Berisha e shikon garën për Tiranën, si garën e 6 marsit 

15 Tetor 2022, 19:21Editorial Mero Baze

Sali Berisha ka vendosur një vijë të kuqe për kandidatin e opozitës për Tiranën, i cili sipas tij, duhet të jetë figurë politike, pasi mbledh më shumë vota. Si për ta ilustruar këtë, përmend rastet kur PD e ka fituar Tiranën me kandidaturë politike. 

Në fakt, në gjithë historinë e saj, kandidatin fitues për Tiranën nuk e ka përcaktuar kandidati politik, por politika e bashkimit rreth një kandidati.

PD e ka humbur tre herë radhazi bashkinë përballë Edi Ramës, i cili nuk vinte nga politika, por politika e majtë u bashkua rreth tij. Madje Ramës ja morën bashkinë pikërisht kur u bë politikan i rëndësishëm i vendit.

Rasti i Brojkës dhe Klemendit në dy mandatet e para të viteve ‘90, ishin më shumë emërime se sa zgjedhje, pasi PD e zotëronte Tiranën në fillim politikisht, e më 1996 forcërisht. 

Rasti i avokat Ngjelës nuk është ashtu siç thotë Berisha, por e kundërta. Vetë Ngjela nuk pretendon që votat ja ka vjedhur Rama, pasi me të e zgjidhi me gjykatë. Ai pretendon se zgjedhjet ja ka shitur Sali Berisha. Dhe për këtë, më është dashur të jem dëshmitar në një ballafaqim të sikletshëm mes tyre, për festën e vitit të ri më 1 janar 2004, dy javë pasi zgjedhjet kishin përfunduar raundin e dytë në dhjetor, ku Ngjela pretendonte se Berisha kishte bërë pazar me njerëzit e Ramës për të marrë pes apartamente atje ku jeton sot dhe për të shitur zgjedhjet.

Maksimumi i votave së PD për një kryetar bashkie kanë qenë ato të Lulzim Bashës, që bashkoi përveç PD, dhe një koalicion të majtë me në krye LSI, madje dhe me Hysni Milloshin.

Pra e vetmja formulë që çon në sukes këtë opozitë është një kandidat i shoqërisë civile, i mbështetur nga çdo fraksion opozitar.

Por Sali Berisha e di mirë se kjo nuk do të ndodhë. Ai e di mirë që nuk formon dot një koalicion opozitar. Ai e shikon me sytë e vet, se koalicioni ka vdekur, dhe po kërkon të emërojë kandidat dikë nga fraksioni i vet, me shpresë që ai të marrë më shumë se të tjerët dhe ai të fitojë brenda opozitës, por jo në garën për Tiranën.

Në një farë mënyre ai e shikon garën për Tiranën si garën e 6 marsit, ku kërkonte të mundte Lulzim Bashën e jo Edi Ramën. Këtë radhë me sa duket do të mundë Ilir Metën.

Kjo shpjegon gjithë refuzimin e tij për një kandidaturë jo politike. Argumentet që jep janë tërësisht fals dhe të pavërteta. Madje janë kundër tij. 

E vërteta e vetme është se Sali Berisha nuk po ja del dot të bashkojë opozitën, madje as PD, dhe për të shpëtuar nderin e vet, do shkojë tek kandidatura e tipit Edi Paloka, për të marrë maksimumin e budallenjve të vet dhe t’i “mundë” ata që nuk donin koalicion. Dhe kësaj mund t'ia dalë.

7 Komente

 1. A
  ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMER G KELLIREN

  YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT? YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FR CUPIT ALEXANDER VUCIC DHE EDI RAMES

  1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

   Figurat politike janë kryetarët e partive politike në kualicion me Berishën, por asnjë nuk ja mbush mëndjen. Ai preferon luftetarët me vare në duar , por dhe këta nuk janë figura politike të spikatura. Kandidati është nën mëngën e Berishës, nuk e konsumon në këtë periudhë,do t'a thotë më vonë, por ka frikë se mos i mbetet pa rregjistruar. Është ofruar për të lëpirë atë që shkatërroi, në selinë e PD, duke "rënë" dakord me Alibeaj. Berisha nuk ka ku t'a rregjistroj kandidatin e Tiranës.

   1. D
    Dani USA

    Nuk ja vlene te komentosh per nje anti komdetare,qe e katandisi Shqiperin ne nje katrahure pa institucione dhe qe fuqizoi ne maksimum,paraja bene ligjin.llafet e tiera jane ushqim per tru shplaret.

    1. D
     Dule labi

     Kedo qe te veri per kryetar bashkie ai sfiton dot. Edhe te gjithe keta te opozites ti mbledhi dhe nga shoqeria civile prap nuk fiton perball Lali Erit. Ndonje nga keta idiotet si Noka ose Paloka po keta nuk fitojne kurre jane kot pa Reputacion. Te shikojne ndonje nga keta te shpise se likes mos gjen fallxhorja ndonje per te qene.

     1. q
      qeveria e (Gent) KAKAVE

      Shqiptaret ndryshe nga Mero qe sheh vetem nga Berisha, shohin perdite fukarallekun qe vetem i shtohet tok me cmimet nen kete qeverisje Rama tashme te qelbur nga koka e der tek ato velinat qe i mba rrotull.

      1. G
       GREG KRISTAQ RAMA M DISA PYETJE PER YMERIN????

       YMER PSE TE MBAN GOJA ERE MUT YMER EDHE KUR MASTUBON NGA KARI TE RRJEDH QELBESIRE DHE MUT NGA BYTHA E FRROK CUPIT YMER OK FUTJA KARIN NE BYTH MUHAMED VELIUT DHE KOL SALLAKU SKYPE YMER PSE E KE PUBLIKUAR DOSJEN E TURPIT FAMILJAR TE EDI RAMES KUR KRISTAQ RAMA JA PALLOJ GRUAN EDI RAMES ME TITULL -INCEST NE FAMILJEN E EDI RAMES YMER PSE TE GJITHE TE TALLIN I CILI BREDHE SI ZAGAR I MJERUAR VETMUAR POSHTERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUALISHT

       1. O
        OLSI KRISTAQ RAMA E TALL YMER GELBAZA KELLIREN

        YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT,ALEXANDER VUCIC REXHEP ERDOGANIT EDI RAMES DHE DRITAN ABAZOVIC

        Lini një Përgjigje