Lustracioni i Perëndimit mbi politikën shqiptare

6 Tetor 2022, 20:12Editorial Mero Baze

Vendimi i sotëm i Partive Socialiste Evropiane, i jep fund debatit mbi të ardhmen perëndimore të opozitës në Shqipëri.

Ndëshkimi i Ilir Metës si parti, vetëm pse është deklaruar aleat i Sali Berishës, tregon standardin që ka vendosur Perëndimi për Sali Berishën dhe të ardhmen e tij, në raport me SHBA dhe BE.

Mesazhi është i qartë. Kush përpiqet të bëjë aleancë me Sali Berishën, në përpjekje për t’i bërë karshillëk Perëndimit, do të izolohet.

Ilir Meta është viktima e parë e këtij standardi.

Ndërsa pritet vendimi i Gjykatës së Tiranës më 3 nëntor, do të ketë dhe nje pozicionim tjetër ndaj pjesës së partisë që do të ngelet nën udhëheqjen e Berishës, qoftë kjo sigla zyrtare e PD, apo parti e re e tij.

Po ashtu, nën këto sanksione do të jenë dhe aleatë të tjerë të vegjël të Berishës, që bëjnë sikur nuk e kanë mendjen se po përpiqen të mbajnë gjallë një kufomë të pushkatuar nga Perëndimi.

Ky standard është po ashtu një referencë për gjithë ata deputetë dhe figura politike që i janë bashkuar atij.

Është thjesht një lustracion i Perëndimit në politikën shqiptare.

Është një sinjal, që Perëndimi e ka seriozisht me personazhet anti-perëndimorë që fshihen pas sovranzimit dhe mbajnë gjallë retorikën anti-perendimore në Shqipëri.

Ky vendim i sotëm, nisi me Ilir Metën, por më së paku është për të.

Është mbi të gjitha për ata që kanë vendosur të lidhin të ardhmen e tyre me politkën e Sali Berishës.

Rrugët e Perëndimit për ta janë të mbyllura. Nuk ka as opsion për ta.

Ky standart do të ndjekë dita-ditës gjithë politkën shqiptare, duke identifikuar çdo faktor anti-perëndimor që tenton të shfryëtzojë krizat aktuale për t’i bërë karshillëk perëndimit në Shqipëri.

Ka filluar spastrimi i tyre.

26 Komente

 1. A
  ANDI BUSHATI E TALL ZAGARIN YMER G KELLIREN

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT?! PSE OR YMER KESHTU DO TE NGORDH DUKE MASTURBUAR ME FOTOT E ARMINA MEVLANIT DHE DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT HAHA HAHA

  1. L
   Lako Tako

   O gomar, o fëlliqësirë, o pis, shko e fute kokën në halenë e Bushatit, e mo na e ndyej TEMËN.

   1. J
    John Qelbashi

    Po keta e temes si e tolerojne dhe botojne kete qelbesirellek?

    1. I
     Instituti I St. MarksisteLeniniste

     Pirdh pirdh Ymer Kellira, nuk lirohesh dot as ti as keta suflaqexhinjte e kanalit te mutit

   2. x
    xheJ. eN. Bi.

    BESOJË SE MË MIRË DO PRANOJE TË HAJE TË YMERIT SE SA TË SHKRUANTE MERUA KËTË EDITORIAL.TË KA DJEGUR KAQ SHUMË DHE NGA QË NUK KE Ç'I BËN MEROS VENDOSE TA OFENDOJE ,PO AI TA NGULI MË SHUMË DHE TA POSTOJ KOMENTIN.

    1. M
     Mal Cori

     Mero, ta kanë hakeruar gazetën. Njofto policinë. Ç'është një i çmendur që shkruan pisllëqe këtu?

     1. A
      Ari

      Ne asnje menyre, Mero, nuk duhet te lejoje postime te tilla, me fjale te ndyra. Ai personi te jete sa te doje kunder Meros dhe te tjereve, ti urreje etj, por jo te botohet cfare ti vije ne mendje idjoteve te tille? turp jo per ate te rrjedhurin, por per gazeten TEMA qe e ul veten kaq poshte..

     2. D
      Demir Kërpaçi

      O Liku i Moniçkës, kujton se luan kukamçefti me Peqo Vasilin ti ? Sa krahu do ta hash dhe do të shkosh çift në burg, si i pari që dënohesh burrë e grua (qofsh ti o Like, se vetëm femër nuk është Moniçka)….

      1. B
       Berish Saliu

       Pse mundohesh Mero ,ajo eshte zgjedhja e tyre , nuk thua shyqyr qe te cfarosen te gjithe ato parti qe i shkojne nga pas nje Non Grata ,do jete me mire qe partia Demokratike te beje nje parti pa asnje nga deputetet qe jane sot ,te ndryshoje dhe emrin ,e te behet parti konkurente me PS ,te jene vetem dy si ne Amerike ,ishalla e bejne kete parti ,qe edhe populli te bjere rahat nga zagaret e Non Grata ,duke filluar me Ndoka, Mediu ,Shehi ,Duka ,Idrizi

       1. A
        ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS -JO GREG KRISTAQ RAMA

        YMER KUR TE SHQELMUAN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMA ,ANDI BUSHATI TE SHURROJ NE SURRAT PER TE LARE GJAKUN NGA SURRATI HAHAH HAHA

        1. D
         Dergoje motren babait te zahos

         Ik more bole me keto mesazhe ofendone njerzit i fshehur mbas ekranit si legen bolle se po behesh qesharake rrote kari

         1. A
          Adelina Greca

          Te ha bytha ty mor sumekuq?? Ta zgjidh ridhjerja ..te fut tek kursi I bythqimeve

         2. x
          xheJ. eN. Bi.

          INJORIMIN MË TË MADH QË TË BËN MERUA ËSHTË SE TË LEJON KOMENTET PËR TË TREGUAR SE SA SHUMË TË KA PREKUR EDITORIALI DHE TË TË TREGOJË SA INJORANT JE.

         3. © KENDVESHTRIM TJETER ©

          Ju bëj thirrje pronar e të mediave, të largojnë "opinionistët" të cilët çdo ditë stërmundohen për të mbajtur gjallë Berishën, këtë kufomë politike.

          1. A
           ANDI BUSHATI E TALL YMER G KELLIREN

           ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA ,POLICIA E KAPI YMER DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TA ARMINA MEVLANIT DHE ZENIT TE BABIT HAHAH

           1. x
            xheJ. eN. Bi.

            PENG E KE SE MERUA NUK SHAN DHE OFENDON ,PO URTË E BUTË TA FUT SA TË LËVIZ MËNDJA NGA VËNDI. ASHTU TË NDODH DHE TY ,PAS EDITORIALEVE QË TË SHKEL NË KALLO TËRBOHESH DHE NUK JE NË GJËNDJE TË SHKRUASH DY FJALË TË SAKTA.

            1. Y
             Ylli

             Ik ore idiot se na cave ka..n.

            2. B
             Bubuzhel Berati i punesuari i nongrates Berrishes

             Nongrata po kerkone te groposi dhe ata palo deputet qe nuk i jane afruar duke futur ne loje zgjedhjet lokale .Pergjigja sot ishte e qarte o me europen demokrate ose me nongraten dhe jashte europes

             1. p
              profesor doktor shkensash Ambasador zoti Lesho

              Kush do ngordhjen politike shkon me Saliun

              1. k
               kirurg

               Po ato televizione që 24 orë në 24 japin vetëm fjalët e salici Berishës në ekran? Kështu Topi, News24, etj etj. Nuk është njëlloj me aleancat politike të partive? Këto televizione duhen sanksionuar si nongrata për t'u transmetuar nëpër botë.

               1. D
                D.Didani

                O TEMA! Nuk i lexoni fare komentet para se ti cfaqni???? Nuk keni asnje person te bej filtrimin??? Si lejoni te cfaqen komente si ato te atij IDIOTIT" perversit,hajvanit,gomarit,palles halese..... me pseudonimin "ANDI BUSHATetj. etj. " ?????????????????????????? Me ate fjalor te piste ,mendoj se askush ne bote nuk shkruan!!! E lexojne gra,burra,vajza,njerez normal,fermer,intelektual.....! si mund te lejoni artikuj te tille pornografik? Kujt i sherbejne?? Kujt i duhen??? TURP!!! per ate qe i shkruan dhe per ju qe i lejoni!!!

                1. E
                 Ec aty

                 Te lumte Rredhi, gjysma e Llibofshes dhe çik andej nga Asturkasi!

                 1. L
                  Lapsi.al E TALLIN ZAGARIN YMER G KELLIREN

                  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT?

                  1. L
                   Lesskoqja i Saliut

                   e kam futur ne pidh te motres tende

                   1. K
                    Karaxhiç beri sex me Sheqeren dhe doli KaraSaliu

                    Ja futa une para teje...

                  Lini një Përgjigje