Gjunjëzimi i parë i Berishës para Meta/Metaj 

28 Shtator 2022, 18:44Editorial Mero Baze

Ashtu siç pritej, Ilir Meta/Metaj ishte në pritje të një sinjali të Sali Berishës rreth ligjit për dosjet e Sigurimit të Shtetit. Distanca e krijuar mes Meta/Metaj me Berishën, ishte një shantazh i pastër që ai të jepte prova se e meritonte alencën me të lidhur me ligjin e dosjeve. Dhe Sali Berisha sot e dha provën e parë.

Ai ka dorëzuar një projektligj për dosjet në Kuvend, ku e trajton çështjen e personave të certifikuar nga Komisioni “Mezini” dhe “Bezhani”, siç i intereson Ilir Meta/Metaj. 

Ndryshe nga iniciativa ligjore e socialistëve dhe Partisë Demokratike zyrtare, që kërkojnë t’i heqin pengesën ligjore Autoritetit të Dosjeve të kërkojnë edhe për personat që kanë marrë certifikatë nga këto dy komisione të politizuara dhe të keqpërdorura politikisht, Berisha kërkon që për çdo person që ka marrë këto certifikata, të kërkohet një vendim i Gjykatës së Lartë.

Pra thelbi i projektligji të Berishës është të kundërshtojë iniciativën e socialistëve dhe demokratëve, e cila i hap rrugë verifikimit të dëshmisë së Ilir Meta/Metaj, “marrë në rrugë operative”, gjetur në dosjen e qytetarit Filip Talo.

Kjo është një provë e mjaftueshme besnikërie e Sali Berishës për Meta/Metaj, pas shantazhit që ai i bën duke mos konsideruar bashkëpunimin me PD e Berishës në asnjë aksion politik.

Ai refuzoi të ishte me Berishën në protestën tek inceneratori i Sharrës, nuk i është bashkuar aksioneve të tij politike më vonë, madje as në dasmën e djalit nuk i ka shkuar, me arsyetimin se po rregullon dhëmbët.

Ai po ashtu dje i ka bërë thirrje publike Berishës të dalin më kandidatura të përbashkëta, çka tregon qartë se komunikimi mes tyre nuk funksionon dhe po bëjnë dialog publik, për t'ia lënë përgjegjësinë njëri- tjetrit.

Gjesti i sotëm i Berishës tregon se ai është gjunjëzuar nga presioni i Meta/Metaj. Jo se kjo gjë e shpëton Meta/Metaj, por tregon gatishmërinë e Berishës për të pasur qëndrime të përbashkëta për çështje që prekin njëri- tjetrin.

Natyrisht ky nuk është kusht i mjaftueshëm, por i nevojshëm në procesin e gjunjëzimit të Berishës para tij. Provën e parë e ka dhënë sot. Natyrisht Meta është tifoz i historisë sonë komuniste dhe do t’i kërkojë si Enveri në gjyqin e Kadriut, të “thellohet” në autokritikën e tij. Derisa të dorëzohet, ose të vdesin së bashku.

38 Komente

 1. M
  Mero Baze

  Sa inat ke o plaku Mero. Vetem vrer vjell nuk le njeri pa share pervec Rames qe do e urresh diten qe do te bej dalje. A ke njeri qe vertet e do ??

  1. t
   tata luigji

   Vendos emerin e shkelzenit o bythqire dhe jo te Mero bazes spurdhjaket e berishes nuk duhet te komentojne ne kete forum

   1. M
    Mal Cori

    Pse ta shaj Ramën, Rama nuk të rreh, nuk të djeg, nuk të vret. Shaje sa të duash, nuk të gjen gjë................................................... Ndërsa Sala dhe Metaj me horrat që kanë nga pas, kanë dhënë prova se të heqin qafe...........

   2. X
    Xh. Cela

    Mero Baze shkruan me emrin e tij, vetëm të paburrët e skuthët nuk shkruajnë me mrin e tyre.

    1. X
     Xh. Cela

     Mero Baze shkruan me emrin e tij, vetëm të paburrët e skuthët nuk shkruajnë me mrin e tyre.

     1. J
      Jozi Sagllamja

      Gërmo Tare, gërmo, se bishtin e Sali qënit, kryeqënit Ilir Meta/Metajn do të gjeshë…

     2. A
      Aron

      Shpresojme te kepusin qafen sa me pare qe te dy sebashku.

      1. D
       Dardan

       Harroje keputjen e qafes, sa te jete Arben Llalla ne krye te SPAK-ut!

      2. B
       Bardhyli nga Kosova

       Alfred Moisiu, Rexhep Meidani dhe Bamir Topi janë në Hagë për t’u takuar me Hashim Thaçin. Ata janë tre ish-presidentë! Gjatë rrugës për në Hagë u bënë katër! I shoqëron Pandeli Majko! Ndërsa i sponsorizon ish-presidenti 25 ditor i Kosovës, Behgjet Pacolli. Edhe Pacollit i kanë dhënë statusin e ish-presidentit! Leku gjë e madhe. Në të gjithë këtë histori, pra, rolin kryesor e ka paraja! Moisiut dhe Meidanit t’u japësh edhe paratë e kafes për një muaj, janë gati të shkojnë kudo. Bamiri shkatërroi sistemin gjyqësor të Shqipërisë për shkak të parasë! Ai është më i damkosuri president i Shqipërisë post-komuniste, më i përfoluri për korrupsionin në drejtësi! Bamir Topi është shkaktari kryesor i katrahurës së sotme që përjeton drejtësia shqiptare. Një gjyqtar dhe një prokuror që jep ryshfet 200-300 mijë e më shumë euro për vendin e punës, afër mendsh se ai do t‘i nxirrte e do t’i nxjerrë ato para, madje dy ose trefishin e tyre. Bamir Topi e shndërroi sistemin gjyqësor në një sistem të shitjes dhe blerjes së drejtësisë! Tani shkon në dyert e një gjykate, „për të kërkuar drejtësi“. Ndërsa Mejdani, përveç çokës që ia ofron Pacolli, ka edhe një arsye tjetër madhore pse gjendet në Hagë për ta takuar Hashim Thaçin. Ka nostalgji për kohën e komandantëve të Rognerit. E Hashim Thaçi, madje deri diku gjithashtu Jakup Krasniqi, janë komandantët e Rognerit! Të dy këta kishin asokohe (1999) një lidhje të ngushtë me Rexhep Meidanin, asokohe president i Shqipërisë. Patën lidhje direkte e të tërthorta përmes Paskal Milos edhe me Pandeli Majkon, kryeministër i Shqipërisë. Ndërsa Moisiu dhe Bamiri janë si „Muça pas daive”! Kanë shkuar atje për shit-mendje, se “E kanë dashur UÇK-në më shumë se gjithçka tjetër”! Topi në kohën e UÇK-së hante pilaf e paçe te gjellëtorja para PD-së! Akoma nuk kishte shkuar në zyrën e nënkryetarit të kësaj partie. Që atëherë mbahej si „i pavarur“! Por i pavarur prej Berishës, jo prej parasë, pronave dhe psurisë! Më vonë, edhe kur u bë presidenti, i qëndroi bindjes së tij “për të qenë i pavarur prej atij që e bëri president”! Por jo edhe i pavarur prej kryetarit të Bashkisë së Tiranës, ose kryetarit të opozitës së asaj kohe! Edhe sot që ky-ish-kryetari i Bashkisë së kryeqytetit, në rolin e kryeministrit të vendit e ka bërë Shqipërinë Kolumbinë e Europës, Bamka, bashkë me presidentin Moisiu, nuk ç‘varen prej tij. Leku gjë e madhe! Leku të çon në Hagë! Leku të le në Hagë! Leku të nxjerr nga Haga! Leku e kthen ujin mbrapsht e nuk po ktheka tre ish-presidentë e një beniamin që i ndjek nga pas! Prandaj hyri në lojë Pacolli, njeriu i lekut. Leku dhe njeriu i lekut sot janë gjithçka! Parimi, rregulli, drejtësia, liria, barazia janë përralla, të cilat i shohin vetëm idealistët. Këta ish-presidentët tanë ndjekin ku ka ndonjë bord kompanie private që t’u bëhen atyre pjesëtarë të lekut. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

       1. E
        Enter

        Oi rrjedhur po a ta mer mendja se ka lexues ketu te lexoje me shum se tre a kater rrjeshta . O tuaf dil o ne rruge takohu me shoke shko ne ndonje kafe hidh ndonje gote se njehere jetohet o matuf .edhe fam. Jote ne qaf time po te lexoje kushedi sa njeri i besdisshem do jesh . Miqesisht e sinqerisht.

        1. G
         Gopsi Satome

         E ç’mutin ke me këtë koment, o Bardhuli nga Koqova ? Pa lidhje ky moment. Qënke hajvan, gomar e koqe komplet.

         1. K
          Kavajsi

          Qafsh te gjithe Rruli nga Kosova a je vertete kaq i mire.Po me ngroh shume me keto fjalet e tua,ndaj spo e humb kohen por po ta lyp nje troc.Ma jep i her

          1. S
           Sok. Shpëtim Karaudhi

           Kavajasi... Po të ketë mundësi prit rradhën se para teje është Elbasanasi. Bardhylit nga Kosova ( nga Tropoja),vërtet i kruhet bytha po nuk pranon treshe .

          2. k
           korieri

           Bamiri nuk eshte me i kooruptuari siç pretendon ti o Bardhi prej Kosove, por ai ishte me Topja qe ndihmoi Saliun ne drejtesine e plepave dhe me kete jam dakort,e qe sot e vuan drejtesia.Mirpo hajde mbushi mendjen ketyre ,qe ku ka shkel kemba e tyre nuk ka mbire me bari. Dhe me e bukra eshte qe riduan me çdo kusht perseri qeverisjen ,se po plaket Paloqja e s'po duron do te behet minister me çdo kusht.

           1. F
            Fido Dido

            Tis ti Belux bëson e q'e di që veç atyre që thua , di diç tjetër n'gjithat'q'ne , them ne , të mëkuarit me diçogjëzë , i hyjmë deti më këmbë e çajmë malet me brirë e në mos paçim kacidhe a një dyshkë si thonë të kaludhmës kur s'kanë a e gjuajnë verdhaken sidomos fishanëve , ose , edhe xhepat plot , a kurnac n'a'u thënçin sokakkamët a të marrë si ca përtej dhëmbëlës q'edhe thonë që dallojnë përakës si bij bimbeshësh harruar barqeve fshemas a lënë kastranëve bobacë , kur , vllami - ti bëzan tratitën e ke përvojë nobelike e notike - kur ka një dit'tër vllami pra e i , i bëhemi e i bëjmë këmbë ne , ata pra e sa janë , jo of e brof e prof e rak a tak e art kombologostar e damidxanë shti të kolmet si xanxaramë sahanxhinj me urdhena kalorsie e noima thurate cjepsh belikanë shitmënds e shtrëmbmbarë të prap e të marrë me trupë të mermertë e pa kokë Deade që si thua ti me thonjtë pa prerë zhyt duar në dorezat e gardistit e si Gaindon fa-fa-fat pësor si një efëndi spatharan klloqit e klloqit e fara s'të zë .Vadid e vadit e si aka demin cyt n'arn'tënë pa plug e që të ka shtënë cyti n't'remen. Pi në shtëmbë uj'burimi e rëmbil në mot të marrë . Por edhe ne pjerdhim si ti , ushqehemi si s'di ti , fëndojm°q'i thua ti me , e pa të fare fare , këmbë zbathur në do ta dijnë të tutë shokëranë e dukesh që ke plonë e kë do mund ta blesh , por jo , ata , kanë , e , thiri kobit , ndosi bulmenë skepës , kur , shkonin ungj'e stër , natës , mbi kuaj a kaleshe , m'at'her , na , or Don Huan , fluturo pamsen në konkaven shqimatanë , merr ufnë të thelës gjinde , e , ti na mëndor , kë , ne , o'ata , që , frymojm'si ata e ty vetan pa kanë e kamë . Nuk pjellim belanas si ti mullanë . E han bar dhëntë . Ti s'ha . O'shqeu n'do si mazhor i matur . Shtruar e ke , shijëlloje e mos lë thërrima , po tu përzie , ville .

           2. P
            Patronazhisti

            Ne kete zallamahi apo tollovi sic thone ripjerdhesit te bien ne sy nja 5 pseudonime, qe mbajne byrekxhinjte e PS-s duke i alterrnuar emrat e duke mjaullitur si mace te lagura ne shi ne funksion te shpalosjes se antishqiptarizmes se tyre budallaqe te injektuar nga spiunet serbe qe kane ne krye te partise se tyre injorante.

            1. B
             Bukurije Krasniqi RKS

             Shqipëris zyrtare (qeveris) ja pafsha flakenë sepse osht duke e minu shtetinë tonê Kosoven ma keqë se vet shkjau.

             1. x
              xheJ. eN. Bi.

              O Bukurie ... Emrin e ke bukurie po nga komenti duhet të jesh e shëmtuar dhe e zez di ke shpirtin.

              1. G
               Gjon

               Sa te keni Al Binin dhe Vjodha Osmanin Kosova nuk ka vdekje; hic mos e rruani per Shqiperine, vetem harrojeni bujarine dhe perkrahjen e viteve 1998-1999!

              2. B
               Bukurije Krasniqi RKS

               Shqipëris zyrtare (qeveris) ja pafsha flakenë sepse osht duke e minu shtetinë tonê Kosoven ma keqë se vet shkjau.

               1. K
                Kadriu

                O Bukurqije, edhe kur shkrun, shkrun akoma serbisht, mos ki merak se me pordhitikanin kokqoshe qe keni, do humbni dhe ato shtete qe ju kan njoft si shtet! Tani Bukuqije ik bej ndonje pite apo fli, se qeveris tone i rruan trapin ti dhe gjith injorantet si puna jote!

               2. Z
                Zeqo Pilafi

                Te gjitha keto jane pa vlere. Ajo qe ka rendesi qendron ne faktin, nese PS PD/Alibeaj i kane votat per te kaluar ligjin, apo jo. Jo vetem kaq, por mbetet per te pare nese eshte i interesuar Edi Rama ti largoje Berishen dhe Meten nga politika aktive, kur dihet se qenia e tyre ne politike eshte flori e shkuar floririt per jetegjatesine e pushtetit te tij. Por edhe sikur te ishte i interesuar per te hapur sinqerisht dosjet, Edi Rama ja ka friken nje votimi, sepse shume nga deputetet socialiste edhe nese nuk kane qene vete spiune te sigurimit, jane te lidhur me njemije fije me rrjetin e spiuneve. Une sinqerisht besoj se nje ligj per hapjen e dosjeve, kurre nuk mund te kaloje ne parlament. Vetem nese votimi behet i hapur dhe ne menyre nominale, atehere po, ky ligj do te kalonte. Por, po ashtu, mendoj, veshtire se do shkoje ndonjehere ne parlament ky ligj per tu hedhur ne votim.

                1. Z
                 Zeqo Pilafi

                 Te gjitha keto jane pa vlere. Ajo qe ka rendesi qendron ne faktin, nese PS PD/Alibeaj i kane votat per te kaluar ligjin, apo jo. Jo vetem kaq, por mbetet per te pare nese eshte i interesuar Edi Rama ti largoje Berishen dhe Meten nga politika aktive, kur dihet se qenia e tyre ne politike eshte flori e shkuar floririt per jetegjatesine e pushtetit te tij. Por edhe sikur te ishte i interesuar per te hapur sinqerisht dosjet, Edi Rama ja ka friken nje votimi, sepse shume nga deputetet socialiste edhe nese nuk kane qene vete spiune te sigurimit, jane te lidhur me njemije fije me rrjetin e spiuneve. Une sinqerisht besoj se nje ligj per hapjen e dosjeve, kurre nuk mund te kaloje ne parlament. Vetem nese votimi behet i hapur dhe ne menyre nominale, atehere po, ky ligj do te kalonte. Por, po ashtu, mendoj, veshtire se do shkoje ndonjehere ne parlament ky ligj per tu hedhur ne votim.

                 1. M
                  Mero Baze

                  Eshte mbush Shqiperia me gazetare qe lepihen sa majtas e djathtas vetem servilizem. Une jo une i shaj te gjithe qe te me doje Rama. Po une as Ramen nuk e dua vetem kam inat gjithe kohes.

                  1. E
                   Eri

                   Shkruaje me mire titullin "Gojorja e rradhes e Berishes ndaj Metes qe kur rimori drejtimin e PD-se"

                   1. B
                    Baca

                    O Bardhyli nga Kosova, o Ilir Metaj nga Cepani mos na i nxirr sekretet se kam edhe une nja dy sekrete per ti thene sy me sy ne Hamallaj.

                    1. S
                     Skenderbegasi

                     Zeqo Pilafi është e vështirë të jesh besimtar kur e sheh që disa njerëz si vretë rrufeja. Po ke pare ti Zeqo që Zoti i ka lejuar të vendosen rrufepritëset në kisha prej mëkateve të priftin edhe pse rrufetë i lëshon vetë.

                     1. T
                      Trotski

                      Gopsi ke te Drejte.Ky Bardhyli nga kosova me duket se i ben Sherbim Serbit dhe Sali kermes. Le ti haje MUNE UCK -Edepsezi.i Felliqur.

                      1. Ke stadiumi Dinamo

                       Si Kurshovi në gjunjë para Titos shkatërrim i gheti të dy shtetet edhe kto të dy shkatërrimi i pret tjetër herë në gëzime

                       1. A
                        ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU E FATOS LUBONJA

                        SHKELZEN BERISHA JA FUT KARIN NE PIDH ARMINA MEVLANIT, YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT ,EDI RAMES,ALEXANDER VUCIC DHE BATON HAXHIUT

                        1. A
                         ANDI BUSHATI E KA NJE PYETJE PER ZAGARIN E MJERUAR

                         YMER KUR ECKE FUTUR KARIN NE PIDH APO NUK TE OFROHET ASNJE FEMER NE PLANET SE TE MBAN GOJA ERE BYTH MUT FARE

                         1. Y
                          YMER GELBAZA KELLIRA IK JA FUT KARIN NE BYTH FRROK

                          TE GJITHE GAZETARET DHE POLITIKANE NE DARKE SHKOJNE NE SHTEPITE E TYRE AFE GRAVE DHE DASHNOREVE TE TYRE

                          1. E
                           ESHTE ARRESTUAR YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUP

                           NE DATEN KUR ZENI I BABIT U MARTUA ME ARMINA MEVLANIN

                           1. A
                            ANDI BUSHATI E TALL YMER GELBAZA KELLIREN ME DOSJE

                            YMER GELBAZA KELLIRA KA NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN-NUK ESHTE GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAHOS POR ESHTE ALEXANDER VUCIC

                            1. K
                             Kasneci

                             Ilir Meten nuk e gjen gje sepse te gjithe ia kane friken. Ky eshte sekreti i mbijeteses se tij.

                             1. M
                              Mero Baze

                              Oh sa inat qe iu kam te gjitheve. Shpresoj qe Rama ti lexoje komentet dhe une e urrej pasqyren time. Me nxjerr keq. Po une nuk dorezohem vazhdoj urrejtjen se u bera disa vite ne Tirane dhe ata injorantet nuk e dine. Sa inat qe kam kete emer po ska gje ka dhe me keq

                              1. Y
                               YMER PSE TE MBAN GOJA ERE MUT BYTH FARE DHE PSE TE

                               YMER GELBAZA KELLIREN E PYET BLENDI FEVZIU

                               1. T
                                Tiransi vjeter

                                Nga keta me cudit patriotizmi i Pandos qe i qan shume zemra per kosovaret. Ne Hage nuk i mbajne pa faj dhe pa fakte. Nuk me mer mendja qe te jene kaq te paster si ne drejtim te zullumeve qe kane bere ndaj roberve serb ashtu edhe ndaj qytetareve kosovare qe ishin ne opozite me ta.

                                Lini një Përgjigje