Nxirrte naftë aty ku të tjerët dështonin/ Ish-naftëtari legjendar: Si i vura në punë puset e Drenovës, kishin tre vjet të ndalur

29 Prill 2023, 21:20Ekonomia TEMA

Nxirrte naftë aty ku të tjerët dështonin/ Ish-naftëtari

Vitet nuk ja kanë zbehur kujtimet ashtu si dhe gërmat e arta në titujt e nderit. Hero i një epoke të harruar, 89-vjeçari Avni Liçaj, ishte një legjendë e gjallë në sektorin e naftës.

Ishte djalë i ri kur filloi të punonte në naftë dhe vetëm pas disa vitesh kaloi nga punëtor i thjeshtë në përgjegjës pusi.

Për më shumë se dy dekada, Avniu shpoi 31 puse, nga të cilat vetëm njëri nuk nxorri naftë. Në një kohë kur industria shqiptare e naftës po lulëzonte dhe armata të tëra specialistësh zbarkuan në zonat naftëmbajtese te Fierit, Vlorës dhe Mallakastrës, Avniu ishte ndër njerëzit që mbaronin punë.

Historia e puseve të Drenovës dhe shpimit të tyre i ngjan një skenari filmi. Avniu u bë heroi i rrëfimeve për shpimin me sukses aty ku të gjithë kishin dështuar. 

Dy puse të famshëm në Mallakastër, të thellë 4000 metra, u kthyen në legjendë pasi aty dështuan dhe u pushuan nga puna inxhinierë, teknikë dhe punëtorë për tre vjet rradhazi.

Dëshmitar dhe pjesëtar i ekipeve të shpëtimit në ngjarje të rënda si shperthimi i pusit në Drenovë. Besnik i idealit, simbolin e të cilit e mban në xhaketë, por mbi të gjitha, i ndërgjegjes së tij.

Avni Liçaj jetoi mes sondave dhe puseve te naftës në një kohë kur kjo industri po lulëzonte megjithëse në kushte të vështira dhe me një teknologji të pazhvilluar mirë.33 Komente

 1. S
  Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

  Mjaft me me shurrsa turkoshqipfoles..... gezuar ramazonin

  1. D
   Dervish Islam Myslimaj

   Avni Licaj ka qene nje ateist more mut i mutit i zakonshem.Ai nuk besonte ne zot dhe fe Mos e gezofsh 1 Majin qen rrugesh Selaniku

   1. S
    Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes.....

    Arapi mou yavash yavash kur thot edhe baba yt Erdogan.... Si the mo,Avnia nuk besonte ne allah e bismilahi!? Pra,paska qen atheos/bastardhos!? Me keq nuk ka ku shkon...... bastardhos.

    1. s
     shqip

     Budallai i lagjes nuk le rast pa hedhur gomarllekun e dites. Si je qirie mutofagos? I vole portokallat mo, apo nuk jane pjekur akoma dhe zotrote e kalon kohen ne kompjuterin e afendikoit?

   2. q
    qenefistan

    Sa here lexoj keto lloj shkrimesh,me vjen ne mend fjala e te madhit Ajnshtajn:``Per pafunmdesine e universit dhe muind te dyshoj,por kurre per pafundesine e budallallekut njerzor´´. Dhe ky lloj budallallek dhe maskarallek i pafundem.fillon me pushkatimin e trurit te specialisteve te naftes dhe vazhdon me kete cop idioti,qe akoma nuk e ka marre vesh,se cfare pune ka bere.

    1. i
     inxhinjeri

     sakte. Vendimet per vendet e shpimeve merreshin ne Organizatat e PPSH dhe me lart akoma, deri nga Enveri qe si specialist per gjithshka, e dinte edhe se ku gjendej nafta nentoke. Kur nuk dilte gje, pushkatonte inxhinjeret si sabotatore. Ky miku, ka qene ai qe rrinte nate e dite tek pusi qe shpohej, por kishte zero influence ne vendimarrjen se ku do fillohej nje pus i ri. Sot na mburret se paska qene ai qe paska gjetur naften.

   3. t
    toni mavrija

    Heronjte e socializmit , patriote te vertete.

    1. d
     demo

     Puset e Famshem te Mallakastres i zbuloi,i cpoi dhe nxorri nafte sa e gjithe pjesa tjeter e Patos Marinxes,,Inxh.Koco Plaku,qe e pushkatoi enveri. Nga e gjetet kete klase punetore,llumi proletariatit,si pun e Petro Olldashit. Sa qe pa shkolle Petro,ishte Hero i punes Socialiste,,kur u shkollua,,u be Armik i Popullit.

     1. A
      ABC

      Sa i mungojnë Shqipërisë njerëz si ky.

      1. D
       Derro Dasho Derraj

       Nuk eshte e vertete si ky ka shume mjafton te shkosh ne Patos dhe Kucove dhe do ti shohesh me qindra.Keta dallohen pernjehere nga ngjyra e surratit qe kane te vrare dhe bojkafe pasi u ka here nafta nen lekure.Jane te moshes 50-60 vjecare dhe duken si pleq te keputur 80 vjecare.Ama jane te thekur per Partine socialiste e patronazhiste te terbuar.Edhe tu a ulesh rrogen 50 perqind prape per qeverine dhe komunizmin votojne

      2. P
       Pena

       Zoti gazetar i temes, qe ke pergatitur kete shkrim per Avni Liçin, mos ja fut kot, me mire mos shkruaj kur nuk e njeh problematiken. Eshte e vertete qe z. Avni Liçi ka qene pergjegjes pusi ne sondat e shpimit per nje kohe te gjate, i cili pergjigjej vetem per anen organizative, ndersa anen teknike te shpimit te puseve e drejtonin ing. e shpimit, ndersa zbulimi i naftes nuk ishte sukses i atyre qe shponin pusin, por i specialisteve gjeolog qe benin projektimin e pusit. Nuk eshte mire te keq informoni lexuesin. Artikulli eshte ndertuar keq qe ne titull.

       1. F
        Frangu

        Zotëri, fjalës suaj nuk mund t'i hiqet as presja.

        1. i
         inxhinjeri

         Me sakte nuk behet. Nuk do te te duhet me qene specialist per te kuptuar se ishin inxhinjeret gjeologe ata qe duhet te percaktonin vendin e shpimit te nje pusi te ri. Ne shumicen e rasteve, kur ata benin percaktimin e vendit, qe miratohej nga K.Inxhinjeri dhe Drejtoria perkatese ne Ministrine e Industrise, kemipatur nje perqindje relativisht te larte te suksesit. Kur ne mes hynte politika e kohes, gjerat shkonin si mos me keq.

       2. d
        degelisi

        ky qe shkruan nuk e ka njohur Avni Licaj Avniu ka qene Pergjegjes pusi dhe organizator I zoti Ne se pusi nxirye nafte apo uje kjo nuk varej nga Avniu dhe as nga ekioi I shpimit, por nga gjeologet qe projektonin puset Une kame punuar ne disa puse ku pergjes ishte Avniu

        1. I
         Imigranti

         Edhe ne kohen e Enverit nuk shkruheshin artikuj te tille. Avniu ka dhene kontribut ne nafte si shume e shume te tjere. Por ti atribuosh merita te tilla eshte e tepert. Avniu ka qene pergjegjes pusi qe meresh me punet organizative; anen teknike te shpimit e drejtonte inxhinjeri i pusit.

         1. L
          Leshkua

          Avni, sa e ke pensionin? Une punova 25 vjet nentoke qymyr guri dhe mar 150 mije te vjetra ne muaj. Kaq i mar ne kurbet ne nje dite ne moshen 73 vjec. Avni, te rofshin kujtimet e bukura. Na rofshin per dimer gjithe Avnite. I zente gjumi me endrat e komunizmit.

          1. N
           Na mbyten budallenjte.

           Merr pensionin e Kapitalizmit dhe shan Komunizmin.Qenke me ter mend Leshko.

          2. N
           Naftetari devotshem

           "Besniku i idealit te Partise"Qysh nga kapelja duket ky qe "zbuloi nafte duke u mbeshtetur tek mesimet e Partise dhe shokut Enver" .Naftetari Avni Licaj bazuar ne vepren madhore te shokut Enver "Mbi Naften" dha nje kontribut te shquar ne shpartallimin dhe pushkatimin e inxhinjereve Sabotatore Lipe Nashi,Koco Plaku,Beqir Alia e tjere qe thonin se nuk ka nafte qe te sabotonin ekonomine socialiste.Kurse ky Avniu pa shkolle te larte por me mesimet e shokut Enver zbuloi 31 puse duke demaskuar e dhene denimin e merituar inxhinjereve amiw te Partise

           1. P
            Patosaraku

            Lipe nashi beqir alia koco plaku kan qen te gjith spiuna te partise! Partia i perdori dhr i hodhi ne plera kur sju deshen me kte qyqarin me kapele e la gjalle se i duhej per te ngren mut ne pleqeri. Kaq

           2. C
            Cimi vlora

            Kush ka shkruar kete, duhet te di qe per te nxjere nafte nuk mjafton te shpohet pusi ,por perpara eshte puna disa vjecare einxhinjerve te talentuar qe kishte shqiperia ,po permende njerin prej tyre Eriko Veizi etj .

            1. T
             Tironci

             Rrespekt rrespekt dhe vetem rrespekt per heronjt e punes qe dhan shpirtin e tyre neper veprat per ndertimin dhe begatin e industris shqiptare , zoti i falt jet te gjat dhe te gezuar ne familjen e vet , rrespekte per brezin e kohes PPSHs ishin brezi sakrifices dhe ndershmeris , dikur ishim njerez dinjitoz.

             1. L
              Luani

              Nuk jam ekspert i naftes por cdo njeri me logjike e kupton qe nuk shpohet per nafte ku te mundesh por vetem ne vendndodhje qe i kane percaktuar me studime gjeologet. Edhe shpimin nuk ka si ta drejtoje nje teknik i mesem por duhen inxhinjere te pergatitur mire. Ky shkrimi me kujton ate batuten e Vasillaq Vangjelit: Ketu po s’doli nafte do dale grup armiqesor.

              1. L
               Lugu gjat

               Leshko, Paraja per ty eshte gjithcka. Dhe nje njeri me vlera, pasjon dhe perkushtim per punen ju e masakroni. Mos laj pjata Leshko ndro zanat se prostitutat marine trefishin tent ipa cipe, krahason vitet 60 me2023 pa lidhje.

               1. N
                Naftetari

                Qenke rrot k... shoku Lugu gjat.

               2. M
                Mali

                Çfarë të keqe ka mor zoteri të lash pjata dhe ta fitosh buken me djerse... Leshkua s'e ka fort gabim: fill pas ekzekutimeve ne nafte më 1995, prodhimi i saj ra në një të tretën

                1. B
                 Beno

                 Këtë përson e pashë diku në një tv qe e shkruanin inxhinjer nafte. Orë budallenj te mediave ...!!!! Jane inxhinjeret ata qe venin projektet dhe planet ku do te shpijen . Ishte një sistem i mirë organizuar deri me dublim për shpimet. Kishte Keshill teknik dhe Drejtor qe vendosnin mbi rifillimit dhe fondet që duheshin. Domosdo do te shkonin punetorit dhe sondistet, por, porë gjithenje nen drejtimin dhe mbikeqyrjen e plotë te përsonelit inxhinjero-teknik. O budallenje, si mendoni ju se u benë zbulimet e rezervave te naftes me punëtore e sondistet. Me tepër se perrallë e mashtrim është ofendim !

                 1. R
                  Rama qen rrugesh

                  Keshtu eshte kur nuk e ke idene se si fillon e mbaron nje projekt. Jepini meritat atyre qe e merituan dhe u kalben burgjeve sepse flisnin te drejten per injorantet partiak qe merrnin vendime pa baza. Naftetaret kane dhene kontribut madhor ne ekonomine komuniste. Fatos Nano shiti te drejtat e shqiptareve dhe ja dha Bankers Petroleum qe mbasi vodhi deklaroj falimentim.

                  1. k
                   kanadezi

                   Me duket se ka qene qeveria e PD-se ajo qe ja dha naften Bankers Petroleum, nje firme fantazme gjoja kanadeze, me qender ne nje magazine si ahur lopesh, ne mos gaboj, ne Alberta te Kanadase.

                  2. L
                   Lugu gjat

                   Naftetari, mos u merakos se mos gruaja dhe motrat ngelen pa pune se ka vend dhe per Leshkon. Fare e keqe ju vret e mira.

                   1. U
                    UNE

                    Ky Avniu, as emrin e tij, nuk ka ditur te shkruaje. Tani na del se eshte shpikesi i inteligjences artificiale. Popull budalla. Im ate do thosh popull krastavec.

                    1. L
                     Lugu gjat

                     Oore po pse gjithcka e debatoni politikisht? Personi ne fjale ka punuar me perkushtim si shume te tjere ne fusha te nryshme, epse duhet perbuzur pagat e mara. Une nuk e perbuza pjata larsin,thjesht bera nje krahasim per Leshkon,

                     1. T
                      Tirona e jevgut B....

                      Lugu gjat, nuk je vetem rrot k... por dhe rrot kukureci. Ron kot.

                      1. L
                       Lugu gjat

                       Sa desire kam te te tregoj se si jam mor bir kurve.

                       Lini një Përgjigje