Durrësi si Dubai, Mohamed Alabbar iu përgjigjet dhe akuzave të Berishës dhe Metës: Hyni e kërkon për emrin tim

11 Gusht 2022, 19:43Ekonomia TEMA

Durrësi si Dubai, Mohamed Alabbar iu përgjigjet dhe akuzave të

Projekti për transformimin e portit të Durrësit nga një port mallrash, në një marinë për jahte, godina banimi dhe hotele është duke avancuar.

Mohamed Alabbar themelues dhe pronar i kompanisë EMAAR me qendër në Dubai në një intervistë me gazetarin e “Top Channel” Muhamed Veliu, thotë se puna do të nisë menjëherë pasi kontrata e këtij investimi me vlerë 2 miliardë dollarë të miratohet në parlament në Shtator.

Zoti Alabbar faleminderit për kohën tuaj për këtë intervistë në Top Channel. Prej njoftimit të parë të transformimit të pjesës ballore ujore të portit të Durrësit kanë kaluar gati 3 vjet.  Për çfarë e keni shfrytëzuar këtë kohë?

Një pyetje e mirë. Tre vjet për mua janë shumë në negocimin e një marrëveshje. Por më duhej të respektoja rregullat e Shqipërisë  ato të BE-s. Qeveria shqiptare ishte e prirur për këtë projekt me shumë transparencë të ndiqte të gjitha ligjet rregulluese të BE-s. Një kohë e gjatë dhe komplekse . Të jem i sinqertë me ju, goxha e vështirë por jam shumë I kënaqur që kjo tashmë ka përfunduar. Kam marrë përsipër disa risqe duke prodhuar disa projekte maketesh dhe kjo më jep mundësinë në nis punën brenda tre muajsh.

Kur do të nisë puna në terren për transformimin e portit të Durrësit?

Meqë gjatë këtyre tre viteve unë nuk e kisha një kontratë dhe nuk e kisha mundësinë çfarë të komunikoja me njerëzit. Tani kam çfarë t’u  them pasi kontrata ka shkuar në parlament për firmën finale. Shpresojmë të nisim punën pas tre muaj dhe banesat e para ku do të banojnë njerëzit të jenë gati pas dy vitesh. Për sa i përket portit marina dhe hoteleve unë dëshirojmë që ne të bëjmë përparim të shpejtë. Projekti më i afërt i joni që mund të shikoni është ai në Serbi. Shikoni se çfarë ne kemi bërë në 6 vite. Ky këtu do të jetë edhe më i shpejtë sa ai në Serbi falë vendndodhjes, detit në këtë projekt global jo vetëm për Shqipërinë. 

Ka patur raportime dhe komente në median shqiptare në lidhje me kompaninë “Eagle Hills Real Eastate Development” dhe Albanian Sea ports Development”. Këto dy kompani a janë pjesë e EMAAR Grup apo cfarë?

Kompania Eagle Hills natyrisht është e imja operon në fushën imobilare , është në Serbi dhe shumë vende. EMAAR ka në përbërje edhe këtë kompani ndërsa tjetra Sea Port është e qeverisë shqiptare dhe pronare e portit të Durrësit. Pra kemi të bëjmë në një mardhënie mes Eagle Hills dhe kompanisë qeveritare shqiptare. Ku kam parë këto komente pyetja e parë që duhet të bëhet se si unë mund t’ja kem shitur të tjerëve këtë projekt pa pasur një kontratë. Si mund të shesësh diçka që nuk  e ke.  Çfarë është thënë janë të pavërteta. Unë nuk shes asgjë dhe jam në këtë biznes prej 30 vitesh. Ju do të shikoni vetëm fytyrën time gjithë kohës. Unë nuk dëshiroj të shes asgjë apo qoftë edhe një pjesë pasi pëlqej të kontrolloj gjithçka që bëj.

Nëse sjell një partner zakonisht ne nuk shkojmë mirë sepse unë i tejkaloj shpenzimet për gjëra të bukura, për pemë, cilësinë e derës së shtëpisë tuaj e kështu shumë investitorë më thonë, jo jo nuk kemi pse shpenzojmë kështu. Ju lutem çfarë thuhet janë të gabuara.

Cfarë do tu thoshit atyre politikanëve të opozitës të cilët nuk kanë besim në këtë projekt e u thonë shqiptarëve, citoj “mos blini apartamente në këtë projekt”?

Njerëzit janë të lirë të thonë c'të duan, madje edhe ata të opozitës, por nuk dua të hyj në politikë.  Dua tu them njerëzve të kërkojnë me emrin tim në internet se cfarë kam bërë unë në jetën time. Të lexojmë lajmet rreth meje, këtij njeriu që vjen nga Lindja e Mesme se çfarë ai ka bërë këto 30 vite dhe pastaj të vendosin vetë. Nuk dua të mbroj vetën time. Di t'ju them se çfarë bëj e bëj mirë, e bëj me zemër. Ka gjëra speciale në jetë për të cila besoj se janë dhuratë nga Zoti. Le të thonë c'të duan. Janë të lirë. Në fund të ditës do të vinë e shikojnë atë që do bëjmë. Le t'u hipin makinës e të shkojnë të shikojnë çfarë kemi bërë në Serbi e pastaj të mendojnë nëse ia vlen të jesh pjesë e kësaj.

Flisni me pasion për atë që keni bërë në shkuarën, projektin në Serbi por çfarë është e veçantë me këtë projekt në Shqipëri?

Kur ne punojmë sikurse ju në punën tuaj ne përparojmë, avancojmë, ndryshojmë drejt më të mirës. Tani eksperienca jonë është shumë shumë më e mirë. Çfarë kemi bërë në Dubai është e jashtëzakonshme. Sikurse bëmë dicka unike në Serbi. Ne mësojmë. Bota ndryshon. Projektet avancojnë krahasuar me atë që kërkohej dy vite më parë. I thosha me parë kryeministrit tuaj se me këtë projekt dua të jem në konkurrencë me Monakon kurse sot kam ndryshuar mendjen tërësisht . Ajo që ne do të krijojmë në Durrës do të jetë një pjesë e përkryer bukurie. Jo apartamentet që ne do shesim. 

Ajo është pjesa me lehtë për ne. Por kur ju të dilni nga shtëpia duam që të keni pamje fantastike, të ecni përmes një bukurie duke dëgjuar muzikën më të mirë, të shikoni art të mrekullueshëm e rrethuar nga teknologjia më e avancuar.  Në këtë moshë që jam e dashuroj ta bëj këtë. Marina që do të ndërtojmë duhet të jetë ajo e të ardhme sepse nuk duhet të jetë për llojin e jahteve por për kushtet e atmosferën e jetesës. Ne duan nëse mbërrin njëherë në Durrës të mos largohesh më kurrë. Nëse do tja arrijë kësaj atëherë do të jetë festa e jetës time.

14 Komente

 1. L
  Linda me 3 burra dhe bebe artificiale ne pleqni!

  lol. Of course you’re an Angel/ pice of shit just like PM Edi shit Rahhmma dumb ass people like Albanians who vote this crack head/ corrupt brown ass muslim old men with no country or any morals not so ever

  1. :
   :)

   Ky eshte lajm i bukur per disa, mendoj. Sdo duhet me udhtu shume me ngren mut.

   1. I
    I Velaj

    C krahasim idiot I titullit nuk mund te merret Dubai si etalon i jeteses se njerzimit(gjeografikisht nxehtesi e pluhur ,per kohen ku jetojme)dhe durresi duhet te arrrije Dubain me nje fjale pluhur e nxehtesi e beton e tulla.FUCK IDIOT

    1. H
     Hajdarovski

     Te lejuan amerikanet ta zbatosh kete projekt? Kjo toke tani eshte e tyre. Vete Mero Baze e ka thene. Kushdo qe pretendon se jemi vend sovran le te lexoje aneksin e kushtetutes te vitit 2016. Nqs te lejojne ata ath po. Ne te kundert nje mut do besh.

     1. B
      Beni

      Nuk do saliu me Ilirin te behet ky projekt!duan te jetojne njerezit te ngujuar ne hasmeri dhe ne shpella

      1. Çekiçi

       Sala dhe Iliri janë matufosë Rama po e bënë Shqiperinë nga veriu në jug nji shtet moderrn Sala krimineli e ilir hajduti le te hajnë m...t sa te ju hahet Shqiperia po behet shtet moderrn

        1. S
         Synetlliu Sumëpërpjetë

         E more tapinë e portit z. DPP si pa gjë te keq. Portin me antik te Mesdheut! Ta fali princi I kurores Xhelato-Spiune Vin Llapa ! . Kujton se je me I mire se Hajdin Sejdia ... do hapesh ca gropa per llogari te Vinit Gangsterit me çorape te kuqe. Ore zeshkan vrarelije me tattoo lebrotike po kujt I plasi trapi se kush je ti mor zgjyre. Po shko dhe merr Triesten apo Marsejen po te qifsha eurot qe I dhe Edvinit. Shih more lope sesa mire kane dale arabet ne Shqiperi. Me keq do ta nxjerrim perhundesh. Edvinin e genjen mendja ( se ska) se mund te fale detin, portin, bregdetin ..se ja ka lene me tapi Kristaq xhelati ... o nëne nëne sa driteshkurter..

         1. A
          Askushi

          O TI LLAPISTI O IDJOT QE JU SOLLI SALI PLEHRA NE QYTET O IDJOT I SHKUND O TRAPI LALES KINA NONEN KU TA KESH E CTE PERMBAN PRAGU, KEMI NDERTIME NGA ITALIANI NE TIRAN IDJOT KU KAN QEN DHE MINISTRA YE SALIUT TEND , NE CDO VEND TE BOTES ARABIA KA NDERTUAR DHE KA PAS ZHVILLIM , O TRAPI LALES PO SALIU YT B..Q..DO I SHISTE SAZANIN NE VLOR ARABIS SAUDITE PASTAJ DO JA SHISTE TURKUT ,MESO INJORANT NJE ZHVILLIM I MIREQEN SJELL PUN , ZHVILLIM MIRQENIE , NE AMERIK IDJOT I SHKUND ARKITEKTI NORVEGJEZ KA BER MBREKULLI ME FIRMEN NORVEGJEZE, E NE SHUM VENDE TE BOTES , O LERJA NEN E BAB TE QET NE BOTEN E VDEKURVE QE ISHALLA TE MARIN ME VETE I HUMBT VARRI BIRIT TE KURVES SALI MILLOSHEVIC KARAXHICIT.

         2. T
          T

          Ore le ta bej ska gje te keqe. Puna esht si do kontrollonte korrupsioni qe do ket me kete project. Pastaj porti a do jepet me koncension per 99 vjet? Merrni jepni cdo gje,me aeroporte civile e ushtarake e me Porte,e pastaj thoni jemi vend sovran. NE do jemi nje konglomerat kolonish,ku shqiptaret do zevendesihen me afgan ,Iranian,Bangladesh as e pakistanez. Kjo do jete e ardhmja e PS dhe baza e votusve te ardhshem..Rama do ndrroj dhe emrin ne Hamid el mukhtar qe ti pershtatet votusve

          1. V
           Vranakonti

           Eshte nje projekt fantastik.Lume ai qe do rroje dhe do shikoj kete mbrekulli qe nuk eshte pare kurre ne historine e popullit shqipetar. Kjo do jete nje nga fitoret me te medha e me te bukur te qeverise Rama e cila po e çmend Salin dhe Ilir Meten.

           1. R
            Rama

            Ndersa ti more brekegrisur do e besh plazhin ne kënetë. Kenaqu qe te vjedhin dita dites. Se ne palase po e japin me 1800 leke m2, kur kushton 300 euro. Rama Zamirit, qe te jesh ne dijeni.

           2. D
            Drejt

            Fantastike! Me ne fund po futemi ne BE. Nje investim qe vjen nga nje vend: MONARKI ABSOLUTE.

            1. Z
             Zimi

             Ha mut ha, ha dhe mgopu dhe po pate takat me financat shko nje here ne Dubai dhe hapi syte...

            Lini një Përgjigje