Bashkia e Vlorës kërkon rritjen e të gjitha taksave vendore, biznesi skeptik

20 Nëntor 2023, 21:51Ekonomia TEMA
Bashkia e Vlorës kërkon rritjen e të gjitha taksave vendore,

Bashkia e Vlorës, në kuadër të përgatitjes së buxhetit për vitin e ardhshëm, ka parashikuar dhe propozuar rritje të nivelit të të gjitha taksave vendore.

Kështu, sipas një drafti që i është bërë të ditur edhe biznesit në këtë qytet, taksat do të rriten në të gjitha llojet e shërbimit që ofron bashkia, që nga ajo e pastrimit, gjelbërimit e ndriçimit, taksa e ndërtimit dhe e infrastrukturës, taksat e shfrytëzimit të hapësirave publike, e plazheve, e deri te rritja e çmimit të ujit të pijshëm, si për familjarët ashtu edhe për bizneset.

Për kryetarin e bashkisë, rritja e taksave është një propozim që do të diskutohet, por që synon një shërbim më të mirë për të gjithë qytetarët vlonjatë.

Por këto propozime kanë ngjallur menjëherë reagimin e përfaqësuesve të biznesit dhe sektorit të turizmit, të cilët kanë kundërshtuar dhe kanë shprehur paqartësi për mënyrën se sa do ndikojnë këto taksa në përmirësimin e shërbimeve, pasi një pjesë e biznesit nuk paguan fare taksa dhe ato që paguajnë pritet të rëndohen më shumë.

Drafti pritet të diskutohet konkretisht me grupet e interesit, ndërsa mbledhja e radhës e këshillit bashkiak do të jetë testi nëse këto propozime do të miratohen apo jo.

7 Komente

 1. l
  lani

  pijani gjakun ketij populli .se vet populli e ka fajin qe nuk cohen me ju shkerdhy motren PS PD e gjith palaceve qe e borshatisen Shqiperine

  1. D
   DMK

   Jemi të pasur kemi rroga të majme e çmime të ulëta shumë të rriten taksat vetëm partia të na rrojë

  2. M
   Mondi Vlore

   Po çfare uji dhe taksa do ngresh moe bthq ! Ne nuk kemi uje, lahemi me kanaçe akoma dhe ti kerkon te ngresh çmimin e ujit! Per çfare sherbimesh dlet qw lagja ku banoj une ka dy vjet nje kanal i ujesjellsit dhe eshte akoma pa u sistemuar. Apo do flasim per ndriçimin, apo per hapesirat e gjelbra qe keni krijuar! Edhe 5 barishte qe ishin perpara bashkise i prete dhe hodhet betoniera. Ptuuuuu ju shoftr fara juaj e keqe qe po ja pini gjakun njerezve.

   1. M
    Mondi Vlore

    Po çfare uji dhe taksa do ngresh moe bthq ! Ne nuk kemi uje, lahemi me kanaçe akoma dhe ti kerkon te ngresh çmimin e ujit! Per çfare sherbimesh dlet qw lagja ku banoj une ka dy vjet nje kanal i ujesjellsit dhe eshte akoma pa u sistemuar. Apo do flasim per ndriçimin, apo per hapesirat e gjelbra qe keni krijuar! Edhe 5 barishte qe ishin perpara bashkise i prete dhe hodhet betoniera. Ptuuuuu ju shoftr fara juaj e keqe qe po ja pini gjakun njerezve.

    1. Q
     Qafa e Llogarase

     O Ermal ik shiko pak te " Bishti Kalldremit" ise ish - Eterniti,cfare getoje eshte bere,me plehra dhe makina te hedhura pa shtruar asgje,rugs cope ,cope , per drita nuk behet fjale,gjelberimin besoj ne 2035,hajde shtro rrugen dhe pastaj kerko,apo do besh cik me keq se ai I kollarisuri me corape, te kuqe qe ishte para teje

     1. s
      spata

      Degjoni o vlonjat dhe mos e harroni . Ato pordhe qe ju shiste Rama se do ta beje Vloren perlen e turizmit Mesdhetare do e paguani shtrenjte .

      1. I kapim nje e nga nje taksat do të rriten në të gjitha llojet e shërbimit që ofron bashkia, që nga ajo: e pastrimit - qyteti eshte zhul, komunalja ben tendera fallco dhe asgje sben, koshat vijne era qen, nuk pastrohen si duhet, dhe kur behen e bejne gjate dites jo nates gjelbërimit - ku? BETONI SHPK e ke gjithe vloren me keq se Durresi e Tirana e ndriçimit - qyteti ska dritat, ato qe jane, jane skandaloze, 90% spunojne, tenderat jane kot fiktive thjesht leket ke xhepi e aq, taksa e ndërtimit dhe e infrastrukturës, - ku infrastruktura, rruga per ne lungomare eshte skandaloze, kush ishte ai idiot qe dha idene me 1 korsi? aty duhen min 2 mos them 3. rruget cop cop, cmimet kan vajt per hajer ke ndertesat e te shitet 1500 euro m2 ne vlore se di dmth, ne vlore MAX 700 e ka teper. dhe ne leke jo EURO taksat e shfrytëzimit të hapësirave publike, e plazheve, - ketu sben shume sens, se duhen rregulluar te gjitha me siper ME TAKSAT aktuale jo te rritura, kur te jene te gijtha 100% TE SAKTE ateher, MUND te behet rritja e deri te rritja e çmimit të ujit të pijshëm, si për familjarët ashtu edhe për bizneset. - si mundet kjo e cila SBEN SENS, nuk kemi uje 24/7. kur ta beni kete gje atehere MUND ta rrisni, per sa kohe nuk eshte, me leket e vjedhura ti rregullojne te gjitha. taksa ujit rritet kur ke uje 24/7, dhe behen permiresime ne rrjet, investime etj etj mund ta rrisni po por gjithsesi e kemi thene, CDO POPULL MERITON QEVERINE QE KA, vlora ka 12893712 vjet me PS ta mbaj PS mire e fort e ta votojne prap se me keq do ju behet.

       Lini një Përgjigje