Poshtërimi i Ilir Metajt nga Berisha 

13 Shtator 2022, 20:05Editorial Mero Baze

Sali Berisha i dha leksionin e parë të hidhur Ilir Metës, për ti treguar se nuk vlen për të udhëhequr opozitën. Edhe ata pak vetë që ishin mbledhur midis plehrave të Sharrës dhe varrezave, ishin një grusht rojesh dhe rrogëtarësh opozitarë, por pa popullin e 2 marsit me vete. Leksioni i hidhur duket se i hoqi Ilir Metajt, jo vetëm të ardhmen, por dhe të shkuarën fals të tij, pasi tregoi se kush ja mbushi sheshin më 2 mars gati dy vite më parë, kur ishte në hall.

Por a duhej ta poshtëronte vërtet Sali Berisha, Ilir Metën?

Duke qenë një protestë e thirrur për të dëshmuar rëndësinë e Ilir Metës në opozitë, pa u konsultuar me Berishën, në fakt Berisha ka respektuar formalisht qëllimin e protestës. Ai i ka dëshmuar Metajt se sa vlen. 

Por ky është një leksion i gabuar i Berishës, i cili ka për ta shoqëruar gjatë në rrugëtimin opozitar me Ilir Metaj. Me këtë hap ai e ka poshtëruar, por nuk e ka nënshtruar Ilir Metën, i ka treguar që është i vogël dhe i pafuqishëm për t’i treguar pazarin, por nuk e ka zhdukur si problem. Do ta ketë aty deri në fund, më shumë si problem, se sa si aleat.

Vendimi i Berishës tregon nga ana tjetër, se ai nuk po udhëheq opozitën si një lider që kërkon ta bashkojë atë dhe ta çojë në fitore, por si dikush që do të tregohet i fortë jo vetëm me pushtetin, por dhe me opozitën. Madje dhe në fjalën e Mond Spahos, më shumë kishte vrer për pjesën e PD që nuk i nënshtrohet Berishës, se sa për qeverinë.

Braktisja e protestës së Metaj, është një sinjal dëshpërues për unitetin e opozitës në këtë vjeshtë, e cila ka gjasa të jetë më shumë reaksionare se sa revolucionare, siç e kanë paralajmëruar. Dhe Sali Berisha është i qartë për këtë efekt. Por nuk është i shqetësuar.

Atij i duhet që shumica e opozitës të jetë me të, as me Ilir Metaj, as me Lulzim Bashën, as me dikë tjetër. Ai shpreson të jetë i rëndësishëm si pengmarrës. Dhe duhet t'ia njohim këtë meritë. 

Të gjithë ata që i janë bashkuar në vite me shpresë se ai i mbron dhe udhëheq, tani duhet të kuptojnë se atij i duhen për ta mbrojtur atë vet. Kjo e shndërron atë nga shpresëdhënës të madh, në pengmarrës të madh.

Dhe popullin e 2 marsit nuk ja lejoi Ilir Metajt ta përdorte pa leje. Madje as LSI nuk dukej. Vetëm disa njerëz të vdekur politikisht dhe disa plehra rrugësh nga ata të PD, i vuri në dispozicion. Ndoshta ngaqë dhe vendi ishte mes varrezave dhe plehrave.

16 Komente

 1. T
  Tes

  Dy here e poshteroi,duke mos shkuar vete dhe duke i derguar ca plehra te tjere si :Spahon,Kalane,Budinen,Sali Lushen,Lefter Maliqin dhe nuk arita te shikoj Zhejin,Lubonjen,Shkullakun,Peken.

  1. F
   Fecori

   ...ke harruar nipin e spiunit Hysni Kapo dhe djalin e sigurimisit Mehdi Bushati!

  2. D
   Dule Labi

   Filluan te grinden plerat se ishin dhe te plerat sot. Ne presim qe te na udheheqin keta dy fundurinat qe ca si kane bere ketij populli. Keshtu I pafshim hajdutet dhe kriminelet e Shqiprise. Ne te semes le te vene zihen kush sjell shume njerez ne proteste Shpellari apo like floriri ptu rrace e keqe qe spaskeni te ngopur.

   1. N
    Nari

    Zheji,Shkullaku,Lubonja,Bushati dhe gjithe kompania e anal isteve,nuk marin mudimin te vene vete neper protesta.Ata vetem u bejne thirje te tjereve,ndersa vete japin mend nga banaqet e televizioneve.

    1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

     Kishte dështuar, mjaftonte të dëgjoje e organizuar nga "shoqëria civile" !! Protestat në Shqipëri janë organizuar dhe vazhdojnë të organizohen, nga partitë politike,me lek. Përplaset Meta-Berisha janë të pashmangshme, karrigia e kryeministrit është vetëm një. Ky është dëshmi më i madh.

     1. L
      Lasgushi.

      Mero. Megjithese shume anash dhe anash i bie.Te meret vesh qellimi djabolik i keti shkrimi. Kerkon te.forcosh unitetin e celikte Ilir Sali.Sigurisht per te miren e popullit shqiptar.

      1. a
       artur

       çdo gjeje mund ti fshihesh dhe te gjesh mënyra.... per te qëndruar ne krye te nje partie qe kalon ne shoqate po natyrës dhe ores biologjike nuk mundesh ta koruptosh .dhe ora biologjike e dy liderëve te opozitës ka përfunduar...

       1. E
        EdiRamaTallaVa (ERTV)

        Vendi mes plehrave e varrezave - Aty u Qeveria-plehre ka vjedhur miliona Euro duke i rregjistruar biles disa nga ato milione Euro edhe ne emra te vdekurish te groposur aty prane, ne Varreza! I pamundur per te kundershtuar me fakte ato qe u thane dje ne protesten e opozites ne Sharre, Mero Bazes i ka mbetur vetem nje mundesi ; te tregoje enderrat qe sheh Rama per percarje opozite! A jane a jo te verteta ato qe u thane ne protesten e djeshme? A ka a jo vjedhje tek ato Inceneratoret fantazma qe nuk ekzistojne? Keto dil e jepi pergjigje ti Baze, nese te jep leje qeveria, naturisht.

        1. R
         Raimond vlonjati

         Ti "EdiRama....." ke bere komentin, (me fal copy - pase-n e Monika Kryemadhit dhe te madhit, por jo te gjatit, Andi Mehdi Bushatit) me te zgjuar se sa e bejne majmunet.

         1. A
          Askushi

          BERE GJITH KETE KOMENT KUR SHPELLARET E TU E KAN VENDIN ATY KU TE SHKIJ SHPWLLAR CEPANI DHE I SHKOJ DHE FUNDERRINA E FUNDERRINAVE SALI LUSH BERISHA VETEM KETA TE SHIHESH NEPER PROTESTA SE AS PER TE VJELL NUK TE VJEN POR PER TE DHJER PARTIN TUAJ TE PLEHEAVE QE KA MBLEDH PLEHRA.

          1. B
           Bureto

           @ EdiRamaTallava! Ja po ta jap une pergjigjen ne vend te Meros dhe s'kam asnje arsye qe ti marr fare leje qeverise. Pooo, ne tallavane e incerenatoreve, bie ere korrupsion dhe shperdorim detyre nga funksionaret e shtetit. Per te gjitha keto ka nene te Kodit penal, te cilat shkaktaret dhe fajtoret i denojne me burg. Po si mendon ti shkelesit do ndeshkojne veten apo gjykatat kundrejt dosjeve te akuzes qe do duhet te çoje atje SPAK? Tani, po kesaj i jep do ti pergjigje se une nuk i jap dot. E di, e di qe do te thuash se je dakord me mua, por do te shtosh se SPAK-un e ka ne dore apo e komandon vete Rama. Epo, po me the keshtu, ketu ndahemi. Une e kam me drejtesine dhe dua qe ajo te beje drejtesi, pavaresisht se kujt do t'i takoje shpata e saj. Rames, berishes, Metajt, Lulit etj etj, qe per fat kemi nje lsite shume te gjate zullumesh. Inseneratoret jane 1/100 e tyre dhe te koheve te fundit. Çeshtjet e tjera po zene ndryshk dhe behet fjale per krime or mik, per vrasje njerezish te pafajshem. Apo nuk ta ndien ti nga ajo ane se nuk te ka ndodhur ti. Po ti nuk mund te jesh i ndershem per ato qe thua se bie ere qe larg, qe je i njeanshem, ne mos je nje berishist i thekur apo je nje militant nga ata qe i vene pas Like spiunit, se ai i paguan. Qe te biesh rehat edhe une dua qe Rama te mos jete kryeminister, te veje i pari ne burg, dhe e kam seriozisht. Nuk jam fare per rradhe, por kriminelet ama i dua te paret, bile sot do duhej te ishin duke vuajtur denimin ne burg.Tung!

          2. b
           bjeri drejt se ke lehtesira

           Edi Rama me pompozitetin e liderit qe di gjithcka, ju drejtua opozites me kete formulim : Per Ju (opoziten) jane 430 milion Euro te vjedhur tek Inceneratoret, por per Ne (pushtetin) jane ZERO vjedhje tek Inceneratoret. Cudi se si pra ky SPAK nuk del ti jape nje dore ketij deklarimi e ta leshoje ate Lef Koken nga burgu dhe te dalin nga vrimat e gjirizeve ku jane fshehur ato Engjellush Agacet and Co...ose ta coje ne qeli tek Koka edhe Kokat e medha te vjedhjes, nga Rama te Velia! Keshtu do ta hiqte dhe SPAK ate Patate te nxehte te Inceneratoreve nga bytha e perveluar.

           1. Roberto

            O Mero ! Ju si gazetare keni bere goxha pune te madhe per demaskimin dhe cjerrjen e maskes se Berishes dhe Metes apo Metaj. Ju e vertetuat mbiemrin dhe se fundmi kete e pranoi edhe vete shoku Ilir por une desha te pyes:- Mbiemri i ndryshuar nga Metaj ne Meta po emri a eshte ndryshuar sic tha nje ish deputet ca kohe me pare??? Pra nga Agush ne Ilir??? Te lutem vertetoheni edhe kete qe te pakten te kemi edhe ne nje ide te qarte pasi mua ne fakt me pelqen ta therras Agush,Ago,apo Gushi. Tingellon shume seksi prandaj hahhaaaaaa.

            1. a
             arqile

             A ha po i ka derguar bushatin dhe shkullakun i paska derguar shume shume dhe te mos i kish derguar asnje tjeter mjaft e boll jane ata te dy.Mortja mortja me ta pa si sala si likja kane mbaruar veprofte perendia se kane pire gjakun e popullit.Por te kete gjyqetar apo prokuror nuk e besoj kurre se i shkateroi sala vetem perendia do e zgjidhe punen kam besim.

             1. V
              Vilajet Qyrku

              Po Lali i famshem i Fiqve qe nuk pushon se kakarisuri nga mengjezi ne darke neper media, c'ka qe i ka ra squpi ne m...fare per ato, Inceneratoret!

              1. M
               Mero ngrenesi

               Ha m... o mero si gjithmone. Haje direkt ..mos e le te bije ne toke nga bytha e edvin kristaq spiro kolek rames.

               Lini një Përgjigje

               Blog Tema