Përse do paguanin më shumë rusët, se sa për të vënë në krye të PD një antiamerikan? 

16 Shtator 2022, 19:56Editorial Mero Baze

Sali Berisha pranoi sot se Partia Demokratike është financuar nga Rusia, por se Lulzim Basha ka zhdukur dokumentet dhe ata nuk kanë fakte në dorë.

Ai po ashtu përsëriti akuzën e tij, se falë këtij krimi, Lulzim Basha ka qenë peng tek SHBA dhe u detyrua të distancohej dhe nga Sali Berisha.

Natyrisht që nuk është serioze të marrësh seriozisht Sali Berishën kur bën deklarata, por meqë tema është shumë e ndjeshme, pasi në këtë rast dëgjojnë dhe të huajt, duhet të sqarojmë kuptimin e atyre që thotë.

Ajo që thotë Berisha, është se PD është financuar nga rusët, por përfituesi ka qenë Basha si pro-amerikan, dhe falë financimit rus, Berisha është zbuar nga PD prej Bashës.

Pra në finale Berisha do të thotë se financimi rus është përdorur nga amerikanët për të larguar Berishën nga PD.

Pra më shkurt i bie që amerikanët kanë përdorur paratë ruse për të larguar Berishën nga PD përmes Bashës.

E kuptoj që është e lodhshme se është marrëzi, por është një marrëzi që duhet shpjeguar.

Dhe i vetmi shpjegim është se Berisha nga 9 shtatori i vitit të kaluar e derisa të vdesë, botën do ta shpjegojë me Lulzim Bashën.

Ja sa thjesht e shpjegoi sot. Pranoi që PD ka marrë para ruse, pranoi dhe që këto para i ka marrë Basha dhe meqë amerikanët e kapën, ai u detyrua të shiste Berishën që të shpëtonte.

Tani ky pretendon të drejtojë PD-në më tej, PD-në që ka marrë para ruse, dhe që do të ketë kryetar partie një anti-amerikan.

Po përse do paguanin më shumë rusët se sa për të vënë në krye të PD-së një anti-amerikan?

Atyre vetëm në PD nuk u paskan ikur paratë dëm.

20 Komente

 1. k
  kudreti

  Mero ti ke te drejte por edhe Luli tashme nuk ka fytyre dhe moral te dale para demokrateve. Njeri pa dinjitet.

  1. E
   Erl

   Kete pyetje beja amerikaneve qe thone qe Luli eshte paguar me fonde ruse se nuk e tha Berisha por raportet e inteligjences amerikane.

  2. r
   redaktori

   Perse te paguajne ruset per te vene ne krye te PD nje antiamerikan kur gratis fare pa pagese i mbaron pune nje kryeminister qe rri si kone poshte tavolines Open Ballkan te Sander Vuckos...mikut te tyre te perbashket!

   1. l
    lexuesi

    ti rrot kari shko bej vizite tek spitali nr. 5 se ke probleme truni, apo ke lindur budalla?

    1. B
     Booo

     Hajde tifozllik hajde

    2. F
     Flase

     Po ik redakto plaçken e Sheqeres o bythe çpuar! Ketu behet fjale per ate, ti hidhesh tek ai tjetri si kafsha femer qe kur i ka hyp mashkulli kthen koken e pertypet.

     1. V
      Veterani

      Ti redaktor , kur ke bërë redaktimin e shkrimit që të kanë postuar , ke qenë komplet tapë dhe ke ndryshuar në të kundërt kuptimin e letrës së redaktuar .

     2. S
      SB

      “”Po përse do paguanin më shumë rusët se sa për të vënë në krye të PD-së një anti-amerikan? Atyre vetëm në PD nuk u paskan ikur paratë dëm”” Kjo fjali e fundit eshte gjithcka Haha

      1. I
       I madhi i Qim Peka

       Qe PD ka mare dollare nga Rusia kjo nuk ka dyshime jane mare nga Lulja apo komunisti Berrisha kjo nuk ka rendesi e rendesishme eshte qe vec PD ka shume media e tv kazane jane financuar nga sherbimet Russe Iraniane per destabilizim nese ju kujtohen protestat live te karragjozit Basha ku Sonila Mece ne extase komentonte dhunen e kafsheve me shtiza shpata sopata lopata para kryeministrise dhe tv kazane te kenaqura . Eshte detyre e prokurorise ti zbuloje dhe ti kaloje para drejtesisei . Po ti referohesh te madhit i Qimi Pekes jane dollare te Putinit qe ja ka dhene Amerikes Amerika Sorosit , Sorosi Rames, Rama Bashes dhe nongrata komunisti Berrisha i pafajshem

        1. s
         sali

         Si mendoni ju,Mund te behej nanje gje pa dijenine e urdherin e Saliut kur luli ishte vetem figure ne krye te saj,Pa diskutim ky eshte urdheruesi e perfituesi

         1. j
          jugu

          Po per timonierin qe e katandisi vendin si mos me keq ke per te thene ndonje fjale? Apo ta ka zene gojen me "ndere" dhe pare. Gazetari e ulet qe nuk merret me pushtetin qe ka 10 vite qe levron dhe leron meleona euro, por merret me opoziten se ka frike se i rrezon timonierin.

          1. E
           Evisa

           Edhe nëse Basha paska marrë financime ruse kur drejtonte PD, kjo nuk i heq asnjë presje vlerësimit amerikan për Berishën si minues i demokracisë, i përfshirë në korrupsion domethënës dhe influencuese mbi drejtësinë për të shpëtuar prej saj të afërm dhe aleat politikë. Por, që Basha të bënte në PD diçka pa dijeninë e Berishës, ashtu siç do t'a paraqes sot Berisha, kjo vërtetë është e pakonceptueshme. Duket sikur Berisha me anën e këtij qëndrimi sot në dukje i pafajmë dhe sikur ja paskësh bërë Basha prapa krahëve, kujton se ata që e kanë prurë punën deri këtu nuk kanë informacion më të thelluar. PalVata qëndrimi i Berishës, sikur "unë dhe Flamur Noka nuk dimë gjë, e ka bërë Basha me kokë të vetë" mund t'a hajë vetëm roja i PD, por jo çdo njeri tjetër me dy pare mënd në kokë.

           1. s
            sali

            Vertete e mendoni juve se Luli pa dijenine apo urdherin e Sales do ti bente keto,Perkundrazi eshte nje sherbetor i sales ne kete ceshtje,Parate i dine te dy ku kane shkuar

            1. Q
             Qoflargu

             O Sali o derezi materjalet e financimit rus për PD i kanë amerikanet lutju se mos ti japin

             1. D
              Drejtësia

              Amalgama shqiptare me emrin "PD", ka ne perberje cfardolloj bandash paralimitare, por asnje demokrat te origjines historike 100 vjecare te Shqiperise. Per kete arsye shume te thjeshte, kushdo qe ka qene, eshte, ose do te vihet ne krye te saj, vetem demokrat nuk ka qene, nuk eshte e nuk do te jete. Domethene, kurre nuk ka qene, as eshte e as do te jete Perendimor, por vetem Lindor, dmth. serbo-rus. Kjo eshte E VERTETA, me analize: shihni perberjen, lidershipin, programet, bemat e kesaj Partie. Kujtoni se ka qene gati ta hedhe Shqiperine ne kasaphane ne 97, ne 2018, vetem e vetem qe te ruhej influenca ruse.

              1. M
               Media kelysh antishqiptar

               PO PS E KANE KRIJUAR VETE SLLAVET DHE E KANE PRONE DHE BAHCEN E TYRE. Pd e dine qe ka me pak gjasa ta marrin se eshte veriore dhe veriu nuk harron kollaj krimet sllave!!! Per ta blere PD DUHEN 10000 miliard dollare!!! Gomere!!! Po ju jugoret po i jepni oksigjen kelyshit tuaj berisha qe nuk la verior te mire pa kafshuar e helmuar!!! Me 500 mije dollare rama e Nano blinin nje flete votimi ne kongreset e tyre te partise!!!!!! Ju mediat jeni shkerdhyer para e mbrapa me para ruse arabe kineze turke etjjjjjjj keni shitur nder profesion e bythe tek plehrat!!!

               1. n
                një ish nënpunës i lartë i Arkivave deri në 1991

                PD që në lindje kishte disa nga krerët kryesorë të rekrutuar nga shërbimet Sërbo-Ruse, ku kryesori padyshim është Sali Ram Berisha. Sëshpejti me hapjen e një pjese të Dosjeve për personal VIP në Shqipëri, do dalin dhe shumë Dosje me të rekrutuarit e Serbisë dhe Rusisë por dhe të Greqisë, sapo erdhi në pushtet Ramiz Alija pas vdekjes së Enver Hoxhës.

                1. K
                 Kazan i shpuar palo media

                 RUSET E SLLAVET KANE PAGUAR MILIONA PER SALIUN QE TE HEQE DIBRANIN LUL!!!!! Kete dhe gomari e di. Si mund te heqin serbet e ruset sali e liri berisha serbo-boshnjaken??!!

                 1. B
                  B. Shpani .

                  Që të dy jan bashk; por me qën se u zbuluan' njeri i duhet pa tjetër ta mbaj përgjegjesin, sikur tjeteri nuk e dinte. Kjo si e vetëmja rrugë për ta mbajtur partin demokratike pa u etiketuar si parti Putiniste .

                  Lini një Përgjigje