Ushtria dorëzon repartet, 85% e inventarit ne ankand

9 Mars 2023, 19:08Ekonomia TEMA

Ushtria dorëzon repartet, 85% e inventarit ne ankand

Ministria e Mbrojtjes ka pasur 1370 prona në inventarin e saj, por 85% i ka dorëzuar me argumentin se nuk mund t’i menaxhojë.

Pra, 1200 prona që kanë shërbyer për armatën e forcave të armatosura mund të merren nga individë apo kompani private. Kërkesa për privatizim nis në vitin 2010, me 670 repartet e parë, ndërsa me ndryshimet ligjore të vitit 2016 dhe 2017 është parë edhe rezultati i privatizimit.

Pjesa më e madhe e hektarëve është transferuar nga 5 bazat detare, Pashaliman, Kepi i Palit, Shëngjini, Saranda e Porto Palermo. Nga forca detare, për 6 vjet është janë shkëputur 133 hektarë, nga 204 që kishte ushtria aty.

Interesi për të investuar në to me hotele e resorte me përjashtimet fiskale, që ka shpallur qeveria ka qenë i madh pranë vijës bregdetare.

Por nga inventari i pronave të ushtrisë janë dorëzuar edhe repartet larg plazheve për shumën simbolike 1 euro, që janë transformuar në biznese.

Ajo çka reflektohet si ilegjitime në këtë histori, janë kontratat dhe njerëzit që i kanë firmosur ato. Për këtë, në SPAK ka pasur denoncim nga ish-zëvendëskomandanti i Forcës Detare, Artur Meçollari.

Ndërkohë, tkurrja e pronave të ushtrisë shihet me dyshime edhe nga opinioni publik, në aspektin e fuqisë ushtarake dhe mbrojtjes ndaj pushtimit të mundshëm të vendit.

3 Komente

 1. G
  Genti

  E ç'na duhen, repartet, batalionet, ushtria ? Pse budallenj si bota jemi ne që armatoset deri në dhëmbë ? Po erdhi armiku ç'do na bëjë ? Do na përdhunojë, vajzat, motrat e gratë e do na vërë brekët në kokë. E pastaj ? Na rroftë topet Demokracia e hajdutëve dhe trafikantëve . Atë që deri dje shanin Enver Hoxhën le ti hanë mutin sa të ngopen.

  1. k
   kaporal pelegrini

   jemi mesuar e na edhte regjur lekura

  2. M
   MulMutNardFoka

   O na mbron Nato si Po mbron Ukrainen,,,,10 milione rrefugjate,300 mije te vdekur mbi 450 mije te plagosur,70% e ukraines me rruge,hekurudha ,fabrika,bisneze jane shkateruar…..do vij amerikani e hollandezi te luftoje Serbin e Grekun per Hotelet dhe Vilat e Mafiozeve dhe Politikaneve hajduta..Ne ate krah flini…Ushtria u shkaterrua me qellim dhe tani Po i vidhen pronat nga Beu i Surrelit e Karaduza I Viqidolit me Agushin Fuksin….te tjeret te ikin rrefugjat ose te vdesin ne Shtetin e koleres…

   Lini një Përgjigje