Kryemadhi ka të drejtë të ankohet për publikimin e financimeve ruse ndaj saj!

17 Mars 2023, 17:47Editorial TEMA
Kryemadhi ka të drejtë të ankohet për publikimin e

Monika Kryemadhi ka dy pretendime lidhur me skandalin e financimit rus të saj. E para, se shumat janë të vogla dhe e dyta, se janë bërë publike të dhëna personale.

Të dyja janë të vërteta. Shumat që ka shkëmbyer Kryemadhi me kompnitë guaska ruse janë relativisht të vogla. Po ashtu është e vërtetë që asaj i kanë dalë në shesh të dhëna personale sensitive, siç është një dokument që tregon një transfertë bankare.

Në kushte normale shtypi nuk arrin dot kurrë të sigurojë një dokument të tillë.

Një dokument i tillë nga bankat jepet, ose kur e kërkon drejtësia e një vendi (vendi jonë nuk e ka kërkuar), ose shërbime sekrete me fuqi ndërkombëtare. Me shumë gjasa ka ndodhur kjo e dyta.

Pra Kryemadhi ka të drejtë të ankohet pse e akuzojnë për kaq pak para dhe pse ja kanë bërë publike llogaritë. Madje për këtë mund të përfshihet në betejë ligjore me EuReporter që ja ka publikuar i pari. 

Ky është problemi i saj.

Problemi jonë dhe i drejtësisë sonë është që Kryemadhi po pranon që ka një llogari të padeklaruar në një bankë të Zvicerës, dhe ka transferuar para me përshkrimin si “bashkaksionere” apo ndarje dividenti, që tregon se ajo ka shumë më tepër kapital se sa transfertat bankare.

Tani se sa para kanë paguar këta oligarkët rusë për gruan e ish- presidentit, që në atë kohë ka qenë president, duhen hetime që të gjenden.

Këto hetime mund të nisin direkt nga shteti shqiptar dhe këtu merr fund dhe shqetësimi i Kryemadhit për nxjerrjen e të dhënave personale, për të cilat është shqetësuar nga publikimi i dy transfertave bankare me oligarkët rus.

Sa për faktin që shumat që ajo ka shkëmbyer me ta janë të vogla, kjo është relative. Ne nuk kemi gjithë transfertat bankare të Kryemadhit me rusët. Kemi vetëm dy.

Nëse ajo do të tregohet transparente, le t’i publikojë të gjitha “statament”-et e bankes në Zvicër.

 Nëse jo, le të na e heqë SPAK këtë kuriozitet. Tani për tani jemi në kushtet që Kryemadhi e pranon skandalin, por është e pakënaqur pse janë shumat e vogla dhe pse i kanë botuar të dhënat personale.

Për këto mund të ankohet tek Komisioneri për të dhënat personale. E kemi një të tillë. 

Për të tjerat të shkojë në SPAK.

34 Komente

 1. R
  ROÇKA PE KORÇE

  ka rrendesi dividenti qe tregon se eshte aksionere dhe kapitali ka nje vlere X

  1. D
   Draper dhe Çekan

   Jo o rocka Jo. Nuk eshte investim por eshte likja , tu shit kallepet e floririt qe vodhi nje here e nje kohe. Mareveshja me ruset behet sikur mer perqindjen e investimit, qe mos ta kap radari I ASPAKUT dhe e dyta kjo quhet PASTRIM PARASH . O bir kurve likja si kujton ti se rezistoi 30 vjet politikan pa be nje dite burg! Edhe merrua ska fuqi ta kuptoj kush eshte likja , likja eshte zog kurve.

   1. b
    ben.

    Te gazeta tema, keni edhe ate gjyqin e Fiqirete Shehut. I njejti popull eshte , qe i hante te trasha nga enveri, si mos te haje ky popull edhe keto karagjozlleqet. Po te kishte ky popull vetem 2 gram tru do bente nja 2 pyetje. 1. Pse kjo gazeta e hoqi shkrimin menjehere mbas email te monikes. 2. Pse Monika thote do shkoje vete ne SPAK, dhe SPAKU i partise nuk nis dot 1 cope KARte deri ne zvicer?? Dhe kjo pune eshte e mbaruar??? Skema eshte e qarte lideri global me ca leke ne xhep nis 1 zar anonim deri te gazeta. Pastaj zarat e tjere e marin dhe e publikojne ne albanistan. Delenxhinjte kenaqen, si kur doli mehmeti agjent i ruseve, amerikaneve, jugosllaveve , anglezeve, italianeve . Vetem se delenxhinjte nuk e dine qe qejfi paguhet, dhe paguhet me leket e tyre. Sepse lideri global eshte kaq i sigurt qe ka te beje me 1 popull te mbaruar menderisht dhe moralisht sa ju premton pensionisteve tu japi ca leke dhe kur mendon qe kjo lloj bagetie kenaqet me shume me ca copa letrash ne gazete ,ato leke i mban per vete, pse ti shpenzoje per kafshet.

    1. D
     Draper dhe Çekan

     Ben. Bolja. Qe lideri global eshte i sigurt qe ka nje popull te mbaruar menderisht e dime se shohim sufllaqet qe komentojne me pagese apo me bythlepirje, e Jo me qe Skane aftesine te genjejne, mirepo edhe likja kallepi dhe sali bythqiri ka byrektore me pagese. Pra te treja partite jane tu shkerdhesh motren, dhe jane te sigurte qe ky popull eshte bageti. Por te enveri e dhjeve tastieren se ai njerez si likja saliu dhe rama i conte ne spac i bente kulac , pershesh fare thuaj , shembull merr lubonjen ku eshte katandis, eshte aq poshte sa saliu I duket lider global, do shpetoje boten me sali kokrocken dhe like monikqirin qe kishin 30 vjet afat dhe 30 vjet ja shkerdhyeen motren ketij kombi. 30 vjet shkerdhatokraci, 30 vjet Ali baba me 40 kurvat e tij 30 vjet drejtesi plepash kruani kurrizin e njeri tjetrit.

     1. A
      Arti

      Sakte! ????????

     2. x
      xheJ. eN. Bi.

      O beno... E para më zgjidhe një enigmë ,Thoja se benua lexon vetëm Ditorialin se më shumë Merua shkruan për Dr.Adhudhin ,po lexoke edhe shkrime të tjera . Jam dakort kur thua se ky popull ka mbaruar mëndërisht.Dhe këtë e vërtetoj se 1/3 e popullsisë voton Dr.Adhamudhin që i ka shkaktuar 1000 të këqia.

    2. T
     Tirona

     Dhe ku e gjeti kjo shurra kete kapital qe e ka fut ne aksione

    3. E
     Evisa

     Çfarë bëhet kështu? Qoftë larg, mirë për shoqen Monika i paskan nxjerrë dhe kjo disi edhe mund të përtypet si një humbje e rikuperueshme, po sikur të nxjerrin transferta edhe për Berishën e familjarët e tij, si do i bëhej hallit? E kam fjalën për fatin e revolucionit, mos ndoshta na mbetej në mes të udhës? Pastaj koalicioni, si do t'i vente filli koalicionit! Zot, më bëhet mishi kokrra kokrra vetëm kur e mendoj, kjo do të ishte gjëmë e shkuar gjëmës, hata e vërtetë.

     1. L
      L.Xh

      Monika Kryemadhi, në të njëjtën LINJË me Ilir Metajn. Kjo, sikunder theksoni ju, ka të drejtë të ankohet. Po kështu edhe spiuni I.M. - alias - Ilir Rexhep Fiqirete Metaj, mund të kërkonte nga autoriteti i Dosjeve, pastrimin e figures se tijë. As njeri dhe as tjetri, nuk do të ndermarrin një veprim të tillë, mbasi janë zhytur të dy, në llumin e pisllekut, që nuk ka markuç që i pastron. SPAK-ut dhe zonjës Juri Kim - us ambasadore, i urojmë gjumë të ëmbël, dhe mos i pafshim as në ëndërr.

      1. M
       Monika Putanova

       Une jam e zonja te jem po aq spiune dhe kurve sa burri im.

       1. L
        Lugu gjat

        Shpifje Shpifje Shpifje. Ato lek jane mare hua per shkollimin e pjellave ne Angli. A ju kujtohet kur qante me lot krokodili studiove televizive per pjellen e saj ne Angli.Ju shofte fara ketyre mostrave bastardesh. Ptuu fare e keqe.

        1. d
         den

         Mero je brilant ne kuptimin e vertete. Mi lexon mendimet shume shpejt por Ke nje favor se je figure e njohur e ke mundesi ti besh publike ato pa frike. Nje snajper i vertete.

         1. L
          Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet

          Mire e ke ti,por ctha burri koktul sot,shpifje shpifje... Sa per shtetin,aspakun e drejtesine e kemi per fukarenjte se ata jane e keqa e ketij vendi,ata denohen edhe kur kane foshnje,edhe kur kane femijet pa buke. Te pasurit tane hajdute duan te bejne revolucion kunder te varfereve,ne vend qe te ngrihen te varferit qe po shfrytezohen e te permbysin keto shushunja brekgrisur e jane bere me vila e llogari bankare neper bote.Ngrihet krimineli sali me ilir hajdutin e duan revolucion per te vjedhur me shume

          1. H
           Hyp sala

           Kjo kryemadhi eshte nje hajdute me patente nderkombetare.mos i hengeshi kanceri ne bythe ju befte.

           1. P
            Pandofla

            SPAK para ketyre behet ASPAK... Mos u lodh mo bir Selmani se si gjen gje ciftin Meta Sala.

            1. J
             Juliano

             Sa vjen dhe bëhet më çudi kokmadhi. Vjedhin, pasurohen, shantazhojnë, korruptuar e maskarad pa fund, fundi mbetet vetëm show. Kush nuk habitet, me gjith këtë sivi, do ta kishte zili dhe elçapo. Drejtlsia i ka dhënë pashaportën e Artë kësaj, ku vetëm prezantohemi me bëmat e kësaj, por hetim apo ndjekje penale për të nuk ka. Shqipëri të kam dhjerë, se su bëre një herë. Konica ka pasur parasysh, monikën dhe të shoqin, ku drejtësia para tyre, është një nga tualetet e mackave.

             1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

              Aman se mos i shkon mëndja dhe hap gjyq në Francë,si Berisha.

              1. A
               Arti

               ????????????????????

              2. N
               Ne

               Po c'e lini akoma rrugeve kete baxhelle, kokemadhe grua e kokemadhit. Avni, ku je Avni....

               1. s
                silvicaka

                Pse nuk e denoncon këtë gazeten Mona, kjo luftëtare e paepur e korrupsionit në Shqipëri? Sigurisht se është e dhjerë fund e krye se bashku ne Like hajdutin.

                1. q
                 qyfyre rilindjote

                 Direktiva perdite Merushja per Saliun armik , ja tani Direktiva edhe per ate Monik / I urdheron si te bejne e ku te drejtohen, nga sa thote Merushja pra ato te orientohen / Se Merushja nga hall per opoziten nuk fle ne merak, strukur aty thelle tek i Rames Uturak /

                 1. B
                  Berti

                  Na falni por SPAK ka tjeter subjekte……vetem per figura te PS, eshte vertetuar katerciperisht tashme.

                  1. B
                   Berti

                   Na falni por SPAK ka tjeter subjekte……vetem per figura te PS, eshte vertetuar katerciperisht tashme.

                   1. M
                    Mondi

                    Dje grushti i një hajni i porositur nga Rama e goditi Berishën, sot grushti i Shqipërisë po e godet Edi Ramën. Të vetmen zgjidhje Shqipëria e ka që të bashkuar si asnjëherë më parë ta ndjekin këtë Ramovič hajdutin dhe rrethin e tij, si shitës të interesave shqiptare nga pushteti dhe rrethi i tij. Urime fitorja e madhe Sali Skenderbeg Berisha.

                    1. R
                     Redaksis gazeta tema

                     O Mero na gjeje pak artikullin e RD kur u rrezua busti Enverit kur sali Berrisha thoshte vandalet na rrezuan bustin e udheheqesit eshte nje dite me pas rrezimit na i riboto te lutem ...

                     1. T
                      Tironsi

                      O shqiptare duhet ta kuptoni njehere e mire e te mos e mbani vehten me gajret. SPAK kurre nuk do te veproje as ndaj Berishes, as Metes, as Kryemadhit e co. Eshte njelloj si dikur , institucion “ berishian” qe do te denoje vetem ministra, deputete e k/ bashkiake te PS. Socialiste ju hengert mortja !

                      1. I
                       Idioti

                       Mendoni per nje moment sikur Ed Rames ti kishin gjet llogari bankare ne Zvicer apo shpallur non-grada nga Amerika. Fevziut do ti kishin mbire floket nga klithmat ne Opinion, gazetaret dhe analistet do ishin shtrire barkas ne deren e SPAK. Lubonja, Bushati, Cimi, Shkullaku dhe te tjeret do dilnin ekraneve me kallash ne dore. Jane fut ne loje dhe ish karet e PDs si Duma, Erla e te tjere. Vullgaritet dhe banalitet kudo. Edhe flisni per komunizmin e sot kerkoni te drejta per punetoret. Plehra ! Enveri kishte te drejte me shqiptaret qe i drifte shpirti ne ferr.

                       1. c
                        cEndriFuga e felliqesirave

                        Per Merobazerine e bythes Pushtetit : Ilir Meta ishte Burre i Mire kur ne 2013 bashkoi votat me Ramen dhe e solli ne pushtet. Edhe kur Edi Rama e zgjodhi Kryetar Kuvendi e PRESIDENT, prap Ilir Meta ishte shume Burre i Mire, por...mjaftoi qe ai Ilir Meta te dilte ne opozite me Ramen e te bashkonte votat me Berishen dhe ju kopsit nje Dosje I.M., U "ZBULUA" se paskesh vjedhur Thesarin e Shtetit dhe tashme se e shoqja paskesh qene financuar nga Rusia! Konkluzioni : Ky Regjim Rama te amniston nga Vjedhjet, Vrasjet, Korrupsioni nese i sherben dhe te hap Biografine 7 brezash e te sajon Dosje nese i del kunder. Me ndihmen edhe te Merobazerise qe mba ne WC e kryeministrise, sigurisht,.

                        1. I
                         Idioti

                         Nuk ka qene asnje dite burre i mire o loqja e Saliut. Likja i ka kushtuar PS 2 mandate 2005 dhe 2009.. sot spiuni vullnetare i sigurimit eshte aleate me diktorin e bllokut qe bente deshkmitarin e rreme gjyqeve. Si ka mundesi qe jeni te gjithe njesoj sikur ju ka pjell Saliu nga bytha e tij?

                         1. x
                          xheJ. eN. Bi.

                          O cEndrit trapi.. Pse bëri Rama koalicion me Like floririn dhe kujton se nuk e dinte se ç' fundërin ishte? Edhe gurët e udhës e dinin sa fundërinë ishte ,po ishte i detyruar për të ardhur në pushtet.Dhe sa fitoi numrat e pe se ku e shpuri te LSI- ja e 2005- ësme 4-5 deputet.Kjo ësjtë metodë e burrave të shtetit e jo më Ramës.Pse kur Amerika e Anglia bën aleancë me Stalinin ,kujzon ti se e kishin për zemër,jo po ju desh për të fituar kundër Nazizmit.

                          1. c
                           cEndriFuga e felliqesirave

                           Idioti qe e meritoke vertet ate pseudonim, dhe ti Xhi-eN-Biba po pranon me gojen tende se Edi Rama qenka nje super-Funderrine - Edi Rama ju perplasi tek gardhi i kryeministrise me ate videon Meta-Prifti, pastaj ate Ilir Mete ju beri ta lavderoni si Kryetar Kuvendi e President, per tu vene serish Bajga ne goje duke ju detyruar ta shani pasi doli nga Presidenca! Rrini urte or Idiote se ky soj Edi Rama serish mund t'ju rrase Bajga e tu beje te lavderoni Meten ...E ju si Idiote te ulerini pro tij.

                         2. R
                          Republika e banano-Ambasadoreve

                          Nderkohe nje "sinqeritet" vjen nga goja e Lef Alles bashkiakut hajdut te arrestuar : "...Arrestim politik! Me mire te ma thonin "hap krahun" qe me pare ..." Pra edhe Rilindasi Lef Alla e di se kjo Rilindja te le ti hash e ti gezosh c'ke vjedhur, mjaft qe te besh HAPJE KRAHU per te tjeret Hajdute nga pas ne kete Republike banano-Ambasadoresh

                          1. D
                           Drita.

                           Mblidhni mendjen o shqiptare, keshtu eshte kapitalizmi ,nuk e ndryshoni dot mbajini ne qafe oligarket politikane e politikanet oligarke .Prisni edhe 200 vjet tju behen rrogat sa te Evropit. Ne se e beni do te jetoni me qete.

                           1. D
                            Drita.

                            Mblidhni mendjen o shqiptare, keshtu eshte kapitalizmi ,nuk e ndryshoni dot mbajini ne qafe oligarket politikane e politikanet oligarke .Prisni edhe 200 vjet tju behen rrogat sa te Evropit. Ne se e beni do te jetoni me qete.

                            Lini një Përgjigje