Pse Berisha po përpiqet të harrojë 6 marsin? 

29 Shtator 2022, 18:46Editorial Mero Baze

Bashkëpunimi i vetëm i “suksesshëm” Berisha - Meta/Metaj, mbetet 6 marsi. Në fakt ishte më shumë meritë e Meta/Metaj, i cili përdori detyrën si president, për të zhvilluar një “referendum’ brenda PD, në garën mes Berishës dhe Bashës.

Dhe vetë Berisha e mbështetësit e tij kaluan në ekstazë pas 6 marsit, duke e quajtur atë një fitore historike, ku mundën Bashën, SHBA, madje dhe Gjykatën e Tiranës.

Të paktën kështu janë deklaratat e tyre publike. Askush nuk donte të dëgjonte se nuk kishin fituar, se Rama i kishte mundur 5 me 1 në zonat më të mira të tyre, se vet Basha nuk ishte aq i dobët sa pretendon Berisha etj, pasi në së paku dy bashki ishin shumë afër. 

Refreni i vetëm ishte fjala “fitore” dhe pastaj pyetjet retorike “A e pa SHBA çfarë i bëmë”, “A e pa Basha çfarë i bëmë”?

Dakord, e pamë. Bashkë me Ilir Meta/Metaj e mundët Bashën, e sfiduat SHBA, por nuk e mundët Ramën.

Tani keni para zgjedhjet e radhës dhe befas ka ndryshuar retorika e 6 marsit. Nuk flasin më për fitore, por për bashkim. Dikush flet për bashkim me PD zyrtare, “atë që mundën më 6 mars”, dikush flet për distancim me Metën, por të gjithë duan të shpikin një skemë të një kandidati të përbashkët, që të jetë mbi palët. Madje dhe Meta/Metaj e thotë këtë.

Askush nuk po e zë më në gojë “fitoren historike” të 6 marsit, madje po përpiqen të bëjnë sikur nuk ka ndodhur.

Nëse më 6 mars, beteja ishte kundër Lulzim Bashës dhe krenoheshin me përçarjen zyrtare të opozitës, tani beteja është si të vënë në shërbim të përçarësit gjithë faktorët opozitarë.

Pra sipas logjikës së tyre, tani të gjithë duhet të punojnë për Berishën, pa dallime politike, edhe pse më 6 mars bashkëpunuan dhe me socialistët kundër Lulzim Bashës, thuajse hapur në tre bashki.

Por meqë tani u vjen turp nga 6 marsi, le të tërhiqen prej tij. Ta rinisin bashkimin, duke u dorëhequr Berisha si përçarës i 6 marsit dhe të hapet një garë e re në opozitë, fillimisht për kryetarin e saj, pa Berishën në garë. Ajo është e vetmja bazë që bashkon opozitën dhe shmang konfliktin me Perëndimin.

Nëse Berisha thotë se për interesat e veta nuk pyet për PD dhe SHBA, pse PD dhe opozita duhet të pyesë për Berishën dhe hallin e tij!

Opozita nuk mund të ketë lidership të përçarë që urrejnë njëri- tjetrin, por kandidatë të përbashkët që t’i shërbejnë krye përçarësit. Bashkimi nis nga partia, dhe kur gjithë palët pranojnë njëra- tjetrin dhe jo kur një palë pretendon se ka nënshtruar të tjerat dhe tani u kërkon t’i bien në gjunjë. Nëse është kështu, le të provojë me gjunjët e vet.

20 Komente

 1. A
  ANDI BUSHATI E TALL KEQ ZAGARIN MJERUAR YMER GELBA

  ZENI I BABIT JA FUT KARIN NE PIDH ARMINA MEVLANIT KURSE YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT MUHAMED VELIUT ALEXANDER VUCIC DHE EDI RAMES

  1. p
   polici

   Mire i paske ybulu keto gjona,por shko verifiko ne grun dhe vajzen se tuj be treshe pa u lodh

  2. B
   Bardhyli nga Kosova

   Komunisti Edi Rama është gjallesa më e ndyrë dhe më e pështirë në fytyrë të dheut. Nuk është njeri. Është kafshë, shtazë, skuth, krimb, kërrmill, gjarpër, gaforre, skile, derr, çakall, zvarranik, zhapik, iriq, zhabë, kukumjaçkë. Është llapaqeni më i neveritshëm. Është dembeli dhe paraziti më i pafytyrë. Është hajduti më i pa skrupull. Është hipokriti më i gërrditshëm. Është i pabesi më i rrezikshëm. Është hileqari dhe dredharaku më i qelbët. Është vrasës i lindur. Është një frikacak i pashok. Nuk ka asnjë ndjenjë, asnjë ndjeshmëri, asnjë dashuri, asnjë dhemshuri, për asnjë dhe për asgjë. Është i pa Fe’, i paatdhe', i pavatër, i pamoralshëm. I spiunon dhe i vret të gjithë, nënën, babain, motrën, vëllain, nipin, mbesën, kushuririn, gjyshin, stërgjyshin, të gjallë, të vdekur, madje spiunon edhe veten e vet. Është mishërimi i të të gjitha çrregullimeve, deformimeve, patologjive; psiqike, psikologjike, sociale, qytetare, kulturore, intelektuale, antropologjike. Zoti nuk e ka krijuar për asgjë tjetër veçse si model me ja tregu njerëzve normalë si nuk duhet të jenë. Është edhe më i skëterrshëm e i beterrshëm. Por është e pamundur t’ja numurosh të gjitha komunistit. Ta cilësosh, ta mallkosh, ta shash dhe ta pështysh komunistin Edvin Kristaq Rama si e meriton, duhet të kesh ngrënë një Myzeqe me bukë, një Kosovë me groshë, një Tomorr me djathë, një Kinë me oriz, një Kubë me sheqer, dhe të pish një Erzen me raki, një Drin me birrë, një Vjosë me verë, një oqean me ujë. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

   1. P
    Pirro

    Ti nuk je as Bardhyl dhe as nga Kosova. Ti je jashteqitja e Berishes.

    1. M
     Mila Sisi

     Zë ka po nuk ka figurë ....

     1. F
      Fanatiket pa tru qe shkaterruan Shqiperine.

      Bardhyl Skypioni, The ne një rresht qe "Rama është vrases i lindur". Edhe mund të jetë se nuk i kemi shkuar nga mbrapa se çfare ka bere. Por na thuaj, ti we e di. Kë ka vrare Edi Rama, qe ta dime edhe ne? Per Berishen e dime qe ka vrare Remzi Hoxhen, Azem Hajdarin, Kater deshmoret e 21 Janarit, 26 të pafajshmit e Gerdecit, etj. Per Ramen nuk e dime. Ti qe e di, të të vije gjynah edhe per ne qe nuk e dime. Leri ato pordhet me qetesi dhe dashuri, por thuaj ketu vrasjet e Rames.

      1. V
       Vranakonti

       Komentet e Bardhylit sa i shikoi i kaloi pa lexuar se e di qe ai shkruan dhe flete gjithemon nga bytha.

      2. C
       CIM PEKA DHE ANDI BUSHATI BE TALLIN KEQ YMER GELBA

       YMER GELBAZA KELLIRA DO TE NGORDHI SI ZAGAR I MJERUAR DUKE MASTURBUAR ME FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE

       1. q
        qirsi

        Zoti Rama dhe PS do fitojne zgjedhjet e 2023 --2029 - ndersa shqupsit do vazhdojne te rrine tek ish shtrpia e oficerave nen urdhrat e saliut.Zoti Rama ,1 milion shuplakat vazhdojne te votojne per ju,shqiperia po zhvillohet me ritme normale,ligjshmeria po vendoset.Karvani duhet te eci perpara ndersa qente dhe zagaret le te vazhdojne te lehin .

        1. F
         FATOS LUBONJA DHE ARMAND SHKULLAKU E TALLIN KEQ ZA

         YMER A ESHTE E VERTET SE KUR TE SHQELMUAN NE KOKE DHE KOQE CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMA ANDI BUSHATI TE SHURROJ NE SURRAT PER TA PASTRUAR GJAKUN NGA SURRATI HAHA HAHA

         1. A
          Andi Byth-thati

          o rrot kari Ngele duke perserit te njejtat idiotizma si te Lapsi dhe te Tema Te qifte motren Mero Baze

         2. J
          Jimi

          Kur themi Lenini, kemi thene Partia ! Kur themi Partia, kemi thene Lenini !

          1. Y
           YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CU

           YMER MENDOJE SONTE KUR ARMINA MEVLANI I FUT NE SHTRAT LAKURIQ ZENIT TE BABIT,KURSE TI YMER IK JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT HAHA HAHA

           1. a
            arben xhaferri

            Keta komentatoret kosovare te albinit jane perverse dhe pedofilet u marrin te keqen. Ju lutem mos i botoni komentet e tyre

            1. I
             Imigranti

             Z. Mero Baze: Te sugjeroj qe ta bllokosh njefare “Bardhyli nga Kosove”. Nuk duhet lejuar ky dhe nje takem si ky qe te shkruajne idiotizma dhe me fjalor rugesh ne rjetet sociale. Mos lejo ti ulet vlera gazetes “TemA”.

             1. N
              Nul moka

              O Tema. Pse i lini hapsirë disa idiotëve, shpellarëve dhe druvarëve të foltores?!

              1. B
               Bardhok Shpani ( Span - Spani )

               Pse, kush' tek, qysh kur ; keto jan pyetje engimatike . Loja e Metës që kur u vetë shpall si qëndër në mes të majtës dhe të djathtës tregon qartë polin e ishë sigurimit të shtetit monist për ti berë ballë aleancave ndër politike si e vetëmja siguri garantuese ndër palët humbëse elektorale si Majtas ashtu dhe diathtas . Ilir Meta ka 32 . vite që luan për qëndendrën dhe si qëndër mbrojtës ka dhën prova sa për portën e të së majtës ashtu dhe për të ashtu quajtur të diathtë. Përse duhet kondideruar Saliu demokrat ndër koh që vet saliu ka bashkëpunuar si agjent i shum fisht që nga mbylleja dhe zhdukeja e dosjeve të kaskes ish komuniste e deri tek mardhenjet e fshehta me U T B apo me Rusët ?' Kush esht koka politike e cila hedh zarin sa herë ju rezikohet pushteti ?... Kush e instruktonte Lulzim Bashën dhe Arkida Malltezin ndaj luftës për pushtet ndër politik në mes Arshim Thaqit dhe partive të tjera pretendete për pushtet në Kosovë ?.. Saliu pra ishte ai i cili bashke punonte me anti përfqsuesit Shqipëtar të cilet për ta shpallur regjimin pushtues Serb të arsyeshem karshi krimeve dhe genocidit në Kosovë akuzuan me dosje falciteti U Ç , K në ; si shkaktare e trazirave në Kosov . Ilir Meta ishte dhe mbeti një bythec i Sali Berishës sa edhe sot e kesajë dite i fut hundet në politikat Kosovare . Kjo esht një realitet pa qka se esht shum i hidhur .

               1. P
                Patrioti cam i M...Bazes

                Edi Rama ne parlament deklaroi me pompozitet - "Per JU (opoziten) jane 430 milion Euro te vjedhura tek Inceneratoret, per NE (Pushtetaret) jane ZERO vjedhje tek Inceneratoret.." por ne burg per ato ZERO vjedhje tek Inceneratoret ndodhet njefare minister Koka i ketij Kokes se madhe Rama, kesaj si i behet per ta harruar or Mero mjeshtri i madh i zbulimit?

                1. Y
                 YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CU

                 YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT?

                 1. D
                  Deni

                  Ky Bardhuli i Kosoves i ka me vend ato qe thote veiem se ka ngaterruar adrese, duhet ti thoshte per Sali berishen. Nuk di dhe nuk e shpjegoj dot si e ka ngaterruar.

                  Lini një Përgjigje