Një detaj që tregon çfarë është “partia” e Berishës. 

7 Tetor 2022, 19:31Editorial Mero Baze

Në fushatën e kacafytjeve mes veprimtares Kokalari dhe mbështetësve të Berishës, nuk vlejnë debatet për idetë konservatore apo sovraniste, pasi ato në fakt nuk kanë qenë thelbi i arsyes përse ata janë bërë bashkë. Ata nuk u bën bashkë një vit më parë për të bërë PD-në më konservatore apo më sovraniste, por u bënë bashkë t’i gjendeshin Berishës në ditët e tij më të zeza të karrierës politike, kur u shpall familjarisht si person i përfshirë në korrupsion madhor, minues i demokracisë në vend dhe shantazhues i sistemit të drejtësisë.

Në atë krizë braktisje, pas vendimit të Lulzim Bashës për ta përjashtuar edhe nga Grupi Parlamentar i PD, Sali Berisha nisi “Foltoren” e tij, një fushatë për t'iu kundërvënë sanksioneve amerikane, ku si tabelë qitje ishte Lulzim Basha, ekzekutuesi i vullnetit të SHBA kundër Sali Berishës.

E gjithë përpjekja ishte të tregohej se Berisha ishte i zoti të ngrinte një frymë anti-amerikane në vend. Në fakt, e gjitha vazhdon të jetë një gënjeshtër dhe ajo që është e vërtetë, është se Berisha është përpjekur ta blejë familjarisht mbështetjen publike.

E vetmja gjë që vlen në debatin e veprimtares Kokalari, është se ajo tregon se u angazhua në këtë fushatë pasi e thirri djali i Sali Berishës, Shkëlzen Berisha.

Ky detaj tregon shumë për politikën tribale të Sali Berishës dhe angazhimin e tij edhe familjar dhe financiar, në këtë fushatë super të shtrenjtë, me fonde të padeklaruara askund, për t'iu kundërvënë SHBA.

Fakti që veprimtaren më të zellshme të kësaj fushate, e ka kontraktuar direkt djali i Sali Berishës, tregon qartë çfarë është “Foltorja”, një projekt privat i familjes Berishës, duke blerë mercenarë për një betejë kundër SHBA, nga “trezorieri” i familjes.

Në këtë fushatë natyrisht ka plot njerëz që u përputhen idetë e tyre me hallin e Sali Berishës, ka njerëz që mendojnë se ka ardhur koha që meqë PD është në hall, t’i imponohet një identitet tjetër nga ai për të cilin është krijuar, ka pastaj delirantë, të çmendur dhe mitomanë, që gjejnë rastin të marrin mikrofonin në dorë dhe që Berisha i quan “oratorë”, e plot njerëz që u bie rruga nga mitingjet e tij.

Por e vërteta është që në qendër të këtij aksioni është thjesht familja Berisha dhe paratë e saj të fituara nga korrupsioni madhor i tridhjetë viteve në Shqipëri. 

Veprimtarja Kokalari e ka thënë në mënyrë spontane, ndoshta për të treguar rëndësinë e angazhimit të saj, duke u thirrur nga djali i Sali Berishës. Mendo tani të njëjtën garniturë politike në pushtet, se si djali i Sali Berishës do të thërrasë sërish njerëz për drejtor tatimesh, si pagatori që ka nga pas, drejtor doganash, apo për të paguar haraçet për kontrata tenderësh e koncesionesh.

Mos të shkoj dhe më tej pastaj për ato që do të thërrasë gruaja e tij, të blejnë të brendshme të shtrenjta tek dyqani i saj, si kontribut për pushtetin.

 Është thjesht reagimi i një familje hajdutësh, që ka humbur parajsën e milionave dhe me milionat e vjedhura po përpiqet t’i kundërvihet Perëndimit në emër të Shqipërisë. E kupton këtë, kur shikon kush janë ata që u shkojnë nga pas, kush janë ata pedagogë që veshin kostume protestuesi, kush janë ata veprimtarë të shoqërisë civile, që janë më të egër se një repart ushtarak talibanësh, dhe mbi të gjitha, kur dikush prej tyre, siç është rasti i veprimtares Kokalari, dëshmon vet se kush e ka thirrur në këtë betejë.

Është një bandë e paguar nga i biri, e bija, gruaja dhe vet Sai Berisha. Në fakt, është e para herë që ata po paguajnë për të tjerët. Ka tridhjetë vjet që të tjerët paguajnë për ta.

27 Komente

 1. T
  Taulant

  Mero po ne Shqiperi te gjitha partite jane banda. Lexo shkrimet e intelektualit Fatos Lubonja i cili eshte shume i sakte ne analizat qe ben.

  1. h
   huri

   T kift ljubja ,qi I sherbe sales, n ???? ty or taulant.Shumica e anal istave qe genjejneb,shajne ,mashtrojne ,thone gjysem te verteta kunder zhvillimit te Shqiperise paguhen me eurot e nongrats ,ta them un ty .Natyrisht qe ata terbohen me shume se cdo gje tjeter nga fuqia e 850000 shuplakave qe perkrahin Edin dhe PS ne cdo zgjedhje ,qe prej korrikut 1992 e deri sot .

   1. T
    Tajari

    Taulant…….je serioz kur quan Fotos Lubonjen intelektual te sinqerte??

    1. V
     Vishja plot

     Mos Taulant se e dhj...

    2. F
     Fetah Kuçana

     E bukur kjo e shitjes së brekëve tek teto Armina, njerka e femijëve të Zen Sal Birishs, por mos i mbetet qejfi dhëndërrushit të Saliut për të detyruar përkrahesit, të blejnë apartamentet e tijë tek firma KONTAKT, si formë financimi për PD-në e Sal Vuqidoles…

     1. S
      SALIVIRUSI PPSH

      Nongrata po perjeton ditet e fundit sot ne Gjirokaster e tregoi qarte ishte aty si komunistet ne ditet e fundit te pushtetit , goditja qe i dha PSE spiunit I.M ishte vdekjeprurse per nongraten spiunin I.M dhe per te gjithe ata qe i shkojne pas ....saga vazhdon

      1. I
       I. Hoti

       Banda kriminale berrisha ,vazdon te grabite e te vrase shqiptaret.Deri kure ?

       1. Z
        Zyhdi Driza .

        Bravo te lumt

        1. F
         Fjona

         Deri kur te te q.in ne b.yth dhe ty

        2. Q
         Qejfliu

         Pervec brekeve a shet gje tjeter kjo Karmina?

         1. D
          Dule Labi

          Hengshi kokat tuaja o familje hajdutesh qe nga ky kinezi dhe deri te plaku mere me gjithe soje e sorollope. Dorezoni gjene e vjedhur sa me pare o plera. Vetem te jete budalla ky popull ta votoji prap kete non graten. Ta votoji Sonila meco e sera e saj buces. Vafshi ne djall.

          1. J
           Jugu

           Na e bere tani "veprimatare" o Mero, por pak muaj me pare nuk le epitet negative pa thene per kete koklarin. Apo tani u be e mire ajo. Harrove se i permende tradheti me burrin, spiun i Grekut, etc. A te marrte dreqi mendjen. Shkruaj mo dicka per ekonomin e rrenuar nga Rama. Per hajdutizimin dhe rinin qe po iken nga suyte kembet.

           1. G
            Genci

            Te lumte pena dhe mendja o Mero!Po!Keto qe thua jane super te verteta!Gjemen dhe baderdine i kane bere Shqiperise tash 30 vite keta katila,me ne krye Salibanin xhelat,katil,beseprere,otoman,haxhiqamil dhe tere epitetet me te renda qe i takojne nje njeriu!

            1. L
             Lapsi.al E TALLIN ZAGARIN YMER G KELLIREN

             YMER MENDOJE SE ME KE ESHTE ZENI I BABIT NE KREVAT ,KUR JUVE JENI DUKE MASTURBUAR PASI JA KE FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT HAHAH HAHAH

             1. T
              Tan Korrabi

              Partia e Berishes eshte ajo qe do t’i vere buthe te re Rames dhe gjithe sorollopit te servileve politike.

              1. M
               M

               Partia e ripjelljes është parti terroriste_raciste_komuniste_islamike,grupim me organizatë anti perendimore,antidemokratike,antinjerëzore,antipopullore.

              2. J
               Jugelindja

               Jugu mire e ka Mero kokalari eshte teme e dites se nuk e prisnim qe ti bente gjemen Saliut po ajo eshte gjirokastrite ketu gabon Saliu nuk i njeh mire gjirokastritet.

               1. J
                Jugelindja

                Jugu mire e ka Mero kokalari eshte teme e dites se nuk e prisnim qe ti bente gjemen Saliut po ajo eshte gjirokastrite ketu gabon Saliu nuk i njeh mire gjirokastritet.

                1. M
                 Ministria e KomshiKulturës

                 Po ndonjë " detaj" nga partia pederasteve Ripjerdhja ske gjetur o shoku Ymer? Psh pse sekretari I pare I Ripjerdhjes ecen shtrember, vrima e bythes I devijon nga aksi I simetrise?

                 1. r
                  rapsodi popullor

                  Rreket Meraqi i gjore te gjeje detaje, nga partia e Berishes pra / Se nuk do te shohe nga Ramqenef-qeveria qe ka bo Varferine-Kala / Kujto Meraqi se ky popull femijet i ushqen, me perrallat me Berishe qe ketu perdite rrefen / O Meraq i gjore zgjohu nga marrezia, se me keto dokrrat tua nuk mbulohet Varferia / Te fala atij Rames i bo o Meraq qyqar, se pas tij ti vjen me i modhi Gamor /

                  1. B
                   BLENDI FEVZIU E TALL KEQ YMER G KELLIREN

                   YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT ?

                   1. E
                    Erjoni

                    Kur ka qire maman e vet

                   2. A
                    ARMAND SHKULLAKU DHE ANDI BUSHATI E TALLIN YMERIN

                    YMER TE GJITHE TE TALLIN SE KE SURRAT TE SHEMTUAR DHE TE MBAN GOJA ERE MUT BYTH FARE PRANDAJ NUK TE OFROHET ASKUSH DHE TE GJITHE TE PERBUZIN YMER SA LEKE JA JAP FRROK CUPIT ME BLE BIRRA KUR JA FUT KARIN NE BYTH?

                    1. E
                     Ed Shalsi "vjedhesi me lezet"

                     Ja dhe nje detaj qe tregon se qeveria Rama eshte "Prane shtresave ne nevoje" - Ne llogarite e pensionisteve me nga 150 mije leke ne mua,j fut miliona Euro te vjedhura tek Inceneratoret...e sikur mos i mjaftojne ato, fut edhe miliona Euro tjera neper emra te vdekurish para 5 vitesh!

                     1. Y
                      YMER GELBAZA KARIN NE BYTH TE FRROK CUPIT

                      EDHE SPARTAK NGJELA E FUT KARIN NE PIDH

                      1. t
                       tori

                       Mero,kaloje mire gjuhen aty ku bashkohet fundi i boleve me bythen e Rames....ashtu bravo.

                       1. A
                        Aldi me Olten, Fatjonin, Saimirin, Ilirin dhe Ymer

                        Partia e Berishes eshte ajo qe I ke lepir bythen per 20 vjet resht o i pages. Te beri me para, ti coi femijet ne shkolle neper angli, ta beri tet shoqe te bukur. Ti vet prap koke cep do mbetesh, s'ke ci ben. Tashti me thuaj ku eshte ndryshimi i yt nga Ilir spiuni? Ah po , ti vazhdon ti lepish bythen k'tij tjetrit deri sa te dal ndonje tjeter. Ne andej nga laberia i theme njery pa bole, ose bythlepires

                        Lini një Përgjigje