Nis nga 7% për mësuesit në 98% për deputetët, ja se sa rriten pagat për çdo kategori

25 Maj 2023, 16:32Ekonomia TEMA

Nis nga 7% për mësuesit në 98% për deputetët, ja se sa

Reforma e pagave e nisur nga qeveria duket se fillimisht do të japë efektin më të madh tek paga e funksionarëve të lartë dhe më pas në kategoritë e tjera të punonjësve publikë.

Me ndryshimet e fundit që iu bënë ligjit të pagave, deputetët përfituan rritjen më të madhe me 98%, ndërsa pas tyre vijnë ministrat me 82%. 

Rritje me 72% pësoi edhe kryeministri, ndërsa presidenti me 65%. Edhe për punonjësit e tjerë të administratës fillon një rritje e përgjithshme nga 10 – 35 mijë lekë.

Ndërkohë për vitin 2022 ka vetëm një rritje page prej 7% për mjekët e përgjithshëm, infermierët, mësuesit dhe punonjësit e sigurisë ku përfshihen policët, punonjësit e gardës , zjarrfikësit dhe forcat e armatosura.

Në polici për inspektorët e parë kjo rritje në vlerë përkthehet vetëm në 3300 lekë. E njëjta gjë vlen edhe për punonjësit e tjerë në fushën e sigurisë.

Ndërsa për mësuesit rritja në vlerë përkthehet në 3584 lekë për mësuesit e shkollës 9-vjeçare, 3843 për mësuesit e shkollave të mesme dhe deri në 5800 për drejtuesit.

Tek mjekët, përjashtim bënë për mjekët specializantë me 50 mijë lekë më shumë, ndërsa për mjekët e familjes u bë një rritje me 15 mijë lekë që filloi nga prilli.

Por, reforma e pagave sapo ka nisur. Në paketën e saj ambicioze prej 38 miliardë lekësh qeveria premton se deri do t’i dyfishojë pagat për sektorë.

Tek rritja e përgjithshme, mësuesit në shkollat 9 vjeçare do të kenë një pagë 95 550 lekë, mësuesit në shkollat e mesme do kenë një pagë 106 800 lekë. Mjekët e përgjithshëm do të shkojnë në 131,672 lekë punonjësit e sigurisë në 97 500 lekë dhe infermierët do të shkojnë në 87 118 lekë, sipas premtimeve të qeverisë.

Sa i përket pensionistëve, qeveria ka premtuar vetëm indeksimin në tetor dhe nuk ka parashikuar më bonus

Reforma e pagave e nisur nga qeveria duket se fillimisht do të japë efektin më të madh tek paga e funksionarëve të lartë dhe më pas në kategoritë e tjera të punonjësve publikë.

Me ndryshimet e fundit që iu bënë ligjit të pagave, deputetët përfituan rritjen më të madhe me 98%, ndërsa pas tyre vijnë ministrat me 82%. Rritje me 72% pësoi edhe kryeministri, ndërsa Presidenti me 65%. Edhe për punonjësit e tjerë të administratës fillon një rritje e përgjithshme nga 10 – 35 mijë lekë.

Ndërkohë për vitin 2022 ka vetëm një rritje page prej 7% për mjekët e përgjithshëm, infermierët, mësuesit dhe punonjësit e sigurisë ku përfshihen policët, punonjësit e gardës , zjarrfikësit dhe forcat e armatosura.

Në polici për inspektorët e parë kjo rritje në vlerë përkthehet vetëm në 3300 lekë. E njëjta gjë vlen edhe për punonjësit e tjerë në fushën e sigurisë.

Ndërsa për mësuesit rritja në vlerë përkthehet në 3584 lekë për mësuesit e shkollës 9-vjeçare, 3843 për mësuesit e shkollave të mesme dhe deri në 5800 për drejtuesit.

Tek mjekët, përjashtim bënë për mjekët specializantë me 50 mijë lekë më shumë, ndërsa për mjekët e familjes u bë një rritje me 15 mijë lekë që filloi nga prilli.

Por, reforma e pagave sapo ka nisur. Në paketën e saj ambicioze prej 38 miliardë lekësh qeveria premton se deri do t’i dyfishojë pagat për sektorë.

Tek rritja e përgjithshme, mësuesit në shkollat 9 vjeçare do të kenë një pagë 95 550 lekë, mësuesit në shkollat e mesme do kenë një pagë 106 800 lekë. Mjekët e përgjithshëm do të shkojnë në 131,672 lekë punonjësit e sigurisë në 97 500 lekë dhe infermierët do të shkojnë në 87 118 lekë, sipas premtimeve të qeverisë.

Sa i përket pensionistëve, qeveria ka premtuar vetëm indeksimin në tetor dhe nuk ka parashikuar më bonuse.

TCH

40 Komente

 1. V
  Vasil Laci

  Ju shkerdhefsha ropt ne kryeminister, minister dhe deputet ku ti ken, qe tallen me ket popull. Pensionisti shkret ca heq me mbyll mujin.

  1. T
   Turp turp turp

   Kjo bëhet edhe për të mbuluar vjedhjet që bën të gjith pushtetaret... Kjo lloje rritje kaqe marramence për deputet, ështe e pa pranushme... Se pse shumica e deputetve nuke japin as një lloje kontributi, për popullin Shqiptare, veq e vjedhin dhe e grabisin, dhe shume prej tyre nuke dine as të shkruane, dhe të lexone ler më që të ndimone popullin dhe palamentin Shqiptare.. turp turp turp..

   1. k
    kacidhja

    QEVERI HAJDUTESH. SI MUND TE LESH SHTRESEN ME VUNERABLE(PENSIONISTET) PA TRAJTIM.TURP PER QEVERINE DHE DY HERE TURP PER PENSIONISTET QE E MBAJNE NE PUSHTET KETE QEVERI. DUKE E VOTUAR. GJENI NJE ALTERNATIV TJETER POR JO EKSTREMIN E DJATHTE edi rama.

    1. F
     Fisniku i Freskut

     Po kujt t'ia japim voten o kacidhe? Kryekriminelit dhe kryehajdutit Sali Berisha, qe e ka shkaterruar Shqiperine sipas direktivave te Miloshevichit dhe Putinit. Ed Ramsi prandaj e mban ate ne Kuvendin e Shqiperise e ta kete si tabele qitjeje dhe ai te beje si te doje. Shqiperia eshte e mallkuar

      1. i
       ilirian

       Që të vini ju prandaj të ikim ... plerë

      2. m
       mirel

       Po pse qenke i detyruar tja japesh voten nje hajduti tjeter? Mos jep vote, po shko dil atje e voto kunder kesaj vjedhjeje te pafytyre Protesto, mos bej rregullatorin e Rilindjes ketu Merr pergjegjesi si qytetar dhe shko kerko te drejten Shko kerkoje

       1. B
        BC

        mos harro edhe te Kim Jong Un-it dhe Tek Et Im-it. hajde fresk hajde

      3. xhemal

       Puna e "mrekullushme" e presidenti,qeverise,deputeteve ne interes te qytetareve shqipetare duhej shperblyer...ju "lumte" keni bere nje figure m...i qe nga presidenti qe e dekretoi me urgjence

       1. S
        Sorry

        Po vijne zgjedhjet prap, o njerez, o pensioniste, shkoni rrini ne radhe per te votuar...

        1. V
         Vaj vatani e mjer mileti

         Shume Mire e ke ti, por per ke te votosh u kthyem ne monizëm, nuk ka alternative tjeter

        2. xhemal

         Sot eshte dita e m..t ,, festojne presidenti,kryeministri,qeveritaret,deputetet,prokuroret e gjykatesit..KASTA..le ta kujtojme gjithmone si dita eTURPIT

         1. B
          Bobi

          Hajde gjeverri qe kemi, do dyfishojme rrogat tha kryeministridhe e mbajti premtimin ja rriti deputeteve ministrave dhe vetes se tija. Po si ste vjen pak keqe per shtresem me vunerabele o palaco kryeminister, pensjoniste te pa afteve, femijet me nje prinde, fukarenjeve ekstrem qe u jep 3500 leke ne muaje. Nga kjo shtrese duhet te fillojn rritja.

          1. M
           Mona me Hale per Maqok

           Ne Shqiperi nuk ka Deputete por Seksere,Hajduta e Spiuna …te 150 njeri me moterqire se tjetri …Rama e ka mire se gjeti Grua me vrime te shpuar por Me xhep plot gjoja…si mund te zhvasin Kombin e shkrete,tipa Berisha e Tritan preshi e Mehdiu,Dule Jevgu qe kane 30 vite Deputete…Parlaqynef ,,ju befshin kancer e neper spitale te vdisni o pushta..Pensionistet me dhimbsen Po jane ata qe votojne Hajdutet keshtu qe vete e kane fajin.

           1. A
            Artan

            Pensionisteve edhe me thelle pak e kane ! Kush po e mban ne pushtet Edi Ramen ??? Jane pikerisht pensionistet dhe ata qe punojne ne sektorin shteteror qe i japin voten qeverise dhe tani qurraviten per rrogat dhe pensionet qesharake . Edi Rama ka 13 vite qe po ua ben te qarte Shqiptareve qe ai eshte ne pushtet prej oligarkeve , per oligarket, kush nuk e kupton le ta votoje.

            1. M
             Mezi e shtyjne po stoike

             E ke gabim! Ne pushtet e mbajne niperit e mbesat patronazhiste te pensionisteve qe kane zene vend ne administraten deficente!

             1. A
              Avniu

              Po ti ke ndonje pensionist qe voton per Pd ose nuk voton fare. Per duhet te votojne ne pergjithesi pensionistet? Per Saliun? Po ata deputetet e Pd e meritonin kete te mire qe ju beri Rama? Ti qenke nje rrote gomari!

             2. q
              qeveria e zhytur ne llumin e deshtimit

              Kurre ne keto 10 vite kjo qeveri Rama nuk ka artikuluar togfjaleshin "Rritje pagash per Buxhetoret" ! Mjeket, arsimtaret dhe administrata...kaq, a thua se vetem keta punojne ne kete shtet e marrin rroge prej tij!

              1. M
               Meti

               Deri u shkerdhefte robt e shpise pensionisteve qe votojne ket shkerdhat parti te ed rames qi ja fut. Hajni e pa pame. Me i dhan superhajnise Ben Ahmeti pag 2 fish. Kjo o kulmi. Çojini o pensionist rrezoni qeverine e hajnise. Ju shpelofte mortja.

               1. M
                Meti

                Deri u shkerdhefte robt e shpise pensionisteve qe votojne ket shkerdhat parti te ed rames qi ja fut. Hajni e pa pame. Me i dhan superhajnise Ben Ahmeti pag 2 fish. Kjo o kulmi. Çojini o pensionist rrezoni qeverine e hajnise. Ju shpelofte mortja.

                1. D
                 Demokracia

                 Qeveri hajdutesh! Nuk i rruhet fare per ata qe kane kontribuar gjithe jeten. Me kete rritje qe bete per vete e treguat se sju rruhet fare per popullin. Po mire o hajduta, po ca do mund te blejne pensionistet? Si do e shtyjne muajin? Gjerat tani do shtrenjtohen akoma me teper per kete shtrese o derrezinj. Nuk kam fjale. Jeni vemje

                 1. D
                  Djdjdej

                  Ilace i befshin ne 100 breza maskarenj qe i pine gjakun ketij populli..

                  1. G
                   Genti

                   Vetes pushtetarët ja dyfishuan pagat ndërsa pesionistëve vetëm indeksim. Nëse kjo rritje gati dyfish e pagave të pushtetatëve do miratohet atëherë mirë tu bëhet atyre që si dele jua dhanë votën hajdurëve. Herën tjetër tu bëjnë mutin në kuti këtyre politanëve qelbësira.

                   1. T
                    Timoni

                    Mos qani se ç'bën Rama me shokë, por ikni sa s'eshte vonë, mos rrini me aty, jeni të pashpresë.

                    1. D
                     Dtritan

                     Home Edi Rame,ca je du ke bo,e dhjeve fare me duket

                     1. L
                      Lutësi

                      Aaaaaman, lereni ngritjen e rrogave, se mire i kemi dhe pensionet gjithashtu, po shikoni ata juristet, policine gjyqesore, hetuesit, prokuroret, gjyqyqaret, se keta jane per tu qare hallin, dhepytetet e pallamentit, amaaaaan-derman pulitikcanet te kemi mire dhe dhrejtesine... e jemi te ngopur, sa s'ka më ku te vejë! Faleminderit per lutjen time!

                      1. E
                       ED.

                       Me ju thon VDEKSHI ju bojm ner se maroni pun shpejt... U DJEGSHI PËR SË GJALLMI ISHALLA,JU DALT SHPIRTI SA ME MË SHUM VUJTJE E PO KA ZOT NOLT JU A DHONTË JUVE ATY KU JU DHEM MË SHUMË.. SI PS ashu ene PD LSI e çdo komë hajdute që ka shkel në atë sallë. U shofshi e mos e gdhivshi për nesër..

                       1. E
                        ED.

                        Me ju thon VDEKSHI ju bojm ner se maroni pun shpejt... U DJEGSHI PËR SË GJALLMI ISHALLA,JU DALT SHPIRTI SA ME MË SHUM VUJTJE E PO KA ZOT NOLT JU A DHONTË JUVE ATY KU JU DHEM MË SHUMË.. SI PS ashu ene PD LSI e çdo komë hajdute që ka shkel në atë sallë. U shofshi e mos e gdhivshi për nesër..

                        1. E
                         ED

                         Me ju thon VDEKSHI ju bojm ner se maroni pun shpejt... U DJEGSHI PËR SË GJALLMI ISHALLA,JU DALT SHPIRTI SA ME MË SHUM VUJTJE E PO KA ZOT NOLT JU A DHONTË JUVE ATY KU JU DHEM MË SHUMË.. SI PS ashu ene PD LSI e çdo komë hajdute që ka shkel në atë sallë. U shofshi e mos e gdhivshi për nesër..

                         1. A
                          Astrit

                          Mos u ngopshi kurre..

                          1. A
                           ATDHEU

                           Parrulla PENSIONISTET NE LITAR po vihet ne zbatim nga EDI RAMA dhe e mbeshtet SALIU.

                           1. S
                            Shqiptari i fundit.

                            Me rritjen qe u premtua perpara zgjedhjeve, nuk e kishim ditur qe e kishin fjalen per vehte, president, kryeminister, ministra dhe... politikane e deputete te majte e te djathte. Jazek ju qofte. I kini lene pensionistet qe punuan me nder nje jete te tere ne pagesa urie . Si thoni tu urojme pune te mbare? Po pse a dine te bejne ndonje pune per popullin keta ?

                            1. xhemal

                             Nje dhurate per saliun,si deputet i sakrifices i mundit e djerses per ta zhuritur shqiperine e per luften e madhe qe po' ben kundra amerikes...cfare poshtersie..!!!!!!

                             1. M
                              Mentori

                              Ram, tregove pabesin që shumë ta përmëndin di karakter. Po mir jua bëre, sapo more votat, ndryshove kurs komplet. Paske qen burr llafesh edhe pse hiqesh sikur nuk i don. Nuk ka më turp të botës, të ngresh rrogat e depudetëve, për t’ju dhënë dieta për të fjetur ne kurvat nëpër hotele, tu japësh naftë se duan të bëjnë pushime e bonuse të tjera, dhe rritja shkon deri në 70%, ai ke trutë, apo je në gramat e fundit të xhvatjes. Ke te drejtë se deri në 2025 këta lloj robsh, thua ti që kanë harruar, para zgjedhjeve jepi noj 50 mileksh, dhe shtyre dhe katër vjet të tjera. E ke dhjerë që u dhjevsh me gjithë ne që të besuam.

                              1. N
                               Nik

                               Pas votimeve deputetet u rrisin rrogat vetes! Profesor Tarifa dhe juristi i shquar Xhezair Zaganjori e kane shtielluar qarte qe ky eshte nje konflikt i hapur interesi! Po ku ka gjykate kushtetuse tani Shiperia!? Dhe flasim per nje shtet gjoja social. Me keto çperpjestime katastrofike te pagave maksimale shteterore me ato minimale dhe te pensioneve ja kemi kaluar planetit! Ky eshte kapitalizmi me i eger ne bote i ngritur nga “socialistet” tane! Mashtrues te pa skrrupullt!! Perfshire dhe Ramen, Sali Pyken dhe Ilir Cfurkun. Rama eshte dhe hipokrit i madh, ai i ka deputetet e vet ne rresht, komplet nen kontroll sepse vete i ka emeruar. Ne se Rama s’donte ajo nuk behej. Dhe tani do te duket qe ja e bene deputetet, jo qeverria! Dhe pasi kerkuan votat!!! Dhe dilni o njeres radhen tjeter dhe votoni prape keta hajdute!!!!

                               1. K
                                Kristi

                                Turp...dhe shfrytezim.., Keta politikane jane te tere sharlatane.. Perse duhen 140 deputete... Do ishin mjaft 80 app 70. Amerike ka 100 senatore...dy cdo shtet .. Cduhet here...? Pergjigjuni

                                1. d
                                 diana

                                 Dinakri e Rames, sepse po ta bente para votimeve kete rritje te jashtzakonshme pagash per xhepin vet e kastes se tij e dinte se si do t`i binte vlera tij.Cinizmi i tij eshte shume i lig ndaj mijra pensionisteve qe kane dhene kontribut te madh per kete vend.Jeta do ta tregoje.

                                 1. t
                                  tetovari2

                                  Kur e pyetën kryeministrin japonez për sekretin e zhvillimit të japonisë ai u përgjigj: MËSUESIT I DHAMË RROGËN E MINISTRIT,IMUNITETIN E DIPLOMATIT DHE RESPEKTIN E PERSNDORIT!

                                  1. P
                                   Pu pu pu

                                   Rrit pagat e deputeteve, qeveriu se po pati nevoje per mjeke i hyp avionit! Populli ne Sharre e Tufine! Pse pensionisteve indeksimi ne Tetor kur eshte bere perhere ne Prill apo te rrallohenca nga vapa e veres???

                                   1. B
                                    BC

                                    Sa i përket pensionistëve, qeveria ka premtuar vetëm indeksimin në tetor dhe nuk ka parashikuar më bonuse. Indeksimi eshte detyrim ligjor dhe smund te jete premtim. qeveria eshte e detyruar te indeksoje te gjitha pagat e punonjesve shtetorore cdo vit dhe kjo behet ne menjehere sapo instati i famshem nxjerr perqindjen e humbjes se fuqise blerese te lekut per vitin qe kaloi dhe si rrjedhim ne ate perqindje qeveria eshte e detyruar te indeksoje te gjitha pagat duke filluar nga me e larta deri te me e ulta. per fat te keq edhe sb e ka luajtur kete loje duke e konsideruar indeksimin e pagave si premtim i mbajtur per rritjen e pagave, ramsisi dhe sb jane vellezer siamese ne shume raste si edhe taksa e qarkullimit te merret paraprakisht mbi karburantet.

                                    Lini një Përgjigje