Jorida Tabaku: Të shkrihet Bordi i Transparencës dhe Ushqimeve, po vjedhin nga xhepat e qytetarëve

26 Maj 2023, 11:04Ekonomia TEMA

Jorida Tabaku: Të shkrihet Bordi i Transparencës dhe Ushqimeve, po

Nënkryetarja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka akuzuar qeverinë se nuk po zbaton vendimin e Gjykatës Kushtetuese për shkrirjen e Bordit të Transparencës dhe atij të Ushqimeve.

Tabaku shprehet se dy bordet po dëmtojnë qytetarët, ndërsa dëmi përllogaritet deri në 600 milionë euro.

“Qeveria duhet të zbatojë vendimet e Gjykates Kushtetuese!

Gjykata kushtetuese ka vendosur që Bordi i Ushqimeve dhe Bordi i Karburanteve perveçse antikushtetuese i kanë kryer funksionet e tyre në kohë!

Në shkelje të plotë të konkurencës, me një rast të pashembullt në botë, bizneset e mëdha u ulën në tryezë me qeverinë e përcaktuan çmimet në dëm të xhepit të qytetarëve! Nga kjo shkelje e kushtetutës të paktën 600 mln Euro u paguan shtesë nga qytetarët në arkën e bizneseve që uleshin në tavolinë për të vendosur çmimin”, thotë ajo.

Ajo deklaron se situata nuk është më emergjente ndaj ekzistenca e dy bordeve dëmton xhepat e qytetarëve, duke shtuar se detyra e tyre ka përfunduar.

“Bordi i Ushqimeve ndonëse ligjërisht ende i pashkrirë de facto nuk po mblidhet më. Ndërkohë që Bordi i Karburanteve vazhdon avazin e vjetër duke vendosur çmime në kurriz të shqiptarëve për naftën.

E gjitha kjo kur ka një vendim të GJK që flet qartë, kur jemi përballë një situate që nuk është më emergjente dhe kur çmimet e naftës dhe gazit në tregun ndërkombëtar janë stabilizuar!

Vendimi i GJK është i qartë dhe në mbrojtje të xhepave të shqitparëve që paguajnë më shtrenjtë naftën prandaj nuk ka asnjë arsye logjike dhe ligjore që bordi oligarkëve të jetë në fuqi. I takon qeverisë që të veprojë, por e kuptoj dhe hezitimin e saj pasi është ortake në çmimet e larta që vendos bordi. Prandaj i bëj thirrje dhe parlamentit që të mblidhet për të kërkuar pezullimin e aktivitetit të këtij bordi”, shton Tabaku.

Nënkryetarja e PD nënvizon se Kuvendi duhet të shqyrtojë veprimtarinë e bordeve dhe të marrë një vendim në të mirë të qytetarëve.

4 Komente

 1. k
  kik

  Shko rreg Pd tij se merret qeveria me popullin

  1. O
   Odi

   Ik moj shtremse,gjobvenese mashtruese. S'ke lene gje pa bere kur ishe nenkryetare e Bashkise ,te kishte lene dore te lire Luli dhe e braktiset. Skuthe,u fshehe gjate fushates, te paguan kundershtaret brenda sojit.

   1. E
    Emigranti

    Kjo eshte e paguar nga bossat që të flase,se nje vile e mori ne Lalz dhe i duhet nje ne jug. Kjo duhet te zhduket nga PD _ ja……

    1. A
     Avniu

     Hipokrite! Delenxhie! Shurruthull!

     Lini një Përgjigje