Leka Zogu kërkon pronat në Mat: Pasardhësi i mbretit Ahmet Zogu kërkon tokat e sekuestruara në 1945

9 Qershor 2023, 20:00Ekonomia TEMA

Leka Zogu kërkon pronat në Mat: Pasardhësi i mbretit Ahmet Zogu

Stokut të dosjeve nuk i ka shpëtuar edhe princ Leka, i cili ka nisur betejën dhe kërkon kompensimin për tokat e gjyshit, Ahmet Zogut

Duke i kujtuar trupës së Apelit se në 2012 gjykata e njohu si trashëgimlënësin e Leka Zogut, princ Leka  këmbëngul shfuqizimin e një vendim i agjensisë së Dibrës për tokat në Mat, aty ku lindi paraardhësi i tij Ahmet Zogu.

Familja mbretërore thuhet në padi e princ Leka 2 ka nisur procedurat ligjore për njohjen , kthimin dhe kompensimin e pronave.

Ajo ç’ka kërkohet  janë sipërfaqe me toka që aktualisht rezultojnë se i përkasin shtetit  në fshatrat Zenisht, Rukaj, Rremull, Urakë dhe në qytetin e Burrelit.

Duke skicuar kufijtë për secilën nga parcelat në zonat e mësipërme, paditësi thotë se zyra rajonale e kthimit dhe kompensimit të pronave nuk e ka njohur si subjekt të shpronësuar. Por paditësi Leka 2 Zogu i theksohet  gjykatës më tej është trashëgimtar ligjor i radhës së parë të të ndjerit Leka 1 Zogu dhe Suzanës dhe ndaj njohja dhe kompensimi i tyre duhet ti kalojë gjysësisht 41-vjeçarit.

Bëhet fjalë jo vetëm për toka bujqësore por edhe pyje si dhe troje në katër fshatra dhe në qytetin  Burrelit , që i përkasin si njësi administrative Matit.

Në 1945 komiteti ekzekutiv urdhëroi konfiskimin e pasurive të Ahmet Zogut të Parë dhe  midis të cilave edhe tokat kaluan në përdorim nga shteti. Më herët princ Leka fitoi në gjykatën e Lartë një tjetër pronë të gjyshit , vilën mbretërore të Shirokës, në Shkodër.(TCH)

17 Komente

 1. n
  nga koha zogut deri 2035

  Jepni nje m.....mos harroni edhe nga nje atyre qe duan ta bejne qe ne shqiperi te vrasin njeri tjetrin, pasi duan ta bejne më rrumpall me gjak siç eshte bere vendi yne !

  1. B
   Bukurie

   Ne qofte se ka ardhur floriri ne shqiperi duhet ti marre tokat ne te kunderten jep i nje m..t jam dakord me ty.

  2. A
   Asd

   Se pari, sill floririn qe vodhi gjyshi spurdhjak...

   1. K
    Katnari

    Hallall plaku ti marresh, po i ka lon me letra gjyshi jot. Ama juve pronaret e tokave, duhet ti boni nje bust te madh ENVER HOXHES, se vertet ja u sekuestroi pronat, por dokumentet ja u ruajti ne arkiven e shtetit dhe nuk grisi asnje leter, kurse me ardhjen e pushtuesve mbas 92, u ben katrahure arkivat e dokumentet

    1. Z
     Zogu i zi

     Bastard si gjyshi i tij, mbasi vodhi thesarin e shtetit la popullin e tij ne meshire te fatit, tani cohet nipi pa pike turpi dhe kerkon pronat. Kthe ato florinj qe more dhe pastaj te flasim per pronat e mbretjt. Teveqel.

     1. kujdes!

      Të beje analizat e ADN-se se ai eshte femije i adaptuar kur kaloi ne Greqi Ahmeti Zagolli, se djali tre ditesh i vdiq ne kufi.

      1. D
       Drejtesia

       E ku i gjeti Leka zogu keto toka e prona? Cfare po behet more aman ne shqiperi,ne vend qe ti marrin deri ne centin e fundit nje tradhetari dhe krimineli te shqiperise,por i japin! Mblidhni mendjen o milet,ngrihuni dhe nxirrini jasht trojeve keta gjakpires,te pangopur,ku je o Enver ngrihu nga varri dhe terhiqi zvarre keto pushta,se vetem me ty nuk guxonin te hapnin gojen jo me te shkelnin ne shqiperi....te dhjefsha demokracine,me mire do pranoja te jetoja ne diktature nqse ju e quani te tille drejtimin e shtetit shqiptar nga burra si Enveri! U shofshit me soj e sorollop dhe mos u ngopshit kurre o grykes te qelbur!

       1. M
        Mati

        Do marri Noc Rrokun. Sidoqofte foto eshte ne ulez. Apo varja, o burra lajme

        1. X
         Xhulio

         O shkërdhat shtet. Zogu pasi na vodhi pasurinë kombëtare, vjen stërnipi i vet shpallur mbret, si donkishoti, dhe kërkon pronat e stërgjyshit. Nuk ka faj ky, fajin e ka ky shtet, ku nuk i ka vënë sanksione kësa fëlliqësie familjeje, ku ti sekuestrohen pasuritë në vlerat që ky hajdut i rrëmbeu popullit të tij. Ky shtet në kundlshtim me historinë si tradhtar, i bëhen përmendore dhe kthim pronash, kuptohet që korrupsioni drejton gishtin tek kryetari i bashkis, ku shum salltanete po i krijojnë këtij pinjolli princ, qesharak, pa shkollë dhe dinjitet, ku mbledh pronat e stërgjyshit hajdut. Shtet leshi, ku nëse kësaj familjeje, ju jipen pronat pa saksione të atyre vlerave që vodhën, tregon se shteti është më hajdut se vet mbreti. Po e gjitha kjo, bie mbi kurrizin e popullit, ku ka akoma pronarë, që ju bashkuan luftës që mbreti mutit iku, dhe ku luftuan deri në çlirimin e vëndit, dhe sot janë nëpër gjyqe, sepse akoma s’kanë marë pronat e tyre. Vjen një karagjoz,i vet shpallur princ, sikur nuk ka ndodhur asgjë me historinë, dhe kërkon pronat e hajdutit mbret. Pthu, shtet leshi, ku jeni korruptuar të gjithë.

         1. d
          demo

          Une dy fjale shkrova:Te vetat i ka. Edhe per kete u be hataja,u fshi komenti.! S`ke faj o Mero!Kam faj une qe degjova Hasanin erdha ne protesten tende,kur te nxorri Saliu nga Ndertesa me gjithe gazete.

          1. N
           Nuk u ngooen me prona keta hajdutet e florirt

           25 komente thuhet,e jane as gjysma e komenti im nuk cfaqet me sa duket ju vjen keq per maloket e saliut qe pushtuan tokat anembane.

           1. M
            Matjani patriot

            Nipi i tradhtarit të kombit, tani kërkon pasurin dhe lavdin e gjyshit satrap. Paturpësia e kësaj familje zogolliane nuk ka fund. Nëse kërkon pronat e gjyshit, duhet të përgjigjet edhe për krimet e tij, gjatë kohës si sundues i kombit.

            1. T
             Tironci

             Do ti japim tokat por me nje kusht : qe te kthesh ne bangen e shtetit shqiptar te ter floririn qe vodhi gjyshi jot hamut zogu : plot dy ton flori qe bridhte si gabel ter boten me 100 vet nga pas te ter i ka mbajtur me kto flori qe i vodhi bankes shqiptare , e la bosh dhe iku si cub per gjith naten ne greqi , ka njeri tja thot ne sy kti idjoti ter kto gjera se ky di histori ndryshe , thojani te verteten qe me arin qe vodhi gjyshi jot hamut zogu ti je peng 5 breza ne kte vend : kopuk.

             1. B
              Bobi

              Nqoftese token e ka pasur te tijen para se gjyshi i ketije te behej mbret ta marin. Po nuk duhet kthyere asnje gje qe e kane pervetesuare ne kohen kure ka qen mbret. I paskan kthyer vilen ne shiroke thone ajo vile nuk u ndertua me rrogen qe kishte mbreti, po eshte ndertuare me taksat e shqiptareve. Eshte njelloje sikur niperit e Enverit te kerkojne vilat qeverritare ne vlore ne dhermi e kudo ne shqiperi se u ndertuan ne kohen e komunizmit.

              1. B
               Bureto

               Bo, bo bo ç'u ka bere mendjeve të ketij 'mileti' historiografia e regjimit diktatorial te Enver Hoxhes, i cili eshte pergjegjes qe bashke me pasardhesit e tij katoviciane (Berisha, Nano, Gjinushi, Godo e co) alias 'demokratikas', realizuan nje krim sa i perket marredhenieve te prones ne Shqiperi! E etiketuan mbretin 'Satrap', 'tradhetar' i atdheut, 'hajdut' i floririt, etj etj. Babi tim i ndjere, nuk e donte, bile iu bashkua Nolit që ta rrezonin në qershor 1924, por shume vite me vone, mua më thoshte: "Nuk e desha Zogun, por si avokat, parate në kohen e tij i bera!". Me to bleu toka, sipas parimit se toka nuk 'vdes', gje qe eshte e vertete, por jo kur veçanerisht vine në pushtet ca si puna e komunisteve shqiptare. Gjithsesi ata i shtetezuan, por nuk i 'hengren', ato perseri aty jane, paçka se kush i trashegon ato sot me ligjin famekeq 7501 i viti 1991, por edhe të tjere pas tij. Gjithsesi në fund të fundit në ate kohe, ç'alternative tjeter kishte ai dhe te tjeresi ai? Ç'të blinin tjeter? T'i mbanin florinj, komunistet njelloj do t'ua merrnin siç realisht i ndodhi me tokat, me ndryshimin se te parat do të 'fluturonin' në xhepat e hajduteve. Sa e sa histori të dhimbshme ka per aksionin e madh komunist per grumbullimin e floririt etj. Po ketu ka nje ndryshim se Zogu 'vodhi' per vete, ndersa komunistet per 'popullin', paçka se të dy palet me ligj vodhen, por te dytet, edhe me dyfek në supe, tortura e burgje, deri në marrje jete!!! Tani le të ndalemi tek informacioni i mesiperm qe i ka irrituar kaq shume disa. Po mire more ditzinj, ku ka histori bardhë e zi, as per popuj dhe as per individe. Të gjithe dhe te gjitha vihen në konteksin e kohes dhe, vartesisht dokumentave te arkivave, nga shkencetare specialiste te fushave dhe jo historiane militante e te indoktrinuar, behen analizat e duhura dhe po aq nxirren konkluzionet. Qytetari Leka Zogu, nipi i mbretit Zog, sipas Kushtetutes se Shqiperise neni 41 i saj, pretendon prone si trashegimi nga familja e tij. Nëse me dokumenta kadastrale, sipas nenit 181 te saj, dhe ligjeve në fuqi, shteti ose ia kthen, ose ia kompenson, ose ia refuzon. Atij në fund i mbetet t'i drejtohet gjykatave deri në Strasburg, siç shume pronare shqiptare e kane bere dhe kane fituar, aq sa detyruan qeverine te marre, jo me larg se dje, një vendim qe shlyen gjithe detyrimet per tokat, sipas rekomandimeve të asaj gjykate. Në këtë kontekst, ç'hyjne qytetaret ketu, cili nga keta paska ate të drejte, t'ia refuzoje atij?! E them kete sidomos per atë kategori që sot po t'u afrohesh tek gardhi, edhe pse mund ta kenë "toke të xanun", të vrasin. Fatkeqesisht në vendin tone, kjo ka ndodhur mbas vitit 1991 kur sipas statistikave, per shkak te katrahures qe bene 'demokratikasit-komunistë- antikomunistë', kane humbur jeten afro 10.000 shqiptare.

               1. J
                Julian

                Të dsli Velia, kryetsri bashkis tiranë, dhe të na thotë se ka ndryshuar historia, që ky i bën përmebnore,shtatore fëlliqësirës tij zoguty. Çar ti them fëmijës o kryetar, ishte një mbret, ku vodhi popullin dhe iku, dhe e la në dorë të pushtuesit, ku u vranë djem e bija të këtij populli, për atë që mbreti nuk e bëri. Sot ai tradhtari, respektohet me përmandore e statuja, dhe tani kërkon fhe pronat. Kryetar velia, në ke nga ato të tuat jepua, nga të popullit mos e bëj atë gabim. Ai duhet të kompesojë gjith atë që vodhi, sepse është pasuri kombëtare. Nëse ju bashkë velia dhe ti princ i vet shpallur bëni pazare, haka e popullit do tjua zërë në grykë, në mos ju, tek të dashurit tusj, aty ku dhëmb më shumë. Turp për ty velia, edhe pse të kam votuar, por është poshtëruese ti përgjigjesh një sharlatani si princ, ku edukimi tij intelektual, është vetëm rregullat e oborrit. Paraja ju zë sytë ju, por jo kujtesën dhe historinë. Jam i drejt për drejt, nuk jam me pseudonime. Julian e kam emrin.

                1. T
                 Te vran o Miti

                 Orthodhokset ne myzeqe kan qen yzmeqar te bejlerve myslyman ,,qe kishin ne pronesi nga dy tre katunde ,,,Ahmet zogu i shpronesoj ne 1928,,,tani nipi kerkon tokat qe ua ka dhen sulltani ,,per kontributin ne p. osmane ,,,,

                 Lini një Përgjigje