Kosova nuk duhet ta trajtoj betejën e Edi Ramës si betejë e një shoku të Hashim Thaçit 

24 Shtator 2022, 20:00Editorial Mero Baze

Fjalimi i Edi Ramës në Nju Jork është një akt politik i Shqipërisë ndaj Kosovës. Shqipëria ka marrë përsipër në një moment të vështirë për Kosovën të demontojë një proces politik ndërkombëtar ndaj Kosovës, i cili nuk ka çuar ashtu siç pritej në zbardhjen e krimeve ndaj serbëve, por dhe në një degradim të standardeve ndërkombëtare të drejtësisë. 

Fjalimi është një peshë e rëndë për Shqipërinë, sidomos po të shikoje përpjekjen e kryeministrit për ta ndërthurur “vënien në qoshe” të Kosovës përmes një procesi politik, në një botë të trazuar nga Rusia, ku ndarja lindje- perëndim kërkon vëmendje ndaj rreziqeve reale dhe jo atyre imagjinare, siç është shpikur rreziku nga komandantët e luftës në Kosovë.

Por sidoqftë ai fjalim tani është një akt politik publik në emër të Shqipërisë. Është një akt që zgjon plot trazime dhe në Perëndim, ku askush nuk ka qejf të vënë në dyshim drejtësinë, po ashtu dhe kulisa diplomatike që kanë çuar tek ai proces.

Në këtë histori Shqipëria mund të krijojë plot hezitime tek partnerët evropianë dhe të krijojë probleme dhe në vet procesin aq shumë të mbështetur po nga Edi Rama, i quajtur “Ballkan i Hapur”. 

Por kjo është pjesë e rreziqeve që ka çdo e vërtetë në Ballkan. 

Ajo që bën përshtypje në këtë histori, është se beteja e Edi Ramës po përcillet në Kosovë si betejë e tij për Hashim Thaçin. Të vetmit që e kanë përshëndetur deri tani janë liderët e PDK në Kosovë, a thua se kryeministri i Shqipërisë po punon si zyrë avokatie për një klient të tij në Kosovë. Udhëheqësit kryesor të Kosovës, presidentja dhe kryeministri, thuajse e kanë injoruar Rezolutën e Shqipërisë kundër raportit të Dick Martin, duke e quajtur atë “pa vlerë juridike”, siç¸u shpreh presidentja Osmani.

Natyrisht pa vlerë juridike është dhe fjalimi i sotëm, pasi Shqipëria nuk vendos dot për fatet e botës, por mund të bëjë akte politike për të mbrojtur fatin e Kosovës. 

Institucionet e Kosovës duhet të poziconohen rreth këtij akti politik, nëse duan edhe kundër, por nuk mund ta lënë Shqipërinë të vetme në një betejë për fatin e Kosovës, pasi kështu ajo mund të trajtohet nga kundërshtarët e Kosovës si betejë klienteliste e Edi Ramës për disa miq të tij politikanë të Kosovës.

Dhe kjo e rëndon dy herë Shqipërinë, një herë për peshën politike që merr fjalimi i Edi Ramës në Perëndim, dhe që natyrisht nuk janë gati ta duartrokasin, dhe një herë me shpërfilljen e atyre që duhet të mbanin këtë fjalim dhe Edi Rama t’i duartrokiste.

Mëritë personale, lufta politike dhe betejat për pushtet do jenë të përjetshme, por në sytë e botës lypset të jene në një gjatësi vale sa i përket çështjeve që dëmtojnë të ardhmen e Kosovës. 

Degradimi i historisë me raportin e Dick Martit nuk është më një trillim. Raporti i tij po rezulton një trillim dhe kjo është një çështje që duhet mbrojtur. 

Dhe fatkeqësisht në vend që Kosova të kërkonte mbrojtje nga Shqipëria për këtë çështje, tani jemi në fazën që Shqipëria po kërkon mbështetje nga Kosova për këtë çështje. Madje se disa udhëheqës të shtetit aty, duan ta trajtojnë këtë si aksion të Edi Ramës për shokun e tij Hashim Thaçi. Që në mendjen e tyre përkthehet për “armikun” e tyre.

70 Komente

 1. S
  Shaba

  Vjollca Osmani e ka mendjen se nuk po i ben derman unaza e hekurit ne stomak

  1. x
   xzmx

   Popull i kosoves largo sa me pare keta dy sharlatane qe i ke bere nje kryeminister e tjetren presidente. Vijne e na cajne trapin ne parlamentin shqiptar duke u ankuar qe Shqiperia nuk ka ndihmuar Kosoven ne fushen diplomatike dhe tani kur duhet te mbrojne dinjitetin e luftes se tyre per liri mbyllin sy e veshe dhe bejne si indiferente. Njehere na thone pse nuk na ndihmoni e te nesermen na thone pse i fusni hundet ne punet tona.

   1. k
    katarakti

    Për mua gjithë klasa politike e Kosovës duhet ta përshëndeste demaskimin që Rama i bëri raportit të Dick Martit për Kosovën dhe luftëtarêt e saj. Të paktën nevojitej një falenderim zyrtar nga ana e Prishtinës. Por nga ana tjetër politika kosovare ka tê drejtë tê zëmërohet dhe çuditet për lobingun që Rama bën në favor të Serbisê kur deklaron se: "Perêndimi nuk duhet ta detyrojë Beogradin që tê vendosë sanksione ndaj Rusisê"! Pse duhet të jetë Rama ai që i del në krah Serbisê?! Pra te Rama ka për të marrê dhe për tê lënê. Apo jo Ymer?!

    1. A
     Arbërori

     Katarakt grekqiri Nuk je në gjendje të kuptosh politikën ndërkombëtare, truri jot aziatik nuk percepton përtej hundës tënde. Ramës ashtu i vyen interesi, që të duket si i paanshëm, mendjehapur në raport me fqinjët tanë në Ballkan. Kështu që kur ia do puna i "mbron" miqtë ballkanikë, nga ana tjetër ua thotë troç mendimin e tij (si Vuçiç buzpidhit që ia thotë troç që të njohë Kosovën), pra kjo quhet politikë o Katarakt hajvani... Deri tani Rama mund të cilësohet si diplomati shqiptar më i guximshëm dhe më efikas në arenën politikë ndërkombëtare. Po nejse, ju grekqirat dhe salinjtë nuk keni horizont mjaftueshëm.

     1. F
      Fanatiket pa tru qe shkaterruan Shqiperine.

      Arberori, Dy dopjo whiskey dhe nje ekspres do t'i jepja ne mëngjes, po të njiheshim. Respekte.

      1. L
       Lani

       ????????????????????????

       1. B
        Bureto

        @Arberori! Duke shkrojtur edhe per mua, por them jo vetem, faleminderit qe me kurseve komentin. Pamvaresisht fjalorit te perdorur, qe mund te ishte ca me qytetar, ta kuptoj revolten ndaj dhe te pershendes!

        1. T
         Tironsi

         Shqiperia mbushur me katundare.

        2. L
         Lal

         Shko ti ne krye nese mundesh. Por me dukesh thjesht nje antar i lgbt

         1. k
          katarakti

          Kam qënë tepër i zënë sot për të lexuar gomarlliqet që ke shkruar. Tani fillova të mendoj nëse ia vlen tu japësh përgjigje të gjitha vemjeve dhe krimbave që mban kjo tokë?! Por meqë fillova, po vazhdoj. O bajgë turke. pêrpiqu të kuptosh se kur Edi flet për njohjen e Kosovës nga Serbia, ai nuk thotë asgjë të re. Thjesht bën detyrën. Nga ana tjetër kur puthet me Vuçiçin dhe i kthen krahët Kurtit, kjo po që ështê e vështirë për tu kuptuar. Pêrse u dashka që ky Edi yt të bëka asnjanjësin?! Në fakt ai as asnjanjësin nuk bën, por thjesht avokatin e Serbisë. "Duhet ta kuptojmë Serbinë" - shprehet i Gjati me Brekushe. Dhe ti hidhesh përpjetê nga gëzimi. Çfarë politike e madhe! E kupton sa gomar je?! Nuk besoj. Kaq për ty sot. Dhe është shumë që po e ul veten kaq poshtë duke u marrë me debilë si puna jote.

          1. I
           I tille je , sa here qe hap gojen

           O z. Katarakti , ne mos qofsh i lehte nga mendja , injorant (gjysme budalla) , duhet te jesh shpirtzi dhe serbofil ! I tille je ne cdo koment qe ben !

          2. A
           Albanian Orthodox

           Arbërori@ turkoshak kosove ju mire ua ben Serbia qe ua shkerdhen faren. Dosa osmanlli turkoshake dhe al-bin anadolli ia hane karin Edi Rames.

          3. Roberto

           Po eshte e vertete qe Rama tha ate qe duhej te thoshte per Serbine. Ti ndahesh dot tani nga Amerika??? Apo Europa??? Nuk ndahesh dot. Te njejten gje tha dhe Rama per Vucicin qe perfaqeson Serbine dhe kjo nuk mund te kuptohet drejt nga ty sepse kapaciteti yt aq shkon. Ne politike dhe per hir te stabikitetit ne Kosove dhe ne Ballkan ne nuk duhet te shohim buzet e Vucicit apo shalet e Osmanit por duhet te bashkepunojme dhe te mos kemi me probleme si ne te kaluaren qe Kosova i ka provuar ne kurriz. Kosoves i intereson dialogu dhe pjesmarja ne Open Ballkan sepse ky eshte vendi qe do sjelle gradualisht njohjen e Kosoves nga Serbia dhe padiskutim edhe njohjen e krimeve te luftes nga Serbia kundrejt popullit te Kosoves prandaj te pakten degjoni dhe analizoni fjalet dhe fjalimet qe behen per keto ceshtje nga persona qe jane politikane largpames dhe jo zagare rrugesh qe kane frike se mos i gjuan njeri me gure dhe i "rrezon" nga kolltuqet e ngrohta.

           1. k
            katarakti

            Kur do të ftohet edhe Rusia te "Ballkoni i Hapur"?! Agjencitë e lajmeve bëjnë të ditur se Serbia ka nënshkruar një marrëveshje te re bashkëpunimi me Rusinë për “konsultime” të ndërsjella mbi çështjet e politikës së jashtme. Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviç, nënshkroi marrëveshjen të premten me ministrin e Jashtëm rus, Sergey Lavrov. Kjo marrëveshje është realizuar në ambientet e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, në një periudhë ku shumica e delegacioneve perëndimore shmangën kryediplomatin rus për shkak të agresionit të Rusisë në Ukrainë. Nga ana tjetër presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u takua me ministrin Lavrov në Nju Jork dhe të dy “theksuan përqendrimin e përbashkët në zhvillimin e mëtejshëm dinamik të marrëdhënieve ruso-serbe”. E kuptuat ju më sipër?! Prandaj them që lideri global me brekushe të gjata ka të drejtë kur shprehet se "duhet ta kuptojmë Serbinë"! Posi jo!

            1. L
             Ladi

             Pergjigje e sakte. Problemi eshte se flasin qe ne fillim njerzit qe nuk kane ndonje gje per te thene.

           2. L
            Loni, ish dashnori i Grides

            Popull budalla, politikane akona me budallenj...e bene Kosoven mut! Me e bukura eshte se luftojne Edi Ramen ...

            1. V
             Vllahu rame do serbin hashim!!!!

             Mero, rama e sorosi e dine qe eshte serb ne origjine jo te larget hashim Thaqi ndaj duan ta lirojne e te mos lejojne dhe prishtinen si tiranen prej 100 vitesh, qe te qeveriset nga shqiptaret!!!! Lufte cifute dhe minoritaresh bukeshkale kunder KOMBIT SHQIPTAR E SHTETIT TE TYRE!!!!!!

             1. A
              Arman Qedon

              Bëji vetes dhuratë testin e Adn-së për ditëlindje e na provo cilit komb i përket .Shtete kanë shkuar e janë shuar para se x vezore u pllenuan me gjenin tënd .Ti duket je xhentil e rrjedh nga mbreti Gent .

              1. P
               Per korrektesë

               Ha ha ha. Ky gomari nga mbreti Gent? Ky we i thotë Hashimit "Serb" dhe "Thaqi" Ky është nga te "gjozhdës dhe qekiqit". Dhe e quan veten shqipetar. Shko.mër pallë se ti e flet dhe shkruan shqipen si serbet. Ke bythe dhe shan Hashim Thaçin to ndyresirë udbashe. Të tere kosovaret qe shajne Hashim Thaçin nuk jane shqipetare por mbeturina serbe.

               1. T
                Te tille jini , sa here qe hapni gojen

                Te lumte goja o komentuesi "Per korrektese" . Paske qene ne zemren time , per gjithe ata idjote qe i verviten si qene te terbuar UCK -se dhe lepihen pas UDB - se , jane ARMIQ TE VERTETE TE KOMBIT SHQIPTAR !

                1. T
                 Te tille jini , sa here qe hapni gojen

                 Te lumte goja o komentuesi "Per korrektese" . Paske qene ne zemren time , per gjithe ata idjote qe i verviten si qene te terbuar UCK -se dhe lepihen pas UDB - se , jane ARMIQ TE VERTETE TE KOMBIT SHQIPTAR !

               2. T
                Te tille jini , sa here qe hapni gojen

                Edhe ne se e leme me nje ane injorancen dhe analfabetizmin e komentuesit " Vllahu rame. . ." , nuk mund te mos na bjere ne sy fakti qe plehra te tille jane mbi 90 % spiune te UDB - se , felliqesira qe kane degraduar si njeres , pa lere me si shqiptare !

               3. S
                Serbi hashim

                Serbia i ka vene kushte rames dhe be qe kosoven e njeh kur ta marre serbi hashim ta udheheqe?????!!!!!!

                1. F
                 FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

                 Edvini,para se te kerkoje te lidhe ushkuret e kosoves le veshe nje pale breke se ashtu si ky vend ka ngelur NUDO 30 vjet pa shtet ndersa Kosova e ka gjysem shteti.Te konsiderosh Ramen si sinonim te Shqiperise eshte me teper se idjotesi qe kerkohe ti thyen rekordet serbit Sali qe 30 vjet kur thoshim SALI..Nenkuptonim shtet,qeverri,prokurori ......parti demokraci Sllobodanke Liri!

                 1. P
                  Per komentuesin FAZLLIQ-qires. . .

                  PTHUUUUUUU , IDJOT GREK , SERB , RUS DHE SHIPFOLESI ME BARBAR I KESAJ GJUHE !

                 2. B
                  Bardhyli nga Kosova

                  Një retorikë habitëse po ndodhë, por jo e papritur për njohësit e zhvillimeve Serbi-Kosovë. Presidenti i Serbisë ka filluar ta ndijë mungesën e Hashim Thaçit dhe sigurisht të vartësve të tij. Në shumë lëvizje të politikës së Kosovës Serbia po ankohet, sigurisht duke e parë një rrjedhë përmbysëse, të politikave ku Serbia jo vetëm ishte partnere, por dominuese. Hashim Thaçi i mungonte prej muajsh, por veçanërisht në tryezën në Berlin, ta kishte përballë, jo si një palë të barabartë, madje as si një partner, por si një vartës të tij, siç ishte mësuar për vite të tëra. Aq sa më, shqiptarët në Kosovë nuk e dallonin në bisedimet në Bruksel, se cilat ishin projekte shqiptare, dhe cilat serbe. As kush po e udhëhiqte fatin e tyre. Që nga takimi i fundit në Berlin, Vuçiqi, thuajse nuk ka ditë që nuk mundohet të sqarohet para opinionit serb dhe kundërshtarëve politik, dhe t’ua bëjë me dije, se pozicioni i Serbisë ka ndryshuar dhe është dobësuar, dhe se Perëndimi nuk do ta lejojë lojën serbe. Po ashtu ai është ankuar se nuk ka më në Kosovë, një përkrahje apo një politikë, që ai mund ta dominojë, përkundrazi ka një politikë, që e deklason atë. Dhe në këtë mes edhe pse nuk e thotë, aleat besnik i ka mbetur vetëm Edi Rama, kryeministri i Shqipërisë, i cili nuk ka javë thuaja, që ai mos t’i dalë në mbrojtje Vuçiqit. Aq sa bëri thirrje që shqiptarët në Kosovës të bëjnë paqe me Serbinë dhe ta harrojnë të shkuarën, pra edhe luftën e fundit, në të cilën Serbia kreu gjenocid dhe etnocid, ku përveç mbi 12 mijë viktimave, dëboi rreth një milion shqiptarë nga vendi. Por, Rama thjesht po e vazhdon frymën e Thaçit, i cili kërkonte amnisti për serbët, madje e pat inicuar një ligj, për faljen e krimeve të serbëve, në emër të harresës kolektive. Kur cubat e malit si Thaçi, Veseli, Haradinaj dhe Limaj bashkë me kukuvajkën Ldk erdhën në pushtet, dhe në vend të fuqizimit të sovranitetit dhe të integritetit të shtetit, ata vendosën, në kundërshtim të plotë me Vendimin e GJND-së për njohjen e legalitetit të Shpalljes së Kosovës shtet të pavarur dhe sovran, ta kthejnë në bisedime, duke u dhënë mundësi serbëve dhe aleatëve të tyre, që ta atakojnë, pikërisht sovranitetin e shtetit të Kosovës. Tradhtari Hashim Thaçi pranoi bisedime pa kushte me Serbinë, duke e pasur në qendër të vëmendjes fatin dhe vullnetin e serbëve të Kosovës, dhe me këtë edhe qëllimet e institucioneve në Serbi. Për ardhjen në pushtet në qeverisje, dhe më keq akoma në krye të shtetit të Thaçit, mbajnë përgjegjësi udhëheqësit e LDK-së. Po në këtë perspektivë duhet të shihen edhe relacionet që mban aktualisht LDK-ja dhe kryetari i saj Lumir Abdixhiku,  përballë klanit mbizotërues të Thaçit në PDK, edhe pse ai vet është në Hagë. Dhe meqë Hashimi gjendet prapa grilave për vrasjen e shqiptarëve, tradhtinë ndaj Kosovës po e vazhdon Rama me paramilitarët e opozitës kosovare (PDK, LDK, AAK dhe Serpska Lista e Vuçiqit. Nuk janë të rastësishme takimet e paradoditëve të Ramës me Memli Krasniqin, Lumir Abdixhikun, Ramush Haradinajn dhe Goran Rakiçin. Dëshmi se Kosovës vazhdon t'i gatuhet tradhtia nga "problematic gays" Hashim Thaçi, Edi Rama dhe Aleksandar Vuçiq. Mjerë për kombin shqiptar: në Shqipëri Edi Rama vlleh, në Kosovë Hashim Thaqi serb, në Maqedoni Ali Gruevski maqedon, në Mal të Zi Dritan Abazoviqi serbomalazez. (Më gëzon fakti që lexoni masivisht dhe pëlqeni opinionet e mia analitike. Me dashuri, me qetësi, me buzëqeshje e lumturi, i juaji Bardhyli.)

                  1. L
                   Lani

                   Po flitet per Hashimin or ti bardhyl. Nqs nuk e ke lexuar a s’e mban mend, është shuku i atyre që lanë eshtrat per Kosoven.

                   1. D
                    Dakord

                    Bardhyl te mungojne dy gjera thelbesore ne arsyetimin tend historik: e para kosova e ka fituar luften dhe duhet te sillet si fituese ndaj serbise duke e injoruar dhe jo duke e lutur apo kercenuar qe ta njohe apo duke i thene shqiperise ti mos i fol serbise se ne jemi te allnuar. Kosova duhet te thote me vepra ty serbi te munda njehere prandaj mos e krruaj se te mund prap. E dyta: gabim i madh i yti qe kerkon me çdo kusht te trashegosh urrejtjen te brezat e rinj. Urrejtja rrezikon te zhvlerosoje vete UÇK-ne se te gjithe e dine qe e vetme nuk do ta çlironte dot vendin. Z. Rama keto me siper ka kuptuar dhe po sillet si fitimtar ne arenen nderkombetare.

                    1. F
                     Futja kot

                     Gjallë qenka ky "fëlliqësira".

                     1. B
                      Baci

                      Bardhyli,nese nuk je „intelektuali“ atehere e kame nje ndodhi per ty.Gjate kohes se luftes ne Kosove,ne familjen tone erdhen dy vellezer me familjet e tyre (9 persona).Qe ne fillim kuptuam se nuk meritoshin strehim ,nejse…Pasi kalon nje jave filluan me te madhe te kritikojne luften dhe UCK,duke i quajtur cubat e malit,tradhetare….Mixha ua terhoci verejtjen disa here,por urrejtja dhe propaganda kundra UCK nuk kishte te nadale.Nje dite mixha ua mblodhe rraqet dhe ne oborr jashte .Kur qohet B. ne megjes i shefe teshat jashte dhe e kupton situaten , shkon i lutet dhe perkulet mixhes si nje qyrraman,lavire,ai ja kthen ;une jame cube mali,shko gjeje nje qen fushe… i larguam dhe morem „cuba mali“qe ende vazhdojme miqesin me ta.Franca,Norvegjia Holanda…pas lutes se II boterore zhduken me pushkatim nje numer te madhe te madhe te atyre qe i sherbyer fashizmit.UCK beri gabim te madhe qe nuk i pastroj zagaret e fushes qe si atehre ashtu edhe sote lefin per ta pru shkaun dhe te fitojne privilegjet e humbura.Kot bardhul kosova.Nuk kthehet ajo kohe.

                      1. I
                       I tille je , sa here qe hap gojen

                       Idjote si ty , as e meritojne te hedhesh syte e jo te lexohen , o plehra serbe Bardhyl. . !

                      2. B
                       Bukurije Krasniqi RKS

                       Ramoviqi shoki i Baton Serbomadhit dhe Berat Vulinit dy udbasha e agjente te KGB esht sa 10 shkie marre i koft se ky gjithmone ka qen kunder Kosoves dhe e ka damtu ma shum se serboruset, ky duhet mu shpall tradhtar me rezolut të veqant ne parlamentin e Kosoves.

                       1. P
                        Pickaxhiu

                        O Bukurije ik qiu me ndonje serb me mire se na hape barkun

                        1. L
                         Lani

                         Thjesht debile duhet te jesh se e pashkollume dukesh se kuptohesh qe nga gjuha qe perdor.

                        2. j
                         joel shkodra

                         Nuk e lexova e nuk do ta lexoj. Me mjafton vetem gabimi gramatikor ne titull: "ta trajtoj" - eshte veta e pare njejes, o Mero. Por ketu duhet veta e trete njejes (Kosova) "ta trajtoje" (e me dy pika ne fund). Nuk e di a do ta botoni se nuk ju pelqejne keto kritika per gabimet drejtshkrimore. Nejse, kam shprese (por jo shume) se do te mesoni. Sepse nuk eshte hera e pare qe ju ve ne dukje gabime gramatikore. Do te isha kureshtar te dija nese gazetaret, kur ndjekin fakultetin perkates, a bejne ndopak edhe lenden e gjuhes shqipe?

                         1. E
                          Edo

                          Nder te paktet dashamires te gjuhes.

                          1. A
                           Arbërori

                           Joel Jam shumë dakord me vlerësimet dhe analizat e tua mbi gjuhën shqipe, por në këtë rast besoj se është më e rëndësishme thelbi i artikullit. Respekte!

                           1. P
                            Per korrektesë

                            Arberori, respekte. Eshte e vërtetë. Permbajtja është shumë e rendesishme ne këtë rast. Por çfare të bejme une dhe Joel Shkodra qe na dhembin sytë dhe veshet kur shtremberohet gjitha shqipe?

                            1. j
                             joel shkodra

                             Jo vetem ne kete rast. Ne te gjitha rastet eshte i rendesishem thelbi i artikullit. Por, po aq e rendesishme, ne mos me teper, eshte pastertia e gjuhes. Sepse nuk eshte rast i vetem, por i perseritur ne menyra e gabime te ndryshme. Niveli gjuhesor i gazetareve eshte shume i ulet.

                            2. A
                             Angjelini

                             Jo Joel. Ne shkolle shkojn per te bastardhuar shqipen.

                             1. F
                              Fido Dido

                              Shkojn - ë , ata , ato venë e vijnë , shumohen bletët , si i shkumëzojmë teshat ?! I , fërkojm ë . Një fajko pa një fajko mbi telat e tendosur dhe përplasi flatrat në ndrejtim të tij - ( pa ë , një e tija pëndë u shkëput nga flatra ) - por pa mbëritur mbi , fajkoi fluturoi e ju vu me vrull nga pas fajkonës që luante me flladin e vjeshtës .

                            3. H
                             Hashim Danilloviq Hagabagla

                             Sipas informatave qe kemi stergjyshi i Hashim Thaqit del të jete Radosllav Danilloviçi. Kete e ka vertetu myftiu i Shkupit, Mulla Ibrahim Mitrovica, i cili thot se popi Radosllav asht perjashtu nga kisha. Arsyeja e perjashtimit ishte se Radosllav Danilloviçi ishte martu me nji rome dhe kisha ortodokse e ka perjashtu. Pas perjashtimit nga kisha, popi Radosllav konvertohet ne fene Islame nen emrin Jusuf. Jusufi qe ne te vertet asht Radosllavi asht baba i gjyshit te Hashimit, Sinanit, i cili ka vdek ne vitin 1929. Keshtu ka pohu myftiu Mulla Ibrahim Mitrovica por ky informacion vertetohet edhe ne dokumentet e arkivit serb te Malit te Hilandarit dokument ky i popave serb i evidentuar ne Serbice (Skenderaj) sipas të cilit Isufi ishte Radosllavi i vdekun në vitin 1929 ne Serbice.

                             1. L
                              Lani

                              Ju dinim te mençur e të zotë ju kosovarëve para se të hepeshin kufijtë e t’ju takonim. Zhgënjim i madh!!! Formim mediokër fëmijësh të shkollave fillore!

                              1. H
                               Hashmut thacovici

                               Jeni krejt i sakte per prejardhjen e gabelit hashmut

                               1. V
                                VINI GISHTIN KOKES

                                Keto qe thua jane idjotesira zoti komentues Hashim Danillovic. . . ! Vetem fakti qe Hashimi ka qene nder kuadrot KRYESORE te UCK - se , qe ka vene Koken ne rrezik per clirimin e Kosoves dhe sot vuan tradhetine tuaj neper burgjet e Hages me "provat" e shpifura qe ju kalbesirat e Kosoves kini mbledhur gjithe keto vite , te paguar nga Beogradi ,do te mjaftonte e tepronte per te provuar se kush eshte , kurse ti bythpambuk je lepire e lepihesh edhe sot pas serbeve, me budallalleqet e Mullanjve e myftinjve , mblidhnit materjale e "prova" qysh atehere , per tia dhene UDB - se e ruseve dhe tani derdellisni me tyrli shpifje e akuza per Thacin dhe per drejtuesit e tjere te UCK - se ! Nuk mund te kete armiq me te rrezikshem per Kosoven se sa ju plehra qe ishit kunder luftes per tu shkeputur nga Serbia dhe kunder NATO - s qe iu cliruan prej sundimit shekullor serb ! Me sillni zorret ne gryke me injorancen dhe koketrashesine tuaj antikombetare , si njeres qe nuk iu ka mbetur me gjak shqiptari . Sa mire iu paska njohur Enveri , qe iu fuste ne karantine , kur iu dergonte UDB-ja si spiune e diversante ne Shqiperi , por qe edhe sot duket sheshit se cfar plehra jini !

                               2. L
                                LDK

                                Hyrja dhe ngritja e Hashimit në politikë, është përfolur si e dyshimtë, madje, me intrigimet të disa Shërbimeve Informative të disa shteteve hiç miqësore për Kosovën. Këtë dyshim e ngrejnë, pikërisht, shokët tij të LPK-së në Mërgatë. Miqësinë e agjentit të Shërbimit Sekret francez, DGSE, Danjear Arnaud, dhënderr i Serbisë, me Hashimin, i pari e zbuloi Bardhyl Mahmuti, i cili, në atë kohë ishte i ngarkuar me punë të Jashtme të LPK-së. Hashimi ishte i etur për pushtet dhe para, aq sa edhe tutorët e tij në kupolën zyrtare, social-komuniste në Tiranë. Titullarët: Rexhep Mejdani – president, Skënder Gjinushi – kryeparlamentar, Paskal Milo – ministër i Jashtëm, Fatos Klosi – shef i SHISH-it, me mbeturinat enveriste, donin stausquonë me Jugosllavinë, njësoj si Enveri i tyre dhe assesi luftën me Serbinë. Ndërsa Fatos Nano i braktisi, u tërhoq, me bidjen se “këta, të LPK-së, janë sharlatanë, të pashkolluar, pa edukatë, banditër dhe fort të dyshimtë”?! Krerët shtetërorë të Tiranës, dërguan stafin profesional të agjit-propit enverist në Evropë, me qendër në Zvicër. Fletushkën “Zëri i Kosovës”, numri i parë i së cilës, u botua në një podrum të Prishtinës, nga grupi ynë ilegal, në vitet `70-a, në gjysmën e dytë të viteve `90-a, agjentët brenda LPK-së, e kthyen në një paçavure përçarëse të mërgatës së përbotshme gjithëshqiptare. Gjahu i parë i bandës së Hashim Thaçit, ishte puçi në Kryesinë e vjetër të LPK-së, e cila u shkarkua dhe u akuzua për tradhti, pa dhënë shpjegime. Zgjodhën kryesi të re, të dominuar nga klani i Drenicës. Morën drejtimin e fletushkës, tani, gazetë “Zëri i Kosovës”, ku shfrynin kundër shqiptarëve, duke e harruar Serbinë, e gjithë llumhania e kuqe staliniste e etnikumit shqiptar dhe përtej në botë. Kryesia e vjetër e LPK-së, pavarësisht destruktivitetit, në vijimësi, megjithatë, ishte për bashkimin e faktorit ushtarak. Ndrkohë që Kryesia Puçiste e përjashtonte këtë unifikim, pavarësisht pse Kosova ishte në luftë me Serbinë pushtuese. Dhe, duke i parë flirtimet e Kryesisë së re të LPK-së, me miqtë e Serbisë, dyshimi për nismen e sabotimit të luftës ishte i bazuar. Gjahu i dytë ishte Fondi “Vendlindja thërret”, t`i dorëzohet Kryesisë puçiste të LPK-së, përkatësisht, bandës së Thaçit. Përgjegjësi i Fondit, Jashar Salihu, kundërshtoi me arsyetimin se “unë i kam garantuar donatorët mërgimtarë për administrim korrekt dhe nuk heq dorë nga kjo përgjegjësi. Jam i hapur për transparencë, qoftë edhe me kompromisin për bashkë-menaxhim”. Por, Hashimi, si trim në poshtërsi, kërcënoi jo vetëm atë personalisht, por edhe familjen e tij. Jashari u dorëzua, SHTAB-istët në konsolidim e sipër, nuk pranonin asnjë kopromis, asnjë kontroll nga dikush tjetër të Fondit. Pra, donin të tërin dhe pa asnjë kushtëzim! Hashimi, si mjeshtër “i dajakut dhe i kulaçit”, e shpërbleu për nënshtrimin, duke e shpallur Jashar Salihun Hero të Kosovës, edhe pse ai vdiq nga sëmundja. Hashim Thaçi është trim në poshtërsi. Sikur ta përdorte trimërinë për mirësi, do të mbetej vlerë e historisë tonë. Mjerisht, ai, trimërinë e përdori për poshtërsi dhe u fundos përjetësisht. Dhe, nga ky fund i turpshëm, nuk e shpëton asgjë, qoftë një liri e blerë, siç ka ndodhur me ca “vëllezër siamezë” të tij. Këtë e ka dëshmuar me veprimet aventureske dhe banditeske, në likuidimin e rivalëve politikë. Shembullojmë vetëm me dy raste, që, sot, janë edhe akuza bazë e faktike ndaj Thaçit: a) Vrasja e gazetarit dhe e zëdhënësit të parë të UÇK-së, Ali Ukaj. Hashimi ishte i akuzuari i parë, ishte prangosur në Burgun e Tiranës. Xhavit Haliti i telefonon një gjenerali të Sigurimit Shqiptar dhe Hashimi lirohet. Vrasja i faturohet një kushëriri, i cili mohon çfarëdo lidhje me rastin. Enigmatisht, dosja Ukaj mbyllet, madje, pa asnjë hetim. Dhe kjo ndodhë vetëm në sistemin e rrënuar të drejtësisë në Shqipëri dhe Kosovë, dy shtete rrumpallë, qytetarët e të cilëve po i hanë qentë endacakë bulevardëve dhe rrugëve të Prishtinës, Tiranës dhe qyteteve tjera. b) Fjalosja e Hashimit, më 1993, me profesor Behajdin Hallaçin, sekretar organizativ i LPK-së, në Kosovë, inferioriteti i tij në raport me Hallaçin e çoi në plumb atë, për të shmangur një rivalitet të mundshëm politik në të ardhmen e afërt. Me plumbosje u shuan kësaj jete edhe bashkëluftëtarët e profesor Hallaçit, komandant Ismet Jashari-Kumanova dhe Shaban Shala. Murat Jashari, tashmë, viktimë speciale e “komandantëve”, bënë pyetjen bombë drejtuar komandantëve: “Kush e vrau vëllain tim Ismet Jasharin, alias Komandant Kumanovën?!” Një pyetje domëthënëse, që ka mbetur pezull, në pritje për ta mbuluar harresa, pa përgjigje. Shkrimtari Maksin Gorki këshillon, “të mos i mohohet gjithçka tjetrit, sepse rrezikohesh të të mos të besojë njeri”. A bëri diç të mirë, si kryeministër e president, Hashim Thaçi, “për të mbetur në memorien e historisë për vlera”? Gjithësesi, po. Kryevepra e Hashimit është Krijimi i Gjykatës Speciale të Kosovës, me seli në Hagë. Edhe motivimi i tij është bindës: “Vazhdon vrasja e dëshmitarëve, me parësi në numër në Dukagjin. Bota demokratike nuk i toleron këto krime makabre, në zemër të Evropës”. Edhe vrasja dhe kallja e dëshmitarit potencial të Hagës, në shkurtin e vitit 2020, i cili udhëtonte me ekzekutorët në makinë, e vërteton deklarimin e Hashimit. Përndryshe, Gjykata e krijuar nga OKB-ja, do të ishte fatale, duke u dhënë rast rusëve e kinezëve të talleshin me nulitetin ushtarak dhe “atdhetar” të komandantëve fiktivë të UÇK-së së LPK-së, të cilët vranë Ministrin e Luftës, Kolonel Krasniqin, në vlugun e luftës. Një Gjeneral i shquar kroat, bëri pyetjen, sa të dhimbshme, aq edhe tmerruese, duke vlerësuar lart personalitetin, integritetin dhe profesionalizmin ushtarak të Kolonelit tonë: “A e dinë shqiptarët se kënd kanë vrarë?!” Në librat e Karla del Pontes dhe të Dick Martyt janë pasqyruar edhe gjetjet e prokurorit amerikan Jack Smith, torturat dhe vrasjet e kundërshtarëve politikë shqiptarë, në të paktën 40 burgjet rurale, të improvizuara, kryesisht ahure e stalla bagëtish, të menaxhuara nga komandantët e zonave me urdhër të SHTAB-it Qendror të LPK-së, pavarësisht nëse ai ndodhej në “Rogner” apo brenda Kosovës. Skajmërisht kriminale, askush nga ata që kërkojnë zhbërjen e Gjykatës Speciale, nuk merakoset për vrasjen e mbi 1.000 kundërshtarëve politikë. Ndërsa sipas statistikave të specialistëve të të Drejtave të Njeriut dhe të Shoqërisë Civile, shifrimi i viktimave shkon në 1.825 dhe në evidencat e fundit deri në 1.920. E tmerrshme, të gjithë shqiptarë krejtësisht të pafajshëm, kryesisht, luftëtarë të uniformuar dhe të devotshëm për çlirim dhe demokraci! PDK-ja, në veçanti, në mënyrë të organizuar, po bënë çmos, për ta inkriminuar UÇK-në, duke mbrojtur individ e grupe se, gjoja, me veprimet e tyre, qofshin edhe vrastare, përfaqësojnë UÇK-në. Kjo tendencë e poshtër e kriminale duhet të stopohet dhe të demaskohet si armiqësi e hapur ndaj Kosovës. Cubat e UÇK-së nuk kanë qenë shokë lufte të Ademit Jasharit. Përkundrazi, përgojuesë, penguesë dhe sabotuesë të luftës së Hamëz dhe Adem Jasharit, të cilët edhe fizikisht i ndanin 2.000 kilometra. Madje, nga katërshja e Hagës, tre syrësh nuk kanë qenë fare pjesë e luftës. Në vend të luftës për çlirim e liri, ata kishin zgjedhur të merreshin me lista morbide, vrastare dhe komunikata SHTAB-iste, gjithnjë në emër të UÇK-së, denigruese të luftëtarëve të mirëfilltë dhe sabotuese të luftës çlirimtare.

                                1. L
                                 Lani

                                 Per sa kohe nuk doni njerëzit tuaj përse duhet t’ju duan e vlerësojnë të tjerët?

                                 1. X
                                  Xyz

                                  LDK ,Ti je nje njeri qe ke marre per obligim perhapjen e se vertetes serbe per UCK dhe komandantet e saje.Ti flet me te njejtin fjalor dhe“argumente“ te UDB serbe qe hartuat dosjet e Hages.Shefi i juaj Milovan Drecun eshte perpilues i platformes antishqiptare dhe anti UCK.E kame ndjekur ne disa shkrime dhe ne RTS ,nuk dallon aspak nga ledekeistat e tipit LDK .P.S.edhe ai me nofken UCK duhet te jeshe vete Ti?

                                 2. U
                                  UÇK

                                  Miti’ pseudomedial u vra. Agjenda serbe, e ndihmuar nga treshja dhe mbështetësit e Vuçiq-Rama-Thaçit, duket se mori një goditje të re. Pas asaj, të arrestimit të Hashim Thaçit në nëntorin e 2020-ës, takimi, pritja në Uashington DC, për presidenten Vjosa Osmani dhe kryeministrin Albin Kurti, ishte një goditje e dytë për ‘skuadrat’ e vrasësve, porositësve të tyre dhe mbështetësve të tyre, që kanë përdorur dhe po përdorin çdo mjet, që të arrijnë ta nxjerrin nga burgu, udhëheqësin e tyre shpirtëror. E gjithë kjo e maskuar me vellon e patriotizmit. Por, udhëheqësi i tyre, tha se veriu i Kosovës, nuk është tokë e ‘arnautëve’, as ka qenë kurrë, vetëm, se ishte ‘dhuratë” e Rankoviçit. E tha kush guxon ta mbajë ‘dhuratën’ e Rankoviçit! Pra, neve të gjithëve që e kundërshtonim ndarjen na bëri rankoviçist! Por, se bëri askë as rankoviçist, as millosheviçist, me letra, për ta nxjerrë para drejtësisë dhe në bazë të veprimeve. Si ta bënte kur, ishte e sigurt se ai ishte kryesori në shkeljen e Kushtetutës së Kosovës, dhe në tentim-shkelje. E gjitha për interesa të Serbisë, me motivimin e shpëtimit të lëkurës së vet. Ëndrra se do të bëhet ‘verë’ për ta, duke mbështetur projektet serbe, ka marrë fund. Po dëshmohet se epoka e tyre po mbaron. Bashkë me këtë fund, po shënohet fundi, siç i cilësojnë juristët dhe madje disa historianë, i rrjetit të rankoviçiqzimit, i ringjallur në mënyrën më demonike, në emër të kinse luftimit të milosheviçizmit. Sipas juristëve ky rrjet është i shtrirë në administratë, në legjislacion, dhe në akte normative, nëpërmjet së cilave shqiptarit të ndershëm i pamundësohet fitimi i të drejtës, apo edhe kur e fiton atë, i pamundësohet jetësimi i saj. Shihet qartë rrjeti i punëtorëve të rankoviçiqzimit (tani fëmijët e tyre të pozicionuar, të koordinuar me rrjetë të organizuar) të ringjallur në mënyrën më demonike, në emër të kinse demokratizimit dhe ruajtjes së të drejtave të fituara si shërbyes civil, gjyqtarë e prokurorë, si funksionar publik në organizatat dhe institucionet publike. Veprojnë në dëm të lirisë e demokracisë duke i zhgënjyer qytetarët në liri dhe në pavarësinë e vendit, përmes ndikimit të drejtpërdrejtë dhe pamundësimit, të realizimit, të drejtave të garantuara me ligje vendore. Shpikja dhe zbatimi i pengesave tjera të mbështetura në pushtete të fituara, kundërligjshëm si vullnet e jo detyrë në zbatim të funksionit publik, mohon realizimin e të drejtave qytetare; njëkohësisht reklamojnë heshtur dhe me "marifet" të bëmat e veprimtarisë së millosheviçit si veprime "lege artis" dhe zbatim të shpejtë dhe korrekt të ligjshmërisë nga zyrtarët e Millosheviqit dhe Rankoviqit. Sipas juristëve ky rrjet i shtrirë në administratë, dhe në organe gjyqësore e prokuroriale. Qytetarëve liridashës u pamundësohet realizimi dhe njëkohësisht bëhet mohimi të drejtave me vonesa të paarsyeshme. Duke se në këto gati 20 vjet, Serbia e ka rindërtuar në Kosovë ‘murin’ e saj, nëpërmjet arritjes së ringjalljes së rrjetit më famëkeq, të atyre që në paqe, e zhdukën nga Kosova më shumë se 1/3 e popullsisë, më shumë se 20 mijë shqiptarë të vrarë, pas përfundimit të luftës së Dytë Botërore, të masakrave më të mëdha që ka njohur historia moderne, të vrasjes së mbi tetë mijë shqiptarëve, vetëm në atë të Gjilanit, pa numëruar Tivarin dhe të tjera. Sipas vetë hulumtuesve serbë, është argumentuar se vetëm pas Luftës së Dytë Botërore janë ekzekutuar ose kanë vdekur nga torturat në burgje mbi 52 mijë veta, ndërsa po sipas hulumtuesit serb Srgjan Cvetkoviq, i cili i llogarit si krime të komunizmit thotë se numri i tyre është shumë më i madh. "Në komision kemi arritur të gjejmë të dhëna se regjimi në Serbi kishte vrarë 52,000 njerëz... rreth 17,000 ishin burgosur ilegalisht në burgje e kampe të ndryshme. Vlerësimet tona janë se rreth 60.000 deri 70.000 njerëz kanë qenë viktima të represionit”, kishte deklaruar ai në vitin 2013. Hulumtuesi nuk e saktëson se sa ishte numri i viktimave shqiptare, por bazuar edhe në kërkimet e historianëve shqiptarë, besohet se shumica e tyre ishin viktima shqiptare, të periudhës së Rankoviçit. Pa llogaritur këtu viktimat, keqtrajtimet, arrestimet, burgosjet e mbi 700 mijë shqiptarëve, deri më 1989/1990.  Por, historiani Hashim Thaçi, që nuk e padiste askë, për krimet ndaj shqiptarëve, as për ato të regjimit të Millosheviçit, as për ato më të largëtat të regjimit të Tito-Rankoviçit, por përkundrazi luftonte me çdo kusht t’i amnistonte, ndërsa kundërshtarët e tij të ndarjes së Kosovës, po mundohej t’i njolloste publikisht, kuptohet pa emra. Por, kur u gjend nën kritika të ashpra, ai filloi ta fshehte konceptin e tij primar, që veriun e Kosovës, Leposaviç-Leshak, t’ia bënte dhuratë Serbisë, duke arsyetuar ‘serbisht’ se ai ishte për ‘korrigjimin e kufijve’! Për atë tashmë shumica e dinë se ishte mashtrues, keqbërës, dhe i akuzuar për vrasje nga gjykata speciale, shumica prej tyre luftëtarë dhe ativistë politikë. Thaçi me klanin e tij, po ashtu ishte ai që e bëri të njëjtën gjë, vetëm në mënyrë të ‘butë’, duke bërë që të rinjtë Kosovën mos ta duan, dhe që nga pas lufta, Kosova të ketë një milion banorë më pak, apo më shumë se një e treta u detyruan ta braktisin vendin. Kjo sjellje e shpresë, e braktisjes së atdheut po vazhdon edhe sot. Pra, dualizmit politik, nëse nuk janë identitar, të këtij grupi politik, që bosht referent e ka Hashim Thaçin, pavarësisht se në cilën parti politike ndodhen, janë rrjeti i ringjallur i projekteve rankoviçiane e millosheviçiane, që në fakt, janë pjesë e programeve akademike serbe, të modifikuara dhe plotësuara në kohë, që nga Garashanini-Qubrilloviçi-Qosiqi, të riprojektuar si ‘bota serbe’. Fatkeqësisht element i saj, sot shihet “Ballkani i hapur”, që për fat nuk përkrahet nga shumica as në opozitë, por që akoma më keq ende i propagandojnë takstativisht politikat dhe konceptet e Thaçit për zgjidhje të tjera të disfavorshme, njëra nga të cilat edhe ‘shkëmbimi territoreve’. Ky në fakt, nuk është kurrfarë shkëmbimi esencial, pos humbje e rreth 5% e territorit shqiptar, duke e mbuluar një humbje më të madhe, disa fshatra që i mori Serbia me qëllim të uljes së numrit të popullsisë dhe të natalitetit në Kosovë. Një tokë dhe territor, që ka qenë prej më shumë se 10 mijë vjetësh i banuar dhe i zotëruar nga shqiptarë, me një trashëgimi arkeologjike, që pak popuj të botës e kanë fat, ta kenë, duke qenë rrënjës dhe dominues të përhershëm të saj. Lutemi që tradhtari Hashim Thaçi të ngordhë në qelitë e Hagës sikur bashkëkombasi i tij Slobodan Milosheviçi.

                                  1. B
                                   Bardha

                                   Ju qifte qeni nanen more palaco cfare po i bani Kosoves dhe kombit shqiptare,ju keni mend sa ckane sorrat prandaj jeni e do mbetni koqovare si ai al-bin-kurthiqi dhe dosa osleshka

                                   1. K
                                    Kosovari Romantik

                                    O sa kam qef me te qi moj Bardha e ma ta shurros at pidh qi tu ka bo si lazanje e shtypun haaaaaaaaaaaa.

                                    1. L
                                     Lani

                                     ????????????????

                                    2. M
                                     Mona Hajdutja me cizme

                                     Duket qe komentet jane bere nga disa koqevare , druvare, lopcar te trashe, hakmares primitiv dhe te pabese qe as nuk kane lexuar dhe nuk kane idene se c far tha Kryeministri Kryeministri iShqiperise ne OKB, por edhe sikur ta kishin lexuar keta injorante analfabete, asgje nuk do kuptonin.

                                     1. M
                                      Mona Hajdutja me cizme

                                      Duket qe komentet jane bere nga disa koqevare , druvare, lopcar te trashe, hakmares primitiv dhe te pabese qe as nuk kane lexuar dhe nuk kane idene se c far tha Kryeministri Kryeministri iShqiperise ne OKB, por edhe sikur ta kishin lexuar keta injorante analfabete, asgje nuk do kuptonin.

                                      1. T
                                       Tema kujdes tregohuni profesionale

                                       Jo nga disa koqevare por nga nje dore qe shkruan si koqevare me pseudonime te ndryshem eshte responsabilité i gazetes tema qe jo vetem ti bllokoje por edhe ti denancoje ne polici per urrjetje .

                                      2. N
                                       Noli

                                       Sa te trashe jane keta Kosovaret. Ketu eshte vene ne diskutim lufta e Kosoves dhe UCK. Akuzohen se kan bere krime e trafik organesh e jo lufte per clirimin e Kosoves keta merrem me Thacin. Mire ben Rama qe ne emer te Shqiperise diskuton kete ceshtje kaq te madhe. Ku jane drejrusit e sotem te Kosoves Presidentja, K/ministri, Partite politike, Media e Shoqeria Civile pse nuk mbrojne pavarsine e Kosoves?

                                       1. B
                                        Bardhyli nga Kosova

                                        Me dhimbsen ata pak Shqiptar qe jetojne ne krahinen e prapambetur tribale te koqevarise pasi pjesa me e madhe jane pro Serbe e rendesishme eshte te dali Hashim Thaci pastaj eshte shume e lehte per ti debuar te gjithe plehrat Serbo koqevare ne Mitrovicen e veriut te vellezerit e nje gjaku .

                                        1. B
                                         Brum Troli

                                         @BëKëT'ë..ka një shkrimtar e ka shum'më shumë shqiptarë e janë pakët shqipëtarët që medohen si t'i ëndërzojnë . Ty , ëndia ta ka , a ëndër thurr ....e e bija bririt i bie majë Jezercës , a n'a dëgjojnë pritësit .

                                        2. A
                                         Arber iliri

                                         Denoncimi i raportit te Dick Martit ne UN,nje veprim qe do te mbetet ne histori,akt ne mbrojtje te Kosoves se Lire.Vetem miope politike mund ta kuptojne ndryshe.

                                         1. P
                                          Po kjo ç'ishte?

                                          RROFTË BALLKANI I HAPUR! https://sot.com.al/bota/nenshkruhet-marreveshje-serbi-rusi-gjate-asamblese-se-okb-se-reagon-von-cra-i538284

                                          1. E
                                           Evisa

                                           Rama, duket, me çdo kusht kërkon që të lirohet Hashim Thaçi, më pas mendon se nuk ka për të qënë shumë problem vendosja e tij në krye të Kosovës. Pas kësaj, shkëmbimi i teritoreve midis Sërbisë dhe Kosovës, Sërbia të marrë veriun e Kosovës dhe kjo e fundit në shkëmbim të marrë Preshevën dhe Bujanovcin mund të dalë si një zgjidhje e pranueshme. Është ky shkaku që ai është vënë në mbështetje të dy njerëzve, Vuçiçit dhe Thaçit, si mënyra e vetme për këtë zgjidhje që Ramës i ka robëruar gjithë qënien. Më pas ai mendon se kjo zgjidhe do të lehtësonte së tepërmi ëndrrën për bashkim kombëtar. Vetëm kam frikë se Rama po harron të marrë në konsideratë thënien që, jo në çdo rast hesapet e bëra në shtëpi dalin në pazar. Edhe Vuçicit, për jetëgjatësinë e pushtetit personal, i leverdisë të ledhatoj ëndrrat e Edi Ramës si babai i të gjithë shqiptarëve, për aq kohë sa ato nuk rrezikojnë interesat e Sërbisë, në të kundërt di ai di t'a shfaq "miqësinë" me ëndërrimtarin e Tiranës.

                                           1. B
                                            Bardha

                                            Kosovari romantik mos u lodhe me endrrue se jam pake larg por po te diftoje nje version,shiko pake ata cikat qe ke ne shtepi qe jane ba mesimore per lagjen e pak mandej,ruaj shikoj e do ngelesh i knaqur edhe ti se si e bajne qefin ateher ti dhe mund te mastrubosh tung

                                            1. B
                                             B . shpani

                                             Faktin se Vjosa Osmani ; Nuk e përshëndet një fjalim të tillë kaq paterjotik pran kombeve të Bashkuara ashtu sikurse për mbar opinjonin publik ndërkombetar të z , Rama ; tregon qartë se miqesia e zonjës së parë e Persidentit Klinton për Vjosa Osmanin ishte po kaq e sinqertë sa për Vjosën proqeset politike dhe lufta e një komandanti Suprem pë lirin e kosovës si pas Osmanit Klinton nuk na paska berë një luftë të drejt . Kjo tregon qart se politika Dardane kosovare esht ende një viktimë e një bataniet herë Osmane dhe herë Serbo - Sllave . Paterjotizmi nuk pyet as për votë pushteti dhe as për vdekjen kur behet fjalë për të drejtat tona etnike Trojane legjitime . Si esht e mundur që inteligjenca Kosovare qofshin ato pozit apo opozit nuk pershendesin fjalën e drejt dhe qësht më e keqëja kur ajo i shërben së drejtës legjitime qka ka të bej pikerisht me komandantët e luftës së U , Ç , K , së për liri dhe pamvarsin e KOSOVËS ?... z , Osmani bente fushatë me fotogafin e z . Kllinton deri sa ajo erdhi në pushtet ?' Po tani qfar doti thotë Kllintonit dhe Amerikanëve se lufta dhe komandatët e U, Ç , K së ishte e pa drejtë ?' apo se për krimet kundera njerzimit ishte fajtore U , Ç , K, ja ?' Amerikanët dhe NATO ?.. Kujtë i sherbeni juve idealit dhe së drejtës, apo partive të rreme që kan influenca tragjedie klanore anti Shqipëtare me pagesë ?...

                                             1. m
                                              mustafa

                                              Eshte ceshtje e protagonizmit politik te Rames, nderkohe udheheqja e Kosoves e konsideron kete gjest te Rames si element sfidues ndaj tyre...Eshte njesoj si rasti i iniciatives se Pd-se , per rezoluten per pervjetorin e masakres se serbeve ne Kosove, prezantuar nga deputeti Dritan Shehu dhe qe u refuzua nga PS-ja, e cila me pas mori iniciative vetw dhe e miratoi rezoluten ne Kuvend..Debate pa vlere, kur ka shume probleme te tjera qe duhen debatuar..

                                              1. K
                                               Km

                                               Se pari,politika,qeveria,ne kosove,nuk Ka bere asnje gje,zero,per luften clirimtare.Keta qe Jane sot vetem urrejne kete lufte.Se dyti,mire bejne,si te duan,por mos cajne bythen e politikes dhe qeverise Shqiptare.Eshte i njejti qendrim mohues i dinjitetit dhe pavarsise se Kosoves,si Edhe me ftesat per tryezat e ballkanit te hapur,apo kur deklaruan(kur folii Rama ne Beograd per pavarsine e kosoves) se shqiperia nuk duhet te nderhyrje per ceshtjet e pavarsise se Kosoves.Jo me kot Kane perdorur Edhe nocoionin "kombi dardan"

                                               1. N
                                                Ndoja

                                                Kosoven e cliruan bythet e osmankes me al- bin leshin,ta gezoni koqovare

                                                1. E
                                                 E’droga edvin ramoviçi

                                                 Kush pidhin e gruas tende je ti mjero qe i tregon Kosoves se ç’duhet te beje?!! Yuyy te qifsha gruan ty o gel’baza dhe te gjithe ripjellseve qe mbeshtesin e’drogen fisqire.

                                                 1. Z
                                                  Zeqo Pilafi

                                                  Ja cfare shkruajne per Bazen dhe ai i shfaq. Jo te fyesh me kete fjalor kaq te felliqur, por thjesht kundershto Taulant Ballen, askush nuk ta boton mesazhin ketu tek Tema. Eshte e cuditshme, por duket sikur Balla ka vendosur njerez ne redaksine e kesaj gazete vetem per te ndaluar sulmet ndaj tij. Fshatar interesat ky Balla!...

                                                 2. i
                                                  ilir

                                                  Ky eshte "bleta" e Edi Rames.

                                                  1. S
                                                   SHQIPTAR

                                                   Shume e drejte z. Mero Baze, qe nga titulli, perjashto gabimet gjuhesore!... Disa komentues ia fusin kot, vetem shajne e fyejne pa pasur dijeni per rrenjet shqiptare te familjes se Hashim Thaçit… Familja e Hashim Thaçit eshte familje ortodokse, siç eshte 90% e Drenices… Radoj e Radosh (Rada) jane emra te krishtere ortodokse qe hasen edhe te shqiptaret e asimiluar ne serbe. Danillovic eshte nje mbiemer i lashte shqiptar qe i ka rrenjet te Dani (Danaj), e kemi edhe nje emertim “serb” si Danilovgrad… Ne tere shtrirjen ilire, pasardhes te te cileve jane shqiptaret dhe te asimiluarit e tjere ne ato hapesira, gjejme emra, emertime (toponime), mbiemra qe nuk kane asgje te perbashket me sllavet (“serbet”), siç nuk ka asgje te perbashket familja e Hashim Thaçit… Perndryshe, keta qe shkruajne me nofka LDK dhe UÇK, sot, nuk jane asgje tjeter vetem jashteqitje serbo-jugosllave, pashiqiste, rankoviçiste, titiste – antishqiptare… Kujdes me shkencen!... SHQIPTAR

                                                   Lini një Përgjigje