“Bashkimi” që kërkon të fshehë humbësin 

18 Tetor 2022, 20:08Editorial Mero Baze

Opozita më në fund ka gjetur qetësinë e saj. Nuk është qetësi që vjen nga ndjenja e bashkimit për fitore, por e fshehjes së humbësit. Të dy palët ndjehen të lehtësuar që tani askush nuk do fajësojë tjetrin kur të humbasin, pasi “u bashkuan”. 

Loja e “bashkimit” që po luajnë të dy palët kundër njëra- tjetrës, në të vërtetë është një lojë e nisur nga Berisha. Ai e nisi me shpresë që pala tjetër do refuzonte të fliste me të dhe ai e kishte kësisoj gati armikun e humbjes.

Por pala tjetër ca nga mungesa e qartësisë politike dhe të ardhmes së saj, ca nga komplekset që kanë ndaj Berishës, tani u përfshinë në lojën e “bashkimit”. Dhe ngjajnë kaq të lumtur të dy palët.

Por problemi që ka PD është se bashkimi nuk e zmadhon elektoratin e saj, por e bën më të dobët. Për gati një vit, Sali Berisha ka helmuar mjedisin politik në PD për interes të vet, dhe njerëzit janë përleshur me njëri- tjetrin për shkak të tij. 

Në bazë, atje ku duket sikur “bashkimi” po ndodh, në fakt ndarja është më e madhe. Paloka me Gaz Bardhin mund të pinë kafe bashkë, por ai demokrati që ka mbështetur Bardhin në Elbasan, me atë që ka mbështetur Berishën, janë në armiqësi tanimë.

Njësoj është në shumicën e qyteteve në vend. PD është një çift në divorc, por që nuk ka bërë akoma gjyqin e ndarjes.

Kjo fushata e “bashkimit’ i ngjan asaj seancës paraprake në gjykatë që do të pajtojë çiftin, por që nuk funksionon. E vetmja vlerë e kësaj është se një ditë pas zgjedhjeve, të dy palët do thonë, “ne e bëmë tonën”.

Dhe beteja do fillojë nga e para.

Madje ka gjasa që beteja të nisë nga kandidatët që do të zgjedhin, pasi do të duhet të ruhen dhe aty balancat mes dy palëve.

Sidoqoftë tani askush nuk do t’i japë tjetrit arsye për t’u fajësuar për humbjen. Dhe duke qenë se po shkojnë drejt zgjedhjeve me objektiv si të justifikojnë humbjen, “bashkimi” i tyre thjesht është një shpresë e Berishës për të fshehur përgjegjësinë e vërtet të humbjes. Ose ta ndajë bashkë me armiqtë e tij. 

23 Komente

 1. S
  Selma Buçko

  Kjo puna e PD-së, është si puna e burrit apo gruas, që kap partnerin në flagrancë, dhe mundohen të ndahen - mbasi janë rrahur e gjakosur nëpër publik - por janë futur avokatët në mes, për të bërë ndarjen të butë, sidomos kush do të marrë shtëpinë e kush do të marrë vulën dhe emrin…. Si puna e Gridës që shkërdhehet me Sali-anën (fotokopje e keqe e Saliut origjinal) publikisht e pastaj e ndan burri, dhe këtej hiqet së shën Mëria si virgjereshë duke ia lëpirë Saliut origjinal, çka ai ka poshtë e në mes të këmbëve…..

  1. T
   Tropojani

   Sa do qe kurva le burrin e shkon me dashnorin e rradhes ,pra vjen dhe nje dite prap shkon te burri i pare ,mbasi ka ndare nja 4 a 20 te tjere ,e burri i pare e pranon ish gruan e pare ,edhe keta te Lul Bashes ,Alibeaj ,Bardhit prap u kthyen te Non Grata , njerez pa taban ,burra pedera ,gra buçe ,do te shifni se sa vota do merni ,duhet te jeni te gezuar te gjithe aleanca juaj me ,Nevojtoren ,PD ,e PL ,nga 60 bashki nuk merni me teper se 16 ,dhe e fundit ju a futi Meta Metaj me keshillat bashkiake ,gezuar Baftjar.

   1. G
    Gjirokastriti

    Ti duhet te jesh nga ate te Haklajve, rrace kriminelesh dhe injorantesh

    1. P
     Palorto

     E ke gabim eshte nga Vicidolit e ka origjinen nga Serbia i transformuar ne musulmane Berrisha dhe gruan Serbe

     1. O
      Olti Hipopotam Curri

      Kurse ti duhet te jesh lazaratas kultivues droge se per ta trafikuar je injorant.

      1. G
       Gjirokastriti

       Lazaratit tja rruash se jemi the gjithe milioner

    2. k
     kastriot kotoni

     Po çfarë bashkimi kanë këta antiamerikanë. U erdhi Eskobari tre herë për turp të zotit, edhe Papës ia dhjesin këta. Unë e parashikova me shkrimin tim-"Fol more Lulëzim Basha se na plase". Dihet se nuk ka qenë asnjëherë parti ky grupim vjedhësish, vrasëshis, e antiperëmorësh. Humbja më e madhe do jetë e bosit që do të japi euro apo dollar, për çdo person që do i afrohet. Partia e Lirisë del jashtë loje, edhe aleatët hajde kapsllëk në opozitë hajde. PS-ja po të mos bëj pazar do i fitoj edhe kë zgjedhje me kushtin që të shes një peshk të madh sa më shpejt.

     1. 1
      1

      Mendoja se Alibeaj kishte dinjitet dhe do e dermonte Saliun po si te gjithe ne keto 32 vjet edhe ai i ra ne gjunje babait shpirteror dhe si nje djal plangprishes u kthye kembadoras dhe do lepij ate qe ka peshtyre.Ai duhej te mobilizonte mbeshtetesit e tij dhe te dilnin me kandidate te tyredhe te organizoheshin per zgjedhjet parlamentare.U tregua tamam sic e percaktonte Saliu Alibasha.Tani fillon e perpjeta per kete grupim.Saliu do u bej nenen qe ta njohin per baba.DO SHOHIM DHE DO ZBAVITEMI

      1. 1
       1

       Mendoja se Alibeaj kishte dinjitet dhe do e dermonte Saliun po si te gjithe ne keto 32 vjet edhe ai i ra ne gjunje babait shpirteror dhe si nje djal plangprishes u kthye kembadoras dhe do lepij ate qe ka peshtyre.Ai duhej te mobilizonte mbeshtetesit e tij dhe te dilnin me kandidate te tyredhe te organizoheshin per zgjedhjet parlamentare.U tregua tamam sic e percaktonte Saliu Alibasha.Tani fillon e perpjeta per kete grupim.Saliu do u bej nenen qe ta njohin per baba.DO SHOHIM DHE DO ZBAVITEMI

       1. T
        Të tillë janë .

        Një njeri me dinjitet , nuk meret me BABALIZMA !

       2. J
        Jugu

        Mero qenke thartuar pake. Nuk te vjen mire qe opozita te gjej gjuhe bashkimi, megjithese eshe shume mire per shoqerine dhe vendin. Nuk te vjen mire se Rama nuk ka perball me Lulin me te cilin bente biznes prapa perdeve, dhe para gazetareve luanin rolin. Opozita sado pertoke te jete, eshte mire te qendroj nje perball mafiozit ne pushtet. Jo se opozita do jete me e mire neser ne pushtet, por ndryshimi gjithmone sjell zhvillim. Edhe uji qelbet ne nje vend dhe jo me pushteti. Po ti nuk ke perse merzitesh se ti kalon perseri te next in line.

        1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

         Kur të bashkohet Ukraina me Rusinë do bashkohet PD1 me PD2 !

         1. B
          BABALE i PD

          E thjeshte ( u vodhen zgjedhjet ) fut ne loje Shkullaku Fevziu Bushati Cani ne kazanet tv te mbremjes do dali Gazia dhe Paloqe do bertasin u vodhen zgjedhjet nongrata nga mbrapa masaker zgjedhore dhe justifikohet gjithcka . Fatkeqsia nuk eshte humbje e zgjedhjeve pasi keta jane te humbur pa hyre ne zgjedhje po mos reformimi i opozites lenia e opozites nje nongrata minues i demokracise i korruptuar si ka mundesi te ulesh ne prehrin e personit qe eshte i shpallur i padeshirueshem nga aleatet si ka mundesi eshte nje turpe .Te humbesh zgjedhjet eshte normale te bashpunosh me nje minues te demokracise eshte fatale perfundimishte jane te gjithe si nongrata te qelbosur komuniste

          1. Ke stadiumi Dinamo

           I lumt Salës i boni Bashistët të kërcejnë Dancin në tepsi ose ka qenë lojë Berisha Basha mirë thonte Meçe herët është lojë lojë e të dyve

           1. n
            non grata

            Vendimi i Gjykatës së Apelit me 3 nëntor kur pritët që njëra palë të njihet de jure PD, me siguri do t’i bashkojë (shpartallojë) më shumë demikratikaaësit.

            1. D
             Demotakercita

             Per sa kohe qe opozita do te dominohet ngaSaliu,Iliri,Monika,Paloka,Muli e te tjere asnje bashkim nuk ka jete.Ata kane ne balle turpin per bemat e tyre.Vazhdimi i tyre ne politiken aktive i jep te "drejte"Edit te mbreteroj.Saliu me shoke eshte bere "gogoli"vendit dhe mburoj e Edi Rames.Nuk ngopet njeri me luge zbrazur,sic propagandon opozita e Saliut,Lulit,Enkelejdit,Ilirit,Monikes e te tjere,sepse ne pushtet kane qene dhe kane sjelle vetem te keqia.

             1. R
              Rreshen

              E si do eci ky vend ? Shikoni komentet dhe gjykoni se çar njerzish jemi. Bashkimin e PD e krahasojne me gra kurva a thu se nuk ka metafora te tjera. Kjo tregon menyren se si mendojme ne shqiptaret. E urrejne bashkimin sepse duan nje autocracy te thekur me qellim qe bijt e bijat tona kurre mos te ndertojne kete vend por t'ja mbathin ne ndertimin e vendeve te tjera. E per cfar ndodh kjo ? Per nje kothere. ADN - ja juaj tregon se nuk jeni shqiptar.

              1. G
               GREG KRISTAQ RAMA E TALL KEQ YMERIN

               YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SPARTAK BRAHOS RRAHMAN RRAJES EDI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

               1. A
                ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMER G KELLIREN

                YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

                1. I
                 Ish votuesi demokrat.

                 Si ne shumicen e shkrimeve te tij Mero godet ne shenje. Eshte me se e vertete qe votuesit demokrate qe mbeshteten Bashen ne nje bashkim foltore PD nuk votojne opoziten, por edhe tjetra qe Mero thote ( qe Berisha kur te humbase do ja hedhi fajin PD se pra Alibeajt) qendron, dhe nuk eshte sic duket se PD e ligjsme eshte treguar e dobet, por do qe t'ja djegi edhe kete karte rezerve Bershes.

                 1. J
                  JUGU DO SALIUN NE 3 nentor!!!! Sa turp!!!

                  PSE GJITHE KY NXITIM PER BASHKIM PARA DATES 3 NENTOR??!!! Apo ti THONI GJYKATES SALIA E BASHKOI PD NDAJ SHPALLENI DHE DE JURE KRYETAR TE PD???!! Loje e Nano Rames e JUGUT TE SHQIPERISE (PS) per te mbajtur berishen ne krye te pd e keshtu qe ata ruajne sa me gjate pushtetin. Se me cdo kruetar tjeter Pd pervec Sali berishes vjen ne pushtet!!! E KANE DEGJENERUAR POSHTERUAR AKUZUAR SHPALLUR NON GRATA DHE KESHTU NE CDO FUSHATE JUGU E MUND THELLE BERISHEN!!! Kaq eshte loja...qe JUGU TE RRIJE SA ME GJATEEEEE NE PYSHTET!!!! Enveristet!!!!

                  1. A
                   Aa

                   Plas moe Mero spiuni plas more bite kurve plas . Plas more vemje plas more fytyr mut plas

                   1. A
                    Aa

                    Plas moe Mero spiuni plas more bite kurve plas . Plas more vemje plas more fytyr mut plas

                    Lini një Përgjigje