Përpjekje e Berishës për të ndarë përgjegjësinë e humbjes 

10 Tetor 2022, 19:19Editorial Mero Baze

Sali Berisha ka filluar të mendojë për përgjegjësinë e humbjes së zgjedhjeve. Ka së paku 24 orë që po përpiqet të kompleksojë deputetët që refuzojnë bashkëpunimin me të, duke i bërë përgjegjës për humbjen e pritshme të kandidatëve të PD në zgjedhje, nëse ata nuk i gjunjëzohen Sali Berishës.

Kërkesa e Berishës është që ata të tërheqin padinë për legjitimitetin e partisë dhe të vihen në rresht pas tij.

Pala tjetër, pra Enkelejed Alibeaj dhe Gazmend Bardhi kanë bërë të qartë se janë gati të bashkëpunojnë për një kandidat, por duhet që Sali Berisha të tërhiqet nga pozicioni i vetshpallur i kryetarit të një partie, dhe të mos ketë të përbashkët politike me ta.

Në një farë mënyre të dy kërkesat janë aq larg njëra- tjetrës, sa nuk mbushen as me negociata, as me oferta financiare, siç Berisha përpiqet t’i joshë me një hotelxhi të Gjirit të Lalzit.

Ajo që Berisha po kërkon, në fakt nuk është nevoja për t’u bashkuar për zgjedhjet lokale, por po përpiqet të përdorë afrimin e zgjedhjeve lokale për të gjunjëzuar kundërshtarët brenda partisë, që me këtë rast të vihen në rresht pas tij. Nëse ata nuk e bëjnë këtë, ai do përpiqet të viktimizohet dhe të justifikojë humbjen në zgjedhjet lokale, duke fajësuar ata që nuk ju gjunjëzuan.

Kaq është e gjithë përpjekja e tij. 

Të gjitha thirrjet për gjoja “bashkim”, apo kandidat të përbashkët, janë një mënyrë për të përdorur zgjedhjet lokale që kundërshtarët të tërheqin padinë ndaj tij dhe të vihen në rresht.

Nëse ka ndonjë deputet që është ende me dy mendje për të shkuar tek Berisha, ky është një rast i mirë dhe mund të shkojë. Por kuptimi i krizës në PD, është pikërisht “non grata” e Berishës dhe nëse ajo nuk shkëputet nga PD, nuk ikën kurrë burimi i krizës dhe përçarjes së PD në pjesën pro-perëndimore dhe anti-perëndimore të saj.

Berisha nuk do të tërhiqet kurrë as nga kreu i vetëshpallur i partisë së tij, as nga beteja kundër SHBA. Kështu që kushdo që ka dëshirë të mbështesë Berishën, duhet të marrë parasysh se ka zgjedhur të bëjë pjesë në një parti anti-perëndimore dhe të jetë në luftë me SHBA. Mund ta bëjë, nuk është e ndaluar. Është thjesht e pamoralshme për një politikan të Shqipërisë.

Bashkimi i demokratëve është shumë i thjeshtë. Ata që thoshin të ikin Basha dhe Berisha kanë shansin tani të thonë të iki dhe Berisha. Në fakt, ata tani janë më të zellshmit dhe thonë “të qëndrojë Berisha, por të ikin dhe mbështetësit e Bashës”. 

Kjo tregon se ajo thirrje një vit më parë ka qenë faza e parë e betejës së Berishës për të nënshtruar PD. Tani ka ardhur tek faza finale, ku përpiqet t’i kompleksojë kundërshtarët me humbjen e mundshme të tij në zgjedhje. Është duke u thënë “eja bëhuni me mua të ndajmë bashkë dhimbjen e humbjes”, ndryshe unë do t’ua lë ju përgjegjësinë e humbjes. 

Nëse ka budallenj në atë grup, mund t’i shkojnë pas. Por ai nuk është grup kamikazësh për shpëtimin e Berishës, por një grup qëndrestarësh për shpëtimin e fytyrës së PD nga uzurpimi prej një anti-amerikani të korruptuar familjarisht. Detyra e tyre është t’i rezistojnë Berishës, jo ta shpëtojnë atë nga disfata.

24 Komente

 1. x
  xhaxi

  "Nëse ka budallenjë në atë grup mund ti shkojnë pas. Por ai nuk është grup kamikazësh për shpëtimin e Berishës, por një grup qëndrestarësh për shpëtimin e fytyrës së PD nga uzurpimi prej një antiamerikani të korruptuar familjarisht. Detyra e tyre është ti rezistojnë Berishës jo ta shpëtojnë atë nga disfata. " Qëndrestarët me Bardhin dhe Enkelejdin ? Po Lulin ku e lane keta sot? Pjelles se ngordhur qe edhe ti vet i sherbeve me zell nuk e ngjallin dot "qëndrestarët" e sotem te cilet njihen si qen te rrahur. Mos harro qe Enkelejdin donin ta benin deshmore te demokracise kur u rrahen mes njeri-tjetrin. Prit se do degjosh me shume dhe do ket me kuptim kjo levizja e sotme.

  1. L
   Lenci

   Demokratet votuan ne dt 6 mars dhe u pa shume qarte ku ishte shumica e votuesve te djathte! Ata qe ndjehen demokrate duhet te bashkohen me shumicen kunder Rames! Kush do mbetet paterice e Edi Rames le te vazhdoje ta beje por nuk ka dhe nuk do kete asnje lidhje me demokratet!

  2. L
   Llogjik ditore

   Iliri tashme eshte nje S. standarte nderkombetare. Grupi Alibeajt do bjere ne dore te tij shume shpejte. Mesa duket IM ja futi SB dhe ndoshta edhe ER para 2 javesh.

   1. B
    Bardhyli nga Kosova

    Duket qartë se në Beograd e kanë mësuar tashmë që Kosova nuk kthehet më nën Serbi. Këtë e përcakton edhe Rezoluta 1244, të cilës presidenti i Serbisë dëshiron t'i referohet vazhdimisht. Në atë rezolutë thuhet që statusi i Kosovës do të zgjidhej në kuadrin e Federatës së Jugosllavisë. Por, prej vitit 2006 Jugosllavia si federatë ka pushuar së ekzistuari. Ndërkohë Rezoluta 1244 nuk e parashikon kthimin e Kosovës nën Serbi. Është rezolutë e votuar edhe nga Rusia, ose e abstenuar nga ajo. Po a jemi ne shqiptarët të vetëdijshëm se edhe nga pikëpamja e së drejtës ndërkombëtare Kosova është e pavarur?! Më duket se jo! Propaganda serbe, që përhpet gjithashtu nga mediet tona, ka mundur t'i bindë jo pak politikanë, analistë, gazetarë, njerëz publikë, edhe të kulturës, se "Që Kosova të jetë plotësisht e pavarur e të marrë njohjen e Serbisë, do të duhet t'i japë diçka asaj"! Në fakt nuk është kështu. Sepse që më 10 qershor 1999 Këshilli i Sigurimit ka vendosur që 1) Ushtria e policia e Serbisë të largohen nga Kosova, madje që policia të qëndronte 5 km e ushtria 20 km larg kufirit të saj me Kosovën. Kjo do të thoshte edhe përcaktim i kufijve midis Kosovës e Serbisë. Po qe se nuk do të diheshin kufijtë, si do të zbatohej neni i distancës së policisë e ushtrisë serbe nga kufiri serb me Kosovën?! 2) Kosova të jetë nën administrimin e OKB-së e NATO-s në pikëpamje të sigurisë deri në përcaktimin e statusit ose zgjidhjes së konfliktit (për NATO-n), thuhet në rezolutë. 3) E më tej, që statusi i saj do të zgjidhej në kuadër të Federatës së Jugosllavisë. Atëherë si mund të kthehet Serbia, siç pretendojnë udhëheqësit e Beogradit, pa një rezolutë të Këshillit të Sigurimit?! E pamundur! Është e pamundur nga pikëpamja e së drejtës ndërkombëtare jo vetëm rikthimi i Serbisë në Kosovë, por është e pamundur edhe një rezolutë që bën të mundur këtë nga ana e Këshillit të Sigurimit. Aq më tepër që Këshilli i Sigurimit në një kohë të caktuar do të reformohet, duke ia heq të drejtën Rusisë të vendos veton e saj. Për pasojë pse u dashka që Kosova t'i japë diçka Serbisë për të marrë shtetësinë e saj, siç shprehen edhe disa naivë ose shërbëtorë të Beogradit në Kosovë e në Shqipëri?! Batoni para gati katër vitesh na thoshte se "Që Kosova ta zgjidh konfliktin me Serbinë duhet që ajo të lëshojë pe në tri sene: 1) Të harrojë krimet e Serbisë në Kosovë. 2) Të pranojë një marrëveshje për ndarjen e Kosovës. 3) Të punojë bashkë me Serbinë për ta zhbërë Gjykatën Speciale të Kosovës në Hagë. Sot ka të tjerë që në studiot televizive në Prishtinë thonë se Albin Kurti nuk ka qare pa i bërë lëshime Serbisë, sepse ne duhet të japim diçka që t'ia marrim asaj njohjen. Në fakt lëshimet nuk i njeh Rezoluta 1244 dhe kur nuk i njeh kjo rezolutë, ato janë lëshime e kompromise në shërbim të Serbisë. Nga ana tjetër lëshimet janë bërë në Dokumentin e Statusin e Martti Ahtisaarit. Prandaj dhe kryeministri i Kosovës në dialog me Beogradin e ka të lehtë të përcaktohet. Është e drejta e tij që të shtrojë këtë pyetje: "A është Beogradi dhe Serbia e interesuar për të drejtat e serbëve në Kosovë, apo për të qenë e pranishme në institucionet e Kosovës, pra për të krijuar një minishtet serb brenda saj"? Teorikisht do t'i thonë se jo, shqetësimi është për të drejtat e serbëve në Kosovë. Në këtë moment Albin Kurtit dhe kujtdo nga Prishtina që bisedon me serbët në kuadër të dalogut u lind e drejta të bëjë disa propozime konkrete: - P.sh., që të mbrohen të drejtat e serbëve në Kosovë të propozojë ndryshime në kodin penal, me qëllim që të dënohen tri herë më shumë ata shqiptarë që "dhunojnë" serbët, sesa kur shqiptarët grinden mes vetes. Ky diskriminim pozitiv për serbët shërben si garanci për respektimin e të drejtave të tyre. Por, para kësaj, do të duhet që t'i kërkohen fakte cilitdo që akuzon Kosovën në këtë drejtim. Kjo do të thotë se kushti i parë është heqja dorë nga manipulimi me të drejtat e serbëve në Kosovë e mospërdorimi politik i tyre nga ana e Beogradit. Gjithkush e di se Vuçiqi e luan rolin e kryeministrit dhe presidentit të serbëve në Kosovë. Nëse Kosova pranon lëshime të tjera, d.m.th. të japë diçka, atëherë e forcon rolin e institucioneve të Serbisë në Kosovë. Kosova nuk duhet të jetë e pavarur vetëm formalisht nga Serbia. Ajo duhet të pavarësohet plotësisht. Domethënë të largojë çdo mundësi që institucionet e Serbisë të drejtojnë qoftë dhe serbët e Kosovës! Vetëm një marrëveshje e tillë është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, përkatësisht edhe me Rezolutën 1244. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

    1. A
     Agroni

     Shumë saktë!!!

     1. S
      Semo Sedonim

      ~} Bartholomeo Kët'her , net'sa hapsinat mbi kry e e ke ndrit qashtër , veç se , pa dashtun me t'thy hovin , du'me t'a përmen'durimin e mundën servante gjeti ....Terminanti - " diskriminim pozitiv " - është një term , negativ , një problem - aktiv , anti - vital , një andër , viroterminologji me thelb dis....., jo një ëndër që ëndëron shuma e ata pies'e .

      1. D
       Dakord

       Ke ngaterruar artikull o bardhyl

      2. m
       mirel

       Ata demokrate qe mendojne se shpetimi eshte Salikadavra jane pozicionuar ne anen e krimit, korrupdionit, manipulimit te gjyqesorit dhe minimit te democracise ne Shqiperi. Nje gje eshte e sigurte, Salikadavra i ka ditet e numeruara dhe po perpiqet te kapet pas fijes se flokut duke mare me vete gjithe shqupisat ndyresira trushplare. TUNG

       1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

        Përveç se fajin do t'ia hedhë të tjerëve, ka dhe alternativën " na vodhën votat" !

        1. E
         E vërteta shqeto

         Pak rëndësi ka se ç'po bën Saliu

         1. M
          Mero servili i Ramës

          Pak rëndësi kanë pazaret e doktorit me bandën e Bashës. Problemi aktual është qeverisja e cila nuk ka në fokus punësimin, dhe që përqëndrohet te presioni, mashtrimi dhe shpopullimi. Dhe së fundmi me rritjen e rrogës minimale 34000 lek të rinj, kanë pësuar goditje call centerat, pra një nga sistemet e punësimit të të rinjve (të rinjve hallexhinj se vendet në shtet i kanë zënë militantët e partisë). Ç'ka ndodhur?! Rritja e rrogës është fiktive në letra për shtetin, se në fakt çdo sigurim (11.2% 16.7%) i paguan vetë punëtori (pra operatori)! Pronarët nuk paguajnë asgjë. Pra punonjësve rritjet e rrogës minimale iu rezultojnë thjesht në ulje të të ardhurave. Për mos të folur për faktin që call centerat nuk i kanë operatorët të siguruar të gjithë. Pothuajse gjysma e tyre punojnë në të zezë, në informalitet, dhe rroga që deklarohet nuk është reale. Kjo të kujton kohën kur e Saliut kur pati bum call centerash ku shumica ishin në informalitet. Për mos të folur për faktin që shumë call centera deklarojnë që punojnë për marketing apo servizio klienti por në fakt bëjnë tjetër aktivitet të palicensuar, gjë që shteti e di shumë mirë por marrin kuotën korruptive çdo muaj për t'i lënë të vazhdojnë atë aktivitet. Sigurisht që gjithë kjo histori bëhet sepse është vetë vëllai i Ramës aksioner i fshehtë i këtyre call centerave apo platformave që ato kanë, dhe thuhet se pikërisht për këtë punë hoqën edhe Gledis Nanon, se zbuloi këto aktivitete fitimprurëse të Olsi Ramës. Shënim: Unë e kam thënë edhe dikur në shkrim tjetër që mos tentoni t'ja fusni të vërtetës në asnjë lloj forme se do e hani keq. Ju të qeverisë dhe servilat tuaj vazhdoni me bastardllëqe. Si të doni! Vazhdoni dhe do vazhdojnë skandalet derisa të mbyllen plotësisht call centerat ku tallni bythën me sigurimet dhe rrogat dhe dinjitetin e intelektualëve dhe hallexhinjve. Të shohim pastaj si do i përballoni protestat reale të popullit të vjefhur e të mashtruar, jo ato protestat partiake!

         2. K
          Ku është problemi këtu?

          Pak rëndësi ka se ç'po bën Saliu

          1. ?
           ?

           O Mero o qeros servil i rilindjes, pse i çensuron komentet e mia? Apo do vetëm sahanlëpirësa të rilindjes këtu nëpër komente? Ju e dini që të hani mun si rilindje maskarenjsh. Me çensurë komentesh tregoni thjesht korrupsionin tuaj.

          2. I
           Ish mesuesja e Petro Ninit

           Ndonje gje per E-Albania dhe Ilir Beqen do shkruash?

           1. B
            BLENDI FEVZIU I TALL KEQ ZAGARIN E MJERUAR Y G KEL

            YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE PO TE PRET ME BYTH HAPUR-ESHTE EDHE KOL SALLAKU SKYPE ATY PRANDAJ NJE RRUGE E DY PUNE EDHE KOLI DO TJU MASTUBON NE SURRAT JUVE DHE FRROK CUPIT

            1. A
             Azem Hajdari

             Nuk janë "grup qëndrestarësh" por "grup besë - prerësh" o Tuç! E kan në ADN e tyre.

             1. B
              BRRYLI BRODWAY E TALL KEQ YMERIN

              ZENI I BABIT JA FUT KARIN NE PIDH ARMINA MEVLANIT YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SPARTAK BRAHOS RRAHMAN RRAJES DHE GREG KRISTAQ RAMES YMER IK FUTJA KARIN EDHE KOL KYCIT

              1. A
               ANDI BUSHATI E TALL YMER GELBAZA KELLIREN

               ARRESTOHET YMER GELBAZA KELLIRA POLICIA E KAPI YMERIN DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT. ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET NGA EDI RAMA PO MBAHEN NE BIRUCE

               1. P
                PER KELLIREN

                Ik te mjeku shoke se paske ikur per lesh bubi

               2. A
                Aida

                I paske bere syt blu ne foto o njesh

                1. L
                 LAPSI.al. E TALL KEQ ZAGARIN YMER G KELLIREN

                 YMER KUR MASTUBON A TE RRJEDH KARI QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT?

                 1. B
                  Bardhyli nga kosova , paçe pilafe

                  O Mero po eshte e thjeshte kur humbet zgjedhjet sllogani perhereshem ( U vodhen zgjedhjet , Masaker elektorale ) nxire Fevziun Shkullakun Bushatin Zheji dhe disa anal- ista 100 eursh neper studiot kazane te mbremjes ne rruge nxire Stresin disa antikape pleq plaka 20 rrugaçe dhe kalon humbja e zgjedhjeve .

                  1. O
                   Observues neutral

                   Te bashkuar ose te ndare rezultati do mbetet i njejti me ate te viteve me perpara, ky eshte fakt i qarte

                   1. Y
                    YMER G KELLIRES I MBAN GOJA ERE MUT BYTH FARE

                    YMER BIK FUTJA KARIN NE BYTH KOL SALLAKU SKYPE-s DHE FRROK CUPIT

                    Lini një Përgjigje