Presioni i Sali Berishës mbi drejtësinë po funksionon 

17 Tetor 2022, 19:21Editorial Mero Baze

Nëse doni të shikoni kurajën e drejtësisë së re përballë politikës, mund të shikoni gjyqin ndaj deputetit Ervin Salianji. Deputeti në fjalë është akuzuar se është i përfshirë në një proces të fabrikimit të një ngjarje që inkriminonte vëllain e deputetit Fatmir Xhafaj, me një personazh të stisur me nofkën “Babale”. Vepra penale ka të bëjë me shpifje të qëllimshme për arsye politike dhe Prokuroria ka dhënë një pretencë bazuar mbi Kodin Penal.

Nuk jam i prirur ta shpall automatikisht fajtor deputetin, edhe pse duket haptazi që është përfshirë në atë skenar politikisht. Kjo është detyrë e Gjykatës. Gjykata për të paktën katër herë radhazi ka shtyrë aktin e dhënies së vendimit për të, pasi Sali Berisha në kulmin e ndarjes brenda partisë, kërcënoi gjykatën se do të përballej me protestën e demokratëve, nëse ndëshkohej deputeti në fjalë.

Ky hakërrim i Berishës vinte pas përpjekjeve të tij për të joshur deputetin në fjalë, të cilin gjashtë muaj më pare, në kulmin e luftës me të, e kishte akuzuar po vet për aferën “Babalja”. Nëse Salianji do kishte qëndruar besnik me Bashën, tani gjyqi do kishte mbaruar dhe ai do ishte dënuar. Fakti që ai shkoi nga Berisha, për të marrë mbështetjen e tij funksionoi dhe ne jemi dëshmitarë të një drejtësie karikaturë, përballë presionit të Sali Berishës.

Mjaftoi kaq dhe drejtësia nuk hedh më asnjë hap në marrjen e një vendimi. Njësoj si në gjyqin e 21 janarit, salla mbushet plot për plot me deputetë, siç mbushej dikur me gardistë, dhe gjyqtarët nuk guxojnë të hyjnë as në sallë.

Ky është një bilanc i turpshëm i drejtësisë së re. Është e njëjta situatë dhe me gjyqin rreth legjitimitetit të Partisë Demokratike, të cilin gjykata e shtyn pa fund, sikur do shpikë ndonjë ligj të ri dhe jo sikur do lexojë ligjin dhe aktet e uzurpimit të partisë.

Mjafton presioni politik mbi të dhe ata nuk guxojnë të shkojnë as në sallë. Në këtë mënyrë drejtësia po bëhet palë dhe për deformimin e demokracisë në Shqipëri.

Do të mjaftonin këta dy shembuj, që shpresat e shqiptarëve për drejtësinë e re të shuhen, sidomos kur thuhet se Meta/Metaj ka 5 dosje në SPAK apo Berisha ka dosjen e djalit e vajzës. Ky është një bilanc i turpshëm, dhe është haptazi bazuar mbi presionin politik mbi drejtësinë.

Të vetmet ndëshkime politike deri më sot janë dhënë mbi ministra dhe deputetë socialistë, për shkak të kulturës politike të shumicës për të mos bërë presion publik mbi drejtësinë. Nëse Edi Rama do të vepronte njësoj si Sali Berisha, të jeni të sigurtë që as shoferët e ministrave nuk do të dënoheshin dhe jo më ministrat dhe deputetët e tij.

Të vetmit që bien në duart e drejtësisë tani janë ose pjesëtarë të shumicës, ose ndonjë personazh i pambështetur nga askush, për të cilin gjyqtarët sigurohen se nuk do të ketë reaksion. 

Këtu ka luajtur rol të keq dhe presioni ndërkombëtar, i cili shpesh i kompleksuar po nga Berisha, bën sikur kërkon fajtorë nga të dy anët në drejtësi, a thua se drejtësia duhet të ndjekë palët politike dhe jo veprat penale.

Drejtësia duhet të merret me atë që bën krime, nuk ka rëndësi nëse është i pushtetit apo opozitës. Nëse ka 10 kriminelë në një anë, të dënohen të dhjetë ata, nuk duhen pritur të gjenden dhe dhjetë të tjerë në anën tjetër që të balancohet. Balanca e vetme e drejtësisë është ndëshkimi, jo përfaqësimi politik i krimit.

Në këto kushte fiton banditizmi i asaj pjese të politikës që mbijeton duke i bërë presion drejtësisë dhe ja del. 

Shikoni si sillen me gjyqin ndaj Salianjit dhe gjyqin ndaj legjitimitetit të PD, duke i shtyrë në pafundësi, për të kuptuar se si funksionin presioni i Sali Berishës mbi drejtësinë shqiptare. Dhe prisni pastaj që ata të merren e Sali Berishën dhe Ilir Metën, kur nuk merren dot as me sekretarët e tyre.

33 Komente

 1. T
  Taulant

  Kjo eshte reforma e drejtesis krijuar enkas per kete qellim. Qe mos te denohet asnje. Nuk mund te behet reforma prej llumit qe eshte zhytur ne korrupsion prej 30 vjetesh.

  1. V
   Vranakonti

   Bravo Mero,i ke rene pikes.Shkrim brilant.Vertete,sot drejtesia eshte e kercenuar dhe nen kembet e Sali Berishhes. Ky eshte nje deshtim i Amerikes per reformen ne drejtesi. Amerika eshte turperuar dhe Sali Berisha dhe Ilir Mete jane te fituar. Turp per Ameriken dhe BE.

   1. T
    Taulant

    Ti nuk e kuptove qe qellimi i 'reformes ne drejtesi' ishte qe te vazhdohej me padrejtesit. Po pse kush mund te bente reformen ? RAMA? Ai e di shume mire qe po te denohet Berisha-Meta... Rama e ka radhen mbas tyre. Me gjithe keto vjedhje e krime qe i ka ber vendit Rama do denohej 700 vjet burg.

    1. J
     Jim

     Kjo tendenca per ta kaluar fajin nderkombetareve dhe vecanerisht Amerikes eshte jashte cdo lloj llogjike e pergjegjsie vetjake kombetare, qe duhet gjetur ketu tek ne shqiptaret. Ne shqiptaret prodhuam(pordhuam) keto plehra qe shkojne e mbushin sallen e bejme presion gjykates jo per Salinjanin por direkt per Berishen. Jane dosjet e familjes Berisha qe duhen te mbrohen me cdo lloj dhune.

  2. Y
   YMER GELBAZA BYTHQIR I FRROK CUPIT

   YMER BIK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE PO TE PRET ME BYTH HAPUR

   1. M
    MERO VDES PER SALI BERISHEN E KA SHUME XHAN

    SA HERE MUNDESOHET NDONJE FIGURE E RE TEK PD QE MPOSHT RAME E SOROS E JUG,MERO BAZE I THUR LAVDE SALI BERISHES,pak rendesi ka direkt apo me spond! Sa per turp paske qene dhe nuk po shkeputesh dot more djAle!!!! Vazhdo se vetes ia ben

    1. U
     Un kot

     Ca thu or trap. Se nuk kuptohet as nje llafe apo je nga Ata te sales me dy klas shkoll

    2. N
     Nga brenda Drejtësisë

     Pra pa më të voglin dyshim; kanë të drejtë Amerikanët dhe Britanikët që e kanë shpallur Sali Berishën dhe familjarët e Tij NON GRATA, si i korruptuar minues i Demokracisë dhe kreu i kriminalitetit në Shqipëri. Urgjentisht Perëndimi me në krye SHBA duhet të ngrenë në Hagë dhe seksionin për Shqipërinë, pasi Prokurorët dhe Gjykatësit në Shqipëri janë të kapur e korruptuar nga Sali Berisha e Ilir Meta/j 1000%. SPAK është i dështuar absolutisht dhe me 99% njerëz të dyshes mortje Berisha-Meta/j.

     1. L
      Lala i Lushnjes

      Me shpalljen "non grata,, anerikanët dhe anglezët lanë me shurrë mutin që bën vet. E morën këlysh të rritur nga UDB-ja e tani nuk kan ku ta çojnë. Fute në burg dhe shiko çfar do nxjerin, të drejtat e njerzore, burgosje politike etj. Mos u bëni merak do ti gëzoi të vjedhurat stërnipi i Berishës sepse gjyshi nuk vrau e vodhi Amerikën, Shqipërinë vrau e vodhi dhe për këtë Amerika nuk e rruan shumë.

      1. K
       Komunist me Rolex

       Dmth 10 vite ne pushtet Ramazoni dhe PS dhe ligjin e ben doktori i çmendur??! Qe as partine e vet qe e ka pronë private qe nga 92 spo e merr dot kur dihet që ka shumicën dhe ska gjykatë në botë që ja ndalon

      2. K
       Kajtaze Guxholli

       Juri Kim, Juri Kim, deri më sot, siç thonë italianët, keni thënë “parole d’amore”, për një drejtësi të vërtetë. Ku jemi ? Hiç gjëkundi….. Drejtësia vazhdon cilësisht të jetë e “kapur” nga presioni i Sali Berishës dhe Ilir Metës, dhe Ju e nderuar US ambasadore, vazhdoni sikur nuk kuptoni, ose vërtet nuk doni të kuptoni, që këtë vënd, kështu si vepron drejtësia (SPAK, BKH, PROKURORI, GJYKATAT E TË GJITHA LLOJEVE), këtu tek ne po shkohet drejtë anarkisë totale, vetëgjyqësisë, kriminalitetit, korupsionit të thellë e deri në devijimin e drejtimit politik të vendit, drejtë kahjeve të tjerë regresivë të demokracisë, si Rusia, Kina, etj…..

       1. K
        Kështu o posi!

        Drejtësia e re? Dh..i në të!

        1. 7
         77 vite komunistët në pushtet

         Nëse Edi Rama do të vepronte njësoj si Sali Berisha, të jeni të sigurtë që as shoferët e ministrave nuk do të dënoheshin dhe jo më ministrat dhe deputetët e tij. -thua ti Mero. PE budalla ëshzë Rama mos të bëjë presion te drejtësia? Ai nuk është aq budalla apo me kurajo prej budallai apo maloku kokëshkretë që ta bëjë presionin hapur si Saliu dikur kur qe në pushtet. Mjafton kjo që the që Rama po të dojë ndalon drejtësinë dhe ndikon në të, për të kuptuar farsën e drejtësisë së re të kapur. Farsa e re janë gjasme protestat e Saliut, që mesa duket ka bërë marrëveshje me Ramën si Luli dikur.

         1. K
          Ku është problemi këtu?

          Ndonjë fjalë për vjedhjen e shekullit, inceneratorët o Mero? Apo çe deshe?! Fajet i ka përherë dhe vetëm Saliu?

          1. S
           Servili

           Saliu nuk ka bere faje, ka bere krime dhe ti e di shume mire!

           1. K
            Ku eshte problemi kur ske tru nuk ka problem

            Per njerez pylli si ty nuk ka problem keta kerkojne drejtesi per inceratoret por per babale joooooo haaaa drejtesi e plepave ne Durres .Turp per drejtesin

            1. K
             Ku është problemi këtu?

             Ore gomar qesharak provokator, që flet për njerëz pylli pa e ditur se kush jam, duhet drejtësi për të gjithë. Por këtu te tema dihet që është forumi i servilave dhe patronazhistëve të PS. Mjafton thuaj një mendim jo servil ndaj Ramës dhe qeverisë dhe menjëherë gomerët e paguar hidhen e shajnë apo provokojnë si bastardë. Ska gjë se do hani edhe ju pleshta bukë.

             1. S
              Shpopullimi si strategji pushteti

              Kujdes mos ha ndonjë mollë në pyll o servil i Ramës, se e ha sa krahu pastaj, dhe e shohim si dërdëllis o palaço!

            2. K
             Komshiu yt

             Problemi eshte te motra e gruaja jote qe po shkerdhehen per 20 mije lek , dhe ti per shkrimet ,shperblehesh te shqupi me byrek ,or pederrast ,

             1. S
              Shqiperia Etnike

              Edi Rama eshte vetem nje frikacak pordhac, asgje me te per! Nje humbje kohe mes overdozes se tij te pordheve, qe gdhihet pas 12 vjetesh pushtet, po me Sali Berishen si te vetmen alternative qeverisese. Kush pret qe Berishen, shpuren e tij, krimet e tij ti pastronte drejtesia jone e keputur, eshte pak inteligjent. Ne nje vend pa shtet ku mafja ben padronin, nuk ka gjykates qe ne emer te lekures se femijve te tij, merr persiper denimin e Berishes dhe mafjes se tij. Nese shteti do ishte i forte, ku gjykatesi bente punen dhe jo martirin, duke arrestuar cdo politikan te inkriminuar, atehere nuk do kishte fenomene horror si Berisha dhe berishizmi tribal mesjetar. Do ishim shoqeri e avancuar. Me Sali Berishen, duhej te ishin sjelle njesoj si me azgjesimin fizik te Martinajt dhe bandes se tij. Intrige, torture, asgjesime. Ne fillim banda e Sali Berishes, pastaj ai dhe familja e tij mafjoze. Ne fund edhe nje narrative habie, sikur shteti po kerkon, por "ka ikur" ne Kolumbi familjarisht i maskuar si grua.

              1. Y
               Ypp

               Te lumte pena...kryeminister M..., shtet M... dhe drejtesi, M...!

              2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

               Po të flasim me këtë gjuhë, duhet të pranojmë se Berisha është Institucioni kryesorë i drejtësisë ! Enver dhe Saliu bënë institucionet e drejtësisë partiake,ku në krye janë vetë, kurse socialistët bëjnë sikur ndërtojnë institucione të pavarura.

               1. A
                ARMAND SHKULLAKU

                YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT MUHAMED VELIUT DHE CAR BOLIT

                1. J
                 Jugu

                 Mero dukesh sikur po qan pse nuk po behet cfare do ti. Po drejtesia vepron mbi fakte. Gjej faktet ti apo padroni Rame dhe dergoj ne gjykate. Kur thua qe Sala ka vdekur, kur pastaj thua qe ai drejton drejtesine te re dhe te vjeter. Edhe ata te PS nuk u denuan se Rama respekton drejtesin por u denuan nga dosjet nga jashte shtetit, si Tahiri qe i erdhen dokumentat nga Italia. A duhen denuar edhe ata te Berishes, pa diskutim, por tani kemi kalin qe po shin lemin prej 10 vitesh dhe vecse ka krijuar fukarallek dhe maksarallek dhe korrupsion. Duhet marre me Ramen tani.

                 1. T
                  Teto Ollga

                  Reforma ne ç(drejtesi) nuk u be per tu vene perpara banges se te akuzuarve as Ilir Meta e as Sali Berisha por per ti hedhur hi syve pakenaqesise popullore ku te akuzuarit drejtpersedrejti nga populli gjoja do te viheshin perpara drejtesise!Kjo loje e piset e stisur pikerisht nga ata qe simuluan "universitetin e Plepave" duke e propaganduar si sukses demokracie ,sot vazhdojne e bejne talljen e radhes me kete popull duke trumpetuar se tani gjithkush mund te vihet perpara drejtesise per te dhene llogari!Humor i lashte ky kinez!Ndaj Mero me behet qejfi me se fundemi qe ke nuhatur lojen e piset ne kurriz te ketij populli qe sistemi i ri i drejtesise nuk eshte instaluar per ata qe kane ne dore fatet e ketij vendi por per ata qe dalin nga rreshti!A su denua Saimir Tahiri pasi deklaroi se do dale nga rreshti duke akuzuar drejt persedrejti ata qe zbatonin urdherat e kokave te krimit e ku keta te fundit me insistimin e tyre bene te mundur qe ta izolojne ne biruce !E pra a nuk ishin po keta qe per Saimir Tahirin s'lane qytet bregdetar pa pozuar duke dhene intervista se tashme drejtesia eshte e barabarte per te gjithe e qe ne fakt fjala eshte per ata qe dalin nga rreshti!E si mund te denohet E.Salinjani kur ai eshte kontributor kryesor i deformimit te drejtesise.E si mundet te guxojne prokuroret apo gjyqtaret qe kane dale nga shkolla Berishjane te denojne veglat e Berishes!Jo kurre nuk mund te ndodhe ndaj edhe ky vend po bene hapa gjigande drejt te drejtave te individeve. E si mund te guxoje ndonje gjyqtar te denoje Ilir Meten kur nga te gjithe tashme dihet qe kjo dyshe Berish-Mete mbajne peng e kercenojne ç'do dite se do te stabilizojne apo djegin Shqiperine nese ata cenohen sadopak e kerkush nuk guxon ti akuzoje per tentative destabilizimi e mosbindje te organeve shteterore! Shteti i te ç'drejtes tashme eshte instaluar e drejtesine nese duam mund e duhet ta bejne vetem terbimet e revoltat popullore pa pjesmarrjen e ç'dokujt qe akuzohet sot per krimet monstruoze te ketyre 30 viteve.Ambasada "mike" pret largimin nga kjo bote per efekte fiziologjike pasi i ka dhene garanci deri ne frymen e fundit per mosprekje!Ajo qe prodhoi ate edhe ne rastein me te keq nese agravohet situata nga ndonje zemerim popullor,do te perdore dorashkat e saj duke ia faturuar Ilir Metes te gjitha ç'ka bere Berisha e te ty bashke duke e perdorur per koke turku!Ai tashme e ka kuptuar ndaj edhe ka nje distance ndaj tij.Te dy si Berisha edhe Meta po bejne kurs per mesimin e gjuhes Kineze per te kuptuar gjuhen e "guvernatores" qe tashme na eshte bere si dikur ne ate filmat Shqipetare ,ku kudo luante vetem nje aktor i ndjeri R.Larja !Eshte i vetmi rast ne boten e civilizuar ku vendi yne eshte vetshpallur koloni!Ndaj eshte Salinjte apo Salinjaet bejne ç'te duan .Ata e njohin mire kete sistem rrumpalle dhe qeshin e tallen me kete popull qe vazhdon e ha propaganden çdo dite ne pjatat boshe te vaftet e dites . Shqiperia po behet,pa u bere shoqeria emancipuar e populli i civilizuar!Rast unikal ky ne bote.S'na mbetet gje tjeter veçese te brohorasim "Rrofte miqesia Shqiptaro-Kineze".

                  1. Y
                   YMERIT I MBAN GOJA ERE MUT QELBESIRE FARE

                   YMER GELBAZA KELLIRA E PERDOR GOJEN PER JASHTEQITJE HAHAH DMTH NXJERR MUT NGA GOJA HAHAH

                   1. D
                    Dani USA

                    Ate vende e ka mare lumi eshte humbie kohe te te flasesh per drejtesi fjala demokraci dhe Drejtesi eshte nje nocion mendien e cdo shqiptari.

                    1. T
                     Trotski

                     Skandal i Madh.Drejtesia e Re nuk po Funksionon.Po nuk u Penalizuan Sali Kerma dhe Like Hajdut-Spiuni Nuk Kemi Gjo ne Terezi

                     1. a
                      aspak

                      Mero. Solle dy raste, por ka me dhjetra të tilla që demasojnë qasjen e turpshme të SPAK-ut ndaj drejtësisë. Rreth dy muaj më parë u thirrën në 4-5 vetë në lidhje me hetimin që gjoja po bëjnë për kompleksin Partizani. Sapo i erdhi rradha e aktorëve kryesor të përfshirë në këtë krim, Sali Berishës dhe dhëndrrit tl tij, SPAK u zbyth menjëherë dhe i mbushi poturet. Kjo çeshje u harru. Dhe pse? Përgjigjen ta japë Arben Kraja, alias Adriatik Llalla.

                      1. K
                       Kajmakeria e Rilindjes

                       Fale atij Albert Veliut shqiptaret mesuan se Vellackua i ish Ministrit te Brendeshem Fatmir Xhafaj, njefare capacul me emrat Agron ne Shqiperi e Geron ne Itali, ishte i denuar atje ne Italiper TRAFIK DROGE! Minister i Brendeshem me vella te denuar per TRAFIK DROGE nuk ka pare as bota Demokratike as bota Diktatoriale, rastin e vetem e ofron kjo Rilindja e Rames. Pastaj sherbetoret mediatike te qeverise Rama me TemA ne krye shpejt i sajuan nje nofke atij qe e denoncoi kete te vertete, e quajten "Babale" kur e di gjithe Vlora se Babale i thone atje nje peshkatari pa kurrfare lidhje me Albert Veliun. (te ishte per Bazerine akoma sot do pranonte Xhafajn si Minister, packa se me vella te denuar per trafik droge, biles do ta lavderonte per kete risi)

                       1. K
                        Klajdi dhe Olta

                        Ja u bente mire Enveri you koke cepave dhe koke sheshteve qe nuk vinit dot ne Tirane pa pashaportizim. Po ti deri dje ishe promotori i drejtesise se re dhe tashti je kembe a koke promotori i qeveris me te corruptuar te 30 viteve te fundit. Do ju marri populli zvare dhe do ja u fusi ne goje. Per karin e kisha fjalen jo gje tjeter.Rrace shkerdhat, fshatar mesjetar

                        1. z
                         zgalem

                         Sa bukur ekane trajtur problemin , mero dhe Kajtaze Guxholli . Ju lumte ! Zgalem

                         1. R
                          Reta

                          TURPESI ; MASKARALLEK , PISLLEK E LLEK E LLEK XHAMASLLEK ????

                          Lini një Përgjigje