Gjithë strategjia e Kurtit paska qenë shpresa që Vuçiqi të mos e pranonte marrëveshjen...

21 Mars 2023, 18:54Editorial Mero Baze

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borell ka informuar Këshillin Evropian në Bruksel se Kosova dhe Serbia janë pajtuar me atë që është publikuar si Marrëveshja e Ohrit dhe se të dy palët kanë rënë dakord se marrëveshja quhet e miratuar me deklaratën time.

Kjo është e vërteta zyrtare e Marrëveshjes së Ohrit. Marrëveshja është e Bashkimit Evropian dhe SHBA dhe të zotët e marrëveshjes thonë që ajo quhet e pranuar nga të dy palët. Tani të dy palët duhet të zbatojnë anekset e saj, ku kryesore është që Kosova të formojë asosacionin, ndërsa Serbia të njohë dokumentet identifikuese të shtetit të Kosovës si pasaportat, ID, targat e veturave etj.

Marrëveshja vazhdon më tej me të gjithë problematikën mes dy vendeve.

Në fakt, ky është lajmi më i mirë për Kosovën këto kohë, pasi e nxjerr problemin e saj nga këneta ku ishte zhytur dialogu për vite të tëra pa asnjë rezultat.

Kryeministri Albin Kurti në fillim u duk i gëzuar që kishte pranuar marrëveshjen dhe vazhdon të thotë që e ka pranuar marrëveshjen, por këmbëngul që BE të dënojë Serbinë që nuk e ka pranuar.

Ndërkohë vet BE dhe SHBA thonë që po ashtu si Kurti, edhe Vuciqi e ka pranuar marrëveshjen dhe nuk ka kontestim për të, ndaj të dy palët duhet të fillojnë ta zbatojnë.

Në vend që Kurti të fillojë të zbatojë detyrimet e veta për marrëveshjen dhe të jetë në rregull me axhendën perëndimore për Kosovën, po kërkon anulimin e saj dhe dënimin e Vuciqit, që sipas tij nuk e ka firmosur.

Ky nervozizëm i tij pas beteje, tregon se ai ka shpresuar që marrëveshja nuk do të quhet e nënshkruar, dhe ka pranuar gjithçka nën shpresën që ajo nuk do të zbatohet.

Tani që BE e SHAB garanton se marrëveshja është pranuar nga të dy palët, nga Kosova dhe Serbia, dhe si garanci shërben deklarata e zotit Borrell për këtë gjë, Kurti është kujtuar se duhet të zbatojë realisht ato për të cilët është betuar se nuk do t’i bëjë kurrë dhe kërkon të anulohet procesi i konsiderimit të marrëveshjes si i miratuar.

Gjithë strategjia e Albin Kurtit paska qenë e mbështetur tek shpresa, se Serbia nuk do ta pranojë marrveshjen. 

Është miratuar apo jo marrëveshja, nuk është më as punë e Kurtit, as e Vuciqit, por e atyre që kanë bërë marrëveshjen. Për ta është miratuar. Tani pritet zbatimi i saj. 

Dhe Albin Kurti është i dënuar të bëjë detyrat e veta dhe jo të ankohet për detyrat e të tjerëve. Do të ishte fat për Kosovën që Vuciqi të mos e pranonte marrëveshjen, pasi do t’ia lehtësonte shumë punën Kosovës dhe do t'ia shpejtonte mbështetjen ndërkombëtare. Ndaj Kurti nuk ka pse bëhet nervoz duke bërë sikur Serbia nuk e pranon. 

Le të shpresojmë se Serbia nuk do ta zbatojë dhe do të ndëshkohet. Por që ajo të ndëshkohet, duhet që pala shqiptare të bëjë detyrat e veta dhe jo të shpikë gënjeshtrat e veta.

Kurti mund ta mundë Vuçiqin vetëm nëse vet është në rregull me Perëndimin, por jo ende pa nisur loja. Nxitimi i tij për ta konsideruar marrëveshjen të pamiratuar dhe këmbëngulja që para se të fillojë zbatimi, të dënohet Serbia, tregon se ai ka shpresuar që nuk do arrijë kurrë ai momenti kur do t’i duhet ta zbatojë. Në fakt ai ka arritur. Ai duhet ta zbatojë, ose të ndëshkohet. Vuçiqi po ashtu. 

Mund të gënjejnë lehtët dy popujt e tyre për t’u dukur patriotë, por marrëveshjen e kanë bërë me Bashkimin Evropian dhe SHBA. Ata nuk i gënjejnë dot.

25 Komente

 1. S
  Skenderbegasi

  Albini kerkon te shes biletat e trenit te nisur.

  1. M
   Miradije Hoti

   O te shkretet Ramallar shkuat per byth dhe hengret kar, thote populli patronazhist i Piçkashit. Ja hongsh bolet Albin Kurtit.

   1. R
    Raimond vlonjati

    Po ca ja fut pordhes ky Mero mor aman! Po ca te bente Albini i vetem kur e gjithe EU eshte pro Serbise, dhe me e kqeja eshte se edhe USA eshte pro Serbise. Ata po trajtojne njelloj si kriminelin edhe viktimen Atehere ca te bejje Albini ? Ai kundershtoi sa mundi, por Amerikanet jane me Serbine, sepse ndikon Soros qe eshte bere pjese e lobit serb.ndaj dhe Amerika tani mban anen e Serbise. Por fajin e ka edhe Qeveria Shqiptare , se po te ishte ndonje Kryeminsiter tamam ne krye te Shqiperise duhej te ngrihej dhe ta diskretitonte ate kerkesen per Asosacionin, Por kemi vellane e Vucicit ne krye te Qeverise sone, ndaj ne nuk flasim fare , se e kemi serbin Kryeminsiter Rama paguhet nga Shqiparet qe t ebeje politiken e Serbise

    1. P
     Pilo Lala

     Hani mender nje mu.t te madh tani. Kur ju thoshte Edi Rama ma lini mua ne dore negocimin, fodulleku i Albinit i beri Kosovaret te fryheshin si gjela. Kundershtuan cdo opsion te Amerikes, derisa Amerika e lodhur nga keta kokboshe, ju hodhi kocken e Associaconit, dhe i tha, ose haje, ose ike. Amerika nuk eshte me Serbine, por kur partneri i saj ne Kosove, sillet si kokoroc, kundershton cdo zgjidhje, ne fund i vihet ne tavoline varianti me i keq, ta kaperceje pa e pertypur. E thene troc, Albinit i kane ofruar nje tas me m.ut, ai po kerkon pak qep ta kaperceje, se nuk shtyhet.

   2. M
    Monika Putanova

    Serbia nuk ka pasur asnje ndeshkim per te gjitha marreveshjet qe ka shkelur deri tani. Eshte naivitet te thuash qe qe tani e tutje do te ndeshkohet. Ku e bazon kete shprese Z.Baze?

    1. Vjosa.al

     Mero Bazes nuk i rruhet fare per Kosoven. A firmoset apo nuk firmoset marreveshja, a zbatohet apo nuk zbatohet ajo, a formohet Asocacioni Serb, Zajednica, qe copton Kosoven apo arrihet te anashkalohet. Bosat e Mero Bazes i kene vene atij nje detyre te mirepaguar: sulmoje, nxije, baltose, denigroje, poshteroje kete Albin Kurtin, na prish pune, nuk e duam neper kembe, nuk na le te zbatojme me qetesi planin tone te rikthimit te Kosoves perseri si nje krahine te Serbise. Per te zbatuar kete detyre dhe mision, Mero Baze do te vazhdoje ta sulmoje e baltose Albin Kurtin me te gjitha baterite e gazetes se tij te derdhe vrer e helm, te ngule thika pas shpine e nen brinje ndaj tij, te genjeje e mashtroje opinionin publik dhe ti hedhe hi syve atij se cfare po ndodh ne te vertete ne Kosove. Nuk ka fare rendesi per Mero Bazen, a firmos apo nuk firmos Albini, a e pranon Zajednicen apo e refuzon ate, a u bindet nderkombetareve qe po e terheqin zvarre drejt kapitullimit e tradhetise ndaj ceshtjes kombetare dhe paveresise se Kosoves apo perpiqet tu rezistoje atyre dhe tju bishtenoje tryezave ku poshterohet Kosova dhe nderohet xhelati i saj serb: cfardo te beje Albin Kurti, Mero baze i ka gati thikat dhe hanxharet per te, e ka gati helmin dhe vrerin per te. Une nuk di ndonje shembull ne publicistiken shqiptare qe kaq hapur sa Mero Baze me gazeten e tij ne sherbim te serbo-grekeve dhe panortodoksise ballkanike, te kete dale cupllak si kollone e peste antishqiptare, si matrapaz i ceshtjes kombetare dhe si tella i armiqve te saj. Tamam ne keto momente kur vendosej fati i Kosoves dhe Albin Kurti i rrethuar nderkombetarisht po perpiqet te rezistoje, Mero Baze bashkon baterite e gazetes se tij me armiqte. Sot Kosova i ngjan Ulqinit te rrethuar nga Flota e Fuqive te Medha me topat gati dhe me ultimatumin: dorezoja qytetin e Ulqinit Malit te Zi! Sot Kosova e rrethuar nderkombetarisht perballe ultimatumit te Brukselit dhe Washingtonit qe perkedhelin lobet serbo-ruse te Evropes per te dorezuar pavaresine e saj te kasapet serbe. Dhe ne kete rrethim te ndyre, Mero Baze eshte ne formacioni rrethues dhe qellon me baterite e tij per te shlyer detyrimet e tij ndaj boseve qe ja kane futur kembet ne nje kepuce. Pushka top tu befte o Mero Baze! Tradhetia ka faqen e zeze, por ta trashe e majme kuleten bajagi!

     1. M
      Monika Putanova

      Ke shkruar nje mal me idiotsi Vjosa.al

      1. Vjosa.al

       Zoti/Zonja Putanova, Ceshtja eshte fare e thjeshte: Ka 10 vjet qe Brukseli e zvarrit Kosoven ne bisedime pa krye. Ne keto bisedime Kosova vetem pranon dhe leshon copa dhe llokma nga pavaresia e saj, deri tek pranimi i Zajednices. Nga keto bisedime mbi 10 vjecare, deri me tash, vetem eshte legalizuar e drejta e Serbise per te qene pale ne vendimet mbi Kosoven, edhe pse Gjykata nderkombetare e ka quajtur te ligjeshme shpalljen e pavaresise se saj. Ne shkembim te ketyre leshimeve Serbia cdo here ka deklaruar se ajo kurre nuk do ta njohe pavaresine e Kosoves dhe kurre nuk ka pranuar te njohe krimet e saj ne Kosove dhe as demshperblimet e demeve ndaj Kosoves dhe popullit te saj. Nder lideret e Kosoves Albin Kurti, si ne opozite ashtu edhe ne pushtet, ka qene me i artikuluari, me i vendosuri dhe me konseguenti per tju kundervene kesaj manovreve te Brukselit qe punon per interesat e Serbise nen presionin e lobeve tradicionale proserbe te Evropes. Albin Kurti ka shpallur dhe ka mbrojtur parimin e reciprocitetit ne bisedimet ne serbet dhe kushtin qe bisedime nuk kane asnje kuptim nese nuk perfundojne ne njohje reciproke. Te gjithe levizjet e tij diplomatike dhe politike kane pasur per qellim ruajtjen e ketij boshti konstant thelbesor per shtetin e Kosoves dhe te ardhmen e tij. Dhe kete lufte titanike Albin Kurti e ka bere duke qene i vetem, i braktisur, i izoluar dhe i sulmuar nga te gjitha anet dhe jo vetem nga Brukseli dhe Washingtoni, por edhe nga Kolona e Peste shqiptare e tradhetise, nga thikat dhe grushtat nga brenda, ne Kosove dhe ne Shqiperi, njeherazi! Dhe kjo kolone e peste ka nje megafon qe nuk pushon dite e nate, qe vjell vrere e helm, qe deformon e kamuflon me qellim zhvillimet e renda ne perballjen e Kosoves me Serbine dhe me nderkombetaret, qe hedh balte mbi Albin Kurtin per te cvleftesuar thelbin e qendreses dhe rezistences se tij ne menyreqe te realizohet shkalle shkalle plani i lenjes pezull te shtetit te Kosoves, deri ne hapin perfundimtar te rikthimit te saj ne province serbe ose ne coptimin esencial te saj ne dobi te Serbise. Ky megafon eshte Gazeta Tema dhe personalisht botuesi i saj Mero Baze nepermjet editorialeve te veta pothuaj te perditeshme ku sulmohet Kurti, ose me sakte qendresa e tij ne mbrojtje te pavaresise esenciale te shtetit te Kosoves. Edhe mendjet me naive do te pyesnin: po perse valle Mero Baze eshte kaq i angazhuar te rreshtohet pikerisht me obsionet me te zeza ndaj Kosoves? Dhe krahas kesaj mund te thirret memorja dhe te cfletohet arkivi i gazetes Tema dhe i editorialeve te Bazes ku do te gjenden me shumice fakte reale se kjo politike kunder interesave baze te Kosoves pershkon si nje fill i kuq te gjithe publicistiken e Mero Bazes. Cdo lider i Kosoves, perfshire ata te UCK-se, qe ka pasur nje ze apo nje veprimtari me theks pavaresine thelbesore te Kosoves, reciprocitetin e marreveshjeve me Serbine dhe kushtin e njohjes reciproke te te dy vendeve ka qene target i sulmeve dhe denigrimeve ne gazeten Tema dhe ne editorialet e Mero Bazes. Qartazi, politika e "jashtme" e gazetes Tema dhe botuesit te saj Mero Baze, ka qene rreshtimi me interesat serbo-greke dhe panortodoksise ballkanike. Pak vite me pare, tek Tema frynte hapur flladi i propogandes se medias Kremlinit ''Rusia Sot'' (Russia Today) qe kulmonin me permbledhje apo pershtatje shkrimesh nga gazeta e djathte proruse italiane ''Il Giornale" nga Lumanet e gazetes Tema. Sot e njejta axhende percillet me luften kunder Kurtit dhe denigrimin e tij dhe me perpjkjen titanike qe shqiptaret te hane sapunin per djathe dhe te pranojne pa fjale Zajednicen, se kjo na qenkesh ne te miren e tyre dhe te Kosoves. Njelloj sikurse ngazellehej dhe bente hosanara Mero Baze kur pushti Ilir Meta(j) i jepte Janullatosit te Zi nenshtetsine shqiptare dhe u thoshte shqipareve se sa te lumtur duhet te jeni ju qe kini si kryepeshkop te Kishes Autoqefale Shqiptare grekun Janullatos, kolonelin e Asfalise greke. Nuk e di se si e ke memorjen ti zoti/zonja Putanova qe te duken nje mal me idiotesi keto qe shkruaj une, por me se paku duhet te me numuroje nja dy nga keto idiotesi qe une po parashtroj. Ose me mire, po te lutem te me ndricosh edhe ti, krahas Mero Bazes, per dy ceshtje: A je ti zoti/zonja Putanova qe Kosova te votoje Zajednicen serbe? Dhe e dyta, a ke ti zoti/zonja Putanova ndonje fare besimi a shprese se, cfaredo qe te leshoje Kosova, qofte edhe nje Zajednice substanciale te inkorporuar edhe ne kushtetuten e saj, Serbia do ta njohe ate si shtet te pavarur?

    2. P
     Prishtinali shqiptare jo kosovo-centiste

     Nje njeri qe ka ngritur si kauz kundershtimin e association fitone zgjedhjet me kete kauz tani krekoset si gjel deti pasi ka pranuar ate qe ka kundershtuar çfare te thoshe !!!! Ky tip eshte identike Sali Berrisha te dy kane grate Serbe te dy flasin per patriotizem por qe patriote nuk jane te dy genjejne ne menyre te trashe te dy jane komunist ne ide ....mjere ajo krahine multi-etnike qe suportone kete plehre malazeze . Gjasat jane qe kosova do te integrohet se shpejti brenda Serbis me nje status te avancuar dhe te gjithe do jene te kenaqur duke filluar nga kosovo - centristet antishqiptare te Osmanllies tek LDK Serbe e veremliut Rugova te humburit do jene PDK Thaci me shoke dhe ata djeme qe dhane jeten per kosoven te betuar nen hymnin dhe flamurin e tyre kuq e zi por qe gjaku i tyre u tradhetua si gjithmone ne ate toke tradhetaresh

     1. R
      Regjep Guzilla

      Pidhagji serborus i Hašim uqkurc kudres hala nuk tu paska hjek vujtja e humbsit. Ska ilaq per ksi sene. Shko mytu ne barikada se pjell serbe je ti. Kurtit ja rrofshi guxhen e karit. Kryeministri King po e mbron Kosoven nga bosnjezimi e coptimi. Kush asht kunder Albin Kurtit asht kunder Kosoves. Qifti yt shihet se asht kunder Kosoves. Kurti, Kosova e krejt shqiptaria ta qifshim granimin me liste dasme. Populli asht me Albin Kurtin e Kosoven ndersa shpiunat si ju dhe opozita serboruse (ldk,pdk,aak) jan me Serbin fashiste. Ti shkerdhefsha ty e Hašim Kakes te gjall e t'dekun. Edhe vorret e t'parve jav dhjefsha. Produkt i spermes serbe. Mersh u pizdu mater djubro serbsko.

     2. T
      TT

      Keshtu eshte krur je dhe pronar dhe redaktor dhe analist. Mos e ekzaxhero. Te tjeret kane hall e ti merresh me ta. Shiko babain tend te dashur Saliun.

      1. S
       Shqiperia Etnike

       O berishist i vjeter dhe vrimbyth penmbajtes i ri, ndale pak koleren, balten, mutin dhe turravrapin prej hajvani! Sidomos kur nuk te pjerth askush. Dukesh si Andi Bushati. Kosova po perjeton nje drame si shtet dhe kjo jo per faj te Kurtit, me gjithe difektet e tij. Leshime beri pa fund Thaci, per te kenaqur impotencen, oportunizmin dhe hipokrizine e BEse, por Kosova nuk levizi asnje millimeter nga gropa. Dhe Thacit biles i hodhen edhe celesin e burgun ne det. Serbia armatoset cdo dite per luften qe do te bej me ne shqiptaret, ndersa ne fleme ne koliben e qenit jashte mureve te BEse duke lepire bythen e plutokratve te BEse qe mendojne vecse per bythen dhe miljardat e tyre. Biles jane te paret qe sabotojne integrimin euro Atlantik te Kosoves. Moterqirllekut dhe falimentimin e tyre duan ne menyren me te neveritshme dhe te paskrupullt tja faturojne Kosoves si gjobvenes. Historia po na tregon se gjithcka e jona braktisur ne duart e plutokratve te BEse, eshte mall per pazarin e interesit te tyre. Ne si shqiptare duhet te bashkohemi fort njeri me tjetrin, te fillojne te mendojme me koken tone dhe te punojme 360° per te ndertuar nje strategji kombetare shume dimensjonale. Nuk duhet kurre, kurre me te braktisim vendimet mbi shqiptaret totalisht ne duart e te tjereve! Eshte koha te pergatitemi edhe per lufte. Kesaj rradhe me takatin tone. Boll me duke lepire si histerike pandoflat e te tjerve dhe duke peshtyre si qente njeri tjetrin!

       1. M
        Muli

        E ke qa plak! SHBA NA E KA ZYRTARISHT ME HILE! Na ka qit ne pazar si dele per interesat e veta! Punen e BE me mire mos me e ngacmu se vjen erë... Zgjohu shqiptar nga gjumi e mos degjo Meron me shoke....HASMI ESHTE TEK DERA

        1. G
         Gjergji

         Ke plotësisht të drejtë!

         1. t
          tjetri

          Shume dakort me ju "Shqiperia Etnike"... nuk ju heq asnje presje.

         2. L
          Lymi

          Sa bukur e ke thon reeeee: të presim sa ta kemi mren thell masnej me qajt... Po si ja bon qe je kaq i mençëm vallaj bilaj....si me pat maru shkollen n Beograd mër dreq i vogël

          1. L
           Londinezi

           Sumqir e shkuar sumqirit o plehra jone merushe. Ty nuk do ta fusin ne goje po ne sum se ashtu ta futi dhe saliu dhe po ta fut dhe ky tjetri qe hallall i qofte. Lavire ke qene lavire do mbetesh. Ndonje lek ke mar mo? Jo per gje po Bolino pa ja u fut per lek te gjith ju bole lepirisve ska rendesi nga cila ane majtas apo djathtas. Plera si puna jote nuk e lejojn Albanistanin te behet shtet se ty te duhen lek dhe vari karin te tjereve. Mos u merzit se do te te vij dhe ty dita. Ke kohe qe nuk flet per SHBA si expert qe je. Or now they are not good to you anymore, you fucking bitch with hazel fake eyes

           1. B
            Bardhyli nga Kosova

            Mikpritje për një racist serb. Shqiptar i mirë është vetëm kopshtari i mirë, i cili s’di ta dallojë sheqerin nga bora: mbi një intervistë të dramaturgut serb Dushan Kovaçeviq, shfaqjen e një drame të tij në Tiranë dhe naivitetin medial shqiptar. Në vjeshtën e vitit 2015 mediat në gjuhën shqipe njoftuan se në Teatrin Kombëtar në Tiranë do të shfaqet drama “Spiuni i Ballkanit” i dramaturgut serb Dushan Kovaçeviq. Lajmin për këtë shfaqje e kopjoi nga mediat e Tiranës edhe ndonjë medium në Prishtinë. U tha se Dushan Kovaçeviqi ka shkruar “një dramë familjare, plot humor dhe batuta të ndërthurura mjeshtërisht”. Me brohoritje u njoftua pastaj se drama po rikthehet në Teatrin Kombëtar në Tiranë, me gjasë interesimi ishte i madh. Çfarë nuk u përmend atëbotë në raportimet e mediave në gjuhën shqipe ishin deklaratat permanente antishqiptare të akademikut serb Dushan Kovaçeviq. Para 10 vitesh, pra para shfaqjes së dramës së tij në Tiranë, Kovaçeviqi në librin e tij “Dvadeset srpskih podela” (Njëzet përçarje serbe) shkroi se çdokush ka të drejtë të heq dorë nga shtëpia e tij, nga oborri dhe nga vend-varrimi, por askush nuk ka të drejtë të heq dorë nga territori shtetëror, e më së paku “nga Kosova e Metohia”. Së fundi Dushan Kovaçeviqi i dha një intervistë revistës “NIN” të Beogradit. Nga kjo intervistë në botën mediale shqiptare u përfol vetëm pjesa që tingëllonte si humoristike ku Kovaçeviqi thotë se nëse shpërthen lufta, ai do të themelojë me shokët e tij një legjion të pleqve për të luftuar dhe se njohja e Kosovës nga Serbia është e pamundur për arsye morale e ligjore që gjoja vlejnë në Serbi. Intervista e Dushan Kovaçeviqit përmban deklarata të tjera që dëshmojnë se kemi të bëjmë me një racist të regjur serbomadh dhe jo me një humorist. Në intervistë ai në mënyrë permanente u drejtohet shqiptarët si “šiptari”, të cilët “hapin zjarr ndaj fëmijëve, arrestojnë, rrahin njerëz dhe me përmes çdolloj terrorizmi të mundshëm të butë tentojnë të nxisin serbët që të futen në luftë”. Kovaçeviqi shpjegon se pse i quan shqiptarët e Kosovës “šiptari”, një emërtim me konotacion racist që përdoret nga nacionalistët serbë. Ai thotë se këtë emërtim e ka dëgjuar nga “njerëzit prej Shqipërisë”. “Kur kanë qenë mysafirë në teatrin Zvezdara (të Beogradit) më kanë thënë po ashtu se nuk do të dëshironin të bashkëjetonin me njerëz të cilët, thënë më së buti, merren me punë të dyshimta”. Ndoshta Kovaçeviqi gënjen. Por po aq e mundshme është që ndonjë “mondialist” nga Tirana “i pangarkuar me nacionalizëm” (sipas vetë-prezantimit) t’ia hap zemrën një dramaturgu nacionalist serb dhe t’i ankohet për “šiptari” të Kosovës me të cilët “nuk do të dëshironin të bashkëjetonin”. Pastaj Kovaçeviqi me plot krenari tregon se e ka takuar një shqiptar të mirë. Ndodhi kjo në Korfuz ku Kovaçeviqi me gjasë kalonte pushimet, ndërsa shqiptari punonte kopshtar në një hotel dhe derisa kosiste barin këndonte këngë argëtuese serbe. Qe, pra, çka është shqiptari i mirë sipas një akademiku nacionalist serb: ai kosit bar në mërgim dhe këndon këngë serbe. Në diskursin serb shqiptari më i preferuar është hamalli, i cili gjatë ditës kryen punë të rënda për “pasanikët e kulturuar” të Beogradit, natën e kalon duke fjetur në ndonjë kolibe dhe në mëngjes hap një konservë me sardele para se padronët serbë ta ngarkojnë me qymyr. Në librin e tij “Arnautët dhe Fuqitë e Mëdha” (të botuar më 1913 edhe në gjermanisht) mjeku dhe politikani serb Vlladan Gjorgjeviq i përshkruan shqiptarët si të vetmit në botë që ende kanë bisht. Këta “njerëz me bisht”, sipas tij, janë të etur për gjak, të ngjashëm me shtazët dhe rrjedhimisht të paaftë të dallojnë sheqerin nga bora. Para tij këtë përrallën për sheqer dhe borë e kishte shkruar Ivan Jastrebovi, konsulli rus në Prizren. Kryeministri serb Nikolla Pashiqi theksonte se insistimi në pavarësinë e Shqipërisë nuk do të ishte as në interes të Shqipërisë, as të Europës, sepse shqiptarët nuk janë të gatshëm për pavarësi, as nuk e meritojnë atë. Ata, sipas Pashiqit, nuk kanë njerëz që dinë të qeverisin vendin, andaj nëse Shqipëria do të ishte e pavarur, ajo do të ishte përherë vatër e trazirave në Ballkan. Kjo retorikë e politikanëve serbë kishte për qëllim prezantimin e shqiptarëve si të padenjë për shtet dhe shpaloste ambicien e Serbisë për të dalë në bregdetin shqiptar. Kur më 1912 ushtria serbe pushtoi Durrësin, ushtarët serbë ngulën shtizën e flamurit serb në bregdet dhe brohoritën: “Živelo srpsko more” (Rroftë deti serb). Më shumë se 100 vjet më vonë, në pranverën e vitit 2019, kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq duke folur për liderët e Kosovës me biografi politiko-ushtarake tha se “kemi të bëjmë me njerëz që vijnë nga mali”. Kjo deklaratë nuk qëndron larg definicionit racist të Dobrica Qosiqit mbi shqiptarët si “bërllok social” i Ballkanit dhe si “popull tribal dhe barbar”. Në këtë traditë “argumenton” edhe dramaturgu Dushan Kovaçeviq kur merret me karakteristikat fizike të kryeministrit të Kosovës, i cili, sipas tij, i ngjan “Mister Binit”, por “nuk duhet të mashtrohemi nga kjo, sepse në shpirt ai është Bin, por Bin Laden”. Kështu flet intelektuali i një populli që në vitet 90-të ka zgjedhur një udhëheqje politike e cila ka kryer gjenocidin e parë në Europë pas Luftës së Dytë Botërore, menjëherë pas nazistëve. Ndoshta në ndonjë teatër shqiptar është duke u përgatitur shfaqja e radhës e Dushan Kovaçeviqit. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edvuçin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Rroftë Albin Kurti. Vdekje tradhtarëve. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

            1. K
             Koli

             Mero, edhe në këtë pamflet manipulon, mashtron dhe gënjen opinionin publik këtej dhe andej kufirit, ashtu siç e ka zakon. Ai nuk shpjegon psh fare se çdo të ngjasë (për Kosovën) nëse Prishtina dhe Beogradi, e firmosin që të dyja marrëveshjen ?! Kush i tha Meros, apo ku është shkruar se: « Kosova bën një hap thelbësor drejt njohjes si shtet nga Serbia dhe heqjes së pengesave ndërkombëtare për njohje të mëtejshme. Ajo fiton njohjen nga pesë shtetet evropiane që ende hezitojnë dhe vendin e saj në OKB - në rast se nënshkruan marrëveshjen ?! Kush e tha dhe ku gjendet e shkruar kjo thagmë ?! Apo spekullime dhe mashtrime siç e ka zakon Meroja ?! Po ashtu për Meron asosacioni qënka një mekanizëm garancie për serbët e Kosovës brenda shtetit të Kosovës. Vërtet ?! Pse kushtetuta e Ahtisarit nuk mjaftonte për të garantuar serbët, apo u dashka edhe një autonomi speciale për ta, që ia kalon në shumë drejtime edhe republikës serbe të Bosnjës ! Mero i « kujton » Kurtit se ai nuk është thirrur në skenë për t’i shërbyer Serbisë !Sa për të qeshur. Ai nuk është thirrur në skenë nga askush. Pêrkundrazi. Ai është vendosur në skenë kundër dëshirave të Meros, Ramës e kompani nga më shumë se gjysma e bashkëkombasve që i kanë dhënë atij më shumë vota sesa të gjitha partive të tjera kosovare të mbledhura bashkë. Sa për t’i shërbyer Serbisë, Mero le ta gjejë te miku i tij dhe i Vuçiçit. Albin Kurti e ka nisur luftën kundër Serbisë që kur ka qënë student i Universitetit të Prishtinës. Çudi bën fakti se Mero mbron pa rreshtur kolaboracionistin me damkë Rugova dhee sulmon nacionalistin Kurti ! Shqiptarët shumë herë gjatë historisë kanë shërbyer si mall këmbimi në pazarllëqet që Perëndimi ka kryer me fqinjët në kurriz të trojeve tona. Duke përjashtuar këtu vetëm vitin 1999. Sot duket se duan të marrin përsëri me të mirë Serbinë qe ajo të largohet nga Moska. I gënjen mëndja. Prandaj nuk duhen marrë kurrsesi seriozisht bythëlëpirjet e neveritshme të Meros.

             1. A
              Alfred

              Mero, sot radhen e kishte nje editorial per raportin e DASH. Mesa duket qenke ne gjume. Nuk qenke "perditesuar"! I je qepur Albinit kemba-kembes, me buke ne traste! E ke pune me porosi nga "lart" mesa duket!....

              1. A
               Alfred

               Rama, per hesap te te cilit ti nuk lodhesh duke shkruar, ka mllef te madh me Albinin! S'ka faj! Ia ka prishur folene qe e pat ndertuar me aq mund! Tash e sheh veten maje pemes duke ciceruar! U hodh ne ere "Open Ballkan" me Rame e Vucic e me Baton...

               1. B
                Berti

                Sa shpirt zi qe je o Mero plehra.Shiko idhullin tend qe po zbraz Shiperine dhe sta mban te thuash asnje fjale o legen njeri cke me Albinin.

                1. R
                 Ramski (Beogradski Partizan)

                 EUREKA! Me ne fund e para here qe ne nje nga te shumtet Editoriale anti-Albin Kurti te Meraq Bazese permendet edhe emri Vucic! Sigurisht per kete rast do kete siguruar leje nga Surreli, pasi ai Vucic Aleksandri eshte Nyja lidhese organike mes dy miqve te tij me te ngushte e te vetem ne politike, Lad Putinit ne Kremlin dhe Edi Rames ne Surrel.

                 1. M
                  M'hill Lèpusha

                  Ka shumè gjèra qè nuk shkojnè nè kètè Pakt dhe zoti Baze e ka tè qartè fare mirè qè Pakti i hartuar Fr-Gjerman, nuk èshtè nè tè mirèn e Shqipètarève. Ky Pakt i trajton palèt si tè jenè tè barabarta, duke trajtuar nè atè mè shumè interesat e tyre dhe Serbe. Kosovèn nuk e çliruan Fr-Gjer, atè e çliruan USA dhe GrB. Pra, duke qènè qè Kosova nuk èshtè nè UE problemi ynè nuk duhet dhe nuk mund tè mbetet nè dorèn e tyre pa marrè pjesè edhe GRB e cila èshtè kundèr Pakt-it. Sinqerisht mbèshtja qè USA i dha kètijè Pakti nuk mè del e qartè nè njè kohè qè Personalitete dhe ekspertè nè lèmin e drejtèsisè dhe dipllomacisè siç èshtè Sever apo Bugajski e kanè argumentuar qè Marrveshja nuk èshtè e Drejtè pèr Shqipètarèt!!! Prandaj Kurti duke qènè nèn njè trysni tè lartè paraqitet si i pavendosur nè qèndrimet e tija. Duhet tè bèhen tè gjitha pèrpjekjet qè Zajdenica tè mos kalojè, Shqipètarèt nuk janè e nuk duhet tè trajtohen si pala Humbèse..

                  1. K
                   Kritiku

                   O Mero katundari, mjaft me kete te shkruajturin si analfabet funksional. I redakton shkrimet perpara se ti publikosh? I shkruan vete apo ndonje nga ata idiotet kosovare qe ke punesuar? Kur do te mesosh qe emri i Presidentit te Serbise nuk shkruhet Vuçiq apo Vuciq siç e shkruajtu ne te gjithe shrimin por shkruhet Vuçiç. Do apo nuk do ti, emri nuk ndryshohet sipas menyres kosovare. Kur do te mesosh qe te shkruash nje shkrim ashtu siç i perket normave? Përse i ndan fjalitë ne paragrafë te pakuptimtë? E ke idene ti se kur ndahet shkrimi ne paragrafe? Redakto shkrimin nje here. Shiko se si e keni shkruajtur "SHAB" ne vend te "SHBA". Nuk ju falet nese shkruani si analfabete funksionale. E keni per detyre qe te shkruani paster gjuhen shqipe si nje nga kriteret baze te te beri gazetari. Ka rregulla dhe jo sipas qejfit te dikujt. Ndersa persa i perket permbatjes se shkrimit mund te them qe je skandaloz. Nje medin e ke te shruajtur ne shume fjali duke e perseritur ate qe doje te thoje. Ne fakt ne shkrim nuk ka asgje te rendesishme, por vetem titulli eshte shkruajtur disa here me fjali te ndryshme, por me te njejtin kuptim. Je nje ngaterrese me vete o Mero. I ke mendimet si te katundareve dhe te mungon komplet llogjika dhe menyra e qarte e te shpjeguarit te gjerave. Kjo tregon intelektin e njeriut. Kete ti e ke shume te ulet.

                   Lini një Përgjigje