Si Lulzim Basha çoroditi “frontin anti-amerikan”

15 Shtator 2022, 20:10Editorial Mero Baze

Ka 24 orë që në Shqipëri nuk ka më asnjë anti-amerikan. Mjaftoi një lajm i paqartë rreth parave ruse dhe Lulzim Bashës, që dy bajlozët e frontit anti-aemrikan në Shqipëri, Sali Berisha dhe Ilir Meta, të linin në mes revolucionin anti-amerikan të fshehur pas emrit të Luzlim Bashës dhe tani t’i suleshin Lulzim Bashës të maskuar si pro-amerikanë.

Ka 24 orë që Berisha dhe mbështetësit e tij, janë duke zbuluar se partia e tyre ka marrë pare ruse, por ata nuk kanë ditur gjë. 

Sot partia e Ilir Metës hodhi dhe një hap më tej. Pas takimit me ambasadoren e SHBA Yuri Kim në KQZ, Kryemadhi u përpoq të lërë të kuptojë se Rama dhe Basha janë të dyshuar në këtë histori.

Në fakt, ambasadorja duke përmendur kërcënimin që sjell financimi i fshehtë politik rus, theksoi "rëndësinë që ka rritja e transparencës në financimin e fushatave, rregjistrimi i enteve të huaja, si dhe masat për të identifikuar dhe parandaluar pastrimin e parave.”

Ky paragraf më shumë se sa për Lulzim Bashën apo Edi Ramën, ngjante për Ilir Metaj dhe LSI, e cila ka së paku dy çështje në SPAK, njëra për financim fushate nga një kompani e huaj në Qipro, e padeklaruar në Tiranë, dhe e dyta një çështje për pastrim parash korrupsioni për aktivitete të LSI.  

Çështja e parë është ajo që ka të bëjë me financimin e LSI në vitin 2016- 2017, lidhur me lobimet e Metës në SHBA. E thënë shkurt, ka një mospërputhje mes deklarimeve të tij në KQZ dhe deklarimeve në SHBA rreth shumave të paguara. Në këtë rast, për llogari të LSI është paguar nga një kompani offshore nga Qipro.

Tani Ilir Meta duhet të pranojë se ka mashtruar me deklarimet në KQZ dhe për këtë duhet të marrë penalitetet e parashikuara nga ligji shqiptar, ose do të mbrohet me argumentin që nuk ka përgjegjësi për paratë që një kompani qipriote paguan për LSI në SHBA, në emër të saj, por që nuk e bën dot, pasi ka kontratë pagese me këtë shoqëri nga një zyrtar i lartë i LSI.

Kjo e përball Ilir Metajn edhe me mos deklarimin e saktë të financimit të fushatave, edhe me financime të huaja. Ligji shqiptar nuk lejon financimin e partive politike shqiptare nga organizata të huaja. 

Po ashtu në SPAK është dhe një dosje akuzash se si një i afërt i familjes Metaj, i punësuar në një vend kyç pranë një koncesionari të huaj në Shqipëri, ka përfituar shuma të konsiderueshme parash, të cilat më pas janë adresuar si ndihmë për fushatën elektorale të LSI.

 Por tani kjo është çështje e drejtësisë. Çështja politike është magjia që solli ky debat. 

Brenda 24 orësh gara në Shqipëri nuk është më mes frontit amerikan dhe partive me orientim perëndimor, por një garë se kush është më shumë pro amerikan dhe kush ja ka pas me hile Perëndimit dhe sidomos SHBA-së. 

Dhe gjithë këtë “mrekulli” e solli Lulzim Basha vetëm me përmendjen e emrit të tij. 

I njëjti njeri që me atë që bëri një vit më parë më 9 shtator, duke përjashtuar Sali Berishën, ngriti dallgën më të madhe anti-amerikane në vend, një vit më pas vetëm se ju përmend emri për keq, e fshiu si me magji anti-amerikanizmin dhe sot ne kemi në radhë Berishën, Metën, Monikën, madje dhe Shkëlzenin me TV e tij pro SHBA. Dhe hajde mos besoni tek rikthimet pastaj.

22 Komente

 1. b
  ben

  Mos u lodhni kot e ka zbuluar i Qimi Pekes jane para Ruse qe ja ka dhen Sorosit dhe Sorosi ja dha Rames dhe Rama ja dha Bashes , nongrata eshte i pafajshem haaaaaaa . Pyetja ime eshte e thjeshte po qe nuk arrije ta kuptoje pse debilat jane mbledher me Berrishen ?

  1. S
   ShkelXeni bythqir e vrases nongrata

   Luli Basha i qiu bin Berishovet me liber shpie. Qiu Kargiten, qiu Xenon bythqir, qiu mami Lilin hajduten, qiu abi bin babin. Vetem Salehun Nuk e qiu dot se nuk ju ngrit. Por Salehut i qiu në shkerdhim PeDe-n me gjithe maloqerine e injorrancen.

   1. U
    Unë jame Muhamet Sytari një jev Turke por banoje n

    Jane që të gjith hajdute jev Turqe lindore. Si, Met Spiun, si Ed Rame Turke Erdogani, si Sali Gerdeci, dhe tani embelsira për ne funde Luli i Vogel.

   2. Jovami.

    Heroi eshte njeri i zakonshem me te mirat dhe te keqiat e veta. Vetem nje xhest i larte ne kondita te caktuara e ben ate te vleresuar. Basha me inisiative personale shporri Berishen nga PD. Vleresojeni.

    1. B
     Bureto

     Jo @Jovani. Eshte e veshtire qe t'ia shuash me nje te rene te lapsit bemat Lulzim Bashes duke e vleresuar. Ne mos e veshtire ca me keq eshte e ppamundur. Basha, deri ne 2004-2005, nje anonim, erdhi ne PD si prurje e Berishes, si shok i vajzes se tij, me synim trashegimin e pushtetit te tij, ne pamundesi qe, ne nje moment oportun, t'ia kalonte femijve, ta arrinte ate me Lulin e bindur dhe hipokrit dhe genjeshtar deri ne dhimbje. Brenda PD dhe jo vetem, kishte dhe qe e kuptonin ket, por interesat pragmatiste per karriere brenda saj ne fasaden e Lulit, por autoritetin e padiskutueshem te Saliut, heshtnin. Cdo gje mori nje kthese te papritur, po te mirepritur per shqiptaret, kur erdhi nga ShBA, mandata "non grata" per Salehun. Ndaj te vime te momenti ku na kerkohet t'i harrojme te gjitha dhe te 'heroizojme' Lulen, i cili qe nga 2015, kohe kur Salehu i dha ne perdorim PD, duke ruajtur pronesine mbi te, e cila u vertetua me se miri me 'foltoren' prej nga ku Lulja mbas aktit 'heroik' te 9 shtatorit 2021, u fishk brenda tre muajve. Lulzim Basha, i di vete me mire se askush, pse e beri ate 'akt te guximshem', qe me vuajtje pezulloi nga grupi parlamentar, tutorin udhehqesin e tij, por dhe 'liderin 'historik'. Vetem kaq ama, deri ketu, asnje hap me tej, duke u kerkuar ndjese, si demokrateve ashtu dhe shqiptareve, t'u tregonte atyre se per cfare merrej ajo mase, se cfare ne bashkepunim dhe nen presionin e Berishes, u kishte bere atyre gjithe ato bema, te cilat nuk mund te harrohen. Te amnistosh sot Lulin, eshte sikur te amnistosh Ramiz Aline, sepse, duke na derguar Saline dhe lukunine e tij komunisti-sigurimse, na solli 'demokracine'. Jooo! Nuk ka me 'bashkefajtore dhe bashkevuajtes'. Shpetimi i Shqiperise nga gjithe ky pisllek 30 vjecar i akumuluar, do te vije vetem kur fajtoret t'i jepen drejtesise. Pjesa tjeter do jete si ajo sipas thenies qe: "historia fillon si 'tragjedi' dhe perfundon si 'tragjedi-komedi'!" Dmth si FARSE.

    2. M
     Moza Dikti

     Sepse ngjassojnë .

     1. E nerove Mero e ke mar ne mbrojtie Lul Bashen qe as Vete ai sdo u mbronte kaq mire Bravo P.S e Moret Nqafe bashke ti me Desaden

      1. c
       ceni

       Vazhdon telenovela !Mero nuk eshte keq qytetari shqipetare per editoriale por per masa konkrete me dy kokat e krimit dhe mafies se instaluar ne kete vend Sali dhe Ilir.Kur do te shkojne perpara drejtesise se munguar apo kur ti mbaroje mandati A.Krajes deri sa te gjindet nga "ambasada mike" nje A.tjeter me i mefshte,me i paafte duke filluar çdo dosje nga e para!Apo mos valle (ç)dr'ejtesia prete qe Sali Berisha te ndahet nga kjo bote e gjithçka ti faturohet "te fortit te pazarit te ri"?Lojra te pista jane luajtur e po luhen ne kurriz te ketij populli qe fale naivitetit te tij e kane perdhunuar ,vjedhur e vrare . Pyetja eshte "Kush e solli Doruntinen"?

       1. F
        FCB

        Si gjithmone artikull 2 leksh nga Merrua , per delet nuk eshte keq.

        1. K
         Kokcepi

         Ne ka antiamerikan ne albanistan je ti o ditezi

         1. l
          liu

          Mero ,kjo eshte "dhiz iz a mirakull ov fridhem".

          1. 1
           19

           Fcb fuqia centrifugale bythes shko bej pak bythet se gjoksin e ke ber we te qiesh mire .or race kurvash .

           1. 1
            19

            Fcb fuqia centrifugale bythes shko bej pak bythet se gjoksin e ke ber we te qiesh mire .or race kurvash .

            1. 1
             19

             Fcb fuqia centrifugale bythes shko bej pak bythet se gjoksin e ke ber we te qiesh mire .or race kurvash .

             1. 1
              19

              Fcb fuqia centrifugale bythes shko bej pak bythet se gjoksin e ke ber we te qiesh mire .or race kurvash .

              1. 1
               19

               Fcb fuqia centrifugale bythes shko bej pak bythet se gjoksin e ke ber we te qiesh mire .or race kurvash .

               1. j
                jugu

                Mero nuk te shkon te mbrosh Bashe se i bie te lepish cfare ke peshtyre. Edhe pse tutori Rame ta kerkon, mos e bej o burre. Ne djall ato pare dhe punesim i djalit. Lajm i paqarte thot Mero kur vet ai vitin e kaluar nuk ka lene pa shkruar per kete financim dhe per legenosjen e Bashes. Dhe paret pro Ruse nuk i ka marre partia e tyre, i ka marre Basha. Dhe ti nuk mund te besh avokatin e Bashes kur vazhdon dhe paguhesh nga Rama. Je pergjegjes per cfare shkruan, dhe per mos denoncimin e pushtetit, i cili po shperben kete vend, qe po prish cdo objekt kulturor dhe identifikues dhe po ngre grataciella.

                1. q
                 qeveria e zhytur ne llumin e deshtimit

                 Sipas EUROSTAT Shqiperia eshte vendi me shtim te varferise ne Europe me mbi gjysmen e banoreve ne varferi. Dhe eshte fjala per 2 vitet e fundit, pra kjo merite e padiskutueshme e qeverisjes Rama d.m.th. Ky raport i EUROSTAT mire do ishte te botohej nga TemA - do kthellonte sado pak kokat militante, nese u kane mbetur tru ne koke, natyrisht.

                 1. l
                  lobi

                  Mero. Mos e ul veten duke mbrojtur Lulëzim Bashën. Të ngeli mendja tek antiamerikanizmi. Basha është i përlyer këmbë e kokë në këtë aferë dhe në radhë me Saliun e Ilirin, i treti vjen Luli, pastaj të tjerët.

                  1. B
                   Bilali burri i Eda Rames

                   Sa mosmirenjohes rilindasit. U denova 2 vite burg per Eda Ramen dhe as avokatin nuk e paguat.

                   1. u
                    unknown

                    Besoj se eshte nje editorial problematik i Merose! Nuk e di pse?

                    1. R
                     Ramsi i pari KM ne Beograd pas 70 vitesh

                     Politikani me pro-amerikan ne trojet shqipfolese eshte Edi Rama. Prova me e forte se eshte pro-amerikan eshte miqesia e ngushte me Aleksander Vucic armikun nr-1 te Putinit dhe Rusise...

                     Lini një Përgjigje