Aleanca e heshtur “anti-Berishë” në opozitë 

8 Tetor 2022, 20:03Editorial Mero Baze

Ilir Meta/Metaj po e trajton Partinë Demokratike të Berishës si shtojcë të partisë së tij. Në përpjekje për të zhvlerësuar “primaret” e Berishës, të cilat në fakt janë një mekanizëm për të vonuar debatin për koalicionin parazgjedhor, Meta/Metaj ka paralajmëruar në daljen e fundit se do të kandidojë ndaras Berishës, por do ta “respektojë” atë, duke mos vendosur kandidatë aty ku do të vendosë Berisha.

Në një farë mënyre ai e ka trajtuar PD e Berishës si një parti të cilën Meta/Metaj do ta mëshirojë, do t’i lërë ndonjë zonë të lirë dhe nuk do ta konkurrojë gjithandej.

Në të njëjtën kohë ai i ka kërkuar Berishës të marrë vendim të shpejtë për tri bashkitë kryesore, Tiranë, Durrës, Elbasan, me sa duket për të krahasuar kandidatët e tij me atë të Berishës dhe për të marrë po ashtu një vendim nëse do ta “tolerojë” edhe këtu apo jo.

E bashkuar me gjuhën e trupit dhe gjithë qëndrimet e fundit të tij, duket qartë se Berisha dhe Meta/Metaj nuk janë në një gjatësi vale para fushatës. Kjo nuk do të thotë që ata nuk do të përfundojnë doemos në një koalicion, por taksa që duhet të paguajë Berisha duket që është e lartë. Aq e lartë, sa Meta/Metaj po e trajton si parti të dorës së dytë në raport me partinë e tij.

Nga ana tjetër, gjuha e ashpër e Meta/Metaj ndaj Bashës tingëllon pak fals. Edhe pse ai po përpiqet të fshijë të shkuarën e vet, duke ja ngarkuar përgjegjësitë për djegien e mandateve dhe bojkotin e zgjedhjeve lokale Bashës, të gjithë e dimë që betejën kryesore, madje juridike për shtyrjen e zgjedhjeve e bëri Meta/Metaj, me prishjen e datës së zgjedhjeve më 30 qershor dhe me përpjekjen e tij për t’i shtyrë ato në tetor.

Fakti që askush nuk ja respektoi dekretin, i cili po ashtu u shpall jo kushtetues nga Gjykata, nuk mund të fshehë faktin që më së paku Meta/Metaj ka vepruar si një shërbëtor i Bashës. Dhe nëse ka qenë i tillë, shërbëtori nuk mund të akuzojë të zotin e vet, pasi ja ka zbatuar urdhrat.

Por më shumë se sa qëndrimi për të shkuarën, Meta/Metaj po i shërben tani Bashës me këtë qëndrim shantazhist ndaj Berishës. Duke ja bërë të pamundur Berishës një koalicion parazgjedhor, me kushtëzime të tilla, Meta/Metaj ja ka lehtësuar ndjeshëm Bashës dhe Alibeaj refuzimin e një koalicioni me Berishën. Ata edhe ashtu nuk kanë pse t’i gjunjëzohen Berishës, por kur Berisha nuk i mbush dot mendjen as Meta/Metaj apo Dash Shehit, të jenë në një koalicion me të, nuk pse këtë të bëjë Basha me Alibeaj. Në këtë pikë ata janë aleatë me Meta/Metaj më shumë se sa me Berishën.

Beteja kryesore në këtë fushatë, është izolimi i Berishës dhe marrja peng prej tij e një pjesë të opozitës. Fakti që të gjithë po përpiqen ta lënë vetëm Berishën në opozitë, e duan apo nuk e duan njëri- tjetrin, janë në fakt në një aleancë të heshtur anti-Berishë në opozitë.

21 Komente

 1. S
  Soc Demo Krati

  Berisha, është kanceri i Shqioërisë. Meta/j, është haleja e Shwipërisë. Opoleshët e tjerë, si Dash Shehi, Fate Mediu

  1. R
   Raimond vlonjati

   Ajo Aleance , nuk eshte "Aleance Anti Berishe" , ajo eshte Aleance " Pro Hjadutit Rama " Se ata jane si puna jote more Baze , qe ju hedh Rama ndonje kocke dhe ata jane te lumturuar dhe kthehen ne vegla te hajduti Rama , qe po na vjedh si ne SHitjen e Energjise Elktrike , edhe tek shitja e Karburantit , qe eshte me i larti ne Europe e ne Bote, por edhe tek rruget qe i nderton nga 20 milion dollare kilometri , edhe tek Uji i pjeshem edhe tek Djegesat e Plehrave qe ekzistojne vetem brenda kokes se Hajdutit Rama , se ne realitet nuk ekzistojne Nje hajdut i tmerrshem si kauri i qelbur ne krye te Qeverise , qe mundohet te percaje Opoziten duke blere ata koprativistet si Alibeaj hajvani me idiotet e tij, ka perkrahjen e gazetareve te korruptuar si Mero me larto e tjere

   1. O
    Olti Hipopotam Curri.

    Denoncoje ne Spak ca pret ti i paske te gjitha faktet.

  2. A
   Andi BUSHATI e tall keq YMER g KELLIREN

   YMER BIK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE DASHNORE NUK KURRRRR DOT SE TE MBAN GOJA ERE MUT BYTH FARE

   1. M
    Me emër

    Ore, po ç'është ky i sëmurë mendor, që ka mbetur me pasoja në prapanicë, nga emigrimi në Holandë?..................... Si ka mundësi që komentet e Lapsit të Andit të Byrosë Politike Komuniste, dalin ktu te Tema?.................................. Lidheni qenin...........se na ndyti dynjanë......

    1. P
     Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

     Sa mire ju ka ......E Duku E ......Saliu .

     1. x
      xheJ. eN. Bi.

      TË INJORON YMERI ME EDITORIALIN DHE NUK TË BLLOKON KOMENTET ,PO TI PSE E INJORON VETEN SE DUKESH SHUMË I NERVOZUAR DHE NUK KE QARTËSI NË TË SHKRUAR.

     2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

      Sot në Lazarat, Berisha kishte bërë aleancë me parashkollorët . Meta/j po përpiqet të përdorë të njëjtën strategji, të përdorë të tjerët për të marrë sa më shumë vota, manovër e LSI ndër vite. Të dy po përpiqen të zhvatin njëri tjetrin. PL "forca e parë" ! Kokëfortësia e Berishës për të qëndruar në pushtet, për tej mundësive, duke lyer flokët,po duket "më i ri" se thinjoshët 50 vjeçarë.

      1. A
       Aida

       Mos i q.fsha robt, paske n'dru fotografin. Prap shume i shemtuar je. I ke thene njerezve qe nuk del ne tv nga qe nuk te pelqen zeri jot dhe shqipen e flet cope , cope, me dialektin 100% fshatar . Ate se ndron dod po hajde mos u merzit.

       1. E
        Erjona

        Pikes i ke rene. Thone qe Meros nuk i punon

        1. D
         Dashnoret e Meros

         Ka mbjellë flokë prandaj e ka ndruar foton. Vegla ka kohe qe e ka " braktisur" por njehere ne muaj me 2 viagra500 edhe arrin "ta ngjyejë" me këto fshatarkat kazetare. ( 60 sec maximum eshte rekordi I tij. Pastaj keputet si lepur)

       2. S
        Shkodra Loce

        Akoma na sillen verdalle keta politikane bastarde.?! Hapu toke,hapu...!

        1. Y
         YMER GELBAZA JA FUTI DHISE NE BYTH PER HERE TE PAR

         YMER GELBAZA KELLIRA MARDHENIEN E PARE SEXUAL E KA PASUR ME NJE DHI KUR PUNONTE COBAN NE FSHATIN E TIJ ,BILES YMERI I FUTI KARIN NE BYTH TE DHISE SE NUK KISHTE EXPERIENCE HAHA

         1. K
          Kumac Kumaqi

          Ti do jesh ndonjë gargull patjetër ose nga ata shiegjidët . Bë'o testin e S'adn-së , sojfand sokakësh .

         2. c
          cEndriFuga e felliqesirave

          Detyra e ngarkuar per tere sejmenet mediatike ne sherbim te qeverise mbetet : Diversion mbi opoziten se ashtu pretendojme te mbulojme zullumet e qeverise! Dhe Mero Baze qe eshte gjithmone avangarde ne sherbim te c'do pushteti ne keto 30 vite, kete sherbim qeveritar mundohet ta kryeje duke shpikur perdite lojra lufte brenda opozites.

          1. G
           GREG KRISTAQ RAMA E TALL KEQ YMER G KELLIREN

           YMER PSE TE TALLIN DHE TE PERBUZINE TE GJITHE, M SE JE NJE SU SHEMTUAR SETE MBAN GOJA ERE MUT -BYTH FAR SE KUR MASTUBON TE RRJEDH KARI QELBESIRE DHE MU SE JA PUBLIKOJE DOSJEN E INCEST TE EDI EA-KRISTAQ RAMA-GREG KRISTAQ RAMA PSE NUK E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER VITE TE TERA?

           1. K
            Kujtimi

            O Mero , po si ka munsi mer plak , nuk e keni botuar ate “GAFEN “ e Berishes ne ate takimin me suedezet kur e Quajti kryetarin “ ZONJE”. Si mundet qe ju ka shpetuar kjo . O burra , verini edhe nje titull bombastik siç e ke zakon edhe Skapeeeeee.

            1. s
             shahin

             Jepi Mero, fute gjuhen edhe poshte koqeve te Rames...merr dhe gruan te te jape nje dore/lol

             1. Y
              YMER PSE TE TALLIN TE GJITHE SI NJE BYTHLEPIRES I

              YMER CILIT JA FUTUR LLAPEN NE BYTH ME THELLE SALI BERISHES APO EDI RAMES? OR YMER NA QELBE NE LOKALE SE PO TE MBAN GOJA ERE BYTH MUT FARE ,DUHET TI HAPIM DRITARET DHE NUK LARGOHET ERA E QELBESIRE NGA GOJA JUAJ

               1. T
                Tironci

                O Mero me ke ngri gjakun kur pash foton tende tek artikulli , te ngaterrova me Jamarber Malltezin , isoj sikur ju ka bo i non.

                Lini një Përgjigje