Të parin që Berisha ka bindur tek humbja është Ilir Meta/Metaj 

24 Tetor 2022, 19:47Editorial Mero Baze

Ndërsa presidenti ka caktuar 14 majin si ditë të zgjedhjeve lokale, problemi më i madh që ka opozita është mosbesimi që ngjall brenda saj Sali Berisha. Përkundër përpjekjeve të Berishës për të bërë sikur do të bashkojë opozitën , brenda saj nuk është problem bashkimi, por bindja se dhe bashkimi nuk bën punë me Berishën.

Nëse vëren deklaratat e aleatëve kryesorë formalë të Berishës në opozitë, pas shpalljes së zgjedhjeve, e kupton se të gjithë aleatët e Berishës po përpiqen se si të mos dëmtohen nga Berisha, dhe jo si të fitojnë zgjedhjet.

Më i shquari në këtë pikë është Ilir Meta/Metaj. I bindur se zgjedhjet janë një betejë e humbur, ai ka zgjedhur t’i ofrojë Berishës moskandidimin në asnjë bashki, që të mos ndajë faturën e humbjes, por garë vetëm për këshillat bashkiakë.

Në një farë mënyre ai kërkon të krijojë një rezervë votash të cilën ta ketë si presion për zgjedhjet e radhës parlamentare, duke bërë sikur i ofron Berishës të gjitha bashkitë, që ai ta tolerojë në grumbullimin e votave proporcionale.

Por në thelb, ky akt i Ilir Metës është shenja më e fortë e mosbesimit që ai ka për “fitore” me Berishën. Në zgjedhjet e vitit 2011, LSI i pat marrë Berishës 20 për qind të kandidatëve për kryetarë bashkie në gjithë vendin, ndërsa Edi Ramës më 2015, 30 për qind të kandidatëve për kryetarë bashkie, i bindur se mund t’i fitonte bashkë me ta. Edhe pse në shumicën e tyre LSI humbi, përjashto Gjirokastrën, Beratin dhe Skraparin, ajo u konsolidua ndjeshëm në gjithë vendin.

Tërheqja e Metës/Metaj nga gara për kryetarë nuk është shenjë tolerancë për Sali Berishën. Përkundrazi, është shenjë e fortë mosbesimi, se kjo është një garë e humbur dhe ai do të jetë fituese vetëm aty ku garon, në këshillat bashkiakë.

Meta/Metaj bëhet kështu Kasandra e parë e zgjedhjeve lokale për opozitën.

Por po të vëresh dhe deklaratat e Dashamir Shehit apo Agron Dukës, e kupton se në opozitë mbretëron zija e humbjes. Shehi thotë se Berisha ka më shumë halle se opozita dhe nuk duhet ta udhëheqë atë, ndërsa Duka thotë se nëse nuk gjendet gjuha, nuk do kandidojnë fare.

Pra ajo që ka bërë Sali Berisha si lider i opozitës me rikthimin e tij, është që ka çmobilizuar totalisht opozitën dhe u ka mbushur mendjen të gjithëve për humbjen.

Duke mos pasur fuqi të riorganizohen jashtë Berishës, secili po përpiqet të gjejë një mënyrë të mos marrë përgjegjësi për humbjen. Dhe shenja më e keqe e tyre është sjellja e Ilir Metës, i cili njësoj si ato hienat që ndjejnë erën e kërmës, po vrapon të hajë mishin e mbetur në kockat e PD, duke ja lënë fajin për vdekjen e saj, Sali Berishës.

21 Komente

 1. Çelo Picari

  Bir Selman i nënës, kë të qaj më parë, njëri është i qirë, tjetri është me barrë, njëri është mut, tjetri është hale, më mirë një gomar, se këta të dy…..

  1. L
   Ladi

   Je nga te paktet gazetare, qe te mos them i vetmi, qe ja u çjerr masken pa meshire ketyre mbetjeve te Partis se Punes

   1. l
    lexuesi

    i bukur paragrafi i fundit Baze veç me nje shtojce qe: Dhe shenja më e keqe e tyre është sjellja e Ilir Metës, i cili njësoj si ato hienat që ndjejnë erën e kërmës, po vrapon të hajë mishin e mbetur në kockat e PD,nese i mbetet deri atehere ndonje dhemb ne goje, duke ja lënë fajin për vdekjen e saj, Sali Berishës.

    1. B
     Bardhyli nga Kosova

     Më 24 qershor 1988, Gjykata e Lartë hodhi poshtë kërkesën e të afërmve të poetit disident Havzi Nela për t’i falur jetën dhe ai u dënua me vdekje me varje. Dënimi me vdekje u miratua nga Ramiz Alia, kryetari i presidiumit të Kuvendit Popullor, parlamenti i kohës komuniste. Nela u var në orët e para të 10 gushtit 1988, në mes të qytetit të Kukësit. Trupi i tij u la jashtë për pjesën tjetër të ditës dhe banorët vendas u tronditën kur e panë të varur atje. Më pas ai u varros vertikalisht në një vrimë të krijuar duke hequr një shtyllë. Mënyra se si u varros, pa dinjitet, ishte një tjetër fyerje nga shteti. Përpara se Nela të ekzekutohej, kur të afërmit e tij kërkuan t’i falej jeta, një komision shqyrtoi çështjen e tij dhe vendosi të mos e linte të jetonte. Një nga personat në komision ishte Kristaq Rama, babai i kryeministrit aktual të Shqipërisë Edi Rama. I pyetur për këtë në vitin 2020, Edi Rama tha se “nuk ishte i bindur për nënshkrimin” në dokumentin e miratimit të ekzekutimit. Që nga rënia e regjimit komunist në Shqipëri në vitin 1991, asnjë që ka kryer krime gjatë kohës që ishte në pushtet në atë kohë nuk është ndjekur penalisht. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

     1. m
      mirel

      Bardhyli koqevar, po per Hysen Shoshorin ke ndonje fakt se deri tani vetem me ata me biografi te keqe je mare, me zi se komunistet nje here e nje kohe.

      1. B
       Bujo

       Shume i dashuri yni Bardhyl. Tani si i bie per keta qe nuk jetojne me? Te perndjekim penalisht te afermit qe jetojne? Apo tu veme njolle ne biografi? Kete "lojen" e kemi provuar ne komunizem, quhej lufte klasash. Do ishte e pafalshme ta risjellim edhe ne kohet e sotme.

       1. m
        mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

        kjo qe thuaj ti eshte e vertete, kristaq rama babai i edi rames ka firmosur per varjen e havzi neles dhe kjo nuk tjetersohet dot,por kristaqi vdiq dhe me mire qe vdiq sepse ajo gjenerate duhet zhdukur nga shqiperia, ketu po flas dhe per zhdukjen e sali berishes si individ i cili vrasjen ia le trashegimi dhe djalit e vajzes kurse edi e theu zinxhirin nga i ati duke e akuzuar hapur me dhjetera here nder vite sistemin vrastar enversit. Ky eshte ndryshimi i dashur bardhyl se ke dhe goxha emer po duhet te llogjikosh ta mbash kete emer legjendar. Thirrini mendjes shpetoni te djathten (nese jeni vertete te djathte ;)

        1. K
         Kuriozi

         A kishte qëlluar me plumb në kokë Havzi Nela një polic?

        2. Q
         Qako Qako

         O Bardhuli nga Kosova, në Shkodër, për ty, kanl një bejte të Gjwrgj Fishtës KA PA THANË NANA BARDHYLIT, DHIMBJA E BURRIT, SI DHIMBJA E BRRYLIT, QË DHËMB FORT, POR KALON SHPEJT,…. Kështu i nderuar Bardhul, mësohuni që ta keni në bythë akoma edhe më shumë, sidomos nashti që arrestohen dy shokët e ngushte, Sali Birisha me Like Metaj…. Në bythë do ta keni…akoma edhe më shumë.

         1. J
          Jugu

          Mero opozita eshte gjysem e vdekur, dhe ti ne vend te merresh me pushtetin qe po vjedh popullin dhe e ka katandisur si mos me keq ekonomin e vendit, shkon dhe merresh me te vdekurin qe normalisht nje gazetar me moral dhe etik duhej te perpiqej ta ngjallte dhe te besonte ne demokraci ku opozita luan rol te madhe. Je rekrutuar nga Rama qe te asgjesoni dhe opoziten dhe te krijoni nje opozite qe ju vjen per shtate juve si ajo e qoftlargut Lul. Keq dhe me keq po shkon vendi. Por kur te preki fundin babezia do jet shume vone edhe per ju gazetaret e kazanit/oborrit.

          1. K
           Kasandra

           O shef i madh, ia ke fut kot me Kasandren. Pasi sipas legjendes, Kasandra thoshte te verteten por askush nuk e besonte. E ketu je ne kontradikte te madhe me po ate qe ke shkruar vete: qe Iliri deklaron humbje dhe aleatet e Saliut perpiqen te ulin demin nga humbja. Je gabim edhe per faktin se Ilir Meta eshte i paafte te deklaroje gjera te verteta. Heres tjeter para se te perdoresh metafora e krahasime, sigurohu mire nese perputhen me mendimet e tua.

           1. T
            TemaTiku

            Sikletet e Don Kishotit Rama gjithmone percillen tek fakiret rilindjote nga Sanco Panco Baze - Jane te merzitur shume qe opozita nuk po del me disa kandidate njeheresh qe te cojne uje ne mullinjte e Don Kishotit.

            1. L
             Leno

             Don Kishot shqiptaret quajne dordolecin e vucidolit o rrot kari

             1. Y
              Yp Xhixhi

              oj Leno, hiqe Karin nga goja se te bo zullum moj tutkune.

            2. I
             I indinjuari.

             Si nuk u ngope duke ngrene mut more dere zi dhe dite zi,mjere ata qe te kane ne shetpi more ditezi dhe pune zi. Mjere ti more Bardhul i te mjeres Kosove me hjena si ti dhe sera jote.

             1. P
              Proshi

              Mishin hajani PD-së, koskat hidhjauni qenve që i rrinë rrotull saj dhe lëkurën bëjani opingat për t'ja shkelur. Lërrojeni me themeli, përderisa nuk kanë Tahirin të heqin kaun e ngordhur nga kryeja e saj.

              1. L
               LABI

               SALIU ESHTE BISHE E PLAGOSUR.

               1. A
                ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

                YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT OR YMER PO SI TE MBAN GOJA ERE MUT OR E KE QELBUR GJITHE SHQIPRINE PRANDAJ NUK TE OFROHET ASKUSH AFER HAHA HAHA

                1. B
                 BLENDI FEVZIU E TALL KEQ YMERIN

                 YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT????!!! OR YMER PSE JA PUBLIKOJE DOSJEN E EDI RAMES KUR KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN HAHA YMER TI KARIN NE PIDH NUK KE PER TA FUTUR KURRRRRR SE TE MBAN GOJA ERE MUTI DHE SURRATI JUAJ ESHTE NJE SHEMTUAR SI NJE JASHTETOKESORE

                 1. I
                  Ilirian Qelbaci

                  Gjithmone e kam besuar Meron...qe ahere kur botonte shume here ate Kartelen e Psikopatise se Edi Rames!

                  1. M
                   Myzeqari

                   Z Mero presim gjithmon opinionet e tua ,por mendoj se ju F cupi ,S Minxhozi, S Minxhozi e ndo nje tjter duhet te informoni opinioninper te vertetat e problemeve qe na shqetesojn neve posht .P S sa per Ilir Metaj fitorja eshtr e sigurt. Iliri shqiponj sekretari dhe te tjeret pilota ,nen krietari shkelqesia e tij ambasador Nesho krye dipllomat i pa zevendesushem do behet Astronaut dhe zgjedhjet ne xhep te Bilushit te p liris .Shpresojm te kthjellohen ujrat me dosjet e hapura .Kemi nevoj per Qetesi .

                   Lini një Përgjigje