Përse SHBA këmbëngul që demokratët nuk kanë të ardhme me Berishë(t)n 

25 Tetor 2022, 20:52Editorial Mero Baze

Kur SHBA përsërisin me këmbëngulje për demokratët shqiptarë se ata nuk kanë të ardhme me Berishën, nuk kanë gjë personale me Berishën. SHBA tani nuk e kanë problemin me Sali Berishën. Me atë ka mbaruar punë. Njësoj si SHBA, edhe Britania e Madhe kanë kryer ndaj tij dhe familjes së tij një procedurë administrative për të ndëshkuar zyrtarët ndërkombëtarë të përfshirë në korrupsion madhor familjarisht që janë dhe minues të demokracisë.

Tani problemin e vetëm që ka SHBA, e ka mbështetësit e opozitës së Sali Berishës. Është thjesht duke ju shpjeguar se nuk kanë të ardhme me Sali Berishën. Dhe arsyeja që nuk kanë të ardhme me Sali Berishën, nuk është vetëm si pasojë e këmbënguljes e SHBA për tu qëndruar vendimeve të saj, por degradimi antiamerikan që po diktojnë berishët renda PD për këtë shkak.

Kur Berisha nisi betejën kundër SHBA, ai e maskoi atë me një betejë kundër Lulzim Bashës duke shpikur shkelje demokracie brenda partisë, që në fakt e drejtonte vetë Berisha dhe duke ngritur një valë populiste kundër tij. Në fakt të gjithë e kuptonin se e kishte me SHBA dhe jo me Lulzim Bashën. Për këtë arsye Lulzim Basha dha dorëheqjen për të shmangur ndarjen dhe për të lënë Berishën të vetëm përballë SHBA. Por tani një vit e ca më pas, të gjithë palët përfshi dhe demokratët që mbështesin Sali Berishën, janë dëshmitarë se “reformat” e Berishës në PD, sollën përreth Berishës figurat më qesharake të PD, aq sa mund të quhen dhe qesharake, se janë dhe më keq sa aq. 

Por ajo që tani është e qartë në PD, është se partia nuk drejtohet nga Sali Berisha, por nga familja e tij dhe konkretisht i biri i tij, që me milionat e vjedhura nga pushteti i babait, siç thote dhe SHBA, sot dikton gjithçka në PD, që nga politika e kuadrit e deri tek media dhe enturazhin e njerëzve që mobilzon për të mbrojtur babanë e vet.

Ka dhjetëra dëshmi se në çdo garë në PD, njerëzit kontaktojnë djalin e Sali Berishës. Madje dhe veprimtarja shqiptaro amerikane Kokalari, e pranoi publikisht se dhe atë e kishte thirrur në ndihmë të “Foltores” Shkëlzen Berisha.

Kjo është një arsye më shumë pse SHBA po paralajmëron demokratët që me Berishën nuk kanë të ardhme. Se ata mund të durojnë të vdesë Sali Berisha e pastaj ta ringrejnë përsëri raportet me PD. Por nuk do presin sa të vdesë dhe i biri dhe mbesa, që pas njëqind vjetësh atë çerdhe antiamerikane ta kthejnë përsëri në një pasuri për Shqipërinë. Janë duke u thënë që jeni skllevër të një familje dhe jo votues të një partie. Ndaj janë aq të qartë kur u thonë nuk keni të ardhme me Berishën. Duan të thonë me Berishët.

 

24 Komente

 1. T
  Teuta Kuçana

  Si PD-ja, ashtu edhe PL-ja (ish-LSI); janë të dyja SH.P.K të familieve respektive, Berisha e Meta/j. Të dy korifejtë e tyre, janë me “SHËNJË” nga Amerika, si puna e filmit “Njeriu me shënjë”. Të dy janë të koruptuar, hajdutë deri në palcë, me nga pesë miliard euro të vjedhura seicili, vrasës - para dhe pas shpine, të vrasin natën e të qajnë ditën, imoralë e perversë deri në skajshmëri. Ç’pret skuthi Arben Kraja ?

  1. A
   ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

   YMER TI KARIN NE PIDH NUK E FUT DOT KURRRRRRRRRRRR YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SPARTAK BRAHOS RRAHMAN RRAJES EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE VLADIMIR PUTINIT

   1. p
    pop olo

    Escobar tha sot :Fusni Berishen ne burg. Por butaket e SPAK dhe BKH jane futur ne vrime te miut. Felliqesira qe kane hyre ne drejtesi vetem per te bere para nga korrupsioni.

    1. A
     Andi

     Escobar te han arin

    2. S
     Salivirusi ppsh

     Ata qe mbeshtesin nongraten jane pjese e krimit dhe njerez me dosje jane te detyruar ti sherbejne sikurse edhe Basha .Duhet qe nje grupe deputetesh te dalin ne baze duke e goditur forte por nuk ka te tille ne ate grupacion jane njerez pa forte personalitet gjysem qesharak pasi Gaza nuk ka shume ndryshim nga Muli apo Alibeu nga nje tjeter te gjithe lundrojne ne te njejtat ujra eshte me mire qe ajo parti te shkrihet dhe te ndertohet nje e re

     1. J
      Janina kryeqytet i Shqiperise Etnike

      Lesh! Lesh! Po behen 12 vjet dhe SHBA bashke me gjithe institucjonet e drejtesise dhe qeverrine shqiptare qe ka ne dore, deshtoi totalisht te arrestonte nje cope muti, nje gerdalle te shtrember, nje plak halabak te pjerdhur. Perkundrazi, vajten e riemeruan po vete kryetar te PDse me vendim gjykate. Tani kur SHBA nuk rrezon dot nje kufome te dekompozuar qe perlyhet me mutin e vet, si mund te rrezoje Vladimir Putin ne krye te shtetit me te madh te botes, me 1200 bomba nukleare?!!!!!

      1. A
       ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

       YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE NESER NE MENGJES FRROK SPIUNI DO TE LAPI KARIN E QELBUR SE PIDH YMER NUK KAP DOT KURRRRRRRRRRR

       1. J
        Jugu

        Per KM qe e ka katandisur vendin si mos me keq dhe qe njerezit po largohen nga syte kembet ke gje per te thene? Nuk vjen me e keqja nga Berisha, e keqja eshte kembe kryq tani nga Rama. Je bere sklav i Rames per ca pare me shume. Njesoj edhe kur ishe me Berishen, e qelloje Ramen me budallalliqe, jo djali eshte i babait, etc. Vendi ka nevoj te ndryshoj gjendja dhe duke qene se Rama eshte pergjegjes tashme prej 10 vite, ai duhet denoncuar dhe ti duhet ta besh kete si gazetar oborri.

        1. M
         Mondi

         Shko qihu o malok shpelle me pseudonim qe as ne enderr nuk e meriton.Urrejtja jote provinciale duket ne cdo rresht te mender komentit tend dhe sado te perpiqesh ta maskosh vjen era nje muaj larg.Ptuuu legen materniteti.

        2. E
         Edkari

         Opozita me Sali Berishen ne krye eshte kercenim serioz per qeverine Rama. Prandaj kunder saj po qellohet nga artileria rende. E sa per Ameriken duhet te flasim mbas ca kohe sa atje te sqarohen gjerat. E sa per mender editorialistin qe lehte sa djathtas e majtas sja vlen fare.

         1. B
          Bardhyli nga Kosova

          Dalldi e madhe për ta pranuar ose jo draft-marrëveshjen e dyshes franko-gjermane. Lëshoi portali serb i Baton Haxhiut, licencuar në Tiranë, një gur në pus dhe njëqind të tjerë u hodhën në grykën e pusit për ta nxjerrë atë gur. Është fjala për të ashtuquajturën draft-marrëveshje hartuar nga Franca dhe Gjermania. Ndërkohë presidentja Osmani thotë se nuk ka një draft të tillë. Dmth se nuk ka as një ultimatum "Ja ku është marrëveshja, ose firmoseni, ose jo". Këtë fakt e pranoi gjithashtu ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, Gabriel Esckobar, kur kërkoi shtyrjen e ndërrimit të targave për dhjetë muaj të tjerë. Vuçiqi ka folur për javë në implementimin e asaj që ai e ka konsideruar marrëveshje e detyruar nga Berlini dhe Parisi. Po kështu edhe Batoni. Por, Escobar e përgënjeshtroi këtë. Dhjetë muaj nuk janë javë, por gati një vit. Për të mos folur pastaj për kohën e pas dhjetë muajve që do të duhej të firmosej një marrëveshje përfundimtare me Serbinë. Megjithatë janë rrekur politikanë, diplomatë e ish-ambasadorë, analistë e gazetarë që të kërkojnë medoemos të nënshkruhet ajo që nuk ekziston. Madje me një lloj ultimatumi në stilin "Më mirë nënshkruani propozimin franko-gjerman, sesa të imponohet ndarja e Kosovës". Të tjerë, sidomos opozitarët e Prishtinës i thonë kryeministrit Kurti: "Ose firmos marrëveshjen, ose ik nga pushteti", duke nënkuptuar që të vijnë ata e ta nënshkruajnë një marrëveshje pro-serbe. Çfarë nuk dëgjojnë veshët në këtë zallamahi të çorbës serbe në Kosovë, në Shqipëri e gjetkë. Interesant është se gurin e parë e hedh presidenti i Serbisë, madje në rolin e viktimës. Pastaj të dytin Baton Haxhiu nën regjinë e shefit të tij, të cilin e këshillon. Dhe politikanët opozitarë si Isa Mustafa, Vlora Çitaku, Enver Hoxhaj e të tjerë "bëhen më prift se Papa", kur bëjnë zëdhënësin e Aleksandër Vuçiqit për dialogun dhe marrëveshjen. Sigurisht që koha është e përshtatshme për të imponuar një marrëveshje midis Kosovës e Serbisë. Por, do të duhet një marrëveshje, e cila nuk i jep shans Beogradit të manovrojë me alibi të shumta me qëllim vazhdimin e lojës politike e të diversionit të tij kundër Kosovës. Duhet një marrëveshje që nuk do ta lejonte Serbinë të manipulonte serbët e Kosovës. Ndërkohë që është naivitet të mendohet se marrëveshja automatikisht do ta çojë Kosovën në OKB, ose do t'i detyrojë pesë vendet anëtare të BE-së të njohin shtetin më të ri në kontinent. Një marrëveshje midis dy shteteve nuk obligon 195 shtete të OKB-së e as pesë shtetet europiane në fjalë. Një marrëveshje e tillë moralisht e justifikon qëndrimin pozitiv të këtyre shteteve dhe pranimin në OKB. Por, në respekt të moralit kjo do të duhej të kishte ndodhur me kohë. Megjithatë nuk ka ndodhur. E gjitha për shkak të interesave të vendeve të ndryshme. Më së shumti Kosovën-shtet e ka penguar vetoja ruse. Po kjo veto është aty edhe nëse nënshkruhet një marrëveshje e tillë, me asociacionin brenda saj. Rusia nuk e njeh Kosovën, jo se i duhet të ndihmojë Serbinë, por se i duhet ta përdorë si alibi në pushtimet e veta në Europën Lindore. Çfarë ka ndryshuar që Rusia të heqë dorë nga këto interesa?! Kjo do të thotë se pa e mundur Rusinë në fushën e betejës në Ukrainë, ajo nuk ka për të heq dorë nga ambiciet e alibitë e saj për pushtime territoresh. Duhet të jesh mendje-shkurtër të besosh përrallat, në të cilat besonte fillimisht me nisjen e dialogut edhe Hashim Thaçi e Isa Mustafa. Ata, sa herë firmosnin ndonjë marrëveshje në favor të Serbisë, u thoshin qytetarëve të Kosovës se "Serbia me këtë marrëveshje e ka njohur Kosovën". Por, rezultoi e kundërta. E njëjta metodë po luhet edhe në spekulimet, rekomandimet dhe deri ultimatumet për ta pranuar të ashtuquajturën draft-marrëveshje franko-gjermane për zgjidhjen e konfliktit midis shqiptarëve në Kosovë dhe Serbisë. Së pari, një draft-marrëveshje për zgjidhje përfundimtare nuk ka ende. Së dyti, edhe nëse ka disa rekomandime për një paketë marrëveshjesh, ato duhen parë me kujdes. Nëse në një draft fut dorën Franca, duhet parë me shumë kujdes. Franca e la Mitrovicën e Veriut si gozhdë Nastradini për 23 vite. Franca bllokoi për më shumë se pesë vite liberalizimin e vizave për Kosovën. Franca ka rivendosur marrëdhëniet tradicionale me Serbinë e post-Milosheviçit. Madje gjeneralët francezë, në emër të miqësisë me Serbinë, informonin Milosheviçin për objektet e sulmit të avionëve të NATO-s në pranverën e vitit 1999. Është shumë lehtë të jesh naiv e të bësh kompromisaxhiun. Por para se ta bësh këtë do të duhet një minimum analize e vlerësimi për atë çfarë bën, sepse çdo gabim i bërë më herët po i kushton sot Kosovës dhe secili prej gabimeve që bëhet tani do t'i kushtojë edhe më shumë asaj. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

          1. K
           Kalifa.

           Bravo nji analize e mencur.

          2. r
           raul

           Po a mund te kete te ardhme foltorja kur ajo i ka gjetur pune djalit te gazetarit me te urryer te planetit neonazistit , botuesit te fletushkes fashiste 55 Faro balliu qe per 30 vjet ka shpifur dhe nxjerre gjithe helmin kunder luftes se lavdishme na_cl. duke u bere jehone tradhtareve te luftes, ballit kombetar, legalitetit qe bashkpunuan ngushte me nazifashizmin. Dhe klevis krrici i faro pace pilafit me kollaro u mor nga rruga me dy gishta lart dhe u fut ne zyre se ishte pa pune hunderri dhe ngeli dere me dere neper selite e partive kush po vinte doren ne zemer per krricin e faros i cili nuk harron kurre te ngreje dy gishta lart se aq di te beje i shkreti dhe te bllokoje trafikun e qytetareve qe jarebi ato dy gishta i hyfshin ne bythe. Prandaj dhe populli tregon barcoleta per te neper lokalet ne mengjes me performancen e tij epike besoj e mbani mend: klevis krrici i faro pace pilafit me dy gishta lart me kollaro hipur mbi furgonin e policise duke bere garipin para shpellareve te Astirit. Dhe do pushtet perseri perbindeshi i vicidolit me keto monstra qe ka mbledhur rreth vetes. Po a mund te vijsh ne pushtet me monstrat e urryera pafundesisht ne publikun shqiptar: Muli kryevagabondi i njohur boterisht per lidhjet e tij me naziskinet e mamurrasit qe dogjen deren e kryeministrise me molotov nen urdherat e tij dhe te Sahit dollap tritolit, Luciano boksieri gjoja prof . qe rrahu Gjergj Lucen tinezisht, Strazua me patllake, Vokshi gerdalla, Luan bahcevani i Fierit, Plaku i pjerdhur Spaho qe bllokon rrugen ne hyrje te Elbasanit me rrugace dhe gjoja prof.,Sahit dollap kryehajduti i cez, Paloqja i superurryer, e me keto monstra perbindeshi i vicidolit nuk vjen me kurre ne pushtet dhe tani me bashkimin me superspiunin Agush askush kokeducja me hanxhar ne dore qe te keput ne mes si i forti i lagjes e vulosi perfundimisht fundin e perjetshem politik .

           1. M
            M A L I

            DELET ECIN NJERA PAS TJETRES. EDHE KUR E PARA BIE NE GRMINE TE TJRAT VAZHDOJNE PAS SAJ

            1. r
             redaktori

             Mirepo Berishe(t) kane ikur nga pushteti 9 vite me pare. A eshte ndrequr ajo, Demokracia, gje ne keto vite? A ka korrupsion te shtuar apo pakesuar gjekafshe ketej nga Shqiperia keto 9 vite? Ketyre pyetjeve Mero Baze nuk ka as mandat as vullnet ti pergjigjet. Por pergjigja me e mire vjen nga vete shqiptaret - Ikja masive e tyre nga Shqiperia keto vite duke sjell shpopullim (e thone statistikat e vete shtetit) e sidomos kerkesat per AZIL te shqiptareve ne vendet e BE me teper se te Afganeve e Sirianeve te ikur nga lufta, jane pergjigja me e mire se pas Berishe(t) nuk fshihet dot Minarja e qeverisjes se qelbur kudo koke e kembe Rama.

             1. P
              Po

              SHBA eshte pergjegjse per reformen ne drejtesi se bashku me te gjatin. Te marrin pergjegjsite per premtimet qe i ben ketij populli. Me apo pa Berishen sekti i PDs ka marre fund.

              1. G
               God bless America

               ...sepse SHBA kembengul te mbaje ne pushtet Edi Ramen si te vetmin kryeminister ne glob qe i merr persiper Amerikes ate qe as vete Amerika nuk e ben - strehimin e Muxhahedineve Iraniane, refugjateve Afgane e c'do lloj Shejtani kudo ku cfaqet! Nga kjo arsye pra, Rames nuk i shihet as korrupsioni, as falimentimi i ekonomise, as degjenerimi i shtetit, ....mjaft qe te jete strehuesi e c'do lloj Shejtani refugjat qe pjell politika e deshtuar Amerikane kudo.

               1. k
                kirurg

                Nuk është më dora e Meros më editorialet e TemA-s, tekstet e analizave të tij kanë ndoshta idenë që ka sugjeruar ai, por teksti vetë nuk është më dora e tij. Janë shkrime fare të zakonshme, mungon ironia therëse, tallja e mençur, mbylljet e gjetura etj. Deri tek fjalitë e ndërtuara keq dhe gabimet. Nuk dihet si e ke hallin z. Mero, por standardi i gazetës ka rënë, se vetëm për editorialet e tua lexohej. Gjithë lajmet dhe shkrimet e tjera i gjen në çdo portal anti-Berishë.

                1. E
                 Emiljano

                 Ja tha e meri ja tha po nuk marin vesh talebanet me gjuhen e politikes,vetem me gjuhen e forces. asgje tjeter nuk funksionon,kot sa harxhojne frymen dhe kohen me talebanet

                 1. F
                  FCB

                  E kujt po i rruhet ?

                  1. A
                   ANDI BUSHATI DHE GREG KRISTAQ RAMA E TALLIN YMERIN

                   YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT

                   1. m
                    meshirojeni ushtarucin Mero

                    Ka nje jave qe arsimi universitar eshte bllokuar nga greva e Pedagogeve por Struci-Baze nuk e nxjerr koken nga rera ta shohe!

                    1. O
                     Olti

                     Duhet te saktesosh SHBA dhe qeveria shkerdhat e SHBA. Per dy jave hajn karin ne kongres dhe pastaj Taulanti ska me te takoj atje se do i thone ik o bythqir

                     1. M
                      Moza

                      Shiko birin dhe vlerëso babën. Për të gjithë komentuesit që përdorin një fjalor banal i bëj thirrje redaktorit të gazetës Tema të mos publikohen sms e këtyre kafshëve që vetëm njerëz nuk mundet të quhen.është i njëjti palaço qe komenton me emra të ndyshëm. Mos e ulni nivelin e gazetës deri në këtë pikë. Sa për prijësin e këtyre plehrave nuk keni parë gjë akoma atëherë kur nuk e prisni

                      Lini një Përgjigje