Seksionet e Berishës janë kopja më e mirë e Berishës 

1 Tetor 2022, 17:58Editorial Mero Baze

Sali Berisha sot ka kuptuar se Partia e tij nuk funksionon. Ka kuptuar se seksionet dhe grupseksionet nuk nxjerrin dot as komisonerë për zgjedhje, se nuk kanë oratorë dhe mbi të gjitha nuk janë aktivë. Në atë që ai e quan mbledhje të Këshillit Kombëtar, ai e gjeti këtë si një arsye të fortë dhe për shtyrjen e protestave, të cilat do të përgatiten në të ardhme. Nuk dihet nëse protestat do forcojnë partinë, apo forcimi i partisë do sjellë protestat, por kjo do shikohet në ditët në vijim.

Por ajo që u duk sot qartë, pavarësisht kritikave të Berishës, është se partia në bazë është në harmoni të plotë me partinë në qendër. Do të isha shumë i çuditur sikur seksionet të funksionin, grupseksionet të bënin zgjedhje, dhe pretendim ekstrem që ata të mendojnë dhe për komsionerë apo fitore në zgjedhje.

Nëse i hedh një sy asaj se si Berisha ka ndërtuar lidershipin e ri të “Foltores”, e kupton shumë mirë se ka vepruar si këto seksionet që akuzon vet.

Fjala vjen, ai i akuzon ata pse nuk përfshijnë mjekët, inxhinierët apo shoqërinë civile, që është aktive dhe artikulon probleme. 

Po pse ta bëjnë atë? T’u zënë vendet në seksion? Derisa Sali Berisha mjek quan Flamur Nokën dhe inxhinier Edi Palokën, pse të mos bëjnë kështu dhe seksionet.

Berisha i akuzon seksionet e partisë se nuk kanë debat dhe dialog mes anëtarëve. Po pse ta bëjnë këtë? Që t’i përjashtojë kryetari i seksionit nga partia? Ja ata shikojnë Sali Berishën që dialog quan atë që bën me njerëz me devijime mendore, që i mblidhen në takime në qytete, kurse në Kryesinë që ka zgjedhur për të qeverisur, as duartrokitje nuk mund të ketë pa leje.

Berisha i akuzon seksionet e partisë se mund të dëmtojnë imazhin, duke mos u ripërtërirë dhe duke mos pasur reputacion në bllok, në lagje apo në fshat. Po çfarë të bëjnë seksionet, kur shikojnë Berishën që ka mbledhur rrotull tij në krye të “Foltores”, njerëz që as Berisha vet nuk ua di emrin?

Seksionet dhe partia e Berishës në bazë janë në harmoni të plotë me Berishën në qendër. Ata e imitojnë Berishën në çdo detaj, në çdo sjellje dhe në çdo akt të tij si uzurpator pushteti. Nuk mund të kesh asnjë vërejtje për sjelljen e tyre në raport me Berishën. 

Premtimet e Berishës për zgjedhje, për votë të lire, për rotacion, u zëvendësuan me tezat për votë simpatizantësh, pra votime jolegjitime që të ilustrojnë skemat e pushtetit të tij. Kjo nuk është e keqe për të mbajtur përjetësisht PD peng. Mirë e ka menduar. Edhe seksionet janë dakord.

Ai është “babai” i partisë dhe babai udhëheq me shembuj, nuk udhëheq me fjalë. Fëmijët shikojnë çfarë bën babai, dhe jo çfarë thotë ai.

Ai e di që nuk fiton dot dhe thjesht përgatit alibinë e humbjes, t’ua lërë anëtarëve në bazë. Nuk e ka menduar keq. As ata nuk mërziten, se s’ka kush t’i heqë nga ajo detyrë që nuk ua ka dhënë askush. Ata janë aty vetëm për të justifikuar një tufë të njerëzve që të rrethojnë Berishën si badigardë, meqë e kanë zënë hallet në pleqëri. Të tjerat janë justifikime.

24 Komente

 1. B
  BABALE i PD

  Eshte e thjeshte kur humbim zgjedhjet themi u vodhen u vodhen u vodhen mbushim studiot kazane mbledhim anal istet Lubonja Bushati Shkullaku Fevziu Rakipkarri Zheji idioti A Cani nje jave rreshte u vodhen zgjedhjet protesta protesta dhe si gjithmone fajtori eshte ai qe fitone qe nuk na la te fitonim dhe loja vazhdone kjo eshte opozita nongrata e komunistit Berrisha

  1. b
   ben.

   1 pyetje. Se ben vaki e ka prape fajin saliu. Nafta ne burse eshte sa cmimi para luftes ne ukraine ose me pak. Pse cmimi i shitjes me pakice nuk ulet???? Keto leket qe jane 35% me shtrenjte, ku shkojne ,kush i mer. Ka mundesi ti mari saliu?? Behet fjale per nja 200 milione euro ne vit.

   1. R
    Rota Sanal

    Beji një studim-scan-print tregut dhe merre qetë e shi në del a tepron , o'n'a ka firo çisterna rrugës os'serbatori a karburatori ajer të tepërt deri te shifrimi var ~ në ekrane që është punë sekondash në C - konstante , qakullon . Ec e gjeje me nge , e durim .

  2. J
   Jorkë Tubikja

   Bir Selman i nënës, kë të qaj më parë, njërin e kam bir, tjetrin e kam djalë, njëri Mul, tjetri Palokë, njëri koqe, tjetri koqe me shomë okë….

   1. V
    V

    I ke rënë pikës

   2. H
    Hidrauliku

    Po ste doli i Berishes ha dhe kte TIMIN gelbaze

    1. S
     Sheqeri

     ha ha ha sa kar qe je o Hidrauliku. Ke inot Meron pse thote te verteten per ate bythqirin plak qe po ju telendis te gjitheve. Ju duhet tju fusin ne kavanoz dhe tju shesin jashte shtetit me etikete "rrot kari ne kavanoz"

     1. B
      Babai i Hidraulikut

      Shko prej drute o Hajvan. Ik te shpija e thuaj mamit te me rregulloj shtratin.

      1. H
       Hidrauliku

       Qenkeni kopilat e Meros . Librin e shpise me mace dhe mi ku ti keni .Ju cpatet une e kisha me Meron.

       1. B
        Babai i Hidraulikut

        Je kopje e Mamit,Bylmet Hajvan. Me ben te dyshoje se Ti,je kopil e jo Zoti Mero. Si eshte e mundur te shash me Liber Shpije,Babain tend!

      2. B
       Ben

       Ja pra kush e ndjek non graten, njerez ordiner me fjalor rrugesh, mendoni qe ky hidrauliku te behet drejtor apo minister!

       1. G
        Gezimi

        O Benko, kur shohim ministre si Kushe Mushka apo Ullsi Maloku themi se kushdo mund te jete minister ne kete vend perfshi edhe komunitetin egjiptian a rom.

      3. L
       Ladi

       Sa te paka dhembur more hidro??!!????????

       1. S
        Socialisti i vertete

        Rrofshin patronazhistet dhe sahanlepirsit e qeverise.

        1. B
         Ballisti

         Kurre nuk kemi per te bere shtet. Jemi populli me i prapambetur ne Ballkan. Na pelqen te degjojme esete e Marinit dhe brroshkullat e disa gazetareve, qe po pasurohen me genjeshtra.

         1. J
          Jacja.

          Hidraulik jam kovaci qe ta rasi.

          1. l
           liki

           O Mero si nuk u lodhe me servilizma per PUSHTETIN.Po s'ke faj mbase se me to paguhesh.Se profesion nuk ke ti. LLAPAQEN mbete.Boll se je bere i NEVERITSHEM .Te erdhi fundi i jetes mo i ZI

           1. B
            Bardhyli nga Kosova

            Këto ditë po flitet për një projekt, ose non paper, i cili është botuar në portalin Albanien Post në Shqipëri, e që na thotë se marrëveshja e radhës midis Kosovës dhe Serbisë do të jetë një marrëveshje e dytë, e ndërmjetme, që “do të çojë në marrëveshjen përfundimtare pas dhjetë vitesh. Sipas kësaj Non-Paper të Baton Haxhiut, Kosova jep konsensusin e saj për një autonomi më të madhe të serbëve në Kosovë, po ashtu për kishat e manastiret, dhe në këmbim të kësaj fiton të drejtën të pranohet në organizatat ndërkombëtare dhe fillon procesin e integrimit në BE e NATO. Ndërsa, njohja e Kosovës do të ndodhë, thotë portal i Batonit, pas dhjetë vitesh. Madje ai shkruan se nëse njëra palë nuk e pranon këtë version, do të izolohet. Të njëjtën gjë tha në Nju Jork, gjatë fjalimit të tij në OKB edhe Aleksandar Vuçiq. Po ashtu, Edi Rama tha një ditë më parë në një intervistë se njohja e pendesa serbe duhet të ndodhin në fund të procesit, jo sot. Dmth duhet të ndodhin pas dhjetë vitesh. Vuçiq në fjalën e tij në OKB, tha se më mirë 100 vjet bisedime, se sa një ditë luftë! Me një fjalë, formuloi projektin e Serbisë për të fituar kohë dhe bëri thirrje që njohjen e Kosovës t’ia lëmë një kohe tjetër, të përcaktuar fillimisht me dhjetë vite, por pas kësaj “shohim e bëjmë”. Mashtrimi i Non Paper zbulohet në pikën kur thotë se pas nënshkrimit të kësaj marrëveshjeje, Kosovën do ta njohin pesë shtetet e BE-së, të cilat nuk e kanë njohur atë. Por, nuk përcaktohet mekanizmi si do të ndodhë kjo! Kush mund t’i detyrojë ato ta njohin Kosovën? Njohja është akt juridik nacional dhe jo i bashkësisë europiane. Cili ligj europian i detyron këto vende ta bëjnë këtë? Prandaj, mendoj se projekti i publikuar nuk është i vërtetë. Nuk është i BE-së, as i Gjermaniës dhe Francës. Gjermania dhe BE e përgenjështruan ekzistencën e tij. Vuçiq tha se “më kanë lënë një projekt, por nuk e kam lexuar, duke mos pranuar ta konfirmojë atë plotësisht dhe duke krijuar një alibi për ta besuar se non-paper-i i Baton Stanishiqit ekziston. Në fakt projekti është shkruar në Beograd. E ka marrë Edi Rama. Presidenti i Serbisë i ka kërkuar kryeministrit të Shqipërisë që këtë projekt ta publikojë një media shqiptare. Pastaj është thirrur Batoni. Ky është vegla e servisit të Beogradit. Qëllimi është që dikush në BE e SHBA ta marrë mesazhin se çfarë projekti do ta pranonte presidenti Aleksandar Vuçiq. Ndërsa, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me këtë akt i ka dhënë edhe një herë mikut të tij në Beograd besnikërinë e tij në dobi të zgjidhjeve të Serbisë e kundër Kosovës. Ndërkohë, si qëllim i dytë është testimi i opinionit publik. Çfarë thonë njerëzit? Cfarë thotë media?! Çfarë mendojnë politikanët shqiptarë?! Madje është pritur që të thyhet uniteti dhe bashkëpunimi i politikës shqiptare, sidomos në Kosovë. Pra, që dikush nga subjektet politike e politika të thonë “Okay, projekti është i pranueshëm. Kosova duhet të japë dicka dhe le të japë një autonomi për serbët në Kosovë. Pastaj të besojnë se Kosova do të jetë anëtare e OKB-së, se atë do ta njohin shtetet e BE-së e të NATO-s e tjera si këto. Për ta nxit qeverinë e zotit Kurti që ta pranojë atë. Në fakt është krejt ndryshe. Kosova bëri lëshimin e saj me pakon e Ahtisaarit, pikërisht me kërkesën që Serbia ta njohë atë. Pastaj nënshkroi në vitin 2013 marrëveshjen e normalizimit me idenë për njohje. MadjeThaçi atëherë thoshte me krenari se “Serbia de facto e njohu Kosovën". (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

            1. Y
             Ymer Abazi

             Me Berishe ne goje fle gjume, Me te Berishes ne goje ne mengjez / Edhe enderrat me Berishe i sheh, strukur tek i Rames Qymez / Dil nga qymezi Rama ore Mero Palikari, te shohesh Varferine e ketij Ram Gamori / Se do vdesesh ne qymezin e qeverive mor i shkret, ku rri aty mes glasash ketu e 30 vjet /

             1. Y
              YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH ME MUT D

              ZENI I BABIT JA FUT LLAPEN NE PIDH ARMINA MEVLANIT

              1. Y
               YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CU

               YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT???! ZENI I BABIT PO E FUT KARIN NE PIDH TE ARMINA MEVLANIT KUR TI DO KARI

               1. S
                ShkelXeni bythqir

                Ndonje kar gome se kar Xeni nuk ka. Xenua ka hormone ngaterruara, Ah po për Meron, ai qi ne byth treshe Argiten e shemtuar e Jamabi bin babi. Te dy kujdesen ta kene te paster e mirembajtur.

                1. D
                 DEBILI I PEDES

                 ZENIT TEND NUK I PUNO KARI> ARMINA E MBAN VETEM PER PARET E VJEDHURA O DEBIL I CERTIFIKUAR

                Lini një Përgjigje