Publikimi i dosjes së Meta/Metaj, sqaron kush janë “fëlliqësirat” 

23 Shtator 2022, 19:16Editorial Mero Baze

Shpërthimi i Ilir Meta/Metaj ndaj Autoritetit të Dosjeve është diçka që pritej. U përpoq për gati dy muaj ta ruajë qetësinë, me shpresë se nuk do të shkohej drejt iniciativës ligjore. Shpresoi që PD e Bashës, do të përmbahej dhe nuk do bëhej palë me PS të kërkonte thellimin e kërkimit për ish- bashkëpunëtorët e Sigurimit, edhe pse kanë marrë dëshmitë e dy komisioneve të politizuara, siç ishte “Komisioni Mezini” dhe “Komisioni Bezhani”.

Pas dy muajsh taktikash të lodhura, pasi dërgoi viktimën e tij të merrte dosjen të sqarohej, pasi manipuloi dosjen që mori duke publikuar copëza të nxjerra nga konteksti, për të krijuar idenë e manipulimit, më në fund e pa që asgjë nuk funksionoi.

Një ditë pasi Parlamenti vendosi të fusë në rend të ditës ligjin që i jep fund ilegalitetit të tij si spiun i Sigurimit të Shtetit, ai shpërtheu kundër Autoritetit të Dosjeve, duke i quajtur anëtarët e Bordit “fëlliqësira”.

Kaq i mbajtën nervat. Gjatë këtyre muajve u përpoq të fuste në lojë Berishën, duke hapur fjalë që ai e ka shitur tek Edi Rama dhe Erion Veliaj, me shpresë që ai do prekej në sedër e do t’i dilte zot. Ai në fakt u angazhua publikisht ta mbrojë, por me malinjitet. U përpoq ta mbrojë me parimin që “spiun është, por është spiuni ynë”.

U përpoq po ashtu të shkatërronte aksionin opozitar, duke e ndarë aksionin e tij nga Berisha, për t’i detyruar të gjithë, që ose ta mbronin këtë, ose s'do kishin bashkëpunim, por as kjo nuk funksionoi.

Tani ai është hedhur në sulm verbal dhe në një fushatë fyerjesh dhe dhunimi publik ndaj Autoritetit të Dosjeve.

Reagimi i tyre se do ta padisin për shpifje është një reagim shumë etik. Ilir Meta nuk e ka problem se dënohet 2 milion lekë për shpifje. Ai e ka problemin me dosjen dhe relativizmin e së vërtetës së saj.

Ndaj Autoriteti i Dosjeve duhet të marrë një vendim që t’i shërbejë transparencës me publikun dhe të ballafaqojë Ilir Meta/Metaj me të vërtetën. 

Ata duhet t’i japin shtypit dosjen e plotë ku shfaqet dëshmitari Ilir Meta/Metaj, që me teknikë operative ka dëshmuar për tentim arratisjen e Filip Talos. Nuk ka më asnjë kod që e ruan atë dosje sekret.

Vetë Ilir Meta/Metaj ka bërë publike faqe të cunguara nga ajo dosje, duke tentuar të bëjë politikë me të. Në këto kushte Autoriteti nuk ka pse merret me gjyqe me Ilir Meta/Metaj, por të mbrojë të vërtetën e deformuar prej tij, duke i publikuar gjithë dosjen.

Pastaj njerëzit e gjykojnë vet kush është “fëlliqësira”.

29 Komente

 1. M
  Mali

  Plasi ne Kucove

  1. b
   ben.

   Autoriteti i dosjeve e ka per detyre qe ta kallezoje penalisht Ilir Meten, per fallsifkim, sepse Ilir Meta para se te behej president ka firmosur qe eshte dakort te kete pergjegjesi penale nese rezulton spiun!!!!!!!!! Ky eshte ligji ,ky eshte shteti ligjor. Nderkohe qe 1. Erion Veliaj e ka pranuar vete qe ligjin e dosjeve e ka hartuar ai me zv,ministren e vet qe sot eshte drejtoreshe e autoritetit te dosjeve me porosi te ed rames. 2. Perse Ilir Meta i ka paditur ne SPAK keta dosjexhinjte, ndersa keta nuk e padisin????? Po e padisin vetem per fyerje, dhe jo per shkelje ligji??? 3. Personi i demtuar i kesaj dosje , ne provesverbalin e marsit te 1990 mbajtur nga sigurimi i shtetit deklaron se personi IM te cilit i kishte treguar ishte Ilir Murati, Ilir Meta nuk figuron ne procesverbal. 4. Personi i demtuar , si ne mars tw 1990 , si ne gusht te 2022 deklaron te njejten gje ,nuk eshte Ilir meta qe me ka spiunuar.. 5. Rastesisht po fare rastesisht drejtoresha e dosjeve eshte gruaja e 1 nga oligarkeve te shqiperise E fundit , Mero mos shko ne nivelin e Froqi Çupit qe thote me bindje qe Ilir Meta donte te digjte inceneratorin e tiranes, mos u FrokÇupizo Mero.

   1. O
    O zot fali këtë njerëz

    O Ben kaqoli. E paske ngrënë edhe ti atë lugën e çorbës të fëlliqësirës. Çfarë të bësh o Ben kaqoli "o bo keq për lek, plako".

    1. P
     Per loqet

     Po mire ti more kar qe i ben verejtje ben- it , ti cilen çorbe hengre ?ate te meros qe te servir çdo dite ? O kar po mendoje njehere , u vu ne levizje gjithe shteti nga nje e mail ANONIM , u mblodh kryesia e parlamentit qe TRONDITI kryetaren .

     1. b
      ben.

      Ti i zotit. Une e di qe nga te dhenat e bankes boterore 60% e shqiptareve jane analfabete funksionale, dmth ne cdo 10 komente 6 veta nuk e kane kuptuar ate qe kane lexuar, e di qe dhe ne klasifikimin e inteligjences shqiptaret ishin te fundit te europe dhe konkuronim denjesisht per nga fundi i botes. Pamvaresisht sa delenxhi mund te jesh , ti perpiqu njehere mbase kupton ndonje gje. Po arite te kuptosh , sepse jane shume te thjeshta, me thuaj ne cilen nga pikat nuk kam thene te verteten. Nese kjo nuk te intereson , po e ke per buken e gojes ,per sufllaqin e dites, me vjen keq po te kuptoj. A se harova, sa per ofendime , po te ishim ne rruge bashke perballe, nuk jam i sigurt ne do kishe guximin qe te shaje. Dite te mbare o delenxhi.

      1. N
       Nari

       Mero qeni vazhdon han mut si gjithmon

     2. T
      Tan_Tironci

      " Ai eshte spiun, por spiuni yne, ama" hahaha, me lot ????????????????????????

      1. R
       Raimond vlonjati

       Felliqsirat jane ata/ato qe thyejne ligjin duke futur duart ne Dosjet e njerezve dhe duke i fallsifikuar dosjet Dhe ata do shkojne ne burg, se nje dite ky hajduti Sherbetori i Vucicit , qe tani eshte Kryemminister do bjere nga fiku dhe atehere ajo kucka qe fallsifikon dosjet per Hajdutin e Surrelit do perfundoje ne nje dhome me Gaxhain

      2. E
       Evisa

       Llogjika juaj zoti Baze është shantazh i hapur ndaj Metaj, një sygjerim për t'i thyer hundët atij, por e çon Autoritetin e Dosjeve në drejtim të gabuar, i sugjeron të shkel ligjin. Ndaj, nëse dëshiron të sugjerosh diçka me mënd, kërkoi me forcë PS dhe PD të kalojnë një orë e më parë ligjin në Parlament dhe pastaj t'ja plasin Metaj të vërtetën në surrat duke i publikuar të plotë dosjen. Kjo është rruga ligjore. Të mësohemi, drejt së mirës kurrë nuk duhet të shkohet me rrugë të gabuar, siç sugjeroni ju zoti Baze.

       1. F
        Fido Dido

        E ku është shantazhi këtu , e pse duhet t'ia lypë partive të kalojnë ligjin për një të ligështuar që shantazhon një audiencë të tërë se këtu edhe të mos duash të dëgjosh të vjen zëri nga komshiu tifoz i emisionit s'po flas për të ftuarit , apo tifozet për çikë , por me sa leçita , ai lot me ; na ishte një herë njëri që u hoq si tjetri e kur duhej të ishte i njëjti s'la gurrë pa vërvitur kush ta hajë me pretendimin se kur ishte njëri , ishte në rol dhe kur u bë tjetri e fitoi edhe çmimin Oskar e nuk ka juri që ja heq të drejtën edhe po t'i thyejë kafkën me statujën si një skizo , kujtdo që i del përpara sidomos atij që s'u bë kurrë si .

       2. A
        Aron

        Problemi eshte se duket po e rehabiliton Amerika, duke e legjitimuar me vizitat qe i ben per "bashkepunim". Nuk e di se cfare bashkepunimi mund te kesh nga nje parti me 4 vota, e aq me teper qe mundohen per ta perdor si nje ze kunder korrupsionit, kur Metes po i rradhiten dosjet ne SPAK.

        1. E
         Engjell

         Ke te drejte. 4 deputete me 107 mije vota. 3 deputete tom doshi me 30 mike vota. E kupton vete ti sa deputete bejne 107 mije vota po ska prob

         1. T
          Taulant Balla

          @aron Llogjika jote me pelqen, por ne kushte normale. Ka shume mundesi qe Iliri si spiun ne gjak te jete spiun i shumfishte. Ne kete kontekst Jurikin thjeshte ben takimin me spiunin e shumfishte, ne kuader te konkurences me Rusine. Pra thjesht mendoj se Jurikin ben detyren qe nuk ka te beje me rehabilitim apo bashkepunim. Iliri thjeshte eshte nje limon qe po shtrydhet deri ne piken e fundit…spiuni eshte si qeni qe kur ha mut njehere, mesohet me mut. Tjeter gje qe Iliri mendon se mund te beje politike edhe si spiun….

         2. T
          Taulant Balla

          O meroooo!!!! Po lerini keto dokrra!!! Ju qe qendiset dosjeb e Durim Bamit ne menyre skandaloze. Sikur kryetari i kuvendit Meta kishte kontraltuar Durim Bamin per te vra Tom Doshin. Po Tom trimi e kapi durimim e carmatosi dhe ky tregoi seai meta i kishte thene tw vriste tomen????????????! Po keshtu tani keni bere kete dosjen e spiunit????????! Keni nje problem te madh me origjinalitetin. Jeni te ligj po jeni budallenj. Nuk ka casus juridik penal apo civil kur viktima thote vete qe nuk me ka spiuniar ai po ishte shoku tjeter me emer e mbiemer. Del viktima i spiunuari dhe rrefen qe spiuni qe me ka spiunuar eshte ky tjetri. Jo presidenti. Ska me ceshtje. Sado qe ta perdredhesh nuk ka me ceshtje. Prandaj po ta riperseris. Jeni te ligj por jeni budallenj.

          1. S
           Sqepari

           O fuksi Metaj, lere Durim Bamin se mbrohet vete, por mbro prapanicen yende se ka marre mootit shalet...

           1. D
            Dakord

            Ore taulant po ku e di viktima se kush e ka spiunuar ore ti??? Kete e di vetem sigurimi. Viktima e mbron sepse eshte paguar mire keto 30 vjet. Viktima shfrytezon rastin se te fleta e tij e dosjes lexon IM, por viktima nuk ka pare flete te tjera te dosjeve te tjera.

           2. T
            Tao

            Sqepar shko ngul ndonje gozhde te prapanica e gruas tende se po ta gozhdojne te tjeret.

            1. P
             Pokeristi

             Llogjika e kokëlopës së Çepanit se ka çertifikatat e komisjonit Mezini dhe Bezhani vlen vetëm pēr fëmijët e foshnjores. Dihet që të dy komisjonet ishin vegla të verbëra dhe të bindura të Sahli ibn Berishës. Kështu qështangisti meta/metaj t’i ruajë për kohë defiçiti të letrës higjenike.

             1. K
              Kartelisti

              Jam kurioz per pseudonimin qe i ka pas vene operativi qe i ka vene qylafin dhe alternativat me dalin vetem dy. Koktopja ose Skrakari

              1. D
               Drejtesia e munguar

               Lufta kunder bashkepunetoreve te sigurimit te shtetit eshte lufte kunder shtetit.I.M-ja nuk eshte bashkepunetor i sigurimit te shtetit por nje informator qe per interesa te ngushta personale i eshte servilosur operativit duke bere gjemen shokut qe e besoj.Ai eshte nje bukeshkal,nje beseprere,nje njeri qe nuk mund ti afrohet njeri.Keto cilesi,te karakterit te keq i ka manifestuar sa here qe i jane prishur interesat me Berishen,Nanon,Ramen,L.Ramen e shume te tjere.Edhe vetem per fjalorin jashte cdo etike qytetare kunder Autoritetit te Dosjeve ai nuk mund te jete perfaqsues i popullit apo edhe nje grupi(klani)shoqeror sic eshte LSI-ja apo LI-ja.Ai eshte thjesht nje shantazues per perfitime familjare.

               1. G
                Gjush akullorja

                "Felliqesire" pershtatja ideale per Meron

                1. c
                 cEndriFuga e felliqesirave

                 FELLIQESIRAT (pa thonjza fare) nuk kane nevoje per dosje. Ato i njeh mbare nje popull qe po vuan nen qeverisjen e tyre kete fukarallek sot. Keto rritje cmimesh e krimesh. Kete shpopullim te vendit. Ate demagogji boshe te perrallave me spiune te para 32 vitesh kur mes nesh gelojne Spiunet e rinj me emrin Patronazhiste .

                 1. m
                  mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

                  keta berishen e meten i pallon edi rama njehere ne 2 vjet , lerja edi rames se po ua pallon aq mire sa thone hajde ktu jemi na q. prape aman q. o edi rama derisa te vdesin ahahaha.... kurse ti shoku gazetar shkruaj per ndonje problem te shqiperise se sbesoj se sdi gje , mos sulmo me kuaj te ngordhur qe mbajne era mut e shurre si ilir metaj dhe sali berisha

                  1. e
                   ekonomiksi

                   ilir meta apo metaj...kim filbi i koheve moderne...ore lereni spiunllikun...se ne ate kohe spiunonte vllai vllan.merruni me abuzimin e poteres ...pastrimit te lekeve..miliardat qe ka vu me thjoesht rroge shteti...qe ai ka qene spiun ka qene...sekretar rinie i ekonomise politike...sekretaret e rinise ishin si gardistet e kuq...dihet ajo...po ky kokekembora i cepanit..fshi bythen me ato dosje...kom bo i tentaive arratisje ne 85..isha 17 vjec...sekretari i rinise se polikumit me denoncoi...i shpetova burgut se isha cun oficeri...e ca ti bej une tani kti sekretar rinie...sa here vi n shqiperi nga perendimi e pi ka i kafe me te...ne ate kohe ishte e pashmangshme spiunlliku....merruni me gjerat qe ka bere kto vite...prova te pakontestueshme hajdutlliku,pastrim parash,korrupsioni....qeky ne fakultetin ekonomik ishte mut muti...dihej...ne takimin me ramis aline e moren me zorr...se duhej nje pjesetar i rinise komuniste...se ky svinte ne demostrata...as ne greve te urise per heqjen e emrit universitetit s ishte...dhe filipin ky e ka spiunuar...se me astrit zeqon ishin shoke....beratsi me skraparliun...po filipi tani duke qene ne amerike se rru per kto gjona..dhe i manioulim mund edhe tja kete bere...lsi...te gjithe shoket e kursit te kokekembores ..gjithsej nja 25 veta ishin...i ka rregullu te gjithe....ilir meta apo metaj...duhet gjykuar per ato qe ka bere mbas 91.....dhe ka bere qamet...sa per vitet e fakultetit...ka sa te duash deshmi per spiunllikun e ktij....po tani eshte teper vone....

                   1. B
                    Bedri Islami

                    Personi Filip Talo ka deshmuar se eshte spiunuar nga Ilir MURATI, ky ka dhe dosjen I.M. qe nuk ben spiune te gjithe ato qe kane ato iniciale emri e mbiemri! Dhe pra ca si zor qe ky Mero ta dije me mire se vete personi ne fjale se kush e ka pas spiunuar...me gjithe deshiren e urdheruar per te drejtuar gishtin tek Ilir Meta.

                    1. e
                     ekonomiksi

                     ne ishim ne nje kurs me kokekemboren...zoti bedri...te keqen e kemi njohur nga afer...po ska rendesi me ajo...t ishin hap dosjet ne 91 ...ky vend do ishte ndryshe...

                    2. R
                     Raki Skrapari

                     Qenka rritur Partia e Lirise.... Nuk do te leme kryetarin tone te ta cojme ne burg.... I M ska lidhje me Like F.

                     1. L
                      Luli

                      Mero, publikut si plas nese lexon apo jo dosjen e Metes. Faqet e dosjes mund te duhen ty per te mbushur faqet e gazetes. Publiku do qendrim ligjor ndaj nje njeriu qe ka genjyer shqiptaret edhe kur u be president. Te zbatohet ligji per mashtrim.

                      1. r
                       rilindja e Dumbabist Ramuth budall shejtanit

                       Dhe ky Ilir Meta te nesermen e 25 korrikut kur doli nga Presidenca dhe shpalli opozitarizmin me qeverine Rama, na u zbulua se paskesh qene Spiun Sigurimi, Hajdut Floriri, Pagues fotosh ne Amerike, etj etj , skenare qe u duhen ti mesojne permendesh ca kaqole si Halo Valteri e Beqo Idajeti! Sa mbulohet Dielli me Shoshe, aq mbulohen dhe Zullumet e hajduterise Rames me keto PERRALLA.

                       Lini një Përgjigje