin Albin Kurtit.

          1. G
           Gogo Nushi

           Dje grushti i një hajni i porositur nga Rama e goditi Berishën, sot grushti i Shqipërisë po e godet Edi Ramën. Të vetmen zgjidhje Shqipëria e ka që të bashkuar si asnjëherë më parë ta ndjekin këtë Ramovič hajdutin dhe rrethin e tij, si shitës të interesave shqiptare nga pushteti dhe rrethi i tij. Urime fitorja e madhe Sali Skenderbeg Berisha.

           1. N
            Nënën ku ta keshë or ti që përgojon Gogo Nushin

            Or ti…..Gogo….pordha…. Lëri të vdekurit, me të vdekur, dhe të gjallët me të gjallë. Pse kruhesh ? Pse të ha bytha ? Kujdes derman. Ruaj bythën tënde mirë, sa nuk të kanë ardhur në derë të shtëpisë e të të lemeriten çke e çnuk ke. Ok ? Pirdhu e mo ha më mut.

           2. S
            Sara

            Eshte detyra e opozitës për të bërë të mundur bashkimin e gjithë popullit opozitar. Opozita zyrtare të tregojë që eshte me njerëzit për interesat e tyre. Del një i rrjedhur 80 vjeçar e ben fushatë antiperendimor dhe nuk shohim gjëkundi opozitën zyrtare pro perëndimore. Detyra e tyre eshte të jenë midis njerëzve se edhe rezultatet nuk do tu mungojnë. Dashamir Shehi do të bëjë diferencën e madhe midis tyre.

            1. l
             likja

             Dash Shehi kryetar bashkie do të dënohet për korrupsion sepse do pijë raki qyl.

             1. a
              astrit

              Di qe PD zyrtare e ka perjashtuar Berishen nga partia. Me anti Berisha nuk ka ku te shkoje. Paaftesia per te nxjerre nje lidership varet nga koha dhe personalitetit i lidershipit. Gjithsesi une kam shprese qe Berishizmi ka mare goditje fatale dhe e ardhmja e kesaj partie eshte te fryma morale-politike e jo te se sa numra kane.

              1. I
               Ilir

               Sa mire qe e pranon se “ vula” akoma ska elektorat...

               1. o
                opozitat e sajuara jane te Deshtuara

                "PD-ja zyrtare"? Ahahaha...akoma me kete shprehje qesharake ne goje o Mero (se ne e pac edhe ne mendje qenke budallallepsur pa kthim)? Sado zell e oreks te kete nga Rama e der tek ndonje dere Ambasade per te emeruar qofte edhe me Vule Gjykate ate "PD zyrtare", kjo NUK ARRIHET KURRE! Sepse : Vulen e nje partie e kane vetem ata, Anetaret e asaj partie. C'do tentative per t'ja tjetersuar a me keq, per t'ja detyruar ate Vule me njerez qe do Pushteti ti kete te paisur me tagrin e krye- Opozitarit eshte krejt e pamundur. Kjo estrade qeveritare me "PD zyrtare" ka mbeshtetjen e pakufishme te Pushtetit, te Mediatikeve sherbetor te pushtetit, edhe te ndonje Ambasade...por nuk i mjafton, SEPSE : nuk ka Anetare pas! Dhe nje Opozite pa anetare nuk eshte "zyrtare" fare, por vetem Dordolec qe nuk ben tjeter vecse i shton rradhet e opozitareve atij qe eshte realisht krye-Opozitari i Pushtetit.

                1. A
                 Aleanca për mbrojtjen e tallashit

                 Mero djali,fakt është: Pa opozit funksionale nuk ka demokraci. Fakt është gjithashtu,opozita tek ne,përveç emrit,nuk ka asgjë të përbashkët me fjalën opozitë. Fakt është gjithashtu,një opozit nuk formohet me urdhra apo direktiva,nga brenda,apo nga jashtë. Opozita është një institucion që lind,forcohet dhe bëhet aktive,në mënyrë të besueshme. Ajo që e bën të pabesueshme k'të opozit, është pikërisht PD dhe Partia e "Molikes" PD-ja,me apo pa vul,vetëm sa e nxjerr opozitarizmin,jashtë loje,pasi vlerë tjetër nuk ka. Si mund të besohet PD"zyrtar" kur edhe për kryekarin,gënjen,jo ka dhënë dorheqjen,jo është ngrirë po është shkrirë?! Dhe ajo që është më kryesorja,ajo jo vetëm nuk është distancuar nga berishizmi,poooor asnjë nuk ka bythë të shprehet hapur dhe të dënojë krimet berishiste. S.B. e ka tredhur atë parti dhe i tredhuri nuk mund të krioi familie,opozit. Çdo përpjekje për të mbajtur me oksigjen një të vdekur klinik si PD-ja,është e destinuar të dështojë! PS:Jo vetēm PD duhet lenë të vdesi,por magjith ato të zeza që ajo shkaktoi,të ndalohet me ligj përdorimi i këtyre inicialeve. I vetmi funksion që PD përmbush është zgjatja e jetës,hajdutëve socialist. Për sa kohë PD,oksigjen konsumon,për aq koh,mos ju drejtoni kutive të votimit.

                 1. G
                  Grand

                  Ne te dy grupimet ne PD, njerezit me te mire, atdhetar, patriot qe e duan kete popull, duhet te fillojn nje proces bashkepunimi, ne kohezion me antaresine idealiste ne te dy krahet, pavaresishte dhe pa I marr leje Nongrates, Bashes, Alibeajt, IM, dhe te ndertojne nje Bashkim, duke shpallur partine zevendesuese te PD. PD e ka mbyllur misionin. Nongrata familjar nga marrezia kujton se duke vendosur maske Pro amerikani, po e demton opoziten ne menyre te pa kthyeshme. Trajtimi I USA me emra te pervecem eshte trajtimi me Absurd qe I behet shtetit gjigand te Globit. Ka arritur deri aty sa I sugjeron me emra se se si e qysh duhet te fillojne ndjekjet penale alla berishe ne Amerike. Mekembsja e Presidentit Amerikan ne Tirane trajtohet si nje lecke, si nje grua e keqe lagjeje duke I adresuar epitete, qe po t'ja thoshin bashkeshortes se tij nongrata, rrezik te ngrinte " lacianet" e tij besnik dhe te bente zullume te reja. Kurse Alibeaj me ca shifet nuk ka bazamentin e duhur per lider, dhe momentalishte, problemin e ka me Bashen, me moskthimin e tij. Pra perfundimisht: PD ka mbaruar, sot nje bime e kalbur, me plot krimba qe e rrethojne, po grryhet ne menyre te pakthyeshme. Egoja negative e politikaneve te saj eshte pa limit. Duke filluar nga Nongrata, IM e te tjere luftojne qe nese dicka ndodh, te duken si viktima politike. Situata ne opozite eshte e pashprese. Ne fakt, ne keto kushte Shqiperise I duhet nje opozite e re, e fuqishme, qe te fshij Ps socialiste me hije komuniste te se kaluares, por mjafte e organizuar. Plaku nongrat dhe spiunk IM nuk munden me. Ata duhet te mendojne per perballje me drejtesine.

                  1. k
                   konfidencialisht

                   Ne nje parti opozitare a jo por qe ka anetaresi, eshte ne vullnetin e anetareve te saj e askujt tjeter se nga kush te drejtohen. Sugjerimet, instruktazhet e aq me teper Diktatet nga jashte partise sado "dashamirese" ne dukje nuk kane asnje vlere. Aq me teper kur vijne nga te eturit qe pushteti mos ndryshoje. Patronazhimi i partise kryesore opozitare mbetet enderr e c'do Pushteti. Nese kjo arrihet, atehere kemi Regjim dhe opozitaret zgjedhin e shkojne atje ku mendojne se kane kundershtarin kryesor te atij Regjimi e jo te ato qe Regjimi ja paraqet si Opozitare.

                   1. p
                    pinoku

                    Gjithë e keqja për PD-në, si dhe për Shqipërinë, rrotullohet rreth një emri. Sikur S.B-ja të jipte dorëheqjen gjithçka do zgjidhej lehtë dhe bukur. Largohet Berisha dhe të gjithë ata që kanë mbetur që nga viti 1992 dhe bëhet një kongres rithemelimi i PD-së. Zgjidhet një kryetar i ri dhe një asamble e re. Por Berisha nuk do kurrsesi të tërhiqet. Ai do a tërheqë në varr bashkë me veten e vet edhe PD-në. Dhe sajon lloj lloj pretekstesh për të mbetur në krye tê saj.. Një plak gërrmuq që po merr zvarrë demokratët. Që i ka duart e lyera me gjak deri te brryli. Që ka vjedhur, shkatërruar dhe dërrmuar këtë vend. Largimi i Berishës është shpëtimi i Shqipërisë dhe PD-së. Një kufomë i ka zënë rrugën PD-së. Kufoma e Sali Berishës.

                    1. n
                     neutralitet-stabilitet

                     Sa kohe vazhdojne gjithe sulmet e idhtareve te ketij pushteti te qelbur Rama te drejtohen tek Sali Berisha, aq me shume mbeshtetje popullore i shkon atij Sali Berishes. Kuptojeni kaq gje or militante budallenj te ketij Edi Rames - Ke sulmon pushteti, tij i shkojne pas tere ata qe jane ne opozite me ate pushtet.

                     1. I
                      I juaji Lulzim Basha ( I pergjumuri me sy hapur)

                      Shoku Ymer Baze I Pështanit! Të urdhëroj të më kërkosh falje publikisht. Të përgënjeshtrosh të gjitha shpifjet për mua dhe Erion Isufin. Vetëm kështu do të bjerë llotaria e Erionit ( Isufit) edhe unë do të të emëroj në vënd të Enkelejda Alibythës ( që ka marrë kot) Ne te kundert do perfundosh ne dosjen e McConigalit si bashkepuntor I organizates. Provat I kemi prej kohesh.

                      1. R
                       Ramalluku i Surrelit

                       Po ku po fle o mor Lyl djali, se fort per ty me ka marre malli / Eja e ktheu mor gjumash, se ja mbyll une gojen Meros lamash / Do ta bej te kerkoje ndjese ate ibret, sa here te pjerdhesh te thote "Shendet" / Vetem eja se dhe ate Antenen do ja shkulim prej bythes Kunatit, e do ja rrasim thelle ne gurrmaz Mero trapit /

                      Lini një Përgjigje