Opozita e vërtetë e... Perëndimit në Shqipëri 

28 Tetor 2022, 18:41Editorial Mero Baze

Përtej zhurmës së dasmës së Berishës që martohet për herë të tretë me gruan e parë, ka një të vërtetë që duhet ta pranojmë të gjithë. Martesa e Berishës me Ilir Meta/Metaj, është natyrale, e vërtetë dhe strategjike për hallin që ka Sali Berisha dhe partneri i tij në këtë martesë.

Të dy bashkë janë në një betejë afatgjatë, që do t’i ndjekë fizikisht gjithë jetën e tyre të gjallë mbi tokë me Perëndimin. Sali Berisha dhe familja e tij, që në fakt është pronare e asaj pjese të Partisë Demokratike, janë përjetësisht të dënuar si të korruptuar, minues të demokracisë dhe shantazhues të sistemit të drejtësisë. Janë certifikuar nga institucioni më autoritar i demokracisë në botë, Departamenti Amerikan i Shtetit.

Faktin që Partinë Demokratike të Berishës e drejton djali i tij, po ashtu hajdut dhe shantazhues i drejtësisë, e bën dhe më të rëndë dhe të pashpresë perspektivën e asaj partie. Është thjeshtë një familje kriminale, që ka nxjerrë plakun e shtëpisë rrugëve, për hallet e saj.

Ilir Meta është po në atë rrugë. Të dy bashkë kanë përqafuar një kurs anti-perëndimor, të diktuar fillimisht nga nevoja për të minuar reformën në drejtësi, që e shikonin si një komplot kundër të ardhmes së tyre. Rrugës pastaj janë bashkuar, për më shumë se aq gjëra.

Janë bashkuar për t’u mbrojtur nga drejtësia me imunitet politik, për t’u faktorizuar në vend si elementë destabilizues dhe për të shantazhuar Perëndimin për lidhje të mundshme me autokratët lindor, po të kemi parasysh dhe vet intervistat e famshme të Ilir Meta/Metaj apo vet Berishës, në raport me SHBA.

Por aleanca e tyre nuk është elektorale. Madje vetëm elektorale nuk është. Ajo është një aleancë ku bashkimi i bën më të vegjël seç janë, më të pafuqishëm seç janë të dy më vete, dhe më të njollosur në opinionin publik. I bën të tillë, pasi duke qenë dy probleme të ngjashme, tani janë vetëm një problem. Një problem që duhet zgjidhur duke i lënë jashtë pushtetit në Shqipëri. 

Por duke mos qenë një aleancë e favorshme elektorale, nuk do të thotë se nuk janë një aleancë e fortë politike. Përjashto ndonjë paranojë të Ilir Meta/Metaj në mes të fushatave elektorale, siç i ndodh rëndom, ata janë tani e tutje të pandashëm. Praktikisht Ilir Meta/Metaj është nënkryetari i Berishës, dhe ajo pak LSI që ka mbetur është thjesht seksion partie i Berishës.

I vetmi problem që ata kanë, është se nuk janë fitues, nuk diktojnë dot fatin e Shqipërisë dhe orientimin e saj perëndimor dhe mbi të gjitha, nuk diktojnë dot më as opozitën.

Në një farë mënyre bashkimi i tyre është një bekim për çdo opozitar të ri, për çdo faktor opozitar që kërkon të bëjë opozitë në Shqipëri dhe për çdo deputet apo anëtar të PD që kërkon të ruajë identitetin dhe arsyen përse ka lindur Partia Demokratike. Ata duhet të bashkohen në opozitën pro-perëndimore të Shqipërisë, në një aleancë politike e cila duhet të mbrojë vlerat perëndimore të shoqërisë sonë në emër të opozitës shqiptare.

Çifti në fjalë ua kanë bërë të lehtë çdo vendim për vepruar jashtë tyre, për të hequr çdo kompleks se mos dëmtonin “bashkimin” e demokratëve në bazë e broçkulla të tjera, me të cilat Berisha është përpjekur t’i kompleksojë. 

Tani nuk kanë më asnjë iluzion. 

Në opozitë ka ndodhur martesa e duhur, dhe e keqja është mbledhur në një vend. Sado e madhe të jetë, është e vogël për të dëmtuar Shqipërinë dhe opozitën. Thjesht duhet izoluar dhe kapsuluar si ato mbetjet toksike, që të mos dëmtojnë njeri. Ata janë opozita e vërtetë e Perëndimit në Shqipëri dhe jo opozita e vërtetë që i duhet Shqipërisë. Ajo e vërteta duhet t’i sfidojë ata. Duke mos i lënë t’i mundë vetëm pushteti, por dhe vet opozita.

18 Komente

 1. d
  den

  Mero nuk te zhgenjen si gjithmone.Editorialet etij jane jane nje radiografi perfecte e cdo teme per te cilen ai shkruan por njekohsisht jane leksione te vlefshme per analistet e kioskave te darkes qe me shume helmojne dhe e disinformojne opinion se sa informojne ate .

  1. #
   #Gopisti i NSHRAK-ut

   Çepankari Monës dhe Dobiçi Kullës për Trashëgiminë Ja hanë tumin Dullës. ***

   1. Z
    Zyhrifete Muçmatja

    Shkërdhatë Likja i Monës, Shkërdhatë Saliu i Sllobodankës, Shkërdhatë Mona e Likes, Shkërdhatë Sllobodanka e Saliut Aleanca e shërdhatave…..

   2. r
    raul

    Flitet se Klevis krrici i faro pace pilafit ka filluar qysh sot strevitjen per pordhesten e 12 nendorit dhe ka shkuar diku ne periferi duke bere prova me nje furgon per te realizuar nje performance madheshtore per hapjen e pordhestes dhe ajo do jete dhe starti i pordhestes ku gjithe te pranishmit , shpellaret, te papunet, hajdutet , naziskinet e Belind kerricit, nga te gjitha anet do percjellin me duartrokitje : Klevis krricin e faro pace pilafit me kollaro,me dy gishta lart hipur mbi furgonin e policise me 12 dhjetor duke bere garipin para shpellareve te vicidolit dhe lristave te haremit te Jales. Sa te mbaroje performancen krrici i faros ai do percillet me ovacione deri ne shqup ku do ndjeke vazhdimin e pordhestes nga ekrani i cim pordha tv. Mbas nje ore shpellaret do ikin ne shtepi se e shohin se ky eshte mashtrimi i radhes i perbindeshit se Edi Ramen e kemi perseri kryeminister deri ne 2025 dhe perseri mbas 2025 me mandatin e 4 te. Kurse perbindeshi i vicidolit dhe spiuni Agush askush kokeducja ne gropen septike te historise.

    1. A
     Aleanca e qelbesirave

     Arithemetika e nongrates eshte e thjeshte ate pjese te PD qe nuk e dombinone e zevendeson me LSI . Ajo qe Basha dhe Alibeaj duhet te bejne eshte i gjithe grupi duhet te zbresi ne baze per te goditur ( aleancen e qelbesirave )dhe per te minimizuar pjesmarjen ne protesten e organizuar nga nongrata ku pjesmarja te jete ne kufijt ridicule kjo do jete goditje per dyshen meta/ nongrata . Te dy keta do marin goditje ne fushate nga Rama dhe PS nese 30 deputetet do bejne te njejten haaaa nongrata dhe spiuni dalin nga loja

     1. P
      Pragmatizem

      Besoj se nese Alibeaj dhe mbeshtetesit e tij besnik zbresin ne baze dhe realizojne dy detyra: 1. Bejne nje evidence reale cila eshte anetaresia e PD e vjeter antiberishe dhe antimetaj dhe se mbi kete baze dhe evidentimin e interesit te larte qe ka USA dhe perendimi per PD e vjeter ju japin premtimin (fjalen) dhe shpresen e madhe se ata jane peresri shume, jane uragan dhe do te ngrihen fuqishem tashme ne menyre te re demokratike. PD ka nevoje per nje keshilltar te shquar te Republikaneve Amerikan dhe nje te Partive Popullore Europeane. Sic beri Rama me Laburistet e Toni Blear!

      1. P
       Populli

       E sakte: Berisha Meta (j) bashkuan edhe zyrtarisht karten e identitetit. Por mbetet problemi: cila eshte karta e identitetit te opozites qe mbetet si e tille? Grida? Salianji? Mziu? Noka? Basha? Te gjithe keta jane produkte rruge, nemos krimi. Nguleni ne mendje: opozita reale e Shqiperise, ajo e persekutuara per mendim ndryshe qe nga viti 1945, si dhe ajo e ndricuara si e tille sot, eshte ose e vdekur, ose po vdes, perderisa nuk gjen fuqi per te krijuar cka i duhet realisht Shqiperise.

       1. B
        Bardhyli nga Kosova

        Lëvizjet e Shqipërisë, përkatësisht të Edi Ramës përkrahë Serbisë, pavarësisht motivit dhe motivimit, të atij raporti (qoftë edhe nga jashtë), duket se kanë dëmtuar rëndë trarin mbajtës, të interesit të shqiptarëve në Ballkan. Pavarësisht që gjatë luftës në Kosovë, Shqipëria, veçanërisht në planin ushtarak ishte e paaftë dhe aspak e gatshme të ndihmonte luftën, madje, luftën dhe organizimin institucional të Republikës së Kosovës e pengoi, por, ajo çfarë po bën Edi Rama, është tmerrësisht e tmerrshme, për vizionin shqiptar, ideologemat e patriotizmit shqiptar, dhe për konsolidimin e shtetit të Kosovës. Pra, nuk mund të shihet jashtë këtij konteksti, as çështja e krijuar me targat, ku miqtë tanë më të mëdhenj ndërkombëtar, kanë shtuar trysninë ndaj Qeverisë së Kosovës dhe Presidencës, që të hiqet dorë nga zbatimi i vendimit, që pranohet nga të gjithë, si legal e legjitim, që t’i jepet fund gjendjes së paligjshmërisë dhe antikushtetuese me targat serbe. Sikur Shqipëria, të kishte ndjekur të paktën një politikë modeste ndaj Kosovës, korrekte, jo vetëm për syrin e të huajve, por edhe të shqiptarëve, presidenti i Serbisë dhe institucionet tjera serbe do të kishin qenë në një situatë krejtësisht tjetër, dhe nuk do të mund të ndikonin që Perëndimi të ushtrojë trysni ndaj sjelljeve minimaliste legjitime të institucioneve tona. Pra, sikur Rama të ishte në anën e drejtë shqiptare, atëherë Serbia do të ndodhej në defensivë diplomatike, dhe madje të pranimit të marrëveshjeve pa kushte me Kosovën, për faktin se shqiptarët i kanë bërë kompromise të panumërta serbëve. Pse? Shqipëria me pozicionimin e saj të fuqishëm kundër Rusisë, me ofrimin e bazës së saj për trupat amerikane të ndërhyrjes së shpejtë të NATO-s, dhe duke qenë po ashtu vetë anëtare e NATO-s, e ka mundësinë dhe luksin, që të ushtrojë trysni ndaj Serbisë, si për Kosovën, si për hapjen e temave për krimet dhe gjenocidet që Serbia ka kryer ndaj shqiptarëve, përfshirë ato gjatë luftërave ballkanike edhe brenda territorit shqiptar, si në masakrën e Lumës dhe të tjera. Por, Rama e ka bërë dhe e bën pikërisht të kundërtën. Godet Kosovën, në vend të Serbisë, duke e imituar me përpikëri edhe Enver Hoxhën, diktatorin nga më të egrit, i cili jo vetëm që nuk i ndihmoi shqiptarët e Kosovës, që të paktën, nëse jo të bashkoheshin me Shqipëri, por të gëzonin statusin e Republikës, ai dërgoi dy korpuse ushtarake së bashku me serbët dhe forcat jugosllave, dhe ato komuniste të Kosovës, që të eliminonin forcat nacionaliste shqiptare, të cilat ishin shumë të fuqishme, dhe të gatshme të bënin edhe shtet më vete, po të mos kishte ndodhur një tradhti e dyfishtë, e shqiptarëve komunist nga Shqipëria dhe e atyre nga Kosova. Të ndodhur në këtë situatë, institucionet e Kosovës, përveç se duhet të rishikojnë dhe të bëjnë publike favoret që qeveria Rama, po ia bën Serbisë, duhet që të ndërtojnë një strategji, që e parashikon, oscilimin politik të Shqipërisë në favor të Serbisë, dhe në disa raste, si ka ndodhur në diplomaci edhe kundër Kosovës. Edi Rama, luan në intrgigën serbe, pavarësisht që për serbët është më e rëndësishme, se çdo gjë tjetër, se “Serbisë i duhet një përqafim nga ariu rus”, një paradigmë që intelektuali amerikan, Daniel Server, thotë se ia kishte thënë vet Ivica Daçiqi, aso kohe ministër i Jashtëm, dhe që pritet të bëhet sërish. Pra, në vend që Shqipëria të godasë mbi këtë lloj paradigme serbe, dhe bazuar në realitetin dhe informacionet e panumërta të shërbimeve sekrete, se Serbia, pushtetet e saja janë të kryqëzuara me pushtetet ruse, përfshirë me kulminacionin e tyre, mos dënimin e gjenocidit rus në Ukrainë dhe mos vënies së sanksioneve Rusisë, dhe madje të përfitimit me marrëveshje të favorshme nga Moska, e bën krejtësisht të qartë çmendurinë e Ramës, përballë shqiptarëve në këtë realitet. Pra, trysninë duhet ta shohim, më shumë se sa triumf të Serbisë, si triumf të “Kalorësit të ortodoksisë”, Edi Rama. Nuk do ta kalonte “lumin”, kësaj here Serbia, pa ndëshkim, sikur Shqipëria të ishte objektivisht në anën tonë. Perëndimi është me të kotë duke e pritur kthimin e Serbisë në anën e tij, e cila pritje vetëm sa po i dëmton shqiptarët dhe Kosovën, dhe po lëndon raportet. Pra, kur lufta të ketë mbaruar me humbje të Rusisë, Serbia do të kthehet kah Kina. Perëndimi do të presë vendosjen e sanksioneve. Serbia do ta refuzojë atë – siç ka bërë që nga shkurti. Kjo mund të ndodhë kur Moska të humbasë luftën në Ukrainë. Është më realiste (pritja) që Serbia t’i drejtohet Kinës sesa Perëndimit. SHBA-të vazhdojnë ta shpallin Kinën si “kërcënimi kryesor strategjik” ndaj saj, por edhe rendit botëror. Republika Popullore e Kinës është konkurrenti i vetëm në botë me qëllimin për të ndryshuar rendin ndërkombëtar dhe, gjithnjë e më shumë, me fuqinë për ta bërë këtë. Pra, Serbia është kundër çdo rrjedhe dhe aleance me Perëndimin, dhe vazhdon ta shtyjë dhe blejë kohën, për të arritur tek një gjendje e re gjeopolitike, qoftë duke shpresuar në një fitore apo në mbijetimin e Rusisë, qoftë duke shpresuar që Kina së shpejti të shndërrohet në një superfuqi imponuese. Kah do t’ia mbajë Rama herës tjetër, nëse nuk do të merret deri atëherë në burg? Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

        1. K
         Kosova

         Mendjembylluri e keshtu, i kalburi, plehu, gropemuti Bardhyli nga Kosova. Plehra si ti, te destinuara per t'u kalbur, qelbin jo vetem veten, por edhe Gazeten TEMA.

        2. Z
         Zagali

         Sot u martua Gomari Sali me gomaren Like.

         1. V
          Vranakonti

          Per Sali Berishen dhe Ilir meten po vijnedite me te zeza,me te veshtira dhe me te renda. Ata dy do katandisen shume keq do ngelen rrugeve dhe do tallet populli me ata. Sa vjen e laku ne qafen e tyre po ngushtohet por ata nuk duan t'a kuptojne. Amerika nderpret mardhnjet me Meten per Sali Berishen,evropa nuk i perfill fare,kush hyne e kush del nuk duan t'ja dim per Sali e per Meta. Nga ana tjeter populli sa vjen e po e kupton me mire dhe po largohet prej tyre. keta dy myteber do ta ndjejne diten e 14 Majit te kutia e votimit qe do dalin si rruar e qethur nga votuesit. Troç,do dalin te turperuar.

          1. X
           Xhuliano

           Z. Mero, është marrëzi të humbësh kohën me dy fëlliqësira, ku bandonimi duhet të vijë nga vet demokratët. Njerëz të kontaminuar nga dy zgerdallat e gjith historisë 32 vjeçare, shkojnë e pranojnë si dele, bariun me lëkurën e qingjit meta-metaj si kualicion, vetëm për ta mbajtur këtë lëkurë aq sa ujku plak të largohet nga kjo jetë, duke habitur vetë demokratët, meta i keq, metaj i mirë, si të bëjmë o kryetar, i mir apo i keq, ai qimen nderron por huqin se heq.

           1. A
            Askush nuk e gjunjezon Shqiperine

            Me nenshkrimin e asaj palo mareveshje qe beri Sali Berisha me Ilir Mutin gaboi rende. Berisha jep shenja lodhje dhe ben llogarira se prapthi. Ai do ti mbushi mendjen perkrahesve te tij qe boshllekun qe i krijoi PD reale Alibeaj-Basha po e ploteson me pRtine e Ilir Metes. Gabim. Bashkimi i parfise se Metes me Foltoren lafgon shume te djafhte te cilet gjithnje kane patur aledgji per çiftin Meta-Metaj-Kryemadhi, sidomos pas tradhetise qe i beri PD-se ne 2013 qe i çoi ne humbje dhe i dha fitoren Edi Rames per 4 mandate. Kete llogari nuk arrin tanime te beje Berisha e merhumet qe i shkojne nga pas. Ne planin e pergjithshem çimentimi me dokument i koalicionit Berisha Meta, ka nxjerre ne drite te diellit brenda vendit dhe per boten Eyroatlantike se cilat jane forcat e verteta antishqiptare dhe anti euroatlantike, sidomos antiamerikane. Pra kjo çon ne zgjimin e forcave politike properendimore dhe forcimin e bashkepunimit me SHBA-ne dhe BE-ne me qellim per te shpartalluar cdo perpjekje antiperendimore qe mund te çonte Shqiperine ne prehrin e Rusise dhe vendeve te tjera antiperendimore.

            1. P
             Populli

             Opozita qe do Rama dhe e enderron c'do pushtet, eshte ajo e Alushbeut dhe katershes se vet @ Zaten kush qeveri nuk e do nje Opozite me Dudume, qe ashtu si Rama tu thoshte pra se "Fle gjume" @ Kjo qelbac-qeveri e ketij Rames Gomar, ka per Opozite krejt Popullin shqiptar @ Se ka plas keq fukaralleku nga Vermoshi ne Dropull, kete zhgole-Rama nuk e duro me ky Popull /

             1. Q
              QELBESIRE,GJAKE ,MUT DHE QIME NGA BYTHA E FRROK CU

              YMERI KUR MASTUBON NGA KARI I RRJEDH

              1. Y
               YMER TE MBAN ERE MUT,JE I MJERUAR SEXUAL

               YMER TI PIDH NUK KSAP DOT KURRRRTT

               1. T
                Tosku

                Si po sulmohet opozita! Ke marre persiper barre te madhe Mero, bashke me keta patronazhiste me komentet e tyre, qe mbajne ere fekale. D.m.th fajin e ka opozita per cdo gje. U jane erresuar syte nga parate e pista, qe merrni nga kjo qeveri dhe nuk shikoni ku eshte katandisur Shqiperia.

                1. A
                 Arditi

                 Me gazete ordinere e gazetar ordiner nuk ka pasur e ska per te pasur ishalla me ky vend . Ju shofte i madhi Zot me soj e sorollop .

                 Lini një Përgjigje