“Bashkimi” që vulosi ndarjen e opozitës 

27 Tetor 2022, 18:05Editorial Mero Baze

Duket që Sali Berishën nuk e mbajtën më nervat me retorikën e bashkimit. Edhe pse u përpoq t’i kompleksonte deputetët e PD që nuk e pranojnë atë, duke u treguar i “hapur” të pranonte kërkesat e tyre pas kafes së parë të dy negociatorëve, gjithçka u duk e pashpresë.

Ilir Meta/Metaj mbeti shpresa e vetme e Berishës. Dhe vrapoi të lidhë publikisht një marrëveshje me të, e cila në thelb i lë Sali Berishës përgjegjësinë e fitores dhe Ilir Metës përfitimet e fitores. 

Edhe pse në dukje Ilir Meta/Metaj duket sikur i ka ofruar konsensus Berishës, në të vërtetë ai ka demonstruar mosbesimin tek fitorja dhe ka siguruar që pjesa e tij e pushtetit të mos preket, duke lënë të hapur rrugën që të fusë emrat në listën e përbashkët në atë masë që të diktojë çdo shumicë në këshillat bashkiakë, në krahun e opozitës.

Por përtej kësaj, marrëveshja Berisha- Meta/Metaj efektin kryesor e ka tek konsolidimi i ndarjes brenda Partisë Demokratike. Me këtë vendim të njëanshëm duke pritur frytet e dialogut me PD, Sali Berisha praktikisht bashkoi votat e tij me ato të Meta/Metaj, dhe po përpiqet t’i imponohet krahut tjetër, ose t’i nënshtrohen këtij grupimi, ose të ndahen më vete.

Ata po poshtërohen duke ua bërë fakt të kryer primaret e Berishës dhe kushtet e Meta/Metaj për të. Dhe kjo natyrisht që e konsolidon përfundimisht ndarjen mes Partisë Demokratike dhe Sali Berishës.

Vendimi e bën opozitën tri polare. Në një pol është Berisha- Meta/Metaj, në tjetrën Partia Demokratike ku janë mbështetësit e Lulzim Bashës, dhe pjesa tjetër partitë e vogla të pavarura që nuk dëshirojnë të jenë me asnjë palë.

Përpjekja tinëzarë e Berishës që t’i thithte këto fraksione përmes retorikës së bashkimit dështoi, pasi vet Berisha kuptoi se nuk ishin të gatshëm të pranonin kushtet e tij dhe autoritetin e tij. Dhe atij nuk është se i duhej bashkimi, por nënshtrimi i këtij fraksioni prej tij.

Tani ky shans u dogj përfundimisht. Pavarësisht se cili do të jetë vendimi i Gjykatës së Tiranës për vulën dhe siglat e PD, e sigurtë është se në zgjedhje do të jenë dhe kandidatët e mbështetur nga Lulzim Basha. Ky është produkti i parë i marrëveshjes Berisha- Meta/Metaj.

I dyti natyrisht do jetë humbja në zgjedhje, që sipas kësaj marrëveshje, është përgjegjësi e Berishës. Të tretin e dimë të gjithë. Ai nuk do pranojë humbjen dhe do vazhdojë të shkatërrojë opozitën.

23 Komente

 1. B
  Bardhyli nga Kosova

  Vjet vetëm 50, sivjet 12 mijë: ikja dramatike e shqiptarëve të Shqipërisë në Britaninë e Madhe. Vitin e kaluar 50 shtetas të Republikës së Shqipërisë u futën ilegalisht në Britaninë e Madhe përmes Kanalit të La Manshit. Sivjet 12 mijë (dhe viti nuk ka përfunduar ende). Mes tyre 10 mijë janë burra. Kjo është pasojë e forcimit të bandave kriminale shqiptare në veri të Francës të cilat kanë filluar të përkrahin një numër të madh të migrantëve. Për të frikësuar ardhacakët, qeveria britanike ka arritur një marrëveshje me Ruandën: refugjatët dërgohen në këtë vend afrikan ku mund të kërkojnë azil. Nëse kërkesa e tyre miratohet, mund të rrinë në Ruandë, jo në Britaninë e Madhe. Ekziston frika nga krimi i organizuar pas ardhjes së 10 mijë burrave shqiptarë në Britaninë e Madhe. Për azilkërkuesit nga Kukësi dhe Kurveleshi ekziston rreziku që autoritetet britanike t’i dëbojnë në Ruandë ku mund të kërkojnë azil. Në vitin 2021 gjithsej 18'600 shtetasve shqiptarë u është refuzuar hyrja në shtetet e Bashkimit Europian. Pas ukrainasve shqiptarët kanë qenë nacionaliteti më i refuzuar. Shqipëria e vogël me vetëm 2.8 milionë banorësh, fatkeqësisht renditet ndër vendet e para për nga numri i personave që emigrojnë jashtë vendit. Qytezat dhe fshatrat po përballen prej kohësh me eksode të njëpasnjëshme, duke u kthyer kështu në vende të shkretuara dhe të vetmuara. Të rinjtë po emigrojnë masivisht në shifra të larta, duke u kthyer në problem serioz kombëtar. “Emigrimi i trurit” po dëmton më tej shoqërinë dhe ekonominë shqiptare, duke sjellë kështu një rreth vicioz degradimi dhe emigrimi. Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

  1. P
   Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

   Çashtu Doktor BARDHYLI çashtu.

   1. B
    Bin Osmani

    O Bardhyl, o Enver Robelli, mut ke qenë, mut je, e mut do të mbetesh tërë jetën, dhe varri jot, do të bëhet hale qënsh….

    1. A
     Arjan

     Mut je ti o Bin osmani ,dhe mut I madh qe nuk kupton se populli e varrosi sali qenin me vote.Kurse ti behesh keq per qeverine shqiptare te udhehequr nga psikopati RAHMUT dhe banda kriminale e tij balla balluku e co.RAHMUTI ka marre avione privat gjate qeverisjes se tij duke harxhuar popullit me te varfer te europes plot 19 milione dollare,Kurse ti mbete car.

    2. A
     Aron

     Do e votojme perseri Edin ne menyren me masive, jo vetem se ka bere dhe po ben pune te mira, por me teper per inatin tend.

     1. F
      Flutura

      Patjeter qe po

     2. O
      O Bardhyli o bole

      Cfare kuptimi ka ky lloje komenti debil si lexoje kurre cfare shkruan ky trapi ky manipulator nje here shkruan si koqevare nje here si shqiptare . E para nuk i pergjigjet artikullit te shkruar nga M.Baze e dyta pse mos te ikin nese nuk e di mesoje Portugalia 10 milione banore ne emigrim e 9 milione jetojne ne Portugali mos valle eshte shtete qe nuk ka stabilitet ? Faji eshte i gazetes qe loz me dy porta qe nuk ta bllokone adresse email plehre sllave

      1. B
       Bardhuli nga Serbia

       Open Balkan eshte gjalle dhe shkone shume mire .Rama punon kush punon shperblehet dhe do votohet perseri ti ben mire ta heqesh prapashtesen kosova dhe ta beshe serbia ( Bardhyli nga Serbia ). Shqiptaret e krahinen e kosoves nuk fshijne bythen me ty se ja bene pis

       1. B
        Bahllokanis Familiaris

        O balo Masi i Karrapanxhovitëve kishte ftuar atë pulishtin e pespesës dhe i tha voicës të mos merret me synopsin e Merkos , ti di gjë si shkruhet , bollokon apo bakall i konishtes .....hë mo de miulomelolomaniak .

       2. M
        MOKRARI

        O TI BARDHULI I KOSOVES SHUME M UT PASKE NGRENE NGA BERISHA DHE META DHE SPASKE KUPTUAR ASGJE NGA POLITIKA O FUCKE.

        1. S
         Sllobodanka Vuqidoli

         O Bardhulkushi, ha mut e fryu, si askushi, dynjaja pjerdhënë me bythë, zotrote, bythën e bën gojë, që spushon, përditë e,për natë, duke nxjerrë bukën e gojës së ngratë, pagatorët e tu, Sali e Ilir, ta shtrengojnë, o shkruaj kështu sip thomi na, ose do të të pjerdhëm e dhjesëm çke në shtëpi e përmbi ta.

         1. Tuti

          Gojën e bon Bythe

         2. B
          BABALE i PD

          Krahu Bashes ka 30 deputet nuk e kuptoje kete faiblesse politike , baza poshte eshte kunder nongrates nuk e kuptoje mos daljen ne baze duke i dhene mundesi nongrates me 10 député te korruptuar te hidhet ne offensive .

          1. N
           Ndrea

           Ilir Metaj eshte bime kacavjerrese qe i fshihet humbjes pas trungut te pemes ku eshte varur, por tund gjethet ne rast te ererave te fitoreve.

           1. J
            Jugu

            Edi Rama nuk mund te votohet me se e ka katandisur vendin ne karakatine me ekonomi zero, te abandonuar nga rinia dhe jo vetem, pensionistet me vuajtje ekonomike dhe financiare. Mero ne vend te shkruaj dicka per qeverin sa mire apo keq punon, e harxhon kohen me opoziten qe ka 10 vite pa pushtet, dhe eshte e copetuar si mos me keq. Do ta shkaterrosh nje vend, mohoi opoziten, blija opoziten, sic ben Rama dhe e ke shkaterruar demokracine.

            1. D
             Dule Labi

             Shpellari e shkaterroji Partine Demodemokratike e beri cope cope ne dy tre grupe. Bashkimi I PD do ishte zgjidhja e duhur por ata nuk bashkohen pa ikur Sali kerma. Tani u bashkua dhe me Fuksin qe keshtu do katandisen si mos me keq pastaj do ja fusin njeri tjetrit si ckan bere deri tani. Keqardhje per PD duhet ta braktisin ket vemjen qe te eci PD. Ata e dine shume mire qe do humbasin po te jete kjo humbje sa me e lehte qe tja fusin Lulit do thone bashkpunoji Luli me Ramen. Ju dy monstra skeni per te fituar kurre vafshi ne hale te gomarit. Tung

             1. D
              Dušan Mugoša

              Druže Edvine jebemti Otvoreni Balkan. Živeo Berlinski Proces. Dole Rama-Vučić, živeo Kurti-Scholz.

              1. P
               Populli

               Matematike hadutesh e kriminelesh: sa ti, sa une! Keqardhje qe demokracia historike e Shqiperise, demokracia e atyre qe vuajten dhe e perspekutuan per demokracine, te pakten nga viti 1945, ben sehir, duke varrosur perfundimisht edhe fatin e vet, edhe fatin e Shqiperise!

               1. m
                meshirojeni ushtarucin Mero

                Mjero teper i merzitur si shpalos i perhershem i sikleteve te Rames qe opozita mos dilte me kandidat te vetem ne zgjedhje. Mjero pasi u orvat deshperimisht te shpresonte se Berisha e Meta e pse jo, tere opozita, do dilnin me disa kandidatura ne zgjedhje e keshtu ti conin uje Mullirit te qeverise, tashme ben sikur "i qan hallin" opozites se nuk po ben ate qe shpresonte Rama.

                1. F
                 FCB

                 Ndarjen e Opozites ? Solli ndarjen e pederasteve me PD merrooo,prape bllof do dalesh ,alibejbardhbasha opozite ? ha...ha...dobet meerro dobet ,Opozita eshte Sali Berisha ....merrrooo cobani

                 1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

                  Kryeson përzgjedhja antiamerikane e kondidatëve për kryetar, Këlliçi ka deklaruar se është në mbështetje të Berishës,ai nuk është i "korruptuar" !!! Primarët të tillë do jenë, berishjan antiamerikan. Meta/j vazhdon të gllabëroi nga elektorati i kualicionit, për në këshillat bashkiake

                  1. P
                   Pensionisti

                   Cfar do lojrash te bejne dyshja Berisha-Meta jane te humbur per plot arsye qe dhe ata i dine por mbajne vehten me garjet dhe duke genjyer ata qe i shkojne pas .Nuk do bjene kocka nga qielli mos te mbajne shpre .Edi Rama i ka te fituara nje milion vota,me nje llogari te thjeshte ka te gjithe pensionistet me vehte se ju ka sherbyer dhe na eshte bere si diali jon.flijeni mendjen

                   1. Y
                    Ylli

                    Ju ka sherbyer vertet ai qerrata Rama juve Pensionisteve, nga nje pakete cigare ua ka rritur ato pensione! Edhe ato 3 mije leket ne muaj per pensionet e vogla qe i ster-premtoi, i "harroi", mor Pensionist-patronazhist budall.

                   Lini një Përgjigje