E vetmja gjë që nuk do Berisha është “bashkimi” i opozitës 

11 Tetor 2022, 20:48Editorial Mero Baze

Debati për “bashkimin” e dy PD-ve para zgjedhjeve nën udhëheqjen e Berishës ka filluar të përballet me reaksionin e disa prej figurave të Berishës në “Foltore”, të cilët në të vërtet zbulojnë objektivin e vërtetë të Berishës, i cili nuk ka në mendje “bashkimin”, por gjunjëzimin e PD zyrtare që e ka refuzuar deri tani me një shumicë parlamentare.

Sulmet ndaj Alibeaj apo Gazmend Bardhit, duke pasur gjithmonë në sfond Lulzim Bashën, nga disa personazhe groteskë të “Foltores”, në fakt duan të nxitojnë për të frenuar lidershipin e PD të përfshihet në këtë proces, pasi realisht Berisha kërkon gjunjëzimin e tyre dhe jo ndonjë proces bashkimi. 

Berisha është i qartë se procesi i bashkimit real të PD, kërkon largimin e tij dhe ai është e vetmja gjë që nuk do. Ai do të flasë për “bashkimin” me qëllim që të tërheqë një numër të madh deputetësh në anën e vet, para se Gjykata e Tiranës të marrë vendim për legjitimitetin e PD. 

Incidentet e provokuara prej tij, synojnë vetëm ndryshimin e balancës dhe krijimin e një shumice pro Berishës në grup parlamentar. Është një nga përpjekjet e tij të shumta njëvvjeçare të pasuksesshme deri më sot, përfshi dhe sulmin e dhunshëm të 8 janarit në selinë e PD.

Bashkimi i demokratëve nuk është një proces që mund ta udhëheqë Berisha, për të cilin janë ndarë. Bashkimi i opozitës bëhet duke u përjashtuar ai nga drejtimi dhe duke krijuar një institucion që i bashkon demokratet dhe i çon drejt zgjedhjeve të reja brenda PD.

Kjo që po tenton të bëjë Berisha është një proces “diferencimi” për të tërhequr në anën e vet, njerëz “pa shumë krime” në mbrojtje të Lulzim Bashës. Nuk është se i duhen për të ardhmen, por i duhen sa për të kaluar këtë krizën e pakicës që po e mund prej një viti.

Ndaj dhe po bëhet kaq shumë kujdes që të mos vihen kushte për bashkimin, pasi krye kushti i bashkimit është largimi i përçarësit Sali Berisha. Pra nëse ka ndonjë gjë që është e gjitha kundër Berishës, është bashkimi real i opozitës. Ndaj duhet bërë kujdes kur përdoret kjo fjalë. Nuk ka lidhje me këtë proces. 

Ky është proces gjunjëzimi i kundërshtarëve të Berishës dhe diferencimi brenda tyre. Pra është një thellim i përçarjes dhe i luftës së nisur më 9 shtator të vitit të shkuar për të gjunjëzuar PD para Berishës dhe jo një proces bashkimi, që natyrisht do kërkonte largimin e Berishës. Dhe gjunjëzimi i PD i duhet para vendimit të Gjykatës, jo para zgjedhjeve, se zgjedhjet janë ende muaj larg.

11 Komente

 1. I
  I paangazhuari

  Pescara I duhet per te justifikuar humbleness e low-leve!

  1. I
   I paangazhuari

   Pescara I duhet per te justifikuar humbleness e low-leve!

   1. R
    Remo BerMetaj

    Largqoftë të përulen para Berishës, grupimi i Alibeut, do të jetë njesoj pastaj, sikur tl gjithë këta deputetë, me rradhë të tërë, ti bëjnë GOJORE, Sali Ram Shiqere Berishës…. Ata te poshteruar janë, prandaj, mundmta bëjnë edhe këtë gjë, pa turp fare….

    1. j
     jugu

     Po per te gjatin qe i ka futur te gjarin popullit dhe vendit dhe po pasuron vetm ty e disa gazetar ne anen e tij, ke ndo nje fjale per te thene o gazetar i "pavarur"? Ka 10 vite ne pushtet dhe ti akoma trushpelan njerezit me gogolin Berishe dhe Mete. Hej, shkruaj per gjendjen ekonomike ne vend dhe sa e sa halle ka njerezimi.

     1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

      Berisha e bashkon PD duke përdorur grupin "Vareja" !

      1. L
       LAPSI.al E TALLIN KEQ YMER G KELLIREN

       YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SPARTAK BRAHOS RRAHMAN RRAJES DHE KOL SALLAKU SKYPE-s

       1. B
        Bubuzhel Berati

        Komunisti Berrisha nuk eshte forte i zgjuar po me pak te zgjuar jane ata hyjne ne lojen e tij .Ne grupin e Ali-beut jane afersishte 30 deputet ky grupe nuk duhet te mendoje per zgjedhjet pasi nuk kane shance por per te riafirmuar grupin si PD e vertete dhe te bejne nje riorganizim ne baze kjo eshte detyra e jo te meren me kandidate te perbashket apo te vecuar duhen harruar zgjedhjet por vetem riforcim i grupit per te larguar nongraten dhe grupin e tije

        1. G
         Gjekëmarkagjoni

         Alibeaj tashmë është bashkuar me Berishen përderisa përtej kundërthënjeve të deridjeshme, sot shkuan si zagarlt duke iu lëpirë Saliut për të dalë së bashku në zgjedhje.

         1. m
          mos qeshni po mundet

          Dhe per inat te Saliut, nga Timonieri Rama e der tek Mero Bazeja nuk po vene gjume ne sy per te bere ate qe nuk do Saliu pra, bashkimin e opozites!

          1. F
           FATOS LUBONJA E TALL YMER G KELLIREN

           YMER KUR E KENI FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT? OR YMER TE GJITHE PO TE TALLIN NJE KOHE LLY ME SHUME E MBAJE NE BYTH TE SALI BERISHES DHE TANI JENI BERE IMUN NDAJ MUTIT NUK E KENI PROBLEM SE RE MBAN GOJA ERE MUT BYTH FARE

           1. r
            rapsodi popullor

            Me kot lodhet Mero me perrallat me Sali, qe te mbuloje Shqiperine anembane ne Varferi / Sa fshihet ne thes kjo Minare e Fukarallekut, aq i mbulo dot Mero zullumet e Ram-qenef-maskarallekut /

            Lini një Përgjigje