Dy “non grata”, dy standarde 

3 Nëntor 2022, 19:01Editorial Mero Baze


Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar njoftoi të enjten më 3 nëntor  vendimin për konfiskimin e pjesës më të madhe të pasurive të zotëruara nga  
Biznesmenit Ylli Ndroqi, njëherësh dhe pronar i dy kanaleve televizive, ju sekuestrua sot shumica e pasurive të tij, dhe kuotat e pjesshme në dy kanalet televizive, për shkak të asaj që Gjykata Speciale Antikorrupsion e konstatoi si mos justifikim pasurish. 
Gjykimi ndaj zotit Ndroqi nisi pasi ai u shpall person “a non grata” nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, nga Departamenti i thesarit. 
Nuk pati ndonjë kallëzim të ri ndaj tij as ndonjë fakt të ri që të niste hetimi.  
Në fakt nuk dua të gjykoj hetimin e tij por standardin e dyfisht që SPAK ka përdorur për Familjen Ndroqi dhe për Familjen Berisha.  
Familja Berisha është shpallur“a non grata” madje me përkufizim nga Sekretari i Shtetit si familje e përfshirë në korrupsion madhor duke përdorur pushtetin politik, plus akuzave të tjera për minim të demokracisë dhe shantazh ndaj sistemit të drejtësisë. 
Për familjen Ndroqi nisën menjëherë hetimet , u bën verifikime dhe u arrit në një përfundim që ai ende e konteston. 
Për Familjen Berisha jo vetëm që nuk ka nisur asnjë hetim formal, por gjykatat tona kanë frikë të japin dhe vendime që lidhen me Berishën apo njerëzit afër saj. Madje dhe vendimin për Salianjin e shtyjnë nga frika e tij. Nuk po flas për gjyqin e vulës që u bë legjendë. 
Nuk dua të numëroj së paku dhjet çështje të rënda penale që lidhen drejtpërdrejt me Sali Berishën, që kanë të bëjnë me vrasje personash që nga Remzi Hoxha e deri tek 21 janari, por së paku të bëjnë ndaj familjes së tij atë që bënë ndaj familjes Ndroqi. Djali i Sali Berishës njësoj si Ylli Ndroqi drejton në hije një kanal televiziv me të ardhura atë padeklaruara kurrë. Njësoj si drejton në hije Partinë Demokratike të babait vet. 
Përse SPAK nuk nis një hetim formal kryesisht ndaj familjes Berisha, të verifikoj pasuritë e tyre, legale dhe të lidhura me ta, vilat nga Lalzi në Rolling Hills, apartamentet në Tiranë dhe gjithçka tjetër. Ndoshta i nxjerr dhe të pastër dhe na mbush mendjen që me rrogën e babait kryeministër dhe mamit si foto modele biznesmenësh, kanë mundur të bëjnë ca pasuri. 
Por përkundër kësaj Arben Kraja ka thënë publikisht se nuk mund të nisin hetime pa denoncime , kur është pyetur për Berishën. 
Po ja që për Ylli Ndroqin i ka nisur pa denoncime por kryesisht pasi u shpall person “a non grata” .Të dy janë të dizajnuar me të njëjtin standard nga SHBA, para opinionin publik. Berisha e ka më të rend akuzën familjarisht pasi e ka nga Sekretari i Shtetit, dhe përfshin korrupsioni madhor, minimin e demokracisë dhe shantazhimin e sistemit të drejtësisë. Por ja që drejtësia jonë, për dy “non garta” ka dy standarte. Tjetër standard për familjen Ndroqi, tjetër për familjen Berisha. Njërin e heton gjykon dhe ndëshkon, tjetrin e shikon e  dëgjon dhe pastaj e adhuron. 
 

29 Komente

 1. B
  Bardhyli nga Kosova

  Histeria publike e shoqëruar edhe me thirrje për ndëshkim si në epokën e inkuizicionit ndikoi që babai i infermieres nga Peja t'i "kërkojë falje popullit shqiptar" për sjelljen e dënueshme të së bijës. Pse t'i kërkojë falje babai "popullit shqiptar" kur ai s'i ka bërë asgjë "popullit shqiptar" dhe vajza e tij është e moshës së rritur? Sepse kur të përfshinë dhe godet pamëshirshëm histeria e hipokritëve, njerëzit mbështeten për muri dhe nga pafuqia nuk kanë mundësi të reagojnë në mënyrë racionale. Nuk është faji i tyre. Është faji i atyre që pa i mandatuar askush bëhen gjykatës, prokurorë, hetues, kadilerë... Kur shërbimi sekret ushtarak i "Armatës Popullore të Jugosllavisë" më 3 shtator 1987 e pati inskenuar vrasjen e disa ushtarëve dhe për këtë qe akuzuar rekruti nga Kosova, Aziz Kelmendi, në Kosovë regjimi komunist pati nisur një fushatë histerike për "leçitjen e familjes Kelmendi". Në edicionet e lajmeve Radio Prishtina njoftonte se cilat familje e kanë leçitur familjen e Aziz Kelmendit. Numëroheshin me emra. Familje pas familjeje. Madje thuhej se kjo po bëhej "duke u bazuar në traditën shqiptare të leçitjes". Pastaj mediat propagandistike të Beogradit riprodhonin këtë lajm nga "bota ekzotike shqiptare". Sot histeria kolektive merr hov edhe më lehtë - përmes mediave sociale. Nën ortekun e mllefit të inskenuar duket se çdo gjë është e lejuar. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

  1. k
   kete kisha une.

   Po ky Bardhyli nga Kosova mos ka lajthitur apo eshte ndonje cope idiote qe s'ka pune e hedh gure ne pus? Nje gje e ka por me duket se eshte katran shpirt gjallese.

   1. V
    Vranakonti

    Bravo Mero. Shkrim me shume llogjik. Dy non grata dy standarte. Eshte shume e vertete se drejtesia paska shume frike. Na rruat ligji. Pra ligji nuk qenka i barabart per te gjithe sipas SPAK-ut dhe drejtesise ne pergjithesi.

    1. P
     Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

     Bardhyli eshte ZHURMUESI i saliut.

    2. F
     Falje per fjalorin

     Bardhyl diskuto per çka flitet. Ke marre udhezime te gabuara nga Foltore....nev.....

     1. I
      I ndershmi

      Vafsh në djall o shkërdhata nga Kosova që voton Sali Kriminelin. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e partisë të pederastëve PD. Poshtë tradhtarët dhe non gratat. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji, Populli i ndershëm shqiptar.

      1. D
       Dakord

       "I ndershmi" une jam pjese e popullit te ndershem shqiptar dmth firmos pa asnje shtese komentin tend.

     2. S
      Spak i kapur nga klani Meta Berrisha

      Ke 100% te drejte por kur ne SPAK vendoset ne postin drejtues nje vegel e nongrates rrezultati dihet .E filloje punen ne SPAK zoti Kraja dhe e mbaroje duke e mbrojtur nongraten e kreu deryren ky eyhte SPAK !

      1. E
       Enver Robelli baraz Bardhyli nga Kosova

       Të lumtë pena Enver Robelli, alias Bardhuli nga Kosova, që shkruan gjëra pa lidhje, pa kuptim për komentet e shkrimeve respektive. Je koqe e kandarit të Sali Berishes, Albin Kurtit, Ilir Metes, Vjosa Osmanit. Je Koqe, bole, jashteqitje e kombit shqiptar.

       1. m
        meli

        Po si e merrni mundimin e shkruani per nje debil qe duke marre pasaporte Shqipetare mendon se ndikon mendimi i tij ne jeten e perditeshme dhe politike ne kete vend!Idiot i lindur ose i bere rruges nen sundimin serb!Ndaj lereni ne delirin e tij se pasketaj dite te mira do i vijne.

        1. B
         Beli

         Nuk më ngjan të jetë Robelli prapa „Bardhylit”, sepse nuk është në nivelin e tij që të bëjë krahasime kodra pas bregut e që t’i përfundojë shkrimet me parulla partizane të kohës së baba Qemos, me grushtin në tëmth : VFLP! Linçimet, jo vetëm familjare, po edhe individuale, gjithsesi janë të papranueshme, mirëpo edhe reagimet kundër tyre duhen bërë me kulturë dhe jo me helm propagandistik.

        2. p
         pop olo

         Arben Kraja e ktheu SPAK ne zyre avokatie ne mbrojtje te Berishes dhe Metes. U deshen 30 vjet qe Shqiperia te bente reforme ne drejtesi dhe Krajes ju deshen vetem 3 vjet te pershurrte mbi te gjitha ato perpjekje dhe shpresen e shqiptareve per nje shtet te se drejtes. SPAK eshte deshtimi me spektakolar i Rames dhe i socialisteve pas atij te berjes se Metes president.

         1. S
          Shqiptari i Ilirisë

          O Bardhyl,o kurvë perverse,nuk ka vdekur "Opinion Ballkan",sepse Berlini nuk është gjë tjetër vetëm se një pjesë e "Opinion Ballkan ". Do shohësh o sërb muti, i fshehur pas emrit puro shqiptar,pas anonimatit dhe pas patriotizmit fals,se "Opinion Ballkani do vazhdojë ku Berlini do jetë vetëm njëri nga anekset e tij,i aktivizuar sot,për të detyruar të ulet në tavolinë Albin hajvan Kurtin,veprimeve dhe qëndrimeve të tij idiote i bëni Osama gjithë Ju mbeturinat kurva të UDBË-së. Yttt....vafsh në djall o Bardhyl,o mi i dalë nga gjirizet e Sërbisë!

          1. k
           kete kisha une.

           Mero, per ate problemin e "non grates" ju vazhdoni e flisni se s'ka per te degjuar njeri, por kisha nje vrejtje: vendosja e komenteve ne fund mbas gjithe atyre videove apo pornostareve, ja ul vleren serioze komentit. mund ta rregullosh me mire kete pune se ekonomia e tregut s'ka moral, as dinjitet, as respekt, por as dhe besim. Te gjitha jane ashtu si thote Hasan Zyka Kamberi nga Rakulla e madhe!

           1. q
            qytetar

            Eh Bardhyl Bardhyl ! Je nje ndyresire e paguar per mjegull.

            1. F
             Filip Meksi

             Te lumte ajo Mendje dhe ajo dore z.Mero Baze per kete SHkrim Brilant qe ke bere....Po nuk mund te kete drejtesi kur Arben Kraja Kryetar i SPAKUT,ka qene Drejtor ne Qeverine kur Ilir Meta -Metaj Spiuni ka qene Kryeminister...Ndaj SPAK-SPURDHJAKU ka dy Starndarte....Te shome SPAKUN mbasi te largohet keto dite Arben Horri.....

             1. P
              PRoShi

              Ky tip Kraja me kompani që i shpëtuan ndëshkimit të Vetingut e patën karrierën nga dy vasalët kur u bënë bashkë. Berisha-Meta-j nga viti 2009-2013 . Aty u konsoliduan në atë sistem si të pamposhturit. Natyrisht u treguan më finkë në deklarim pasurie dhe i shpëtuan papunësisë. Tani të presim që koha të bëjë të sajën, ti marrë me vete. Duhet durim . Saliu-Meta-j do ndëshkohen nga natyra. Mos prisni të njëjtin standard si me Ndroqët.

              1. i
               irroshi

               Kurti dëgjova që ishte në nënshkrimin e një Open Ballkan dje , ndërkohë ai nuk i bashkohej asaj? Si ka mundësi ? Paratë ja kërkon BE -së si shtet i Ballkanit, por të rreshtohet pas Shqipërisë në Open nuk do. Dyfytyrësi, Hipokrizi.

               1. D
                Deda

                Me sa di non grata është dhe tom doshi po me atë çfar bëhet???. apo standart i tretë?

                1. E
                 Emiljano

                 O mero kot mundohesh,sa te jene gjalle kerma plak,spiuni dhe i gjati nuk i gjen gje nga medemek drejtesia shqiptare.Jane si kembet e karrigeve vlla mbejne njeri tjetrin ne kembe harrojeni se do hetohen ndonjehere ne ket jete,do shtyhen gjerat pafundesisht sic e kane zakon te shtyhen ne albanistan dhe mbas ca kohesh harrohen.Nuk kane bole shqiptaret ti hetojne kta plehra

                 1. J
                  Juliano

                  Z. Mero, nuk i heqim as dhe një presje për atë ç’ka paraqet në të vërtetën e çështjrs. Hetimi duhet të fillojë nga Kraja, për krajën që, përse nuk hapi kurrë një proçes ndaj këtyre personazheve të larta të politikës, ku me sarajet e tyre, dhe ky vet si komshiu i këtyre sarajeve, qëndroi kaq indiferent. Duhet të hetohet me patjetër, në momentin e dorzimit të detyrës, pasi ai vetë nuk e mori përsipër atë akt të dorëheqjes, pjesë e karakterit të nderit deri diku. Ky u shpërblye nga taksat tona, për punën që duhej të kryente, por punën ai se kreu, u muar me disa ordinerë, me disa hajdutë xhepash, ku për turpin e institucionit, ku drejton kraja, morën neverinë popullore si kraj dhe si institucion. Dihet, që akoma plepa kanë mbetur nëpër gjykata, ku rrinë e fantazojnë se po plas sot, po plas nesër, për të ardhur në pushtet, emëruesi i këtyre mizave të kalit nëpër organet e drejtësisë. Nëse SPAK nuk do ta fillonte punën nga vetja, do mbetej në opinjonin që është krijuar, si prokurori shtrigash, ku gjuajnë aty ku paguajnë. Kraja, zagarnjori, zegjine e shum të tjerë, janë aksionerë me president firme Adriatik Llallën, ku i dhanë lirinë, nëpërmjet krajës duke mos e ndaluar ikjen në drejtim të paditur(ku vëndi dhe rehati) të italisë që dihen . Sot ekstradohen nga alaska, jo më Llalla nga italia, që vjen dhe në këmbë. Ky është standarti i punës krajës, hetim gjatë ditës, domino, bilardo në darkë me komshijtë e Lalëzit. Plera që lidhen organikisht nga mbartja e pisllëkut që i bashkon. Shpresojmë, me zgjedhjen e kreut të ri, të ndryshojë opinjonin kombëtar e ndërkombëtar, për ndëshkimin e barabartë, të gjithë atyreve, që thyejnë ligjin.

                  1. F
                   Franko

                   Mero, shkruan si te leverdis. Ka edhe te tjera "non grata", nga Amerika te cilet madje jane me te hershem se Saliu e Ndroqi. Edhe ata per korrupsion madhor jane perfshire ne korrupsion madhor, por ti nuk i permend. Edhe ti me dy standarte shkruan apo jo

                   1. T
                    Trotski

                    Te lumte pena Mero !!! I ke dhene Hakun Sali Kermes.Po na çudit mosveprimi i SPAK ndaj Sali Kermes dhe Familjes se Tij !!!! .A thue te jene Kapur nga Zagaret e NON GRATA-s ????

                    1. S
                     Salih

                     Z.Mero, ndonje gjè per banakingèt e shqiperise?!

                     1. .
                      ....

                      Sandri me Fevzon dhe Arditin mundet me e dit bre Salih ! BanaKing - TV Sandri Klan.

                     2. F
                      FCB

                      Po trap ngele o i zi , akoma se ke marre vesh qe Sali Berisha eshte i paprekshem ? E di pse ? Se ju blen nga nje cifte dhe i dergon per gjah ;)

                      1. a
                       arqile

                       Mero si gjithnje i kthjellte.Ishalla Drejtori i ri i spakut zbaton ne menyre te barabarte ligjin Ishalla perendia sjell njeriun e duhur ne spak per te bere drejtesi ne kete vend.

                       1. o
                        o fol e mba, o dhit e ha

                        Padite ti Mero Baze pra ate Sali Berishen per njeren nga ato dhjete "ceshtjet e renda penale" ose per te dhjeta se bashku! Drejtesine e ke te krasitur nga Yuri Kim

                        1. N
                         Nuk ka emer

                         Keta spakbythlepirsa duhet te shkojne ne burg bashke me saliun liken edhe edvinin dhe erjon zdromsin

                         Lini një Përgjigje