Tiranë – New York jo më një ëndërr: Misioni i ri i grupit Kastrati për Rinasin

21 Nëntor 2023, 18:39Ekonomia TEMA
Tiranë – New York jo më një ëndërr: Misioni i ri

Edhe për vet atë ngjan me një ëndërr…që po bëhet realitet.

Shefqet Kastrati – president i Kastrati Group – ka zbuluar në një intervistë një plan tejet ambicioz që është rezervuar për Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës.

Ai e përshkruan si “një lajm që ngjall shumë interes dhe ngjan si një ëndërr që ne po punojmë për ta bërë realitet”.

Bëhet fjalë për lidhjen direkte me Amerikën.

“Në muajin dhjetor nisim projektin për zgjatimin dhe riveshjen e pistës, e cila pritet të mbarojë në verë të vitit 2025, kur aeroporti do të jetë gati të mirëpresë avionët e mëdhenj transoqeanik”, ka treguar ai.

Sipas Kastratit, linja e parë që planifikohet të vendoset do të jetë Tiranë – New York.

Pas saj, do të vijohet me pasurimin e linjave të tjera drejt SHBA-ve, edhe drejt Kanadasë.

“Lidhja e drejtpërdrejtë me Amerikën do të ndikojë shumë në rritjen e turizmit edhe nga vizitorë përtej Atlantikut, por më e rëndësishmja, do të lehtësojë shumë vizitat e diasporës shqiptare në vendin e tyre”, ka thënë ai.

Po ashtu ka rrëfyer se entuziasmi i marrë prej shqiptarëve në Amerikë për këtë plan, “e ka kthyer në mision realizimin e kësaj ëndrre disa-vjeçare”.

12 Komente

 1. P
  Prec Ulaj

  Po pse nje piste kerkon 20 muaj te rregullohet per avionet e pertej oqeanit? Njerezit kane vite qe presin. Po te mbaroj Vlora, nuk ka me nevoje per pisten e Rinasit. Shpejtoni punen, se Amerika ka Miljona vizitore qe duan te shkojne ne Shqiperi.

  1. K
   Kastrati ky biznesmen i fuqishem, cfare prodhon?!?

   Hahahahaaaa Uaaaaa Hahahhaahahaahaaaaaa Uauauaaaa Hahahhahahahahahaahahahhahaaaa Kastrati ky biznesmen i fuqishem, cfare prodhon!?!?!?? Pikerisht asgje thjesht u merr leket shqiptareve me kontratat qe ben me shtetin. Rruga e kombit 660 leke kalimi ose me euro 5z Kursi i euros 104 . 5€x104=520 Leke Kastrati vjedh shqiptaret 140 leke ashiqare.

  2. k
   kalisi i flamur mokes

   Beje shpejt se besoj se do ti provosh prangat heret ose vone, nje katunar qe ne vend te firmes ven gishtin pavarsisht kokes fryer bien shpejt. Si ide e mire por nuk e di a ke kohe ta perfundosh

   1. K
    Komandanti

    Nuk i vjedh Kastrati Por i vjedh Edi Rama qe i ka dhen urdher te vendos traun ne kukes

   2. P
    Piloti i parë që bëri fluturimin Tiranë -New York

    Para 5 viteve u hap një linjë e tillë direkte Tiranë - New York me fluturim dy herë në muaj por dështoi , u kryen fluturime tre here dhe u mbyllën për shkak se nuk kishin pasagjer .

    1. O
     Orca

     U mbyll se nuk kishte siguri e merrshin azil robt. Amerika kudo ka terminal vec me protokolle komplekse. Po u be kjo e mbyt Amerika Shqiperine por kta priten kaq vjet per nje aresye vetem, qe mos vinte me akses te lehte diaspora e kta te vidhnin prona e te beheshin miliarder, kaq te fuqishem saqe dhe FX po manipulojn. Tani i thone diaspores me te pasur Shqiptare hajde harxhoni leket se ne jemi bosi ktu, kta katundaret qe i raportojn Rames.

     1. F
      Frederik Sota , Regensburg Bayern

      Tjeter para 5 vitesh dhe tjeter tani ….ecen perpara zhvillimi dhe jeta ne Shqiperi pilot ….edhe me shpejt do kishte filluar , vec i mori ne qaf covid , beri dem kolosal ….para 5 vitesh kaloje nga Llogaraja dhe beheshe telef ….tani eshte pothuajse gati tuneli gjigant , bejne ceshte e mundur te levizin guret dhe te jene te gatshem per nje shperthim te turisteve nga e gjithe Bota ….mbase jam gabim , vec kete mendim kam dhe eshte krejt personal…..

     2. D
      DMK

      Po 300 metra shtesë ju duhen nuk është ndonjë kosto e madhe se larë namë doni turizëm Beni një aeroport modern jo si tani që s'ka asnjë vend per të karikuar telefonin Te del ajo plaka afer banjove duke uleritur është private mos kariko ketu

      1. E
       Eni

       Pastro halet ne Rinas nje here.....nuk guxon te hysh....manaxhim skandaloz......

       1. M
        Mos vidhni por punoni me drejtësi

        Kastrati group ky hajdut që nuk ka vend në Shqipëri që nuk po e vjedh, me çmimin e naftës me rrugën e kombit me rinasin e me radhë,, pastrim parash, shfrytëzim i punonjësve të thjeshtë,, meriton burgim dhe sekuestrim të pasurisë Shefqeti i pari pastaj me radhë.

        1. K
         KAPITEN I LAGJEVE TË GJATA

         E keni gabim pjesërisht miqtë e mi. Kastrati dhe bizneset e tjera vendore po bëjnë punën e shtetit. Shteti nuk është në gjendje të mbledhë taksa, sepse njerëzit nuk i besojnë shtetit. Të ardhurat nga taksat janë një lloj “transferimi i pasurisë” nga qytetarët tek oligarkët. Kështu që njerëzit shmangin pagimin e taksave. Kjo është njëra anë e medaljes. Në anën tjetër të medaljes kemi oligarkët; Kastrati, një nga oligarkët, është ndryshe nga të tjerët. Ai të paktën po u kthen diçka qytetarëve. Ai shet shtrenjtë me më shumë fitim. Ai investon në infrastrukturë (megjithatë ka bërë investime të gabuara në aeroport pasi nuk e njeh industrinë e aviacionit). Por ai është ende ndryshe nga "oligarku" Balfin për shembull. Ajo investon vetëm në zhvillimin e pronave për të pastruar paratë e korrupsionit dhe nuk u ofron diçka njerëzve. TEG po shtrëngon xhepin e njerëzve dhe po shkon drejt investimit në prona për “ultra të pasurit”. Asnjë investim në sektorë që mund të krijojnë vende pune për të rinjtë! Asnjë shërbim për qytetarët. Le të jemi të drejtë këtu.

         1. U
          UÇK

          Nese është e vertetë është e arrijtur shumë e madhe dhe lehtsim per udhëtaret qe te mos maltertohen duke pritur nga 6 orë në Vjenë Frankfurt apo në Stamboll

          Lini një Përgjigje