Kosova nuk ka nevojë për një hero antiperëndimor 

6 Nëntor 2022, 19:51Editorial Mero Baze

Serbët në veri të Kosovës kanë deklaruar se po nisin procesin e bojkotimit të institucioneve të Kosovës ku përfaqësohen, që nga parlamenti dhe qeveria dhe deri në sistemin e drejtësisë, policisë dhe administratën lokale. Në thelb përpjekja e tyre është të imitojnë lëvizjen e shqiptarëve pas vitit 1989, kur Serbia fshiu autonominë që gëzonte Kosova dhe ua bëri të pamundur bashkëjetesën me ta. 
Në fakt ,asgjë e përbashkët nuk ekziston mes asaj që bën shqiptarët dhe arsyet që ata patën dhe kësaj që po bëjnë serbët në veri. Shqiptarëve ju mor dhe ajo autonomi që patën në mars të vitit 1989 dhe një vit më vonë në Qershor 1990, e fshinë dhe atë që lanë një vit më parë, duke shkrirë qeverinë e Kosovës dhe parlamentin e saj, duke mbyllur gazetat radiotelevizionin dhe duke nxjerrë shqiptarët nga administrata. 
Vendimi i shqiptarëve për tu vetorganizuar politikisht ishte një vendim që bazohej tek fryma perëndimore, tek demokracia, dhe respektimi i të drejtave themelore të shqiptarëve. Në vitin 1990 shqiptaret në Kosovë, u organizuan si një shoqëri bazuar në vlera perëndimore, që u takonte liria politike, liria e shtypit, liria ekonomike dhe e drejta për të zgjedhur dhe për tu zgjedhur. Ata nuk u organizuan në banda nacionaliste, por në organizata properëndimore, parti politike dhe një sistem paralel bazuar në vlerat e perëndimit. 
Armiku më i madh i Serbisë në vitin 1990, ishte demokracia, pasi ajo rrezikonte sistemin autoritar të Slobodan Milosheviçit që po forcohej në Serbi dhe i hiqte nga duart Kosovën. Ky ishte dhe gjenialiteti historik i Ibrahim Rugovës, i cili vendosi që në betejën e shqiptarëve, të bënte aleat perëndimin dhe ta bazonte luftën e tij mbi vlerat e perëndimit. 
Falë kësaj beteje, dhe kësaj qasje, Kosova nga një krahinë e panjohur në perëndim që kishte imazh krejt të kundërt me imazhin e mirë të ish-Jugosllavisë, u kthye pak nga pak në një territor ku luftohej për vlerat e perëndimit, duke shmangur përplasjen e parë, duke shmangur luftën dhe duke pritur momentin kur Perëndimi u bë zëdhënës i saj dhe bashkë me rezistencën e shqiptarëve organizuar përmes UÇK, ja dolën të fitonin lirinë, si projekt perëndimor. 
Kjo që po ndodh me serbët në veri, nuk ka asnjë rrethanë të përbashkët me atë që bënë shqiptarët, por ka një qasje të rrezikshme për shqiptarët të cilët duhet ta kalojnë si perëndimorë. 
Kosova është e “dënuar” të jetë ose shtet demokratik pro-perëndimor, ose të mos ekzistojë. Kosova nuk ekziston dot si shtet militar, si shtet liderësh të fortë, apo akoma më keq si shtet i drejtuar nga lider nacionalist.  
Këtë “mallkim” që në fakt është bekim, e ka nga arsyeja përse është bërë shtet. Ajo është bërë shtet ngaqë në Serbi sundoi një nacionalist i çmendur që i vuri zjarrin Ballkanit për egon e tij për pushtet. Ai i dha të gjitha arsyet Kosovës, e cila kishte zgjedhur të besonte tek vlerat perëndimore, që më në fund të fitonte të drejtat e saj. 
Albin Kurti tani gjendet para rrezikut të perceptimit si “lider i fortë” që kërkon të diktojë axhendën e tij politike, duke përdorur konfliktin me serbët në veri të Kosovës duke dëshmuar një qasje antiperëndimore. Ai po shpërfill vërejtjet, pastaj paralajmërimet dhe më në fund nervozizmin e Bashkimit Evropian dhe SHBA për këtë çështje, duke humbur prioritetet e politikës së tij qeverisëse. Nëse ai klasifikohet si antiperëndimor, dhe izolohet nga shumë faktorët perëndimorë në këtë betejë, ekziston rreziku, që qasja e tij antiperëndimore të paraqitet si mungesë vlerash perëndimore në të drejtat e serbëve në veri, ç'ka nuk është e vërtetë. Por mund të jetë një betejë e humbur keq, dhe shumë rëndë, për një arsye që nuk do t'ia vlente. 
Chris Hill, ambasadori i SHBA në Beograd, është njeriu që ka negociuar së paku për dy vite, 1998 -1999, gjithë krizën mes Kosovës dhe Serbisë, që u kthye në problem ndërkombëtar. Nuk ka lënë fshat të Kosovës pa shkuar, dhe ecejake nga zyra e Ibrahim Rugovës tek ajo e Slobodan Milosheviçit. Ai e di mirë se çfarë është e mirë dhe çfarë është e keqe për Kosovën. Dhe kur ai është nervoz me Kosovën, është pak nervoz dhe me historinë e jetës së tij.  
Ndaj zgjuarsia e një lideri, në këtë rast kryeministrit të Kosovës është t'i shmangë betejat që kanë çmim të lartë dhe nuk janë prioritet i Kosovës. Bota sot ka prioritet paqen në Ukrainë në fillim të një dimri të egër dhe flet dita ditës për rrezik bërthamor. Merreni me mend sa nerva dhe kohë mund të ketë presidenti i SHBA apo ai i Bashkimit Evropian që një kryeministër i Kosovës t'i shpjegojë me detaje punën e targave në veri, duke i shpjeguar se ato me RKS janë të vjetra e këto me harta të Kosovës janë të reja.  
As 2 sekonda nuk i bind dot t'i dëgjosh.  
Ndaj ekziston rreziku që ajo që mbetet nga beteja e Kurtit, të jetë konflikti i tij me perëndimin në këtë çështje dhe ajo që mbetet nga retorika e Serbisë do të jenë të drejtat themelore të njeriut të serbëve. Nëse vendoset çështja në këtë kontekst, Albin Kurti e ka të humbur dhe veriun dhe betejën e tij për Kosovën.  
Nga ana tjetër, nëse të gjithë këtë e bën që të viktimizohet dhe të largohet nga pushteti me ndjesinë e “heroit” që nuk ju përkul presionit të Perëndimit për të drejtat e serbëve, ngaqë nuk ka guximin e duhur për tu përballur me këtë problem, brenda standardeve perëndimore do të ishte dhe më e rëndë.  
Pasi siç e theksova, Kosova nuk ka nevojë për një hero antiperëndimor, por për dikë që është realisht perëndimor në mënyrën si qeverisë Kosovën dhe ruan aleancën me perëndimin për të ruajtur Kosovën. Jo karrigen e vet! 

29 Komente

 1. B
  Bubuzhel Berati i punesuari i nongrates Berrishes

  Pse duhet targat te vendosen RKS kur krahina e kosoves eshte nen rrezoluten 1244 pjese e territorit Serbe pluse une nuk kam pare targa me ( R )Republika ne Gjermani (D) ne France (F) itali ( I) Espagne ( E) nuk e di cfare kerkone ky psikopate ky qe do bente bashkim kombetare por rruges per Lezhe u kujtua qe nuk lejohesh ky mashtrues qe do nderonte flamurin nga lara lara ne ate kuq e zi ky qe thoshte kemi nje kombetare futbolli ehhh tani ? . Pse kosova nuk eshte shtete dhe as nuk behet duhet gjykuar me llogjike pasi kosova eshte territore Serbe sipas OKB nations unies kemi nje njohje unilaterale nga vetevetja dikush thote po e njohu gjykata nderkombetare po ajo gjykate i jep te drejte cdo njeriu qe te jetoje e punoje atje ku i pelqene atehere shko ne Amerike dhe kerko te jetosh e punoshe se eshte e drejte universale e çdo kujt sipas asaj gjykate a do t'ju lejoje nese nuk plotesoni kushtet vissa pasaporte leje qendrimi leje pune .Ne kemi 5 fshatra me te ashtuajtur Grek ne jugu dhe neser kerkojne te shpallen shtete kush eshte reaksioni jone a do ti lejojme ? Ajo qe ndodhe ne krahinen multi-etnike kosove eshte cmenduri politike per destabilizim . Pse nuk shpallet Corse shtete Catalogne shtete Pays Basque shtete ? Nga expérienca per tu njohur si shtete dhe per te mare nje ulese ne nations unis procedura zgjate nga 3 muaj deri nje vit e gjysem ne rastin e kosoves nuk e di sa vite kane kaluar . Ishte nje çmenduri politike nje emocion i çastit nga disa shtete perendimore e tani nuk dine çfare te bejne me kosoven . Kosova sikurse Vojvodina kane te drejte te kerkoje referendume per shkeputje nga Serbia per bashkim me Shqiperine me Hungarin apo veteadministrim por gjithmone me menyren demokratike duke u pyetur populli Serbe . ( A jeni ju dakorde per shkeputjen e territorit te kosoves ) dhe ne qofte se ata pranjojne eshte ok por me keto forma eshte nje lufte e ngrire permanente njesoje si Nagorni Karadak mbas 30 vite filloje lufta midis Azerbaïdjan e Arménie

  1. S
   Sevdallie Abdylakimehmeti

   O Enver Robelli, ke nderruar nick name ? Je Pis e burrë i keq.

   1. R
    Robelli Fahriu idiote te lindur

    Zogu me ofendon kur shkruan je Bardhyli nga kosova apo allias Robelli refugjati pasi Robelli( Bardhyli) eshte kokerra e idiotit nese nuk je dakord me komentin me kundershto po jo ju lutem mos me krahaso me idiotin Bardhyli qe bene copy -colle dhe qe si lexone kush une jam Bubuzhel Berati

    1. R
     Raimond vlonjati

     E DREJTA eshte ne anen e Kurtit ndaj Kurti te mos terhiqet . Amerika nuk mund te imponoje Bashki me baza etnike, se kjo eshte njelloj sikur ne Amerike te krijosh Bashki Hispanike, Bashki ITALIANE, GREKE, IRLANEDEZE ETJ' Eshte qesharake sot te krijosh bashki etnike-Qytetaret jane te gjithe njelloj ne organizimin e tyre qytetar Nqs ata ngulin kembe te krijohen Bashki mbi baza etnike, atehere Kurti te kerkoje shkembimin e popullsive mbi baza etnike ku gjithe serbet e Kosoves te shkojne ne Serbi dhe gjithe Shqiptaret e Serbise te vijne ne Kosove Dhe keshtu mbyllet konflikti Natyrisht tani ne Politiken Amerikane Lobi Serb ka bere per vete Soros , por qe sidoqofte E DREJTA eshte ne anen e Kurtit , jote serbeve . Ndaj Kurti te mos terhiqet , Shteti ka regulla njelloj per te gjithe dhe nuk mund te lejoje ca rrugece qe i perkrah vUCIC BAJGA me EU te bejne cte duan

     1. V
      Vetem nga vlora nuk je

      Vetem nga Vlora nuk je se je budalla .Mesoje budalla i Vlore krahina Serbe multi-etnike kosovo nen rrezoluten 1244 eshte territore i te gjitha etnive e jo i etnise qe bene shumicen dmth Malazeze Boshnjak Serbe Goran Turqe Rome Ashkalinje Shqipfoles Égyptien e rraca te tjera jane te barabarte cfare nuk kuptone o gorrilla i Vlores ...

   2. M
    Me sa duket do ta heqin masken komplet

    Problem ështe se me sa duket besimtarve Muslimane dhe lidrave politik, ku do në trevat Shqiptare. Kostumi Evropjan, perëndimor dhe ai demokratike, ështe duke ju ndejtur shume ngusht. Dhe me sa duket done të dali komplet nga KY kostume dhe të shkone nga Lindja, Turqija dhe Erdogani. Atje me sa duket ndjehen mire. Këta nuke jane njerze që done liri dhe demokraci.

   3. B
    Bardhyli nga Kosova

    Sigurisht se pak veta mund të përgjigjen me siguri të lartë se një program i vërtetë ekziston për shpopullimin e shqiptarëve nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia... Shqipëria, më shumë se 30 vjet prej kur i kishte mbi 3 milionë banorë, jo vetëm që nuk ia ka dalur ta shtojë popullsinë rezidente, por tashmë ka rreth 10 % më pak se që kishte shumë dekada më parë. Ndërsa, ne dhe autorë të tjerë kemi shkruar se ka një përpjekje të përbashkët për të tkurrur numrin e shqiptarëve, si në Shqipëri, Kosovë dhe gjetkë, të tjerët janë munduar t’i shohin se fenomene të kohës. Si një rritje të lëvizjes së njerëzve, përfshirë intelektualët apo profesionistët që janë në kërkim të një jete më të mirë, pagave dhe kushteve të përgjithshme. Por, as Shqipëria dhe as Kosova nuk janë brenda atyre rasteve, për shkak se shumica e atyre që largohen nga këto vende, nuk ikin thjesht për rritje të mirëqenies, por për shkak të mungesës së saj, mungesës së punësimit elementar apo profesional. Njëkohësisht, kjo ikje ka ulur apo nuk e ka lejuar rritjen e numrit për rreth 50% të banorëve. Shqipëria nominalisht bazuar në shtimin e popullsisë, do të duhej të kishte diku mbi 4.5 milionë banorë, ndërsa besohet se nuk i ka as 3 milionë. Debati në Britani të madhe u hap së fundi, pasi qeveria e atjeshme po përpiqet se si ta parandalojë një fluks në rritje të shqiptarëve të Shqipërisë që po ia mësyjnë këtij vendi, nëpërmjet udhëtimit ilegal. Shqiptarët janë duke e braktisur vendin për vite, tani janë ndoshta 2.7 milionë ose 2.8 milionë të ngelur. Shqipëria do të shpopullohet me qëllim që vetëm njerëzit e pasur të jetojnë atje. Shqipëria do të shpopullohet në interes të pasanikëve, sigurisht të mëdhenj, andaj njerëzit nuk ndalen së ikuri. Shqipëria në vazhdimësi ka qenë nën ndikimin e shërbimit inteligjent jugosllav. Pas demokratizimit, ajo iu nënshtrua një ndikimi të fuqishëm të shërbimeve inteligjente serbe, dhe në jug, atij grek. Këto prodhuan efektin psikologjik të urrejtjes së atdheut, duke e ushqyer me dështimin masiv në ekonomi, drejtësi, industri, siguri etj. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

    1. S
     Selim Osmani

     O Enver Robelli, bukur fshihesh pas Bardhylit nga Kosova…. Je mut burrë

     1. K
      Kosova

      Te rrosh vete Bardhyl nga Kosova, sepse mendja te ka lene shendene, perderisa perserit te njejtat gjera si ata te cmendurit rrugeve!

      1. R
       Raimond vlonjati

       Bardhul , thuaju ketyre krimbave qe levrijne ne prapanicene Meros : I juaji Bardhyuli, qe ua nguli lol hahahahaha Te gjitheve ju ketu bashke me kete Mero labushin , gelbazen qe i duket vetja si Mao ce duni ju kam shkerdheyr motrat, grate cupat dhe cu mban pragu , para mbrapa , anash dhe lopthi Ok dhe pasi te kem mbaruar se shkerdhyeri ato qe pjellin ju do ju dhjes ne vrim te pidhit atyre bushtrave tuaja , qe te mos pjellin me krimba si ju mor muter se jeni turpi i EUROPES Jeni nje gelbaze e qelbur e dale nga haleja e hajduti EDVIN Rama ARIXHIU qe duket sikur eshte nga Pakistani

       1. A
        Arjan

        LONG LIVE KING BARDHYLIS.

       2. F
        Flase

        Nga cili vesh degjon Albini, Vjosa, Saliu dhe Iliri, Mero? Keta kane lindur per ta shkaterruar kombin dhe po rrembejne bran pas vetes edhe bashibozuke shqiptar qe nga Vlora e deri ne veri ne Mitrovice. Jane hapur si purtha ne derrase dhe qelbin dynjane. Ate qe beri Milloshevici me popullimin serb ne Kosove, e beri dhe Saliu me popullim qe nga agjentet e udb-se nga Saranda ne Velipoje; shiko kush i ka pronat!

        1. L
         Leticia Buzhala

         Për Albin Kurtin, ka vetëm dy rrugë. E PARA. Rrugën e burgut, që nuk e ka të largët. E DYTA, shkarkimin, denigrimin dhe poshtërimin publik deri në kalimin e tijë të plotë në skizofreni, mbasi skizofren në fazë të mesme, ndodhet aktualisht, gjë që e ka shfaqur në jo pak raste….

         1. M
          Mal Cori

          - Mero ! Përfundimisht Veriu i Kosovës është i humbur................. Aty qeveria kosovare nuk ka kurrfarë autoriteti.......... Banorët serbë nuk paguajnë energjinë, ujin e pijshëm, ujin për vaditje, nuk paguajnë asnjë taksë biznesi........................................ - Aty Serbia investon në ndërtimin e shkollave, kopshteve, kishave, ambienteve sportive, shtëpi dhe pallate banimi, rrugë e parqe............................................................. Në ballkone, shtylla e pemë shef vetëm flamuj serbë. Edhe policët janë serbë......................................... Para katër vitesh kur u hodh ideja e ndërrimit të territoreve, çakejtë e Shqipërisë ulëritën në kor.... - Tradhëtarët Hashim Thaçi dhe Edvin Rama po e shesin Kosovën..................................... . Në atë kohë arritën të bindnin Vuqiqin, me presionin e amerikanëve që të bëhej ndërrimi i Veriut me Luginën e Preshevës...................................................... Do të ishte gjë e saktë. Jepnim 100 mijë serbë dhe mernim 130 mijë shqiptarë me trojet e tyre.............................................. Nuk u bë dhe nuk ka për tu bërë më. ................. Serbët Veriun e morën, nuk ka nevojë për ndërrim........ . Dhe me politikat që po ndjekin, pas 30 vjetësh në Luginë nuk do të ketë më shqiptarë.......................................... . E patë regjistrimin para 10 ditësh? Në Preshevë shqiptarët dominonin. Ndërsa në Medvegjë dhe Bujanoc ata po shkojnë drejt asimilimit. Kur edhe këtu para 30 vjetësh ata ishin shumicë. .................... Pas 30vjetësh edhe në Preshevë do të humbet shumica. Sepse shqiptarët duke u ndjerë të diskriminuar po shkojnë në emigrim si dhe në Kosovë................ . E humbëm rastin dhe nuk e kapim dot më.

          1. R
           Referendum per arrestimin e koleres sali

           sa te kete saliun dhe ilirfloririn,kurtit,nuk ka ca i duhet perendimi.

           1. E
            Epirioti II

            Qe Albini eshte Saliu i Kosoves, dhe Saliun e solli ne pushtet UDB-ja kjo nuk ka diskutim. Cudia e madhe eshte se si ka mundesi qe Serbet arrijne te cojne agjentet e tyre deri ne karrigen e kryeministrit me votat e shqiptareve te Shqiperise dhe Kosoves !!!

            1. C
             Cunat e Tirones, JO maloket e cdo lloji

             O Ti anonimi percares qe shkruan gjithmone me anonimatin /Bardhyli nga Kosova/, mos ha kaq shume MUT cdo here me Komente idjote e filo Berisha e filo Kurti. Dhe akoma me shume mos ha MUT qe pergojon e shan Edi Ramen, qe i ve ne maje te K... te gjithe Lideret e deri sotem shqiptare kudo ndodhen. OK, mos ha me MUT e shkruan cfare te frymezon Berisha, Metaj, Kurti, Osmani e turmat e tyre trushpelare.

             1. T
              Tjetri

              Mire e ke vllaj... cunat e Tirones jane per kohen sot... vetem pederastat nderohen ne kte kohe, e nder ju ka me shumice....

             2. T
              TIRANA

              Kosova mbi gjithcka nuk ka nevoje per nje qeveri-Kone qe ti rrije poshte tavolines se Vucicit ashtu si rri i palosur me dysh Gallofi i Surrelit.

              1. T
               Tironsi apo TIRANA si e ka qef shoku

               Tirana haa je kokrra e gomarit apo kokrra e komunistit te foltore-nevojtore c'lidhje ka kryeministri Shqiperise me bolshevikun kurti apo me presidentin e Serbis Vuçiç apo koqevarçe vuqiqi vuqiqi vuqiqi haaa sa budalla je. Trimeria nuk tregohet ne internet si talibanet e Vetfundosjes por siç vepron Edi Rama nese koqevaret do ishin trima nuk do kishin qdndruar 100 vite ne thundren Serbe nese koqevaret do ishin trima nuk do nderhynte NATO nese Shqiptaret ne Shqiperi do ishin trima nuk do lejonin Enver Hoxhen ti poshteronte nese Shqiptaret do ishin trima nuk do lejonin komunistin dhendrin e Serbis kriminelin Sali Berrisha te prodhonte 1997 por pe shqiptaret jane trima interneti si ty jane katandisur bythlepires ndaje te jesh krenare per Edi Ramen o lepurush interneti ne demokraci duhet paqe bizedime ne lufte duhen trima kur nuk ka trima kerko paqe o lepurushi vogel

               1. T
                TIRANA

                Tironsi qe te paska djeg bytha e Rames, do a jo ti a sera jote, e keni detyrim te kuptoni se Serbia nuk ka pas kurre ne jete ndonje Ogic me te bindur se Edi Rama per ta mbajt aty poshte asaj tavolines se Open Ballkan. As ka patur kurre ndonje kryeminister shqiptar qe ti veje e ti rrije pas deres Vucicit ne Beograd per ta takuar, e kur? Fill pas ndeshjes futbollit Serbi-Shqiperi ku lojtaret shqiptare u nxorren nga fusha me shkelma nga te besuarit e Sander Vucicit, Vellackos se Rames. Plasini syte aty tek shalet e Vucicit se aty e keni ate, Ramushken.

                1. T
                 TIRANA me goditje

                 TIRANA qenke varri karrin te theme ujku Cerrikut jo jo se je me poshte qenke te rroni vete se mendja te paska fllluuuttturrruuarrrrr

              2. Z
               Zvx

               Atëhere mbetet që Kosova të heqë dorë nga sovraniteti mbi 4 komunat serbe në veri. Nuk ka zgjidhje tjetër. Po të isha si Kurti kështu do bënja.

               1. K
                Kosovë

                Po Shqiperia si i ka punet qe kur udhehiqet nha Meta, Berisha e Rama. Pyet popullin neper gomone tash e 30 vite. Dele popull, sa lehte eshte ti sundosh shqiptaret.

                1. K
                 Kosove haaaa katundari

                 Pse e njohin koqevaret fjalen gomone ? oooo ujku ti as shqip nuk di te shkruash nuk eshte per ty politika .ti ku e fute vehten tek delet apo te dashi i tredhur o karre me xhunga

                2. j
                 ja mbeshtes plotesisht Meros

                 Dhe Perendimi fiks per arsyen se Kosoves nuk i duhet nje hero anti-perendimor, e mba ate Hashim Thacion pas hekurave...apo keni gje si bindje budallallekun se e ka burgosur Sali Berisha?

                 1. A
                  Arjan

                  ESHTE CMENDUR MERUSHJA BASHKE ME STAFIN DREJTUES TE GAZETES TEMA .KESHTU ESHTE KUR TE TERHEQIN PREJ HUNDE FASHISTET SERBE ALBIN KURTI E PLASI BOMBEN NE BERLIN ESHKATERROJ PLANIN SERBO-RUSE DHE BASHKE ME TE POLITIKEN E MBRAPSHTE TE RAHMUTIT ME BALLKANIN E HAPUR.VENDOSJA E KRYEMINISTRIT SHQIPTAR NE ANEN E SERBISE VULOSI FUNDIN E TIJ SI NJE KRYEMINISTER QE DO VENDOSET NGA HISTORIJA MBAS ESAT PASHE TOPTANIT.PERSE MERO GELBAZA NUK FLET NE MBROJTJE TE POPULLSISE SHQIPTARE QE NDODHET NE TROJET E TIJA.PERSE KA FRIKE MERUSHJA TE THOTE TE VERTETEN SE POPULLSIA SERBE NE MITROVICE ESHTE POPULLSI E ARDHUR E VENDOSUR NE TOKAT E SHQIPTAREVE ME NJE QELLIM PER TE SHFRYTEZUAR PASURINE E SHQIPTAREVE MINERALET ARIN .KETA SERBE KOLONE JANE ZGJATIM TE RUSISE ESHTE GOZHDA E NASTRADINIT..PERSE MERUSHJA KA FRIKE TE CILESOJ PRESIDENTIN E SERBISE KRIMINEL LUFTE ESHTE ,ISH MINISTER SE MILLOSHEVICIT.ALBIN KURTI U THA TROC GAZETAREVE SWRBE NE BERLIN SE NUK KA KOMUNA SERBE POR KA KOMUNA ME SHUMICE SERBE ,NUK ESHTE NJELLOJ SI RAHMUTI QE DEKLAROJ SE E KUPTON SERBINE QE NUK DENON SULMIN RUSE MBI UKRAHINE.KESHTU ESHTE MERO GELBAZA KUR SHITESH PER 5 ASPRA KUR BASHKEPUNON ME GAZETARE SI BATON HAXHIU QE ESHTE NJE BASHKEPUNETOR I UDB NJE NJERI I VUCICIT.LODHEN KOT INJORANTET KOMENTUES QE BEJNE KRAHASIM TE SALI KERMES ME KRYEMINISTRIN E KOSOVES ALBIN KURTI .ESHTE NJE LOJE E NDYRE NGA GAZETARUCE MBESHTETES SE KUISLINGUT HASHIM THAQIT DHE BANDES SE TIJ KRIMINALE QE NE 20 VITE NE PUSHTET KANE VRARE AKTIVISTE GAZETARE NJEREZ TE PAFAJSHEM ,KANE RREMBYER PASURITE E SHQIPTAREVE TE KOSOVES DUKE U PASURUAR .

                  1. A
                   Arjan Cani

                   Ashtu shoku te lumte si shoku enver ne mbledhjen e 81 partive ne moske ja perplasi ne sy revizionistve dhe imperialistve .....interneti eshte i mire por kur nuk perdoret nga idiot si ty e humbet vleren .te roje partia dhe shoku sali me ne krye dupr trimin e perdhunuar sexualish ne burgun e nish qe beri ate qe askush nuk e beri bashimin kombetar

                  2. T
                   TemaTiku

                   Merushja nuk perton te marre penen e te zhgarravise perdite kunder Albin Kurtit e Vjosa Osmanit...ta kishte porosi nga Vucicka edhe jo kaq!!

                   Lini një Përgjigje