Përse Berisha ka prodhuar  gjithmonë “dy palë” të përndjekur? 

23 Tetor 2022, 18:14Editorial Mero Baze

Nëse ka një rekord politik të paarritshëm Sali Berisha, është përçarja që i ka bërë çdo partie, apo organizate politike këto 32 vjet, duke i ndarë në dy palë, në raport me të dhe jo në raport me objektivin për të cilën janë krijuar.  
Mes tyre më të goditurit janë-ish të përndjekurit dhe burgosurit politik të komunizmit të cilët prej vitit 1992, janë ndarë prej gjithmonë në dy palë, në një palë që janë të përndjekur dhe luftonin për të drejtat e tyre dhe në një palë tjetër që luftonte për të mbështetur Berishën kundër palës tjetër.  
Qysh në grevën e parë të ish-të përndjekurve në verën e vitit 1991, Sali Berisha piketoi ish-të përndjekurit që do të vazhdonte t'i përndiqte dhe të tjerë që do t'i kthente në ushtarë të tij.  
Kryetari i parë i kësaj shoqate Kurt Kola, i rezistoi Berishës dhe më vonë, edhe me mbështetjen e Azem Hajdarit u përball me të me greva dhe revolta kundër qeverisjes, por kjo nuk e ndali Berishën. Për të sfumuar atë, ai nxiti si gjithmonë ngritjen e shoqatës së të “përndjekurve e të burgosurve politik demokratë”, pra një fraksion të përndjekurish, që nuk luftonin për të drejtat e tyre, por për pushtetin e Berishës. 
Kjo histori imitonte atë që Berisha kishte bërë me partitë politike. Ai krijoi kundër Godos një Parti Republikane tjetër me një kryetar nga Tropoja, derisa më në fund e vuri nën kontroll partinë e Godos përmes Mediut. Ai ndau Partinë Socialdemokrate të Gjinushit, në një fraksion tjetër pro tij. Më pas ndau Ballin Kombëtar dhe Ballin Kombëtar Demokrat. Vazhdoi përçarjen me Legalitetin duke ndarë edhe aty Legalitetin demokrat. Po kështu ndau demokristianët në pro ti dhe kundër tij.  
Në kulmin e protestës së të përndjekurve politik në vitin 1990 kundër tij, ai i shantazhoi ata me dosje dhe detyroi zotin Miraka, një prej të përndjekurve që ishte në krye të shoqatës kundërshtare të asaj kohe, të pranonte se kishte qenë bashkëpunëtor sigurimi.  
Ky ishte në të vërtet çelësi i suksesit të tij. Duke pasur në dorë disqet e dosjeve të Sigurimit, ai i shantazhonte ata duke i detyruar ose të ishin të “përndjekur demokratë” ose do të dilnin spiunë. 
Kjo ishte e vetmja mënyrë që ai t'i përdorte dhe keqpërdorte ata. 
Tani pas miratimit të ligjit të dosjeve nga Kuvendi dhe refuzimit të Berishës për ta votuar atë, pritet të fillojë një valë e re përçarjes e Berishës ndaj të përndjekurve politikë, duke i detyruar ata të jenë pro atij, ose kundër tij dhe jo pro apo kundër hapjes së dosjeve. E ka pak të vështire të shantazhojë me dosje tani se ato do hapen për të gjithë dhe nuk i shpëton dot, por me sa duket do përpiqet tu bëj avokatin viktimave që ka shantazhuar deri më sot. Por e sigurt është se ai do vazhdojë të mbledh të përndjekurit e vet kundër të përndjekurve të komunizmit. Është e vetmja mënyrë t'i de faktorizojë ata dhe t'i poshtërojë edhe më keq se komunizmi, duke i vënë njëri kundër tjetrit. Siç i vinte Sigurimi i Shtetit në qeli ata më të dobëtit kundër atyre më dinjitozëve. Tani i vetmi Oficer Sigurimi që ka mbetur në politikë, është Sali Berisha dhe ai duket që do ta vazhdojë këtë rol. 
 

25 Komente

 1. S
  SAM

  Dhe dy pale sindikata, dhe dy pale ish-pronare. Se ke harruar!

  1. V
   Vranakonti

   Mire e ke zoti Mero,por ligji i ri per dosjet e sigurimit te shtetit nuk e perfshin Sali Berishen se ai ligj qe miratoi keto dit parlamenti eshte vetem per spiunet apo bashkepunetoret e sigurimit. Vertete Saliu ka qene 30 vjet komunist e sekrtar partie por ligji i posa miratura nuk e perfshin Salin. Kjo eshte gje shume e keqe,ligj gjysmak.

   1. k
    k

    Akoma mereni me kufomën shpellare ?

   2. M
    Mona e Like Çepanit

    …….hahahahaaaaa………Simon Miraka….…ose i përndjekur demokrat, ose spiun i sigurimit…………deri dje anetar i komisionit të dosjeve të sigurimit…… ky Simon Miraka, ja ka “shitur” dosjen e agjentit “I.M”…. Sali Berishes, i cili, nëpërmjet “qytetarit digjital” i ka derguar email autoritetit të dosjeve, për të djegur agjentin “I.M”, me qellim që të kalojë goditjen, nga vehtja tek “I.M”…..

    1. D
     Dakord

     Mona une e mendoj ekzaktesisht si ty. Po fix o fix hahahaha e papame

    2. M
     Monstre e rreziksheme

     E thjeshte Mero ( perça e sundo ) doktrine komuniste shkolla prej 25 vjet komunist eshte e mjaftueshme nese ky nuk do ishte manipulatore nuk do arrinte dote qe nga je fshat i humbur ne Tropoje nga prinder injorant te penetronte te hoxhaku enver hoxhes i gjyshit te andi bushatit te gagashit nesho ...nongrate eshte monstre e rreziksheme

     1. D
      Dušan Mugoša

      Marš bre llopove jedan zašto llažeš ko pas. Jebemti ženu, ćerku, majku i sestru djubro serbsko.

     2. © KENDVESHTRIM TJETER ©

      Është akuzuar për deformimin e demokracisë ! Ata që kanë luajtur me dy porta, duhen të mos mbrohen,nga askush. Njerëz të ndryshëm ka plot, maskarenjtë duhet t'i largojmë.

       1. D
        Dreni Rama

        Zoti Mero Baze ju lutem mbylleni publicitetin te gazetajuaj Tema se po bllokon arpadin

        1. g
         gaz

         Perdor shfletuesin (browser) Brave dhe bie rehat nga reklamat.

        2. A
         Aleanca për mbrojtjen e tallashit

         Mero djali, personi për të cilin ti, me të drejtë, ke konsumuar kaq energji për ti çjerr maskën është kancer,dhe nuk është se them ndonjê gjë të panjohur,por kanceri është,e them me keqardhje i pa shërueshëm.

         1. S
          Shpresa

          Kanceri eshte vertet i pasherueshem, por gazetaria e vertete militante demokratike do t'i beje terapine e nevojshme spiunit te katerfishte Sali Vuk karaxhich, qe te shpetoje pjesen me te shendoshe te shoqerise. Perbindeshi i Vicidolit, eshte vertet i pashembelltyre ne krimet, vjedhjet, shpifjet, percarjet, mashtrimet e cdo lloj poshtersie tjeter qe mund te beje nje perbindesh me fytyre njeriu, por ai tashme eshte i pafuqishem, po i leviz dyshemeja dhe shume shpejt do Zoti dhe i bie tavani mbi koke. Arben Llalla nuk do te jete i perjetshem ne krye te SPAK-ut!

          1. T
           Tallashi

           Mos harro se Mero djali i ka lepire bythen per vite me radhe atij kancerit qe thua ti. Mero djali e ka personale me kancerin tend jo se beson ne ato qe thot

          2. K
           Ku është problemi këtu?

           https://sot.com.al/gossip/jane-vendosur-5-muaj-para-publikohen-emrat-ja-kush-jane-fituesit-e-kenges-i544379 O Mero, di gjë Rama për këtë gjë? Apo kjo punë ka 30 vite që vazhdon po njësoj, fituesi është i paracaktuar?!

           1. B
            Bardhyli nga Kosova

            Emri, mbiemri: Open (Vuçiq) Balkan. Emri i fëmijërisë: Minishengen. Vendlindja: Novisad. Vendbanimi: Beograd, Tiranë, Shkup. Vendi i vdekjes: Prishtinë. Vendi i varrimit: Berlin.

            1. L
             Lek Mirakaj

             Kur shpif dhe genjen diten per diell,edhe kur flet te vetteten nuk te beson njeri.Ai Mirakaj qe permend ti as ka qene ne Shqiperi ne ate kohe,tjetri eshte i vetmi qe dha doreheqje kur u rrahen te burgosurit.Ai qe ka pranu se ka qene bashkepunetor e deklaroj se nuk pranoj te shantazhohesh nga SHIKU dhe deri sa ndroj jete nuk pranoj te behesh loje e askujt.Nje gabim qe kishte bere ne moshe te re e ka me aktivitetin e tij antikomunist.Po te duesh mund te debatojme ,kur te duash dhe ku te duash.Te kam kujtu me serjoz,po duket corba e prishur te ka prishur edhe karakterin.

             1. s
              sa per saktesi

              Jazek te qofte o Mero qe merresh perdite me Berishen e nuk gjen nje dite te vetme ku ti radhisesh "sukseset" e qeverise Rames duke nisur p.sh... me ate Borxhin Bublik me katastrofikun e 30 viteve!

              1. s
               stiv bermema

               Berisha ka percare gjithcka ne Shqiperi,jo vetem te persekutuarit dhe partite politike: Edhe veterane jane dy organizata, edhe sindikatat jane po dy,edhe data Clirimi jane po dy, dy jane edhe organizata e oficereve te liruar, etj ,ndaj duheshin shenuar Mero

               1. A
                ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

                YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE SPARTAK BRAHOS

                1. O
                 OLSI RAMA E TALL KEQ YMERIN

                 YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH ARDI VELIUT DHE BLEDIT TE FAMILJES

                 1. F
                  Fatmiri

                  E ka porosi nga dhoku Ramiz,qe merrte udhezime ngaGorbacovi

                  1. Y
                   YMERI JA FUT KARIN NE BYTH BLEDI MANES

                   YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT????!! YMER KURRR NE JETE NUK E FUT KARIN NE PIDH SE TE MBAN GOJA ERE MUT PRANDAJ NUK TE OFROHET ASNJE GRUA NE PLANET

                   1. E
                    Ekonomia nga Ahmetaj te Ahmetaj

                    Qe te mos mbesesh pa informin ti, Mero Baze - Emanuel Salinas menaxheri i Bankes Boterore per Shqiperine raporton : Inflacioni ne Shqiperi do vijoje te rritet duke goditur me tej shtresat ne nevoje (qe fale kesaj qeveri Rama jane tashme shumica absolute ne Shqiperi)

                    1. J
                     Jugu

                     Meros nuk i plas per popullin dhe ekomonin e vendit, atij i plas per ekomomin e tij dhe nuk ka dal keq me Ramen. Prandaj i ben gojore Rames cdo dite dhe gjithe diten. Berishen po e sjell ne pushtet Mero me propaganden e tij te qelbur pro pushtetit. Kuptohet edhe patronazhistet dhe sufllaqexhinjte me komentet e tyre bajate.

                     Lini një Përgjigje