Besueshmëria e Berishës në Perëndim është avokatia më e madhe për Ramën 

14 Tetor 2022, 19:12Editorial Mero Baze


Mjafton një dalje në publik si ajo e djeshme e Sali Berishës për të kuptuar pse ata i shkojnë dëm gjithë betejat që sajon në Shqipëri lidhur me korrupsionin apo “informacionet” që ai pretendon se ka ndaj kundërshtarëve.  
E para ishte shpjegimi i tij për shpalljen “non grata” nga Britania e Madhe duke e akuzuar direkt për lidhje me grupe kriminale që përdoren politikisht nga rrethi i tij. Në letër ata i kanë dhënë dhe fakte. 
Shpjegimi i Berishës ishte se këtë e ka bërë ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, që sipas tij është i korruptuar nga Rama, Veliaj dhe Basha. 
Natyrisht për ne ky është humor, por për një diplomat perëndimor është një gjë serioze të cilën duhet ta raportojë tek qeveria e tij dhe të marrë udhëzime për mënyrën se si duhet sjellur. 
Tani mendoni një moment Ministrinë e jashtme në Londër, që “informohet” nga Berisha se ambasadori i tyre në Shqipëri është i korruptuar se e paguan Rama- Veliaj dhe Basha. Mendoni se çfarë besueshmërie i krijon ky, një shteti aq të madh me këtë broçkull të lëshuar për të gënjyer tre demokratë të lodhur në Bathore që të mos e braktisin.  
Pra për të gënjyer disa prej tyre, mos ta lënë vetëm ai humbet me qetësi të madhe besueshmërinë në çdo kancelari në Perëndim. E shkëmben me lehtësi një budalla që do ta dëgjojë në “Foltore” me një Ministër të Jashtëm në Perëndim, të cilët, përveçse hajdut dhe minues të demokracisë e klasifikojnë dhe si mashtrues ordiner. 
E njëjta situatë ka qenë një vit më parë me qeverinë e SHBA, kur Sekretari Blinken e shpalli “minues të demokracisë dhe të përfshirë në korrupsion madhor familjarisht”. Dhe në atë kohë ai “zbuloi” se këtë e ka bërë ambasadori Lu dhe ambasadorja Yuri Kim të paguar nga Edi Rama dhe Sorosi. 
Po kaq komike është sjellja e tij si “njeri i informuar” për zhvillimet ndërkombëtare duke shpikur teori konspiracioni ndaj kundërshtarëve. Më e bukura ka ndodhur po mbrëmë. Një gazetar e provokoi Berishën rreth raporteve të Lulzim Bashës me SHBA dhe ai i “mirëinformuar” e sqaroi se Lulzim Basha nuk shkon dot në SHBA se e arrestojnë se është i dënuar për financimin rus.  
Në kohën që ia thoshte këto dokrra, në fakt Lulzim Basha kishte mbërritur në Uashington, në një konferencë të një Instituti të SHBA për marrëdhënie ndërkombëtare. Mendoni tani se çfarë besueshmërie krijon ky njeri me teoritë e tij “konspiracioniste” ndaj kundërshtarëve tek faktori ndërkombëtar, duke dëshmuar që ky, jo që nuk merr më vesh se çfarë ndodh në perëndim, pasi është i izoluar prej tij, por as se çfarë ndodh në PD e Lulzim Bashës nuk di më gjë. 
Tani një lider që ka besueshmërinë më të ulët në botë dhe është kaq shumë i izoluar nga perëndimi, pretendon se me shpikjet e qytetarit digital në Shqipëri do përmbys opinionin në botë për kundërshtarët e tij në pushtet.  
Si mund ta besojnë këtë qeveritë perëndimore, kur me të njëjtën lehtësi që quan të korruptuar një ministër shqiptar apo kryeministrin, quan dhe Blinkenin, Xhonsonin,  dhe amabsadorët e tyre? Ky thjesht është avokati më i mirë i qeverisë së Edi Ramës, edhe kur ajo mund të zhysë të dy duart në korrupsion. Askush nuk mund ta ndihmojë Ramën më shumë në botë se ky. Duke akuzuar! 

24 Komente

 1. S
  Salivirusi ppsh

  Nongrata eshte skizofren por me te semure jane ata qe i shkojne pas Nje gazetari européenne e injorone nje shembull ne France lideri front national Jean -Marie le Pen ne nje interviste ne tv tha : Qe dhomat e gazit qe nazistet perdoren per te éradique juifet nuk ka egzistuar ...kjo mjaftoje qe ai mos te intervistojesh as ne radio e télévision per shume kohe deri sa kerkoje falje e ju i shkoni pas nje komunisti nongrata vrases kriminel nuk e kuptoje cfare media visive dhe écrit eshte aty ky njeri duhet injoruar e ju i shkoni pas ju jeni bashkfajtore ju media turp

  1. A
   ANDI BU

   YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

   1. D
    Dakord

    Pi ilaçe more burre se le nam.

    1. P
     Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

     Dakord ! Mos ia ver re. Ka fitu imunitet ndaj ilaçeve.Nuk i bejne efekt. Siç duket pi ilaçet e rekomanduara prej Doktorit.

   2. 1
    19

    Sa gjynaf paska degradu maloku .

    1. B
     BLENDI FEVZIU E TALL YMER G KELLIREN

     YMER PSE TE MBAN GOJA ERE MUT ?

     1. A
      ANDI BUSHATI E TALL YMER G KELLIREN

      YMER PSE TE GJITHE TE TALLIN SI BYTHLEPIRES I SALI BERISHES HAHA HAHA

      1. M
       Mondi

       Ti I pari I rru bolet.Tre here ne dite.Pas cdo rruajtje,si shperblim per pune cilesore, te shkerdhejne ne bythe anetaret pederaste te trustit te geshtenjave.

      2. x
       xheni

       Qe te tallesh Mero Bazen ore duhet se pari te kesh bere nja tre universitete duke futur ketu edhe aate qe ka mbaruar Mero e pasketaj te tentosh te besh kete gafe.Mirpo ju vemjet e ketij vendi qe dikur hanit sup me akullore kur zbrisnit nga treni ,per te vizituar kryeqytetin sot mendoni qe meqe keni prefeksionuar gishtat ne tastiere jeni ne gjendje edhe te beni ironi me intelektin e atyre qe me shume ju kane njohur se sa i njihni.Ndaj ore mjerane sado qe ta pergojoni Meron ,vetem e nderoni e perforconi boindjen tek ne se ,ai ka te drejte qe nuk ju ndahet deri ne buze te botes se pertejme!Sa per bythlepires i Berishes duhet ta dini mire se nje nga gabimet me trashanike qe ka bere Sali Ram Berisha eshte armiqesia me M.Bazen dhe I.Haxhin njeri per te menduarin e te shkruarin e tjetri per te shinjuarin e ekzekutuarin e kujdo qe vinte ne liste kryebanditi me palester te thyer!

       1. L
        Lala i Lushnjes

        Shumë e sakt. Por, "xheni,, , por! Ai vemja më e ndyrë, ai lëtyra pa din e pa iman, shkatërroi dy breza shqiptarësh e një Shqipëri të tërê. Brezi i tretë, fëmijët e mi do ta njohin vetëm si fakt historik, nuk do të jenë në gjendje te kuptojnë shkatërrimin ekonomik, kulturor, historik e kombëtar që ai ekzekutoi me urdhër të qarqeve të interesuara. "Non grata,, për të është shpërblim i shëbimit të bër.

       2. B
        BATON HAXHIU E TALL KEQ YMER G KELLIREN

        YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH SPARTAK BRAHOS RRAHMAN RRAJES FRROK CUPIT DHE ALEXANDER VUCIC

        1. G
         GREG KRISTAQ RAMA E TALL KEQ YMER G KELLIREN

         ZENI I BABIT JA FUT KARIN NE PIDH ARMINA MEVLANIT YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

         1. D
          D.Didani

          Eshte njeri qe shkruan cdo dite banalitete,si pervers,maniak psikopat,shtrigar,debil ose tull me droge! E para pyesim TEMA: perse na hyjne ne pune komentet e tij???????????????? E dyta: Nuk keni mekanizma te bllokoni njerez te tille,te mos shikojme ndyresirat e tyere??? FLM

          1. D
           Dule labi

           Mire me Blinken po me kete Ambasadorin e Anglise ca pati ky idioti ka ik per lesh fare. Luli ben qejf ne Amerike ky gomari thote do ta arrestojne po vajti. Ka degraduar komplet moj kasolle ku na mblodhe do te behet edhe njehere nuse ky. Mjere ata qe e ndjekin nga mbrapa kete vemje. Kurre ska per te pare Shqiperia si ky monstra mashtrus genjeshtar te vret naten e te qan diten hajdut te gjithe familjarisht te kinezi deri te kjo hunderrja shoqja e lulit. Vafshi ne esfel o hajduter.

           1. g
            gjergji

            U bone bajat Mero,perdite po keto gjona. Berish Berisha Berisha. Ti e ke pase ne vend te babes, uroje dhe per ditelindje.

            1. S
             Shpresa

             Po Lala e Lushnjes do ngelet na ishte njehere dhe per kete ju dha titulli non grata

             1. P
              Pokeristi

              Është mëkat të bësh koment.

              1. P
               Populli

               O Sali mblidhja ushtareve te tu mos shprehen me kete fjalor eshte minus edhe per ty me thuaj me ke ri, te te them se cili je. Sa per Meron nuk e ul posht perkundrazi, keshtuqe ate qe do nuk e arin dot me ane te ketij Fjalori.

               1. A
                ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMER G KELLIREN

                YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT? Haha hah YMER DO TE NGORDHE SI ZAGAR I VETY MJERUAR POSHTERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUALISHT

                1. B
                 BYTHA E SALI BERISHES DHE GOJA E YMER G KELLIRES N

                 YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

                 1. I
                  INFO NGA YMER G KELLIRA -INCEST NE FAMILJEN E EDI

                  KRISTAQ RAMA E KISHTE SHUME TE MADHE KARIN,BILES EDHE PSE EDI RAMA ESHTE NJE PERDORUES DROGE E KARI NUK I PUNON ATY FUTET BABAI I EDI RAMES KRISTAQI DHE JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES DMTH BABA JA PALLOJ GRUAN TE BIRIT DHE E SOLLI NE JETE GREG KRISTAQ RAMEN HAHA HAHA

                  1. E
                   Endri

                   Mero, ti me sjell ne mend Titus Andronikus.

                   1. S
                    SKANDAL-INFO YMERI NJE DOSJE TE RE PER EDI RAMEN

                    NUK ESHTE GREG KRISTAQ RAMA BABA I ZAGARIN POR ESHTE ALEXANDER VUCIC BABA I ZAHOS

                    1. G
                     GREG KRISTAQ RAMA E TALL KEQ YMERIN

                     YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT, SE DASHNORE NUK KAP KURRRRR ME SURRAT TE SHEMTUAR QE KENI

                     Lini një Përgjigje