Miti i paprekshmërisë dhe ai i pandëshkueshmërisë, për Berishën 

21 Shtator 2022, 19:26Editorial Mero Baze

Nuk kam ndonjë ide se çfarë mund të bëjë SPAK me Sali Berishën. Nuk dua t’i krijoj vetes pritshmëri, se SPAK do hetojë kapjen e shtetit në një skemë klasike, siç është kjo e privatizimit të klubit Partizani, ku babi kryeministër ka lëshuar vajzën e tij nëpër zyra dhe dhëndrin në arkivë të shtetit, njëri për të shqyer letrat e vërteta e për të paraqitur ato fals, e tjetra për të bërë procedura të shpejta privatizimi dhe për të rritur pjesën e burrit të saj nga 5 për qind aksioner, në 60 për qind përfitues në fund, me arsyetimin që të tjerët i “falin pjesë nga prona”, se ky bën letra me firmën e vjehrrit. 

Është e qartë që jemi para një skeme tipike të kapjes së shtetit, e cila ka qenë mes të tjerash dhe një kriter për karrierën e ministrave të Mbrojtjes në atë vend.

Gazmend Oketa që u tregua i ngathët e u zëvendësua nga Arben Imami, i cili e meritoi plotësisht rehabilitimin, me shpejtësinë me të cilin ua ktheu.

Por siç e thashë, nuk dua të krijoj ndonjë pritshmëri nga prokuroja e çështjes, që do tregohet roje e interesit publik në këtë pikë. Për më tepër që disa prej bashkëpronarëve të dhëndrit të Sali Berishës, janë ende në konflikte juridike me të, për pjesën që u ka marrë.

Por ajo që tani është ngjarje e sigurtë, është që edhe për Sali Berishën ka një herë të parë përballë drejtësisë. Dhe kjo nuk është pak për drejtësinë e re shqiptare.

Boll t’u kujtoj që drejtësia e vjetër nuk guxoi as ta thërriste si dëshmitar për vrasjet e 21 janarit, edhe pse ai mburrej ekraneve se i vrau 3 dhe mund të vriste dhe 3000.

Nuk e thirri as kur ngrefosej si gjel se do vriste dhe Edi Ramën me snajper. Nuk e thirri pse fshiu serverin e Kryeministrisë duke prishur provat, dhe as kur kundërshtoi dorëzimin e gardistëve të dyshuar si vrasës për hetim.

Nuk guxuan të thërrasin djalin e tij pas tragjedisë së Gërdecit, edhe pse gjurmët e gjakosura të asaj historie të çonin në shtëpinë e tij.

Nuk guxuan ta thërrasin për asnjë ngjarje korruptive dhe kriminale që mban firmën e tij, siç ishte dhe kontrata e vajëzes së tij, që i ofronte një biznesmeni të huaj, një koncesion për TEC në Porto Romano, kundrejt 3 për qind ‘fee sucsses”

Sot i ka shkuar fletëthirrja. Kjo është një histori e re. I ka shkuar nga një prokurore e panjohur shumë për publikun, e cila thjesht është duke kryer procedurën e hetimit.

Pas 30 vitesh, drejtësia shqiptare ka shkuar nga mos prekja e politikanëve të lartë, tek thirrja e tyre për hetim. Ky është hapi i parë që e provon këtë.

Hapi i dytë vendimtar natyrisht është hetimi për kapje shteti prej tij. Nuk di sa fuqi dhe kohë do ketë prokurorja ta bëjë këtë, por është e sigurtë se prej sot miti i paprekshmërisë së Sali Berishës ka rënë.

Por bashkë me të duhet të bjerë dhe miti i pandëshkueshmërisë së tij. Ndryshe ftesa për t’u ndëshkuar kthehet në ftesë për t’u pastruar.

22 Komente

 1. T
  Torino

  Me kembe te mbare!Disa kohe me pare kam shkruar:tik-tak tik-tak ora po fillon!(Kujt i kujtohet kjo kenge?)

  1. B
   Buda

   Edhe une besoj se Ora Historike kur Perbindeshi i Vicidolit, Doktor Sali Pelicilina do te gjykohet nga Drejtesia e Re ka ardhur. Edhe nese deshton Drejtesia shqiptare, Sali Vuk Berisha konsiderohet ne Historine e Shqiperise si Neroni qe dogji Romen.

  2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

   Dikush mund të bëjë një llogaritje të fitimeve në kohën e Berishës dhe të Ramës, për fëmijët e Berishës. Mundësisht brenda dy mandateve. Cili Kryeministër ju ka hapur portat e AliBabait ?

   1. K
    Ku është problemi këtu?

    Shumë e drejtë, po kapjen e shtetit nga Rama, apo çe deshe?! Normalisht me këtë logjikë i bie që hajdutllëqet e Ramës dhe kapjen e shtetit ai të hetohet 8-9 vite pasi të bjerë nga pushteti.

    1. M
     Mal Cori

     Ndryshe ftesa për t'u ndëshkuar, kthehet në ftesë për tu pastruar....................................... Ky do të jetë konkluzioni i SPAK.................... - Mbas hetimeve të thelluara, në përgjigje të kallëzimeve të bëra për privatizimin e ambienteve të klubit Partizani, rezulton se nuk ka asnjë shkelje ligjore në zbatimin e procedurave për kryerjen e këtij privatizimi........................................................ - Për rrjedhojë SPAK i kërkon falje për shqetësimin e krijuar deputetit SRB (Sali Ram Berisha) dhe dhëndrit të tij zotit JamSerb MallTëzi......... Ta gëzoni....!

     1. l
      lexuesi

      Mal Cori ke nje te drejte sepse Sali Berisha duhej thirrur per 91,95,96,97,98,2008,2011 dhe pasketaj per Klubin Partizani!Ky eshte nje kurth per te gjithe ata qe duan daljen perpara drejtesise kryekriminelit te Shqiperise.Ndaj nuk eshte çudi siç nenkupton edhe ky editorial qe ai te therritet per te mbyllur hesdapet me kete popull qe shtyn trenin per ta ndezur.Pas ketaj s'na mbetet gje tjeter veçese te shkojme dhe te brohorasim prane "ambasades mike" qe u tregua e denje duke e mbrojtur deri ne fund kete makineri vrastare te prodhuar enkas per ç'ka i ka bere ketij vendi e populli!Ndaj te njejten frike e shqetesim qe ka kushdo qe njeh mire makinacionet ne klurriz te ketij populli qe i jane bere edhe pse ka bere bema qe as pushtuesi nuk ka arritur tia beje dot..Ai theksoi nje pinjoll i PD-me pasaporte Amerikane B.Kelliçi -nuk ka pse te loboje une per ta mbrojtur pertej Atlantikut - sepse ai eshte mik i dy Presidenteve te SHBA-se ku njerin (G.H.W.Bush ) e ka patur Drejtor direkt kur drejtonte ne CIA.Ndaj Sali Berisha ka imunitet deri ne vdekje ,ku maksimumi mund te denohet si Nexhmie Hoxha per kafet ne Klubin Partizani.

     2. D
      Dule Labi

      Hajde me kembe te mbare Shpellar. Shko dhe Rrefehu per te gjitha o bajge. Ti I pari dhe pastaj me radhe edhe te tjeret .Pastaj kemi hajdutet dhe kriminelet e tjere. Dorezoni gjene e vjedhur o fundurina. Ne hale te gomarit vafshi.

      1. R
       Rrofte usa qe hoqi lulin dhe riktheu kriminelin sa

       Ai hale kriminel edhe po u paraqit do flas tjeter per tjeter si perhere. Prokurorja do e pyes per klubin partizani,sali krimineli do flas per inceneratoret,do shaj ramen dhe per protestat e per ilirin aleat. Ketij krimineli duhen hedhur prangat sic bente ai qe ky qen i srvilosej qe te shetiste me varke.. Ky i ka shkaktuar aq fatkeqesi vendit dhe popullit sa duhet denuar pa gjyq

       1. U
        Unë

        ME KEMBE TE MBARE! fjalë zemre

        1. X
         Xha Braho

         TE SHPRESOJME, QE KETE HERE, SPAKU, TE JUSTIFIKOJE BESIMIN E SHQIPTAREVE…..

        2. m
         mirel

         Per hajer te zotit te shtepise....

         1. m
          mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

          mos u lodh kot, sali berisha nongrata ne pd eshte pompa me e madhe e votave dhe energjise per pushtetin 16 vjecar 4 mandate te edi rames, aq shume po i jep vota sali berisha edi rames (erjonen e bashkise e ka brenda) saqe dhe ky vete i gjati e ka lene shqiperine fare se e ka fitoren ne xhep, dhe bredh te kapi ndonje post ne europe -pasi i eshte rritur shume oreksi. ja qe dhe sali berisha solli nje gje te mire, hoqi mutin e tij me vete nga pushteti,fuck ilir metaj

          1. q
           qeveria e (Gent) KAKAVE

           Realiteti i paprekshmerise dhe pandeshkueshmerise per Edi Ramen - Ha personalisht gjoben 120 milion Euro ne gjykate nderkombetare prej Bechettit dhe ja rras Buxhetit te Shtetit. Dhe tashme - Inceneratoret, kjo Bolba mbi 400 milion Euro te avulluara nga kjo qeveri Rama e kjo Bashki Velia qe ngado te perpeliten e te vertiten nuk i shpetojne dot, edhe kur te shkojne ne varre. Pas Berishes e Metes nuk fshihen dot Minaret e super-vjedhjeve te Rilindjes qe nuk vepruan fare ashtu sic premtuan me gojen e atij Gamorit Shalsi se "Ne do vjedhim me Lezet", por e rropen nga 4 anet kete vend dhe po detyrojne shpopullimin prej kesaj qeverisje te baglosur koke e kembe ne skandale vjedhjwesh kudo.

           1. E
            Emiljano

            Do veje te pije nonji kafe nga spaku dhe do kthehet ne shpi.Nuk duhet ndonje e prokuror me eksperience apo te kete mbaruar shkollen ne Amerike, thjeshte duhet te kete kellqe per te hetuar apo denuar kte monster.Per fat te keq nuk ka nga ata prokuror ne shqipri kshuqe mos prisni ti ndodhi gje plakut mere

            1. D
             Dardan

             Ne Shqiperi duhet te ngrihet Gjykata Speciale me gjyqtare nga Europa, ose Perbindeshi i Viciudloit, Doktor Sali Mortja duhet te dergohet per gjykim ne Hage.

            2. H
             Hetuesi

             Do veje ne prokurori e nuk do dale prej andej.E ka flete arrestin gati,

             1. B
              Bureto

              Jo, jo @hetuesi! Jo me kaq nxitim, pamvaresisht padurimit tonë. Drejtësia ka rregullat dhe procedurat e veta, të cilat dhe nëse i shkel ajo, nuk e lënë avokatët. Avokatët nuk kanë se ç'të bëjnë, vetëm atëhere kur para klientit të tyre, në këtë rast Salehut, prokuroria vendos fakte dhe prova të pakundërshtueshme. Edhe në këtë rast, ngaqë nuk kemi një krim flagrant, çështja i shkon gjykatës. Është ajo që e shpall ose jo fajtor. Në se po, përsëri sipas ligjit, kanë të drejtën e ankimimit në të gjitha shkallët dhe proçesi zgjat. Në përfundim të këtij kalvari, nëse ai përfundimisht rezulton i fajshëm me vendim të formës së prerë, vetëm atëhere pritet flet-arresti, sipas të cilit i pandehuri (në këtë rast Salehu) arrestohet. Kjo është procedura legale. Sa për demonstrim të kësaj, kujto rastin e Saimir Tahirit. Sido që të ndodhë, për Salehun me një këmbë në varr, do të mjaftonte edhe vetëm telendisja nëpër dyert e gjykatave, degradimi politik dhe moral, nxjerrja me turp nga politika, kur ai e ëndërronte përcjelljen për në varr, ditën e ndëshkimit të madh, mbuluar arkivolin e tij me flamurin kuqezi dhe para tij bandën frymore. Pse jo pas kësaj dhe një shtatore në ndonjë shesh, për ta nderuar si Shpëtimtari, që u solli shqiptarëve Demokracinë. E pra sipas meje, nëse drejtësia nuk do mundet dot ta çojë këtë monstër në burg, ky fund do të ishte ndëshkimi i dytë, më i madh për këtë njeri të lig, si fatkeqësia më e madhe post diktaturës komuniste, që për ironi qëlloj një komunist. Gjithsesi rruga e tij drejt HIÇIT, që nisi me "non grata"-an, sapo ka filluar. Amin!

             2. B
              Balle per Balle (pa Taulant Balle ne mes)

              Saliu do veje ne prokurori e do arrestohet. Ilir Meta po ashtu do arrestohet. Dhe pastaj... do vazhoje te vjedhe e varferoje vendin kjo qeveri Edi Rama me nje opozite qesharake AliBasha si garniture nderkohe qe Ekonomia eshte ne kolaps total? Duhet koka rrase e Taulant Balles per ta besuar kete.

              1. K
               Kulaku pa tok.

               Nuk ndodh asgje. Jemi kthyer ne nje shtet qesharak dhe servile te administrates amerikane. Popull pa dinjitet dhe bredharak. Berisha eshte shqiptari me i kulluar. Sot Shqiperine e drejtojne bijte e komunisteve dhe ish sigurimi i shtetit.

               1. T
                Taulant

                Sali komunisti eshte ne opozite dhe i shpallur i pa deshiruar nga amerikanet. Eshte pasardhes i Enverit qe popullin e trajtonte si bagetia.

               2. P
                Patrioti.

                I them prokurores qe do ta theresi sali berishen ne prokurori,qe mos ta shikoje berishen si ish president apo ish kryeminister,por ta shikoj si nje ordiner kreminel, vrases, dhe si nje tradhetar i kombit Shqipetar.Se ju si prekurore keni forcen e ligjit. Beje kete te lutem z.prekurore se do hyshe ne histori, te ka ardhur fati ne dere. sali berisha eshte nje vampir nje kreminel i pa ndreqshem. Une personalish nuk do tja fale kurr 97ten.

                1. S
                 Sokoli

                 O Patriot, dakord jame me ty, por Sali Lushen me Stresin a i merr persiper ti?!

                Lini një Përgjigje