Pse po dështojnë “primaret” e Foltores? 

7 Nëntor 2022, 18:58Editorial Mero Baze

Kriza e vetkandidimit brenda “Primareve” të Foltores ka detyruar Sali Berishën të shtyjë afatin e zhvillimit të tyre dhe të ndryshojë rregullat gjatë lojës, ku përveç atyre që vetkandidohen, të ketë dhe propozime nga strukturat.

Detyrimi për të shtyrë afatin erdhi fillimisht pas dështimit për t’u paraqitur kandidatura në garë.

Përveç Tiranës, ku dy- tre kandidatë potencialë u vetshpallën pasi duan të “vënë shishen e qumështit në radhë” për karrierë brenda PD, për shkak të rëndësisë që ka gara në Tiranë për karrierën politike, në rrethe te tjera thuajse nuk pati asnjë lëvizje. Ka qytete të tëra që nuk ka ndërmend askush të garojë.

Duke parë krizën, Berisha hodhi hapin e dytë. Ai rekomandoi që përveç atyre që vetofrohen në garë, të ketë dhe propozime nga strukturat.

Kjo e bëri tërësisht qesharak konceptin e primareve, pasi primaret bëhen pikërisht për të shmangur propozimet e strukturave dhe për të nxjerrë individë që vetofrohen për garë.

Po përse dështoi procesi pa nisur ende?

Arsyeja kryesore është se anëtarësia që mbështet Berishën, tanimë është më e bindur se pjesa tjetër e shoqërisë, se me të nuk fitojnë dot, por janë aty për mungesë alternative.

Nëse i hedh një sy gjeografisë së dështimit të “primareve”, shikon se në qytetet ku ka më shumë shpresë për fitore, ka kandidatë, siç është Tropoja, Kamza apo ndonjë bashki tjetër nga Veriu.

Në qytetet e mëdha ku është beteja kryesore si Elbasani, Korça, Durrësi, Lushnja, Fieri dhe Vlora më në jug, ka kandidatë jo politikë, që duan të promovojnë veten, por nuk ka asnjë interes real për garën, pasi secili prej tyre e shikon veten të humbur. Në Jug pothuajse nuk ka ndërmend të lodhet njeri as për primare.

Bindja e mbështetëseve të Berishës tek problemi i Berishës si kryetar, duket që është më e fortë se e ka menduar dhe vet Berisha. Ata janë me të për shkak të mënyrës që ai përdori për ta bërë fakt të kryer copëtimin e PD dhe për t’i vënë para alternatives, ose me mua, ose s’ka fare PD.

Në këtë kontekst, mbështetësit e Berishës duken më shumë si njerëz që duan të shpëtojnë PD nga Berisha, se sa si mbështetës të Berishës.

Fakti që ai nuk ka arritur të frymëzojë askënd për betejë, duket që gjithë mbështetësit tij, e kanë parë deri tani luftën e tij, si luftë për hall të tij dhe nuk po bëhen pjesë e betejës.

Nga ana tjetër, një faktor i fortë që ka ndikuar në “prerjen e gjunjëve” të “primareve”, është qëndrimi i qartë dhe i vendosur i PD zyrtare drejtuar nga Alibeaj, e cila i dha fund farsës së bisedimeve me Berishën dhe deklaroi se do të hyjnë në zgjedhje me kandidatët e tyre, duke mos përjashtuar mundësinë që në ndonjë rreth të bëjnë aleancë mes kandidatëve.

Ai vendim e bëri të pashpresë garën e primareve dhe zbuloi falsitetin dhe formalitetin me të cilën ato po kryhen, duke i emëruar dhe kandidatët në garë, dhe duke përcaktuar dhe fituesin pa nisur gara.

Është një rezultat logjik i një procesi i cili u përpoq të zbukuronte një garë e cila kishte vdekur prej kohësh, në një parti, ku vetëm për votë të lirë nuk mund të flasësh. Dhe si çdo kufomë që mbahet e balsamosur, po hape kapakun dhe u përpoqe ta zbukurosh, të ngel në dorë.

28 Komente

 1. T
  Tironci

  Po marim kandidatët e Tiranës.... Kush nga ata e ndjen veten më të mirë se doktor Halim Kosova, të hedh gurin i pari.....

  1. S
   Sherafedimudije Hajdarmuçmataj

   U mbars Mali, polli një MI, dheeeee na e quajti SALIiiiiiiiiii……….

   1. R
    Raimond vlonjati

    O Mero labushi, O gelbaze e qelbur ! Mos fut virus ne kompiuterat tane , legen bythlepires i Edvin hajdutit, Shkerdhate muti , te shkerdhefsha cte mban pragu

    1. D
     Dakord

     Raimond po te kishe argument nuk do kishe share me fjale te ndyra. Thjesht te djeg, nuk ke çfare thua dhe shan. Kaq e ke kapacitetin ti dhe sali kerma yt

     1. V
      Vëzhgusi

      Ndrysho mbiemrin se turpëron Vlorën, qoftë edhe si anonim.

      1. N
       Një i Çoles

       Pis , njeri pa integritet , legen pa bythë , fundërinë ! Kështu je ti me emrin Raimond dhe llagapin e fshehur dhe të pa merituar Vlonjati.

    2. r
     robi

     Analize perfekte. E ke qare faro o mendjendritur. Ishalla nuk del te kandidoje per primaret dhe neonazisti Aleksander Biberaj qe beri thirrje per lufte civile para nje muaji per te ardhur ne pushtet. Mjere foltorja ku eshte katandisur, vertet per te ardhur keq si e fundosi pdn perbindeshi i vicidit dhe po e terheq me vehte atje ku e ka vendin .

     1. N
      Nongrata Ujku Cerrikut= Shkullaku

      Berrisha eshte i semure psiqike ai qe nuk i kuptone symptômes ka te njejten semundje si ai . Tani nongrata ka filluar me Erdogan qe ka sfiduar komplet lideret europien duke mare rolin e ndermjetsit ne luften Rusis - Ukraine e imagjinoni ne cfare delire eshte nongrata mbasi u more me Ameriken Anglin tani me Turqin po a e degjon kush kete te semure psiqike ? Kur me kete tallin Gencin ne Shqiperi

      1. B
       Bardha

       Rrofte Salihii i Sheqeres te Karaxhxhit,nj burre trim i lindur nga harmonia dhe dashuria qe pat Sheqerja ne shpelle

       1. M
        Miradije Hoti

        Ja honksh kariiinë Albin Kurtit Mretitë te Shqipëtaris.

       2. 1
        19

        Malok i poshter zgjedhjet jan jug veri dhe fshatar dhe qytetar .orandaj mos u lodhni kot .fiton qytetaria kushdo qoft nga kjo ane .

        1. S
         Sok. Shpëtim Karaudhi

         Kotë thotë se në jug nuk po nëhet punë për të garuat me primaret .Në Gjirokastër ka filluar puna për tu sekeksionuar me propozimet dhe vetdeklarimet.

         1. A
          ARRESTOHET YMERI AFER VILES SE ANDI BUSHATIT

          YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT E MOS MASTURBO AFER VILES SE ANDI BUSHATIT DHE BALINA BODINAKU

          1. D
           Dule labi

           Ky shpellari e beri lesh arapi Partine Demokratike ca primare leshi ai do vere ata lamashet sahan lepirsit qe I rrine mbas bythe. Po partia zyrtare e Alibeajt ka shume here emra dhe njerez me reputacion dhe beri mire qe su bashkuan me shpellarin dhe vuri kandidatet e vet. Sala e shpartalloji PD me keq se kaq ska ku te veje me. Do ta heqi zvarre PD derisa ti harrohet emri hajdutit. Ska me keq per kete parti.

           1. S
            STRAZO E TALL KEQ ZAGARIN E MJERUAR YMER G KELLIRE

            YMER MOS SHKRUEJ TE LAPSI.al SE PO TE TALLIN ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU HAHAH AHHAHA

            1. K
             Karaxhic

             Kopili Sheqere kurves ka marre fund me kohe dhe kot vjen verdalle si pordha neper breke

             1. P
              PANDELI MAJKO E TALL KEQ YMERIN

              YMER TI PIDH NUK KAP DOT KURRRR SE TE MBAN GOJA ERE MUTI TE QELBE FARE PRANDAJ EDHE ANDI BUSHATIT BE BLENDI FEVZIU TE TALLIN TE GJITHE SE SI BREDHE NEPER SHQIPERI I VETEM KURSE NE DARKE IK E MASTUBON AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE ZENI TE BABIT

              1. M
               Mirela Dushku

               Amerika tha menjehere pas lufte, ne mes te Kosoves ne Bonstil i madhi Bill Clinton; Ne se bashku fituam luften, ju duhet te fitoni paqen! Por soji i shpellareve nuk e kuptuan car deshi te thote qe fitoni edhe paqen duke e mbrojte ate qe me lufte u fitua, dhe filluan te falin fitoret e luftes, Serbise! Filluan duke fale çdo gje duke menduar se paqja fitohet duke falur fitoret e luftes!!! Serbia mbante bojkotimin e institucioneve te Kosoves si letren e fundit ne dore, qe te vazhdonte te shantazhonte Kosoven duke nxjerre kushte, por qe asnjehere nuk kishte qellimin e nje perfundimi te ndonje marreveshje perfundimtare per stabilizimin afatgjate ne mese Serbise dhe Kosoves, e qe ne fakte do krijohej nje siguri stabiliteti ne tere rajonin Ballkanike. Ndersa nga kjo pasiguri stabilitetit Ballkanike, Serbia impononte frike dhe pasiguri tek bashkesisa nderkombetare duke krijuar apo grabitur kohe ne eksplorimet e saje te dyfishta, njera ishte se sa bashkesia nderkombetare eshte serioze ne kembenguljen e saje per kete stabilitet, apo eshte e gateshme te plotesoje kete padretesi te egos grabitese serbe, ndaj pretendimeve te tyre per ruajtjen e paqes dhe ,,krijimit'' te ndonje stabiliteti qe do krijohej nga te trajtuarit e Kosoves nga Serbia si ,,ndonje degjeneruese e jostabilitetit'' qe duhej te i nenshtrohej deshires se Serbise te eksploroje me Kosoven gjeresa Serbia e pangopur ,,te ngopet dhe te na thoshte edhe botes nderkombetare se do bejme fqinjesi te barabart me Kosoven'', gjeresa klasa politike e dikureshme qe filluan kinse te bisedonin me Serbine te nje gjetje te ndonje marreveshje me Serbine per te krijuar nje siguri te stabilitetit, ajo klase politike u shperfaqe komplet e pa afte dhe jo serioze duke u ekspozua hapur para botes joseriozitetin e tyre dhe jovendoseshmerin e tyre qe te mbrojne pozicionimin e se drejtes se tyre dhe pasimet e nje pas njeshme te kushteve nga Serbia qe gjenin kompromise tek ajo klase politike e Kosoves! Keshtuqe Serbise ju dha e drejta qe Serbia te beje kompromise me boten nderkombetare per sigurin stabilitetit qe ajo u premtonte botes nderkombetare duke kerkuar ajo nga bota nderkombetare te na mbaje duarlidhur ndaj Serbise, duke na detyruar te i bindemi deshires se eksplorimeve te Serbise per kompromise me Kosoven, me propaganden e Serbise kinse ,,ky eshte plani nderkombetareve, qe ne duhet te heshtim dhe duhet te e pranojme neshtrimin''!! Rrespekt z.Albin Kurti! Jemi te nderuar dhe te uruare qe te kemi sot! Zeri yne i te gjalleve eshte edhe Ai i te Reneve qe po na therret nga fundi i tokes dhe nga thellesia e qiellit! Sot eshte dita e qartesise finale se Kosoves ndaj Serbise! Pra nuk duhet te leme qe Serbia te luaj me Kosoven, jo kerkoj kete, jo kerkoje ate, jo dua kete, jo dua ate!! Stop privilegjeve te zgjedhjeve te kushteve te Serbise ndaj Kosoves ngase nuk i kemi fare fare asgje borxhe, vetem sa ajo ka borxhe te shumta ndaj Kosoves qe po mundohet te humbe gjurmet e borxheve ndaj Kosoves duke konzumuar privilegjet e zgjedhjeve te kushteve ndaj Kosoves! Atedheu Mbi te Gjitha. Deshmoret Deshmuan Ate. Sot eshte dita te deshmojne te gjallet, ndryshe do mallkohen nga te Renet dhe nga te gjallet, sot, neser, pasneser dhe sa t'mbaje toka fryme njeriu mbi te. Shteti funksional i Kosoves me ne krye te bekuarin nga qytetaret e Kosoves z.Albin Kurti eshte kjo, i vetedijshem dhe i paluhatur ne rrugen e tije te besuar nga qytetaret e Kosoves se vetem si nje shtete funksional do arrije aty ku ka prioritetin e saje paresore qe te jete pjese e pandashme e bashkesise se shoqerive euro-atlantike, BE-se dhe e NATO-s. O do behemi shtete funksional o nuk do rrojme te nenshtruar kinse te paditur. Me ty z.Albin Kurti jemi krejt Shqipnia

               1. b
                boçi

                Kryefolgoristi Sali, i cili nga mëngjesi në darkë bën si gore duke e hequr veten si më ndershmin në Shqipëri, nuk është çudi t’js fusi vetes me datën 12, kur apeli t’i heqi partinë.

                1. P
                 PPSH (Partia Patronazhisteve Shqiptare)

                 Shoke Socialiste te pagezuar Rilindas nga Timonier Rama, me pare Puniste nga Enver Hoxha e ne lindje Komuniste nga Miladin Popovic e Dushan Mugosha! Partia jone e Patronazhisteve ju uron - Ta gezoni 8 NENTORIN Ditelindjen e 81-te te Partise suaj nisur me makiazh Serb, vazhduar me makiazh Rus e Kinez e tashme me nje Llak Perendimor persiper!

                 1. V
                  Vezhguesi

                  Akoma me merreni me Saliun ju? Ne nje vend normal asnje gazete nuk do kishte shkruar nje rresht te vetem per nje njeri te damkosur. Media i jep gjithe hapsiren e mundshme ne Shqiperi. Vend anormal.

                  1. q
                   qesh e ngjesh

                   Si keshtu o Mero more djalke i zgjuar, Partine e Rames sot nuk e ke uruar? - Ka ditelindjen e saj ne 8 Nentor 1941 (natyrisht qe tjater emer po mba tani) - Serbet e themeluan ahere dhe Enverin vune kumandar, tek Serbet e ka koken akoma sot me ne krye Ramen Gomar /

                   1. Y
                    YMERIT NGA KARI I RRJEDH QELBESIRE DHE MUT

                    YMER TE MBAN GOJA ERE MUT PRANDAJ ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TE TALLIN SI NJE ZAGAR I TREDHUR NGA KOQET NJE KOHE NGA SALI BERISHA DHE TANI NGA EDI RAMA

                    1. S
                     Shqiptari

                     Sepse ka deshtuar me kohe Kryefolkloristi dhe bunkeri i tij komunisto-banditesk me emrin PD

                     1. A
                      ANDI BUSHATI E TALL KEQ YMERIN

                      YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE BLEDI MANES

                      1. B
                       BRRYLI BRODWAY E TALL KEQ YMERIN

                       YMER CILI TE TALLIN ME SE SHUME ANDI BUSHATI ARMAND SHKULLAKU BLENDI FEVZIU CIM PEKA ANDI BEJTA ALEXANDER FRANGAJ SALI BERISHA ALBIN KURTI APO STRAZO?

                       1. M
                        Maoku malok ngelet per pese breza qytetrim

                        Ku ka shqiptar te ndershem qe beon per vote te lire ne permjerrtare mor aman se eshte e vendosur qe duhet te fitoje me pa tjeter kandidati i dhjertores , se ashtu i sherbehet kryebandes nongradesSali katrani

                        1. T
                         Tosku

                         Mero Baze. Ky sahanlepires i pushtetit Rama. Ky mban rekordin e sulmemeve kunder opozites. E natyrshme, se me se e ka bere vilen ne Peshtan. Ju qe jeni ne krahe te Meros dhe u ofenduat per cfar thone per te, beni nje vizite ne Peshtan dhe shikoni: pa punuar pa leruar une vilen e kam ndertuar. Neveri per arqiomarksistet e rinj. Keni pare ndonje shkrim te Meros per qeverine? Kur do te zhduken keto plehera, we ky popull te shikoje disa dite te bardha.

                         Lini një Përgjigje