Përse bëjnë sikur kanë forume? 

29 Tetor 2022, 18:15Editorial Mero Baze

Ky kuriozitet do të më shoqërojë gjatë kur dëgjoj se Partia e Lirisë bën konventë dhe zgjedh dhe ilir Metën/Metaj me votë.  Ka shumë parti në botë që kanë lider autokratë apo që kanë hequr dorë nga zgjedhjet. Por nuk e fshehin atë. Madje e kanë identitet.

Kur bëjnë Kuvende apo Kongrese, siç i themi ne, flasin për perspektivat e shoqërisë apo programet e tyre. Zakonisht janë parti në pushtet, që nuk kanë ndërmend të ikin dhe kryesisht në vende që nuk shtiren sikur janë demokratike.

Kurse kjo puna e Partisë së Lirisë është atipike edhe për rastet më qesharake.

Kjo lindi për pesë minuta dhe pa asnjë kundërshtim ndërroi emrin dhe kryetarin. Në fillim ishte parti e burrit me emrin e saj. Pastaj ai ja dha gruas duke ruajtur si zakonisht mbiemrin e burrit. Pastaj gruaja ja dha burrit përsëri dhe që të dukej serioze, ai i ndërroi mbiemrin, që të mos dukej që po e merrte nga gruaja. Tani paska bërë dhe votime për t’u zgjedhur si kryetar.

Kurioziteti im është përse u duhet gjithë kjo procedurë. Ilir Meta/Metaj është një identitet politik i pranuar në Shqipëri ashtu siç është. Është nga të paktët që as korrupsionin nuk ja përmendin si të keq, por si zotësi.

Është nga te paktit që dhe kur thotë marrëzira, njerëzit se marrin seriozisht po i fusin një të qeshur. Madje as amerikanët nuk mërziten me çmenduritë që thotë kundër tyre, siç ishte rasti kur tha se duan ta vrasin tek Mali me Gropa. Maksimumi pyesin ku është Mali me Gropa. 

Mbi të gjitha nuk ka asnjëri dyshim që është parti e tij, e familjes dhe e mbajtur me forcat e tij. Është e vetmja ndërmarrje private politike në Shqipëri që funksion si SHPK realisht dhe njerëzit nuk kanë dilema për ketë.

Nuk e kuptoj pse i duhet të bëjë sikur zgjidhet, sikur mbledh njerëz, sikur ndërron emër dhe mbi të gjitha, sikur ka program. 

E vetmja gjë e rëndësishme që ai ka bërë politikisht kohët e fundit, është aleanca me Sali Berishën, që e unifikon atë si një gjymtyrë të rëndësishme të fronit anti-perëndimor në Shqipëri, që realisht është opozita me më shumë identitet në Shqipëri, pasi kuptohet se çfarë duan. Duan të heqin qafe ndikimin e Perëndimit në Shqipëri dhe të shpëtojnë nga drejtësia.

Nuk është qëllim i vogël, as objektiv i lehtë. Por nuk është objektiv që kërkon këto shfaqjet me konventa apo me komunistë të konvertuar në djathtistë. Janë para të shpenzuara kot. Me kaq para sa kanë prishur sot kishin blerë nja 5 mijë vota. E vetmja gjë që dinë të bëjnë mirë.

27 Komente

 1. T
  Tit Vasili shkolleshumi

  Perfekt! Sa mire ma ke kuptuar mendjen miku im Mero.

  1. R
   Raimond vlonjati

   Po c’te duhet ty ca bejne ata ? Ti shiko Partine e hajdutit Edvin. qe ka 10 vjet qe nuk ben as zgjedhje ne Parti azgje , por eshte jthyer Partia si taborr jenicerresh, ku Hajduti Edvin vendos si i do bitha

   1. K
    Kerkoje ta gjeshe

    O Raimond, po pse e ka bithen, per te vendosur. Po ti pse e ke ate vrimen ; per te ta vendosur. Ja keshtu mbyllet dhe vrimja jote dhe e tret dheu.

    1. R
     Rainond vlonjati

     Po e kerkoj te gopi sateme , aty brenda lol hahaha Une kam rrocke qe ja fut satteme , sat motre , dhe cupave te tua ,, ok? Ca provinciale te qelbur jeni ju mor bujq muti Jeni tamam mbushesa topi . Jeni krijesa ne IQ me te ulet ne Planet Ikni o te ahpifur qe gjykoni sikur jetoni ne kohen e pordhes

    2. H
     Hajduti Edvin

     Mero urime për këtë shkrim kaq të saktë dhe të qartë, për këdo që dëshiron të njohë të vërtetën! Lutem gjej një mënyrë për të ndryshuar vetë - përcaktimin " vlonjati" të këtij idioti!

     1. R
      Raimond vlonjati

      Ikni o Rrota kari se ju jeni turpi i Europes me kete nuvel qe tregoni , jeni hajvan fare Jeni konplet krijesa infrriore Ju nuk jeni njerez , ju jeni zvarranike , te shpifur me nivel intelekti prej Langaraqesh Fytyra te qelbura deficrntesh. Nuk shikoni kaurin hajdut qe po ju vjedh cdo dite miliona dollare dhe e ka kthyer PS ne nje cete hajduteah nga ku ka ka larguar me dhune gjithe ata qe ishin me eksperiencr pune dhe jetesi Dokle, Dizdari, Shkelqim Cani , etj te cilet jane njerez dinjitoze dhe qe nuk ja aprovonin vjedhjet atij hajduti te Vucicit Dhe ka mbledhur aty kuckat hajdute si Spiropali ne shoqe qe aprovojne cdo vhedhje skandaloze qe ben hajduti Edvin Rama Dhe ky bastard hajdut Kryeminister ka 10 vjet qe nuk ben zgjedhje Partie fare fare ,dhe Mero Gelbaza qe hiqet si gazetar i papare per keta bidallenj provinciale jetu nuk thote gjys fjale , Por merret me Opoziten qe ta shkaterojm e te vjedhi rehat velai Vucicit ne Tirane

   2. LSI - sti student i ngelur 3 vjet në vit të parë.

    Ne kemi për strategji në çdo hap tonin REFERENDUMIN . Asgjë nuk bëhet pa marë mendimin me votë të gjithë anëtarësisë të Partisë së Lirisë............................................... . Gabimi që u bë në nënshkrimin e marrëveshjes zgjedhore me PD, pa pyetur dhe pa marë mendimin e anëtarësisë, u bë pa dashje. ............................ Zoti Meta, harroi , pastaj i vajti mëndja për referendumin, por Gimi i tha, ec jepi nënshkruaje se dhe Kërpaçi ka thënë se e bëjmë kur të duam referendumin............ . Por Monika si burrë që është tha : - Kush po pjerdh për këta çunat dhe çupat që vijnë me LSI se kanë ngelur në klasë, po hë bëje marrëveshjen..... Titi si shkollëshumë që është, nuk foli.......

    1. S
     Sllobodanka e Sali Vuqidolit

     Kjo punë o Mero vëllai, është sikur Partia e Lirisë, të blejë me flori, edhe njëherë VIRGJËRINË e Monika Kryemadhit, e cila në virgjërinë e dytë, të blerë me florinjtë e vjedhura familiarisht, të quhet Monika Meta/j duke fshehur e fshirë kurvërinë e mëparëshme, dhe filluar si kurvë e ndershme nga e para, me burrin e parë, në martesë të dytë.

     1. O
      O ilir o spiun,o ilir o spiun

      pyet agim komunist neshon se ai i di me mire pse eshte mbledh KQ i partise spiuneve qe do bejne revolucion me pioneret e jales. nuk e morem vesht monika cfare posti ka ne partine e leshit,po femijet daun.... nipin e gjyshit kapo e kane ne liste apo ai ka saliun

      1. I
       I.M spiuni sigurimit te shtetit

       Spiuni I.M donte qe ne zgjedhje te kishte edhe kandidate te tjere si ujku Cerrikut, ujku Fierit ,Fevziu ,Shkullaku, Bushati, Cani po kishin frike se ky pi rraki koçimare dhe te keput ne mes fatkeqesisht ata nuk kishin kurrajon ta konkuronin nje lider te lindur dhe nga halli u zgjodhe jo se kishte deshire njesoje si diktatori Hoxha .Informacionet qe vijne nga Londra ku ka tre femijet thone se po pergatitet vajza e spiunit I.M ne raste arrestimi te spiune I.M dhe mbas vajzes , djali spiunit I.M

       1. C
        Coli

        Mero je fantastik. Te lumte dora dhe mendja

        1. A
         Analisti

         Shkrim perlë. Të lumtë mëndja dhe dora Mero Baze.

         1. A
          AQO

          Zoti Mero Ky çift, ligjërisht i martuar, kanë obsesion jo vetëm lënien e Partisë së tyre njëri tjetrit, por, siç më ka treguar një ish kandidat për deputet i LSI-së, këta të dy kanë edhe një huq tjetër:kur flenë jashtë Tirane në hotele, flejnë veç e veç, po me një marrëveshje me njëri tjetrin, ngaqë kanë frikë të flenë vetëm, burri(Metaj) merr një femër tjetër dhe gruaja(Monika) një burrë tjetër

          1. P
           Pensionisti

           Rofsh Mero per temen qe ke trajtuar. Aty ku ishin mbledhur gjasme referendum apo ndonje emer tjeter mund ti vesh asaj mbledje, me ra ne sy e thena nga Ilir floriri,qe nuk mund te shpikim kanditat tjeter hajde thashe kurjua dhe mashtrimi ku te con dhe per me teper ata qe e degjojne.

          2. A
           ALEXANDER FRANGAJ E TALL KEQ YMERIN

           YMER PSE TE MBAN GOJA ERE MUT DHE NGA KARI TE RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME NGA BYTHA E FRROK CUPIT HAHAA-YMER IK FUTJA LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES SE NUK TE PJERDH NE SURRAT HAHAH

           1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

            Berisha dhe Meta/j gjatë gjithë kohës në opozitë kanë qenë, bashkë me atë që ja harruan emërin, Basha . Tani shtrënguan më fort duart !!!!!! Ëndrrat e protestave të 91 kanë filluar t'i shohin dhe zëdhënësit e ditës, 21 janari ju duket "trimëri" !

            1. B
             Bardhyli nga Kosova

             Vitin e kaluar 50 shtetas të Republikës së Shqipërisë u futën ilegalisht në Britaninë e Madhe përmes Kanalit të La Manshit. Sivjet 12 mijë (dhe viti nuk ka përfunduar ende). Mes tyre 10 mijë janë burra. Kjo është pasojë e forcimit të bandave kriminale shqiptare në veri të Francës të cilat kanë filluar të përkrahin një numër të madh të migrantëve. Për të frikësuar ardhacakët, qeveria britanike ka arritur një marrëveshje me Ruandën: refugjatët dërgohen në këtë vend afrikan ku mund të kërkojnë azil. Nëse kërkesa e tyre miratohet, mund të rrinë në Ruandë, jo në Britaninë e Madhe. Ekziston frika nga krimi i organizuar pas ardhjes së 10 mijë burrave shqiptarë në Britaninë e Madhe. Për azilkërkuesit nga Kukësi dhe Kurveleshi ekziston rreziku që autoritetet britanike t’i dëbojnë në Ruandë ku mund të kërkojnë azil. Në vitin 2021 gjithsej 18'600 shtetasve shqiptarë u është refuzuar hyrja në shtetet e Bashkimit Europian. Pas ukrainasve shqiptarët kanë qenë nacionaliteti më i refuzuar. Shqipëria e vogël me vetëm 2.8 milionë banorësh, fatkeqësisht renditet ndër vendet e para për nga numri i personave që emigrojnë jashtë vendit. Qytezat dhe fshatrat po përballen prej kohësh me eksode të njëpasnjëshme, duke u kthyer kështu në vende të shkretuara dhe të vetmuara. Të rinjtë po emigrojnë masivisht në shifra të larta, duke u kthyer në problem serioz kombëtar. “Emigrimi i trurit” po dëmton më tej shoqërinë dhe ekonominë shqiptare, duke sjellë kështu një rreth vicioz degradimi dhe emigrimi. Vafsh në në dreq të mallkuar populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. (Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

             1. A
              ANDI BUSHATI E TALL KEQ ZAGARIN MJERUAR YMERIN

              YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT SE ZENI I BABIT JA LEPI PIDHIN ARMINA MEVLANIT HAHA

              1. F
               Fakti ishte brenda-zoti htus!

               Referendumin që do meta edhe metaj e di qe fiton ate qe nuk thuhet.

               1. e
                erisa

                Emërin e partlsë LSI Likja e ndryshoi se në opinion u identifikua me leshelinë. Tani e quan PL, gjoja Partia e Lirisë (në fakt Partia e leshit) që do të thotë se leshi nuk i ndahet.

                1. s
                 socialisti

                 Zgjedhje vertet demokratike ka vetem tek neve ne Partine Socialiste, SEPSE - E kemi trashegim nga PPSH emrin dhe menyren e zgjedhjes se Timonierit!

                 1. L
                  Lapsi.al E TALLIN KEQ YMER G KELLIREN

                  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE MUHAMED VELIUT

                  1. G
                   GREG KRISTAQ RAMA E TALL KEQ YMERIN

                   YMER TI KARIN NE PIDH NUK E FUT KURRRRRRRRRRRRTRRR SE TE MBAN GOJA ERE MUT MUTTTTTTTTTTTTTTT DHE NGA KARI TE RRJEDH QELBESIRE DHE MUT ME QIME BYTHA E FRROK CUPIT

                   1. r
                    robi

                    PL njihet ne popull si particka e leshit , particka e leshitlikes, particka e likes, particka e lajthitur, particka e lubive( te pangopurve), particka e lej fenit, particka e Lona turikalit surratmalokes, particka e dhembcakalles,

                    1. D
                     DITMIR BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

                     YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH EDI RAMES ALEXANDER VUCIC DHE REXHEP ERDOGANIT

                     1. V
                      Vleshte ka thene...

                      Per nje gje ke te drejte Mero kur flet per korrupsionin IM. Dmth qe e ka zotesi. Ne fakt po ta njohesh beat e IM per pasurim si dhe aktivitetet etiko shendetsore we I kane kerkuar shuma te medha kupton se IM, pervecse spiun, ka qene edhe "punetor I madh" ne fushen e korrupsionit, vjedhjes, dhe mashtrimit. Jo te gjithe e bejne si ai. Eshte I zoti dhe I talentuar, por I duhet pozicion I larte, vota, etj qe te jap llogari, dmth ekspetiencen spiuno- hajdute.

                      1. B
                       Bardha

                       Me pelqen komenti i Rajmondit se e ka bythen tek goja

                       Lini një Përgjigje